Albanië in crisis na arrestaties Clinton komt naar Nederland nngin stolen Belastingdienst Bloody Sunday nog steeds de zwartste aller dagen in Ulster de stem buitenland a5 imentaar Vervroegde verkiezingen bespreekbaar voor sociabsten Bulgarije id KORT Waar moet ik als startende ondernemer beginnen? Bij de Startersdesk van de Belastingdienst. Ambtenaren in België tegen privatisering Prinses Diana brengt jurken naar veiling Ontwikkelingen in Sudan wijzen op een escalatie BUITENLAND KORT Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. UUARI 1997 a4 111 DONDERDAG 30 JANUARI 1997 lijd dat de jeugdcrirni !eds gewelddadiger is Ijg, staat in hun rappor- appers blijken gefun Ministerie maken dui- eweldsmisdrijven zijn gestegen. In 1990 wer If en achttien jaar) ver J95 waren er dat 6500 van de zorgwekkende ureur-generaal Steen- reeds in gang gezette rt wordt. Niet nog eens Ite, maar een keiharde r tolerante rechterlijke •ar Ministerie is onver- lal, het beleid van pan- Ition. ssie alle andere aspec- inaliteit gaat overheer- elijk onderzoek- en do- van Justitie blijkt dat ■misdrijven zijn betrok- vallen de integratie is ie categorie ontspoor- worden aangepakt. Er pees extra impulsen te van het Openbaar Mi- en door helderheid. In en projectjes. Het OM meeste gevallen niets |reerste vereiste. Wan- aliseren, dan zullen de lid lang op zich laten 1996 li996 was voor 93 pro- 'jiderwijs de zaak-Du in in een schoolklas in i enquête onder tien- Én de Klas. De gekke- Je Franse atoomproe- Inië staan nog voor de genzee, het einde van ugsbeleid. Opmerke- i slechts één politiek Iblijven steken: het af- aging ouderen rlandse beroepsbevol- rerknemers. Dat blijkt In opdracht van de In- prkgevers en een aan- ninder te betalen. Dat Ischreef 8 procent de pten verdienen, omdat bm alleen ouderen die |betalen, werd door 24 ondervraagden ant- iterschappen van de waterschap- I Bovendien moeten de lelijk en direct plaats te van Waterschappen erkeer en Waterstaat). [(1992) is het voor bur- uur van een schap als luren wordt nog steeds eet. Bovendien hebben |ts op verschillende da- r te komen tot één lan- jlatsfractie par, D. Dees en W. van porzitterschap van de I goed ingevoerde bron feste papieren hebben. de fractie. De huidi- [rarzitter van de Eerste recht Maastricht heeft ten ji een inval te doen bij 1 Sorgdrager (D66, Jus- liks-Kamerlid Rabbae. ;ens Nederlands recht gdrager vindt dat de eerst met haar te over- officier in Maastricht en student van Spaan- rkt voor 'Radikal', een aar niet in Nederland. :oek in, met als rechts- an een criminele orga- it ;emodificeerd rund rij- biotechnologiebedrijf de veelvuldig bespro- e stierkalf Pedro gebo- jf gisteren gezegd. n Wilhelmina in 1922 tie in Apeldoorn. Het berghut, heeft een ge- jjhilderij met een af®®" gneerd met de letter w- v. doek dat hij niet kwijt let werk functioneerde ekstrekker. rengst van de schiWe' roop gebruikt Van D«JB bouw van een vakantie" ..oenen voor mensen ine lijmziekte. Deze patièn- den over het algeween er dan een jaar of dertig- jn (58) zelf is naar eige de oudste, nog levend n Nederland. Sofia (rtr) - De in het nauw gebrachte regerende socialis ten in Bulgarije lijken toch bereid spoedig vervroegde verkiezingen te houden. Zij riepen gisteren in verband met de explosieve situatie in het land de oppositiepartijen op tot besprekingen over een datum voorspoedige verkiezingen. Minister van Binnenlandse Za ken Dobrev, die is aangewezen als formateur van een nieuwe re gering, zei voor de televisie dat de oppositiepartijen de ernst van de crisis onder ogen moeten zien. Hij zei dat de nieuwe regering die hij tracht te vormen slechts drie tot vijf maanden in functie zal zijn. „De chaos en het machtsvacuüm kunnen een be dreiging voor de vrede in het land vormen," zei hij. „De pats telling is zo gecompliceerd en het vertrouwen in de regering zo laag dat het enige alternatief nieuwe verkiezingen is." De socialisten leiden sinds de cember een interim-kabinet. Toen trad premier Videnov we gens de zware economische cri sis af. De Bulgaarse oppositie partijen en studenten hebben de afgelopen weken betoogd voor onmiddellijk te houden ver vroegde verkiezingen. De socia listen spraken dinsdag nog van verkiezingen in het najaar. De 'nieuwe' president Stojanov, die de eisen van de betogers steunt, riep deze week op tot verkiezin gen in april of mei. In heel Bulgarije is gisteren ge staakt bij wijze van protest te gen de socialisten. Stakers blok keerden de internationale weg naar Roemenië met brandende autobanden. Ook de weg naar Griekenland werd geblokkeerd. Leden van de Bulgaarse Acade mie van Wetenschappen bezet ten korte tijd een van de drukste kruispunten van Sofia en voeg den zich vervolgens bij de onge veer tweeduizend stakende werknemers die een demonstra tie voor het parlementsgebouw hielden. De waarde van de nationale munteenheid de lev brak dins dag door de grens van duizend lev voor een dollar. De koop kracht van een gemiddeld maandsalaris is inmiddels ge daald tot onder de 27 gulden. President Stojanov heeft giste ren de Europese Unie om hulp gevraagd bij de oplossing van de politieke en sociale crisis in Bul garije. De steun van de gemeen schap is nodig om het land op de democratische weg te houden 'in deze zeer moeilijke overgangs periode'. „Help ons ons zelf te helpen," zei het staatshoofd in een noodkreet tot het Europees parlement. Tirana (afp) - De Albanese politie heeft gisteren drie leiders van de oppositie gearresteerd. Zij worden beschuldigd van be trokkenheid bij de rellen van de afgelopen week, waarbij over heidsgebouwen, gemeentehuizen en bureaus van de regerende Democratische Partij in brand werden gestoken. De drie arrestanten zijn secreta ris-generaal Rexhep Meidani van de ex-communistische Socialis tische Partij en zijn collega's van de Sociaal-Democratische Partij en de Democratische Alliantie. Ook heeft de politie vier plaatse lijke leiders van de Socialistische Partij aangehouden. De demonstranten koelden hun woede over het verlies van hun spaargeld. Zij hebben dat gesto ken in piramidefondsen, een in Albanië zeer populaire maar ui terst riskante manier van 'beleg- Brussel (anp) - Enkele tiendui zenden Belgische ambtenaren hébben gisteren in het centrum vaig Brussel geprotesteerd tegen het toenemend aantal privatise ringen. Ook drongen zij aan op volledige herbezetting van functies die vrij komen als personeel deeltijds gaat werken. Daarnaast willen zij behoud van hun pensioenrechten. De demonstratie verliep zonder incidenten. De ambtenarenbonden riepen vo rig jaar september al op tot een vergelijkbare actie. Voorgaand jaar had de regering-Dehaene be loofd niet te zullen tornen aan de status van ambtenaar voor alle overheidspersoneel. Volgens de bonden gebeurt dat momenteel echter wel op grote schaal. Zo krijgt nieuw overheidsperso neel geen vaste baan. Nieuwe me dewerkers kunnen zich vaak niet meer beroepen op alle rechten, zoals het ambtenarenpensioen. Met hun demonstratie van giste ren wilden de bonden de druk op de ketel houden. Aan de actie na men volgens de vakorganisaties veertigduizend ambtenaren deel. De rijkswacht schat het aantal demonstranten op vijftiendui zend. De actie leidde alleen in de provincie Belgisch-Limburg en de regio's Luik en Charleroi tot vertragingen in het openbaar ver voer. Door afwezigheid van over heidspersoneel lag het verkeer op de nationale luchthaven Zaven- tem in de middag enkele uren stil. gen', waarbij nieuwe investeer ders de rente van eerdere inves teerders betalen. De afgelopen dagen is door de rellen volgens de regering voor tientallen miljoe nen guldens schade ontstaan. President Sali Berisha riep de Al banezen gisteren tijdens een persconferentie op tot kalmte. Hij zei dat de regering 480 mil joen gulden van twee piramide organisaties heeft bevroren. Ook herhaalde hij de belofte dat de overheid op 5 februari via bank rekeningen een begin maakt met de terugbetaling van het spaar geld. Mensen die hun geld in fondsen zonder bankrekening hebben ge stopt, lopen de terugbetaling mo gelijk mis. De Albanese politie trad gistera vond in Tirana hard op bij een nieuwe protestbetoging. Agenten voerden drie betogers weg in een politiebus. De demonstranten uitten hun bezorgdheid dat zij mogelijk geen compensatie krij gen. Het Albanese parlement heeft president Berisha tijdelijke be voegdheden gegeven om het leger in te zetten om de orde te hand haven. Maar de regering neemt geen risico en heeft voor de rest van de week alle sportgebeurte nissen, waaronder voetbalwed strijden, afgelast. Deskundigen schatten dat de Al banezen meer dan 1,8 miljard gulden hebben verloren met 'be leggingen' in piramidefondsen. Londen (rtr) - Prinses Diana gaat een deel van haar uit gebreide kledingcollectie verkopen ten bate van een goed doel en om een nieuw image op te bouwen. Ont werpers zeggen dat Diana gewoon ruimte wil maken in de kast. Diana heeft met het veiling huis Christie's overlegd over een veiling van haar kleding later dit jaar, bevestigde een woordvoerster gisteren. Ze ker 65 jurken zullen volgens het blad Daily Telegraph te koop worden aangeboden, velen met het etiket van top ontwerpers uit de jaren tachtig. De verkoop van de jurken zou volgens het vei linghuis drie miljoen gulden kunnen opbrengen. De op brengst gaat naar enkele goede doelen die Diana na aan het hart liggen, zoals aids- en kankeronderzoek. Volgens de Daily Telegraph was Diana ook van plan haar trouwjurk aan een mu seum te schenken, maar de woordvoerster sprak dit te gen. Diana droeg de jurk in 1981 toen ze in het huwelijk trad met de Britse kroon prins Charles. De Albanese politie pakt een demonstrant op in Tirana, waar de protesten tegen de regering toene men. FOTO REUTER VERVOLG VAN VOORPAGINA Alle ontwikkelingen in Sudan wijzen op een scherpe, militaire escalatie. SPLA-leider John Ga- rang vroeg deze week in een in terview om luchtafweergeschut. „Om de Antonov-bommenwer- pers van Khartoum neer te schie ten," aldus Garang. Troepen van Garang bedreigen de weg van de hoofdstad Khartoum naar de ha ven Port Sudan. Ook een water krachtcentrale die tachtig pro cent van de electriciteit van Khartoum levert, is het doelwit van de oprukkende rebellen. Duitsland wil vernietiging 50.000 koeien Bonn - De Duitse minister van Volksgezondheid heeft gisteren aan gedrongen op de slacht van alle uit Groot-Brittannië en Zwitser land geïmporteerde runderen en hun nakomelingen. Dit uit vrees voor verspreiding van de gekkekoeienziekte BSE. Het gaat om maximaal vijftigduizend dieren. In Duitsland is de bezorgdheid dat BSE in het land voorkomt de afgelopen weken sterk toegenomen. Dit nadat de ziekte bij een Galloway-kalf was geconstateerd en een 41-jarige vrouw was overleden aan een hersenziekte die verband houdt met BSE. Honderden moorden door leger Burundi Geneve - Het Burundese leger heeft sinds december vorig jaar ze ker elfhonderd burgers vermoord, onder wie meer dan zevenhon derd vrouwen en kinderen. Dat schrijft een VN-waarnemersmissie in een gisteren gepresenteerd rapport over de Midden-Afrikaanse republiek. In Burundi heeft de Tutsi-minderheid het voor het zeg gen, ook in het leger. Vooral Hutu's worden door het leger gedood, met name vluchtelingen die uit Zaire zijn teruggekeerd. Brussel dreigt met milieuboetes Brussel - De Europese Commissie wil voor het eerst gebruik gaan maken van de juridische mogelijkheden om lidstaten zware boetes op te leggen, omdat zij uitspraken van het Europese Hof van Justi tie aan hun laars lappen. Duitsland en Italië dreigen als eerste te worden berecht, omdat zij richtijnen voor de Europese milieuwet geving niet naleven. De boetes kunnen oplopen tot 325.000 gulden per dag. In Duitsland gaat het om niet naleven van regels voor de bescherming van vogels en grond- en oppervlaktewater. In Italië worden regelingen overtreden voor licht radio-actieve straling en het storten van afval. Ontslag premier Bhutto bekrachtigd Islamabad - Het Hooggerechtshof van Pakistan heeft gisteren het ontslag van voormalig premier Benazir Bhutto bekrachtigd en be slist dat de algemene verkiezingen van komende maandag moeten doorgaan. Bhutto en haar kabinet werden op 5 november door pre sident Farooq Leghari ontslagen vanwege corruptie, economisch wanbeleid en ondersteuning van doods-eskaders van de politie. Bhutto bestreed de beschuldigingen en verweet Leghari een ven detta tegen haar en haar familie te voeren in een poging zijn eigen macht te handhaven. Londen verwerpt bestuur Gibraltar Londen - De Britse regering heeft een Spaans voorstel om Gibral tar de komende honderd jaar gezamenlijk te besturen en het gebied dan aan Madrid over te dragen van de hand gewezen. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken druist het voorstel in tegen de wens van de ruim twintigduizend inwoners van Gibraltar. Dat zei hij gisteren voor de BBC-radio. In 1967 sprak 99 procent van de in woners van Gibraltar zich uit voor het behoud van het Britse be stuur. De regering in Londen heeft er altijd aan vastgehouden dat de inwoners van Gibraltar moeten worden geraadpleegd bij elke verandering in het bestuur over het gebied. As Gandhi in Ganges uitgestrooid Allahabad/New Delhi - Vandaag is het 49 jaar geleden dat een hin doe-nationalist Mohandas Gandhi vermoordde, de leider van de In diase onafhankelijkheidsstrijd. In Allahabad, de plaats waar de heilige rivier de Ganges samenstroomt met de Yamuna, wordt daarom een handvol as van Gandhi plechtig uitgestrooid tijdens een hindoe-festival. Na zijn dood werd de as van Gandhi verdeeld en naar alle staten gestuurd om onmiddellijk in de plaatselijke ri vieren te worden uitgestrooid. In 1995 werd bekend dat een kope ren urn met een portie van de as in een kluis in een filiaal van de Bank van India werd bewaard. Waarom die nooit is uitgestrooid is onduidelijk gebleven. Saddam Hussein geeft vrouw huisarrest Washington - De Iraakse dictator Saddam Hussein heeft zijn vrouw onder huisarrest geplaatst, meldt een hooggeplaatste Ameri kaanse legerfunctionaris. Hij weet niet wanneer en waarom Sad dam besloot de bewegingsvrijheid van zijn echtgenote aan banden te leggen. Mogelijk heeft de maatregel te maken met de aanslag van vorige maand op Saddams oudste zoon Uday. Derde arrestatie in zaak-Dassault Brussel/Luik - In de corruptiezaak rond de Franse vliegtuigbouwer Dassault, die heeft geleid tot een crisis binnen de Waalse socialis ten (PS), zit sinds een week ook een derde verdachte vast. Gisteren bleek dat tegelijkertijd met twee PS-kopstukken ook de Belgische ex-legerkolonel Dewinne is gearresteerd. Den Haag (anp) - De Ameri kaanse president Clinton is van plan eind mei een bezoek aan Nederland te brengen. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) heeft bevestigd dat Clinton Nederland - als voorzitter van de Europese Unie - zal aan doen in het kader van zijn reis door Europa ter gelegenheid van de herdenking van de vijftigste verjaardag van het MarshaÜ-plan. „Wij hebben het genoegen aan te kondigen dat president Clinton van plan is te komen," zei Van Mierlo gisteren na zijn ontmoeting met de nieuwe Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Albright in Washington. Volgens de bewindsman neemt Clinton deel aan de top tussen de VS en de EU die op 28 mei op het program ma staat. Het is de derde keer dat een Ame rikaanse president Nederland be zoekt. Voor Clinton kwam presi dent Bush twee keer naar Neder land, in 1989 en in 1991 toen Ne derland ook voorzitter van de EU was. Bij het bezoek van Van Mierlo aan Albright werd duidelijk dat de Verenigde Staten en Europese Unie broeden op plannen om ver dachten van oorlogsmisdaden in ex-Joegoslavie alsnog voor het tri bunaal in Den Haag te brengen. Volgens de New York Times van afgelopen maandag wordt serieus overwogen commando's in te zet ten om althans een aantal van de ruwweg zeventig verdachten te arresteren. Clinton verklaarde gisteren dat hij niet wil dat de 'Stabiliserende Strijdmacht' SFOR in Bosnië jacht maakt op oorlogsmisdadi gers. Als er een internationale po litiemacht komt om aanhoudin gen te verrichten in Bosnië, dan moet die direct on der het speciale Joegoslavië-tribunaal vallen en niet onder de SFOR. (ADVERTENTIE) Wie een onderneming wil starten, komt voor nogal wat vragen en problemen te staan. En dan kunt u wel wat hulp gebruiken, bijvoorbeeld van de Belastingdienst. Sinds kort maken we het u als startende ondernemer een stuk makkelijker. Want voor al uw vragen over belastin gen, kunt u nu bij de Startersdesk terecht. "Wat is de Startersdesk?" De Startersdesk is een speciale balie in het kantoor van de Belastingdienst. Daar staan onze deskundige medewer kers voor u klaar om u met alle uiteenlopende problemen te helpen. U krijgt meteen antwoord op uw vragen. "Waarmee kan de Startersdesk mij helpen?" De Startersdesk is bedoeld als vraagbaak voor al uw vragen over belastingen wanneer u een onderneming begint. We maken u wegwijs in de overheidsregelingen op het gebied van belastingen. "Wanneer kan ik bij de Startersdesk terecht?" U kunt op werkdagen tijdens kantooruren bij de Startersdesk terecht. Om wachttijden te voorkomen, raden we u aan om een afspraak te maken. Of bel voor meer inlichtingen gratis met de BelastingTelefoon voor ondernemers: 0800-0443. Door Bob van Huët Londonderry - Het ging om een protest tegen de interne ring van zevenhonderd katholieken in heel Noord- Ierland. Die waren op vage vermoedens gearresteerd, zonder beschuldiging, zon der proces en zonder tijdsli miet aan hun voorarrest. Maar wat begon als een rou tine-protest in katholiek Derry eindigde in een bloed bad. Op Bloody Sunday, 30 januari 1972, schoot het Eerste Batal jon van het Para-regiment van het Britse leger binnen een paar uur 26 ongewapende mensen neer. Dertien betogers stierven op straat en een veertiende een paar dagen later in het zieken huis. Zes doden waren jongens van zeventien, eentje was zes tien. In Londonderry's Bogside her innert een metershoge muur schildering aan een van de zwartste en meest omstreden hoofdstukken in het Noord-Ier se drama. Er zijn speciale toe ristenwandelingen georgani seerd om de gebeurtenissen be ter te kunnen plaatsen. Komen de zondag zal Bloody Sunday worden herdacht met een stille optocht. Daaromheen worden lezingen gehouden. 'Verloren' en belastende ooggetuigenver klaringen zijn teruggevonden en nu gepubliceerd in het boek 'Eyewitness Bloody Sunday' van Don Mullan. Uit onder schepte radiocontacten tussen de diverse legerposten zou blij ken dat para-scherpschutters minstens twee demonstranten raakten vanaf posities op de hoge stadsmuren van Derry. Een kwart eeuw na de bloedige gebeurtenissen is de schietpar tij nog steeds een open wond in de herinnering van menig na! tionalistische en republikeinse katholiek in Noord-Ierland. Velen hielden een diep gevoel van onrecht over aan het een zijdige, officiële onderzoek naar de schietpartij en de zeer late erkenning - door premier Major in 1992 - dat de slachtof fers onschuldig waren. Bloody Sunday werd een scharnier- Een Britse para vat een Noord-Ierse demonstrant in de kraag op 30 januari 1972, de dag die de geschiedenis inging als Bloody Sunday. punt naar nog meer geweld. In de drie jaar die voorafgingen aan Bloody Sunday waren in Noord-Ierland 250 mensen ge dood; in de elf maanden na de bloedige zondag vielen 470 slachtoffers. De uitspatting van de para's en de weigering van de Britse au toriteiten daarvoor verant woording te nemen is koren op de molen van de IRA-propa- gandamachine. Martin McGuinness, tweede man van Sinn Fein en ex-IRA-comman- dant, zei onlangs dat het Britse publiek van hem geen excuses hoefde te verwachten voor re publikeinse terreur, zolang de waarheid over Bloody Sunday en andere excessen niet werd toegegeven door de Britse rege ring. De waarheid stond destijds ze ker niet in Engelse regerings spreekbuizen als de Daily Mail of Daily Telegraph. Zij felici teerden de para's vanwege hun 'professionalisme' en wisten ze ker dat de soldaten slechts vuur hadden beantwoord van bom- mengooiers en IRA-sluipschut- ters. Dat de para's een voor beeld wilden stellen bij een zo veelste illegale demonstratie met de onvermijdelijke stenen gooiers, werd pas later duide lijk. Hoewel de militaire leiding aanvoerde dat men zich moest verdedigen tegen de IRA raakte niet één soldaat gewond en werd op geen van de slachtof fers wapens of explosieven ge vonden. Er was mondiale verontwaardi ging toen de beelden van de slachtpartij de wereld rondgin gen. Ierse politici maakten ver gelijkingen met het schokkende politie-optreden in Sharpeville in Zuid-Afrika, waar twaalf jaar eerder 72 doden waren ge vallen. De nationale woede in Ierland ontaardde in het ver branden van de Britse ambas sade in Dublin. De republikein se Bernadette Devlin, destijds Lagerhuislid in Londen, gaf de toenmalige Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maulding, een paar rake klap pen in het gezicht. De toegeno men spanning in heel Noord- Ierland droeg eraan bij dat het door protestanten gedomineer de Noord-Ierse parlement (Stormont) werd ontbonden en de provincie weer onder Lon- dens bestuur kwam. Het omstreden, officiële, onder zoek naar de schietpartij is voor de meeste nabestaanden onaanvaardbaar gebleven. Bloody Sunday zou niet zijn ge beurd als de illegale betoging niet was gehouden, zo luidt een van de formele conclusies. Aan de andere kant werd impliciet erkend dat als de ongetwijfeld getergde en gespannen soldaten niet zo'n ingrijpende charge hadden uitgevoerd het allemaal waarschijnlijk met een sisser zou zijn afgelopen. Een toen malige BBC-verslaggever her innert zich Bloody Sunday als de dag waarop het leger 'een tank inzette om een zandkas teel te nemen'. Nog steeds gaan er regelmatig stemmen op voor een nieuw on derzoek naar de gebeurtenis sen. Ook deze week weer. Maar de Conservatieve Partij heeft zich altijd principieel achter het leger gesteld en geen Britse regering voelt ervoor voor zulke explosieve emoties op te rake len. Sommige nabestaanden proberen inmiddels hun recht te halen via het Europese Hof van Justitie. Overigens zijn niet alle nabe staanden gelukkig met de pro minente deelname van Sinn Fein aan de herdenkingsmars, aanstaande zondag. Mairead McKinney, wier vader werd doodgeschoten, klaagde vijf jaar geleden al over de aanwe zigheid van Gerry Adams. Vol gens haar een meedogenloos voorman van de IRA, een orga nisatie die net zo weinig respect toont voor de mensenrechten als de para's. Premier John Bruton van Ier land zal bij de Britse autoritei ten aandringen op een nieuw onderzoek naar de gebeurtenis sen op Bloody Sunday. Hij zeg de het Ierse parlement toe dat 'hij zich persoonlijk zal be moeien met de stappen die langs diplomatieke weg worden gezet'.

de Stem | 1997 | | pagina 5