Steeds meer jongeren gewelddadig Het extraatje van Haust&AH. DE STEM Scholieren beroofd van voetbalspullen crrrMlfo Maschadov president Tsjetsjenië ACCESSOIRES VERKERKmUKENS. Muskens ziet weinig aandacht armoede Illegale handel cd's en video's opgerold OPRUIMING Luchtmacht vliegt met Apache-helikopter miljoen 'II 7 JANUARI .000,- 37 ƒ20. 500,- 28 10, 100,- 23 3' 50,- 42 /8, 40,- 38 /7, ƒ30,- 17 ƒ6, 25,- 19 /5, 2 in Almere TIONALE 5TCODE T E R I J Bj 'Oranjevolkje' zwermt uit over de hele wereld 'Dutroux kreei vrij spel Terwijl totale misdaad daalt Bredase jongeren gebruikten geweld S AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D Omstreden De Bilde tekent bij PSV Veertarieven bedreiging voor toerisme Aantal autodiefstallen daalt fors Schubert stierf 200 jaar geleden en veel te jong Chronisch ziek gezin heeft 'vrijkaartjes' ziekenhuis Deze week alleen bij Albert Heijn. en kookplaat boiler kraan 0 zeeppomp 0 afvalemmer 0 koelkast tegels verlichting bestekindeling f) afzuigkap Interesse Morres voor Sportpaleis in Antwerpen Maxine Franklin alsnog zevende in songfestival Bezwaar Brussel tegen uitdiepen Westerschelde Nu 6 weken de stem voor 31 gulden ij 5 f I i pen we de Mercedes Sprinter, istte'm en trok de conclusie: iet weer prijs. De Nederlandse Sprinter toen een jaar lang in oordelen en riepen 'm uit tot spectaculaire prijs. Namelijk: nilie: de Sprinter Original*. Die lesPremie van minimaal 750,- feer van dit soort prijzen. U wilt contracten die u via Mercedes- ppt u dan even binnen bij uw of naar één van die andere zeer bnaf 34.865,-, incl. SuccesPremie, excl. BTW. [nummer 50 van her Wereld Natuur Fonds in Zeist fr op RTL 4: ;ord Show irige Bingoprijzen: tal 23 t/m 36 uten voorbehouden tcode Loterij aal per maand de n. in blokletters. ment, op aanvraag twee lotnummers) één lotnummer) dhr. mevr. 131.97.02 137e JAARGANG 3 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6 A7 B1/B2 Beurs Sport Zeeland C1 t/m C4 Gids Dl ETV-programma's D2 lijf S Leven E1t/mE4 PAGINA PAGINA Van onze verslaggever Rotterdam - Het aantal geweldsmisdrijven gepleegd door jongeren tussen de twaalf en achttien jaar is van 1990 tot 5 in Nederland met 85 procent gestegen. In 1990 pakte de politie 3500 jnngeren, verdacht van mishan- deling, bedreiging, afpersing of diefstal met geweld. In 1995 wa ren dat er 6500. De helft is van iuitenlandse afkomst. Deze volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) explosieve stijging heeft zich, afgaande op de globa- leeijfers, in 1996 voortgezet. Om zorgelijke ontwikkeling te keren, wil het OM de groep min derjarige verdachten anders aan >aan pakken. Iet tegengaan van jeugdcrimi naliteit heeft bij het OM nadruk- lelijk prioriteit gekregen. „Het oude beleid van 'pappen en nat- louden' was niet succesvol. We willen deze groep jongeren nu met een 'korte scherpe reactie' justitie eerder afstoppen, lat betekent niet als gekken op deze jongeren gaan inhakken. Maar hen met een genuanceerde, directe strafrechtelijke reactie duidelijk benaderen. Bijvoor- >eeld met boetes of werkstraf- ien," stelt procureur-generaal mr. D. Steenhuis in een toelich- ing op de nieuwste criminali- ritscijfers van het OM. Het terugdringen van gewelds misdrijven door jongeren kan justitie niet alleen, zegt Steen is. Zo probeert justitie met de leiding van middelbare scholen in Arnhem het bezit van wapens Van onze verslaggever Breda - Ajax-mutsen, Fey- enoord-sjaaltjes of PSV-pet- jes. Scholieren die met voet bal-attributen in de Bredase buurt Biesdonk liepen, raak ten hun geliefde club-symbo len al snel kwijt. Opgescho ten jongeren beroofden met geweld hun leeftijdsgenootjes van hun clubspullen. Deze week zijn twee van hen aan gehouden. Ze bekenden al tien berovingen. Vanaf begin dit jaar werden al aangiften gedaan bij de politie. Scholieren werden op klaarlich te dag overvallen en beroofd van hun 'voetbal-attributen'. De rovers, volgens de politie vijf jongens, werkten in groepjes. Als ,e spulletjes niet meteen werden %geven, volgden klappen en schoppen. De politie kon twee van de da ders deze week aanhouden. De Jongens, één van achttien jaar en "ahaderjarige, zitten nog De politie denkt dat er nóg meer berovingen zijn geweest waar van nog geen aangifte is gedaan. Den getuige zag hoe, in een voet gangerstunnel bij het station, een groepje scholieren werd 'vervallen en beroofd. e Politie heeft hiervan nog geen Aangifte, al hebben de twee ver achten die vastzitten deze be- IU s DE STEM 8 710311 000218" lllll WOENSDAG 29 JANUARI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA i MIN./MAX. -2/3 en messen onder scholieren te gen te gaan. De toename van geweldsmisdrij ven door minderjarigen steekt schril af tegen de daling van het totale aantal misdrijven in 1995 met zeven procent tot zo'n kwart miljoen. Het aantal misdrijven dat politie en justitie uiteinde lijk oplost, loopt vanaf 1993 met 19 procent terug naar 17 procent in 1995. Veel zaken waarbij jongeren zijn betrokken, probeert de politie thans af te doen via het project Halt. Ook hier beveelt justitie wel een meer directere en hardere aan pak aan. Het nieuwe, hardere beleid tegen jeugdige criminelen is gebaseerd op onderzoek. Daaruit blijkt dat bij jeugdigen na het uitblijven van een adequate reactie op strafbaar gedrag de kans op een ontwikkeling naar ernstige vor men van criminaliteit groter is. Om de jeugdcriminaliteit beter te kunnen pareren, moet er in elk arrondissement een analyse worden gemaakt. Daarnaast moeten er meer werkstraffen worden uitgedeeld en moet er in elk arrondissement een 'plat form jeugdcriminaliteit' komen. Het OM pleit er ook voor dat kinderrechters met de nieuwe werkwijzen mee gaan. Met een paar huppelsprongetjes boven de landingsbaan van de vliegbasis Gilze-Rijen heeft gisteren voor het eerst een Apache helikopter van de Koninklijke Luchtmacht met een Nederlandse piloot het luchtruim gekozen. Niet dat er niet eerder Nederlan ders de lucht ingegaan zijn met de nieuwste aanwinst van de Koninklijke Luchtmacht - in de Verenigde Staten hebben al diverse vliegers kunnen wennen aan de nieuwe he likopter - maar op de vliegbasis zelf was het nog niet gebeurd. De 'gelukkige' vlieger was testpiloot kapitein W. Brandsen, die samen met een Amerikaanse waarnemer een paar minuten boven de basis rond vloog. Veel spektakel was er vanwege de roving bekend. De politie van het team Vlaanderenstraat heeft nu contact gelegd met de scholen in Breda-Noord over de berovin gen. Politiewoordvoerder C. Molekamp bevestigde gisteren dat een derde verdachte al be kend is. „De twee hoofddaders hebben we. De rest willen we zo snel mo gelijk binnen hebben zitten. Het lijkt misschien niet zo spectacu lair. Maar als scholieren zo be dreigd worden en flink geschopt en geslagen, dan heeft dat emo tioneel toch veel consequenties. We willen dit met wortel .en al uitroeien," aldus Molekamp. Van onze correspondent Moskou - Het Kremlin rea geert opgelucht nadat gisteren duidelijk werd dat Asian Maschadov (45) de presidents verkiezingen in Tsjetsjenië heeft gewonnen. Volgens de perssecretaris van het Kremlin, Sergej Jastrzjembski, ziet president Jeltsin kansen voor 'productieve onderhandelingen' met de nieuwe machthebbers in Grozny. De presidents- en parle mentsverkiezingen in de door oorlog verwoeste Kaukasische republiek zijn, volgens interna tionale waarnemers, 'vrij en eer lijk' verlopen. Asian Maschadov, voormalig be velhebber van de Tsjetsjeense verzetsstrijders, wordt be schouwd als een gematigd leider. Maar hoewel Moskou en de Tsjetsjeense rebellen eerder over eenkwamen de kwestie van de status van Tsjetsjenië met vijf jaar op te schorten, zegt Mascha dov op korte termijn naar onaf hankelijkheid te zullen streven. Asian Maschadov. foto epa Het Kremlin is hier fel op tegen. Boris Jeltsin, die volgens zijn te genstanders te ziek is om te rege ren, was gisteren voor het eerst sinds drie weken kort op de tv te zien. De president, die recent een ingrijpende hartoperatie onder ging en herstelt van een dubbele longontsteking, bleek aanzienlijk te zijn afgevallen. De nieuwe vice-president van Tsjetsjenië, Vacha Arsanov, doof de de Russische euforie rond de verkiezingsuitslag in Tsjetsjenië door zich in het tv-programma 'Held van de Dag' hard en com promisloos op te stellen. Onder handelingen over de status van Tsjetsjenië zijn, volgens Arsanov, onnodig. „Wij zijn al sinds 1991 onafhankelijk." Het Kremlin is bereid Tsjetsjenië een hoge mate van autonomie aan te bieden, in navolging van ande re Russische deelrepublieken als Tatarstan en Jakoetië. Leidende Russische politici, onder wie de voorzitter van de Doema, Genna di Selezjnov, waarschuwden gis teren dat de Tsjetsjeense leiders hun hand niet moeten overspelen. De Tsjetsjeense leiding zal bij Moskou aankloppen voor herstel betalingen, herhaalde Asian Maschadov gisteren. Ondanks de ernstige meningsverschillen ver wachten waarnemers dat beide partijen tot een overeenkomst zullen komen, onder andere van wege het gezamenlijke belang bij de Tsjetsjeens olieproductie. ZIE BUITENLAND - A5 - 'Vrijheid' staat er in de Tsjetsjeense ogen te lezen (ADVERTENTIES) Als extraatje maken we al onze heerlijke snacksalades een stuk voordeliger En niet minder lekker! Want het zijn dezelfde snacksalades die u anders koopt. Alleen betaalt u minder en... u krijgt er ook nog eens een doosje Haust-toast of Haust-cups bij cadeau. Cfl Snacksalades diverse smaken, bakje 250 gram NU 50 cent korting! En... een pakje Haust-toast naar keuze gratis!* Het is carnaval bij Hans OV@fl GOES: RINGBAAN WEST 2b - 01 13-216451 ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 PAGINA Somberheid troef De zon was en is de grote afwezige, bewolking houdt de overhand. In de ochtend kan het nevelig of mistig zijn, kans op gladde wegen. Er is weinig wind, het blijft droog en later op de dag kan het opklaren. Van onze verslaggever Breda - Bisschop M. Muskens van Breda ergert zich aan de discussie die is losgebrand over het loslaten van het minimumloon. „Een nieuw be wijs dat Den Haag niet echt iets wil veranderen," vindt hij. De politiek roept wel dat armoede hoog op haar agenda staat, maar daar blijkt vooralsnog weinig van, aldus de bisschop. Muskens slaag de er vorig jaar met enkele ferme uitspraken ('Mensen die zo arm zijn dat ze zichzelf en hun kinde ren niet meer te eten kunnen ge ven, mogen een brood weghalen') in het armoedeprobleem in Ne derland bespreekbaar te maken. Hij heeft het geweten. De bisschop kreeg 496 brieven in zijn brieven bus, die hij allemaal heeft laten beantwoorden en van een per soonlijke noot heeft voorzien. We kenlang ging er bijna geen dag voorbij of Muskens verscheen in een radio- of tv-programma en in de krantenkolommen. „Er is veel stof opgewaaid, maar of het gebaat heeft, waag ik te be twijfelen," zegt Muskens. „Dat de minima deze winter links en rechts wat extra's gekregen heb ben, is natuurlijk meegenomen, maar lost structureel niets op. Je moet het probleem bij de wortel aanpakken. Waar komt die ar moede in een van de rijkste landen van de wereld vandaan? Is er dan niet iets fout in de organisatie of structuur? Aan het kernprobleem wil de politiek niets doen. Toege geven, daar is moed voor nodig." ZIE BINNENLAND-A4: - D66: regeerakkoord openbreken - Het minimumloon is een eeuwige twistappel Hulst/Antwerpen - Het Hulster meubelbedrijf Morres wil het vo rig jaar failliet gegane Sportpaleis in Antwerpen kopen. Het bedrijf behoort tot de negen kandidaten die serieuze belangstelling hebben voor het complex langs de E19. Algemeen directeur E. Morres van het Hulster bedrijf bevestigde gis teravond zijn belangstelling voor het Sportpaleis. Wat de plannen van Morres met de Antwerpse hal zijn, mocht de koop doorgaan, zijn niet bekend. Directeur Morres wilde daar gisteravond niet in houdelijk op ingaan. ZIE ZEELAND-Cl mist niet, maar Brandsep.was toch aardig ie spreken over het uitstapje. De 29-jarige kapitein is in 1995 als eerste medewerker van het nieuwe 301-squadron, dat aan staande vrijdag officieel wordt opgericht, naar Amerika gegaan om daar te worden opgeleid als Apache-vlieger. foto de stem/johan van gurp Door Romain van Damme Roosendaal - Met de aanhouding van zeven mannen denkt het opsporingsteam van de Buma/Stemra de internationale handel in illegale cd's en videobanden een gevoelige slag te hebben toe gebracht. Hilversum (anp) - Maxine Franklin, het duo dat vorig jaar voor Nederland aan het Eurovisie Songfestival meedeed, is bijna een jaar later van de achtste plaats in het klassement gestegen naar de zevende. Gebleken is dat zes punten van Spanje niet voor Polen, maar voor Nederland be doeld waren. Dit is destijds verkeerd begrepen, waardoor Nederland met 72 pun ten een gedeelde achtste plaats haalde. Maar het had er dus ei genlijk 78 moeten hebben. Polen gaat in het klassement door het verlies van de zes onterecht toe gekende punten van de veertien de naar de vijftiende plaats. Brussel (anp) - België mag van de Europese Commissie de uitdie ping van de Westerschelde niet onderhands uitbesteden. De commissie waarschuwt de Vlaamse deelregering per brief alsnog een openbare aanbesteding uit te schrijven waaraan onderne mingen uit de hele EU kunnen deelnemen. Als Vlaanderen dat weigert, dreigt Europees commis saris Monti met een procedure bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. België en Nederland kwamen in 1995 overeen dat de Vlaamse deel regering de baggerwerkzaamhe- den in de Westerschelde betaalt. Daarmee is een bedrag gemoeid van ongeveer tweehonderd mil joen gulden. De deelregio Vlaan deren besteedde deze opdracht onderhands uit aan een consor tium van regionale bedrijven. Deze werkwijze is in strijd met de Europese regels, die bepalen dat voor orders van meer dan vijf mil joen ecu (elf miljoen gulden) open bare aanbesteding nodig is. Na protest van Monti in maart vorig jaar zette Vlaanderen de zaak toch gewoon door. Monti wil de zaak bespreken tij dens de EU-conferentie over het Verdrag van Amsterdam in juni. In Bergen op Zoom werden giste ren in een loods vijftienduizend illegale cd's in beslag genomen. Daarbij werden twee jonge Oost- Europeanen (19 en 21 jaar oud) aangehouden. Op het moment van de inval waren ze bezig met het verpakken van een partij ille gale cd's, vermoedelijk afkomstig uit het voormalig Oostblok. Met name in Tsjechië worden zulke cd's gemaakt. Het opsporingsteam van de Bu ma/Stemra en de politie waren toen al op de hoogte van een overdracht van illegale cd's op het parkeerterrein van het Roosendaalse Dijkwinkelcen- trum. Drie inwoners uit Tiel (36, 41 en 48 jaar oud) en twee man nen uit Bergen op Zoom (39 en 40 jaar oud) waren daarbij betrok ken en stonden op het parkeer terrein te wachten. Op weg naar de parkeerplaats kregen twee mannen, die de ille gale cd's wilden overhandigen aan de vijf mannen op de par keerplaats, in de gaten dat de po litie hen op de hielen zat. Ze pro beerden te vluchten. Tijdens hun vluchtpoging gooiden ze de ad ministratie uit de auto. Die pa pieren kon de politie later in alle rust oprapen. Een goede vangst, want tussen die papieren zat ook een agenda vol afspraken en adressen. De politie, die een an dere vluchtauto op het parkeer terrein klem reed en twee man nen kon aanhouden, legde de puzzel vervolgens keurig in el kaar. De twee mannen die de cd's wilden overhandigen, werden la ter in Roosendaal aangehouden. In Tiel werden in een woning van een van de hoofdverdachten een entwintig videorecorders en hon derden illegaal geproduceerde vi deobanden gevonden. „Een be hoorlijke partij," zegt George Knops van Buma/Stemra over de vangst van gisteren. „De ver koopwaarde van de partij, cd's en videobanden samen, is 375.000 gulden." (ADVERTENTIES) Zie onze adv. wder in deze krant kt ma iamct n kmute kkm WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (48) Grote brandnetel De meest bekende, meest gevreesde en waarschijnlijk ook de meest algemene plant in ons land die overal groeit waar rijk-bemeste grond voorhanden is. Het is een zogenaamde stikstof-minner. De jonge toppen, gesnipperd in soep of salades, verlichten reuma-pijnen. Deze weinig beminde plant is de gastheer voor rupsen van de atalanta, de kleine vos en de dagpauwoog, drie van de mooiste dagvlinders, dus wie vlinders wil hebben, zal met brandnetels moeten leren leven. Nederlandse Oecologiscbe FloraUitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: I Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I

de Stem | 1997 | | pagina 1