'Dit land kan grote voetbalnatie worden' 6 IJzeren' Rinus Israël lijkt nu al vergeten inen en strijd cuit A vorm joba Voetballen en leven in Japan frist ex-Feyenoorder Peter Bosz op Werkloze trainer is niet plan van het balkon af te springen DESTEM SPORT B nikov niet viscupteam nwedstrijd ïrneuzen slUARI 1997 B2 en de Belgische se- rfbalinterland Ne- 1 de Belgen gewon- laar de Belgen namen ief geheel over. Met ukwekkende schot- g de rust in met 7-15 vatting is Tjoba niet e wedstrijd geweest. i legden de zwakke loot, drongen Tjoba 5 korf, waardoor het cties kon maken. Bo- was het Belgische zuiver. Met 15-30 als was Tjoba-coach eke niet echt tevre- 111 DONDERDAG 30 JANUARI 1997 rs-Vlaanderen houdt in België. Om 08.30 a in Sluiskil waarna :he grens nabij Trac- ?egadigden in auto's Ruelle, Pascal de Rij- n Klaasse en Sander afp) - Jevgeni Kaf el- niet beschikbaar voor sche Daviscupteam dat te week van februari in peelt tegen Zuid-Afri- ïs heeft eind vorig jaar training een blessure rechterhand opgelopen. Ie daarom ook niet tij- ustralian Open. ische team bestaat nu ej Tsjesnokov, Alexan- v, Andrej Olkovsky en jerkasov. 1 februari de tweede afgewerkt. Ook deze Sinke niet storm wat 5 deelnemers hebben zwemmen, 2,5 kilome- (jeugd), 500 meter i en 5 kilometer lopen .000 meter zwemmen en eter lopen (lange). De rt is om 14.00 uur met lange afstand in het Isenbad. zwemmedewerker :n - Komend weekend n Nieuwegein de Ne- zwemkampioen- voor junioren ge- waarvoor ook een leeuwen zich hebben 1 izen wordt zondag 2 fe- vijfde speedojaargang- van het seizoen ge- voor de jeugd tot en ir. Deze wedstrijd is een vroegd in verband met nde carnaval. Op deze starten uitsluitend van de Zeeuws- zwemclubs. Het doel is iasseren bij de top-20 rland of het bemachti- en finaleplaats. althans richting arbi- it men onder eigen be- ndeert dat de leidsman n maand zijn declaratie ;ven weet. Iets wat de jd binnen de KNVB en s. atief gaan van Zeeuws- binnen de KNVB, verzekeringen en tspraak gehandhaafd overigens in Zeeland In Zierikzee is dat al Bevelanden staat even ieren op de drempel di te volgen, zo bleek on- ens een bijeenkomst m de Reus, die in het re in oprichting de ro .s vervult, is Theo Oostburg secretaris e llenaar uit Terneuzen eleider. Verder is er bin ieuw te vormen bestuur voor een afgevaardig iyon. Hieruit zal ook ïeester moeten worde pe J-League in Japan beleefde het afgelopen jaar zijn vierde editie. Sinds 1993 gaat een ware voetbal- golf door het Land van de Rijzende Zon, dat buiten landse profspelers en gekwalificeerde trainers met 0pen armen ontvangt. En weer uitzwaait. Van Hennie Meijer tot Michael Laudrup, van André Paus tot Pierre Littbarski, van John van Loen tot Ga ry Lineker, van Hans Gillhaus tot Zico, van Gerald Vanenburg tot 'Toto' Schillacci. Pionier en trainer Hans Ooft zag de afgelopen jaren veel collega's ko men en gaan in het land waar grote sponsors rijkelijk voor handen zijn. Bijvoorbeeld Mazda, Toyota, Sony, Yamaha en Panasonic fourneren miljoenenbudgetten, die vergelijkbaar zijn met de begrotingen van Ajax, Barcelona, AC Milan of Bayern München. De 'hype' rond de J-League mag dan het afgelopen jaar iets minder fel zijn geweest, met het oog op het WK dat Japan in 2002 samen met Zuid-Korea orga niseert, blijft voetbal 'hot'. Ook Peter Bosz en Jan Versleijen kozen eerder dit jaar voor een Japans avontuur. Eind september speelde Bosz zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord en koos voor JEF United Ichihara. Versleijen promoveerde bij datzelfde JEF van hulp trainer tot hoofdcoach. Straks beleven zij samen een heel Japans voetbaljaar. Door Eddy van der Beek Ibkyo - Hij is een voetbaldier. Maar Peter Bosz zou Peter Bosz niet zijn als hij tijdens gesprekken over zijn vak niet voor een volstrekt ander onderwerp zou kiezen. In Tokyo, waar hij met zijn trainer Jan Versleijen het Nederlandse bezoek begin december voor het Yoyogi-park opwachtte, doet hij dat ook. Bosz (33) is een sociaal bewogen mens die graag over misstanden of grote gebeurtenissen in de we reldgeschiedenis praat. Zo op zijn tijd discussiëren of analyse ren, daar houdt hij wel van. Enkele weken geleden, na afloop van de J-League, is hij met zijn gezin naar Hiroshima gereisd. Voor een bezoek aan zijn voor malige trainer bij Feyenoord Wim Jansen, die inmiddels zijn baas San Frecce de rug heeft toe gekeerd. Bosz, zijn echtgenote en hun drie jonge kinderen hebben in het Vredespark rondgelopen waar het Vredesmuseum herin nert aan die deerniswekkenede 6 augustus 1945. Toen de Ameri kaanse bommenwerper Enola Gay zijn verschrikkelijke lading liet vallen. Peter Bosz: „Het was de tweede keer dat ik daar kwam. In 1993 ben ik er ook al een keer met Feyenoord geweest. Ook nu weer maakte dat Vredespark met dat museum een diepe indruk op me. Het is verpletterend en indruk wekkend tegelijk. De foto's, de verhalen. Ik kan het gewoon niet navertellen. Toen de atoombom ontplofte, ontstond op die bewus te plek in Hiroshima een hitte van 30.000 graden. Kun je je dat voorstellen, 30.000 graden. Men sen, dieren, huizen; alles schroei de gewoon weg. Alle wereldlei ders zouden daar eens een keer moeten gaan kijken. Lijkt me heel leerzaam." Offer „Het leed in Hiroshima en ver daarbuiten is nog steeds groot, maar toch gaan de Japanners er op een speciale manier mee om. Het lijkt alsof ze willen zeggen dat hun enorme offer er voor ge zorgd heeft dat de de A-bom na Hiroshima nooit meer voor het doden van mensen is gebruikt. De monumenten zijn symbolisch voor die gedachte. In Nederland is er nog steeds een enorme haat ten opzichte van bijvoorbeeld Duitsers. Soms erg overdreven, vind ik. Japanners zeggen dus niet dat Amerikanen klootzakken zijn. Nee, zij zeggen alleen dat het nooit meer mag gebeuren, dat vrede op de wereld het belang rijkste is." Peter Bosz zit alweer een maand je of drie in Japan, Jan Versleijen al wat langer. De voormalige aanvoerder van Feyenoord speelde met JEF Uni ted negen competitiewedstrijden en een bekerduel. JEF, een sa mensmelting van de firma's Ja pan Rail East en Furukawa, ein digde de competitie in de mid denmoot. Kashima Antlers, be stierd door de Braziliaanse tech nisch directeur Zico, werd kam pioen. In de Emperor Cup, het belangrijke bekertoernooi, kwam JEF ook al niet ver. Het een klas se lager spelende Fujitsu schakel de de ploeg van onder anderen de Nederlander Bosz en de Nieuw- Zeelander Winton Rufer (ex- Werder Bremen) in de eerste ron de uit. Komend seizoen bestaat de J- League uit zeventien clubs, Vissel Kobe van Michael Laudrup wordt aan de Japanse topliga toegevoegd. De competitie be staat grofweg uit twee gedeelten: de periode april tot juli en augus tus tot december. De nummers 1 van beide perioden spelen in een Peter Bosz (rechts) en Jan Versleijen, zijn Nederlandse trainer hij het Japanse JEF United. play off om de landstitel. Voor het begin van de J-League wordt in maart het toernooi om de Na bisco Cup afgewerkt, want in Ja pan zijn ze gek op fors gesponsor de bekertoernooien. En tussentijds zijn pauzes aange bracht in verband met het pro gramma van het Japanse natio nale elftal dat kwalificatie-wed strijden voor het WK in Frank rijk ('98) moet spelen. Metropool „Drie maanden en een vol jaar voetballen in Japan, dat is voor mij te overzien," aldus Peter Bosz, die evenals Jan Versleijen net buiten de drukte van de me tropool Tokyo woont. „Ik wilde nog graag een keer naar het bui tenland, maar besefte ook dat dat in verband met mijn leeftijd snel moest gebeuren. Het voetbalkli maat hier is prima. Voor mijn drie kinderen (drie, zes en negen jaar, red.) moest ik natuurlijk wel het een en ander regelen. We heb ben schoolboeken meegenomen, mijn vrouw geeft ze een beetje les. En we hebben een abonne ment op Tokyo Disneyland, dat hier om de hoek ligt. We kunnen net zo vaak gaan als we willen. Met Kerst en Nieuwjaar zijn we thuis, half januari begint hier de training weer." Criticasters kunnen het niet na laten om de J-League een fun- competitie te noemen. Er is veel geld, enkele op leeftijd geraakte voetballers uit Brazilië, Neder land, Duitsland en Engeland gaan maar al te graag naar Japan om hun zakken te vullen. Zo luidt ongeveer de boodschap. Peter Bosz stoort zich er niet aan. Hij zegt: „Zakkenvullers lopen over al op de wereld rond, ik trek ge woon mijn eigen plan." „Kijk, ik heb hier al een heleboel prima Japanse voetballers zien rondlopen. Ze zijn technisch goed, vooral in de kleine ruimte. Japanners zijn enorm leergierig, willen hard werken voor hun geld. Nou, dat zie jg,in het voet bal ook terug. Tactikchls het al- lemaal misschien niet even sterk, maar ze zijn op dat vlak zeker be reid iets van je aan te nemen. Dit land kan in de toekomst zeker een grote voetbalnatie worden. Waarom niet? Het niveau is nu al zeer behoorlijk." Beleving „Ik persoonlijk kijk wat anders tegen het Japanse voetbal aan, mijn verblijf hier vormt mij ook als mens. Ik wil later doorgaan in de voetballerij, op wat voor ma nier dan ook. Alleen al hoe ze zo'n J-League hebben opgezet, boeit me enorm. De organisatie, de commercie, de marketing. Ik vind het gewoon leuk om te we ten hoe het werkt. De beleving van het voetbal is hier zeer in tens. Natuurlijk, ze missen een echte voetbaltraditie en soms komt het allemaal een beetje ge kunsteld over. Ze zijn ook nog maar zo kort pas echt bezig." Versleijen Jan Versleijen, die zijn voetbal verstand ontwikkelde bij onder andere Wageningen, Roda JC, Go Ahead Eagles, De Graafschap, Dordrecht en VW, ziet vanuit zijn vakgebied een goede begelei ding en coaching als leidraad voor de opleiding van de Japanse profvoetballer. „Je moet een Ja panner duidelijke oefenstof aan bieden, improviseren is niet zijn sterkste kant. Het zijn trainings- dieren, willen altijd zoveel moge lijk uren maken. Anders voelen ze zich schuldig." „Ik probeer ze duidelijk te maken dat de kwaliteit en de intensiteit van de trainingen belangrijker zijn dan de de duur van een oe fensessie. Dat de verhouding tus sen arbeid en rust in balans moet zijn. Natuurlijk kun je naast een normale training extra tijd inrui men voor bijvoorbeeld het oefe nen van vrije trappen. Maar je kunt niet uren achtereen blijven buffelen." Peter Bosz: „Ik zeg wel eens tegen die gasten 'pak je rust, maar tij dens die negentig minuten moet je er wel staan'. Zo'n benadering is betrekkelijk vreemd voor ze. En als ik dan zeg dat alleen de prestatie in die negentig minuten telt, klinkt er toch iets van begrip door." Voetballen in Japan heeft voor Peter Bosz ook iets verfrissends. Met name het wederzijds respect van de voetballende elftallen en de spelers onderling, maar ook de houding van het publiek spreken hem aan. De man, die naast Feye noord ook Vitesse, RKC en het Franse Toulon als betaald werk nemer diende, heeft het over 'minder onzuiverheid in de sport'. Bosz: „Ik ben zelf zeker geen lieverdje, wil ook niet schijnheilig overkomen, maar ze zijn hier wel eerlijker en dat heeft toch wel wat." Schande „Tijdrekken is hier uit den boze, de tegenstander voor joker zetten een schande. Laatst stonden we een keer met 1-0 voor en er waren nog een paar minuten te spelen. Ligt er een van ons geblesseerd op de grond, dus ik zeg 'blijf nog maar effe liggen, tijd zat'. Zo'n jongen doet dat gewoon niet, trekkebenend wil hij zijn suppor ters laten zien dat hij zijn uiterste best blijft doen. Niet professio neel, wel puur." „Bij een doelpunt juichen ze hier heel ingetogen, daar moest ik wel effe aan wennen. Uit respect voor de tegenpartij gaan ze na een doelpunt dus niet met omhoog gestoken armen en gebalde vuis ten langs een tegenstander lopen foto eddy van der beek of naar de supporters van de te genpartij toe. Dat hoort niet. Ui teraard mag je wel blij zijn met een goal, maar dan wel op een be scheiden manier. Bij sumo-wor- stelen zie je dat ook terug. De winnaar lacht zijn verslagen te genstander nooit uit. Hij groet beleefd en verlaat uiterlijk onbe wogen de arena. Respect is hier een hoog goed. Voetbalvandalis me? Nooit van gehoord. Daar zijn de meeste Japanners te beschaafd voor. Ze gooien af en toe wel eens een zitkussentje op het veld. Dat is alles." Feyenoord Feyenoord komt ter sprake en daar wordt Peter Bosz in eerste instantie niet vrolijk van. Toen Wim Jansen en Willem van Hane- gem nog de leiding hadden bij de Rotterdammers rolde de ene na de andere rel door De Kuip. De discipline binnen de spelersgroep zou ver te zoeken geweest zijn, samen met nog een paar ploegge noten werd Peter Bosz gezien als 'rotte appels in de schaal'. De zaak sudderde maar door. De in Apeldoorn geboren voetballer wil aanvankelijk niets over deze ma terie zeggen, in tweede instantie laat hij toch wat los. „Bij Feyenoord werd natuurlijk wel eens een biertje gedronken en gingen we op stap. Maar dat ge beurt bij elke voetbalclub. Je moet alleen weten wanneer het wel en wanneer het niet kan. Die verhalen in de media over dat ge brek aan discipline zijn zwaar overdreven en ik kan het weten want ik was er zelf bij. In Neder land heb je een paar goede voet baljournalisten, maar het gros is van een bedenkelijk niveau. Ze lullen elkaar allemaal na. Er werd zelfs beweerd dat Wim Jan sen van mij af wilde. Nou, grotere onzin had ik nog nooit gehoord." In de keuken „Op een gegeven moment kreeg een journalist (Hugo Borst, red.) alle gelegenheid om in de keuken van Feyenoord te kijken, terwijl wij, de spelers, de opdracht had den eventuele meningsverschil len binnenskamers te houden. Twee kwamen er in dat boekje (Hard Gras: 'Het bleef stil op de Coolsingel', red.) uitvoerig aan het woord: de voorzitter, Van den Herik en de trainer, Van Hane- gem. Tjonge, tjonge, wat flink zeg. Die twee hebben allerlei on zin kunnen spuien, terwijl bij voorbeeld ik bijna geen gelegen heid kreeg om ook mijn zegje te doen. Ik heb bijna slaande ruzie met die journalist gehad, maar ach wat schiet je er mee op." „Tijdens mijn laatste wedstrijd voor Feyenoord werd ik door een goedgevulde Kuip toegejuicht. Dat heeft me goed gedaan, want Feyenoord was en is toch mijn club. Ik zou best met Van den Herik en Van Hanegem die zaken van toen nog een keer willen be praten. Maar dat zou alleen in een live tv-uitzending kunnen. Tegenover elkaar aan tafel. Als ik hier uit de school klap, is het toch weer die Peter Bosz die naar Ja pan vertrokken is en natrapt. Weet je, hier in Japan schrijven ze nooit over dat soort dingen. Begrijp me goed, ik zeg niet dat dat altijd juist is maar het is wel een verademing na die bewuste periode bij Feyenoord. En lekker rustig, als je begrijpt wat ik be doel." Door Arjen Vos Amsterdam - Als speler stond IJzeren' Rinus Israël - in combinatie met Theo 'De Tank Laseroms - symbool voor hardheid en onverzette lijkheid. Met Feyenoord won mi de eerste Nederlandse Eu ropa Cup. Halverwege de ja ren tachtig werd Marinus Da- Israël uitgeroepen tot kroonprins van het Neder landse trainersgilde. ?a FC Den Bosch, Feyenoord, fA0K Saloniki, BW Den Bosch en Dinamo Bukarest werd hij wits assistent-bondscoach, maar «gelopen voorjaar hield hij het oor gezien. Inmiddels is het win- er' maar een nieuwe baan, bij club, heeft Rinus Israël nog steeds niet. Sinus Israël, 54 jaar inmiddels, °mt op een koude dinsdagmid- ag precies op tijd binnengewan- el(t. „Ik heb net mijn kleindoch- l Vvan school gehaald. Sinds juli 0 ik trouwens ook een klein- °°m Nee, die hoeft niet te gaan gallen, alhoewel ik het wel ^nden. Eén supporter «ft hij in ieder geval al." "Pa Rinus koestert zijn kleinkin- en heeft ook tijd genoeg w r ze> want hij zit inmiddels al 1 l maanden thuis. Waarom 2 Israël nog geen club? Hij b Z1)n schouders op. „Daar ook nieuwsgierig naar. Het verloop van trainers valt tegen. Bovendien zijn er veel jonge trai ners van de cursus gekomen. Mis schien denken de clubs dat die jonge kerels enthousiaster zijn, en frissere ideeën hebben." Dat is, zo stelt de 47-voudig in ternational, niet het geval. „Na tuurlijk niet. Voetbal is voor mij de leukste sport die er is. Het trainen vind ik nog net zo leuk als toen ik in 1982 begon. Toen ik stopte als voetballer, wist ik al best wel wat over het spelletje. Nu nog veel meer. Als trainer leer je veel bij." Van al die vergaarde kennis en ervaring wordt echter geen ge bruik gemaakt. Israël zit veel thuis. Hij zorgt voor zijn kleinkinderen, legt zichzelf drie keer per week een duurloopje op, speelt elke za terdag in het veteranenteam van DWV en pikt af en toe een wed strijdje met de oud-internatio nals mee. „Nee, ik speel niet meer zo agres sief als vroeger, dat laten mijn knieën ook niet meer toe.' Te rustig Een rustig bestaan. „Een te rustig bestaan. Maar ik ga niet bellen of zo, als ze liever een andere ne men, ze zijn vrij in hun doen en laten. Er zijn werkloze trainers die alle stadions aflopen. Ik ben maar naar één wedstrijd wezen kijken: Feyenoord tegen Tenerife. ■■MlJ in jM «'.i< Rinus Israel: „Ik was een van de weinigen in Amsterdam die Sport7 had. Zelfs dat plezier is me op wrede wijze afgepakt.foto willem ten veldhuys Nou, daar had ik het mee getrof fen ook." „Ik heb wel veel wedstrijden op televisie gezien. Ik was een van de weinigen in Amsterdam die op Sport7 geabonneerd was. Maar ook dat plezier is me op wrede wijze afgepakt. Zelfs het kijken naar wedstrijden op televisie gunnen ze me niet." Israël zegt uitdrukkelijk niet te willen hengelen naar een cluppie. Hij liep ook niet rond op het sym posium voor coaches over tech nologie in het voetbal, waar het hele trainersgilde (en zeker ook het werkloze deel daarvan) door de zaal paradeerde. Zien en ge zien worden was het motto, maar Israël doet er niet aan mee. De consequentie is dat hij thuis zit te wachten. De clubs lijken hem vergeten te zijn. „Er heeft wel eens een makelaar gebeld namens een buitenlandse club. Maar zo'n avontuur als in Boekarest zie ik niet zo een-twee drie meer zitten," zegt Israël. „Op voetbalgebied was het een leuke tijd: we hadden een goed elftal en werden logischerwijze kampioen. Moeilijker was het om er mijn tijd zinnig door te brengen. Triest hoe die mensen moeten leven, daar kun je jezelf geen voorstel ling van maken. We hebben het hier toch wel aardig voor elkaar." Zijn beroep blijft trainer. „Want trainen is leuk. Als je dan ook nog succes hebt, is het helemaal fan tastisch. Na één jaar FC Den Bosch kon ik in heel Nederland terecht, Het liep prima in Den Bosch, ik had een groep met een groot aantal jonge, talentvolle spelers en enkele oudere spelers. Het klikte. Die mazzel moet je hebben. Mijn volgende club was Feyenoord. Na anderhalf jaar werd mijn contract met twee jaar verlengd. Dus leek het me zeer waarschijnlijk dat men tevreden was. De laatste zes wedstrijden haalde Feyenoord vervolgens het respectabele aantal van één punt, terwijl we vier keer thuis speel den." Dus was het afgelopen met Rinus in Rotterdam. Toch: „Ik ben overtuigd van mijn kwaliteiten als trainer. Maar ik hou vol dat de spelers een trainer goed of slecht maken. Zijn de resultaten goed, dan is de aanpak goed. Zijn de resultaten minder, dan wor den de argumenten die eerst vóór je pleiten ineens tegen je ge bruikt. Dan ben je te cynisch of zo." Bij de KNVB functioneerde Israël prima, althans in combinatie met Dick Advocaat. Na diens vertrek haalde opvolger Guus Hiddink zijn oude vriend Hans Dorjee binnen, en voelde Israel zich lich telijk overbodig. „Advocaat nam me serieus, en, belangrijker nog, hij maakte een eerlijke indruk. Advocaat is be zeten van voetbal. Qua karakter lijken we ook wel op elkaar. Toen Hiddink kwam, veranderde de zaak. Als Hiddink zelf een assistent had mogen kiezen, had hij mij niet genomen. En een coach moet die assistent nemen waarbij hij zich het prettigst voelt. Proble men had ik niet met Hiddink, maar toch was het anders. Zijn sterkste kant? De contacten met de pers goed onderhouden. En dat is een wezenlijk onderdeel van je job als bondscoach." Mythevorming 'IJzeren Rinus' is uitgegroeid tot een bijna legendarisch figuur. Zijn hardheid - en die van Theo Laseroms, die samen met Israël een granieten verdedigingsduo vormde in het gouden Feyenoord - wordt geroemd. Israel relati veert het beeld enigszins. „Die mythevorming wordt steeds erger. Wij hadden ook met spel- regelsle maken, hoor. Oké, Theo en ik waren fysiek sterk en gin gen ervoor om de duels te win nen. MaSFop. leven en dood? Ik heb nog nooit een doxiie meege maakt. Ik heb inderdaad achteraf wel eens spijt gehad van wat ik soms deed, heb mezelf menig maal tot de orde geroepen. Maar die dingen gebeurden af en toe, want ik had een hekel aan verlie zen." Zijn er nog dergelijke spelers? „Het worden er steeds minder. Ik moet eerlijk zeggen: dat komt ook door de aangescherpte spelregels. Zolang je het om de bal doet en de timing klopt, is alles goed. Klopt die timing niet, dan heb je tegenwoordig meteen een pro bleem. Je moet die hardheid niet verheerlijken. Soms is het nodig, maar als ik naar een wedstrijd kijk, stel ik het helemaal niet op prijs als iemand een ander onder uit haalt." Aan alles is te zien dat hij dol graag nog eens op het veld wil gaan staan. „Het is niet leuk om thuis te zitten. Ik kan wel zeggen dat het me niet interesseert, maar dat is niet waar. Aan de andere kant: ik woon drie hoog, en ben niet van plan van het balkon te springen. Nog niet."

de Stem | 1997 | | pagina 11