Paars slikt loon onder het minimum Strengere regels voor VN-militair Albai crisis arres Ritzen onderzoekt financiële positie studenten Ruimer budget huursubsidie Kerndoelen voor het basisonderwijs te hoog gegrepen 'Rechters passief bij arbeidsdiscriminatie' Herinneringsmedaille voor Ifor-militairen Schilderij koningin Wilhelmina gestolen Vervroegd Jeugdcriminaliteit Waar m star onderneme DE STEM BINNENLAND DE STEM Concessie PvdA over CAO Huurhuis raakt uit de gratie COMMENTAAR BINNENLAND KORT Zaak-Dutroux het nieuws van 1996 Meerderheid tegen loonsverlaging ouderen Landelijke verkiezingsdag waterschappen Kandidaten leider WD-senaatsfractie Sorgdrager: inval Vaals onterecht Kudde biotech-koeien dijt uit DE STEM Ambtenaren in België tegen privatisering Le 111 DONDERDAG 30 JANUARI 1997 A4 Utrecht (anp) - Rechters stel len zich te passief op bij het beoordelen van discriminatie in arbeidsverhoudingen. Ze la ten de bewijslast veelal geheel bij de werknemer. Dat stelt de jurist M. Leenders in zijn proefschrift waarop hij bin nenkort wil promoveren aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Volgens Leenders zijn rechters ook nauwelijks doordrongen van het onderscheid tussen opzette lijke en indirecte discriminatie. Daardoor vatten ze elke be schuldiging van discriminatie onterecht als zwaar op en eisen ze, dat de klager met meer be wijsmateriaal komt dan alleen maar cijfermateriaal. Aan het via EG-recht in de jaren tachtig in Nederland geïntrodu ceerde begrip indirecte discrimi natie is de verdeling van de be wijslast over werknemer en werkgever gekoppeld. Als de werknemer met cijfers kan aan tonen dat een bepaalde groep is achtergesteld door een werkge ver, moet de werkgever op zijn beurt aantonen dat hij daar goe de redenen voor had, zoals speci fieke opleidingseisen. Leenders komt op basis van on derzoek echter tot de conclusie, dat rechters te soepel omgaan met de rechtvaardiging die werkgevers aanvoeren. „Ze zou den veel indringender en speci fieker moeten toetsen'of die op leiding echt wel nodig is voor die werkzaamheden. De rechter moet de bewijslast op de schou ders van de werkgevers leggen. Ik vermoed dat veel rechters een verouderd begrip van discrimi natie hebben. Ze vinden een be schuldiging van discriminatie zo zwaar, dat een klager met meer bewijs moet komen dan cijfer materiaal." Leenders pleit voor het oprich ten van een nieuwe instantie die namens gediscrimineerde werk nemers kan procederen. Zo'n in stantie zou ook beter in staat zijn om gegevens op tafel te krij gen. In de Verenigde Staten bestaat een dergelijke instantie al. Van onze Haagse redactie Den Haag - De coalitiepartijen WD, D66 en PvdA hebben een akkoord gesloten over het wetsvoorstel, dat werken onder het minimumloon voor een beperkte groep werklozen mogelijk maakt. WD en D66 zijn bereid de regeling te slikken. In ruil daarvoor moet minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken) niet langer uitsluiten dat hij CAO's niet algemeen verbindend verklaart. De fractieleiders van WD, D66 en PvdA zijn dat gisteren overeen gekomen tijdens een overleg met premier Kok in diens Torentje, zo bevestigefi Haagse bronnen. WD en D66 ruziën al tijden met Melkert en de PvdA over het wetsvoorstel, dat werkgevers de mogelijkheid geeft langdurig werklozen voor twee jaar in dienst te nemen voor minimaal zeventig procent van het minimumloon. Maar hun kritiek op Melkert is breder. Ze vinden dat de bewinds man werkgevers en werknemers te weinig onder druk zet om lage loonschalen in CAO's te creëren. Regeerakkoord Volgens het regeerakkoord moet er meer werk komen op of net bo ven het minimumloon. Volgens het regeerakkoord kan dat door CAO's op dit punt niet langer al gemeen verbindend te verklaren. Melkert weigert het laatste tot nog toe. Terwijl die lage loonscha len veel te weinig ontstaan, aldus WD en D66. Het conflict over het wetsvoorstel 'dispensatie minimumloon' dreef de zaak opnieuw op de spits. Mel kert wil niet dat werkloze kost winners en langdurig werklozen onder het minimumloon gaan werken, omdat ze dan onder het bestaansminimum terecht komen en naar de bijstand moeten voor een aanvulling. „Werk moet lonen," vindt Mel kert. D66 en WD willen die uit zonderingen niet. Vrijdag schaar de het kabinet zich achter Mel kert, die zelfs met aftreden zou hebben gedreigd. Beginsel Momenteel zou Melkert uitzoeken of uitsluiting van kostwinners en alleenstaande ouders wel juri disch strookt met het beginsel van gelijke behandeling. Als er geen juridische belemmeringen zijn, gaan D66 en WD alsnog akkoord met het wetsvoorstel. Als tegen prestatie zou de PvdA dan ook moeten beloven in te stemmen met een versoepeling van de Ar beidstijdenwet. Melkert heeft daar grote moeite mee. De vakbonden hebben altijd ver klaard dat er oorlog komt als CAO's niet langer algemeen ver bindend worden verklaard. Ook de werkgevers zijn er tegen omdat het grote ongelijkheden onder werknemers kan scheppen. In de Generaal Winkelmankazerne heeft minister Voorhoeve van Defensie gisteren 32 Ifor-militairen van de Mortieropsporingsradar- batterij van de 101 Divisieveldartilleriegroep de herinneringsmedaille voor multinationale vredesoperaties opgespeld. foto reuter Van een verslaggever Den Haag - Nederlandse VN-militairen op missie in Bosnië hebben, sinds Ifor is overgegaan in SFOR, te maken met strik tere gedragscodes. Zo is het drankge bruik gebonden aan een maximum van twee glazen wijn of bier per dag. Ook mo gen zij niet in vrije tijd van hun basis. „De regels zijn absoluut niet nieuw," aldus een woordvoerder van het ministerie van De fensie, die toegeeft dat de algehele discipline is aangescherpt. „Bij Ifor waren de voor schriften wat losser, bij SFOR worden andere codes gehanteerd. Bij het inkrimpen van de troepenmacht en het ineenschuiven van Ifor en SFOR gelden voor gelijke monniken gelij ke kappen." Uitgezonden militairen -zullen voortaan hun vrije tijd op de 'compound' moeten doorbren gen. De glazen alcohol mogen ze drinken in de kantine op de basis. Drank op de eigen ka mers, in het verleden vast ritueel, is verboden. Bezoekjes aan cafés in Bosnische steden zijn tevens uit den boze. Ook zullen VN'ers onder weg op patrouille niet meer een plaatselijk kopje koffie mogen drinken. „Al deze voor schriften hebben te maken met de veiligheid en de operationele omstandigheden in Bosnië. Het is aan de commandant ter plaatse hoe hij de regels interpreteert," aldus legervoorlich- ting. „Vrije tijd op de compound is nu eenmaal wat anders dan vrije tijd thuis. In Bosnië draaien de militairen 24-uurs diensten." Zoetermeer (anp) - Minister Ritzen (Onderwijs) laat onderzoe ken of de Nederlandse studenten te krap zitten. De bewinds man is gealarmeerd door- berichten, dat studenten het finan cieel niet meer kunnen bolwerken. Waar het gaat om huursubsidie en koudetoeslag heeft Ritzen de zaak aangekaart bij de andere ministeries. Bij de ecotax, een maatregel om het energiever bruik af te remmen, gaat dat niet. Die kosten worden gecompen seerd via de loonbelasting die studenten niet betalen. Ritzen wil met de wethouders van Amster dam, Rotterdam en Utrecht over leggen over de gemeentelijke hef fingen voor studenten. Studenten kunnen voortaan een studiefinancieringsteller krijgen. Daarop valt af te lezen hoeveel geld zij van hun beurs nog kun nen verwachten. De landelijke studentenvakbond LSVb lan ceerde dit plan gisteren tijdens het gesprek met minister Ritzen. De bewindsman reageerde enthousiast. De studenten menen dat hun las ten recentelijk sterk zijn toegeno men. Als gevolg van invoering van de ecotax staan ze voor extra kosten. Eén van de landelijke or ganisaties vroeg onlangs een kou detoeslag voor studenten. Volgens verschillende onderzoe ken is het inkomen van de meer derheid van de studenten lager dan de door overheid vastgestel de norm. Hunrinkomen zou per maand enige honderden guldens omhoog moeten. Tijdens overleg met studenten groeperingen in Zoetermeer toonde de minister zich gevoelig voor de benarde situatie van de studenten. Hij wil de budgetten laten onderzoeken door de com missie-Hermans. Die moet bin nen drie maanden een advies ver strekken. Voorburg (anp) - Het aantal mensen dat hun huurhuis wil verlaten, is twee maal zo groot als het aantal dat zegt zo'n woning te willen be trekken. Met name bij huur ders met een modaal inko men tekent deze trend zich af. Op sommige plaatsen is het al lastig om weer huurders voor huizen te vinden. Steeds meer verhuurders overwegen daarom hun be zit te verkopen. Dit stelt de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB). De NVB baseert zich op on derzoek van de TU Delft. Volgens de NVB is het eigen huis populairder dan ooit. Als de woonlasten hetzelfde zijn, wil 52 procent van de huurders met een modaal inkomen een huis kopen. Dit zijn ongeveer een half mil joen huishoudens. De NVB concludeert ,dat twee mil joen bovenmodale huishou dens overwegen te verhui zen. Niet iedereen kiest voor een koopwoning. Met name 55- plussers voelen meer voor huur. Den Haag (anp) - De coalitie partijen PvdA, WD en D66 willen dat het kabinet jaar lijks 50 miljoen gulden extra uittrekt voor huursubsidie. Ze willen verder 100 tot 150 mil joen gulden binnen het budget voor de individuele huursub sidie (ihs) anders verdelen. Zo niet, dan gaan minima, al leenstaanden en gehandicap ten er in de nieuwe huursubsi dieplannen van het kabinet alleen maar op achteruit. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens het debat met staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting over een nieuw wetsvoorstel voor de huursubsi die. De bewindsman wil de nieu we Huursubsidiewet per 1 juli la ten ingaan. De regeringspartijen vinden dat die minima, alleenstaanden en ge handicapten onvoldoende ont zien. De wet biedt deze mensen te weinig soelaas voor betaalbaar en goed wonen. Zonder aanpassing ervan komt van doorstroming naar de duurdere woningvoorraad niets terecht. De coalitie geeft wel toe dat de normhuren, het mini male huurbedrag voor iedereen, voor meerpersoonshuishoudens op een redelijk niveau zitten. De coalitie wil wel, dat Tommei de normhuren jaarlijks aanpast aan de inkomensontwikkeling. De staatssecretaris wil een koppeling via de gemiddelde huurontwikke- ling. Volgens de PvdA betekent dit, dat de huurder elk jaar min der huursubsidie krijgt en een toe nemend deel van zijn inkomen aan huur kwijt is. Volgens woord voerder Duivesteijn ligt de gemid delde huurontwikkeling met 2 tot 3 procent ver boven de inkomens ontwikkeling. Vooral alleenstaan den en gehandicapten worden van deze berekening de dupe. In het plan van Tommei krijgen huurders vanaf het bedrag dat ze zelf moeten betalen, 330 gulden, volledige subsidie voor huren tot 575 gulden. Boven deze huurgrens kort Tommei de subsidie met 20 procent (kwaliteitskorting) tot huren van 823 gulden voor kleine huishoudens en van 882 gulden voor grote huishoudens. Boven die 823/882-huren moeten subsidie-ontvangers jonger dan 65 jaar alles zelf betalen. Mensen ouder dan 65 jaar krijgen daaren tegen de helft van dit deel terug. De coalitie wil deze 50-procents- regeling ook laten gelden voor al leenstaanden en gehandicapten in Door Ap van den Berg Den Haag/Enschede - De On derwijsraad sprak deze week een hard oordeel uit over de nieuwe kerndoelen voor het basisonderwijs. De raad noemt ze in een rapportage aan staatssecretaris Tineke Netelenbos (PvdA) „onnodig vaag" en soms „onrealistisch hooggegrepen". Vrijheid van onderwijs houdt geenszins in dat (basis)scholen er straffeloos op los mogen pio nieren. Ze moeten voldoen aan een oneindige reeks algemene voorwaarden, die vanuit het de partement worden opgelegd. Zo worden voor het basisonder wijs, steeds voor een periode van vijf jaar, zogenoemde kern doelen geformuleerd. Daarin staat omschreven wat kinderen voor de overstap naar het mid delbaar onderwijs moeten ken nen en kunnen op het gebied van taal, rekenen, aardrijkskun de, geschiedenis, enzovoorts. Omdat de lopende periode in 1998 afloopt, heeft de Stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO) in Enschede vorig jaar alvast nieuwe kerndoelen op papier gezet. Deze concept-kerndoelen zijn voor wijs advies doorge stuurd naar de Onderwijsraad. En die reageerde deze week wei nig juichend. Enkele voorbeelden: Kerndoel 6 (leergebied overstij gende kerndoelen) gaat de mo gelijkheden van het onderwijs mijlen ver te boven: „De leerlin gen beschikken over een realis tisch en positief zelfbeeld." Kerndoel 7 (leergebied overstij gende kerndoelen) is ronduit onmogelijk gelet op de materië le condities in het basisonder wijs: „De leerlingen maken ver antwoord en doelbewust ge bruik van nieuwe communica tiemiddelen, waaronder nieuwe media." Kerndoel 7 (aardrijkskunde) lijkt op z'n minst hooggegrepen: „De leerlingen kunnen een beeld schetsen van de relatie van Nederland met landen in Europa en de rest van de we reld." Dat geldt zeer zeker ook voor kerndoel 12 (geschiedenis): „Leerlingen kunnen conclusies trekken uit historische bron nen." En hoe gaat de onderwijzer tij dens de rekenles in op kerndoel 5a (rekenen/wiskunde)?: „De leerlingen kunnen aan breuken en kommagetallen vanuit ver schillende invalshoeken beteke nis geven." Desgevraagd zegt SLO-woord- voerder Jos Letschert 'niet echt verrast' te zijn door het negatie ve advies van de Onderwijsraad. „De raad wil kerndoelen precie zer geformuleerd hebben. Wij hebben ze al scherper beschre ven dan de bestaande. Maar ja, de staatssecretaris wil, evenals eerder haar partijgenoot Walla ge, ruimte houden voor de vrij heid van onderwijs. Daar zit de discrepantie," aldus Letschert. Hoe dan ook is het geen wonder, luidt althans de conclusie van de Onderwijsraad, dat kerndoe len op veel basisscholen al lang geen prominente rol meer spe len: „Het onderwijsprogramma wordt als overbeladen ervaren. Als scholen al bekend zijn met de kerndoelen, dan weten ze er niet goed mee te werken." Die bewering is voor Wim van 't Hart, directeur van de Bredase basisschool Boeimeer, wat al te boud. „Kerndoelen zijn uitge werkt in het schoolwerkplan en dat is wel de leidraad voor een school. Maar kerndoelen zijn soms nogal overtrokken. Detail listisch en hooggegrepen. Het is niet te hopen dat we straks nog meer kerndoelen op ons afge vuurd krijgen. Want als die alle maal moeten worden getest, ko men we aan normaal lesgeven niet meer toe. Ouders klagen nu al over het grote aantal toet sen." Indachtig de gangbare methode in 'politiek Den Haag' eist de Onderwijsraad nu een 'diep gaand onderzoek door een breed samengestelde commissie' naar 'datgene wat in het basisonder wijs geleerd moet en kan wor den', rekening houdend met de mogelijkheden van leraren, het leervermogen van leerlingen en de vrijheid van onderwijs. „Een dergelijk onderzoek moet over tuigend aan het licht brengen welke keuzes bij leergebieden moeten worden gemaakt om tot een evenwichtig en dekkend ge heel van inhouden te komen dat relevant en haalbaar is en waar bij voor scholen voldoende vrije ruimte resteert," aldus het (glo bale) advies van de Onderwijs raad. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs is nog niet 'in' voor zo'n onderzoek, laat haar voor lichter Maarten Divendal we ten. „Er zijn namelijk ook posi tievere beoordelingen van het SLO-rapport. Zoals die van het Onderwijsoverleg, waarin de vakbonden, ouders en besturen zijn vertegenwoordigd." De staatssecretaris trekt zich de kritiek van de Onderwijsraad wel aan. Divendal: Kerndoelen zijn een middel om globaal te weten wat kinderen aan het eind van groep acht moeten kennen en kunnen. Mevrouw Netelenbos overweegt samen met het onderwijsveld vast te stellen wat kinderen al na groep twee of groep vier en zes in hun mars moeten hebben. Dan komt ze ook tegemoet aan de kritiek van de Onderwijsraad." Maar het is zeer de vraag of de bewindsvrouw daarmee tegelij kertijd een ander belangrijk probleem weet te omzeilen: hoe staat het met de haalbaarheid van kerndoelen voor scholen met veel allochtonen en andere kinderen met leerproblemen (speciaal onderwijs)? Want ook voor dergelijke scholen moeten de kerndoelen 'in beginsel haal baar' zijn. ONDERZOEKERS beweren al geruime tijd dat de jeugdcrimi naliteit toeneemt. Steeds jonger en steeds gewelddadiger js een duidelijk waarneembare ontwikkeling, staat in hun rappor. De waarschuwingen van de wetenschappers blijken gefun. deerd te zijn. Cijfers van het Openbaar Ministerie maken dui delijk dat het aantal jongeren die bij geweldsmisdrijven zijn betrokken, de afgelopen vijf jaar fors is gestegen. In 1990 wer den 3500 minderjarigen (tussen de twaalf en achttien jaar) ver hoord wegens geweldsmisdrijven. In 1995 waren er dat 6500 Het OM heeft het niet bij de presentatie van de zorgwekkende cijfers gelaten. De Leeuwardense procureur-generaal Steen- huis kondigde tegelijkertijd aan dat de reeds in gang gezette hardere aanpak nog verder aangescherpt wordt. Niet nog eens een waarschuwing, sepootje of een boete, maar een keiharde confrontatie met een aanzienlijk minder tolerante rechterlijke macht. De ommezwaai van het Openbaar Ministerie is onver mijdelijk. De cijfers spreken duidelijke taal, het beleid van pap. pen en nathouden is een gepasseerd station. Dat mag er niet toe leiden dat de repressie alle andere aspec ten van de bestrijding van de jeugdcriminaliteit gaat overheer sen. Uit de cijfers van het wetenschappelijk onderzoek- en do cumentatiecentrum van het ministerie van Justitie blijkt dal veel allochtone jongeren bij de geweldsmisdrijven zijn betrok- I ken. Een bewijs dat in een groot aantal gevallen de integratie is mislukt. Dat betekent vooral niet dat die categorie ontspoor den met fluwelen handschoenen moet worden aangepakt. Er j is echter alle reden om het integratieproces extra impulsen te geven. Het is eveneens duidelijk dat het beleid van het Openbaar Mi nisterie tot nu toe niet heeft uitgeblonken door helderheid, In het hele land lopen talloze projecten en projectjes. Het OM weet er amper iets van en heeft er in de meeste gevallen niets over te zeggen. Een gecoördineerde aanpak is een allereerste vereiste. Wan neer het OM niet in staat blijkt dat te realiseren, dan zullende effecten van het nieuw ingezette beleid lang op zich laten wachten. aangepaste woningen. De coalitie dekt haar wetswijzigingen door onder meer de kwaliteitskorting van 20 procent te verhogen tot 25 procent. De regeringspartijen willen ook de vermogenstoets wijzigen. In de plannen van Tommei staat, dat mensen met een vermogen tot 38.000 (alleenstaanden) of 56.000 gulden (meerpersoonshuishou dens) nog voor subsidie in aan merking komen. Aangevoerd door de WD wil de coalitie deze gren zen alleen voor ouderen (55+) op trekken tot respectievelijk 70.000 en 100.000 gulden. Volgens de WD'er Hofstra zijn namelijk veel ouderen (vooral voormalig kleine zelfstandigen) die een centje heb ben gespaard voor him oudedags voorziening, de dupe van de voor stellen van de staatssecretaris. Tommei antwoordt later woens dag. De verwachting is dat hij de wensen van de coalitie vrijdag moet voorleggen aan de voltallige ministerraad. Hij kwam vorig jaar fors in aanvaring met de Tweede Kamer met zijn toenmalige plan nen voor de huursubsidie. De Ka mer eiste honderden miljoenen extra. Ze stelde gisteren dat Tom mei deze eisen nog onvoldoende in de nieuwe voorstellen heeft ver werkt. Amsterdam - Het belangrijkste nieuws van 1996 was voor 93 pro cent van de scholieren in het voortgezet onderwijs de zaak-Du- troux. De schietpartij met dodelijke gevolgen in een schoolklas in Dunblane kwam op de tweede plaats in een enquête onder tien duizend leerlingen van de Stichting Krant in de Klas. De gekke- koeienziekte eindigde op de derde plaats. De Franse atoomproe- ven bij het atol Mururoa en de vrede in Bosnië staan nog voor de vliegrampen bij Eindhoven en in de Waddenzee, het einde van Fokker en de ophef over het Nederlandse drugsbeleid. Opmerke lijk is dat bij de binnenlandse onderwerpen slechts één politiek onderwerp als belangrijk in het geheugen is blijven steken: het ai- treden van staatssecretaris Linschoten. Amersfoort - De meerderheid van de Nederlandse beroepsbevol king is tegen salarisverlaging voor oudere werknemers. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nipo, uitgevoerd in opdracht van de In dustriebond FNV. De laatste tijd pleiten werkgevers en een aan tal vakbonden ervoor om ouder personeel minder te betalen. Dat heet demotie. Van de vijfhonderd ondervraagden onderschreef 8 procent de stelling dat oudere werknemers minder moeten verdienen, omdat zij minder zouden presteren.'Het voorstel om alleen ouderen die daadwerkelijk minder presteren minder te betalen, werd door 24 procent onderschreven. Oudqre en jongere ondervraagden ant woordden vrijwel eeAsluidend. Den Haag - De verkiezingen van het bestuur van de waterschap pen moeten voortaan op één dag gebeuren. Bovendien moeten de verkiezingen voortaan bij voorkeur schriftelijk en direct plaats hebben. Dat stelt een commissie van de Unie van Waterschappen in een rapport voor minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Sinds de invoering van de Waterschapswet (1992) is het voor bur gers mogelijk zitting te nemen in het bestuur van een schap als 'ingezetene'. Een groot gedeelte van de besturen wordt nog steeds gekozen door de gemeenteraden, dus indirect. Bovendien hebben de verkiezingen gespreid over het land plaats op verschillende da gen. De commissie van de Unie stelt nu voor te komen tot één lan delijke kiesdag. Den Haag - De oud-bewindslieden L. Ginjaar, D. Dees en W. van Eekelen zijn kandidaat voor het fractievoorzitterschap van de WD in de Eerste Kamer. Dat bevestigt een goed ingevoerde bron in de partij. Naar verluidt zou Ginjaar de beste papieren hebben. Volgende week komt de zaak aan de orde in de fractie. De huidi ge fractieleider, F. Korthals Altes, wordt voorzitter van de Eerste Kamer. Den Haag - De hoofdofficier van justitie in Maastricht heeft ten onrechte een Duits verzoek ingewilligd om een inval te doen bij een inwoner van Vaals. Dat meldt minister Sorgdrager (D66, Jus titie) in antwoord op vragen van GroenLinks-Kamerlid Rabbae. Volgens de minister was er namelijk volgens Nederlands recht geen sprake van een strafbaar feit. Sorgdrager vindt dat de hoofdofficier er beter aan had gedaan om eerst met haar te over leggen. De Duitse justitie vroeg de hoofdofficier in Maastricht eind vorig jaar om huiszoeking te doen bij een student van Spaan se afkomst, die in Vaals woont. De man werkt voor 'Radikal', een tijdschrift dat in Duitsland is verboden, maar niet in Nederland. De hoofdofficier ging niettemin op het verzoek in, met als rechts grond dat de student lid zou kunnen zijn van een criminele orga nisatie. Leiden - Nederland is weer een genetisch gemodificeerd rund rij ker. Op het proefbedrijf van het Leidse biotechnologiebedrijf Pharming, dat eerder aan de wieg stond van de veelvuldig bespro ken stier Herman, is onlangs het transgene stierkalf Pedro gebo ren. Dat heeft een woordvoerder het bedrijf gisteren gezegd. Apeldoorn - Een schilderij dat koningin Wilhelmina in 192+ schilderde, is gestolen van een expositie in Apeldoorn. doek, met een afbeelding van een Noorse berghut, heeft eeng* schatte waarde van 10.000 gulden. Het schilderij met een afm* ting van twintig bij 26 centimeter is gesigneerd met de letter Eigenaar L. van Duijn uit Loenen bij Apeldoorn heeft gisteren aan gifte gedaan van de vermissing. Hij is sinds 1993 eigenaar van het schilderij, toen hij het voor bijna 9500 gulden kocht bij veilinghuis Christie's in Amsterdam. Het doek is de afgelopen week te zien geweest op een expositie in Apeldoorn, die Van Duijn had ge organiseerd om zijn drieduizend schilderijen te verkopen. Het schilderij van Wilhelmina was het enige doek dat hij niet W wilde. Het werk functioneer» als publiekstrekker. De opbrengst van de schil*' rijenverkoop gebruikt Van Du)!» voor de bouw van een vakante huis in Loenen voor mensen i# de taaislijmziekte. Deze pa'*1' ten worden over het algen*' niet ouder dan een jaar of der® Van Duijn (58) zelf is naar eig zeggen de oudste, nog lev® patiënt in Nederland. Sofia (rtr) - De in het nauw I gebrachte regerende socialis ten in Bulgarije lijken toch bereid spoedig vervroegde verkiezingen te houden. Zij riepen gisteren in verband met de explosieve situatie in het i land de oppositiepartijen op tot besprekingen over een datum- voor spoedige verkiezingen. Minister van Binnenlandse Za ken Dobrev, die is aangewezen Tirana (afp) - De Albanese pc van de oppositie gearresteerd, f trokkenheid bij de rellen van di heidsgebouwen, gemeentehuize Democratische Partij in brand De drie arrestanten zijn secreta- I ris-generaal Rexhep Meidani van I de ex-communistische Socialis- I tische Partij en zijn collega's van I de Sociaal-Democratische Partij I en de Democratische Alliantie. 1 Ook heeft de politie vier plaatse- I lijke leiders van de Socialistische I Partij aangehouden. De demonstranten koelden hun woede over het verlies van hun spaargeld. Zij hebben dat gesto- I ken in piramidefondsen, een in I Albanië zeer populaire maar ui- I terst riskante manier van 'beleg- Brussel (anp) - Enkele tiendui zenden Belgische ambtenaren I hébben gisteren in het centrum I vat( Brussel geprotesteerd tegen j het toenemend aantal privatise- I ringen. Ook drongen zij aan op volledige herbezetting van functies die vrij - j komen als personeel deeltijds I gaat werken. Daarnaast willen zij I behoud van hun pensioenrechten. I De demonstratie verliep zonder I incidenten. De ambtenarenbonden riepen vo- I rig jaar september al op tot een li vergelijkbare actie. Voorgaand jaar had de regering-Dehaene be loofd niet te zullen tornen aan de status van ambtenaar voor alle overheidspersoneel. Volgens de bonden gebeurt dat momenteel echter wel op grote schaal. Zo krijgt nieuw overheidsperso- neel geen vaste baan. Nieuwe me dewerkers kunnen zich vaak niet meer beroepen op alle rechten, zoals het ambtenarenpensioen. Met hun demonstratie van giste ren wilden de bonden de druk op de ketel houden. Aan de actie na men volgens de vakorganisaties veertigduizend ambtenaren deel. j De rijkswacht schat het aantal demonstranten op vijftiendui zend. De actie leidde alleen in de provincie Belgisch-Limburg en de regio's Luik en Charleroi tot vertragingen in het openbaar ver voer. Door afwezigheid van over heidspersoneel lag het verkeer op de nationale luchthaven Zaven- tem in de middag enkele uren stil. Wie een onderneming wil s vragen en problemen te st; hulp gebruiken, bijvoorbe Sinds kort maken we het u stuk makkelijker. Want voo gen, kunt u nu bij de Starte "Wat is de Startersdesk?" De Startersdesk is een specia Belastingdienst. Daar staan kers voor u klaar om u met te helpen. U krijgt meteen a

de Stem | 1997 | | pagina 4