Resultaat van DSM fors lager Stem, BN en NVJ verliezen proefproces en telt o maar Wat zou Herr Doktor Ludwig Erhard ervan zeggen? ii steeds nsioen Investeringen MKB blijven achter ondanks optimisme Greenpeace zeilt naar beneden DE STEM ECONOMIE A6 'Door duurdere grondstoffen' Toeslag op vakantievlueht gehandhaafd Rizla door Engelse fabriek overgenomen Werkloosheid Duitsland bedreigt vorming EMU KOP MUNT Kromme spijkers ECONOMIE KORT Ruzie bij NMKN over advertentie Flinke winstgroei IHC Caland Kwartaalwinst Siemens gedaald Mega-order voor Sony Hilton wil Sheraton-keten inlijven Recordafzet voor Volkswagen Aantal bedrijven Nederland groeit snel VS dreigen met beperking vleesimport EU JANUARI 1997 A lehaene telt eigenlijk 1 januari 1999 :s al wordt aan getwijfeld. De Europa is bijzaak loet :P ;1 eens in t op Zelfs van de kleine landen - ilux - kan blijven verde- ilidariteit ja, maar tot op jogte. >opt dat het nieuwe ver- er mogelijkheden biedt nenwerking op gebied tie en binnenlandse za- et alleen vanwege de rschrijdende criminali- e drugs, maar ook voor treft kinderporno en isbruik. zo'n beetje als enige, erdere ontwikkeling van pese Unie op federale „Wij zijn ons bewust maximalistische thesis ans maakt om het op de de hele lijn te halen", ninister van Buitenland- i Derycke in de publica- of minder Europa?', moet volgens Derycke riteit maken van de so- dieping. „Ik ben er vast •tuigd dat als er al een mnscrisis bestaat tussen n zijn burgers, die alleen serein kan worden opge- ische bewindsman deed nog een oproep voor pro- frontvorming in Euro- beleid van de Europese e eenzijdig gericht op het van de EMU-normen, irycke. Dat heeft volgens eid tot een deflatoir be- onvoldoende wordt ge leerd door maatregelen msumptie te stimuleren, vondert Derycke niet dat rekken over het nieuwe zo stroef verlopen. Dat Igens hem door de ideolo- euze die moet worden ge- tussen een neo-liberaal en een solidair en sociaal „België kiest voor een en sociaal Europa", al- fc ke. landen moet volgens ook in de toekomst de ershamer blijven hante- zij de EU in goede banen leiden, hebben zij in het voldoende bewezen, landen hebben een be- e troef, namelijk ideeën." ische premier Dehaene is, Kok, Kohl en Chirac, ider van een flexibele ie Unie, waarbij de lan- t ideeën sneller vooruit n andere lidstaten, zon- ;emeenschappelijke doel- te verlaten. kse hoogleraar Franklin >e, lid van de Belgische ndelingsdelegatie voor rgouvernementele Confe- nndt flexibiliteit in theo- nooie gedachte. Maar nie- reet nog hoe zoiets in de zal werken. Dehousse is at de onderhandelingen hervorming van de Euro- ïie verzanden in techni- tails die voorbijgaan aan itiële vragen. :r met pensioen. Aange- Heds meer beroepsgroe- pensioen kunnen. Die in de politiek. Want zo- alsook de socialistische rte problemen bij de fi nd van een waardevast n. dklok werd als eerste ge- ior president Chirac. Hij huwde voor 'de begrijpe- ens van de Fransen om te werken en eerder met >n te gaan'. In december, ij op de Franse televisie omschreef Chirac (64) die ie als het 'conservatisme Fransen', en kreeg hij een n kritiek over zich heen. iitmaal kwam de bood- We moeten rekening hou- ït de economische en de- ische realiteit van dit mo- leter over. zijn kielzog leverden alle ;e tenoren hun visie. Zo id-premier Raymond Bar- nog altijd kamerlid en leester van Lyon) de pen- ig op 55-jarige leeftijd igen'. „We moeten niet aan snes toegeven. Het is le' vaarlijk voor de toekom® t land. Het wordt tijd da oriteit zich manifesteer! 't nationaal belang", alaU® Hij werd bijgevallen door n oud-premier, Edouar ir (67, kamerlid èn burge van het 15e arrondisse- an Parijs). 11111 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 Delft (anp) - De investeringen van het midden- en kleinbe drijf zullen dit jaar nog geen weerspiegeling vormen van het sterk toegenomen vertrou wen in de economie onder on dernemers. Het steeds toene mende optimisme in de econo mie vertaalt zich nog niet in een toenemend aantal onder nemers dat verwacht te inves teren. Pat blijkt uit een onderzoek dat het Nipo deed onder onderne mers in opdracht van MKB Ne derland, de ondernemersorgani satie voor het midden- en klein bedrijf. Het Nipo omschrijft het achterblijven van de investerin gen als 'een belangrijke disso nant'. MKB Nederland wijt de beperk te bereidheid om te investeren aan het beperkte aantal finan cieringsbronnen dat voor kleine re bedrijven beschikbaar is: in terne financiering en bankkre diet. Daarom is een verruiming van de vermogensmarkt voor het MKB nodig, vindt voorzitter N. Wijnolst van MKB Nederland. De trend dat het optimisme on der ondernemers in het midden- en kleinbedrijf steeds groter wordt, zet zich dit jaar door. Uit berekeningen van het EIM voor de langere termijn blijkt dat de ze trend ook in 1998 aanhoudt. In 1996 kwamen er in de mkb- sector 71.500 banen bij. Dit jaar zullen dat er per saldo 75.000 zijn, zo blijkt uit het onderzoek. Bedrijven die het moeten hebben van de wereldhandel zijn duide lijk positiever dan bedrijven die afhankelijk zijn van particuliere bestedingen. Uit het Nipo-on- derzoek in het midden- en klein bedrijf, waaraan 4000 onderne mers deelnamen, blijkt dat de industrie zijn afzetgroei dit jaar zal versnellen. Ook in de bouw en de sector zakelijke dienstver lening gaat het goed. Tegenval lend zijn vermoedelijk de ont wikkelingen in de horeca. Vooral de cafébestedingen zullen tegen vallen, terwijl de omzet in de restaurants zich ook niet al te best zal ontwikkelen, zo ver wachten de betrokken onderne- Wijnolst vindt verder dat Ahold moet worden verplicht zijn meerderheidsbelang in Schuite- ma af te stoten. „Als de nieuwe wet op de economische mededin ging er dan toch komt, dan is dat één van de eerste richtlijnen die het nieuwe kartelbureau moet uitvaardigen." Wijnolst fulmi neerde gisteren tijdens een pers bijeenkomst opnieuw tegen de nieuwe wet, die kleine zelfstan dige winkeliers zou benadelen ten opzichte van grootwinkelbe drijven met meerdere vestigin gen. MKB-voorzitter Wijnolst foto reuter Heerlen - Het bedrijfsresultaat bij het chemieconcern DSM is vorig jaar met circa dertig procent gedaald tot iets meer dan 700 miljoen gulden. Dat blijkt uit een eerste progno se, die DSM gisteren heeft be kendgemaakt vooruitlopend op de presentatie van de definitieve jaarcijfers eind februari. De daling van het bedrijfsresul taat met dertig procent is groter dan DSM aanvankelijk had ver wacht. Het chemieconcern schrijft dat onder meer toe aan de fors gestegen grondstofkosten in het voorbije jaar. Op de beurs werd geschrokken gereageerd op de scherpe winst daling. De koers van het aandeel daalde in de ochtenduren met Hoofddorp (anp) - Toeristen moeten ook in de zomer een brandstoftoeslag betalen voor hun vliegvakantie. De toeslag is ongeveer net zo hoog als in het huidige win terseizoen. Dat hebben de reisorganisatoren die zijn aangesloten bij de ANVR en de luchtvaartmaatschappij en besloten. De toeslag is ingesteld na een scherpe stijging van de kero- sineprijs, onder meer veroor zaakt door de hogere dollar koers. Voor de meeste Euro pese bestemmingen moet de toerist twintig gulden extra betalen, voor de Verenigde Staten 34 gulden en voor het Verre Oosten en het Cari- bisch gebied 48 gulden. vijf gulden tot 175,60 gulden. Die hogere grondstoffenprijzen hebben het concern met name in het vierde kwartaal van 1996 parten gespeeld. Het concern kon die hoge prijzen onvoldoende doorberekenen in de verkoop prijzen en verdiende daardoor in die laatste drie maanden van het jaar slechts honderd miljoen gul den, 35 miljoen gulden minder dan in dezelfde periode van 1995. Onverwacht komt de winstda ling in 1996 niet. DSM-topman Simon De Bree waarschuwde be gin dit jaar al dat de resultaten in 1996 aanzienlijk lager zouden zijn dan in 1995. In dat jaar, dat door DSM als buitengewoon goed werd gekwalificeerd, ver diende het chemieconcern nog ruim een miljard gulden. De winstdaling manifesteerde zich al duidelijk in de eerste helft van 1996, toen het resultaat met bijna 300 miljoen gulden ver slechterde tot 413 miljoen. Ook in het derde kwartaal daalde het resultaat met bijna een kwart tot 178 miljoen gulden. Niettemin sprak De Bree het ge hele jaar afgelopen jaar de ver wachting uit dat 1996 voor DSM uiteindelijk een 'goed jaar' zou worden. Met goed bedoelde de DSM-topman dat het bedrijfsre sultaat niet veel minder is dan vijftien procent van het geïnves teerd vermogen, het gemiddelde rendement van de afgelopen tien jaar. Dat streven is met die 700 mil joen gehaald. Ter vergelijking: in 1995 bedroeg het rendement op het geïnvesteerd vermogen nog 24,1 procent. Leden van Greenpeace zeilen van het gebouw van Nestlé in Barcelona naar beneden om te protes teren tegen het gebruik van gemanipuleerde sojabonen. Dergelijke acties werden gisteren in heel Eu ropa gehouden. foto anp Van onze rechtbankverslaggever Breda - Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. in Breda en Brabants Nieuwsblad B.V. in Roosendaal hebben de hoofdredacteuren van De Stem en Brabants Nieuwsblad in de zomer van 1995 niet te laat op de hoogte gesteld van de overname van Brabants Nieuwsblad door De Stem. Dat heeft de Bredase rechtbank beslist in een proefproces over de waarde van het redactiestatuut in een tijd waarin grote mediaconcerns over de hoofden van de in dividuele dagbladen en werkmaatschap pij heen beslissingen plegen te nemen. Het redactiestatuut regelt de zelfstandige po sitie van redacties en hoofdredacties bin nen de dagbladonderneming. De journalistenvakbond NVJ en de hoofd redacteuren van De Stem en Brabants Nieuwsblad hadden de directies van de werkmaatschappijen en de moederbedrij ven voor de rechter gedaagd. De recht bank vindt het niet verwerpelijk dat moe derconcerns over de hoofden van direc teuren van werkmaatschappijen beslis singen nemen, zoals bij de overname van Brabants Nieuwsblad door De Stem. In de redactiestatuten staat dat directeu ren de hoofdredacteuren vertrouwelijk moeten informeren over een voorgenomen ingrijpende wijziging in de samenstelling van de kring van eigenaren. Het statuut schrijft voor dat hoofdredacteuren en re dactieraden in dit soort situaties bij de be sluitvorming betrokken worden. De rechtbank stelt dat in het statuut 'in redelijkheid niet valt te lezen dat een der gelijke verplichting ook zou bestaan ten aanzien van besluitvorming waaraan de directie (vooralsnog) part noch deel heeft.' Volgens de rechtbank is de informatie binnen een redelijke termijn verstrekt. Dat was de dag nadat VNU Dagbladen groep en de Nederlandse Dagbladunie, onderdeel van Reed Elsevier, de directeu ren van De Stem en Brabants Nieuwsblad op de hoogte hadden gesteld. Op die dag zijn ook de vakorganisaties en de fusie commissie van de SER geïnformeerd. De NVJ is bij monde van secretaris I. Brakman zwaar teleurgesteld door de uit spraak. „De rechtbank is voorbijgegaan aan de geest en strekking van het statuut en de bijzondere positie van de hoofdre dacteur," zegt zij. De NVJ overweegt in beroep te gaan tegen de uitspraak. Oud-hoofdredacteur Harro Coumans van De Stem, een van de anders eisers in deze principezaak, vindt dat het redactiesta tuut inhoudelijk aangepast moet worden. „Formeel-juridisch staat het statuut door de uitspraak van de rechter buitenspel. De rechter accepteert van het statuut kenne lijk alleen de rechte lijn van de directeur naar de hoofdredacteur," reageert hij. De huidige hoofdredacteur van De Stem reageert niet op het vonnis omdat hij geen partij is geweest in het geding. Secretaris Jan van Zuilen van de redactieraad van De Stem, al net zo teleurgesteld, stelt dat het statuut niet meer up to date is. Ook hij vindt dat de NVJ het statuut moet aanpas sen aan nieuwe eigendomsverhoudingen in medialand. Hoofdredacteur G. Bielderman van Bra bants Nieuwsblad zegt dat hij 'opnieuw' teleurgesteld is door de rechterlijke macht. „De kwestie is heel formeel bena derd. Men heeft naar de letter gekeken, niet naar de geest van het statuut. Aan de bedoeling van het proefproces is voorbij gegaan. Ik vind het een nietszeggende uit spraak." Voorzitter Jan Greven van het genoot schap van Hoofdredacteuren zegt dat het redactiestatuut niet gemaakt is voor kran ten in concernverband. „Het is nog ge schreven voor de jaren zeventig, toen de eigendomsverhoudingen veel simpeler la gen", reageert hij. De dagbladuitgevers vereniging NDP zal pas reageren nadat zij de uitspraak in het bestuur heeft bespro ken. Van onze verslaggever Breda - Rizla International, 's werelds grootste producent van sigarettenpapier, wordt overgenomen door de Britse tabaksfabrikant Imperial To bacco. Dit is gisteren bekend gemaakt. Rizla is een van oorsprong Bel gisch bedrijf dat sinds eind 1994 haar hoofdkantoor in Breda heeft. Het bedrijf heeft fabrieken in België (Antwerpen), Wales en Frankrijk. In totaal werken er ruim 500 mensen bij de vloeitjesproducent, waarvan achttien op het Bredase kantoor. De overname heeft geen gevolgen voor de personeelsom vang, aldus een woordvoerster van Rizla. Imperial Tobacco betaalt voor Rizla 168 miljoen Britse pond (circa 500 miljoen gulden). Bo vendien koopt men een schuld van circa 50 miljoen gulden af. Rizla bestaat ruim 200 jaar en is daarmee een van de oudste be drijven ter wereld in de tabaksin- dustie. Het bedrijf heeft twee derde van de wereldmarkt voor vloeitjes in handen. De vloeitjes worden onder de merknaam Ri zla verkocht, maar het bedrijf fa briceert ook private labels. Rizla verkoopt zijn producten in meer dan 60 landen en heeft der halve een sterk ontwikkeld dis tributie- en verkoop-apparaat. Dat laatste is erg interessant voor Imperial Tobacco omdat het be drijf zijn internationale positie wil gaan uitbouwen. Imperial To bacco maakt vooral sigaretten (o.a. John Players) en sigaren. Rizla zal binnen Imperial Tobac co als een aparte divisie worden opgenomen. Vorig jaar draaide Rizla een omzet van circa 75 mil joen gulden, 12 procent meer dan het jaar ervoor. Bonn (dpa/krf/anp) - De groeien de werkloosheid hangt als een molensteen om de nek van de Duitse regering. Bonn heeft de ra ming voor het begrotingstekort over 1997 verhoogd van 2,5 naar 2,9 proeent. Dat is net onder de norm van 3 procent voor toelating tot de Eco nomische en Monetaire Unie (EMU) in 1999, die zonder Duits land geen schijn van kans heeft. Minister van Economische Zaken Günter Rexrodt zei dat de kosten van de werkloosheidsuitkeringen en de te derven belastinginkom sten de belangrijkste redenen wa ren om de raming op te trekken. De voor een deel al uitgelekte cij fers staan in het Jahreswirt- schaftsbericht, dat de regering gisteren goedkeurde. Rexrodt gaat uit van bijna 4,2 miljoen werklozen. De overkoepelende vakcentrale DGB verwacht dat het aantal deze maand zal uitko men op 4,4 miljoen, een nieuw na oorlogs record. In tegenstelling tot enkele gere nommeerde economische institu ten verwacht Bonn dat de econo mie in de oostelijke deelstaten net zo hard zal groeien als in het wes ten, namelijk met 2,5 procent. boor Frans Wijnands Bonn - Duitsland 1997: meer dan 4,2 miljoen werklozen, een staatsschuld tot vlak on der de top van de Zugspitze en een van de duurste sociale systemen van de wereld. Wat zou Herr Doktor Erhard daar van zeggen? En zou hij er wat tegen kunnen doen? Theoretische vragen die vandaag ongetwijfeld worden gesteld op de even massale, als feestelijke herdenkingsbijeen komst in Bonn ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van de vader van het Duitse na-oor- logse 'Wirtschaftswunder': dr. Ludwig Erhard. He dikke met de sigaar'. Zo staat de baanbrekende oud-mi- nister van Economische Zaken onder Konrad Adenauer veel Duitsers nog helder voor de geest. De professor die na de oorlog met ijzeren eigengereid heid de trage wederopbouw een paar versnellingen hoger scha kelde. Dwars tegen de wil van Adenauer en de geallieerde be zetters in. Die hadden het over een geleide plan-economie, met bijbehorende rantsoenen en strikt geprogrammeerde produc tieschema's. De hoogleraar economie Erhard vond dat een absoluut verkeerde aanpak. Met een schuin oog naar het kapitalisme en tegelijk naar het. socialisme, voerde hij de vrije markteconomie in. Die al leen kon volgens hem de begeer de 'welstand voor allen' brengen. De militair-gouverneur van de bezettingsmachten, Lucius Clay, vroeg Erhard op barse toon hoe hij het in zijn hoofd haalde geal lieerde beslissingen te verande ren. 'Generaal, ik heb ze niet veran derd. Ik heb ze opgeheven', was het legendarisch geworden ant woord van Erhard. De herkregen vrijheid van on dernemen en produceren, met bijbehorende vrije prijzen en het 'spel' van vraag en aanbod mar keerden het pijlsnelle economi sche herstel. Maar tegelijk waar schuwde Erhard voor lichtvaar digheid. Als minister, en later als kanselier, predikte hij mati ging, in alle opzichten. Van overheidsuitgaven tot sociale voorzieningen. Zijn waarschuwing toentertijd, dat het streven naar een comple te verzorgingsstaat 'een moderne illusie' is, klinkt nog altijd hoogst actueel. 'Economische Erhard in 1964 tijdens een be zoek aan Nederland. foto anp groei en een op prestatie gefun deerde welstand zijn niet te ver enigen met een systeem van col lectieve zekerheid'. Uitspraken met een onmiskenbaar liberale ondertoon. 'De professor met de sigaar' zou inderdaad het hoofd schudden over de huidige finan- cieel-economisch-sociale toe stand van de Bondsrepubliek. Zo krachtdadig als hij als minis ter was, zo besluiteloos was Er hard als bondskanselier. Konrad Adenauer heeft dat zien aanko men en alles geprobeerd om hem uit die functie te houden. Der Alte hield eigenlijk niet van Er hard, noch van zijn ideeën. Maar had hem wél nodig, vooral als stemmentrekker. De in het Zuidduitse Fürth ge boren Erhard had in 1948 de be slissende monetaire hervorming in het bezette Duitsland geleid. Een jaar later haalde Adenauer hem in zijn kabinet, als minister van Economische Zaken. Erhard is dat tot 1963 gebleven. Daarna werd hij - vooral op grond van zijn grenzeloze populariteit - bijna onvermijdelijk bondskan selier. Hij heeft er weinig plezier aan beleefd. Ook al omdat hij geen typische machtspoliticus was, geen neus had voor het 'verdeel en heers'-principe. In 1966 strui kelde hij over een werkloos heidspercentage en een staats schuld die vandaag de dag niet eens de moeite van het noteren waard zouden zijn. Niettemin is de christen-demo craat Ludwig Erhard ook na zijn dood (in 1977) voor heel veel Duitsers een mythe gebleven. Respect, bewondering en dank baarheid zullen vandaag op de herdenkingsbijeenkomst dan ook in alle redevoeringen royaal doorklinken. SOMS HEBBEN reclames het net niet. Nu moet ik zeggen: als iets niet echt goed is, vinden heel wat men sen het resultaat nog heel be hoorlijk. De schoolse opvoe ding leert dat een 5,2 plus een 5,8 een gemiddelde van 5,5 uit wijst, wat afgerond een 6 op de eindlijst betekent/Het eerste is mathematisch correct, het tweede is volkomen volgens de standaardprocedures. En toch deugt het niet. Zou u bijvoorbeeld onder het mes willen bij een hartchirurg die zo zijn bul bij elkaar heeft gesprokkeld? Zou u uw edele delen in handen durven leggen van een uroloog, die u een knipje moet zetten, terwijl hij amper vijfeneenhalf op tien keer het schaartje op de juiste plaats heeft gehanteerd? Kom nou! U zou nog liever uw leven celibatair doorbrengen dan uzelf aan dit soort gein bloot te stellen. De fles is derhalve niet halfvol doch halfleeg. Want als van de zestien beschuiten in een pak er negen het transport naar de winkel hebben overleefd, juicht u 's ochtends echt niet: hoera, een voldoende! Of zoals een manager het eens zei: als je een spijker niet pre cies recht op zijn kop slaat, trekt ie krom. De beste groanjenever van de hele wereld komt uut Grun ning', wil Hooghoudt ons doen geloven. Die slogan stond cen traal in spotjes, waaruit blijkt dat in Schotse en Russische kroegen ze het drankje uit Grunning' kennen. Niet dat je nou meteen van je stoel valt van het lachen, maar toch best aardig. In een nieuw filmpje zien we een Japanse mevrouw worstelen met de dorst van haar klant. Na wat gekwetter horen we met veel moeite iets uut Grunning'. Maar eerst komt ie niet over, dan weet je dat de Jappen blijkbaar ook weten waar Groningen ligt, en vervolgens irriteert ie al snel. Vraag niet waarom. Gewoon een kromme spijker. Volkswagen heeft al vele prachtige reclames op zijn naam staan. De metafoor van de golfballetjes, die door ande ren met pingpong-balletjes werden geïmiteerd, de jongen die Golf rijdt en het dus niet zal maken, omdat hij geen risi co neemt, zijn een paar voor beelden van spraakmakende, originele reclame. De jongste reclame moet de nieuwe Volkswagen LT aan prijzen. Nu kan reclame voor een bestelwagen best leuk zijn. Door Willem Reijn Herinnert u zich de vader- chauffeur nog die zijn nieuwe wagen laat zien aan zijn jong manneke? Waarom, waarom, waarom, wil de spruit steeds weer weten en vader laat trots alle verworvenheden van zijn bestelauto zien. Maar zwicht uiteindelijk toch: Nou, daar om! Was trouwens ook een Volkswagenfilmpje. In de nieuwste uitvoering zien we arbeiders aan het werk. De stratenmaker heeft een drie delig trouwkostuum aan, in de kantine van de fabriek zitten arbeiders in rok achter hun broodtrommeltje, terwijl ze hun kopje thee met opgesto ken pink nuttigen, en ook in het slachthuis en het metaalbe drijf gaat men stemmig deftig gekleed. Dan zien we de witte Volkswa gen LT in beeld. De voice-over zegt: „Als het nuttig zou zijn voor je werk om er mooi uit te zien, dan hadden we er heus wel rekening mee gehouden." Wat zou de sprekerd hiermee bedoelen? Dat de Volkswagen LT niet mooi is? Dat lijkt me geen aanprijzing. Want als je nou toch zoveel geld uitgeeft, doe me dan maar een mooie auto. Er ligt een soort verbor gen stelling onder deze recla me: mooi is niet functioneel. Dat is natuurlijk onzin. Mooi en functioneel kunnnen wel degelijk hand in hand gaan. Is mooi trouwens niet gewoon fijner, opgewekter? Ga je er niet beter door werken? Ben je niet zuiniger op mooie spul len? Heeft een onderzoek niet onlangs uitgewezen dat mooie mensen meer succes hebben dan lelijke? Nou dan! Dan irriteert dat woordje 'eus' me. Het geeft de uitspraak een kleinerende, paternalistische ondertoon. Vader weet heus wel wat goed voor je is. Het filmpje past in de beste Volkswagentraditie. Alleen de uitsmijter slaat de spijker krom. Zonde. Amsterdam/Brussel - Fortis-dochter Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid (NMKN) distantieert zich van de praktijken van haar kantoor in Merksplas. De NMKN-vestiging had de spraakmakende advertentie, die vorige week in een Neder landse krant verscheen, niet mogen plaatsen. In die advertentie riep NMKN Nederlandse spaarders en beleggers op zonder mede weten van de Nederlandse fiscus zaken te doen met NMKN. De kantoorhouder in Merksplas heeft de advertentie volgens de di rectie op eigen initiatief geplaatst. Hij heeft 'de procedure die van kracht is binnen de bank niet gerespecteerd'. Schiedam - De producent van baggerschepen en offshore-materi eel IHC Caland heeft vorig jaar 93 miljoen gulden nettowinst ge boekt, tegenover 75,3 miljoen gulden in 1995. Deze winstgroei van 23,5 procent blijkt uit de voorlopige resultaten, die de in Schie dam gevestigde onderneming gisteren heeft bekendgemaakt. München - Het Duitse elektro- en elektronicaconcern Siemens heeft de prijsdaling in de halfgeleiderindustrie moeten bezuren. De nettowinst in het eerste kwartaal van het boekjaar dat op 1 oktober 1996 begon, zakte daardoor met 5 procent tot 478 miljoen mark. De omzet nam vergeleken met dezelfde periode in 1995 met 6 procent toe tot 20,9 miljard mark, zo maakte Siemens gisteren bekend. Badhoevedorp - Een door Sony Broadcast Professional Europe geleid bedrijvenconsortium gaat voor de Egyptische staatsom roep ERTU even buiten Caïro een groot digitaal productie- en studiocomplex bouwen. Het deze week afgesloten contract, ter waarde van 314 miljoen dollar (ruim 580 miljoen gulden), is naar eigen zeggen de grootste order die Sony ooit in de wacht sleepte. New York - De Amerikaanse hotelketen Hilton zint op overname van het ITT-concern en daarmee van de concurrerende Sheraton- hotels, waardoor in een klap 's wereld grootste hotel- en casino concern zou ontstaan. Inclusief overname van de uitstaande schuld van ITT biedt Hilton 19,4 miljard gulden. ITT telt 415 ho tels met meer dan 130.000 kamers. Daarnaast bezit het veertien casino's. Hilton omvat 240 hotels met 100.000 kamers, plus zes tien speelhuizen. Wolfsburg - Volkswagen heeft in 1996 de grootste afzet in de ge schiedenis van het bedrijf gehaald, zo heeft de directie in Wolfs burg gisteren meegedeeld. In totaal werden wereldwijd 3,96 mil joen auto's verkocht, 11,4 procent meer dan in het vorige record jaar 1995. Den Haag - Nederland staat in vergelijking met vergelijkbare landen veruit aan kop wat betreft de groei van het aantal onder nemingen. Ons land kende de afgelopen periode een netto groei percentage van bijna 6. Dat steekt ver uit boven de circa 4 procent ondernemingsgroei in landen als Luxemburg, Ierland en Duits land. Dat blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en kleinbedrijf in opdracht van de Europese Commissie. Den Haag - De Verenigde Staten dreigen de import van vlees uit de Europese Unie te beperken als de Europese slachthuizen en uitbeenderijen niet voor 1 april voldoen aan de nieuwe Ameri kaanse hygiëne-eisen. Dat blijkt uit een brief die de Amerikaanse keuringsdienst van waren heeft gestuurd aan de ministeries van Landbouw in de EU~ lidstaten.

de Stem | 1997 | | pagina 7