Slachtpartij bedreigt Sudanezen Schmitz dreigt gemeenten met korting budget DE STEM Morres ziet Sportpaleis vooral als reclame-object Goesenaar bekent Is een tweede Schiphol nodig? honderd inbraken Noord-Ierland herdenkt Bloody Sunday Kamer steunt asielbeleid Gkfude AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Politie Albanië arresteert leiders oppositie Telekom wil scoren met Riis, Ullrich en Zabel Milieucontrole bij Hoeks afvalbedrijf Van Gelder hekelt scepsis over Euregio Werk op papier van Jef Diederen aan het stof ontrukt Cabaret en carnaval komen samen bij een buut cmMIDb Stekelenburg: grote kans als opvolger Brokx Waarschuwing Pax Christi: Kort geding Faoud Abbas tegen EO Zondag top Midden-Oosten Nederlands kalf was niet gek 'Ontslag dreigt voor zieken bij kleine bedrijven' Claim van 10 miljoen in kwestie Kuibo 122.OOP Ma MEUBELEN ZIE ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT Nu 6 weken de stem voor 31 gulden ROLLUIKEN gevelprodl )ok ramen en deuren, ser- Bredaseweg 106 res, garagedeuren, zon- Telefoon 0162-1 wering, serredakkapel VOOR WONING EN BEDRIJF 137e JAARGANG 3 KATERNEN DE STEM 8 710311 000218 lllll DONDERDAG 30 JANUAR11997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 De Binnenkrant Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 t/m C5 D1 t/m D8 RTV-programma s D8 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA -1/3 Grijs weer Ook vandaag wordt het een grijze, nevelige en mistige dag met weinig wind. Het blijft droog. PAGINA Johan Stekelenburg. FOTO ANP Door Debbie Langelaan Den Haag - FNV-voorzit- ter Stekelenburg maakt grote kans om de nieuwe burgemeester van Tilburg te worden. De PvdA schuift hem naar voren als belangrijkste kandidaat. Betrouwbare bronnen héb ben dit bevestigd. Met de kandidatuur van Stekelen burg lijkt de kans voor D66 om de burgemeester van Til burg te leveren verkeken. Voormalig D66-voorzitter Vrijhoeff heeft wel gesollici teerd. Maar zijn kandidatuur blijft nauwelijks staande naast die van de 'zwaarge wicht' Stekelenburg. Ook de andere PvdA-kandidaat wordt weinig kans toege schreven, hoewel dit een vrouw zou zijn. De gemeen teraad van Tilburg geeft in haar profielschets de voor keur aan een vrouw. Stekelenburg (55) wordt dan de opvolger van CD A-burge meester Brokx, die per 1 ja nuari is teruggetreden. Brokx is waarnemend burge meester totdat er een nieuwe burgemeester is benoemd. Door Paul de Schipper Utrecht - Na de rampen in Ruanda en Zaïre dreigt in Su dan een nieuwe Afrikaanse slachtpartij. Dat is de waar schuwende boodschap, die de vredesbeweging Pax Christi heeft meegebracht na een recent bezoek aan de oorlogsge bieden in Centraal-en Zuid-Sudan. Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemeenten die het landelijke asielbeleid blijven boycotten, zullen dat uiteindelijk in de portemonnee voelen. Dat heeft staatssecretaris Schmitz (Justitie) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Amsterdam (anp) - Faoud Abbas, een van de kroongetuigen in het proces tegen Johan V. (de Hakkel aar) en diens medeverdachten van grootscheepse hasjsmokkel, heeft de Evangelische Omroep voor de rechter gedaagd. De in België wo nende diamanthandelaar eist van de omroep rectificatie van de be schuldigingen in EO Tijdsein, dat Abbas en zijn vrouw betrokken zouden zijn geweest bij kinder prostitutie en vrouwenhandel. Abbas voelt zich in zijn eer en goede naam aangetast. Het geding dient maandag voor de rechtbank in Amsterdam. ■Jeruzalem (rtr/afp) - De leiders van Egypte, Israël en de PLO ko- ®en zondag in de Zwitserse stad bavos bijeen. Een medewerker van de Israëlische premier Benja- uin Netanyahu heeft dit gistera vond gezegd. De leiders zijn daar aanwezig op de jaarlijkse econo mische topconferentie. Dan Haag (anp) - Het vorige jveek in Limburg opgespoorde Nederlandse kalf dat familie zou 5)jn van het Duitse 'BSE-kalf' jundy, leed niet aan de gekke- koeienziekte. Dat blijkt uit het onderzoek van het instituut voor ««gezondheid ID-DLO in Lely stad. Het dier was een nakome- llng van de koe die ook aan de Vfleg zou hebben gestaan van undy. Er loopt een genetisch on derzoek naar de familieband. 7/7- Stekelen burg Pax Christi dringt er bij de in ternationale gemeenschap op aan initiatieven te nemen om een nieuwe, grootschalige menselij ke catastrofe te voorkomen. Pax Christi medewerkster Yvon ne Heselmans keerde vorige week terug uit Sudan:. „De rege ring heeft een mobilisatie afge kondigd. In trainingskampen bereiden rebellen zich voor op een groot voorjaarsoffensief en in de bush zoeken drie miljoen rondzwervende mensen wanho pig naar oorlogsluwe plaatsen. Drie miljoen mensen, dat is meer dan de bevolking van Noord- Brabant. Die massa vlucht nu al van hot naar her op zoek naar voedsel. Bovendien verwachten deskundigen een nieuwe droog te. Hier dreigt een nieuwe ramp." In Sudan woedt sinds 1984 oor log. De regering probeert er met gedwongen islamisering een Iran aan de Nijl te scheppen, terwijl in het zuiden zwarte christenen en animisten vechten voor zelf standigheid. Na jaren interne strijd heeft de rebellenbeweging SPLA de gele deren gesloten. Bovendien kreeg de SPLA onverwacht steun van een vroegere vijand: de Sudane se ex-premier Sadeq al Mahdi. Hij ontvluchtte zijn huisarrest in de hoofdstad Khartoum met de smoes, dat hij naar een bruiloft ging. Het resultaat is dat het Sudane se regime nu vanuit het oosten én vanuit het zuiden door rebel len belaagd wordt. Yvonne He selmans: „Er wordt al hevig ge vochten en bovendien zijn er grootscheepse troepenbewegin gen gaande, die erop duiden dat er een nieuw guerrilla-offensief aanstaande is. De burgerbevol king dreigt in die oorlogsbewe ging volledig klem te raken. Dat is onze waarschuwing aan de in ternationale gemeenschap." VERVOLG OP BUITENLAND - A5 Van onze verslaggever Breda - Zieke werknemers bij kleinere bedrijven lopen een redelijke kans er op onei genlijke gronden te worden uitgegooid. Dat is de 'voorzichtige indruk' die de juridische dienst van de FNV heeft. Die onderschrijft daarmee het oordeel van enkele advocaten. Volgens hen bewan delen kleine ondernemingen slinkse wegen om personeel te ontslaan, nu zij zelf hun zieke personeel maximaal een jaar minstens 70 procent van het loon moeten doorbetalen. Het zou voor deze bedrijfjes vaak inte ressanter zijn een rechtsbij standverzekering af te sluiten, dan een verzekering die de ziek tekosten dekt. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Noord-Ierland herdenkt vandaag het bloedbad van zondag 30 januari 1972, beter bekend als Bloody Sunday. Toen schoten Britse militairen veertien Noord-Ierse demonstranten dood in Londonderry. Het ging om een protest tegen de internering van zevenhonderd katholieken in Noord-Ierland. Die waren op grond van vage ver moedens gearresteerd. Een kwarteeuw later is de vrede in Noord-Ierland nog steeds ver weg. ZIE BUITENLAND-A5: FOTO REUTER Bloody Sunday nog steeds de zwartste aller dagen in Ulster Door Gerlach Hochstenbach Hulst/Antwerpen - Het Huls ter meubelbedrijf Morres wil in samenwerking met Johan Schotte, zoon van de voorma lige Belgische Zesdaagse-ve- dette Brik Schotte, het faillie te Sportpaleis in Antwerpen nieuw leven inblazen. Onder de veelbelovende naam 'Sportpaleis Entertainment Complex' moeten in de hal langs de E19 weer tal van evenementen plaats gaan vinden. Morres richt zich in de plannen voor het Sportpaleis vooral op sponsoring en reclame. „Het is niet de bedoeling dat wij zelf eve nementen gaan organiseren. Het is ons met name te doen om onze naamsbekendheid te vergroten," zegt algemeen directeur E. Mor res, die inmiddels heeft gespro ken met het Antwerpse make laarskantoor Ceusters. De contacten met Johan Schotte dateren van vorig jaar. „Via hem zijn we bij het Sportpaleis te rechtgekomen. Hij heeft een bu sinessplan opgesteld, dat het Sportpaleis weer levensvatbaar moet maken. Wij gaan daarin mee. Schotte is de locomotief, wij de wagon." Volgens Morres ziet Antwerpen het vorig jaar failliet gegane Sportpaleis als monument, waar vooral het vroeger zo populaire wielrennen weer terug moet ko men. Een woordvoerder van de stad Antwerpen bevestigt dat. „Wij willen dat de evenementen hal, de grootste van Europa, als zodanig blijft bestaan. Maar zo wel de stad Antwerpen als de provincie Antwerpen heeft niet de financiële middelen om het Sportpaleis te kopen. We hopen op een goede overnemer. Onze enige bekommernis is dat wij ho pen dat er op korte termijn red ding komt." Het wielrennen terug in het Sportpaleis is voor Morres een aantrekkelijk gegeven, omdat het meubelbedrijf mede-hoofdspon sor is van de Belgische Wielerfe deratie. „Wielrennen, andere sportuitingen en entertainment. Dat is de toekomst van het Sport paleis," denkt Morres, die niet al leen in de wielrenwereld als sponsor actief is, maar ook als geldschieter van enkele Belgische voetbalclubs fungeert. Die activiteiten passen in Morres' betrekkelijk nieuwe commerciële bedrijfspoot Sports en Business. Ook Morres' dochteronderne ming Funs for Fans in Sint-Ni- klaas, een postorderbedrijf in sportpromotionele artikelen, valt daaronder. Morres heeft inmiddels een con tract afgesloten om aan het Sportpaleis een groot reclame paneel aan te brengen. „Dat moet ook de route richting Hulst aan geven. Vooral voor mensen uit de Randstad, die op de Antwerpse Ring momenteel geen bewegwij zering naar Hulst aantreffen." Van onze verslaggever Goes - De politie in het district Oosterscheldebekken heeft een 27-jarige inwoner van Goes aangehouden, die inmiddels zo'n honderd inbraken in woningen bekend heeft. Het lijkt erop, al dus politiewoordvoerder M. Verkerke, dat de verdachte schoon schip wil maken. De politie kwam hem op het spoor na verklaringen van mede verdachten en eigen speurwerk. De inbraken zijn bijna allemaal gepleegd in Goes over een perio de van twee jaar. Zijn voorkeur ging uit naar huizen, waarvan hij zeker wist dat ze slecht be veiligd waren. Zijn buit bestond al die tijd hoofdzakelijk uit sieraden, ste- reo-apparatuur en videorecor ders. De Goesenaar verkocht de spullen aan helers. Inmiddels heeft de politie ook al twee he lers gearresteerd in verband met hun betrokkenheid bij de zaak. De rechercheurs vonden slechts een klein deel van de in twee jaar verzamelde buit terug. Van de opbrengst, zoals bij he ling gebruikelijk maar een frac tie van de werkelijke waarde van de gestolen spullen, kocht de 27- jarige verdachte verdovende middelen voor eigen gebruik. Hij is in het verleden eerder veroor deeld tot gevangenisstraf. Be halve de Goesenaar en de twee helers heeft de politie nog een aantal mede-inbrekers aange houden. Door Bas de Vries Amsterdam - Het onderwijs debat is nog niet afgelopen, of het volgende 'nationale de bat' staat alweer voor de deur. Heeft Nederland een tweede nationale luchthaven nodig? Een geruststellende mededeling vooraf: regionale luchthavens als Eindhoven en Beek worden niet beschouwd als een serieuze 'vluchtstrook' voor Schiphol. Althans, dat is de mening van mr. J. Weck, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. Weck was gisteren een van de gasten tijdens een discussie in Amsterdam over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart. Wie zijn kaarten zet op regiona le vliegvelden, loopt volgens de ze topambtenaar van ver keersminister Jorritsma weg van de échte problemen. Zij kunnen slechts een deel van de 'over loop' van Schiphol opvangen. Over één ding is iedereen het eens: als Schiphol in het huidige tempo doorgroeit, zit de lucht haven binnen no time aan de af gesproken grens van 44 miljoen passagiers per jaar. En de kans dat dat gebeurt is groot, zolang vliegen zo goedkoop blijft. De Amsterdamse professor Riet veld wees er op dat 'Nederlan ders over ongeveer ieder product BTW betalen, maar niet over vliegtickets. En met kerosine is het nog erger'. Een fiscale rem op het vliegver keer zit er echter niet in, zolang 'het buitenland' daar niet voor voelt. De vraag is wat er in de tussentijd moet gebeuren. Sim pelweg een nieuw, hoger plafond afspreken? Dat ligt te gevoelig in de Tweede Kamer. Uitwijken naar de regio? Dat kunnen die vliegveldjes dus niet behappen. Toch een tweede nationale Volgens Schmitz heeft zij 'finan ciële instrumenten' om gemeen ten aan te pakken, die blijven weigeren uitgeprocedeerde asiel zoekers op straat te zetten. Ze gaat er echter vanuit dat ze er in gesprekken met de betreffende gemeenten uitkomt. Maar mocht een gemeente zich blijven verzet ten, dan zal Schmitz sancties overwegen. Een meerderheid in de Tweede Kamer schaarde zich gisteren vierkant achter haar opstelling ten aanzien van het uitzettings beleid. Schmitz heeft daarover sinds begin deze week een con flict met gemeenten, die weigeren haar instructies op te volgen. Die gemeenten vinden het 'inhu maan' om uitgeprocedeerde asielzoekers op straat te zetten en hun uitkering te staken. Net als Schmitz vindt de Kamer dat gemeenten de instructies moeten opvolgen. De fracties toonden begrip voor de proble men die de gemeenten met de re geling hebben. „Het past niet bij Nederland om mensen op straat te zetten. Maar het gaat hier om uitgeprocedeerde asielzoekers die weigeren terug te keren naar hun land van herkomst," zei CDA-Kameriid De Hoop Schef- fer. Het CDA en de regeringsfracties PvdA, WD en D66 vinden dat de gemeenten zich niet aan hun ver antwoordelijkheid mogen ont trekken. Het voorstel van Sch mitz om de gemeenten daarbij te gaan ondersteunen met mobiele teams van Justitie kreeg steun van de Kamer. Schmitz zegde de Kamer toe te gaan onderzoeken of uitgeproce deerde asielzoekers, die uit de woningen worden gezet, tijdelijk ondergebracht kunnen worden in asielzoekerscentra. Maar Schmitz liet al doorschemeren niet bepaald enthousiast te zijn over dit voorstel van D66-Ka- merlid Dittrich. Ze vreest dal daarmee de problemen alleer maar worden verschoven. Wel wil de staatssecretaris de 'zeer schrijnende gevallen' onder de asielzoekers een paar maanden opvang in het verwij dercentrum Ter Apel aanbieden. „Maar eens moet het harde besluit toch ge nomen worden," aldus Schmitz. Een delegatie van Iraanse en Ethiopische asielzoekers protes teerde gistermiddag voor het ge bouw van de Tweede Kamer te gen het huidig asielbeleid. ZIE BINNENLAND-A3: Doodlopend spoor voor illegalen Raamsdonksveer - De familie Kuis, oud-eigenaar van fritesfa- briek Kuibo in Raamsdonksveer, claimt 10 miljoen gulden bij voe dingsmiddelen-concern Hills- down International. De claim is gebaseerd op de schade door het beslag dat Hills- down liet leggen op het bezit van de familie. In 1988 verkocht de familie de fritesfabriek aan Hillsdown. Al snel daarna ging het bergaf waarts. Hillsdown verkocht de fabriek aan Joep van den Nieu- wenhuyzen. Desondanks ging Kuibo in '95 definitief ten onder. In '91 stelde Hillsdown de fami lie Kuis aansprakelijk, omdat er geen goede informatie zou zijn gegeven bij de verkoop. Hills down liet daarom beslag leggen. Er volgde een langdurige arbi tragezaak die uiteindelijk door Hillsdown werd verloren. ZIE ECONOMIE-A6 (ADVERTENTIES) luchthaven dan maar? Of in ie der geval een dependance van Schiphol, in zee misschien? PvdA-Kamerlid Crone onder streepte in Amsterdam nog eens dat zijn fractie tegen een tweede Schiphol is. Wie om het milieu geeft, moet volgens hem grenzen durven stellen. Dat vindt ook zijn partijgenote milieuminister De Boer, die gisteren in een in terview liet weten nut en nood zaak van een Schiphol-II voorlo pig nog niet in te zien. Bij Crone's CDA-collega van Rooy daarentegen kwam het woord milieu niet voor. De grootste oppositiepartij heeft andere prioriteiten. Bevordering van economische groei bijvoor beeld. En inperking van al die lastige procedures, die er nu voor zorgen dat het eeuwig duurt voordat grote projecten als de Betuwelijn, de hoge-snel- heidslijn en mogelijk ook een Schiphol-II van de grond komen. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (49) Speenkruid Dit allercharmantste plantje bloeit in het voorjaar. Zijn naam dankt het aan een aantal wortels dat 'speen'achtig (aam beien) opgezwollen is. Er wordt zelden zaad gevormd, maar in de bladscheden ontstaan knolletjes die gemakkelijk los laten en zo voor verspreiding van de plant zorgen. Een handvol aarde met zulke knolletjes erin in uw tuin gestrooid en voortaan wordt u gewaar schuwd dat er weer een nieuwe lente aankomt. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda "■Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. 8 ij DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I1

de Stem | 1997 | | pagina 1