Ierland herdenkt Grote Hongersnood Nederlandse oud-marinier heeft vakantieoord in Krugerpark EU yn concu belast Vakbond Gedeserteerde Russen hopen op genade voor recht in Duitsland DE STEM BUITENLAND DE STEM Verzet 'goedk De Belasting! voor particuli in februari en n 's avonds ber< 1111 DINSDAG 28 JANUARI 1997 Het Ierland zoals de toerist het kent. Honderdvijftig jaar geleden werd het echter geteisterd door honger, het gevolg van aardappelziekte. Door Clemens Ingwersen (anp) Dublin - Ierland herdenkt voor het eerst grootschalig een van de ergste hongersnoden uit de Europese geschiedenis, de Grote Hongersnood van 1847. Het hele jaar zijn er concerten, wandeltochten en plechtigheden. Het land ontworstelt zich nu pas aan de trauma's die de dodelijke plaag heeft veroorzaakt. De ja renlange Ierse Grote Hongers nood, die in 1847 de meeste slachtoffers vergde, beïnvloedde de Ierse (en Amerikaanse) ge schiedenis blijvend, maar ze is pas recent gespreksonderwerp geworden. In de afgelopen twee jaren waagt het land zich aan een nadere be schouwing van de ramp. Arties ten, zoals Sinéad O'Connor, en schrijvers maken in hun werk ge wag van de Grote Hongersnood. Sinds 1994 zijn er ongeveer vijf tig boeken over het thema ver schenen. In Strokestown, hon derddertig kilometer ten noord westen van Dublin, is zelfs een museum ingericht. De Ieren verdrongen de nationale ramp mede uit schaamte voor hun hulpeloosheid van destijds en door schuldgevoelens, onkun de en verschil van mening over wat er precies gebeurde in de rampjaren. Soms werd de hon gersnood door radicalen in een anti-Britse context aangehaald, maar daar bleef het bij. Ierland verandert momenteel snel en niet alleen economisch. Het op een winderige uithoek van Europa gelegen land zonder bo demschatten verandert in een zelfverzekerder natie. Voor het eerst sinds mensenheugenis ves tigen zich meer mensen in Ierland dan Ieren elders. Talrijke emi granten keren met vertrouwen terug naar het land dat zij, of hun voorgeslacht, in armoede verlie ten. Aardappel Het land kijkt dit jaar dan ook niet schichtig om naar de vorige eeuw, maar herdenkt met een nuchtere kijk op toen en nu. Veel van de opbrengsten van de 'Great Famine-events' gaan naar projec ten in landen waar vandaag de dag honger heerst. Bij het verde digen van ontwikkelingssamen werking verwijst de regering naar de Great Faminegeen Wes ters land kan beter weten wat honger betekent. De Grote Hongersnood begon in augustus 1845 in het graafschap Fermanagh met een ziek aardap pelplantje. De blaadjes werden zwart en de aardappel bleek be schimmeld en verrotte. De aard appel was het voornaamste voed sel voor de plattelandsbevolking. Een jaar later waren er door de zich verspreidende aardappel ziekte tekorten, maar bijna twee derde van de oogst was gezond. De klap kwam in 1847. Dat jaar bleek negentig procent van de aardappels weggeschimmeld en alternatieven waren er niet. In armere afgelegen landbouwge bieden, met name in het westelij ke Connemara, stierven in veel dorpen een op de vijf inwoners. De begrafenissen moesten zo snel achter elkaar gebeuren, dat een doodskist met een klapbodem werd gebruikt. Mogelijk crepeerden een miljoen mensen in enkele jaren tijd. Om aan de honger te ontkomen ver trokken er nog eens anderhalf miljoen Ieren, vaak in wrakkige schepen, naar Amerika. Een groot aantal emigranten over leefde de overtocht niet. Nog steeds is Ierland deze aderla ting niet te boven. Als enig West- Europees land heeft het met 5,2 miljoen inwoners (inclusief Ul ster) nu een kleinere bevolking dan honderdvijftig jaar geleden (toen acht miljoen). 'Dooddoener' Het Famine Museum in Stro kestown gaat niet uit van de poli tieke 'dooddoener' dat de Britse overheersers met een hongers nood volkerenmoord wilden ple gen op het opstandige Keltische volk. Een van de belangrijkste oorzaken van de omvang van de ramp was wel Brits, maar niet te kwader trouw, blijkt uit de expo sitie. De combinatie van een vol strekt ongezonde afhankelijkheid van één gewas, de aardappel, FOTO ARCHIEF DE STEM naast de onbuigzuime liberale 'laissez-faire' politiek van de Britse overheid leidden beide tot de ramp. De Britse regering was zo toegewijd aan het economisch liberalisme dat ze niet ingreep in deze vraag- en aanbodkwestie. De hongersnood, die het land tot 1850 bleef plagen, wordt in heel Ierland herdacht. De belangrijk ste evenementen hebben op 31 mei en 1 juni in Cork plaats met onder meer een popconcert en optochten. Eind juli wordt in Murrisk aan de Clew Bay in het noordwestelijke Connemara tij dens en nationale plechtigheid een monument onthuld van de beeldhouwster Joan Beehan. Het gaat om een bronzen beeld van een schip dat van dichtbij gezien deels uit skeletten is opgebouwd. Het herdenkt de tallozen die op 'varende doodskisten' het land moesten ontvluchten. Door Frans Wijnands Bonn - Meer dan zeshonderd, in Duitsland gedeserteerde officieren en soldaten van het vroegere 'Rode leger' wach ten met schrik en beven op het allerlaatste marsbevel: terug naar Moskou. Al jarenlang wonen ze met hun gezinnen er gens in Duitsland. Ziek van de spanning en de zenuwen. Als ze worden teruggestuurd, wacht hen thuis gegaran deerd de gevangenis: wegens desertie, landverraad of spio nage voor Duitsland en andere westerse geallieerden. Vooraanstaande Duitse politi ci trekken zich nu het lot van deze oud-Sovjet-militairen aan en pleiten voor 'een huma ne oplossing en een verblijfs vergunning van onbeperkte duur'. De Duitse afdeling van het 'In ternationale genootschap voor Mensenrechten' (IGFM) kent gevallen van gedeserteerde of ficieren die door agenten van de Russische geheime dienst uit Duitsland zijn ontvoerd en in Rusland zijn veroordeeld tot jarenlange gevangenis straffen. Als deserteurs wor den ze met extra grote min achting behandeld in gevange nissen waar de leefomstandig heden erbarmelijk zijn. Welis waar is de doodstraf op land verraad en spionage afge schaft, maar gevangenisstraf fen tot maximaal twintig jaar zijn wettelijk mogelijk. Op de rug In de zogenaamde 'Westgrup- pe' van het 'Rode leger' - in dertijd gelegerd in de voorma lige DDR - heersten mensont erende toestanden. Talloze jonge soldaten werden zoda nig gepest, vernederd en mis handeld dat ze tenslotte voor zelfmoord kozen of in wan hoop deserteerden. Jonge sol daten werden verkracht en als mannelijke hoeren misbruikt. Ze moesten hun 'meerderen' op de rug naar de wc dragen. Vaak moesten ze het doen met etensresten die ze kregen toe geworpen. Toen de ineenstorting van het communisme zich aandiende en de repatriëring van de Sov jet-eenheden actueel werd, de serteerden tientallen militai ren, uit angst voor nog erger mishandelingen ergens in het uiteenvallende Sovjet-rijk. Officieren deserteerden met hun gezinnen omdat er 'thuis' geen huizen beschikbaar wa ren. Ze zouden voor onbepaal de tijd in tentenkampen moe ten wonen of worden ingezet in de oorlog in Tsjetsjenië. Veel deserteurs werden door de Duitse autoriteiten opge pakt en aan de Russen uitgele verd. Naar schatting zeshonderd de serteurs bleven uit handen van de Russen. Ze mochten blij ven; met zeer beperkte bewe gingsvrijheid, zonder paspoort en in martelende onzekerheid of hun asielaanvraag zou wor den toegewezen of niet. Volgens een woordvoerdster van het genootschap voor mensenrechten bleven de meeste aanvragen jarenlang Totdat het vorig jaar plotseling afwijzingen regen de. Voor de autoriteiten zijn de deserteurs geen politieke vluchtelingen in de zin van de wet. „Maar Rusland is nog geen rechtsstaat. Dat kan nog tientallen jaren duren. Het zou een misdaad tegen de mense lijkheid zijn deze deserteurs uit te wijzen," meent de IGFM-medewerkster. Nuttig werk De spanning in de gezinnen van de deserteurs loopt in veel gevallen zo hoog op dat vooral de echtgenotes onder psychia trische behandeling moeten worden gesteld. Het Berlijnse dagblad 'taz' liet een van de deserteurs aan het woord; de eerste luitenant Vladimiro- witsj Kopylow (31). Hij vertelt hoe hij en zijn meeste lotgenoten na hun de sertie dagenlang werden on dervraagd door de Duitse en andere westerse geheime dien sten. Als tegenprestatie voor hun antwoorden werd - knipogend - gezegd dat het met die ver blijfsvergunning wel los zou lopen. Dat bleken loze belof ten. Kopylow mag de regio Bay- reuth, waar hij verblijft, niet verlaten. Slechts bij hoge uit zondering mochten hij en zijn vrouw twee keer naar een Rus- sisch-orthodoxe kerkdienst buiten dat gebied. „We willen niet op kosten van de Duitsers leven. Ik ben inge nieur en heb werk bij een aan nemingsbedrijf. Mijn vrouw die een gediplomeerde piano lerares is, werkt bij McDo nald's. Zodoende kunnen we de huur van onze kleine wo ning zelf betalen. Maar kin derbijslag krijgen we niet." Humaan De plaatsvervangde voorzit ster van de socialistische SPD, Herta Daubler-Gmelin heeft er voor gewaarschuwd de de serteurs uit te wijzen. De Duitse regering heeft toegege ven niet te weten hoe die de serteurs na terugkeer behan deld zullen worden. Dat alleen al is volgens de SPD-politica voldoende om naar 'een huma ne oplossing te zoeken en de gedeserteerde Sovjets een ver blijfsvergunning te geven'. Ook de voorzitter van de vaste Bondsdagcommissie van justi tie, de christen-democeraat Horst Eylmann en de liberale Bonsdag-vicepresident Burk- hard Hirsch pleiten voor een 'menselijke oplossing'. MET EEN 'startkapitaal' van dertig Rand trok Jan-Willem Sterk bijna dertig jaar geleden naar Zuid-Afrika. Na een car rière in de chemische in dustrie zette de Amster damse oud-marinier in 1992 een vakantieoord op in het noorden van de Transvaal, net buiten de hoofdingang van het Krugerpark in Phalabor- wa. Zijn (wandel)safari's, op zoek naar de 'Big Fi ve', zijn inmiddels legendarisch. Door Bart Luirink HIJ ZIET eruit als een Boeddha in khaki, deze gemoedelijke en corpulente avonturier voor wie Nederland, nu bijna dertig jaar geleden, letterlijk te klein was geworden. Na een 'heerlijke tijd' op Curasao, het vaderland al dui kend en drinkend dienend, en een geestdodend baantje bij Philips, pakte Sterk in 1968 zijn koffers en vertrok. Bestemming: Zuid- Afrika. Geen populaire keuze na het bloedbad van Sharpeville in 1960, de levenslange verbanning van Nelson Mandela naar Rob beneiland in 1964 en het aan de macht komen van ijzervreter John Vorster in 1966. Naar Zuid- Afrika ging je niet, zo oordeelde de gemiddelde Nederlander, maar aan conventies en politieke gedragscodes heeft Sterk altijd een broertje dood gehad. Zijn keuze had niets met de poli tieke situatie in het apartheids- land te maken, integendeel, het waren de ruimte, de natuur, de beesten. Op zoek naar de 'Big Fi ve', de olifant, de buffel, de neus hoorn, de leeuw en het luipaard, in een landrover, dat was zijn droom. Inmiddels is hij een 'halve Zuid-Afrikaan' geworden; zijn jaarlijkse uitstapje naar Neder land bevestigt hem alleen maar in die ooit genomen beslissing om te vertrekken. Nuance De reden tot een periodiek be zoek aan Nederland is dan ook uitsluitend praktisch: de vakan tiebeurs in Utrecht, waar Sterk zijn safari's promoot. „Dan rijd ik 's morgens met de trein van Lage Vuursche naar Utrecht en zie ik al die treurige gezichten, half verscholen achter een krant, van mensen op weg naar hun oer saaie kantoorbanen. En dan ben ik zo Godsgruwelijk blij dat ik daar niet bij hoor!," zegt Sterk. Inmiddels neemt hij geen imita tie-ivoren olifantentand meer mee op reis. „Ik dacht dat doet het leuk op zo'n kraam op de beurs, maar op Schiphol hield de douane me een uur lang vast en toen ik dan eindelijk door mocht, riepen de Nederlanders: 'Vuile dierenbeul'." Het is dat gebrek aan nuance, de rechtlijnigheid in denken, dat ontbreken van grijstinten tussen zwart en wit van zijn landgeno ten dat hem tegenstaat. „Neem nou de boycot. Nederland liep voorop. Maar nu het nieuwe Zuid-Afrika is aangetreden, en buitenlandse investeringen hard nodig zijn om de boel hier weer op gang te krijgen, vragen de Ne- Wie geluk heeft, kan in het Krugerpark zelfs jachtluipaarden bewonderen. derlanders: Maar wat gebeurt er als Mandela dood gaat? Rot toch op, stelletje hypocrieten," zegt Sterk, wiens terminologie nog steeds zijn Amsterdamse achter grond verraadt. Hijzelf maakt zich minder zorgen over het uiteindelijke vertrek van Nelson Mandela. „Het nieuwe Zuid-Afrika is een opluchting en alles bij elkaar gaat het nog niet zo slecht. Het toerisme groeit wat minder snel dan we zouden wil len. Maar laat je niks wijsmaken: dat heeft weinig met de crimina liteit te maken." Creativiteit Maar een 'hele Zuidafrikaan' zal de safari-begeleider nooit wor den. Het bordje 'reg van toegang voorbehou', dat tot nog niet zo lang terug op het toegangshek van zijn vakantie-oord prijkte, had, zoals in de rest van het land, niet de bedoeling om zwarten te weren. Hij 'geneerde zich dood' voor de lokalen, de blanken van Phalaborwa, die zich in zijn sfeervol ingerichte openlucht- bar, aan de rand van het zwem bad, te buiten gingen aan racis tische prietpraat. „Mijn Neder landse gasten stoorden zich daar aan, vandaar dat bord," aldus Sterk, die inmiddels - o, ironie - een 'pasjessysteem' heeft inge voerd. Sterk hanteert de oeverloze crea- FOTO REUTER tiviteit van de apartheid tegen de meest fanatieke aanhangers van dat systeem. „Ooit heb ik de vroegere blanke burgemeester van dit dorp van mijn terrein ge gooid. Ek is die burgemeester, riep de man onthutst. En hier ben ik de baas, riep ik, en hier gelden mijn regels." „Het zijn eigenlijk alleen de uit het Krugerpark ontsnapte neus hoorns, die zich weinig van Sterks voorschriften aantrekken. Nog onlangs baande een van deze viervoeters zich een weg naar het zwembad van 'Sefapane' (zuider kruis), zoals Sterk zijn oord ge noemd heeft, op zoek naar ver koeling. Het is voor dit dorp aan de grens van het immense Krugerpark (het terrein evenaart in omvang Ne derland) geen ongewoon beeld. Ook in de dorpskern vertonen zich soms verdwaalde exempla ren van de 'Grote Vijf', terwijl de kopermijn ooit kwam stil te lig gen vanwege een bezoek van drie olifanten aan de open schacht. Sterks cliëntele is, dankzij een geraffineerde pr-campagne, gro tendeels uit Nederland afkom stig. Zijn sobere, maar doelmatig ingerichte, huisjes zijn, voor zo'n hondertwintig gulden per nacht voor twee personen, een betaal baar alternatief voor de nabijge legen luxueuzer oorden, waar be dragen van vier tot achthonderd gulden niet ongebruikelijk zijn. Maar het succes van Sterks for mule zit hem in de door hemzelf of zijn medewerkers, waaronder stagiaires van de Maastrichtse hotelschool, geleide safari's. 'Gezellig' Met grote trots wordt ons de spe ciaal ontworpen truck getoond, die plaats biedt aan zo'n zes per sonen, en die van alle gemakken voorzien is. Zelden zal een ont werper erin geslaagd zijn in zo'n bescheiden omgeving zoveel bergruimte voor mee te voeren alcoholische versnaperingen on der te brengen. De dagelijkse tochten worden ondernomen on der begeleiding van een tweetal bewapende beschermers van het Krugerpark. Bij calamiteiten, die zich vooral bij de wandelsafari's (plus overnachting) kunnen voor doen, houden zij het wild op af stand. Eigenlijk is Sterk Waar met zijn project: de bezetting is hoog, de bar is uitzonderlijk 'ge zellig' voor Zuidafrikaanse be grippen en inmiddels heeft een van de hotelschool aangetrokken manager een restaurant geopend Tijdens de maaltijd kan men er genieten van op grootscherm ge- projekteerde eigen video-opna men uit het wildpark. Voor een avonturier als Sterk vormt een 'affe' vakantiebestem ming als Sefapane geen uitdaging meer. Dus is er een nieuwe droom. Naast het in samenwer king met medewerkers van ffl universiteiten van Leiden enE terdam opzetten van een op dingscentrum voor de (zwarte) lokale bevolking op het gebied van natuurbescherming en eco- toerisme, is Sterk betrokken bij een ambitieus plan om de om vang van het Krugerpark te ver drievoudigen naar zes miljoen hectare, door ontsluiting van e"" oostelijk gelegen terrein in M zambique. Bij verwerkelijking van die droom wordt het Krugerpark it een klap het grootste ter werek Het zou bovendien een stevige impuls kunnen geven aan de toe ristische industrie in het van eet gruwelijke burgeroorlog herstel lende buurland. Sterks og® glimmen een beetje als hij w plannen uit de doeken doet en de zweetdruppeltjes van het voor hoofd veegt. Sefapane is vanuit Nederland'e bereiken op telefoonnummer 01524-87041 of per fax 01524- 87042. Eindhoven (anp) - De Uni de nieuwe Philips-presi Boonstra moet oppassen harde kritiek op zijn eiger tie. Boonstra moet het niet over hij het eigen nest blijft bevuil een reactie," waarschuwt be Verhoeven van de vakbond vc middelbaar personeel. Volgens de Unie is het begr Boonstra druk uitoefent om 1 rijp te maken voor veranderi Brussel (anp) - Diverse Eui den, dat er een eind moet k tie op het gebied van belas lands EU-voorzitterschap i beter op elkaar afstemmer fiscale heffingen op spaargf Vooral de Belgische bewindsn Maystadt dringt er bij minis Zalm, huidig voorzitter van EU-vergadering, op aan 'd' oneerlijke concurrentie' uit bannen. Maystadt ergert zich vooral a een advertentie in Nederlant media van de Belgische ba Krediet aan de Nijverheid (N KN) om Nederlandse spaardi naar België te lokken, omdat daar als niet-ingezetene geen l lasting hoeven te betalen ot hun rente op spaargeld. De K derlandsche Bank heeft 'moed Fortis juist gisteren vanwege i gedrag op de vingers getikt. Belastingvrij spaargeld Omgekeerd doen Nederlanc banken hetzelfde in de Vlaam pers, in de richting van Belgisc spaarders. Als niet-ingezete betalen zij in Nederland ook ge rentebelasting. Eerder protesteerde al PvdA-K merlid Witteveen-Hevinga teg de advertentie van het Kredi aan de Nijverheid. Naast Maystadt dringen ook Duitse, Franse en Italiaanse b windslieden aan op meer fisca harmonisatie. Zij willen een ei: de aan de praktijken, waarl landen met lagere vennoo schapsbelastingen winstgeveni ondernemingen uit andere lidsti ten lokken. „We hebben on: ogen te lang gesloten op dit g bied," aldus de Italiaanse mini ter van Financiën Ciampi. Duitsland wil zelfs wereldwijc afspraken tegen oneerlijke bela; tingconcurrentie, zegt de Duiti minister van Financiën Waige Hij noemt Nederland, België e Luxemburg als Europese bela; tingparadijzen. Impasse „De Europese Commissie contrc leert wel op het gebied van onge oorloofde staatssteun," aldu Maystadt. „Maar als het gaat concurrentie via belastingen beurt er niets, terwijl hier oo sprake is van steun of in ieder ge val voordelen aan bedrijven." De discussie over belastinghal monisatie zit al jaren in een im passé, omdat op dit gebied una nimiteit tussen lidstaten vereis is. Kleine landen als Luxembur en Ierland, die fiscale voordele: geven aan investeerders ei spaarders, kunnen hierover hui veto uitspreken. Minister Zalm hoopt nog onde: Nederlands voorzitterschaj vooruitgang te boeken, niet al ken op gebied van concurrentie verhoudingen, maar ook waa: bet milieubeleid betreft. 01 g« Df De komende maanden zullt mensen belastingaangifte doei drukke tijd iedereen beter va Hjn, zal de BelastingTelefoon 'n februari en maart ook in reikbaar zijn. Om precies te tot en met donderdag van 8 Op vrijdag zijn we bereikbaar uur. Deze extra ruime openinj 1 februari tot 1 april. Leuker

de Stem | 1997 | | pagina 6