IVIilieu-onderzoek bij afvalbedrijf DE STEM 'Het zijn lichtgewichten, echte race-monsters' Commissaris Van Gelder hekelt scepsis over Euregio Vrouw uit Goes zet inbraak in scene 'Jeugdbendes zoals in Randstad zijn er niet' Politie pakt twee mannen voor stelen stalen palen C1 Actie bij WM in Hoek houdt verband met in verleden aangetoonde misstanden Middelburger mishandeld GS niet op de hoogte van nucleaire transporten Broer en zus Verschoor gaan naar Nieuw-Zeeland voor WK modelzeilen Studiedag in België over 'Besturen met buren' levert nadere afspraken over samenwerking op Criminaliteit jongeren neemt wel toe Amerikaanse Zeeuwen komen op bezoek Zeeland DONDERDAG 30 JANUARI 1997 Van onze verslaggever ftrneuzen - Het afvalverwerkende bedrijf Verstraeten Verbrugge Mi lieubeheer (WM) uit Hoek riskeert gerechtelijke vervolging in verband lmet (mogelijke) overtredingen van de milieuwetgeving. Duidelijkheid daarover laat nog even op zich wachten. Volgens politiewoordvoer der H. Kramer kan het nog maanden du ren voordat de resultaten bekend zijn van een bezoek aan het bedrijf afgelopen vrijdagochtend door een team van 25 op- sporingsambtenaren en milieudeskundi- jgen. •Deze zogenoemde dieptecontrole vond 'plaats op initiatief van de provincie Zee land, de Regionale Milieu-inspectie en de politie. Het onderzoeksteam richtte zich op de milieutechnische bedrijfsvoe ring. Voorafgaand daaraan is echter een ad ministratief onderzoek ingesteld. Daar bij kwam een aantal zaken aan het licht die vermoedelijk in strijd zijn met de mi lieuwetgeving. De milieucontrole richtte zich specifiek op de werking van de op het terrein van WM aanwezige afvalverwerkingsinstal laties, de wijze van opslag van afval en de algemene gang van zaken bij het be drijf. Aanleiding voor de controle waren in het verleden aangetoonde misstanden bij een aantal afvalverwerkers. Ook de af valhandelaar uit Hoek kwam in dat ver band eerder in opspraak. De provincie tikte WM in april 1995 al op de vingers voor een reeks milieu-overtredingen. Ze kwam die bij toeval op het spoor. Een milieu-inspecteur was bij de buurman van WM, Dow Chemical, voor een in spectie en rook stank. Het bleek dat WM een niet leeg vat met acrylaathoudende stoffen tot schroot aan het verwerken was. Dat was niet aan de provinciale milieu-inspectie gemeld, iets dat het bedrijf wel had moeten doen. Enkele dagen later constateerde de in specteur dat vlakbij de shredder (schrootverwerkingsinstallatie) opnieuw enkele niet lege vaten gereed stonden voor verwerking. WM verzekerde toen dat die vaten eerst nog gecontroleerd zouden worden alvo rens door de machine te gaan en dat ze retour afzender gingen als bleek dat ze niet leeg waren. Maar toen de inspecteur nogmaals op bezoek kwam, bleken de vaten toch in de shredder te zijn gegooid. Deze feiten waren voor de directie Mi lieu van de provincie aanleiding voor een indringend gesprek met de directie van WM. De bedrijfsleiding werd daarbij gewaarschuwd voor bestuursrechtelijk of strafrechtelijk optreden indien het be drijf in de toekomst nog eens in de fout zou gaan. Met de actie van afgelopen vrijdag ging de overheid overigens in op een eerder aanbod van de directie van WM om me dewerking te verlenen aan een diepte controle. De weliswaar onaangekondig de controle vond plaats met instemming van de bedrijfsleiding en in aanwezig heid van het personeel. Om het onderzoek efficiënt uit te voeren en de bedrijfsvoering zo min mogelijk te verstoren werd gekozen voor een massa le inzet van de genoemde ambtenaren. Hierdoor was het mogelijk de controle binnen één dag uit te voeren. Naar ver luidt hebben de milieu-experts het ter rein van WM verlaten met ruim duizend monsters in hun bezit. De milieufabriek oostelijk van het ter rein van Dow Benelux is sinds een jaar of vijf in bedrijf. De toenmalige milieumi nister Alders verrichtte indertijd de offi ciële opening. De hoofdactiviteiten van WM richten zich op de opslag en ver werking van klein chemisch afval, het in- en extern reinigen van tankwagens en andere bedrijfsvoertuigen en verwer king van diverse soorten waterige afval stoffen zoals zuren, logen, oliewater slib- mengsels en afvalwater met een hoge or ganische verontreiniging. WM ziet de resultaten van de uitgevoer de controle met vertrouwen tegemoet, zo liet directeur M. Verbrugge gisteren we ten. De bedrijfsleiding is niet bang voor eventuele onaangename gevolgen. Van onze verslaggever Middelburg - Een 58-jarige Middelburger is dinsdagavond door een nog onbekende over valler in zijn zaak in elkaar ge slagen. De verdachte, een man, belde rond 22.00 uur aan. Toen het slachtoffer de deur open deed spoot de man een vloeistof in zijn gezicht en begon er met een op los te slaan. Toen het slachtoffer om hulp be gon te roepen verliet de ver dachte het pand, zonder iets mee te nemen. Het slachtoffer is met hoofdlet sel opgenomen in het streekzie kenhuis Walcheren. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland blijken niet op de hoogte te zijn ge weest van de nucleaire trans porten door de provincie, waar Greenpeace zo tegen protesteert. GS vinden dat ook niet nodig om dat de transporten voldoende veilig zijn en geen gevaar opleve ren voor de omgeving. GS ant woorden dat op schriftelijke vra gen van de PvcLA-Statenleden De Koster en Vermeulen. Het dagelijks provinciebestuur wordt niet op de hoogte gebracht, omdat er geen meldingsplicht is voor het vervoer van laag- en middelradioactief afval, aldus GS. Alleen het ministerie van Vrom, de vergunninggever, kent de schema's. Kan er bij ongelukken adequate Up worden geboden, wilde de PvdA ook weten. 'Ja,' antwoordt het college, 'vanuit de Regionale Brandweer Zeeland zijn er meet- ploegen opgeleid die op zeventien standplaatsen in de gehele regio paraat zijn en kunnen uitrukken indien noodzakelijk, om onder Meer besmettingsmetingen te kunnen verrichten. Be brandweer heeft stralings deskundigen in dienst die in ge val van calamiteit kunnen optre den. Streekziekenhuis Walcheren is speciaal in overleg met de kerne nergiecentrale ingericht om be smette patiënten te kunnen op vangen en het personeel van de Ambulancedienst Walcheren is speciaal getraind om radiolo- SJsch besmette patiënten te ver voeren.' Lisette en René Verschoor met hun modelzeilboten. Van onze verslaggeefster Breskens - De kriebels begin nen nu toch wel te komen. De koffers staan al klaar. Nog leeg, dat wel, maar ze hebben nog drie dagen om alles in te pakken. Zondag 2 februari is het zo ver, dan vertrekken René (26) en Lisette Ver schoor (20), broer en zus uit Breskens, samen naar het wereldkampioenschap mo delzeilen in Wellington, Nieuw-Zeeland. Maanden hebben ze gespaard om naar de andere kant van deze aardkloot af te reizen om samen met ongeveer zestig andere 'mo- delbootfreaks' uit alle delen van de wereld mee te doen aan het WK modelzeilen of zoals het te genwoordig heet, radiozeilen. René en Lisette komen allebei uit in de 1-meterklasse. Hun bo ten zijn voor honderd procent vervaardigd van kunststof en wegen nog geen vier kilo. „Ja, het zijn lichtgewichten, echte race-monsters," aldus René. Elk bootje telt twee kleine motoren, maar de besturing gaat 'puur op de wind'. Tijdens het kampioen schap wordt een soort driehoek gevaren. Met de radiografisch bestuurbare boten moeten drie boeien worden gerond. Ingewikkeld „Dat is vrij ingewikkeld met vijftien andere bootjes in je buurt," vertelt Lisette. „Voor mij is het de eerste keer dat ik mee doe aan een wereldkampi oenschap, het is überhaupt de eerste keer dat ik aan een grote wedstrijd deelneem. Ik hoop niet dat ik in de knoei raak met zo veel andere deelnemers. De zes tig deelnemers zijn verdeeld in vier groepen van vijftien, die de strijd aangaan in de jachthaven van Wellington. De boten mogen elkaar niet raken, als jij schuld hebt moet je een rondje rond je eigen as draaien voordat je ver der mag of je kan zelfs worden gediskwalificeerd. Het woord 'protest' wordt tijdens zo'n wed strijd flink wat keren ge schreeuwd. Het gaat er lekker fanatiek aan toe. Hopenlijk heb ben we weinig last van draai winden, dan is het echt moeilijk je boot onder controle te houden. Ik zie wel waar ik uitkom," al dus Lisette. Lisette is aangestoken door het radiozeilvirus door broer René die al sinds zijn zestiende bezig is met deze sport. Hij heeft dan ook iets meer verwachtingen dan zijn zus. „Ik heb al een paar keer meegedaan aan EK's en WK's en heb daar redelijk ge scoord. Ook ben ik nationaal kampioen geweest dus ik hoop op een goed klassement." De twee Bressiaanders gaan professioneel om met hun hob by. Een speciale kist van kunst stof heeft René in Engeland aan geschaft waar de rompen van de bootjes ingaan, de masten en zeilen worden uit elkaar gehaald en in een soort afvoerpijp/huls van twee meter gestopt. De bootjes gaan goed beschermd het vliegtuig in. De meeste on derdelen komen uit Engeland, waar het radiozeilen veel popu lairder is dan in ons land. „Ja, Engeland is echt het para dijs voor ons. We doen er mini maal drie keer per jaar inkopen, ook om op de hoogte te blijven van de nieuwste materialen als zeilen, masten en motortjes. We hebben het geluk dat onze oom, Bob Provoost, in Engeland woont. Hij is eveneens bezeten van radiozeilen. Hij heeft mij en Lisette de fijne kneepjes van het zeilen bijgebracht," vertelt René. Niet populair Radiozeilen is in naburige lan den als Duitsland, Engeland en Frankrijk populair, in tegenstel ling tot Nederland waar maar zo'n dertig mannen (vrouwen zijn zwaar in de minderheid) deelnemen aan wedstrijden. René en Lisette zijn lid van de NeMoZo, de Nederlandse Mo- delzeil Organisatie. René is se cretaris van de organisatie en FOTO WIM KOOYMAN wil het radiozeilen meer promo ten via demonstratiewedstrij den. De twee zijn eveneens ver bonden aan de Modelvereniging Oostburg. Met een paar anderen oefenen ze altijd op De Braak man, hoewel de vorst de laatste tijd spelbreker is geweest. Lisette: „Het is inderdaad al een tijd geleden dat we hebben ge traind, als we volgende week aankomen hebben we nog pre cies twee dagen om te oefenen. Eerst onze boten in elkaar zet ten, het parcours en de omgeving verkennen en dinsdag 11 februa ri beginnen de wedstrijden die duren tot en met zondag 16 fe bruari." Hierna blijven Lisette en René nog een week in kiwiland, René vliegt dan weer terug naar huis terwijl Lisette naar Los Angeles gaat waar ze nog vijf maanden blijft voor haar opleiding. Ze zijn overigens de enige Neder landse deelnemers. „Tja, wij hebben er inderdaad veel voor over, naast ons werk is er maar één ding dat telt: radiozeilen." Commissaris van de Koningin van Gelderveel positieve fevolgen.... FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Oostkamp (B) - Mensen die vraagtekens zetten bij het nut van een verenigd Europa heb ben ongelijk. In zijn slotwoord op de studiedag 'Besturen met de buren', een initiatief van de Euregio Scheldemond, wees de Zeeuwse Commissaris van de Koningin W. van Gelder de Euro-sceptici op de vele posi tieve gevolgen van vergaande samenwerking. Hij herinnerde eraan dat nog maar tien jaar geleden met angst en beven naar Oost-Europa werd gekeken. „Binnenkort hebben we een topoverleg tussen vijftien Eu ropese regeringsleiders, wie had dat toen kunnen denken." Iets dichter bij huis blijvend wees Van Gelder ook op het feit dat dankzij een verenigd Europa een landenoorlog de laatste vijftig jaar niet heeft plaatsgevonden. En omdat er samenwerking is binnen de EU kon de Euregio Scheldemond gestalte krijgen. „Wij hebben Europa kennelijk nodig gehad om die grensover schrijdende samenwerking van de grond te krijgen. Zelfvoldaan achterover leunen is echter geen goede zaak." Het project 'Besturen met de bu ren' duurt drie jaar. In die tijd wordt over en weer in de bestuur lijke keuken gekeken. „Een goede zaak,"' zcTvond staatssecretaris van Binnenlandse Zaken A. van der Vondervoort. „Een goede kennis van eikaars bestuurlijke organisaties is noodzakelijk." Want hoewel er volgens de West- vlaamse gouverneur O. Vanneste meer gelijkenissen dan verschil len zijn in het binnenlands be stuur van Nederland en België, bewijst de praktijk van de sa menwerking binnen Euregio Scheldemond dat die verschillen wel degelijk een grote rol spelen. Van der Vondevoort vond het noodzakelijk dat gemeenten rui mer zouden participeren in de Euregio Scheldemond. „Grens overschrijdende samenwerking is tot nu toe vooral een zaak van de provincies geweest," zei ze. Deelnemende gemeenten moeten wel sterke gemeenten zijn, met deskundige ambtenaren en full time bestuurders. Gemeenten zo als die zijn ontstaan na de ge meentelijke herindeling 'boven de Schelde'. Als voorbeeld gaf zij Sehouwen-Duiveland waar zes gemeenten zijn opgegaan in een nieuwe. „Hier geen elkaar becon currerende gemeenten meer, maar een bestuur dat betere af wegingen voor het gehele eiland kan maken." Tijdens deze eerste studiedag van 'Besturen met de buren' werden diverse inleidingen gehouden over historische banden tussen Neder land en België en de indeling van het binnenlandse bestuur. De gis teren gehouden studiedag moet uitmonden in diverse workshops en meerdaagse trainingen in de komende drie jaren. Bedoeld voor ambtenaren en bestuurders uit de drie deelnemende provincies, waarvan er gisteren ruim drie honderd voor de studiedag in Oostkamp kwamen opdraven. Van onze verslaggever Goes - Een 28-jarige vrouw uit Goes heeft vorig jaar een in braak in haar huis in scene gezet in een (nu mislukte) po ging de verzekering voor zevenduizend gulden op te lich ten. De vrouw heeft bekend. In de late avonduren van 14 november van het vorig jaar voerde ze haar plan uit. Ze for ceerde haar eigen slaapkamer raam en gooide de inhoud van kasten en laden in haar woning kriskras over de vloer. Vervolgens belde ze de politie en deed aangifte van inbraak en diefstal van een groot aantal goederen. De recherche onder zocht de zaak en zette vraagte kens bij de bevindingen van de vrouw. Na een intensief onderzoek voelden de speurders afgelo pen dinsdag de vrouw aan de tand. Toen bekende ze dat ze alles had verzonnen en de inbraak in scene had gezet. Als motief voor haar daad noemde ze geldgebrek. De verzekering had de Goese nog niet schade loos gesteld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De vrouw wordt valse aangifte, valsheid in ge schrifte en poging tot oplich ting tenlastegelegd. Van onze verslaggever Cadzand - De intensievere nachtelijke surveillances in het kustgebied door de Zeeuws-Vlaamse politie naar aanleiding van het schrikbarend hoge aantal woninginbraken daar, heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag op een andere wijzt vruchten afgeworpen. De nachtsurveillance arresteerde een 20-jarige Oostburger en een 29- jarige Sluisenaar, die bij een woning aan de Noordzeestraat in Cad- zand-Bad twee roestvrijstalen palen hadden gestolen. De nachtploeg van de politie controleerde de auto van de twee om streeks 01.00 uur. De aanwezigheid van wat leek op inbrekerswerk tuig was voor de agenten aanleiding om door te vragen. Omdat ze geen plausibele verklaring kregen, werd overgegaan tot aanhouding van het tweetal. Tijdens het verhoor dat daarna volgde, bekenden ze de diefstal van de palen. Ze hadden het materiaal nodig voor een nieuwe uitlaat die ze aan het maken waren. In het onderzoek tegen de man uit Oostburg en de man uit Sluis be trekt de politie zeker de recent gepleegde inbraken langs de kust. D( streek wordt al geruime tijd getroffen door een golf van inbraken voornamelijk in onbeheerde vakantiewoningen. Die mbraakgolf was voor de politie aanleiding voor intensievere sur veillances. De twee boeven zijn daardoor in de kraag gevat. Politie woordvoerder E. Paliwoda benadrukt verder, dat de intensieve con troles worden voortgezet. De politie zet daar regelmatig extra man kracht voor in. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland is gevrijgewaard van de terreur var. jeugdbendes zoals die in de Randstad opereren. Voor het overi ge spoort het Zeeuwse beeld van de jeugdcriminaliteit echte aardig met de landelijke ontwikkelingen. Dat blijkt uit de reacties van woordvoerders van de Zeeuwse justitie, het Buro Halt in Zeeuws- Vlaanderen en de provinciale Raad voor de Kinderbescherming op het nieuws over de explosieve toename van geweld door jonge ren de afgelopen vijf jaar. Het aantal geweldsmisdrijven ge pleegd door jongeren tussen de twaalf en achttien jaar is van 1990 tot 1996 in Nederland met 85 pro cent gestegen. De helft van de da dergroep is van buitenlandse af komst. Deze explosieve stijging heeft zich, afgaand op de globale cijfers, in 1996 voortgezet. „Wij merken wel dat het gebruik van geweld door jongeren sche ring en inslag is," zegt coördinator R. Dekker van het Buro Halt Zeeuws-Vlaamse. Om de zorgelij ke ontwikkeling te keren, wil jus titie deze groep minderjarige ver dachten anders gaan aanpakken. Veel zaken waarbij jongeren zijn betrokken probeert de politie thans af te doen via de Haltburo's, die lichtere taakstraffen opleggen als alternatief voor gevangenis straf. Ook hier bepleit justitie een hardere aanpak. Buro Halt Zeeuws-Vlaanderen re gistreert een toename van het aan tal 'klanten'. In 1995 lag dat nog net onder de honderd (96), maar die 'magische grens' is volgens Dekker het afgelopen jaar met 111 zaken doorbroken. Het nieuwe, hardere beleid tegen jeugdige criminelen dat justitie voorstaat, is gebaseerd op onder zoek, waaruit blijkt dat bij jeugdi gen na het uitblijven van een ade quate reactie op strafbaar gedrag de kans op een ontwikkeling naar ernstige vormen van criminaliteit groter is. Mr. D. Veurink, persofficier van justitie in het arrondissement Middelburg, tekent aan dat de toename van het aantal jeugdza ken mede te maken heeft met de extra aandacht van justitie voor kindercriminaliteit. Hij noemt een stijging met een kwart van het aantal jeugdzaken in 1996 ten op zichte van een jaar eerder. „Waar wij nog steeds uitdrukkelijk geen last van hebben, is het fenomeen van de 'clans' of de 'gangs' zoals je die in de grote steden hebt." A. Buys, assistent unitmanager van de Zeeuwse Raad voor d Kinderbescherming, onderschrijf dat. Volgens hem zijn er welis waar regelmatig groepjes jeugdig criminelen, maar die vallen rede lijk snel weer uit elkaar. „Bende zoals je die in Rotterdam hebt ei die zich gedurende langere tijc bezighouden met harde misdaac zijn er niet meer." Om de jeugdcriminaliteit beter t< kunnen pareren, moet er in elk ar rondissement een analyse wordei gemaakt. Daarnaast moeten e; meer werkstraffen worden uitge deeld en moet er in elk arrondisse ment een 'platform jeugdcrimina liteit' komen. Dat krijgt ook ii Zeeland dit jaar zijn beslag. Van onze verslaggever Goes - Onder het motto 'Heartland to Homeland' brengt een groep inwoners van Zeeland in Amerika in april een bezoek aan Zeeland. Ze doen dat in het kader een jubileum jaar. Hun stadje met 5600 inwoners is 150 jaar gele den gesticht door Zeeuw se emigranten. Nog steeds wordt er door de ouderen Zeeuws gesproken en tot voor enkele jaren wa ren er zelfs nog kerkdiensten in het Nederlands. Voor het jubileumjaar is een reeks van festiviteiten opgezet waar onder een Memorial Day Pa rade, banketten en een echt Amerikaans pompoenen- feest. Het jubileumfeest duurt van 28 tot 31 mei. De inwoners hebben konin gin Beatrix schriftelijk uit genodigd mee te komen fees ten, maar tot op heden is nog niets van haar vernomen. De groep die een toer door Ne derland maakt, doet dat van 16 tot 26 april. Een bezoek aan het provinciebestuur staat ook op het programma.

de Stem | 1997 | | pagina 13