EU wil eind concurrentie belastingen park Shell haalt porno van de schappen 'Na drie dagen zie je ze helemaal opbloeien' Vakbond waarschuwt Philips-topman voor bevuilen eigen nest Nieuw vrachtstation op Schiphol 1 Russen de voor tsland Nieuwe schoonmaak-CAO KORT DE STEM ECONOMIE Verzet 'goedkope' spaarlanden Shell boos op Greenpeace A2000 sluit telefonie-akkoord met PTT Reorganisatie Strukton kost veertig banen Gamma breidt uit in de Verenigde Staten Groei pc-verkoop valt tegen Overslag Antwerpse haven gedaald A 076-5220600 van'bpstal bedrijfsobjelcten Tachtig procent van de cursisten van West-Brabantse sollicitatie-centra komt weer aan de slag De BelastingTelefoon Goedenavond, dat is voor particulieren is in februari en maart ook gemakkelijk! 's avonds bereikbaar. Belastingdienst JANUARI 1997 DINSDAG 28 JANUARI 1997 A6 island gedeserteerde •e 'Rode leger' wach- tste marsbevel: terug net hun gezinnen er- ning en de zenuwen, hen thuis gegaran- landverraad of spio- se geallieerden. Totdat het vorig jaar ng afwijzingen regen- )r de autoriteiten zijn erteurs geen politieke lingen in de zin van de Maar Rusland is nog chtsstaat. Dat kan nog en jaren duren. Het zou daad tegen de mense- 1 zijn deze deserteurs wijzen," meent de medewerkster. werk inning in de gezinnen deserteurs loopt in veel n zo hoog op dat vooral ;genotes onder psychia- behandeling moeten gesteld. Het Berlijnse d 'taz' liet een van de lurs aan het woord; de luitenant Vladimiro- lopylow (31). irtelt hoe hij en zijn lotgenoten na hun de- dagenlang werden on- agd door de Duitse en westerse geheime dien- igenprestatie voor hun jrden werd - knipogend gd dat het met die ver ergunning wel los zou Dat bleken loze belof- dw mag de regio Bay- waar hij verblijft, niet :n. Slechts bij hoge uit ing mochten hij en zijn twee keer naar een Rus- arthodoxe kerkdienst dat gebied, villen niet op kosten van itsers leven. Ik ben inge- en heb werk bij een aan- gsbedrijf. Mijn vrouw n gediplomeerde piano- is, werkt bij McDo- Zodoende kunnen we ur van onze kleine wo- self betalen. Maar kin slag krijgen we niet." aan laatsvervangde voorzit- an de socialistische SPD Daubler-Gmelin heeft )r gewaarschuwd de de- irs uit te wijzen. De e regering heeft toegege- iet te weten hoe die de- irs na terugkeer behan ullen worden. Dat alleen volgens de SPD-politica ende om naar 'een huma lossing te zoeken en de erteerde Sovjets een ver vergunning te geven'. Ie voorzitter van de vaste sdagcommissie van justi- de christen-democeraat Eylmann en de liberale iag-vicepresident Burk Hirsch pleiten voor een lelijke oplossing'. Eindhoven (anp) - De Unie vindt dat de nieuwe Philips-president Cor Boonstra moet oppassen met zijn harde kritiek op zijn eigen organisa tie. Boonstra moet het niet overdrijven. Als ilij het eigen nest blijft bevuilen, komt er een reactie," waarschuwt bestuurder A. Verhoeven van de vakbond voor hoger en middelbaar personeel. Volgens de Unie is het begrijpelijk dat Boonstra druk uitoefent om het concern rijp te maken voor veranderingen. Maar de opvolger van Jan Timmer moet er voor waken, dat hij het imago van Phi lips 'niet te veel beschadigt'. De presentatie van de jaarcijfers half fe bruari is volgens de Unie de ideale gele genheid om het evenwicht in de beeld vorming te herstellen. Boonstra zou ook moeten uitkijken met uitspraken die door velen gezien worden als kritiek op Timmer. „Daar zit een risi co in. Ik denk dat Boonstra afstand moet nemen van het beeld dat hij Timmers er fenis afkraakt," Verhoeven. De Philips-topman heeft herhaaldelijk in harde bewoordingen te kennen gege ven dat de winstgevendheid van het elektronica-concern drastisch omhoog moet. Eerder deze maand vergeleek hij het bedrijf met een bord spaghetti, dat in een bord asperges moet veranderen. Zijn uitspraak dat Philips veel te lang is 'doorgegaan met activiteiten die niet winstgevend zijn', wordt als harde kri tiek op zijn voorganger Timmer be schouwd. „Het gevaar van eigen nest be vuilen bestaat," meent ook Jan Cuperus van de Industriebond FNV. „Het pro bleem is dat Philips niet één pot nat is. Voor sommige divisies zoals Verlichting gaat het beeld van een bord spaghetti misschien op, maar voor andere hele maal niet. Daar doet Boonstra de mensen tekort. Bij Componenten zijn bijvoor beeld veel business-units, die op hun ei gen prestaties worden afgerekend. Die kun je al lang beschouwen als asperges." De vakbond VHP-Philips noemt het juist opvallend hoe weinig emoties zijn losge maakt door de toespraken van Boonstra. „Het is natuurlijk niet leuk wanneer je wordt vergeleken met een bord spaghet ti. Maar Boonstra heeft de wind gigan tisch mee: de werknemers slikken alles. In het verleden belden ze je plat bij dit soort gelegenheden, nu merk je een be paalde apathie," aldus P. Roctus van de VHP. Timmer zelf is verbaasd over de specula tieve gedachten, die zijn ontstaan door recente uitspraken van zijn opvolger. Timmer, die zichzelf bestempelt als bur ger in ruste, zei dit gisteren na afloop van een lezing op de Technische Univer siteit Eindhoven over de invoering van de euro. Meer wilde hij over deze heikele kwestie niet kwijt. Brussel (anp) - Diverse Europese ministers van Financiën vin den, dat er een eind moet komen aan de onderlinge concurren tie op het gebied van belastingen. Daartoe moet onder Neder lands EU-voorzitterschap een begin gemaakt worden met het beter op elkaar afstemmen van vennootschapsbelastingen en fiscale heffingen op spaargeld. vooral bij de wandelsafari's overnachting) kunnen voor houden zij het wild op af- 1. Eigenlijk is Sterk klaar rijn project; de bezetting is de bar is uitzonderlijk 'ge- voor Zuidafrikaanse be ien en inmiddels heeft een ie hotelschool aangetrokken iger een restaurant geopend. :ns de maaltijd kan men er :ten van op grootscherm ge- ikteerde eigen video-opna- uit het wildpark. een avonturier als Sterk it een 'affe' vakantiebestem- als Sefapane geen uitdaging Dus is er een nieuwe m. Naast het in samenwer- met medewerkers van de ersiteiten van Leiden en Rot- im opzetten van een oplei- scentrum voor de (zwarte) ie bevolking op het gebied natuurbescherming en eco- sme, is Sterk betrokken bij lambitieus plan om de om- van het Krugerpark te ver- /oudigen naar zes miljoen are, door ontsluiting van een elijk gelegen terrein in Mo- bique. verwerkelijking van die >m wordt het Krugerpark klap het grootste ter wereld, zou bovendien een stevige nis kunnen geven aan de toe- sche industrie in het van een velijke burgeroorlog herstel- e buurland. Sterks ogen men een beetje als hij zl)n men uit de doeken doet en de etdruppeltjes van het voor- 'd veegt. ipane is vanuit Nederland liken op telefoonnumnje 14-87041 of per fax 01524- 12. Vooral de Belgische bewindsman Maystadt dringt er bij minister Zalm, huidig voorzitter van de EU-vergadering, op aan 'deze oneerlijke concurrentie' uit te bannen. Maystadt ergert zich vooral aan een advertentie in Nederlandse media van de Belgische bank Krediet aan de Nijverheid (NM KN) om Nederlandse spaarders naar België te lokken, omdat zij daar als niet-ingezetene geen be lasting hoeven te betalen over hun rente op spaargeld. De Ne- derlandsche Bank heeft 'moeder' Fortis juist gisteren vanwege dit gedrag op de vingers getikt. Belastingvrij spaargeld Omgekeerd doen Nederlandse banken hetzelfde in de Vlaamse pers, in de richting van Belgische spaarders. Als niet-ingezetene betalen zij in Nederland ook geen rentebelasting. Eerder protesteerde al PvdA-Ka- merlid Witteveen-Hevinga tegen de advertentie van het Krediet aan de Nijverheid. Naast Maystadt dringen ook de Duitse, Franse en Italiaanse be windslieden aan op meer fiscale harmonisatie. Zij willen een ein de aan de praktijken, waarbij landen met lagere vennoot schapsbelastingen winstgevende ondernemingen uit andere lidsta ten lokken. „We hebben onze ogen te lang gesloten op dit ge bied," aldus de Italiaanse minis ter van Financiën Ciampi. Duitsland wil zelfs wereldwijde afspraken tegen oneerlijke belas tingconcurrentie, zegt de Duitse minister van Financiën Waigel. Hij noemt Nederland, België en Luxemburg als Europese belas tingparadijzen. Impasse „De Europese Commissie contro leert wel op het gebied van onge oorloofde staatssteun," aldus Maystadt. „Maar als het gaat om concurrentie via belastingen ge beurt er niets, terwijl hier ook sprake is van steun of in ieder ge val voordelen aan bedrijven." De discussie over belastinghar- monisatie zit al jaren in een im passe, omdat op dit gebied una nimiteit tussen lidstaten vereist is. Kleine landen als Luxemburg en Ierland, die fiscale voordelen geven aan investeerders en spaarders, kunnen hierover hun veto uitspreken. Minister Zalm hoopt nog onder Nederlands voorzitterschap vooruitgang te boeken, niet al leen op gebied van concurrentie verhoudingen, maar ook waar «et milieubeleid betreft. De Luxemburgse premier en minis ter van Financiën Juncker dreigt met een veto over een harmonisa tie van alleen vennootschaps- of rentebelasting. Luxemburg lokt veel Belgische en Nederlandse spaarders met rente-vrijstellin gen. De Nederlandsche Bank heeft de Belgische Fortis-doehter Natio nale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid op de vingers getikt. NMKN is haar boekje te buiten gegaan door zich vorige week in een advertentie tot Ne derlandse spaarders en beleggers te richten. De Nederlandsche Bank heeft ook de Belgische cen trale bank van dit voorval op de hoogte gesteld. De omstreden advertentie, waar in de bank haar depositorekenin gen tegen de hoogste marktrente aanprijst, bevat zinsnedes als „Perfect Bankgeheim! Geen en kele instantie ontvangt informa tie over uw financiën". Daarmee doelt NKMN op de plicht van haar Nederlandse con currenten om de uitbetaalde ren te aan hun cliënten bij de fiscus te melden. Fiscus omzeilen NMKN is sinds vorig jaar onder deel van ASLK, op haar beurt weer voor 49,9 procent in handen van Fortis en voor eenzelfde per centage eigendom van de Bel gische staat. Fortis heeft echter wel de zeggenschap. De Nederlandsche Bank acht het niet tot haar taak om de NMKN aan te spreken op haar aanmoe- dingen de fiscus te omzeilen. Wel grijpt ze in als een niet-Neder- landse bank van binnen de Euro pese Unie zonder zich te melden de Nederlandse markt opgaat en dat is nu het geval. Rotterdam (anp) - Shell gaat in haar tankstations porno blaadjes van de schappen halen. De oliemaatschappij is tot de conclusie gekomen dat de verkoop van porno niet past bij haar nieuwe imago van 'een professioneel bedrijf dat zorgzaam omgaat met zijn directe omgeving'. Een uitzondering wordt ge maakt voor Playboy en Pent house, volgens Shell 'maat schappelijk geaccepteerde' blootbladen. De verkoop van de pornoboek jes en video's sluit volgens Shell niet alleen slecht aan bij haar imago. Ook past het niet bij de toenemende verkoop van levensmiddelen en 'gemaks producten'. De uitbreiding van het assorti ment van de pompwinkels leidt tot een toenemend bezoek van kinderen, vrouwen en ouderen. Die storen zich volgens onder zoek van Shell 'ernstig' aan de seksbladen. Slechts bij een minderheid van de stations kan Shell de porno blaadjes zelf van de schappen halen. Een meerderheid van de pompstationhouders is zelf standig ondernemer. Om hen te overtuigen gaat Shell nog met hen om tafel zit ten. Op Schiphol Zuid-Oost wordt hard gewerkt aan een vrachtsta tion van Amsterdam Airport Schiphol bestemd voor Avia Presto en Lufthansa. De gigantische staalconstructie en een eenzame fi guur tekenen zich af tegen de heldere hemel. Het vrachtstation krijgt een oppervlakte van 39.000 vierkante me ter. Het nieuwe vrachtareraal Zuid-Oost wordt via een tunnel on der de Kaagbaan verbonden met de bestaande vrachtarealen Schiphol-Zuid en Schiphol-Centrum. De tunnel wordt later dit jaar in gebruik genomen. foto anp Den Haag (anp) - Shell is boos over de manier waarop Greenpeace ac tie voert tegen lozingen van het bedrijf in de Petroleumhaven in Rot terdam. Dit bleek gisteren in Den Haag bij de Raad van State. De mi lieu-organisatie eist dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat strengere milieu-eisen stelt aan de lozingsvergunning voor de multina tional. Greenpeace maakt volgens Shell-woordvoerder F. Waarden burg te pas en te onpas bij de rechter bezwaar tegen activiteiten van de oliemaatschappij. De rechter verklaarde onlangs een blokkade door de milieu-organisatie van de haven nog onrechtmatig. Waardenburg: „Greenpeace kan beter wat anders gaan doen." Maar volgens de organisatie is de afvalwaterlozing door Shell in de Pe troleumhaven illegaal. Het is, stelde haar raadsman mr. J. van den Berg, de grootste lozing van organische chloorwaterstoffen in Neder land. „Het ministerie weet dat door die lozingen binnen een paar jaar schoonmaak van de haven nodig is." Het ministerie ontkent de beschuldigingen en stelt dat de vergunning voor Shell in orde is. Van onze verslaggever Nieuwegein/Oosterhout - De Industriebond FNV is tevreden over de nieuwe CAO in de schoonmaak-branche. „Het is een beter resultaat dan we verwacht hadden, want de besprekingen zaten sinds december in een impasse," zegt Carin Benders, dis- trictbestuurder van de Industriebond FNV in Oosterhout. Bonden en werkgevers hebben afgelopen weekeinde een princi pe-akkoord bereikt over een CAO voor de 140.000 glazenwas sers en schoonmakers. De actiecampagne die de Indus triebond deze week had willen starten, is daarmee van de baan. In plaats daarvan zoeken de be stuurders de schoonmakers op om hen uitleg te geven over de nieuwe CAO. De komende twee jaar krijgen de schoonmakers er 5 procent bij. Bovendien gaan beide partijen studeren op een kortere werk week van 36 uur. De loonsverho ging geldt ook voor het perso neel, dat niet onder een bedrijfs regeling valt. De onderhandelaars zijn het ver der eens geworden over een ho gere uitkering bij ziekte. Voor de eerste 14 ziekteweken blijft de uitkering 90 procent. Na die periode stijgt de uitke ring naar 100 procent (was 95 procent) tot en met het tweede ziektejaar. Belangrijk is volgens Benders FNV ook dat een commissie de werkdruk in de schoonmaak branche gaan onderzoeken. „En het advies van die commissie is bindend," zegt Benders. „Mocht inderdaad blijken dat de werk druk te hoog is dan zullen de schoonmakers minder werk hoe ven te verrichten per uur, of ze krijgen er meer tijd voor." Amsterdam - De Amsterdamse kabelexploitant A2000 heeft met PTT Telecom overeenstemming bereikt over de doorgifte van tele foongesprekken. Daardoor is voor A2000 de weg vrij om eigen te- lecommunicatie-diensten te verkopen. A2000 heeft van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat toestemming gekregen om vanaf 1 juli telefoniediensten in zijn exploitatiegebied aan te bieden. A2000 is eigendom van de Ame rikaanse telecomonderneming US West en van UPC, de combina tie van Philips en het Amrikaanse United International. De on derneming heeft 525.000 kabelaansluitingen in Amsterdam en omgeving. Maarssen - Een reorganisatie bij de verlieslijdende spoorwegbou wer Strukton gaat veertig van de tweeduizend banen kosten. Ook zet het bedrijf dochter Koninklijke Woudenberg Ameide (restau ratiewerkzaamheden), met tweehonderd werknemers, in de etala ge. De directie heeft het personeel en de bonden inmiddels inge licht over de reorganisatie, waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitgesloten. Volgens de bouwbonden van FNV en CNV zijn ge dwongen ontslagen echter niet bespreekbaar. Strukton zegt zich meer te gaan richten op wat het als zijn kerntaken beschouwt: het aanleggen en onderhouden van spoorwegen, bruggen, tunnels, viaducten en stations. Helmond - Gamma Holding, producent van stoffen en technisch textiel, breidt uit in de VS. De onderneming heeft de Amerikaan se Chemprene Holding overgenomen, producent van transport banden en gecoate industriële producten. Bij Chemprene werken 170 mensen die goed zijn voor een omzet van 60 miljoen gulden. De producten worden vooral geleverd aan de voedingsmiddelen- en verpakkingsindustrie. Gamma, dat een niet al te best 1995 achter de rug had, is al enige tijd bezig met een herbezinning op de activiteiten. Slecht renderende dochters wor den verkocht. Framingham - De groei van de verkoop van pc's is vorig jaar voor het eerst sinds 1991 onder de 20 procent gekomen. Het Ameri kaanse onderzoeksbureau International Data Corporation meldt dat er het afgelopen jaar over de hele wereld 68,4 miljoen pc's zijn verkocht, 16 procent meer dan in 1995. Compaq bleef op afstand marktleider. Deze Amerikaanse produ cent zag zijn verkoop toenemen van 5,8 miljoen tot zeven miljoen pc's, waardoor zijn marktaandeel groeide van 9,8 tot 10,3 procent. Tweede was IBM. Van deze fabrikant steeg de verkoop van 4,8 miljoen tot 6,1 miljoen stuks en ging het marktaandeel van 8,1 naar 8,9 procent. Antwerpen - Vorig jaar is de goederenoverslag in de Antwerpse haven met 1,4 procent gedaald tot 106,5 miljoen ton. Er werden vooral minder kolen en ertsen aangevoerd. De grootste Belgische haven zag wel de overslag van vloeibaar massagoed stijgen met 5,9 procent. De stukgoedoverslag steeg met 3 procent. Het aantal verwerkte containers steeg met 14 procent. De Antwerpse haven is kleiner dan die in Rotterdam, maar veel groter dan de Amster damse haven. De Rotterdamse haven zag de overslag vorig jaar dalen met 0,9 procent tot 290,6 miljoen ton. (advertentie) taxatie(rapport) winkel-hal-kantoor? De komende maanden zullen weer heel veel mensen belastingaangifte doen. Om in deze extra drukke tijd iedereen beter van dienst te kunnen zijn, zal de BelastingTelefoon voor particulieren in februari en maart ook in de avonduren be reikbaar zijn. Om precies te zijn van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur. Op vrijdag zijn we bereikbaar van 8.00 tot 17.00 uur. Deze extra ruime openingstijden gelden van 1 februari tot 1 april. "Is het nummer gewoon hetzelfde gebleven?" Nee, het nummer van de BelastingTelefoon voor particulieren is, net zoals alle andere Oé-nummers, met ingang van 1 januari gewijzigd. Het nieuwe nummer is: 0800-0543. Uiteraard belt u nog steeds gratis. Ook het Centraal bureau motorrijtuigenbelasting heeft per 1 januari een nieuw gratis nummer: 0800-0749. De openings tijden zijn daar hetzelfde gebleven: van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Sinds een week kunnen ontevreden sollicitanten hun gal spuwen als ze weer eens zijn afgewezen. Ze kunnen dat anoniem en gratis doen door te bellen naar het 'Meld punt Sollicitatieklachten' van het ministerie van Sociale Zaken. Meteen op de eerste dag stond de te lefoon al roodgloeiend. „Maar dat hoeft absoluut niet," zeggen ze bij het sollicitatiecentrum, dat tachtig procent van de cursisten uitzwaait met een baan. Door Romain van Damme Breda/Bergen op Zoom - Toon Huffmeier uit Bergen op Zoom weet het zeker. „Ik ben 46, dan hoef je niet meer te solliciteren. Bovendien zit ik ook nog eens in een rolstoel en ben dus dubbel gehandicapt. Vergeet het dan maar!" Academicus Koos van de Broek is 42 en al zeven jaar werkloos. „Als ik in de krant naar de vacatures kijk, kan ik bij wijze van spreken in diezelfde krant op een andere pagina lezen dat je nauwelijks meer meetelt als je in de veertig bent. Tsja, dat heb ik wel een paar keer gemerkt." Die leeftijd hoeft absoluut geen bezwaar te zijn, zeggen ze in het sollicitatiecentrum aan de Breda se Gieterijstraat. Daar proberen ze vraag en aanbod zoveel moge lijk in de juiste vorm te gieten. „Dat lukt uitermate goed," zegt Machteld Straatemeier, manager van het sollicitatiecentrum, dat onderdeel is van het Centrum Vakopleiding. Tachtig procent van de deelne mers wordt na een intensieve training en begeleiding uitge zwaaid met een baan. Op jaarba sis is dat 400 mensen. „Inderdaad, een vrij hoog per centage," zegt Rob Schoenma kers van Arbeidsvoorziening Midden-en West-Brabant. Hij stond aan de wieg van het Sollicitatiecentrum, dat in de re gio Midden-en West-Brabant nu vier vestingen heeft: in Roosen daal, Oosterhout, Tilburg en Bre da. Zij worden onder andere ge voed door de negentien arbeids- bureau's, bedrijfsverenigingen en de bedrijven. Toon Huffmeier en Koos van de Broek hebben er desondanks nog nooit van gehoord. Wel van ande re hulp-en begeleidingscentra. „Toen ik gehandicapt raakte en later mijn baan kwijt was, kwam ik in Hoensbroek terecht, een landelijk opleidingscentrum. Ik ben er tien dagen geweest om me te laten testen en ik zou opgeleid worden tot tekenaar installatie techniek." Uiteindelijk werd het niets met die opleiding. „Want ik kreeg te horen dat ik te oud was. Ik was al 45 en na die opleiding die twee jaar duurde zou ik dus 47 zijn. Nou, over en sluiten. Zo simpel is dat." Ongeveer zeven jaar geleden be landde Toon Huffmeier in een rolstoel. Een ongeval op een Ter- neuzense werkplek verlamde zijn onderlichaam. „Na dat ongeluk volgde ik een opleiding en kon voor administratief werk terecht bij mijn oude baas. Een volledige dagtaak, daar had ik toestem ming voor want ik zat gedeelte lijk in de WAO." Het ging toch mis en in april vo rig jaar kreeg Huffmeier officieel ontslag. „Toen kwam dat gedoe in Hoensbroek dus en kwam ik ook nog terecht bij het GAK. Daar had ik een eerste gesprek. Gebeurde er een hele tijd niets. Een half jaar volgde het tweede gesprek." Het leverde bitter weinig op. „Wij kunnen niets voor u doen, was het antwoord. Ach, het went wel. Kijk, ik doe veel vrijwilli gerswerk, hou me met politiek bezig, kortom, ik verveel me niet. Maar een baan, waarom niet. Ik zoek iets in de administratieve hoek. Met een dubbele handicap is dat dus vreselijk moeilijk zoe ken." Dat geven ze op het sollicitatie centrum toe, maar volstrekt kansloos hoeft men niet te zijn. „Je moet wèl realistisch blijven," zegt Machteld Straatemeier. „Als er voor iemands interesse én mo gelijkheden geen arbeidsmarkt is, dan houdt het op. Dan moet je wat anders gaan doen, dan moet je het over een andere boeg gooien." Koos van de Broek heeft dat meerdere keren geprobeerd. „Van huis uit ben ik bedrijfskun dige. Ik heb diverse omscholings cursussen gedaan, maar het lukt nog steeds niet. Inmiddels ben ik zeven jaar werkloos al heb ik tus sendoor ook nog geprobeerd als kleine zelfstandige wat van de grond te krijgen. Helaas, ook niet gelukt." Van Machteld Straatemeier en Rob Schoenmakers mag hij onge twijfeld eens langs komen bij het sollicitatiecentrum. „Je komt hier binnen via de consulenten van de arbeidsbureau's. Als je dan binnen bent en aan de trai ning begint, vragen wij meteen wat je nou precies wilt en wat je kunt." Dat is de grote kracht van het centrum, benadrukt Rob Schoen makers. „Stel dat je van alles wilt. Maar je ontdekt dat je ei genlijk niet geschikt bent voor de baan die je voor ogen hebt, dan weet je dat je een andere koers moet varen. Als je dan weet wel ke richting het beste is, kun je daar aan gaan werken." Bij het kennismakingsgesprek wordt daar al op gelet en ook op motivatie. „Zo verschrikkelijk belangrijk. Als die motivatie er is, je weet wat je wilt en kunt, ga je echt aan de slag. Dan kun je beginnen aan een drie weken du rende cursus." In het Bredase sollicitatie-cen trum is daar ruimte genoeg voor. Er zijn ruimtes waar deskundi gen groepen trainen. „Je leert van alles. Maar, en daar heb je het weer, eerst leer je wat je wilt en kunt. Vervolgens leer je zoeken, brieven schrijven, selecteren. Er zijn oefensollicitatiegesprekken die je later op de video kunt be kijken"." Na die training mag de werkzoe kende zelf aan de slag in een an dere werkruimte. Daar staan ta fels waarop talloze kranten, tijd schriften en vakbladen liggen. Daar staan computers, printers en telefooncellen waar je onge stoord kunt bellen naar de be drijven, die wat in de aanbieding hebben. „De meeste mensen die een baan vinden zijn er ongeveer drie tot vier maanden mee bezig," zegt Machteld Straatemeier. „In de ene sector kom je gemakkelijker aan een baan dan in een andere sector. In principe kun je blijven tot je een gewenste baan hebt ge vonden, maar er zit een maxi mum aan van een half jaar." Lang genoeg om de deelnemers ervan te overtuigen dat leeftijd lang niet altijd een struikelblok hoeft te zijn. Machteld Straatemeier: „Aan ie mand die wat ouder is zitten ook veel voordelen, om het zomaar eens te zeggen. Noem maar op. Je hebt veel meer werkervaring, je kunt zelfstandiger werken, je kunt jongere collega's begelei den, je hebt meer relevante stu dies en opleidingen gevolgd, je hebt meer verantwoordelijk heidsgevoel." Het is zomaar een losse greep uit een groot aantal voordelen die onder de titel Voorbeelden van moelijke vragen zijn gerang schikt. Te oud, of te jong. „Kan ook, te jong. Nou, dan zeg je bij voorbeeld, felexibel, studie pas afgerond en daardoor beter bij. Je hebt frisse ideeën en zo kun je nog wel een tijdje doorgaan." Als dat dan allemaal overgoten wordt met een sausje zelfvertrou wen kom je een heel eind, verze keren Straatemeier en Schoen makers. „Iedereen kan hier beginnen. Van hoog tot laag, op alle niveau's. Weet je wat dan zo mooi is om te zien." „Komen ze hier helemaal down binnen. Met een gezicht van, we proberen het nog maar eens, maar ja. Beginnen ze aan die trai ningen en dan zie je ze na drie da gen helemaal opbloeien. Dan zie je dat zelfvertrouwen, het geloof in eigen kunnen. Dat zijn nog al tijd hele belangrijke wapens."

de Stem | 1997 | | pagina 7