Rottier nu favoriet beker-kader Afscheid Bettine Vriesekoop 6Zeeuws-Vlaanderen op recreatieve toer' Dit Renners trainen in Kluisbergen Tweede wedstrijd zwemloopcircuit Belgen zijn in vorm in duel met Tjoba In Eindhoven komt einde aan schitterende topsportcarrière DE STEM SPORT ZEELAND B2 Regerend kampioen Theo Platjouw ontbreekt door oogkwaal Kafelnikov niet in Daviscupteam Arie Dekker blijft trainer van Hoek 2 Zwemwedstrijd in Terneuzen Piet de Reus kiest voor baas zijn in eigen zaalvoetbalhuis de stem DONDERDAG 30 JANUARI 1997 Van onze biljartmedewerker Hulst - De titelstrijd beker kader van het district Zeeuws-Vlaanderen moet het dit seizoen stellen zonder ti telverdediger Theo Platjouw. Een oogkwaal noopt de fana tieke Axelse biljarter om aan de zijlijn toe te zien wie zijn titel overneemt in biljart- en snookercentrum De Smickel te Hulst. BILJARTEN Daar wordt zaterdag 1 en zondag 2 februari dit altijd aansprekende kampioenschap afgewerkt onder leiding' van de gelijknamige vere- niging De Smickel. Niet met de gebruikelijke acht finalisten, maar slechts met zes man. Want ook Terneuzenaar Koos Zwanink moest zich op het laatste moment afmelden. Door het wegvallen van Platjouw en Zwanink zag wed strijdleider Walter Mortier zich genoodzaakt om de reserves aan te spreken. Dion Bergmans gaf te kennen geen tijd te hebben en ook tweede resrve Jack de Maat kon door verplichtingen elders niet in het strijdperk aantreden. Zater dag beginnen de wedstrijden om 12.00 uur en zondag gaat men om 13.00 uur verder. De finale ver wacht men omstreeks 17.00 uur af te werken. Theo Platjouw vindt het bijzonder jammer dat hij zijn titel niet kan verdedigen. „Ik heb lang getwij feld, maar het gaat echt niet. Men heeft geconstateerd dat de druk in één van mijn ogen veel te hoog is. Als je dan inspannend moet turen, en dat doe je zeker als je kader 38/2 speelt, dan krijg ik daar last van. Vorig jaar tijdens het beker kader in Eede heb ik zelfs geruime tijd in een donkere ruimte moeten zitten om mijn ogen tot rust te la ten komen. Dat gaat in feite net iets te ver. De dokter adviseerde me nu niet mee te doen. Ik heb te vens voor het Schelde Top Toer nooi afgezegd. Met medicijnen moet deze kwaal herstellen en dan hoop ik wel aan het kampioen schap topklasse bandstoten deel te kunnen nemen dat van vrijdag 21 tot en met zondag 23 maart bij De Kastelein in Eede gehouden wordt." Door het wegvallen van Theo Platjouw lijkt Johnny Rottier uit Groenendijk de belangrijkste kanshebber om zijn titel over te nemen, maar naast hem zijn nog enkele kapers van kaliber op de kust. Louis Dallinga (SBC Sluis kil) en Kurt Verstraeten (De Kas telein Eede) zijn eveneens spelers die het klappen van de 'kader- zweep' kennen. Rottier heeft wel het nadeel dat hij de meeste ca ramboles moet maken: 275. Dat is 50 carambnoles meer dan Dallin ga en Verstraeten. Mogelijk dat die handicap hem op kan breken. De overige deelnemers moeten heel wat minder caramboles ma ken en zijn daardoor in staat voor een verrassing te zorgen. Opnieuw van de partij is Piet de Koeyer van SBC Sluiskil, die gedurende lange tijd geschorst was. Hij zal uit zijn op eerherstel en op en top geladen aan de start verschijnen. Deelnemers: 1. Johnny Rottier (De Smickel Hulst) algemeen gemiddelde 31,83, aantal te maken caramboles 275, 2. Louis Dallinga (SBC Sluiskil) 27,06 (225), 3. Kurt Verstraeten (De Kastelein Eede) 20,23 (225), 4. Robert van Steven- daal (Ed Horemans Axel) 14,08 (175), 5. Cor Verlinde (De Smickel Hulst) 12,46 (175), 6. Piet de Koeyer (SBC Sluiskil) 11,74 (150). Zondag - en als het weer eens niet mocht lukken zelfs al een dag eerder - is het over. Dan slaat Betti ne Vriesekoop (35) op de Europese Top 12 in Eind hoven, die vrijdag begint, de laatste bal van haar in ternationale loopbaan. Dan komt er een einde aan een lange, vermoeiende, spraakmakende, trieste, maar bovenal schitterende topsportcarrière van meer dan twintig jaar. Na de laatste bal op haar achttiende Top 12 krijgt Bettine Vriesekoop haar feestje. Een dik- en zuur verdiend feestje. Voor een pionier en een geboren vechtster. Van een schuchter, jongensachtig dorpsmeisje dat evolueerde tot vrouw van de wereld, het boegbeeld van het Nederlandse tafeltennis. Een overzicht. ontstijgen zat er niet in. Was ook niet het streven. Heftige meningsverschillen, rod del en achterklap, slaande ruzies met bondsbestuurders, coaches en collega-spelers (het kopstoot incident tussen Gerard Bakker en ex-international Ron van Spanje is legendarisch) liepen in de eer ste jaren van succes als een rode draad door het tijdperk Vriese koop heen. De Nederlandse Ta- feltennisbond - de Nederlandse sport in het algemeen - was zo'n gedrevenheid niet gewend, wist zich geen enkele raad met de speelster die over de landsgren zen heen keek. De Utrechtse Catharijnehal, me nigmaal het domein voor de na tionale kampioenschappen, was daardoor bij herhaling meer een vergadercentrum voor hoofd schuddende en gestresste bonds bestuurders dan een ontmoe tingsplaats voor 's lands beste ta feltennissers. Vaak, te vaak, moesten toenmalig topsport voorzitter Egbert Welsink en NTTB-voorzitter Jaap Roeten met rood aangelopen hoofden verklaren waarom Nederlands beste kwaad was weggebeend. Waarom Vriesekoop niet in de Oranjeploeg was opgenomen, voor welke eisen de bestuurders die keer niet wilden zwichten. Door welke uitspraken ze die keer door het lint waren gegaan. Zo gaat dat met pioniers. Voor Vriesekoop en Bakker stak topsport anders in elkaar, gingen de voorwaarden die de bond schepte lang niet ver genoeg. Ze moesten geregeld 'als een beer door de porseleinkast', zoals de Leidse assuradeur het eens om schreef. Want alleen het beste, het hoogste, was goed genoeg. Verliezen kon niet, mocht niet en 'verkeerde' invloeden en anders denkenden werden geboycot. „Stomme drol," antwoordde Bakker eens toen Vriesekoop op een persconferentie werd ge vraagd of ze de disco niet miste. Door Hans Wagenaars Eindhoven - Ze figureert als Bekende Nederlander al een poosje in die oer- Hollandse tv-commercial. Als een van de vijftien mil joen Nederlanders stapt ze lachend door zonnig Am sterdam. Ze, Bettine Vriesekoop, van 13 augus tus 1961, geboorteplaats Hazerswoude, verkeert daarbij in het gezelschap van onder anderen Hans Kraay sr., Nelli Cooman en Herman Brood. Tegenwoordig wordt ze gevraagd voor dergelijke commerciële acti viteiten, mag ze gezien en wil ze gehoord worden. Bettine Vriese koop leeft, is vrij, heeft plezier in wat ze doet. Vroeger, toen tafel tennis het enige in haar leven was, is een gesloten boek. 23 jaar Bettine Vriesekoop. Een prachtig drama, hoe tegenstrijdig dat ook klinken mag. Vriesekoop, boerendochter uit een elfkoppig gezin waarvan de vader vroeg overleed, moest zich op een koude avond in 1973 strekken om door het raampje van de trainingszaal te kunnen kijken. Daar, op een steenworp afstand van een idyllisch brugge tje in een rustige wijk van Hazer swoude, maakte ze kennis met de sport die haar leven zou beheer sen. Met de man die driekwart van haar loopbaan zou uitstippe len en de volgende zestien jaren van haar leven zou bepalen. Ze drukte haar neus plat tegen de ruit, poetste de condens weg en was meteen geobsedeerd. Dat wilde ze ook kunnen, veel beter zelfs. En Gerard Bakker wenkte haar binnen. Een schuchter, jongensachtig dorpsmeisje van amper twaalf lentes schuifelde het naar zware arbeid ruikende trainingszaaltje van Avanti binnen, kreeg een batje in de knuisten gedrukt en tafeltennis in Nederland zou nooit meer hetzelfde zijn. Want Vriesekoop was een groot talent, een product van de natuur, dat in het Nederlandse tafeltenniskli- maat van goedwillende hob byisten niet zou kunnen rijpen. Nederland had wel enkele spelers en speelsters die het celluloid balletje naar Nederlandse maat staven aardig konden raken, maar de Europese middelmaat Bettine Vriesekoop neemt op haar achttiende Top 12 afscheid van internationaal tafeltennis. FOTO ANP Gehersenspoeld Het was niet expliciet de disco die Vriesekoop miste. Ze werd gehersenspoeld, ging zich gedra gen zoals haar coach het van haar verwachtte. Kleedde zich naar zijn smaak en trainde op de ma nier zoals het haar werd voorge schoteld: met een met staal ver zwaard batje, met zakken zand op de rug van links naar rechts, van voor naar achter. Met op kleuren en geluiden gebaseerde reactiespelletjes: rood voor back hand, blauw voor forehand; piep voor topspin, boem voor backs- pin. „Bettine wordt ziek als ze niet traint," was de overtuiging van haar trainer. En Vriesekoop? Vele jaren ach tereen zweeg ze, stemde ze toe. En later: „Het belang van plezier heb ik te laat ingezien. Ik heb te lang nagelaten me te amuseren. In mijn hele eerste periode tot 1989, toen ik er voor een jaar tus senuit ging, bestond plezier uit trainen, trainen en trainen. En als ik gewonnen had: vuist in de lucht. Een leuke training kende ik niet. Ik trainde vaak tegen heug en meug. Anders zou ik in de wedstrijd niet goed spelen, dacht ik." De kadaverdiscipline, de Spartaanse trainingsmethoden, het gefoeter en getier, de ontwor teling van Vriesekoops persoon lijkheid hadden ook grote succes sen tot gevolg. Ze behaalde 29 nationale titels, werd in 1982 (Boedapest) en 1992 (Stuttgart) Europees kampioene en won de Europese Top 12 in 1982 (Nantes) en 1985 (Barcelona). Ze nam van af 1977 aan tien WK's deel, be leefde de Olympische Spelen van Seoul ('88), Barcelona ('92) en was vorig jaar in Atlanta voor de derde keer op rij van de partij. Keerpunt De Spelen van Seoul, die door het verlies in de kwartfinales tegen de Tsjechische Marie Hrachova in een deceptie eindigden, vorm den het keerpunt in de toen al schitterende loopbaan van Vriesekoop. Het was tijd voor herstel, afkicken en bezinning. Maar eenvoudig was dat niet. „Als je twaalf jaar te maken hebt gehad met een zo overtuigd en overtuigend persoon, dan kom je er niet zo simpel uit." Ze nam een jaartje afstand en keerde in 1989 vrij onverwacht op het podium terug. Bij Ragusa op Sicilië stelde het tafeltennis niet veel voor ('Ik sta alleen te serveren'), maar het geld was er goed en de twintig weekeinden dat ze er was, voelden als een va kantie. „Overdag een stad bekij ken, 'savonds een wedstrijdje spelen en als ik zin heb blijf ik een dagje langer," zei Vriesekoop over het overbruggingsjaar. Dat vrijblijvende hield Vriese koop echter slechts een jaar vol. Niet langer. Ze ontdekte dat haar capaciteiten in een ontspannen sfeer minstens zo goed naar voren kwamen. Ze stelde zich naar de bondsbestuurders en binnen en buiten de nationale selectie cou- lanter op, maar omdat het vogel tje nu eenmaal zingt zoals het ge bekt is, ging ze het gevecht om de hoogste eer nóg een keer aan. Eind 1990 was ze weer beschik baar voor internationale wed strijden, al was het typisch des Vriesekoops dat ze niet onverlet liet dat het programma in dienst van haar eigen aspiraties zou staan. De 'nieuwe Vriesekoop', van het dorp Hazerswoude in middels verkast naar Amsterdam („een wat wereldser stadje"), zag wel in dat ze naar vergaande middelen moest grijpen om haar streven ook maar enige kans van slagen te geven. Het verleden had immers onomstotelijk aange toond dat talent en ongebreideld en compromisloos fanatisme niet toereikend waren. Vriesekoop besefte dat ze moest proberen door te dringen tot de kern, tot de denk-, leef-, gevoels- en bele vingswereld van haar aartsriva len. Dat ze in de huid van de Chi nezen moest kruipen. „Je kunt niet harder dan hard trainen. Wat je dan rest? Je ver diepen in de spirituele kant. Door meditatie en ontspanning kun je een hogere staat bereiken. Je ont stijgt je lichaam niet alleen door het te pijnigen," verklaarde ze haar besluit om naar China terug te keren. In 1979 was ze al eens naar de voorraadschuur van het tafelten nis geweest. Ze had haar spaar potje met tienduizend gulden er voor omgekeerd om stage te kun nen lopen in het National Institu te of Physical Education in Pe king. Ze was in haar uppie vijf dagen onderweg geweest om er te komen, verbleef er twee maanden met een onverstaanbare tolk en een gebrekkig Engels sprekende Somalische student sportacade- mie temidden van giechelende meisjes, die net als zij op een ka mertje van één bij twee meter in tern waren. Een teiltje met wat spulletjes voor hygiëne en een stapeltje kleren waren hun enige bezit. Open ogen In 1991 keerde Vriesekoop terug naar Peking. Zonder de druk die twaalf jaar eerder door haar trai ner was opgelegd. „Ik wilde het op mijn manier overdoen: met open ogen, ontspannen." Voor het weekblad Vrij Nederland hield ze een dagboek bij van haar belevenissen en later verscheen haar boek 'Heimwee naar Pe king'. Daarin verhaalt ze over Chinese zwemsters met wit haar („Een verzameling Chinese albi no's? Nee, van mijn begeleider begrijp ik later dat het zwemwa ter zoveel bleekmiddel bevat dat van de oorspronkelijke haarkleur niets overblijft") en van volwas sen mannen (qi-gong-acrobaten) die zich in babypakjes wurmen. De moraal, volgens Vriesekoop: „Jij moet je hoogste performance halen. Je hoort je tegenstander dan ook niet te haten. Het tatoïs- me zegt dat het niet belangrijk is om van je tegenstander te win nen, maar van jezelf." Een jaar later, in Stuttgart en op 31-jarige leeftijd, greep Vriesekoop voor de tweede keer de Europese titel. Op WK's en op Olympische Spe len werd het echter nooit wat. Daar heerste steeds een Chinees legertje. Onder aanvoering van Deng Yaping, een kleine, licht voetige en onverstoorbare drib belaarster. Vriesekoops lastigste tegenstander, mede verantwoor delijk voor een onvoltooide maar prachtige loopbaan. Dit weekeinde in Eindhoven, op haar achttiende Top 12, gaat het Bettine Vriesekoop eens niet om de prestatie, om het bereiken van de halve finale op zondag. Ze wil goed spel op de tafel leggen. Ze wil een mooi en waardig af scheid. „Als je afscheid neemt, is meedoen mooi genoeg." Van onze korfbalmedewerker Goes - De oefenwedstrijd, die Tjoba tegen de Belgische se lectie speelde als voorbereiding op de korfbalinterland Ne- derland-België, is met grote marge door de Belgen gewon nen. Tjoba kwam er alleen de eerste twintig minuten aan te pas. Een prima start leverde een 4- 2-voorsprong op, die bereikt werd met goed korfbal en schitterende acties. Het in een behoorlijk aantal opgekomen publiek ging er eens goed voor zitten, maar dat duurde niet al te lang. De Belgische selectie maakte er bepaald geen 'uit stapje' van. De Belgen speelden bijzonder fel en kwamen bij 6- 6 weer op gelijke hoogte. Ook bij 6-8 leek Tjoba nog mee te kunnen, maar de Belgen namen het initiatief geheel over. Met een indrukwekkende schot kracht ging de rust in met 7-15 Na de hervatting is Tjoba niet meer in de wedstrijd geweest De Belgen legden de zwakke punten bloot, drongen Tjoba ver van de korf, waardoor het moeilijk acties kon maken. Bo vendien was het Belgische schot erg zuiver. Met 15-30 als eindstand was Tjoba-coach Han Verbeke niet echt tevre den. Van onze sportmedewerker Philippine - De wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen houdt zaterdag een trainingsdag in Kluisbergen in België. Om 08.30 uur vertrekt het gezelschap vanaf Atlanta in Sluiskil waarna men naar de opstapplaats aan de Belgische grens nabij Trac- taatweg/Zelzate rijdt. Daar worden de gegadigden in auto's ondergebracht. Volgens ploegleider Ab Verplan- ke kan iedereen mee. Dat wil zeggen cyclosportieven, nieuwe lingen, junioren, vrouwen en de amateurs, maar ook trimmers kunnen de trip meemaken. Wilf red Raas treedt dit seizoen op als begeleider van de junioren. Ook zaterdag 15 februari - een dag na de ploegenvoorstelling - gaat het gezelschap richting Kluisbergen. Op 21, 22 en 23 fe bruari is de wielervereniging te gast in Schin op Geul in Lim burg waar de tenten voor een trainingskamp worden opgesla gen. De 'afdeling' cyclosportie ven van de wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen krijgt ge stalte met onder anderen de vol gende renners: Kees de Wijze, Peter Hofland, Jean Marc Dage vos, Jacky Fortrei, Rudi Rabout, Rik de la Ruelle, Pascal de Rij. cke, Arjan Klaasse en Sander Geijs. Moskou (afp) - Jevgeni Kafel nikov is niet beschikbaar voor het Russische Daviscupteam dat in de eerste week van februari in Durban speelt tegen Zuid-Afri- ka. De Rus heeft eind vorig jaar tijdens de training een blessure aan zijn rechterhand opgelopen. Hij speelde daarom ook niet tij dens de Australian Open. Het Russische team bestaat nu uit Andrej Tsjesnokov, Alexan der Volkov, Andrej Olkovsky en Andrej Tsjerkasov. Van onze sportmedewerker Vlissingen - In Vlissingen wordt zaterdag 1 februari de tweede wedstrijd van het Zebra-zwemloopcircuit afgewerkt. Ook deze keer loopt het bij competitieleider Sjaak Sinke niet storm wat voorinschrijvingen betreft. Slechts zo'n 45 deelnemers hebben zich aangemeld. Onder hen wel de nummers een en twee van de openingswed strijd in Oostburg, Niels Koole en Miquel van Tongeren. Ook de winnares bij de vrouwen, Chan- tal Maat, is van de partij. Verdere belangrijke namen die in de voor ste regionen worden verwacht zijn: Sjaak de Kok, Johan van den Branden, Rens Lobbezoo en Bram van de Wege. Bij de veteranen zijn Pieter Ver- hage, Kees van Ginderen en Wilf- ried de Kort de mannen die voor de winst gaan. Op de korte af stand gaat het bij de vrouwen tussen Marianne Provoost, Nicole van de Schelde, Therése Schuit en Martine Maat. De afstanden die op het programma staan zijn: Van onze verslaggever Hoek - Arie Dekker blijft ook volgend seizoen in dienst van KNVB-zaterdaghoofdklasser Hoek. De Axelaar neemt dan voor het derde seizoen de tweede selectie van de Zeeuws-Vlaamse topclub onder zijn hoede. Dekker bereikte maandag overeenstem ming met het Hoek-bestuur. 250 meter zwemmen, 2,5 kilome ter lopen (jeugd), 500 meter zwemmen en 5 kilometer lopen (kort) en 1000 meter zwemmen en 10 kilometer lopen (lange). De eerste start is om 14.00 uur met een serie lange afstand m het Sportfondsenbad. Van onze zwemmedewerker Terneuzen - Komend weekend worden in Nieuwegein de Ne derlandse zwemkampioen- schappen voor junioren ge houden waarvoor ook een aantal Zeeuwen zich hebben geplaatst. In Terneuzen wordt zondag 2 fe bruari de vijfde speedojaargang- wedstrijd van het seizoen ge zwommen voor de jeugd tot en met 11 jaar. Deze wedstrijd is een week vervroegd in verband met het komende carnaval. Op deze wedstrijd starten uitsluitend jeugdleden van de Zeeuws- Vlaamse zwemclubs. Het doel is zich te klasseren bij de top-® van Nederland of het bemachti gen van een finaleplaats. Door Rinus Verberkmoes Terneuzen - „Zonder ons zou er niet zijn gevoetbald," is de klare taal die Piet de Reus, voorzitter van het zaalvoet balrayon Terneuzen en preses van de in oprichting zijnde 'Recreatieve zaalvoetbalcom missie Zeeuws-Vlaanderen', oppert aan de vooravond dat de regio massaal kiest voor re creatief voetbal. „We gaan overal zelf voor zorgen," aldus De Reus. ZAALVOETBAL Zaalvoetbal in Zeeland heeft sinds het zijn intrede deed altijd een eigen koers gevaren. Botsin gen met de KNVB waren legio. Regels stonden op papier, maar werden simpelweg genegeerd. Oogluikend werd vrijwel alles toegestaan. De rayons bepaalden daardoor min of meer het reilen en zeilen en dat gaf eigenlijk nim- mer problemen. De botsingen die na die voorgevechten nog ont stonden lagen veelal in het feit dat de KNVB een soort piramide vorm voor ogen had. Kampioenen moesten doorstro men. Prestatief bezig zijn was het motto dat de KNVB hanteerde. Of beter gezegd, wilde toepassen. Clubs moesten bij het behalen van een kampioenschap noodge dwongen promoveren. En aange zien men dat vaak niet deed, wer den andere oplossingen gezocht of zelfs teams opgeheven. Aan de andere kant van de ranglijst hoort bij het competitiegebeuren degra deren. Helaas, zo moest men vaak constateren, gebeurde dat even min, omdat er uit de rayons geen interesse was om een klasse hoger uit te komen. Of liever nog, buiten het rayon te gaan spelen. Laat staan de provincie in te gaan of erger buiten de provinciegrenzen te moeten gaan voetballen. Een complexe materie die 'ge steund' werd door overkoepelen de organisaties, die als paraplu gelden voor tal van clubs. Voor beelden zijn hier de HuZaVo in Hulst, ZVA'81 in Axel en Zavio in Oostburg. Deze structuren wor den volgens Piet de Reus door 'Breda' niet erkend. „Daarnaast functioneert het bondsbureau niet en is er teveel bureaucratie. Er zijn mensen aangewezen om de zaken te runnen, maar zij kun nen het niet of krijgen geen poot aan de grond," weet De Reus, die ervan overtuigd is dat er bij de overgang van Middelburg naar Breda, iets fout is gegaan. „Wat weet ik niet. Het gevolg is dat er veel wantrouwen is rchting KN VB. Vandaar dat we de vinger aan de pols houden." In dat vingertje aan de pols hou den, adviseren De Reus en zijn mede-commissieleden, de rayons de automatische afdrachten rich ting KNVB te blokkeren. De zo genaamde 'rekening courant' moet volgens de Terneuzense pre ses alleen nog aangesproken wor den voor duidelijke kosten die de KNVB in rekening brengt. De Reus: „De kans is groot dat diver se arbiters geen vergoedingen krijgen voor fluiten bij bijvoor beeld de HuZaVo. Om die toch te betalen moeten we geld achter de hand houden om ze eventueel zelf hun vergoedingen uit te keren." Kortom, wantrouwen te over richting KNVB Zuid 1 na eerder altijd met de KNVB afdeling Zee land soepel door de bocht te zijn gegaan. Althans, zo ervaart men dat nu. Ondanks dat er veel mis is gegaan bij de fusie van de districten Zee land, Dordrecht en Noord-Bra bant, blijkt met name het zonder overleg afschaffen of erkennen, van de diverse rayonbesturen hard te zijn aangekomen. Temeer daar dit gepaard is gegaan zonder ook maar enig bedankje. Rayon- besturen en commissies, die ech ter niet van opgeven wisten, maar gewoon aanbleven en de zaken draaiende hielden. „Zonder ons was er nu geen com petitie geweest, omdat men som mige rayons niet erkent," aldus De Reus. Een, opstelling die naar 'macht' ruikt. Piet de Reus: „Zo mag je het best stellen. Wij luiste ren naar de basis en leggen niet alles van bovenaf op. De KNVB doet dat wel en dat is de reden dat we recreatief gaan. In Terneuzen koos men er massaal voor. Het zelfde gebeurde in Hulst. Oost burg, Zavio en mogelijk ook Ore- vo, gaan mee en in Sas van Gent heeft men laten weten zich even eens aan te sluiten. Uit Axel heb ik nog niets vernomen. Maar ook zij zijn welkom als we volgend seizoen in een Zeeuws-Vlaamse competitie uitkomen. Want dat gaat gebeuren." In die opzet verandert er ogen schijnlijk weinig. De rayoncom petities blijven evenals de regio competities zoals het nu is. Een oversteek naar teams boven de Westerschelde is dan alleen nog noodzakelijk voor teams die 'prestatief' spelen. Momenteel zijn dat De Cocq, dat nog een jaartje doorgaat of mogelijk dit jaar terugkeert, en ZVH Morres 1. De kans dat Première/Zaman de stap richting prestatief spelen eveneens maakt, is niet uitgeslo ten. De rest houdt het bij lekker spe len in de regio. Niets meer en niets minder. Zo was het en zo moet het blijven. Een 'eis' die er altijd was, maar door de KNVB niet meer wordt gehonoreerd. Een voordeel, althans richting arbi- ters, is dat men onder eigen be heer garandeert dat de leidsman binnen een maand zijn declarant bijgeschreven weet. Iets wat de laatste tijd binnen de KNVB en utopie was. Het recreatief gaan van Zeeuws- Vlaanderen binnen de KNWi waardoor verzekeringen tuchtrechtspraak gehandhaafd blijven, is overigens in Zeel®' niet nieuw. In Zierikzee is dat zo en De Bevelanden staat even als Walcheren op de drempel dl voorbeeld te volgen, zo bleek on langs tijdens een bijeenkomst fl Vlissingen. Naast Piet de Reus, die in het re giobestuur in oprichting de r» van preses vervult, is Theo d Smet uit Oostburg secretaris Joost Tollenaar uit Terneu# competitieleider. Verder is er bin nen het nieuw te vormen bes(u een zetel voor een afgevaardigd van elk rayon. Hieruit zal o< penningmeester moeten gekozen. pe J-League in Japan bele zijn vierde editie. Sinds 19 golf door het Land van de landse profspelers en gekw open armen ontvangt. En v Van Hennie Meijer tot Mie' Paus tot Pierre Littbarski, ry Lineker, van Hans Gillh Vanenburg tot 'Toto' Schill Hans Ooft zag de afgelope men en gaan in het land w voor handen zijn. Bijvoorb Yamaha en Panasonic four- die vergelijkbaar zijn met Barcelona, AC Milan of Ba De 'hype' rond de J-League jaar iets minder fel zijn ge~ WK dat Japan in 2002 sam niseert, blijft voetbal 'hot'. Ook Peter Bosz en Jan Vers jaar voor een Japans avont Eind september speelde Bo voor Feyenoord en koos voo Versleijen promoveerde bij trainer tot hoofdcoach. Str heel Japans voetbaljaar. Door Eddy van der Beek Tokyo - Hij is een voetbaldie Bosz niet zijn als hij tijdens g voor een volstrekt ander onde waar hij met zijn trainer Jan bezoek begin december voor doet hij dat ook. Bosz (33) is een sociaal bewogen mens die graag over misstanden of grote gebeurtenissen in de we reldgeschiedenis praat. Zo op zijn tijd discussiëren of analyse ren, daar houdt hij wel van. Enkele weken geleden, na afloop van de J-League, is hij met zijn gezin naar Hiroshima gereisd. Voor een bezoek aan zijn voor malige trainer bij Feyenoord Wim Jansen, die inmiddels zijn baas San Frecce de rug heeft toe gekeerd. Bosz, zijn echtgenote en hun drie jonge kinderen hebben in het Vredespark rondgelopen waar het Vredesmuseum herin nert aan die deerniswekkenede 6 augustus 1945. Toen de Ameri kaanse bommenwerper Enola Gay zijn verschrikkelijke lading liet vallen. Peter Bosz: „Het was de tweede keer dat ik daar kwam. In 1993 ben ik er ook al een keer met Feyenoord geweest. Ook nu weer maakte dat Vredespark met dat museum een diepe indruk op me. Het is verpletterend en indruk wekkend tegelijk. De foto's, de verhalen. Ik kan het gewoon niet navertellen. Toen de atoombom ontplofte, ontstond op die bewus te plek in Hiroshima een hitte van 30.000 graden. Kun je je dat voorstellen, 30.000 graden. Men sen, dieren, huizen; alles schroei de gewoon weg. Alle wereldlei ders zouden daar eens een keer moeten gaan kijken. Lijkt me heel leerzaam." Offer „Het leed in Hiroshima en ver daarbuiten is nog steeds groot, maar toch gaan de Japanners er op een speciale manier mee om. P h Door Arjen Vos Amsterdam - Als speler stond IJzeren' Rinus Israël - in combinatie met Theo 'De Tank' Laseroms - symbool voor hardheid en onverzette lijkheid. Met Feyenoord won hij de eerste Nederlandse Eu ropa Cup. Halverwege de ja ren tachtig werd Marinus Da vid Israël uitgeroepen tot kroonprins van het Neder landse trainersgilde. Vif FC Den Bosch, Feyenoord, AOK Saloniki, BW Den Bosch en Dinamo Bukarest werd hij zells assistent-bondscoach, maar gelopen voorjaar hield hij het voorgezien. Inmiddels is het win- er' maar een nieuwe baan, bij efn dub, heeft Rinus Israël nog steeds niet. Rinus Israël, 54 jaar inmiddels, omt op een koude dinsdagmid- ag precies op tijd binnengewan- eld. „Ik heb net mijn kleindoch- u r, va.n school gehaald. Sinds juli ik trouwens ook een klein- °°?- ^ee> die hoeft niet te gaan .fallen, alhoewel ik het wel ?0U. vinden. Eén supporter neett hij in ieder geval al." Pa Rinus koestert zijn klemkin- ren. Hij heeft ook tijd genoeg or ze, want hij zit inmiddels al boïu Tinnnden thuis. Waarom S raël noS §een club? Hij hP i Z1^n schouders op. „Daar n lk ook nieuwsgierig naar. Het ti t( N er bi th H le ee te D st si kr E< be zo m la di m ki

de Stem | 1997 | | pagina 10