^Veiligheid luchtvaart waarborgen' 'Ik ga voor Edah!' 'Srebrenica' wordt molensteen voor Voorhoeve Milit V paai 'Fusie is lijfsbehoud voor de lutheranen' Alkmaar negeert voorschrift Armste Filevorming 98 Vijf Zuid- Analyse DE STEM BINNENLAND Tweede Kamer verlangt van Jorritsma aanvullende maatregelen 'Inbrekers' op frequenties burgerluchtvaart Veteranen bellen Defensie plat 2?8 E E 1?8 DE STEM WxM COMMENTAAR Mediastilte Minister negeert tot drie maal toe mist-advies BINNENLAND KORT DE STEM Opstand bree Rabobank 11111 DINSDAG 28 JANUARI 1997 j\4 Den Haag (anp) - De Tweede Kamer wil dat minister Jor ritsma (Verkeer) aanvullende maatregelen neemt om de vei ligheid in de burgerluchtvaart beter te waarborgen. De moordende concurrentie en de forse groei van de luchtvaart zetten het huidige, relatief ho ge veiligheidsniveau steeds verder onder druk. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer. Jorritsma stelde in de Kamer, dat zij het veiligheidsbeleid in de burgerluchtvaart hoog op de Eu ropese politieke agenda heeft ge zet. Zeker nu ons land het ko mende half jaar voorzitter is van de Europese Unie. De kwestie komt dan ook vrijdag en zaterdag tijdens de informele Transport- raad in Amsterdam aan de orde. Volgens de minister is alleen in dit verband een eenduidig veilig heidsbeleid van de grond te krij gen. Dit staat los van de maatregelen, die Jorritsma nu al in eigen land treft. Zo komt er onder meer een speciaal meldpunt voor onveilige situaties en een speciaal contro leteam voor onveilige luchtvaart maatschappijen. Een Europese databank moet zorgen voor een snelle uitwisseling van gegevens om vooral deze zogeheten risky carriers van de luchthavens te kunnen weren. Overigens trek ken Duitsland en Nederland in hun luchtvaartbeleid al één lijn, aldus Jorritsma. Alle grote fracties vinden echter, dat aanvullend beleid noodzake lijk is. Zo wil PvdA-woordvoer- der Van Gijzel dat er een openba re databank komt waar consu menten informatie kunnen krij gen over maatschappijen, waar mee ze willen vliegen. Passagiers kunnen zo weten hoe het staat met leeftijd en samenstelling van de vloot en de mate van onder houd ervan. Bovendien zou er naar Amerikaans model een zwarte lijst moeten komen van vliegmaatschappijen, die niet meer in Europa, maar zeker niet in Nederland, welkom zijn, aldus de PvdA. Jorritsma kondigde, gesteund door de coalitie, een onderzoek aan naar de haalbaarheid van ge richte consumentenvoorlichting, die bij voorbeeld via touropera tors is te verkrijgen. Een zwarte lijst is volgens haar slechts zin vol, als die in geheel Europa gaat gelden. Er is echter nog geen in stantie die zo'n lijst kan maken. Dat bepaalde maatschappijen de VS niet inkomen maar wel op Schiphol mogen vliegen, is dan ook het gevolg van het gebrek aan Europese afstemming. De maatschappijen op de Ameri kaanse zwarte lijst krijgen overi gens extra controle in Nederland, aldus de minister. Ze maakte dui delijk dat als een maatschappij structureel met onveilige toestel len vliegt, de Nederlandse autori teiten deze moet weigeren. In het uiterste geval moet Nederland een luchtvaartverdrag opzeggen, aldus Jorritsma. De coalitie steunt deze lijn. Van Gijzel (PvdA) denkt er aan de inhoud van luchtvaartverdra gen te wijzigen. Nu houdt elk verdrag in dat Nederlandse maatschappijen bij voorbeeld op Swaziland mogen vliegen, maar ook dat vliegtuigen uit dat land Nederland mogen aandoen. Als de veiligheidssituatie daartoe aanleiding geeft, zou Nederland het recht om hier te landen moe ten afkopen. Jorritsma voelt daar weinig voor, omdat dit de ver keersveiligheid in het betrokken land niet zal verbeteren. Hulp bieden biedt volgens haar meer soelaas. Ze zet nu op een rij wel ke juridische haken en ogen aan de PvdA-suggestie zitten. Jorritsma is het eens met de op vatting van de WD-fractie dat de luchtvaartpolitie meer mensen moet krijgen. Ze heeft een ver zoek hiertoe intussen ingediend bij haar collega Sorgdrager van Justitie. Den Haag (anp) - De burger luchtvaart boven ons land kreeg in de eerste vier weken van dit jaar al twee keer te maken met zogenoemde 'in brekers'. Dit zijn saboteurs, die inbreken op luchtvaartfre quenties om gezagvoerders in verwarring te brengen. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer. Volgens minister Jorritsma (Ver keer) heeft alle recente publici teit mogelijk een bijdrage gele verd aan deze twee meldingen. De luchtvaart krijgt jaarlijks ge regeld te maken met 'inbrekers'. In 1995 ging het om vier inciden ten en vorig jaar om zes. De Kamer maakt er zich grote zorgen over. Jorritsma maakte afgelopen vrijdag al duidelijk dat de kwestie hoge prioriteit heeft. Saboteurs hebben tot nu toe nooit gezorgd voor werkelijk ge vaarlijke situaties in het lucht ruim. Een betere bescherming van de frequenties (van analoge naar di gitale techniek) is pas omstreeks 2005 mogelijk, aldus Jorritsma. Tot die tijd is het verplichte we derzijdse herhalen van instruc ties door verkeerstoren en gezag voerder een middel om ongeluk ken te voorkomen. Den Haag (anp) - Het ministerie van Defensie en ook Tweede- Kamerleden zijn gisteren platgebeld door veteranen, die willen weten of en hoe ze in aanmerking komen voor de uitkering van 1000 gulden netto, waartoe het kabinet vrijdag besloot. Het gaat om een uitkering voor veteranen die tijdens de Tweede Wereldoorlog, de onafhankelijk heidsstrijd van Indonesië, de oor log in Korea en de laatste jaren voor de loslating van Nieuw-Gui- nea langer dan twee en korter dan vijf jaar actief waren. Dat hoeft niet aan één stuk te zijn ge weest. Ook weduwen van vetera nen komen in aanmerking. Het maakt niet uit of hun man tijdens genoemde acties of later over leed. Ze moesten al wel getrouwd zijn, toen hun man in genoemde periode als militair optrad. Mensen die in aanmerking den ken te komen, kunnen een briefje sturen naar het Ministerie van Defensie, Uitkering veteranen twee-vijf jaar, postbus 7000, 6460 ND Kerkrade. Het opgeven van het militaire registratienummer is gewenst. In Kerkrade is een speciaal pro jectbureau in het leven geroepen dat de aanvragen nog wil behan delen, voordat het wetsvoorstel door de Eerste en Tweede Kamer is. Utrecht (anp) - Uit lijfsbe houd moet de Evangelisch- Lutherse Kerk wel blijven meedoen met het Samen-op- Wegproces. Dat zei de gere formeerde synodevoorzitter ds. R. Vissinga gisteren in reactie op lutherse synodele den, die vorige week pleitten voor terugtrekking uit de voorgenomen kerkfusie. Dr. H. Donga, lid van het lutherse synodebestuur, zei zaterdag in het Radio 1 Journaal dat hij zich uit onvrede met het verloop van het Samen-op-Wegproces niet be schikbaar stelt voor een nieuwe termijn. Volgens hem trekken de lutheranen in de kerkfusie te vaak aan het kortste eind. De kleine Evangelisch-Lutherse Kerk (20.000 leden) moet in de samen werking met de Nederlandse Her vormde Kerk (ruim twee miljoen leden) en de Gereformeerde Ker ken (700.000 leden) „voortduren de vechten om serieus genomen te worden," aldus Donga. „Wij wor den snel over het hoofd gezien." Volgens Donga bepaalt het her vormde synodebestuur te veel de koers van het Samen-op-Wegpro ces. De gereformeerden volgen zijns inziens als makke schapen. Vorige week kwam de onvrede in lutherse gelederen tot een hoogte punt, toen de hervormde synode een voorstel behandelde om de predikantsopleiding uit Amster dam weg te halen. De hervormden hadden daarover vooraf geen overleg gepleegd met de luthera nen, met wie zij in de Amsterdam se predikantsopleiding samen werken. „Donga vertekent de werkelijk heid," reageerde Vissinga giste- (ADVERTENTIE) DEZE Handappelen 'Jonagold' zak a 1,5 kilo Mango per stuk Tafelklare aardappelen f\Q zak a I kilo ZTO Aardappelen 'Santé' milieu bewust geteeld, zak a 5 kilo Aanbiedingen zijn geldig van dinsdag 28 januari t/m zaterdag 1 februari 1997. U kunt door de week van 084)0 tot 2000 uur terecht bijaüe Edah supermarkten (Zaterdag 08.00-17.00 uur) Edah Servicelijn O' van maandag t/m vriidag |(08OO*O5M van 10 tot 12 en van 2 tot WOMTff^ 4 uur kunt u gratis bellen "-/////'|1> met onze service-afdeling. Alkmaar (anp) - De gemeente Alkmaar heeft een voorschrift uit de Wet van de burgerlijke stand naast zich neergelegd, zonder daarin een rechter te kennen. Op de geboorteakte van het toe komstig kind van een Alkmaarse vrouw plaatste de gemeente de naam van de biologische vader, hoewel de vrouw niet met hem was getrouwd en zij ten tijde van het verwekken van het kind nog getrouwd was met haar ex-man. In de toekomst zal de gemeente in soortgelijke gevallen op dezelfde manier handelen, zo stelt een woordvoerder. Met de beleidswijziging heeft de gemeente een rechtszaak voorko men, die het stel tegen een amb tenaar van de burgerlijke stand had aangespannen. De man en de vrouw zagen zich hiertoe genood zaakt, omdat de ambtenaar zich aan de wettelijke voorschriften wilde houden en de ex-man als de wettige vader zag. Zelfs het bij akte erkennen van het kind door de biologische vader mocht niet baten. De advocaten van het stel heb ben, buiten de rechtbank om, het Openbaar Ministerie gevraagd een advies te geven over deze zaak. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Alkmaar, zouden de officieren in een gerechtelijke procedure de rechter geadviseerd hebben de biologische vader op de geboorte akte te erkennen. Nadat de gemeente kennis had genomen van dit advies en nadat was gebleken dat het Gerechts hof in Arnhem onlangs een amb tenaar van de burgerlijke stand opdroeg de naam van de biologi sche vader op een geboorteakte te vermelden, besloot Alkmaar het voorbeeld te volgen. De Vereniging voor Burgerzaken vindt dat de gemeente Alkmaar niet verstandig heeft gehandeld. Een woordvoerder: „Het is een bekend en vervelend probleem. Maar wij vinden dat dit via de rechter of de wetgeving moet worden opgelost. We komen op een hellend vlak, wanneer een ambtenaar zelf de wet aanpast." NEDERLAND is verbijsterd. Het drama met het tandartsenge. zin in Hoofddorp is nog niet verwerkt of de volgende ramp heeft zich weer aangediend. Eind vorige week berooide een man uit Ulvenhout zichzelf en zijn twee kinderen van het leven Voor de derde keer dit jaar en voor de zesde maal vanaf janua ri vorig jaar een bericht over ouders die hun kinderen en zich zelf om het leven hebben gebracht of pogingen daartoe heb ben gedaan. De verschrikkelijke gebeurtenissen roepen eindeloos veel vra gen op. Hoe is het mogelijk dat radeloze mensen zo ver gaan dat ze hun kinderen (voor veruit de meeste mensen hun dier baarste bezit) en zichzelf doden? Is onze samenleving zo sterk geïndividualiseerd dat we geen oog meer hebben voor de wanhoop die zich in onze directe omgeving manifesteert? Antwoorden zijn echter (nog) niet te vinden. Ook de deskundi gen kunnen niet meer doen dan gissen naar de oorzaak van de schokkende feiten. Hun expertise is niet toereikend, zij moeten erkennen dat nauwelijks onderzoek naar het probleem is ge daan. Ondanks alle onzekerheid en de daarbij passende schuldge voelens komt één thema in de publieke opinie steeds nadruk kelijker bovendrijven. Welke rol spelen de media bij de gruwe lijke drama's? Brengt de brede aandacht van radio, tv en kran ten mensen op het idee om hetzelfde te doen? Volgens de psychotraumatoloog prof. dr. W. Wolters vormen de media op zijn minst een factor van betekenis. Hij pleit voor een mediastilte van een half jaar. In die periode moet onder zoek worden gedaan naar de oorzaken van kindermoorden door ouders en de invloed van de media daarop. Professor Wolters is bang dat Ulvenhout niet het laatste geval zal zijn in de reeks. De Utrechtse hoogleraar gaat een stapje verder dan zijn Til- burgse collega prof. dr. T. Oei. Deze acht het niet onmogelijk „dat veel publiciteit weieens het laatste zetje zou kunnen zijn voor mensen die toch al op het punt stonden iets geks te doen. Ter nuancering van zijn veronderstelling wijst hij echter on middellijk op zelfmoorden. Die komen vrijwel nooit in de krant, maar desondanks plegen mensen zelfmoord. Wolters bewijst over weinig realiteitsbesef te beschikken wan neer hij veronderstelt dat een mediastilte, in deze tijd van su persnelle communicatiemiddelen en hevig concurrerende be langen, überhaupt mogelijk is. De media zijn er bovendien om informatie door te geven, niet om die te verzwijgen. Zij bepa len hun eigen ethische grenzen. Daarmee moeten zij zorgvul dig omgaan, wat in voorkomende gevallen kan leiden tot zeer terughoudende berichtgeving. Ook al lijkt mediastilte onmogelijk, dat door Wolters gevraag de onderzoek moet er komen. Het wetenschappelijk onder zoeksinstituut van het ministerie zegt van plan te zijn om het probleem aan te pakken. Wellicht levert dat onderzoek ook voor de media nuttige informatie op. Zij staan niet buiten de maatschappelijke orde, maar hebben wel de plicht om infor matie te verstrekken. Op de Abraham Kuiperssingel in het Groningse Hoogezand ontstond gisteren een file door ganzen die rustig en keurig achter elkaar de weg overstaken, stapje voor stapje. FOTO ANP ren. „Het lukt wel degelijk om bij de hervormden gehoor te krijgen, maar je moet soms hard aan de bei trekken." En dat doen de gerefor meerden volgens hem. Ook hij vond het overigens dom, dat de hervormden bij het voorstel over de opleiding niet met lutheranen en gereformeerden hadden over legd. Zich terugtrekken uit Samen-op- Weg is voor de kleine Lutherse Kerk een onbegaanbare weg, meent Vissinga. „De lutheranen hebben zich bij Samen-op-Weg aangesloten, omdat ze geen over levingskansen hebben als ze zelf standig blijven. De tragiek is dat de lutheranen waarschijnlijk niet eens meer de keuze hebben om er mee te stoppen." Eindhoven - Er zijn nauwelijks maatregelen denkbaar die ver keerschaos bij dichte mist kun nen voorkomen. De enige haalba re oplossing op de korte termijn is het vervangen van alle be staande waarschuwingsborden door één enkel bord. Daarop moet simpelweg worden aange geven hoe hard het verkeer 500 meter verderop rijdt. Dat advies heeft de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) in de loop der jaren al drie maal aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat gegeven. „Maar er is nooit op gereageerd," aldus M.J. Koornstra. 41e Nederlandse BSE-koe terecht Den Haag - De enige, nog niet getraceerde Nederlandse BSE-koe is terecht. Het dier leeft nog en loopt rond op hetzelfde Limburg se bedrijf, waar eerder al de 40 andere dieren vandaan kwamen. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Landbouw gisteren bekendgemaakt. Die andere dieren, die allemaal behoren tot de kudde waarvan ook de beweerde moederkoe van het in Duitsland aangetroffen BSE-kalf Cindy deel uitmaakte, waren vrijdag al boven water. De kudde bestond in totaal uit 42 dieren, die in Nederland ook nog eens acht nakomelingen kregen. Het laatste dier zal, evenals alle andere nog levende BSE-koeien, wor den gedood en worden onderzocht bij het onderzoekscentrum ID- DLO in Lelystad. Vijf gedetineerden in hongerstaking Scheveningen - Vijf gedetineerden in de gevangenis in Scheven- ingen zijn al vijf dagen in hongerstaking. Zij zijn bang voor een medegevangene die bij hen op de afdeling is geplaatst en willen dat de nieuwkomer elders wordt ondergebracht. Dat heeft gevan genisdirecteur B. Leliefeld gisteren bevestigd. Het vijftal weigert vanaf 22 januari al het vaste voedsel. Ze drinken wel. Volgens Le liefeld hebben de gedetineerden nog geen medische klachten. Hij overlegt met de commissie die in Nederland het plaatsingsbeleid in gevangenissen bepaalt om zo tot een oplossing te komen. Lelie feld zelf zegt tot op zekere hoogte te kunnen meegaan in de be zwaren van het vijftal. Volgens hem is het niet goed om langge straften op te zadelen met een persoon met een kort strafrestant. Dan ontstaan fricties. Nederland schenkt Auschwitz bus Leiden - Een delegatie van het museum van het voormalige con centratiekamp Auschwitz in Polen heeft gisteren in Leiden een Mercedes-bus in ontvangst genomen van de Nederlandse rege ring. Het was gisteren precies 52 jaar geleden dat Auschwitz werd bevrijd.De bus is bestemd voor het vervoer van personeel en ma terialen in Auschwitz en tussen het concentratiekamp en het voormalige onderdeel Birkenau.Het geld voor de bus komt uit het potje van twee miljoen gulden, dat vorig jaar door Nederland voor Auschwitz werd bestemd, aldus een woordvoerder van het minis terie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Ook de brandveiligheid en de verwarming van het Nederlandse paviljoen moeten van dat geld worden verbeterd. Overleg over de bestem ming van het resterende geld volgt later. Dijkstal krijgt rapport Riem Den Haag - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken krijgt het rapport van de rijksrecherche over mogelijke corruptie door voor malig burgemeester H. Riem van Brunssum. De Raad van State heeft gisteren besloten, dat overhandiging van het rapport aan de bewindsman juist is. In 1994 is er door de rijksrecherche een rap port opgesteld over Riem wegens verdenking van corruptie. Toen malig minister De Graaff-Nauta ontsloeg de burgemeester dat jaar. Eerder liet Justitie in Maastricht al weten het rapport naar de minister te zullen sturen. Riem tekende daar bezwaar tegen aan. De inhoud van het rapport is nog steeds geheim. De 3 principes van Edah: Prettig winkelen. Compleet assortiment. Scherpe prijzen. Opnieuw staat minister Voorhoeve van Defensie onder druk vanwege de val van de moslim-enclave Srebrenica. De kwestie had geen molensteen hoeven worden, als Voorhoeve al eerder was afgetreden. Den Haag - Een tweede Indone sië. PvdA-Kamerlid Valk had de affaire-Srebrenica, die nu an derhalf jaar regelmatig opspeelt in de Nederlandse politiek, niet treffender kunnen omschrijven. De val van de moslim-enclave is met zijn rommelige, onzorgvul dige nasleep een open zenuw ge worden in Den Haag. Nog steeds duiken vragen op in de publiciteit, ondanks de uit gebreide rapporten die het mi nisterie van Defensie in de loop van de tijd over de kwestie heeft uitgebracht. Zelfs het onder zoek dat het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie op ver zoek van het kabinet is begon nen, blijkt niet te fungeren als het spreekwoordelijke vloer kleed waaronder alle vragen voorlopig kunnen worden weg geveegd. Hoe graag minister Voorhoeve van Defensie dat ook had gezien. Alle nieuwe onthullingen en onthullinkjes draaien steeds om dezelfde vraag: hadden de Vere nigde Naties en speciaal Dutch- bat in de dagen rond 11 juli 1995, de dag waarop de moslim enclave onder de voet werd ge lopen door de Bosnische Ser viërs, niet meer kunnen doen om de moslims te beschermen? Dui zenden moslims zijn afgeslacht, terwijl de Nederlandse blauw helmen niets konden uitrichten. Was dat omdat VN-generaal Janvier de enclave bewust wilde 'weggeven' om van de ellendige safe-haven-politiek af te komen, zoals één van de samenzwe ringstheorieën luidt. Of heeft het Nederlandse kabinet toch zelf opdracht gegeven aan Dutchbat om de eigen huid te redden ten koste van alles, een scenario dat weer opgeld doet sinds vorige week een zoveelste boek uitkwam over de val van Srebrenica. Als het laatste scenario waar zou zijn - inmiddels wordt het bevestigd door voormalig op perbevelhebber van de land macht Couzy - dan is dat zonder meer reden voor de Tweede Ka mer om het vertrouwen in Voor hoeve op te zeggen. Door Debbie Langelaan Hij heeft altijd ontkend dat hij een rol gespeeld heeft in de VN- bevelsstructuur, vorige week nog in een brief aan de Tweede Kamer. Sterker nog: hij legt de schuld voor de gebeurtenissen rond Srebrenica volledig bij de VN. Voorhoeve heeft ooit over wogen, zo bekende hij afgelopen zomer, om direct na de val van Srebrenica op te stappen. Maar omdat hij daarmee de verden king op zich zou laden ook zelf schuld te hebben aan het deba cle, heeft hij het niet gedaan: de VN en niet de Nederlandse mi nister van Defensie zijn volgens hem verantwoordelijk. Maar zijn positie is door het be sluit om aan te blijven niet ge makkelijker geworden. Iedere keer als er vragen rijzen over de kwestie-Srebrenica, beant woordt hij ze per omgaande, uitgebreid en met eindeloos ge duld, maar naar nu blijkt nooit afdoende. Iedere keer wordt er toch weer een beetje verdenking bijgeladen dat er iets mis is met de manier, waarop Defensie om gaat met deze kwestie. Al heeft hij eerdere blunders toegegeven en zich ervoor geëxcuseerd - bijvoorbeeld voor belangrijke filmrolletjes die waren verdwe nen, en voor het feit dat de be trokken Dutchbatters pas een maand na de gebeurtenissen in de enclave zijn gehoord-, blijven staan en vormen zo langzamerhand een onontwar bare brij van feiten rond Voor hoeve. Een andere minister van Defen sie had, als Voorhoeve toenter tijd een andere keuze had ge maakt en was afgetreden, de vragen die nu nog steeds opdoe men, veel beter kunnen beant woorden. Zonder de last van het verleden, waarin hij zijn eigen rol steeds moet verdedigen, had deze nieuwe minister een veel onafhankelijker houding kun nen aannemen ten opzichte van de kwestie. Dat had zuiverend gewerkt, als jodium in de open wonde die 'Srebrenica' in Ne derland is geworden. m< Port Elizabeth (ap) - Vijf malige Zuid-Afrikaanse tieagenten hebben de r_._ op de zwarte activist Steve ko in 197? bekend. De krant de Herald in Port E beth berichtte gisteren dat de een verzoek om amnestie zi indienen bij de Zuid-Afrika Waarheids- en Verzoeningsc Tirana (ap) - De Albanese toriteiten zullen noch de no toestand in het land uitroe noch het leger inzetten te het volk. Die beloften dedei Albanese president, Sali Be ha, en minister van Defen Safet Zhulali, gisteravond de bevolking. Berisha reageerde op sugges uit zijn eigen regeringspartij, Democratische Partij, om de welddadige demonstraties in land het hoofd te bieden mei noodtoestand en de inzet van ti pen. Zhulali sprak tot persor van zijn ministerie over de h ding van het leger. In Tirana hebben militairen gisteren wel geïnstalleerd bij gebouw van de staatstelevisie te voorkomen dat de opstand der de Albanezen die hun geld rugeisen van ineengestorte gele ramides zich verder uitbre Buiten de hoofdstad kwam echter opnieuw tot ongeregeld den. In Peshkopija, ongeveer zestig lometer ten noordoosten van Ti na, viel een woedende menigte politiebureau aan. Veel agent raakten gewond. Een cameram van de staatstelevisie werd zo e stig toegetakeld dat hij in het i kenhuis moest worden behand< Volgens de staatsradio staken demonstranten het gemeenteh in brand. Het parlement gaf de presidi zondag extra bevoegdheden om onrust in te dammen die in het Ie land is uitgebroken na het eenstorten van spaarfondsen w; honderdduizenden Albanej hun laatste geld in hebben ges ken. Het besluit om de inzet van het ger mogelijk te maken werd zt dagavond genomen tijdens spoedzitting van het parleme Tirana (afp/rtr) - Albani al tien dagen in rep en door felle protesten mensen die hun spaarg hebben verloren aan dubi ze beleggingsinstelling Hier volgen de belangrijl gegevens over het arir land van Europa. Bevolking: 3,4 miljoen, vooi melijk moslims - gemiddf leeftijd: 25 jaar. Oppervlakte: 28,748 vierk; kilometer, vooral bergen, tu: de Adriatische Zee, Macedo Joegoslavië en Griekenl; Hoofdstad: Tirana. Politiek stelsel: Parlement, democratie. Het parlement zetels) kiest de president. Se; Den Haag (anp) - De visch-orthodoxe patriari Pavle (84) heeft altijd meer de van oorlogsmisdaden v dachte Radovan Karadzic l zien dan in de anti-dem< craat Slobodan Milosevi Nooit heeft Pavle zich opei üjk gedistantieerd van vroegere leider van de Bosn sche Serviërs, maar al jare pleit hij voor het aftreden ve de Servische president. In april 1995 kondigde het Jo goslavië Tribunaal in Den Ha; het onderzoek naar oorlogsmi Het gaat h gebruiken een p; betaalmiddel. Chipknipautom;

de Stem | 1997 | | pagina 4