Te zien op de AutoRai ■1 DE STEM SURPLUS VRIJDAG 31 JANUARI 1997 E3 De Vectra Stationwagon, de nieuwste Opel. Opel is er in geslaagd voor de 28ste maal nummer één op de Neder landse markt te worden. Het merk verkocht in 1996 64.659 auto's in Nederland. De Astra, de Vectra en de Corsa staan in de modellen-top zes. Dit jaar verwacht Opel veel van de nieuwe ruimtewagen Sintra, de Vectra Stationwagon en de vernieuwde Campo. Verder een nieuwe direct ingespoten tweeliter diesel met zestien kleppen. Opel distribu eert ook de nieuwe Chevrolet TransSport, die de futuristisch gelijnde Pontiac met dezelfde typenaam opvolgt. Vlaggenschip van de impor teur in Sliedrecht is de Cadillac Seville. De Sintra is een auto voor maximaal acht mensen en de eerste ruimte wagen van Opel. Met uitneembare stoelen en veel bekerhouders en uitgerust met een 3.0 V6/201 pk of een 2.2/141 pk krachtbron. Eind dit jaar volgt nog een 2.2.TDI 16V diesel. Behalve nieuwe modellen en nieuwe motoren biedt Opel nog de met vierwielaandrijving uitgeruste Frontera en de luxueuze Monterey. De Opel-stand is ook dit jaar weer de grootste van de hele tentoonstelling. Op twee verdiepingen staan behalve auto's ook multimediale technieken, er is veel show rond de Vectra Stationwagon en er is aandacht voor de gebruikte Opeis. De motor met directe inspuitmotor is voor dit modeljaar nog niet voorzien in de gegroeide Mitsubishi Galant. De station wagon is nog vijf centimeter langer dan de sedan. Mitsubishi komt met een nieuwe Galant, weliswaar nog zonder die mooie directe injectie-motor. De Galant staat er meteen in twee versies: een vierdeurs sedan en een stationwagon. Die laatste is vijf centimeter langer dan de vierdeurs. Abs, twee airbags en gordelspanners zijn standaard. De uitvoering met 2.5 V6-motor heeft bovendien zij-bags aan boord. De lichtste motor is de 2,0i/136 pk, zodat de 1.8 uit het programma is verdwenen. De tur bodiesel met 90 pk meet twee liter. De nieuwe modellen staan vanaf 8 februari in de showroom. Ze zijn iets gegroeid ten opzich te van de bestaande modellen en dat komt tot uiting in de forse prijs: de vierdeurs kost 46.995 -, de stationwagon 49.195. De Galant verdringt ook topmodel Sigma definitief uit de showroom en neemt zelf de rol van vaandeldrager over. De Move en de Gran Move zijn de eerste ruimtelijke model len van Daihatsu. De prijzen worden tijdens de Rai bekend. De Europese primeur van de Move en de Gran Move van Dai hatsu. Jawel. Op de tentoonstelling wordt de prijs van de grappi ge Move, een compact ruimteautootje, bekend gemaakt. De Gran Move is een middenklasse MPV, voorzien van 1,5 liter motor. En ook de prijs van die auto wordt tijdens de tentoonstelling be kend. De Daihatsu Cuore heeft, hoe klein ook, drie actiemodellen met standaard een airbag. De Picnic is de zespersoons ruimtewagen van Toyota. De compacte Starlet, de Corolla met nieuwe prijzen, de Carina E met enkele voordelige uitvoeringen, de nieuwe stille Camry, de zesper soons Picnic (vanaf 49.995), de sportieve MR2, de Celica die in een nieuwe kleur te krijgen is, de coupé Paseo, de stoere FunCruiser en de fijne maar prijzige LandCruiser Challenger zijn bij Toyota te bekij ken. Over de niet aangeslagen ruimtewagen Previa wordt daar met geen woord meer gerept. Het merk demonstreert een nieuw navigatie systeem, dat binnenkort op alle modellen leverbaar wordt. Boven de stand hangt zelfs een vliegtuig, waarmee Frank Versteegh Nederlands kampioen kunstvliegen geworden is. •De TVR Griffith 500. De grootste zelfstandige autofabrikant die nog leeft in Groot-Brittan- nië, TVK, produceerde vorig jaar in Blackpool zo'n 1.700 auto's, alle maal met V8 motoren. Op de stand staan de Chimaera 4.0 en 5.0 en de Griffith 4.0 en de 500. De goedkoopste kost 134.875,-, de duurste 156.875,-. De UT-1 van Suzuki, een toekomstig transportsysteem. De open versie van de Volvo C70, de convertible, komt niet naar de Rai. Volvo grijpt de Rai aan om de nieuwe strategie duidelijk te maken. Na de in Nederland geproduceerde en zeer goed verkopende S40 en V40 volgden de S70 en V70, de voormalige 850-reeks. En wordt dan ook de 900 omgedoopt in S en V90. Op de Rai staan de S/V40 met 1.9TD mo tor, de V70 met vierwielaandrijving en de S/V90 met nieuwe 3.0/180pk motor, want de 2.5 krachtbron is voortaan voor de 70-serie. Blikvanger is de coupé C70, waarvan in Detroit ook al een cabriolet versie te zien was. Maar in Amsterdam komt die niet. Het gamma van Suzuki is breder dan ooit. Het merk verkoopt ook 'als de brandweer'. In Europa zelfs 25 meer. De Baleno (Wa gon) doet het goed, net als de Al to, die ook als vijfdeurs en met automaat leverbaar is. Nieuw is de Vitara met 2.0 liter 16V-benzi- nemotor. De herziene Swift, die behalve de 1.0 GL-versie twee airbags en stuurbekrachtiging heeft en soms zelfs airco, leidt de aandacht mogelijk af van de grappige Wagon R, demini-MPV die in Japan zo'n succes boekt. Er is ook een elektrische Alto en aandacht trekken zeker de futu ristische conceptmodellen UT-1 en UR-1. Bij Porsche hebben ze een ge avanceerd Tiptronic-systeem. Chrysler doet het iets eenvoudi ger, maar met de autostick kun je óf automatisch rijden óf ge woon (elektrisch) schakelen. Chrysler heeft voor zijn doen een enorm aanbod. De Neon heeft voortaan standaard airco en een automaat. Die eventueel gratis vervangen wordt door een vijf- bak. Bij de Stratus valt de au tostick op, een automatische transmissie die via kleine bewe gingen ook als een soort schakel- bak gebruikt kan worden. De au tostick is standaard op de grote Vision, die door isolerende maat regelen wat stiller is geworden. Van de Voyager zijn nieuwe uit voeringen als de 4WD 3.8i en de Grand Voyager 2.4i. Naast de nieuwe Jeep' Wrangier staan de Grand Cherokee met 2.5 liter tur bodiesel. De auto kost op vijf gul den na een ton. Rover miste nog een sportieve 200 in het programma. Dat wordt staande de Rai goedgemaakt. De meeste 400- en 700-modellen krijgen standaard airco en Rover biedt voortaan cruise control aan voor 499 gulden. Cruise control (kruissnelheidsregelaar) zou voor de bestuur der minder vermoeiend zijn, snelheidsovertredingen kunnen worden voorkomen, het brandstofverbruik gaat omlaag en het comfort wordt hoger. De Rover 200 vi heeft dezelfde motor als de MGF 1.8i met va riabele klepbediening. Het geeft de driedeurs auto 145 pk. De sportie- veling moet 43.990 kosten. Tegen het eind van dit jaar begint Rover met de productie van een compacte 4x4. De Skoda Octavia staat op het platform van de Audi A3 en dat is hetzelfde als dat waarop volgend jaar de nieuwe VW Golf ver schijnt. De auto staat op hetzelfde onderstel als dat van de Audi A3, en dat is weer hetzelfde als straks voor de nieuwe VW Golf die voor eind dit jaar op stapel staat. We hebben het over de Skoda Octavia, een vijf deurs hatchback met grote achterklep en een wielbasis van 2,51 meter. De middenklasser kost met 1.6 (VW-)motor 29.995,-, de diesel is vijf mille duurder. De fabriek in Tsjechië is danig gemoderniseerd en er worden dit jaar in totaal 340.000 Octavia's, Felicia's en Combi's ge maakt. Daewoo heeft zijn woeste plannen in Nederland nog niet waar kunnen maken. Het merk is wel de snelste groeier, maar met ruim 8.000 nieu we auto's (de best verkopende Koreaan) in 1996 verwierf Daewoo een marktaandeel van 1,7 terwijl 10.000 gepland waren. Alle testrij ders, taxatieteams en nationale kentekenshows ten spijt. Voor 1997 staan 12.000 Daewoo's gepland. De meest verkochte Koreaanse auto van 1996 is intussen wel de Daewoo Nexia. Op de Rai komt het merk met enkele speciale uitvoeringen van de Nexia en de Espero, maar het wachten is op nieuwe modellen. Hoewel die er in Korea al wel zijn, maar die worden in Nederland voorlopig nog niet verwacht. Fiat staat weer sterker in de markt. Het merk verkocht in Nederland bijna 20 meer. De Panda blijft nog gewoon bestaan en op de Rai wordt de 'prijsbreker' van de Cinquecento geïntroduceerd. De Young kost 14.795,- en een airbag kost een kleine 600 gulden extra. Van de Punto zijn er drie speciaal aangeklede versies, de Bravo en Brava zijn er met nieuwe 1.9 liter diesels en een automaat voor de 1.6 SX. De op vallende Marea en de Marea Weekend zullen het goed doen vanwege de uitgebreide uitrusting en de gunstige prijs/kwaliteit verhouding. Een Lantra met dieselmotor (van Peugeot) wordt per september aan gekondigd door Hyundai, dat momenteel niks indrukwekkends kan laten zien. Geen nieuws, goed nieuws dus op de stand. Het merk had een turbulent jaar, waarin 19.641 personen- en bedrijfswagens 15 in Neder land werden verkocht. Op de Rai presenteert Hyundai voordelige Phantasy-modellen en er wordt veel show gemaakt rond weinig pre sentatie. Want van de ruimtewagen en de mini-MPV is op de autoshow in Genève pas wat te zien. De eerste wordt in september leverbaar, de tweede eind dit jaar. In februari komt de nieuwe bedrijfswagen H150. Bij Jaguar en Daimler roepen ze dat ze niet weten hoe ze aan de grote vraag naar de nieuwe XK8 moeten voldoen. In Nederland werden er vorig jaar al 150 verkocht. In Coventry willen ze er dit jaar in totaal minstens 12.000 bouwen. Behalve de moderne opvolger van de legen darische E-type zijn op de voorname stand ook de XJ6 Executive te zien, net als de XJR 4.0 Supercharged en de LWB Saloon. In Engeland rijdt bijna 50 van de Raad van Bestuur-voorzitters een Jaguar of Daimler. Volgens de Nederlandse importeur gaat het hier langzaam maar zeker ook die kant op. De Elan is eigenlijk afkomstig van het Britse Lotus, maar het Kore aanse Kia heeft de inboedel opgekocht en in drie jaar de sportwagen ontwikkeld. Nu is hij in Amsterdam te zien. De auto wordt aangedre ven door dezelfde 1.8 viercilinder die ook de Kia Clarus aandrijft. Al leen heeft hij in de Elan 205 pk. En dat zonder turbo. Wanneer de kunststof tweezitter leverbaar wordt is nog niet bekend. Bij Kia staan verder de kleine Pride, ook als driedeurs voor 16.450 gulden te koop. De middenklasser Sephia is als vier- en vijfdeurs leverbaar en met topmodel Clarus durft Kia de strijd met de Mondeo, 406 en Vectra aan. Tenslotte is er ook de robuuste Kia Sportage als allround voer tuig. Lada laat in Amsterdam drie modellen zien. De 2104 als stationcar, de Niva 4WD met 1.7 benzinemotor of 1.9 Peugeot-diesel en de Samara in een aantal versies. De importeur wil dit jaar een succes maken van de Samara Baltic die door Valmet Automotive in Finland gebouwd wordt. Valmet produceerde o.a. ook Saabs 900 Cabriolet en Opeis Ca- libra. De Baltic heeft zelfs een stuur met airbag en staat voor 23.995,- op de prijslijst. Hij was al op verschillende shows in de wereld te zien, maar nu dan eindelijk in Amsterdam: de Lancia Kappa Coupé. Een sjieke auto, die nu voor het eerst in zijn definitieve vorm te bewonderen is. Lancia beleeft een soort comeback in Nederland. Vooral de elegante Kappa en de opmerkelijk vormgegeven Y hebben gezorgd voor 3000 registraties in 1996. Op de Rai de Y, die in het verbluffende aantal van 100 verschillende kleuren te leveren is, de Delta die met voordelige GranTurismo-pakketten leverbaar is en de Dedra in Scuro-uitvoering met gratis airco en andere snoepje-van-de-week aanbiedingen. De Kappa sedan heeft voortaan een 2.0-versie met automaat. Saab toont een van de recordauto's die deelgenomen heeft aan de ra ces op de kombaan van Talladega in Alabama. En er zijn voortaan Sa abs 900 in sportieve Talladega-uitvoering te koop. Blikvanger is de knalgele 900 Cabriolet Monte Carlo. Er is een werkend model van de 'actieve hoofdsteun' te zien, een uitvinding van Saab die de kans op whiplash na een aanrijding vermindert. Om het gouden jubileum als autoproducent te herdenken is de 9000 Anniversary te koop. Het Zweedse merk heeft een opengewekt model van de Sensonic staan, het systeem waarmee geschakeld kan worden zonder te koppelen. Seat had een jaar dat wat minder was. Maar nu de ruimtewagen Al- hambra is gearriveerd en er een sportieve versie van de Cordoba is en bovendien de kleine Arosa in de startblokken staat, moet 1997 wat be ter verlopen voor de Spaanse VW-dochter. De Arosa is nog niet op de Rai te zien. Maar volgens Seat blijft de Marbella als goedkoopste auto van Nederland 13.295,-) voorlopig gewoon bestaan. Er is zelfs een nieuwe motor voor deze Panda-kloon. De Toledo kan voortaan ook beschikken over de sterke 110 pk diesel uit de VW-stal en van de Ibi- za is er een Cupra, een bijna-raceversie met 150 pk aan boord. Seat gaat ook prat op de Inca Combi, die als veelzijdige ruimtewagen aan geprezen wordt. Aardig is de Kit Car, die vorig jaar wereldkampioen bij de constructeurs werd in de Formule 2 rallyklasse. Grote kans dat u nooit meer vergeet de veiligheidsgordels om te ges pen in de auto als u bij Volkswagen langs geweest bent. Daar doen ze live crash-demonstraties. Ook de Milestone-collectie staat bij VW in de schijnwerpers, want bij Pon herdenken ze dat ze dit jaar 50 jaar Volkswagen-importeur zijn. En dus staan de Polo's, Golf Vento's, Pas- sats en Sharans er tijdens deze tentoonstelling extra feestelijk bij. De Passat Variant en de Polo Variant zijn voorlopig nog niet publicabel. 'Oude liefde roest niet', riepen ze twee jaar geleden bij VW op de stand. Nieuwe ook nauwelijks trouwens. Bij Rover nemen ze tegen het eind van 1997 een compacte 4x4 in productie. Een kleine LandRover dus. Bedacht door BMW, ge maakt door Rover. De nieuwste uitvoering van de Mazda 323: de hatchback. Met standaard airbag en stuurbekrachtiging. Mazda, dat het de laatste tijd nogal moeilijk heeft in en buiten Japan, kan eindelijk weer eens wat nieuws tonen. Het is de 323 P, een drie deurs hatchback met een vanafprijs van 29.595,-, die later ook met 2.0 dieselmotor leverbaar wordt. Verder staan in Amsterdam de ver beterde versies van de 323. De nieuwe 626 laat nog enkele maanden op zich wachten. Het studiemodel CU-X heeft camera's en sensoren aan boord, een voice dialog navigatiesysteem, intelligent cruise-control en een waarschuwingspiep voor te lage bandenspanning. Ook een MX-5 met waterstofmotor, een stokpaardje van Mazda, staat op de stand. De Streega is een studie van een ruimtewagen van Subaru die het midden houdt tussen een terreinauto en een MPV. Subaru laat de 2,5 liter motor zijn debuut beleven in de Legacy. Maar belangwekkender is een totaal nieuw model, althans voor Nederland: de Outback. Basis is de Legacy 2.5 GX Touring Wagon 4WD. Het merk dat zoveel vierwielaandrijving in zijn modellen stopt, toont ook de rallywereldkampioen, de Impreza 555. De Impreza heeft een nieuwe grille en ook het uiterlijk van de Legacy is enigszins opgewaardeerd. De nieuwe grootste krachtbron voor dit model meet 2,5 liter/150 pk. Studiemodellen zijn de Streega en de Elcapa. Subaru komt later dit jaar met een heuse MPV. SsangYong heeft er een tweede model bij: de Korando. Wederom met Mercedes-aandrijving. Het Koreaanse SsangYong laat de nieuwe Korando zien. Een 4WD met ruimte voor vijf personen, aangedreven door Mercedes-motoren (benzine zowel als diesel). De SsangYong Musso wordt uitgebreid met een 2.3i 16V-motor, die wat zuiniger omspringt met brandstof dan de krachtpatser met de 3.2 liter krachtbron. Op de stand staat ook de 500 Limited Edition als absoluut topmodel. Met slechts één model heeft het merk het tot nu toe helemaal niet gek gedaan in Nederland. De nieuwkomer Korando wordt in het voorjaar leverbaar voor ca. 56.000 gulden.

de Stem | 1997 | | pagina 23