DE STEM Morres wil Sportpaleis aankopen iman tel duel osscup Recron vreest daling toerisme door stijging veertarieven Beroering in Terneuzen over wethouder Van Rooijen Aantal autodiefstallen daalt fors in Zeeland Tn de bloemen voor de Geuzen Zeeland haalt Haagse doelstelling weer niet ZUIDLANDTHEATER TERNEUZEN binnen in Sjuttul Extra geld voor snelbus van Rotterdam naar Gent nschap n Simpelaar tt records >>te favoriet C1 I van onze verslaggeefster I Terneuzen - De stijging van de veer- I tarieven voor de overtocht Breskens- I ïlissingen is onacceptabel hoog. Dit I stelt de Vereniging van recreatie-on- Idernemers Nederland (Recron). Ze vreest dat door deze verhoging I steeds meer toeristen Zeeuws- I Vlaanderen zullen mijden. Startblokkeersysteem effectief middel Bedrijf één van negen gegadigden GS ook tegen opslag van nucleair afval Ruzie met mes beslecht in Terneuzen Auto schept kleuter op zebrapad EXTRA EXTRA EXTRA EXTRA MUARI 1997 B2 •egionale zaalvoetbal hting titel gezet door rent AB AB verloor en t, dat ABAB met 4-5 lat het drie punten in :ren in handen, omdat de gelukkige winnaar s van Adri van Haneg- Wim Dees, Serge en Mi- tuysscher. Henk Ottens Steven Ockeloen (2x) voor ABAB. r-CORN BOYS/BENNY -1 - Na 2-0 bij de doel- liep Vervaet, dat goed was, uit naar een riante Het halve dozijn treffers ;eam van de glunderende do van de Lavoir kwam ran Luc Vermeersen, Eu- arez, Jeroen Vervaet (3x) Vermeirssen. Thierry de morde voor de equipe uit STAND Saman 14-28, Terneuzen 15- uit 13-27, ABAB 15-26 ïtility 14-21, Corn Boys/Ben- L5-20, Arrow 13-18, Vervaet lippine 15-16, Kees Mechiel- ZVC/Max Korting 14-12, De landeren 14-10. atletiekmedewerker Den Haag - Erwin tar van het Goese eeft een sterk weekend le rug. Zaterdag ver- de Goese A-junior tij- Oostelijke indoor- enschappen in Zwolle ;n Zeeuws seniorenre- ït de kogel. Hij bracht 15,37 op 16,37 meter. ;atie die tevens goed was de Europese jeugdkam- appen in Ljublana te uitgezonden. In Zwolle tweede. Een dag later in e Houtrusthal verbeterde ederlandse A-juniorenre de kogel. Hij bracht het meter, drie centimeter het bestaande record Hagman. Ook op de 60 rint was er een Zeeuws Vlet 7,16 electronisch ge- enaarde hij de prestaties Sturm (1978) en Stefan (1990). 1 zaterdag 1 februari met jrlaatste wedstrijd toe. ivinciale grenzen afge- de Zeeuwse bond aan- van ruim 2000 meter dat ihn de Rek, wedstrijdse- van AV Flakkee, als bij- zwaar, zeker als de dooi wordt gekwalificeerd. :ten een paar venijnige tjes in en een sloot, dus te cross," aldus De Rek. worden ingeschreven in ine van Hernesseroord. PROGRAMMA B- en C-pupillen (jongens es) 1000 meter. Al- en A2-pupillen (jongens es) 1000 meter, r: C- en D-jongens 2000 me- ir: B-, C- en D-meisjes en korte cross 2000 meter, ur: B-jongens, A-meisjes en korte cross 4000 meter, ir: vrouwen-senioren en vete jongens en veteranen 50 6000 meter. mannen-senioren en vetera- 0.000 meter. landelijke badminton- ictscompetitie achter de sse van het district in de vedstrijd voor eigen pu- nd, tegenstander Mara- dubbel' verhuurd, was de van de badmintonclub en 1 voorkeur gegeven aan re- f jeugdhockey in plaats npetitie spelende badmu1" ns. jl 1-marathon 2 5-3 -m® -R. Brandon 15-6, 7-15,12-1h Hommelen-J. Borgs 15-5, IJ' A. Moerman-K. Buren 4-11,4- 'faff-A. de Koning 11-3, 11-5 Pfaff/E. van Hommelen-K' ï/B. Louws 15-10,15-3. vd: in/R. den Dunnen-K. Buren/A ng 15-3, 15-9. gd: E. Pfaff/K- men-B. Louws/K. Buren 15-y 5-7; E. van Hommeien/»- Borgs/A, de Koning 5-15, la' uitslagen: Sjuttul 2-Net- 1-7, Sjuttul 3-Astroïden a Zeeland WOENSDAG 29 JANUARI 1997 De recreatie-ondernemers vrezen verder toeristen bij wijze van alternatief voor een bedrag van ongeveer 6,50 gul den gebruik gaan maken van de Lief- kenshoektunnel. „Deze handelwijze zal uiteindelijk weer een negatieve uitwer king hebben op zowel de tarieven van de veerdiensten als op de haalbaarheid van de toekomstige WOV-tunnel. Naast dit neveneffect zien wij eveneens ongewilde verkeersbewegingen ontstaan die ver volgens weer voor een toename van ne gatieve milieu-effecten zorgen," aldus K. Bukholczer, consulent voor Recron in Zeeland in een brief aan gedeputeerde J. van Zwieten. De nieuwe veerdiensttarieven zijn op 3 januari ingegaan en met name het tarief voor een auto met caravan is flink geste gen. In het zomerseizoen (van 1 mei tot 1 oktober) stijgt dit tarief van 21 naar der tig gulden en dat is 43 procent. Perso nenauto's betalen in het zomerseizoen zestien gulden voor een enkele overtocht. Bukholczer stelt dat de veerdiensten een essentiële schakel zijn voor het toerisme in Zeeland. „Zij leveren zonder meer een bijdrage aan de economische bedrijvig heid in de provincie. Gezien de enorme belangen die veerdiensten dienen, zijn wij dan ook onaangenaam verrast door deze tariefswijzigingen. Ongeacht of de ze verhoging verband houdt met het groeien naar een tarief dat onlosmake lijk is verbonden aan het gebruik van de toekomstige (tunnel)oeververbinding, vinden wij de huidige tarieven te hoog. Dit zal zeker niet ten goede komen aan het aantal toeristen dat Zeeland zal be zoeken." Gedeputeerde Van Zwieten begrijpt de klacht van de Recron, maar stelt tevens dat de vereniging hier wel erg laat mee komt. „De tariefswijziging was al maan den bekend, dus het is een beetje vreemd dat ze nu pas werk maken van hun pro bleem dat auto's met caravans negen gulden meer moeten betalen. Achteraf is het altijd moeilijker om problemen op te lossen, dit neemt niet weg dat we zeer se rieus met hun standpunt aan de slag gaan. Ik begrijp dat de Recron zich zor gen maakt om de continuïteit van de toe- ristenstroom en in overleg met de PSD proberen wij als provincie hier nog een mouw aan te passen. Dit wil overigens niet zeggen dat we het probleem direct kunnen oplossen." Van onze verslaggever Middelburg - Het aantal autodiefstallen is vorig jaar van al le politieregio's in Zeeland het meest gedaald. Er verdwenen 196 auto's en dat was 28,5 procent minder dan het jaar ervoor. Voor het eerst in de geschiedenis is volgens cijfers van de Raad van Hoofdcommissarissen het DoorGerlach Hochstenbach Hulst/Antwerpen - Het Hulster meubelbedrijf Morres wil het vorig jaar failliet gegane Sportpaleis in Antwerpen kopen. Het bedrijf behoort tot de negen kandidaten die serieuze belang stelling hebben voor het complex langs de E19. doorgaan, is nog niet bekend. Di recteur Morres wilde daar gister avond inhoudelijk niet op ingaan. Ook H. Luyten van het Antwerp se makelaarskantoor Ceusters, Algemeen directeur E. Morres van het Hulster bedrijf bevestig de gisteravond zijn belangstel- g voor het Sportpaleis. Wat de plannen van Morres met de Ant werpse hal zijn, mocht de koop Van onze verslaggever Middelburg - Er herrijst een algemeen Zeeuws protest te gen de opslag van hoogradio- actief afval bij de Covra in Borssele. Gisteren besloten Gedeputeerde Staten van Zeeland daar officieel be zwaar tegen te maken. Eerder al tekenden het college van B en W van Borsele en ver volgens de gemeenteraad be zwaar aan. De overheden zijn te gen omdat het gebouw bij de Cor- va nog niet wettelijk geschikt is voor de opslag van hoogradioac- tief afval. Er mag alleen laag- en middelradioactief afval worden opgeslagen. Maar het Rijk moet de groeiende berg afval ergens j kwijt en stelt dat dit zonder ge vaar in Borssele kan, de Covra beaamt dat. Een speciaal opslag gebouw bouwen kan jaren kos- ten. Borssele en de provincie voelen er echter niets voor het nucleaire vuilnisvat van Nederland te wor den en dringen aan op het wette lijk verplichte gebouw. Burgemeester Mandos van Bor sele is in overleg met het Rijk en probeert er een slaatje uit te slaan. Deze week liet hij weten niet onwelwillend te staan tegen door het Rijk gefinancierde nieu we voorzieningen in zijn ge meente om de belastende activi teiten in het Sloegebied te com penseren. die de gesprekken met de gega digden voert, bevestigt de inte resse van het Hulster meubelbe drijf. „Morres is inderdaad een van de bedrijven die in de race zijn," aldus Luyten, die zegt in middels ook gesprekken met Morres te hebben gehad. Volgens de Antwerpse curator van het Sportpaleis, mr. Van Camp, zijn er negen gegadigden die 'effectief belangstelling heb ben voor overname van het Sportpaleis'. Hij verwacht dat er binnenkort knopen worden door gehakt. De rechtbank van koophandel sprak in mei vorig jaar het faillis sement van het Sportpaleis uit. De zwaar verlieslijdende bank Anhyp drong al enige tijd aan op het faillissement van het uit 1933 stammende Sportpaleis, dat een schuld had van 1,2 miljard frank (66 miljoen gulden). Daarvan kwam een derde voor rekening van de provincie en de gemeente Antwerpen, de twee belangrijk ste aandeelhouders van het Sportpaleis. Evenementen Om toch een bepaalde conti nuïteit van de evenementen te waarborgen, besloten de curato ren in de zomer van 1996 tot het opzetten van een exploitatie maatschappij. Sindsdien heb ben, in afwachting van een ko per, tal van activiteiten als Night of the Proms en Diamond Awards en binnenkort weer het ECC-tennistoernooi en Night pf the Opera plaats in het karakte ristieke Sportpaleis. „De ex ploitatie van de zaal is bij de evenementen voor rekening van de curatoren, niet de evenemen ten zelf," legt beheerder J. Ver- eecke van de exploitatiemaat schappij uit. De Geuzenfeesten in Biervliet zijn nog ruim drie maanden weg, maar nu al wer ken vlugge handen aan de voorbereidingen. Want een jubileum - het is dit jaar de 25e aflevering van de Geuzenfeesten - behoeft extra cachet. Op 8, 9 en 10 mei moet Biervliet zijn opgevrolijkt met een 'zee' van papieren bloemen en vlaggetjes. Vele duizenden moeten er komen en dat betekent veel werk. Om dat allemaal in goede banen te leiden, is het dorp verdeeld in tien wijken en in elke wijk steken vrijwilligers de handen uit de mouwen. In het buurthuis De Komme komt elke dinsdagavond een aantal inwoonsters van de wijk Singel bijeen om met crêpepa pier kleurige roosjes te vouwen. Een geduld-werkje, maar gelachen en gepraat wordt er veel, weet één van de vrijwilligsters. Ruim tweeduizend roosjes zijn er al voor deze wijk, maar de klus is nog niet geklaard. Het doel is zesduizend stuks. Nog even volhouden dus. foto wim kooyman Middelburg - De ontsluiting van Midden- en Noord-Zeeland op Zeeuws-Vlaanderen, België en Frankrijk wordt belangrijk verbe terd omdat de snelle busverbinding Interliner Rotterdam-Gent moge lijk wordt. Dat komt door een extra investe ring van het Rijk, de provincie Zee land en gemeenten van achttien miljoen gulden de komende drie jaar. Door die investering, bedoeld voor verbetering van het openbaar vervoer en terugdringing van de automobiliteit, komt er een bus baan op de Zandkreeksluis tussen Goes en Zierikzee, zodat de Interli ner dat traject snel kan afleggen. En tussen Zierikzee en Rotterdam bestaat al een Interliner die veel wordt gebruikt. Als dus de toltunnel er eenmaal is, wordt die üjn doorgetrokken naar Gent. Zeeuws-Vlamingen kunnen omgekeerd ook snel met het open baar vervoer naar Rotterdam. Een ander project dat gehonoreerd is, is de herinrichting van het bus station in Hulst. Daar gaat zes ton naar toe. Gedeputeerde Hennekeij (Verkeer) maakte dat gisteren be kend in Middelburg. Twee ton wordt uitgetrokken voor betere en snellere busroutes door Terneuzen. Zeeuws-Vlaanderen krijgt maar een beetje van de totale investering. Volgens gedeputeerde Hennekeij 'omdat daar niet zoveel moeilijkhe den zijn met de doorstroming van het busverkeer'. Het meeste geld gaat naar de treinverbinding van oost- naar west door Midden-Zee land. Zo 'wordt 4,6 miljoen gulden gestoken in de herinrichting van een nieuw busstation vlakbij het spoorstation in Middelburg. Middelburg - Of de rijksoverheid stelt haar eigen doelen op het ge bied van milieu en verkeer veel te scherp en optimistisch vast, of Zeeland doet gewoon zijn best niet. Gisteren werd een nota gepre senteerd waaruit blijkt dat Zee land nu al bijna het officiële stre ven om de groei van het autover keer tussen 1986 en 2010 met 35 procent te beperken, heeft over schreden. Het is het zoveelste landelijke doel dat niet wordt ge haald. Een ander voorbeeld van een no bel Haags streven waar Zeeland bij lange na niet aan zal kunnen voldoen, is het toekomstige ver mogen aan windenergie in de provincie. En gisteren werd die rij in de nota nog wat aangevuld. De laatst tien jaar is het fietsver- keer in de provincie licht ge daald, terwijl het sterk had moe ten stijgen, conform de doelstel ling. Die taakstelling, 30 procent meer fietsverkeer in 2010, staat onder 'sterke druk', aldus het rapport, terwijl in de rest van Nederland het fietsverkeer toe nam. Boven de enige autosnel weg in Zeeland, de A58, worden ook verschillende doelen niet ge haald. De uitstoot van stiksto foxiden bijvoorbeeld. Groot pro bleem hierbij is de toename van het aantal auto's en het nog ont breken van een katalysator voor dieselmotoren. Van onze verslaggever Terneuzen - Een 37-jarige Ter- neuzenaar is in de nacht van maandag op dinsdag bij een slaande ruzie met een 28-jarige vrouw uit Zelzate met een mes licht verwond aan been en voet. Het gevecht speelde zich rond 0.40 uur af in de binnenstad van Terneuzen. Volgens de woord voerder van de politie leefden de twee al enige tijd in onmin met elkaar. landelijk gemiddelde aantal au todiefstallen gedaald. Er zijn al les bij elkaar opgeteld zo'n 30.000 auto's in verkeerde han den gevallen en dat komt neer op -8,5%. Na Zeeland komen de politiere gio's Rotterdam-Rijnmond (2704/-24,3%), Amsterdam Am- stelland (4122/-21,7%), Zuid- Holland-Zuid (883/-16,2%) en Kennemerland (1138/-15,7%) Nooit eerder ook, aldus de poli tiechefs, werden zoveel gestoler auto's teruggevonden: bijné 70%. Volgens justitie en politie is de daling onder andere toe te schrijven aan de grootschalige inbouw van startonderbrekers die dieven belemmeren weg te rijden. Verder nemen steeds meer men sen voorzorgsmaatregelen, zoals de auto niet in een een donkere steeg laten staan, maar in eer goed verlichte straat. Ook later ze minder kostbare spullen in de auto liggen of voorzien het voer tuig van een alarmsysteem. De stichting Vermiste Auto-Re gister verwacht dat het aantal gestolen auto's de komende ja ren nog verder terugloopt. Im mers, sedert 1 januari dit jaar moeten nieuwe auto's verplicht zijn uitgerust met een startblok keersysteem. Gestolen auto's worden vake: teruggevonden door een verbe terde registratie van gestoler voertuigen. Sinds enige tijc worden ze binnen twee uur ir alle Schengelanden gesigna leerd. Dat betekent dat alle politie korpsen en douaneposten in Ne derland, België, Luxemburg, Spanje, Frankrijk, Griekenland. Portugal en Duitsland snel we ten of een auto ergens is gesto len. Vroeger duurde het alleen ir Nederland al dagen voordat eer, auto gesignaleerd stond. Van onze verslaggever Vlissingen - Een vijfjarig jongetje in Vfissingen is gistermiddag op een zebrapad op de President Rooseveltlaan in Vlissingen ge schept door een 75-jarige auto mobiliste. De kleuter is met hoofdletsel en een beenbreuk opgenomen in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde even na drieën. De Vlissingse kwam uit de rich ting van de Koudekerkseweg en verklaarde het jongetje niet te hebben gezien. Ze had wel twee meisjes opgemerkt die voor het zebrapad bleven staan. (ADVERTENTIE) Door Frank van Cooten IN POLITIEK Terneuzen is gro te beroering ontstaan door de poging van scheidend wethouder 1. van Rooijen om als startend ondernemer mee te dingen naar een gemeentelijke opdracht. Partijen hikken met name aan tegen het gevaar van voorkennis. ..De periode tussen het afscheid van Van Rooijen als wethouder en zijn start als ondernemer is nog te vers. Je moet alle schijn zien te vermijden," aldus WD- woordvoerder W. Broekhuysen. Met zijn commercieel adviesbu reau Varocom is Van Rooijen in de race voor het haalbaarheids onderzoek van het nieuwe thea ter in Terneuzen. Volgens GroenLinks dat gisteren schrif telijke vragen over de kwestie aan B en W stelde, is er naast Varocom nog slechts één gega digde voor de opdracht: het ad viesbureau DHV. Dit bureau werkte eerder aan Steenen Beer in de Scheldestad. Behalve GroenLinks plaatsen nu ook VVD en D66 kritische kant tekeningen uit vrees dat Van VVD-woordvoerder W. Broekhuysen...schijn vermij den.... Rooijen zijn voorkennis als ge meentebestuurder kan gebrui ken voor zijn particulier bedrijf. „Van Rooijen kan op de achter kant van een sigarendoos de prijs van DHV invullen en daar zijn voordeel mee doen. Hij weet immers hoe dit bedrijf werkt en heeft een hoop kennis die ande ren niet hebben," aldus Broek huysen. Voor Broekhuysen gaat het net iets te ver om Varocom uit te sluiten van deelname aan de se lectieprocedure. „We houden nog een slag om de arm omdat het college de deelnemende bu reaus officieel nog niet bekend heeft gemaakt. We staan wel zeer kritisch tegenover deelname van Varocom. Als we een paar jaar verder zijn en Van Rooijen heeft zich als ondernemer bewe zen, krijgen we een ander ver haal." Fractievoorzitter J. van Mil (D66) hekelt de procedure. „Van Rooijen zit nu nog in het college. We moeten als raad straks een besluit nemen over het eventueel inschakelen van zijn adviesbu reau. Je krijgt dan al gauw het verhaal van dubbele petten. En dat moeten we voorkomen. Want nu bestaat de indruk dat het voor DHV al een verloren zaak is vanwege deelname van een wet houder. Hij is dan wei ex-wet- houder maar de kermis blijft hij bezitten. Voordat wij echter een echt oordeel kunnen geven wil len we alle documentatie heb ben." De PvdA trekt nog geen conclu sies. „Op de eerste plaats heeft het college nog geen voorstellen gedaan en daarnaast is Van Rooijen na 6 februari wethouder af en gewoon particulier onder nemer. Als hij de opdracht voor het haalbaarheidsonderzoek wil, moet hij zoals ieder ander be drijf aan een aantal criteria vol doen. Als Varocom de opdracht krijgt stellen wij in ieder geval als belangrijke eis dat de conti nuïteit is gewaarborgd. Varocom kan een eenmansbedrijf worden. Als Van Rooijen ziek wordt kan het werk niet doorgaan. DHV daarentegen heeft een leger an dere mensen in dienst. Het verle den van Van Rooijen mag in ie der geval geen criterium zijn," aldus fractievoorzitter W. van Walraven. Voor de VVD wringt hem juist daar de schoen. „Van Rooijen heeft nu eenmaal bepaalde voorkennis in huis die hij kan gebruiken voor zijn bedrijf. Hij weet immers precies hoe het bij de gemeente werkt en dat kan Fractievoorzitter J. van Mil (D66) hekelt de procedure. foto's camile schelstraete in het nadeel van andere bu reaus werken," meent Broek huysen. De SGP draait de zaak om. „DHV deed eerder zaken met Van Rooijen dus dit bedrijf weet precies hoe Van Rooijen handelt en denkt. DHV is geen kleine jongen en staat zijn mannetje wel," aldus fractievoorzitter P. Hamelink. Hamelink heeft er geen moeite mee als Van Rooijen de opdracht krijgt. „Als zijn achtergrond als wethouder van doorslaggevende betekenis is zou hij nooit mogen meedingen naar een gemeente lijke opdracht. Dat gaat ons te ver. Daarnaast gaat het om een geheel nieuw project waar Van Rooijen als wethouder geen di recte bemoeienis mee heeft ge had. Dat hoeft dus geen pro bleem op te leveren. Het is wel zaak dat zeer zorgvuldig met de procedure wordt omgegaan. Maar daar zijn we als raad nog altijd zelf bij." Navraag bij DHV leert dat dit adviesbureau nog geen offerte- verzoek van de gemeente heeft gekregen. „Wel zijn we onlangs nog actief geweest in Terneuzen in verband met Steenen Beer. Dus de link is snel gelegd. Maar tot op dit moment hebben we nog niets van de gemeente ge hoord. We gaan pas tot actie over als de aanvraag binnen komt," aldus een woordvoerder van DHV gisteren. REBDEJOMEnieteen (ry-Dutian zijn nieuwst programma "MEMOD1 WJdag 21 febn_al 1307. 2D.ÜÜ uit KSertuerloccB dl ttn YT.maaefi mao enl5.ce uur 0115-663555

de Stem | 1997 | | pagina 11