D66: regeer akkoord openbreken Het minimumloon is een eeuwige twistappel Ruzie politi spel E A wete Staking Burgemeester blijkt mede-eigenaar renbaan Protestmars asielzoekers naar Den Haag Veteranen-uitkering op z'n vroegst na juni Onderwijsraad wijst nieuwe kerndoelen basisonderwijs af 'Boycot asielbeleid is niet acceptabel' Analyse DE STEM BINNENLAND A4| DE STEM Over laagbetaald werk DE STEM M COMMENTAAR! Asielbeleid BINNENLAND KORT Wiegel geen fractievoorzitter Senaat Kamer wil ouderschapsverlof uitbreiden Gedetineerden beëindigen hongerstaking Kamer tegen uitzondering voor senatoren Zuid-Holland trekt vaarverbod in Acties postkantoren van de baan Kritiek BFI op afvalstromen OM kan niet in beroep tegen minister België stelt vat Belgische douane onderschept 'diepvriesmussen' De nieuwe Serv 11111 WOENSDAG 29 JANUARI 1997 Door Joep Dohmen en Maurice Ubags Landgraaf - De draf- en ren baan in Landgraaf blijkt me de-eigendom van burgemees ter F. Willeme van het Overijs selse Denekamp. De uit Limburg afkomstige CDA'er is directeur en aandeel houder van Megaland Beheer BV. Die beleggings- en beheers- maatschappij kocht in 1995 van de stichting draf- en renbaan. De baan, die ooit met 23 miljoen overheidsgeld is aangelegd, wordt nu gebruikt voor popfesti vals. De meerderheid van de gemeen teraadsleden in Denekamp zegt niets te weten van de commercië le bijbaan van Willeme. CDA- raadslid A. Olde Dubbelink: „Hij doet iets met Pinkpop, heeft hij ons gezegd. Maar van een direc teurschap weet ik niets." WD- raadslid I. Naarding weet ook van niets. „Megaland? Directeur? Nooit van gehoord." Willeme heeft zijn positie bij Me galand, in strijd met de Gemeen tewet, ook niet vermeld op de openbare lijst met nevenfuncties. Willeme: „Mijn baan is algemeen bekend, stond zelfs in de krant. Iemand in het gemeentehuis heeft u een foute lijst gefaxt." De voorlichter van de gemeente De nekamp bevestigt echter, dat hij wel degelijk de door Willeme zelf opgestelde lijst heeft gestuurd. Willeme, zoon van de voormalig burgemeester van Nieuwstadt, was tot 1986 hoofd juridische za ken van de gemeente Geleen en betrokken bij de organisatie van het jaarlijkse Pinkpopfestival. Hij was adviseur van de stichting Festivals Limburg, waarvan Pinkpopbaas J. Smeets voorzit ter, secretaris en penningmeester is. Met Smeets ging Willeme twee jaar geleden in zaken. Ze richt ten Megaland op. De twee andere aandeelhouders van het bedrijf zijn de Vlaamse komiek Urbain Jozef Servranckx, alias Urbanus, en financieringsbedrijf Matching Mole BV uit Delft. Uit het register van de kamer van koophandel blijkt dat Wille me, Smeets en Matching Mole gezamenlijk bevoegd zijn als di recteur. Ze bezitten ieder 1320 van de 4000 geplaatste aandelen. Urbanus heeft 40 aandelen. Megaland kocht in 1995 de 24 hectare grote renbaan inclusief gebouwen voor 2,7 miljoen gul den van de stichting draf- en renbaan. Van de gemeente Land graaf kocht Megaland het mid denterrein voor drie ton. De draf- en renbaan is in de jaren tachtig als werkgelegenheids project aangelegd, maar bleek een mislukking. De stichting draf- en renbaan ging vorig jaar failliet. Burgemeester Willeme, die graag terug wil naar Zuid-Limburg in'een bestuurs functie, zegt enkel „papieren di recteur" te zijn bij Megaland. „Ik geef wat juridische adviezen, meer niet." Uit onderzoek blijkt dat hij een leidende rol heeft bij het in De nekamp opgerichte Megaland. Willeme onderhandelde over de koop van de draf- en renbaan en sprak in Landgraaf met colle ga-burgemeester L. Janssen over de vergunningen voor zijn be drijf. Vrijdag zit Willeme naar zijn zeggen namens Megaland bij de Raad van State. Het bedrijf vraagt schorsing van de gemeen telijke milieuvergunning, zodat Pinkpop en andere grote evene menten mogelijk worden. Vorige week was het ook Megaland-di- recteur Willeme die contact op nam met de Kerkraadse advo caat W. Gerlag, curator van de failliete draf- en renbaan. Wille me: „Ik heb Wim Gerlag inder daad gebeld, maar alleen omdat hij een oude schoolmakker is van mij. De rest doet onze advocaat." De Gemeentewet voorziet overi gens niet in een sanctie tegen burgemeesters die nevenfuncties niet openbaar maken. Volgens een woordvoerder van minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken heeft de bewindsman eind vorig jaar wel in antwoorden op Kamervragen laten doorklinken zo'n gedrag laakbaar te vinden. Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 wil het regeerakkoord openbreken. De partij wil met de coalitiepartners nieuwe afspraken maken over het creëren van meer werk voor laaggeschoolden in het bedrijfsle ven. Dat moet voorkomen dat „Mel- kert de komende anderhalf jaar opnieuw zijn werk niet goed doet," aldus D66-Kamerlid Bak ker. Ook de WD zegt nieuwe afspra ken 'te verwelkomen'. Volgens de D66'er Bakker spant minister Melkert (PvdA, Sociale Zaken en Werkgelegenheid) zich te weinig in voor de laaggeschoolden. Al leen Melkert-banen in de collec tieve sector hebben zijn aan dacht. Voor het overige houdt hij zich niet aan de afspraken in het regeerakkoord. Naast de Mel kert-banen behelsen die het creë ren van meer loonschalen op of net boven het minimumloon en het niet langer algemeen verbin dend verklaren van CAO's. Het laatste houdt Melkert conse quent af. En werkgevers en werk nemers hebben, aldus Bakker, maar 'mondjesmaat' die nieuwe loonschalen gecreëerd. „En ver der is er dan één miezerig project met 'witte werksters' gekomen. Zo onderhand is zijn beleid niet meer geloofwaardig," aldus Bak ker. De D66'er wil nog niets kwijt over de mogelijke inhoud van nieuwe afspraken. „Maar algehe le verlaging van het minimum loon willen we in ieder geval niet." Aanleiding voor de stormachtige kritiek op Melkert is het wets voorstel 'dispensatie minimum loon', dat de bewindsman giste ren naar de Tweede Kamer stuur de. Die regeling geeft werkgevers de mogelijkheid om maximaal voor twee jaar langdurig werklo zen voor minder dan het mini mumloon aan te nemen. Gisteren bleek dat de regeling via CAO's kan worden afgeschoten. De FNV liet maandag al weten de regeling te zullen boycotten. Volgens Melkert heeft hij hier geen keus, omdat hij zich niet met CAO-onderhandelingen mag bemoeien. VVD-Kamerlid noemt het 'een slechte zaak' dat het wetsvoorstel zo wordt uitgehold. Slechts eenkwart van de werken de bevolking valt niet onder een CAO. Eerder liepen WD en D66 al te hoop tegen Melkerts plannen om werkloze kostwinners en alleen staande ouders uit de regeling te halen. Maar afgelopen vrijdag bleek dat dat de steun van het ka binet heeft. Het is Bakker er niet om te doen de regeling alsnog onderuit te ha len. „Als hij verder zijn werk maar goed had gedaan, kon hij dat wetsvoorstelletje van mij ca deau krijgen. Het is zijn eigen halsstarrigheid die hem straks gaat opbreken." Moe, maar gesterkt door hun strijd, hebben naar schatting zestig Iraanse asielzoekers gisteravond het eerste gedeelte van hun twee daagse protestmars van Haarlem, via Leiden naar Den Haag vol bracht. Met fakkels, zingend en leuzen roepend, kwamen ze gister avond om zeven uur aan bij het politieke infocentrum Fabel van de Illegaal en bij de Hervormde Diaconie in Leiden, waar de nacht werd doorgebracht. Vandaag zetten de Iraniërs hun demonstratie ve mars voort. De tocht zal rond de klok van twee uur eindigen bij het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Daar zal ook een aantal vluchtelingenorganisaties protesteren tegen het uitzet tingsbeleid van staatssecretaris Schmitz. foto reuter Van onze verslaggever Kerkrade - Oud-dienstplichtigen en -vrijwilligers die in aan merking denken te komen voor een eenmalige uitkering van netto duizend gulden, moeten nog even geduld uitoefenen. Het kabinetsbesluit om aan man nen die tussen 1938 en 1962 tij dens de Tweede Wereldoorlog in Indië, Korea of Nieuw-Guinea langer dan twee en korter dan vijf jaar gediend hebben, een financië le blijk van erkenning te geven, is nog maar in de fase van wetsont werp. „Dit wetsontwerp gaat voor ad vies naar de Raad van State en vervolgens buigen zowel Eerste als Tweede Kamer er zich over. Wij verwachten dat op zijn vroegst in mei/juni het wetsont werp kan zijn aangenomen," al dus een woordvoerster van het ministerie van Defensie in Ker krade. Hier wordt de administra tie gevoerd met betrekking tot dienstplichtigen. „Wij zijn platgebeld na een publi catie in De Telegraaf dat vetera nen die een uitkering willen ont vangen, ons een briefje moeten schrijven," zo vervolgde zij. „Waar die krant zijn wijsheid vandaan heeft, is ons een raadsel. Wij weten absoluut nog niet hoe de zaak vorm krijgt. Er zijn wel gedachten om via gemeentehuizen en postkantoren aanvraagformu lieren beschikbaar te stellen, maar zoals gezegd kan dat pas geregeld worden, als de wet is aangeno men. Het enige advies dat wij nu kunnen geven, is: houdt de media in de gaten." De reacties van de veteranen op de aangekondigde uitkering zijn overwegend positief, al zijn er ook wel die 1000 gulden onvoldoende vinden. Het bedrag is ook alleen maar een blijk van erkenning, zo werd vorig jaar in de Tweede Ka mer al gesteld. Den Haag (anp) - De Onderwijsraad heeft een negatief ad vies uitgebracht over de nieuwe kerndoelen van het basis onderwijs. De raad vindt de door het Instituut voor Leer- planontwikeling (SLO) geformuleerde lesprogramma te vaag en te omvangrijk. De Onderwijsraad wil dat staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) een diepgaand on derzoek laat verrichten naar wat kinderen in het basison derwijs moeten leren. Als een dergelijk onderzoek plaats heeft, zullen de kerndoelen ze ker niet met ingang van au gustus van kracht zijn. Dat was de bedoeling van het mi nisterie. De herziene kerndoelen moe ten wettelijk bepalen, wat kin deren op de basisschool moe ten leren. Elke vijf jaar vindt vaststelling van de kerndoelen vast. Netelenbos wilde giste ren niet reageren op het nega tieve advies. Toen de bewindsvrouw het pakket kerndoelen in novem ber in ontvangst nam, sprak zij van een markeringsmoment in het debat over de inhoud van het onderwijs. „Kerndoelen lijken nog nau welijks betekenis te hebben voor scholen," stelt de raad in het advies. „Als zij al bekend zijn met de kerndoelen, dan weten zij niet goed ermee te werken. Ook is niet helder wat precies met de leerlingen moet worden bereikt. De kerndoe len missen een omschrijving in termen van niveau. Daarnaast lijkt er een algemeen gevoel te bestaan dat het onderwijspro gramma te omvangrijk is." De onderwijsraad meent dat het SLO van de staatssecreta ris te weinig tijd heeft gekre gen om zijn werk te doen. In een half jaar produceerde de stichting letterlijk een doos vol rapporten. Omdat voor elk vak een plan was gemaakt, omvatte het plan met de kern doelen maar liefst 33 rappor ten. Volgens het plannenpakket moeten leerlingen uit het ba sisonderwijs meer dan voor heen vaardigheden ontwikke len. Het SLO was ervan uit ge gaan dat leerlingen zelfstan dig moeten leren en dat het onderwijs beter wordt afge stemd op de maatschappij. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD-Kamerlid Jan Rijpstra twijfelt geen moment: gemeenten die uitgeprocedeerde asielzoekers ongemoeid laten, plegen bestuurlijke ongehoorzaamheid. „En dat is voor mij niet acceptabel," zegt het Kamerlid, die op dit punt steun krijgt van PvdA, CDA en D66. In navolging van Apeldoorn en de drie grootste steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben gisteren diverse andere gemeen ten laten weten de instructies van 'Den Haag' voor uitgeprocedeerde asielzoekers 'inhumaan' en 'onuit voerbaar' te vinden. Ze weigeren asielzoekers die voor uitzetting in aanmerking komen, uit de (ge meentelijke) woningen te zetten en hun uitkeringen te staken. Rijpstra had gisteren staatssecre taris Schmitz (Justitie) naar de Kamer willen roepen voor ophel dering over deze boycot, maar in overleg met de andere fracties is besloten vandaag uitvoeriger met haar over de kwestie te debatte- Rijpstra is niet boos over de actie van de gemeenten. Maar het ver wondert hem wel, dat ze de in structies naast zich neerleggen. „Anderhalf jaar geleden hebben ze er mee ingestemd en nu krab belen ze in een keer terug. Dat vind ik vreemd." Het Kamerlid blijft erbij dat de betreffende asielzoekers uit de woningen moeten worden gezet. Volgens hem levert het ook maar bij een deel van de asielzoekers problemen op. Toch heeft hij ook Jan Rijpstra foto anp wel begrip voor de opstelling van de betrokken gemeenten. Rijpstra is het ook met deze gemeenten eens, dat het uitzettingsbeleid ei genlijk niet tot hun taak behoort. Staatssecretaris Schmitz van Jus titie ziet overigens niets in een lankmoedige benadering van uit geprocedeerde asielzoekers. Als iedereen maar kan blijven, krijgt de samenleving problemen; dan komt er een tekort aan banen, aan huizen, aldus de bewindsvrouwe. Het is een steeds terugke rend gevecht. Door de jaren heen zijn er altijd weer po gingen gedaan om het mi nimumloon af te schaffen, te verlagen of op zijn minst te bevriezen. De ene keer met meer, de andere keer met minder succes. In het regeerakkoord van het paarse kabinet is reeds afgespro ken dat sommige groepen werk lozen tijdelijk onder het mini mumloon betaald mogen worden, als ze werk vinden. Maar PvdA- minister Melkert (Sociale Zaken) voelt daar bar weinig voor. Om de afspraak uit het regeerak koord toch na te komen, heeft hij deze week een plan naar de Tweede Kamer gestuurd dat bij voorbaat gedoemd is te misluk ken. Werkgevers die langdurig werk lozen in dienst nemen, mogen tij delijk - nooit langer dan twee jaar - een loon betalen dat lager is dan het wettelijk minimum loon. Kostwinners verdienen echter altijd minstens 100 pro cent van het minimumloon en al leenstaande ouders minimaal 90 procent. Melkert heeft deze twee groepen dan ook uitgezonderd van de nieuwe regeling. Daarmee voorkomt hij de situatie, dat mensen die werken, zo weinig verdienen dat ze bij de sociale dienst om een aanvulling uit de bijstand moeten aankloppen. Waarom deze regeling? De voor standers, vooral WD en D66, denken dat op deze manier werk gevers eerder bereid zijn langdu rig werklozen in dienst te nemen. De praktijk laat echter zien, dat dit nauwelijks het geval is. Werk gevers nemen bijna geen werkne mers aan voor een loon op of rond het mini mumloon. Zelfs als ze er van de overheid dui zenden guldens aan loonsubsi die bij krijgen. De laagste loonschalen in CAO's worden nauwelijk ge bruikt. Daarnaast is het nog de vraag of de regeling van Melkert in de praktijk hoe dan ook werkt. De meeste werknemers vallen onder een CAO. En die CAO's kennen geen mogelijkheid om iemand een loon te betalen dat onder het wettelijk minimumloon ligt. Als de sociale partners niet meewer ken - en die zijn dat niet van plan - zal er nauwelijks iets terecht komen van de regeling. Intussen propageert Melkert, te gen beter weten in, de maatregel als de zoveelste manier om langdurig werk lozen aan het werk te krijgen. Om zijn sociaaldemocratisch vestje schoon te houden, roept hij tegelijkertijd slogans als: 'Werk moet lonen. Wie werkt, moet ver lost zijn van de sociale dienst. Wie werkt, moet in zijn eigen le vensonderhoud kunnen voor zien.' Het gevecht om het minimum loon, de eeuwige twistappel, gaat niet om die paar honderd, hoog- Door Harry Coerver de uit duizend of tweeduizend werklozen die weer werk vinden. Het is vooral een principezaak. Enerzijds zijn er de politieke par tijen als de WD, die vinden dat iedereen met een uitkering zoveel mogelijk moet doen om in zijn ei gen onderhoud te voorzien. En als dat betekent dat je werk aan neemt voor een erg laag loon, kun je nog altijd voor een aanvulling bij de sociale dienst langs. Anderzijds zijn er partijen, bij voorbeeld de PvdA, die vinden dat het minimumloon een kwes tie van beschaving is, waar je niet aan moet rommelen. Iemand die werkt, moet daarnaast niet ook nog eens afhankelijk zijn van een bijstandsuitkering. Bij deze partijen heerst ook de angst dat, als eenmaal het mini mumloon niet meer heilig is, ook de hoogte van de uitkeringen in gevaar komt. De uitkeringen zijn immers automatisch gekoppeld aan het minimumloon. Het huidige kabinet zal, ondanks alle tumult, het minimumloon en daarmee ook de uitkeringen niet verlagen. De regeling van Mel kert is in dat opzicht ongevaar lijk en zal overigens weinig lang durig werklozen aan werk hel pen. Politici gaan de komende tijd hun principe-strijd wel luid ruchtig uitvechten in de Tweede Kamer. Ze nemen daarmee al een voorschot op de eerstvolgende verkiezingen. Pas als de leiders van de grote partijen om de tafel gaan zitten om een nieuwe re geerakkoord te schrijven, weten we of het wettelijk minimumloon verhoogd, verlaagd, bevroren of misschien zelfs afgeschaft wordt. DE GEMEENTE Apeldoorn gaf de aanzet tot de opstand tea» I het asielbeleid van staatssecretaris Schmitz van Justitie-dl drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag v den de Gelderse gemeente pijlsnel. De vier gemeenten weigeren uitgeprocedeerde asielzoekersI op straat te zetten en hun uitkering af te nemen. Zij vinden het I beleid van Justitie inhumaan en ze zeggen niet met de riqidel regels uit de voeten te kunnen. Zij zijn er ook vast van over f tuigd dat afgewezen asielzoekers de illegaliteit worden inae jaagd. Het verzet van de gemeenten tegen haar beleid moet voor I staatssecretaris Schmitz niet onverwacht gekomen zijn Ziil hebben Den Haag met regelmaat laten weten dat ze niét in I staat zijn volgens de richtlijnen van Justitie te werken. I De ellende is begonnen in de jaren dat de asielzoekersstroom I onbeheersbare vormen had aangenomen. De vele twijfeb.1 vallen onder de asielzoekers werden voor het merendeel LI plaatst in gemeenten waar behuizing beschikbaar was. In gJ overvolle asielzoekerscentra kwamen de spoedgevallen te-1 recht. Onder zware druk van de Tweede Kamer heeft Schmitz hard I aan een versnelde uitzettingsprocededure gewerkt, waarbij Justitie zich vooral richtte op de asielzoekers die in de opvanq- centra verbleven. Voor een groot aantal van de in huizen ver-1 blijvende 'oude gevallen' werd de wachttijd daardoor nog lar-1 ger. De gemeenten hebben nu de onaangename taak om mensen- zij wachten al drie tot vier jaar op uitsluitsel - uit hun huizen te I zetten en ze richting centra te dirigeren. Sommigen verdwii- f nen in de illegaliteit, anderen stappen naar de rechter. Die no al eens oordeelt dat voor de voorgenomen uitzetting ge, grond aanwezig is. Daar komt nog bij dat iedere uitzetting is omgeven met ei emotionele en juridische wirwar die de gemeenten in een on- L mogelijke positie brengt. Het gaat tenslotte om mensen die a f aardig ingeburgerd zijn in onze samenleving. Het is begrijpe lijk dat de gemeenten het beu zijn om als kop van Jut te funge ren. In feite worden ze gestraft voor hun positieve houdinqva" destijds. Normaal gesproken dienen lagere overheden het rijksbeleid uit te voeren. Belangrijke voorwaarde is dat het uitvoerbaar moet zijn. De ongehoorzame gemeenten hebben staatssecre I taris Schmitz terecht laten merken dat zij met haar asielbeleid! geen kant uitkunnen. wang Den Haag - De WD'er Wiegel wil geen fractievoorzitter worden van zijn partij in de Eerste Kamer. Volgens Wiegel is het fractie voorzitterschap niet te combineren met zijn functie van voorzitter I van Zorgverzekeraars Nederland, de koepel van particuliere ziek-1 tekostenverzekeraars en ziekenfondsen. Den Haag - Een Kamermeerderheid wil ouders de mogelijkheid geven onbetaald ouderschapsverlof op te nemen tot het kind 8 jaar is. Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid I heeft hier geen principiële bezwaren tegen. Dat bleek gisteravond I bij de behandeling van het wetsvoorstel over de verruiming van het onbetaalde ouderschapsverlof. Het wetsvoorstel beoog ouders meer mogelijkheden te geven om werk en zorgtaken t combineren. Het bevat een groot aantal versoepelingen ten op-1 zichte van de huidige praktijk. Werknemers die minder dan i uur per week werken, komen voortaan ook voor ouderschapsver- lof in aanmerking. Hetzelfde geldt voor werknemers van Neder-1 landse bedrijven in het buitenlhnd. Verder zitten ouders voortaan niet langer vast aan een deeltijdsverlof gedurende zes maanden. Scheveningen - De vijf gedetineerden in de gevangenis in Scheve-1 ningen die sinds vorige week in hongerstaking waren, hebben gis teren hun actie beëindigd. Dat heeft gevangenisdirecteur B. Le- liefeld bevestigd. De gedetineerden gingen in hongerstaking om dat ze bang waren voor een medegevangene die bij hen op de af-1 deling was geplaatst. Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA, WD en D66 is tegen de uitzonderingspositie die het kabinet voor leden van de Eerste Kamer wil creëren bij het lidmaatschap van adviesraden. De coalitiepartners vinden een dergelijke combina tie van functies belangenverstrengeling in de hand werken. D661 diende gisteren met steun van WD en PvdA een amendement in |- op het wetsvoorstel, dat lidmaatschappen van de Staten-Gene- raal en Europees Parlement met permanente adviesorganen on verenigbaar moet maken. Den Haag - De provincie Zuid-Holland trekt vandaag vanaf 06.00 j uur het vaarverbod voor de Zuid-Hollandse waterwegen groten- j deels in. Alleen de routes Alphen aan den Rijn - Schiphol enl Haag - Amsterdam blijven nog afgesloten. Volgens de provincie» I het ijs op vrijwel alle vaarroutes gebroken. Wel geldt er voorlopig j een snelheidsbeperking van zes kilometer per uur. Voor het varen over routes waar het vaarverbod nog van kracht is, kunnen schip-1 pers eventueel een ontheffing aanvragen. Zoetermeer - De mogelijke acties bij de ondersteunende diensten van de postkantoren zijn van de baan. De AbvaKabo is tevreden i met de tegemoetkoming van de Postkantoren NV, zo maakte de bond gisteren bekend. De werknemers die bij de reorganisatie be trokken zijn, hebben volgens de bond nu meer zekerheid dat hei concern haar best doet een andere baan voor hen te vinden. De di- [j rectie heeft de bond toegezegd soepel om te gaan met een g van tientallen mensen, die onder de Sociale Begeleidings Regeling (SBR) vallen. De Postkantoren BV, een gezamenlijke organisatie van KPN en ING, concentreert de ondersteunende diensten ir Utrecht. Daardoor verdwijnen er 280 banen en krijgen 700 men-1 sen een andere functie waardoor zij moeten verhuizen. In totaal werken er bij de postkantoren 5800 mensen. Den Haag - Afvalverwerker BFI heeft kritiek op de wijze waarop afvalstromen geregeld zijn. Dit bleek gisteren bij de Raad va» State in Den Haag. Het bedrijf wil afval uit Oost-Brabant naar® verbrandingsinstallatie ARN in Nijmegen brengen. De provin® Noord-Brabant heeft de vergunning hiervoor in principe gewei gerd, de definitieve beslissing volgt nog. De provincie gaf de F' Afvalsturing uit Tilburg echter wel een „export"-vergunninf voor verwerking buiten de regio. Volgens BFI is er daarom sprake van rechtsongelijkheid.Nederland is in vier afvalregio's verdeel» Afval uit oost-Brabant moet naar de AVI op de Moerdijk. NV Af valsturing mocht echter afval afleveren bij de AVI-west in Am sterdam, de HVC in Alkmaar en de ARN in Nijmegen. BFI wil® duidelijkheid van de Raad van State. Rotterdam - Officieren van justitie die het niet eens zijn met®11 aanwijzing van de minister over specifiek vervolgingsbeleid, kin nen daartegen niet in beroep. Het wetsontwerp dat de reorganise tie van het Openbaar Ministerie regelt, spreekt alleen van zorgvuldigheidstoets. Het wetsontwerp, dat in maart door hetka- binet wordt besproken, regelt onder andere de gezagsverhoudm.' tussen de minister van Justitie en het OM, alsmede de nieuw structuur van de staande magistratuur. Het ontwerp geeft de mi nister uitdrukkelijk de bevoegdheid aanwijzingen te geven o® het al dan niet vervolgen van bepaalde zaken. Vooral de wens»® de minister om opdracht tot niet-vervolging te kunnen ge®"' heeft bij het OM het nodige stof doen opwaaien. Sofia (rtr/afp/dpa) - De e communisten in Bulgar: willen, ondanks alle prote teIli vasthouden aan macht. Zij accepteerden gi teren de opdracht een nieut regering te vormen. Uit protest hiertegen riepen drie grootste Bulgaarse vakbo den hun leden gisteren op va daag een algemene staking Brussel (anp) - Had de rijks dwenen meisjes An en Eefje spoor naar Dutroux waarsch Dit heeft de hoofdcommissai van de gerechtelijke politie Brugge, Bob Seynhaeve, gisten verldaard voor de parlementai onderzoekscommissie-Dutroux. De getuigenis van Seynhae bracht wederom de competenti strijd en het schrijnende gebri aan samenwerking tussen de ve schillende politiediensten in Be gië voor het voetlicht. Ook het oi derzoek naar de verdwijning vó de Hasseltse meisjes An en Eef liep daardoor schade op. De hoofdcommissaris van de g rechtelijke politie haalde fel naar de rijkswachttop die zei voor zijn eigen mensen informat verborgen houdt. Sinds de zaa Dutroux is de concurrentiestri; tussen de gerechtelijke politie i de rijkswacht alleen maar toegf nomen, constateerde Seynhaev Hij vindt dat de politiek stappe Antwerpen (anp) - De Bel gische douane heeft gisteren in de haven van Antwerpen een container met achttien ton diepgevroren huismus sen in beslag genomen. De container had als bestem ming Rotterdam. De onge veer 1.236.000 dode vogels zijn afkomstig uit China. Een douaneman die lid is van de Vogelbescherming Vlaanderen ontdekte de mussen. De vogels zaten per twintig verpakt in doosjes. Volgens de vogelbescher ming zijn de huismussen in Vlaanderen beschermd en is handel in de diertjes verbo den. De lading is in beslag genomen. Een transportbedrijf uit Riemst in Limburg zou de container in Rotterdam afle veren. In 1993 werd daar al eens een partij van bijna twee miljoen ingevroren mussen uit China onder schept. De mussen waren bestemd voor consumptie. De Rabobank heeft vanaf 1 januari 1997 eennieu\ dat u kunt bellen als u wilt maximaal kunt lenen. Dit nie mer vervangt het huidige 06-ir Voortaan weet u precie Servicenummer u belt. Een begint met 0900, zoals dat Leenlijn, is betaalde serieuze

de Stem | 1997 | | pagina 4