eph DE STEM cj Familie Andreas in Bergen op Zoom: een huis vol chronisch zieken De pen als lotgenoot Q45 Rookgordijn Ons Huisorkest m O, 558 gg Ontdekken Gepest Slijm Baan re E1 v \nd beroepsonderwijs in van Henegouwen 16 j 4701 CP Roosendaal ilefoon 0165 - 55 02 88 1 fUARI 1997 IJR Grafisch zijn =m rodent tandpasta riBXÖCfl Coolmint, Softmint of Gel of Anti-tandsteen Leven met doodsangst Huilen jullie veel? „Nooit," antwoorden I moeder en oudste zoon I als uit één mond, „we la- I ten ons door die ziektes I niet ringeloren." I De familie Andreas in I Bergen op Zoom - vader, I moeder, twee zoons - leeft een aangepast leven met constante doods angst. Alle vier zijn ze chronisch ziek. Ze lijden aan ernstige vormen van Cara. Astma. Bronchitis. Allergie. I Alle vier hebben ze 'vrij- kaartjes' voor het Lie- I vensbergziekenhuis. In precies 2,5 minuut zijn ze I er. Zonder verwijzing, zonder ambulance, dat duurt te lang. De toekomst? „Ik wil longarts worden," zegt Dennis Andreas (17) die met zijn gedichten geno mineerd is voor een nieu we prijs van het Fonds voor Chronisch Zieken. Door René van der Velden „We hebben een eenzaam en be nauwd bestaan, zo met ons gezin netje hier in huis. We durven bijna niet 'uit' te gaan. Op de meeste plaatsen is het echt niet pluis." Een fragment uit het gedicht Rookgordijn van de 17-jarige Dennis Andreas. Ons huisorkest is een andere titel en daarin beschrijft Dennis zijn 'familie van piepers'. Zijn vader Eddy (48, astma, bronchitis, al lergie), zijn moeder Gonny (44, astma, diabetes en een schild- klierafwijking)zijn 15-jarige broer Remi (astma, bronchitis, voedselallergie) en hij zelf (ast ma, bronchitis, allergie). Huilen? Nooit. „We laten ons door die cara niet ringeloren," zegt Gonny, een rasechte stevige Bergse die in de media wel eens opduikt als woordvoerster van de Landelijke Cara-patiëntenver- eniging. Ze zijn alle vier thuis die donder dagmiddag. Eddy werkt niet meer en de twee zoons zijn weer eens thuis van school. Ziek. h de woonkamer - geen vloerbe dekking, geen gordijnen en ook geen enkel ander stofje te beken nen- trekt Gonny verschillende eiken kastdeurtjes open om een deel van de huisapotheek te laten zien. Bemi zit achter de computer en kijkt tv. De andere drie praten, veel praten, dat zijn ze gewend nier. Dat helpt. Strijdbaar maar •net grappen. Vol aandacht, luis terend naar elkaar. „Ja, we zijn tvelgoed opgevoed," zegt Dennis. «Leuk, die nominatie voor die Prijs. Want hij zat eigenlijk best 'n de put. Door alle vertragingen me hij op school oploopt," zegt Gonny. •Het gedicht Ons huisorkest is een van de leukere," zegt de ge nomineerde. „Ik schreef dat toen 'keen keer beneden kwam en ze alledrie zaten te brommen en te Piepen. Je moet er maar mee le ven. Rookgordijn heb ik geschre- Dennis Andreas: 'Ik piep niet mee, ik kras.' foto de stem/dick de boer Dennis Andreas is met een drietal gedichten genomineerd voor 'De pen als lotgenoot 1996', een prijs van het Fonds voor Chro nisch Zieken, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt. Op za terdag 8 maart zal staatssecretaris Erica Terpstra in Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht de winnaars bekend maken. Voor deze prijsvraag hebben ruim vierhonderd chronisch zieken een 'egodocument' over het leven met him ziekte ingestuurd. Den nis is een van de zeven genomineerden in de categorie 'tot 16 jaar'. ven toen we niet naar de 65e ver jaardag van opa konden, omdat heel de familie rookt." Rook is de grootste vijand van deze Cara-familie. In huis geldt een rookverbod, uiteraard, en al le plaatsen waar gerookt wordt, zijn taboe. Ook buiten. „Toen we met de Bergse vastenavond eens naar de Kindermiddag op de Grote Markt gingen, zijn we na vijf minuten weggevlucht. Het Ik ben zo blij, ik hou van het leven maar dat leven is zo erg beperkt. Er wordt me niet zo veel ruimte gegeven probeer door te gaan zonder dat iemand iets merkt. We hebben een eenzaam en benauwd bestaan zo met ons gezinnetje hier in huis. We durven bijna niet meer 'uit' te gaan op de meeste plaatsen is het echt niet pluis. Lekker een keertje samen uit eten de Griek, Chinees of restaurant is er voor ons niet bij, moet je weten door te veel rook, staan we dan mooi aan de kant. Rookvrije ruimtes in een grote zaal da's struisvogelpolitiek weten we toch allemaal. Een leuke verjaardagpartij is er voor ons ook niet bij. Op bezoek, wordt er een pak shag op tafel gelegd weet je dat je op kunt rotten, zonder dat er iets wordt gezegd. Soms zelfs ruzie om die verdomde rotpeuk waarom nemen de mensen je toch niet serieus om zo te leven is voor ons ook niet leuk wij smeren hun toch ook geen astma-aanval onder hun neus. Maar o wee als ze zelf gaan piepen en hoesten en paniek in alle hevigheid toeslaat vinden dat ze zelf maar stoppen moesten totdat alles weer beter gaat. Daarna gaan ze gewoon weer door je vraagt je af, waar doen ze het voor. zag er blauw van de rook." Eddy en Gonny komen beiden uit families waar Cara in het bloed zit. Gonny zat als klein meisje in de klas al te piepen, Eddy kreeg pas op zijn 18e last van benauwd heid en niesaanvallen. Gonny heeft er een lezing over gehouden, op een symposium over thuiszorg met minister Borst van gezondheid als andere spreekster. Uit die lezing blijkt dat ze alles gaandeweg, met behulp van art sen, hebben moeten ontdekken: dat rook funest is, wat allergie is, welke (nieuwe) medicijnen hel pen en welke niet. Gonny: „Toen we 24 jaar geleden trouwden wisten we nog maar heel weinig over Cara. We had den ons huis dan ook niet Cara- onvriendelijker in kunnen rich ten. Donzen dekbedden, velours gordijnen, wollen vloerbedek king en ga zo maar door. We gin gen regelmatig uit naar rokerige disco's en dancings. En al onze vrienden rookten er, ook bij ons thuis, lustig op los. De klachten waren dan ook niet van de lucht. Vooral Eddy kreeg het dan 's nachts erg benauwd. De medicij nen die hij kreeg, veroorzaakten huiduitslag en haaruitval. Het gevolg was dat Eddy rond zijn 25e al behoorlijk kaal werd. Bijna acht jaar hebben we zo aangemodderd. Tot Eddy het na een avondje vol rokersvisite zo benauwd kreeg dat we naar de dienstdoende weekendarts bel den. Die man was echt een vera deming. Eddy kreeg iets nieuws voorgeschreven: een pederinha- lator. Ook heeft die arts toen uit gelegd waar je benauwd van kan worden. Vanaf die tijd wordt er in ons huis niet meer gerookt en het uitgaan is met 99 procent ver minderd. Onze mooie spulletjes gingen naar een weeshuis in Po len". De onwetendheid van de begin periode heeft bij de familie And reas plaats gemaakt voor grote deskundigheid. „Wij hebben heel lang het idee gehad dat wij het enige Cara-gezin op de hele we reld waren. Intussen weten we beter hoewel ik het zo ernstig als bij ons eigenlijk nog niet ben te gengekomen," vertelt Gonny tus sen de hoestbuien van Eddy en Dennis door. In 1979 werd het eerste kind, Dennis, geboren. „De hele baby periode hing van zalf, hoest- drankjes en penicilline aan el kaar. Of Dermis piepte, of hij had eczeem. Hij was altijd verkouden en huilde veel. Na twee jaar le verden eindeloze onderzoeken de oorzaak: astma en allergie. Twee jaar later kwam Remi. Gonny: „Een wolk van een baby. Dat bleef zo tot hij drie weken oud was en geen borstvoeding meer kreeg. Toen begon hij te piepen en kreeg hij al poeders in zijn flesvoeding. Amper zes we ken oud draaide hij voor het eerst hevig benauwd het ziekenhuis in. Een maand later weer. Remi piepte en zaagde altijd. Hij bleef De chronisch zieke familie Andreas toont de dagelijkse dosis medicijnen. Va der Eddy ontbreekt omdat hij afgelopen weekeinde weer in het ziekenhuis werd opgenorflen: We genieten van elk moment, dat houdt je levend.foto de stem/dick de boer altijd vreselijk benauwd. We wa ren radeloos. Als je je verhaal eens kwijt wilde, kreeg je te ho ren 'oh, die van ons zijn ook wel eens verkouden' of 'hij ziet er toch goed uit?'. Remi's klachten werden steeds erger en hij lag el ke maand vijf tot tien dagen in het ziekenhuis. Toen hij naar de kleuterklas ging, woog hij net tien kilo. Hij zat altijd als een zie lig hoopje mens helemaal alleen, zomaar ergens te piepen." Wij hebben ons eigen huisorkest een huisorkest van piepers. Het bestaat niet uit instrumenten of zo nee...het is iets diepers. Mijn broertje speelt er voor sopraan ons vader is de bas. Als dirigent sta ik vooraan, ik piep niet mee, ik kras. Verder in ons huisorkest dat opstaat en soms valt ons huisorkest van piepers piept moeder trots de alt. Soms zwijgt onze eigen band is 't rustig hier in huis. Dan gaat het goed en zijn we blij klinkt helemaal geen piepgeruis. Maar meestal piept ons huisorkest uit volle borst in koor. Zo komen wij het leven, toch maar vrolijk door. Beide jongens groeiden op met stootkuren Prednison, sprayers, vernevelaars en ziekenhuisopna men, aan de zuurstof en het in fuus. Beiden weten wat het is om op school gepest te worden. Om hun snotneus, hun dikke ogen, hun overmogen om hard te rennen. Maar niet alleen kinderen kun nen hard zijn. Gonny: „Ik wan delde eens met Remi in de buggy over de markt toen ik twee oude re dames tegen elkaar hoorde zeggen 'Och, moet je dat kleine stumpertje zien, die ziet gewoon blauw van de kou, maar die dikke heeft zichzelf wel goed aange kleed.' Dat zijn dingen die zo'n pijn doen dat je ze nooit meer vergeet." De beide jongens doorlopen hun scholen met hindernissen. Dennis ging van vwo naar mavo en zit nu op havo 4 van de Roncalli Scho lengemeenschap. Remi miste an derhalf jaar school wegens opna me in een astmacentrum, telt zo'n 25 ziekenhuisopnamen en zit nu in de tweede brugklas van De Schutse, een school voor voortge zet speciaal onderwijs. Beiden worden nog altijd elk schooljaar wekenlang geplaagd met ziekte perioden thuis dan wel zieken huisopnamen. Dennis: „Leren gaat moeilijk. Dan zit je kop he lemaal vol met slijm en kun je niks meer doen, dan ben je zo be roerd als een konijn." Remi krijgt sterk aangepast eten carnaval viert het gezin samen op straat. „We proberen er zo leuk mogelijk mee te leven," zegt Gonny. ,,'s Morgens bij het ontbijt ligger hier meer medicijnen dan boter hammen op de bordjes. Overdai valt het wel mee, maar 's nacht, ga je lopen. Van het piepen ei hoesten. Maar zolang je ze no; hoort piepen is het goed. Ander kun je ze afvoeren. We hebbei veel plezier samen. We blijvei wel lachen." Lachen in het aangezicht van d dood. Als medicijnen of zuursto niet tijdig een einde maken aai een benauwdheid, volgt de ver stikkingsdood. Leven met con stante doodsangst. „De jongens hadden afgelopei week nog zo'n aanval en Eckh met Kerstmis. Voor ons is da normaal," zegt Gonny. „Je kunt nergens naar toe. J< hebt weinig vrienden. Het onbe grip van de buitenwereld is groot Een probleem is dat je het nie aan ons ziet. Je moet tegen zovee dingen vechten," zegt Dennis. „We genieten van elk moment. Dat houdt je levend," zegt Eddy. Wat moet de toekomst brengen? Mondige Gonny antwoordt in haar rol van bestuurslid: „Chro nisch zieke jongeren van deze tijd zijn straks het kind van de reke ning. Een baan wordt steed moeilijker en het voorzieningen niveau daalt." Dennis heeft het optimisme va de jeugd. „Het wordt moeilij maar ik zal me er toch doorhee moeten vechten. Ik ga een goed baan zoeken waarbij ik er ie mand uit kan sturen voordat zt mij er uit kunnen sturen. Ik wa; vier jaar toen ik zag dat mijr broertje door verstikking eei hartstilstand kreeg. Vanaf da moment wilde ik kinderdokte worden om hem te helpen. Nu w ik net zolang studeren tot - i longarts ben." U.LATIETECHNIEK P VEREIST 7 Q3 staat voor energiebeheersing. /v/et alleen als het gaat om I uw centrale verwarming, maar ook in de industriële sector heeft het bedrijf zijn sporen verdiend. Zeventien jaar geleden ging directeur B. Lanooijvan start met dit bedrijf, dat uitgroeide tot een dynamische onderneming met een groot scala aan werktuigbouwkundige installaties. liten vragen wij v/gawalo doende ervaring. [ding wordt gezorgd, eter i werken van tekening, •iëring en een goede t.a.v. B. Lanooij, ioosendaal, tel. 0165- I grafische vak in nieuwe m/v te brengt, werkerva- r ervaring totoshop en het onnodig efonische ïibare hydra- inde dagcreme ml achte scrubcreme artentie geldig varia* I 1.97 t/m 11.2.97 I ng do voorraad streKt- wijzigingen voorbehoudern^^P j I ri Jubileumboek 150-jarige Uitgeverij Zwijsen Scholen wapenen hun leerlingen tegen de verleiding pagina Lijf&leven WOENSDAG 29 JANUARI 1997 Hedendaagse uitvinders zijn geen Willie Wortel pagina Romke van de Kaa verbaast zich over de hazelaar

de Stem | 1997 | | pagina 19