Ruzie bij de politie, vrij spel Dutroux Als u wilt weten hoeveel u kunt lenen Staking Bulgarije bij regeringsvorming door socialisten Albanese regering zet tegenaanval in 0900-9275 Gespitste oren, gesluierde gezichten Socialisten tot zuivering gemaand 'Vrijheid' staat er in de Tsjetsjeense ogen te lezen A4 OMMENTAAR l BUITENLAND A5 België stelt vast: In 1996 veel meer doden in luchtverkeer BUITENLAND KORT De nieuwe Servicenummers. Voor alle duidelijkheid. JANUARI 1997 mieJ t0.t de opstand teqen Schmitz van Justitie- dd erdam en Den Haag volg. procedeerde asielzoekers if te nemen. Zij vinden het zeggen niet met de riqide zijn er ook vast van over e illegaliteit worden inge. in haar beleid moet voor rwacht gekomen zijn Zii aten weten dat ze niet in Justitie te werken, dat de asielzoekersstroom nomen. De vele twijfelge- n voor het merendeel ge- ng beschikbaar was. In de ten de spoedgevallen te- Kamer heeft Schmitz hard ededure gewerkt, waarbij' tlzoekers die in de opvang- antal van de in huizen ver- i/achttijd daardoor nog lan- genametaakom mensen - tsluitsel- uit hun huizen te eren. Sommigen verdwij- :n naar de rechter. Die nog- rgenomen uitzetting geen tting is omgeven met een de gemeenten in een on- enslotte om mensen die al nenleving. Het is begrijpe- m als kop van Jut te funge- hun positieve houding van overheden het rijksbeleid trde is dat het uitvoerbaar enten hebben staatssecre- dat zij met haar asielbeleid LAND KORT tter Senaat n fractievoorzitter worden [lgens Wiegel is het fractie zijn functie van voorzitter repel van particuliere ziek- rlof uitbreiden |vil ouders de mogelijkheid te nemen tot het kind 8 ^aken en Werkgelegenheid gen. Dat bleek gisteravond ;el over de verruiming van Het wetsvoorstel beoogt om werk en zorgtaken te tal versoepelingen ten op- aemers die minder dan 20 ook voor ouderschapsver- rr werknemers van Neder- ■der zitten ouders voortaan gedurende zes maanden. i hongerstaking n de gevangenis in Scheve staking waren, hebben gis- jevangenisdirecteur B. Le igen in hongerstaking om- ngene die bij hen op de af- g voor senatoren Tweede Kamer van PvdA, lositie die het kabinet voor !n bij het lidmaatschap van en een dergelijke combina- jg in de hand werken. D66 ii PvdA een amendement in ippen van de Staten-Gene- nanente adviesorganen on- erbod in .d trekt vandaag vanaf 06.00 landse waterwegen groten den Rijn - Schiphol en Den iten. Volgens de provincie is iken. Wel geldt er voorlopig eter per uur. Voor het varen ■an kracht is, kunnen schip- ;en. de baan ie ondersteunende diensten i. De AbvaKabo is tevreden santoren NV, zo maakte de die bij de reorganisatie be- nu meer zekerheid dat het n voor hen te vinden. De di- l om te gaan met een groep iciale Begeleidings Regeling ?n gezamenlijke organisatie indersteunende diensten in banen en krijgen 700 men- moeten verhuizen. In totaal lensen. nen t kritiek op de wijze waarop k gisteren bij de Raad van ral uit Oost-Brabant naar de egen brengen. De provincie hiervoor in principe gewet| ïog. De provincie gaf de N» 1 een „export"-vergunning ;ens BFI is er daarom sprake n vier afvalregio's verdeeld. AVI op de Moerdijk. NV Al- ren bij de AVI-west in Am- RN in Nijmegen. BFI wilnU egen minister ie het niet eens zijn met een fiek vervolgingsbeleid, kun- isontwerp dat de reorganise' Jelt, spreekt alleen van een ip, dat in maart door hel andere de gezagsverhouding iet OM, alsmede de nieu# Het ontwerp geeft de i® aanwijzingen te geven ove .e zaken. Vooral de wens va ervolging te kunnen geve 1 opwaaien. DE STEM 11111 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 Sofia (rtr/afp/dpa) - De ex- communisten in Bulgarije willen, ondanks alle protes ten, vasthouden aan de macht. Zij accepteerden gis teren de opdracht een nieuwe regering te vormen. Uit protest hiertegen riepen de drie grootste Bulgaarse vakbon den hun leden gisteren op van- jaag een algemene staking te beginnen. De bonden eisen dat de beoogd premier Dobrev en zijn socialistische partij de for matie-opdracht teruggeven, meldde de Bulgaarse radio. Te vens willen zij net als de politie ke oppositie dat nog dit voorjaar vervroegde verkiezingen worden gehouden. De Bulgaarse president Petar Stojanov, die de oppositie steunt, kon weinig anders doen dan de socialistische PSB de for matie-opdracht geven, aange zien deze de grootste groepering in het parlement is. Een compro misvoorstel van de president aan de socialisten, om de opdracht niet te aanvaarden om zo een uitweg uit de politieke en econo mische crisis in het land moge lijk te maken, wezen dezen af. Stojanov wilde spoedig nieuwe verkiezingen houden en belang rijke wetgeving voor economi sche hervormingen doorvoeren. De socialistische kandidaat voor het premierschap, Nikolai Do brev, stelde zich verzoenend op en zei dat hij een 'brede coalitie regering' wil leiden. Een kabinet van niet-partijgebonden techno craten moet een einde maken aan de economische crisis. „Ik wil alle Bulgaren van alle poli tieke richtingen de hand reiken en ik sta erop dat we samen een anti-crisisprogramma opstel len," aldus Dobrev nadat hij de opdracht had aanvaard. Hij heeft een week de tijd om een kabinet te vormen. Eind vorig jaar diende de vorige socialistische premier zijn ont slag in wegens de rampzalige economische toestand. De oppo sitie ondersteunt haar eis voor onmiddellijke nieuwe verkiezin gen met talrijke massademon straties. Ook gistermiddag betoogden weer duizenden studenten in het centrum van Sofia. Voor het hoofdkwartier van de socialisten riepen zij in spreekkoren 'nieu we verkiezingen' en 'wij zijn de studenten, wij hebben nog geen angst'. De Bulgaarse oppositie zal de druk op Dobrev versterken, zei Ivan Kostov, leider van de Vere nigde Democratische krachten. Hij waarschuwde dat de politie ke crisis tot een failliet van het land kan leiden. Brussel (anp) - Had de rijkswacht het onderzoek naar de ver dwenen meisjes An en Eefje alleen gevoerd, dan had men het spoor naar Dutroux waarschijnlijk wel ontdekt. Dit heeft de hoofdcommissaris van de gerechtelijke politie in Brugge, Bob Seynhaeve, gisteren verklaard voor de parlementaire onderzoekscommissie-Dutroux. De getuigenis van Seynhaeve bracht wederom de competentie strijd en het schrijnende gebrek aan samenwerking tussen de ver schillende politiediensten in Bel gië voor het voetlicht. Ook het on derzoek naar de verdwijning van de Hasseltse meisjes An en Eefje liep daardoor schade op. De hoofdcommissaris van de ge rechtelijke politie haalde fel uit naar de rijkswachttop die zelfs voor zijn eigen mensen informatie verborgen houdt. Sinds de zaak Dutroux is de concurrentiestrijd tussen de gerechtelijke politie en de rijkswacht alleen maar toege nomen, constateerde Seynhaeve. Hij vindt dat de politiek stappen Belgische douane onderschept 'diepvriesmussen' Antwerpen (anp) - De Bel gische douane heeft gisteren in de haven van Antwerpen een container met achttien ton diepgevroren huismus sen in beslag genomen. De container had als bestem ming Rotterdam. De onge veer 1.236.000 dode vogels zijn afkomstig uit China. Een douaneman die lid is van de Vogelbescherming Vlaanderen ontdekte de mussen. De vogels zaten per twintig verpakt in doosjes. Volgens de vogelbescher ming zijfi de huismussen in Vlaanderen beschermd en is handel in de diertjes verbo den. De lading is in beslag genomen. Een transportbedrijf uit Riemst in Limburg zou de container in Rotterdam afle veren. In 1993 werd daar al eens een partij van bijna twee miljoen ingevroren mussen uit China onder schept. De mussen waren bestemd voor consumptie. moet ondernemen tegen deze voortwoekerende politie-oorlog. De hoorzitting spitste zich toe op de vraag waarom een - overigens niet-urgent - opsporingsbericht van de rijkswacht over Dutroux, kort na de ontvoering uitgegeven, nooit bij de gerechtelijke politie van Brugge is terechtgekomen. Die leidde het onderzoek naar de vermiste meisjes, maar heeft nooit het verband met kinderontvoer der Dutroux kunnen leggen. Pas in september 1996 toen Dutroux zelf de ontvoering van An en Eefje had bekend, hoorde het parket in Brugge over hem. De commissie hoorde van een ver klaring van een spoorwegbeambte die een man met twee meisjes in een grijze Citroen CX had gezien. Naar zo'n soort wagen was de rijkswacht op zoek. Later is de au to aangetroffen op het terrein van Dutroux in Sars-la-Buissière waar de lichamen van Julie en Mélissa zijn gevonden. Uit het verhoor werd ook duide lijk dat de gerechtelijke politie de verdwijning van de meisjes gedu rende de eerste dagen 'niet veront rustend' vond. Volgens de com missaris waren er aanwijzingen dat het tweetal gewoon op stap was. Aan een zedenmisdrijf werd niet gedacht. Ondanks de zaak-Dutroux wordt seksueel misbruik van kinderen nog steeds onderschat. Dat heeft de Belgische koning Albert giste ren gezegd in een toespraak tot vertegenwoordigers van de ver schillende overheden in het land. De vorst blijft pleiten voor een 'krachtdadige internationale be strijding' van seksuele mishande ling van minderjarigen, vooral waar het incest betreft. Het Belgische staatshoofd roept de overheden ook op tot meer ne derigheid en dienstbaarheid aan de burger. Hij denkt er aan de ver schillende overheidsdiensten aan een kwaliteitscontrole te onder werpen. Deze verschillende in stanties en politiekorpsen moeten beter met elkaar samenwerken. „Het is een dwingende noodzaak een einde te maken aan de naijver tussen instellingen die als taak hebben het algemeen belang te dienen." In Pakistan luisteren gesluierde rig jaar door militairen is afgezet, ken vooral een grote aanval op de vrouwen naar Benazir Bhutto, de eerste, vrouwelijke premier van het islamitische land die eind vo- Op dit ogenblik is Bhutto op verkiezingstournee in haar 'thuisprovincie' Sindh en zijn haar toespra- zittende president. Onder haar aanhangers zijn veel vrouwen. foto anp Londen (dpa) - Bijna 1600 men sen zijn vorig jaar door vliegtuig ongevallen om het leven geko men. Dat is ruim tweemaal zoveel als het jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers die de verzekeringsor ganisatie Institute of London Un derwriters gisteren heeft gepu bliceerd. Van de 1597 mensen die vorig jaar door luchtvaartongelukken het leven lieten, zaten er 1306 in straalvliegtuigen van westerse fabrikanten en 131 in dergelijke machines van fabrikanten uit het oosten. De overige 160 doden werden geborgen na ongevallen met vliegtuigen voor korte af standen en turbopropmachines. Ook voor de scheepvaart was 1996 een zwart jaar, aldus de ver zekeraarsorganisatie. Bij onge vallen met schepen van meer dan 500 brutoregisterton kwamen 1190 opvarenden om het leven. Dat is ruim driemaal zoveel als de 316 slachtoffers uit 1995. Vo rig jaar vergingen 105 schepen. Dat is tien meer dan in 1995. (ADVERTENTIE) Door Bert Schampers Brussel - Hoe bestaat het. Een prominent politicus wordt weggestuurd, omdat de partij, waarvan hij voor zitter was, in opspraak is gekomen door een smeer geldzaak bij de bestelling van gevechtshelicopters. Maar de kiezers sturen hem een jaar later opnieuw naar het parlement. Hij wordt zelfs voorzitter van de Waalse volksvertegenwoor diging. Alsof er niets is gebeurd. De man in kwestie is Guy Spi- taels, in Wallonië ook wel 'Dieu' genoemd. Maar God dreigt opnieuw en misschien wel voorgoed van zijn voetstuk te vallen. Politiek België is on dergedompeld in een nieuwe affaire. De zoveelste op rij. Dit keer gaat het om 30 miljoen frank - 1,6 miljoen gulden - commissieloon, dat aan de Par ti Socialiste (PS) is betaald door de Franse luchtvaarton derneming Dassault. Een gift zonder tegenprestatie, beweren sommige partijleden. Smeer geld, roept de oppositie. Hoe dan ook. Twee voormalige kaderleden van de PS zitten in Luik in de cel. Een van hen, Merry Hermanus, verklaarde maandag bij monde van zijn advocaat, dat Guy Spitaels - tot 1992 voorzitter van de PS - op de hoogte was van het com missieloon van Dassault. Op diens advies is het geld op de privéïrëkening van Hermanus .bij een Zwitsers bankfiliaal in Luxemburg gezet. Daar staat nu nog tien miljoen frank op, waarvan Spitaels zou hebben gezegd het geld te laten staan tot betere dagen aanbreken. De affaire heeft geleid tot een interne crisis binnen de PS en bedreigt bovendien het voort bestaan van de regeringscoali tie in België. Premier Dehaene heeft zijn socialistische coali tiepartner gemaand snel met de grote schoonmaak te beginnen. De politieke en bestuurlijke chaos in België ondermijnt niet alleen de regering, maar dreigt er ook toe te leiden dat België zijn entreekaartje voor de Eco nomische en Monetaire Unie misloopt. Prominente leden van de PS roepen dat de schuldigen moe ten opstappen. Voor leden die zich hebben laten verleiden tot het aannemen van steekpen ningen, is binnen de partij geen plaats meer, schijnt nu opeens het credo te zijn. Zelfs 'Dieu' is niet meer heilig. Guy Spitaels werd in Vlaande ren lange tijd verafschuwd om zijn arrogantie. Als partijvoor zitter had hij daar misschien ook reden toe. De PS kon in 1991 nog rekenen op 40 procent van het electoraat. De techno craat Spitaels, die de val van de Muur betreurde, is geen straatvechter, maar een man van de rede. Bovendien bouw de hij een partij-apparaat om zich heen waar - blijkbaar tot voor kort - iedereen elkaar in bescherming nam. Of anders gezegd: iedereen elkaar gijzel de. Zelfs voor wie in ongenade viel, werd wel weer een baantje gevonden. PS-minister van Sociale Zaken Magda De Galan zei gisteren op de radio dat de beschuldig den hun conclusies moeten trekken en moeten opstappen. Haar partijgenoot Charles Pic- qué pleitte zondag nog voör amnestie voor iedereen die in corruptie-schandalen verwik keld is. Dat voorstel is door al le politieke partijen verwor pen. In het hoofdkwartier van de PS is gisteren de boekhouding in beslag genomen. De twee ka derleden van de PS blijven voorlopig aangehouden. In de meeste krantencommentaren wordt met ongeloof gereageerd op het verhaal dat Dassault het geld schonk zonder een tegen prestatie te vragen. De PS kreeg de cheque een maand na dat de regering in 1989 het contract voor de modernisering van de F16 gevechtsvliegtuigen aan Dassault had toegewezen. Door Aart Heering Tirana - Tritan Shehu, vice-premier, minister van Buiten landse Zaken en secretaris van de regerende Democratische Partij, krijgt een rood hoofd van woede. Hoe durft de inter nationale pers, die hij gisteravond te woord stond, te sugge reren dat de Albanese regering mede-verantwoordelijk zou zijn voor het financiële debacle van de 'piramidemaat schappijen'. Kortaangebonden en beslist dicteert Shehu dat de malafide beleggingsfondsen waarin hon derdduizenden Albanese gezin nen hun spaargelden hebben verloren, weliswaar jarenlang ongestoord hun gang hebben kunnen gaan, maar dat het ka binet daarvoor geen blaam treft. Albanië is tenslotte een vrij land met een vrije econo mie, waarin de activiteiten van particulieren niets in de weg mag worden gelegd. Toen de eerste piramides failliet gingen, heeft de regering resoluut inge grepen, om erger te voorkomen. Had het Internationaal Mone tair Fonds al vele maanden eer der aangedrongen op het ver bieden van de piramides? Daar van is Shehu niets bekend. De tegen de regering gerichte demonstraties van de afgelopen weken zijn daarom slechts het werk van 'stalinistische terro risten', die erop uit zijn om het land te destabiliseren en voor het front van de wereld te schande te maken. Maar zo ver zuilen wij het niet laten komen!, dreigt de bewindsman, die zelf het afgelopen weekeinde in de stad Lusje urenlang werd gegij zeld en geslagen door woedende gedupeerden die hem daarbij een ui in zijn mond stopten om hem tot zwijgen te brengen. Shehu's tirade wordt begroet met een daverend applaus van tientallen tussen de journalisten verspreid zittende aanhangers. Want zo gaat dat bij Albanese persconferenties. De Albanese regering heeft de tegenaanval ingezet. In het nauw geraakt en internationaal in diskrediet gebracht door de rellen en de financiële chaos proberen de rechtse democraten de schuld daarvoor te leggen bij de socialistische oppositie, die inderdaad dankbaar gebruik maakt van de deconfiture van de piramides. Daarom hebben de Democraten gisteren, naar het voorbeeld van de aanhan gers van de Servische premier Milosevic, alvast een tegende- monstratie gehouden. 'Leve Be- risha! Leve de president!' scan deerden gistermiddag enkele duizenden regeringsgezinde Al banezen in het centrum van de hoofdstad Tirana. Anderen voerden spandoeken mee met leuzen als 'Weg met de rode ter reur' en 'Albanië is van ons', in het Albanees en in het Engels, om via de camera's van de in Ti rana verzamelde wereldpers ook de rest van de wereld te overtuigen. De datum waar regeringsgezin- den, oppositie en gedupeerden allen naar uitkijken, is 5 fe bruari. Dan zou de regeling vol gens plan een begin moeten ma ken met de teruggave van de spaargelden die bij het bank roet van de piramides verloren zijn gegaan. Klima beëdigd als bondskanselier Wenen - De socialist Viktor Klima is gisteren beëdigd als nieuwe bondskanselier van Oostenrijk. Hij volgt zijn partijgenoot Franz Vranitzky op, die bijna tien jaar regeringsleider van de republiek is geweest. Evenals Vranitzky gaat Klima leiding geven aan een coalitie van de sociaal-democratische SPÖ en de conservatieve Oostenrijkse Volkspartij ÖVP. Bonn gelast slacht van runderen Bonn - In Duitsland moeten ongeveer 5200 runderen die zijn geïmporteerd uit Zwitserland, Groot-Brittannië en Noord-Ier- land, onmiddellijk worden geslacht. Het Duitse ministerie van Landbouw heeft dat gisteren besloten om de kans op besmetting door de gekkekoeienziekte BSE weg te nemen. Gijzelnemers openen vuur in Lima Lima - De strijders van de linkse guerrillagroep Tupac Amaru die in de ambtswoning van de Japanse ambassadeur in de Peruaanse hoofdstad Lima 72 mensen al 41 dagen in gijzeling houden, heb ben maandag het vuur geopend op voorbijtrekkende politietroe- pen. De veiligheidstroepen voeren een zenuwoorlog tegen de gij zelnemers in de residentie. In juli raadsverkiezingen in Bosnië Sarajevo - In Bosnië worden op 12 en 13 juli gemeenteraadsver kiezingen gehouden. De drie bevolkingsgroepen zijn het daarover eens geworden, zo maakte de missieleider van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa in Bosnië, gisteren be kend. De verkiezingen zijn al tweemaal uitgesteld door onder meer me ningsverschillen tussen de bevolkingsgroepen over de manier waarop de vluchtelingen moesten stemmen. Belgische radio en tv passen programma aan Brussel - De BRTN-radio en -televisie passen vandaag hun pro gramma's aan wegens een vakbondsactie. De staking duurt de he le dag. Op T71 zijn er voor 18.00 uur geen uitzendingen. Tussen 18.00 en 20.00 uur lopen de normale programma's. Na 20.00 uur is alleen nog de speelfilm 'A river runs through it' van Robert Redford te zien. TV2 zendt om 10.00 uur de Dutroux-commissiezittingen rechtstreeks uit. Het jeugdprogramma tussen 17.00 en 20.00 uur blijft ongewijzigd. Na 20.00 uur wordt de speelfilm van TV1 over genomen. Elk BRTN-radionet zendt de hele dag een eigen muziekprogram ma uit zonder presentatie. Er zijn verder alleen nieuwsuitzendin gen om 0.00, 7.00, 8.00,13.00,18.00 en 22.00 uur. In dringende ge vallen wordt een uitzondering gemaakt voor verkeersinformatie. dan belt u voortaan De Rabobank heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Servicenummer dat u kunt bellen als u wilt weten hoeveel u maximaal kunt lenen. Dit nieuwe Servicenum mer vervangt het huidige 06-informatienummer. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat begint met 0900, zoals dat van de Rabofoon Leenlijn, is betaalde serieuze informatie; 0909 RABOFOON LEENLIJN is betaald amusement; 0906 zijn de overige betaalde nummers waar onder erotisch amusement en babbelboxen; en nummers die beginnen met 0800 belt u voor gratis informatie. Dus vanaf nu weet u precies waar u aan toe bent. Voor meer informatie over de nieuwe Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. IP telecom ♦CIRCA 20 CENT PER MINUUT Door Wierd Duk ASLAN Maschadov (45) werd, zoals de meeste Tsjets jenen van zijn generatie, in ballingschap geboren. In 1944 was het Tsjetsjeense volk, samen met de aan hen verwante Ingoesjen, door Stalin op transport gesteld. In veewagens werden ze af gevoerd uit de Kaukasus naar het verre Kazachstan. Bijna de helft kwam onder weg om het leven. In 1957 keerden de Tsjetsjenen terug naar hun bergachtige land. Maar het fundamentele wan trouwen tegen de Russen en het verlangen om ooit onafhankelijk te zijn verdwenen nooit. In 1991 was het zover. De flamboyante Sovjet-generaal Dzjochar Doedajev verklaarde Tsjetsjenië een soevereine staat. Tsjetsjeen se officieren als kolonel Asian Maschadov, die was opgeleid aan militaire academies in Tbili si en Leningrad, keerden terug naar hun vaderland. Maschadov begreep dat hij zich moest voorbereiden op een oor log met Moskou. Hij wist hoe het Kremlin van oudsher reageert op oproer in haar provincies: in 1990 had Maschadov zelf als ba taljonscommandant in de Li touwse hoofdstad Vilnius mee geholpen het onafhankelijk heidsstreven van Litouwers met geweld de kop in te drukken. Te genwoordig kijkt hij met weinig trots op die gebeurtenissen te rug. Hij werd aangesteld als vice- chefstaf van de Tsjetsjeense strijdkrachten; voor wat die waard waren: in het operette staatje telden protserige unifor men en grote snorren meer dan reële gevechtskracht. Wapens om mee te poseren waren er voor de strijdbare Tsjetsjenen echter voldoende: officieren van het in Tsjetsjenië gelegerde Russische garnizoen hadden grote aantal len wapens - vaak onder dwang - verkocht aan lokale nationalis tische politici en aan rivalise rende krijgsheren. Bij hun te rugtrekking lieten de Russen bo vendien een enorme hoeveelheid wapentuig achter. Onder de paranoïde Doedajev gleed Tsjetsjenië af naar de chaos. De kleine Kaukasische republiek werd een criminele staat: de markt in Grozny veran derde in een wapenbazaar en ri valiserende clans betwistten el kaar de macht. Tot de tanden bewapende bendes schuimden het land af en bedreigden Doedajaves autoriteit. Het was Maschadov die Doedajev te hulp schoot en daarom tot chef-staf werd gepromoveerd. Toen Russische troepen in de cember 1994 Tsjetsjenië binnen vielen, had Maschadov niet de beschikking over een getraind leger noch over voldoende zware wapens. De kleine Tsjetsjeense luchtmacht werd binnen een dag vernietigd. De commandant kon wel een beroep doen op enkele duizenden fanatieke jongeman nen, die bereid waren hun leven te geven in de strijd tegen de ge hate Russen, net als hun groot vaders en overgrootvaders dat eerder hadden gedaan. De man nen stelden zelf kleine gevechts groepen samen, zij kozen hun ei gen commandanten en kregen anti-tankwapens uitgereikt. Die kleine, mobiele eenheden brachten de onervaren en onge motiveerde Russen in de slag om Grozny onwaarschijnlijk grote verliezen toe. Maschadov was op een na de laatste Tsjetsjeense comman dant die de brandende stad ver liet om zich terug te trekken in de zuidelijke bergen. De laatste was, zegt men, Sjamil Basajev. Maschadov - door Doedajev tot generaal gemaakt - maakte op sluwe wijze gebruik van de Iuw- tes in de strijd om zijn man schappen te hergroeperen en zijn autoriteit te bestendigen. Hij wees verschillende comman danten aan voor diverse fronten en gaf hen grotendeels vrijheid van handelen. Hij zorgde voor nieuw materieel, dat onder meer via Azerbeidzjan binnenstroom de en hij bleef intussen op de Russen een redelijke indruk ma ken door telkens weer naar de onderhandelingstafel terug te keren. Maschadov behoort tot een 'teip' (clan) uit de noordelijke vlaktes, waar men in het algemeen ge nuanceerder aankijkt tegen de Russische invloed in de regio dan in de zuidelijke bergen. Hij overleefde enkele aanslagen op zijn leven en werd, na de dood van Doedajev in april 1996, een van de belangrijkste nationale Tsjetsjeense leiders. Het respect in Tsjetsjenië voor de kleine, taaie generaal met de zachte stem is groot. Toen Maschadov er vorige zomer in slaagde om samen met Aleksandr Lebed de Tsjetsjeense oorlog te beëindi gen - lees: Ruslands capitulatie te accepteren - was voor hem een heldenstatus verzekerd. Maschadov werd premier in de Tsjetsjeense interim-regering. Als president van de Tsjetsjeen se republiek Isjkerië zal Asian Maschadov zich naar verwach ting gematigd opstellen. Maar hij heeft er geen twijfel over la ten bestaan dat hij Tsjetsjenië naar onafhankelijkheid zal voe ren. Daar was het immers alle maal om begonnen. Na bijna driehonderd jaar strijd tegen de Russen, zeggen de Tsjetsjenen opgelucht, zijn we eindelijk vrij. De opwinding en blijdschap daarover waren gisteren op een zonovergoten, feestelijke verkie zingsdag op hun gezichten te lezen.

de Stem | 1997 | | pagina 5