n Prof bepleit mediastilte kindermoord Onze Top 10 van deze week. 99 cn >IE 2.50 nm 6.98 99 1.99 XMr 1.19 4.95 2.29 1.99 Am 3.59 Topper van de week Want dit is mijn lichaam Buma pakt cd-piraterij snel aan 'Fantasie kind gruwelijker dan drama zelf' Kinderen Hoofddorp door medicijnen en verstikking gedood Jongens verzonnen brandstichting DE STEM BINNENLAND A3 'Publiciteit stimuleert daden' O o O 0 0 Ch Appelsap, pak 1 liter Jeugdbende perste 15 jongelui af s^Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De pil weer populairder Geding om schilderij masturberende leraar Minerva CURSUS CAFéBEDRIJF EN ANDERE HORECA OPLEIDINGEN al v.a. f22,20 permnd 076 - 571.00.78 I JANUARI 1997 it-Brittannië en Ierland- ig weer met wolkenvelden iverwegend droog, in de M en ochtend plaatselijk overdag ook hier en daar Middagtemperatuur van graad of 5 in Engeland tot Ierland. ië en Luxemburg: Meest olkt, nevelig en rustig -. Overwegend droog. Mid- emperatuur tussen 0 en 5 en. rd- en Midden-Frankrijk- kenvelden en hier en daar lichte regen, misschien ook e sneeuw of ijzel. In de it en ochtend ook kans op Verder vrij rustig en fris maxima iets boven het spunt. 1-Frankrijk: Wolkenvelden nogelijk wat lichte regen; of natte sneeuw is niet uit- oten. Vrij koud met maxi- uiteenlopend van rond het spunt bij Lyon tot een id of 10 langs de Middel- Ise Zee. In de Alpen en Py- :eën kans op wat sneeuw en peratuur op 2000 meter tij- jk dalend tot rond -8 gra- ugal: Flinke zonnige perio- en droog. Woensdag ook :1e wolkenvelden. Maxi- ïtemperatuur aan zee rond i-aden. nje: In het noorden en oos- wolkenvelden en af en toe ige) regen, misschien met eer. In de rest van het land ig en geregeld zon. Middag- Deratuur variërend van een d of 7 in het noorden tot 17 de costa's in het zuiden, arische Eilanden: Half tot ar bewolkt en enkele re- of onweersbuien. Maxima d 21 graden. llorca en Ibiza: Naast zon bewolking en vooral rnsdag kans op een enkele en- of onweersbui. Middag- iperatuur rond 15 graden, ië: Perioden met zon en op meeste plaatsen droog. Mid- (temperatuur uiteenlopend enkele graden boven nul in noorden tot een graad of 15 Sicilië. ekenland en Kreta: Flinke uiige perioden maar vooral iet zuiden ook kans op een Rond de Egeische Zee veel d. Vrij fris met maxima :st tussen de 6 en 12 graden, itsland: Wolkenvelden en op meeste plaatsen droog, 's :hts hier en daar mist en irdag soms wat zon. Mid- ftemperatuur uiteenlopend rond het vriespunt in het den tot plus 4 graden langs Noordzee-kust. itserland: Wolkenvelden en sdag kans op wat sneeuw, ensdag hier en daar zon. In dalen maxima rond het ispunt. Temperatuur op 0 meter op dinsdag in de irt van -10 graden; woens- hoger. ;tenrijk: Overwegend be- Ikt en in het noorden eerst gelijk wat sneeuw. Maxima d het vriespunt. Tempera- op 2000 meter dinsdag a -10 graden. 11 DINSDAG 28 JANUARI 1997 ERRAADSEL woord is in dit dsel verborgen? ren; 5. cel; 8. vuist; 12. aub; 13. 18. saai; 19. taak; 21. dl; 22. al; 28. leb; 30. aar; 31. pre; 32. 7. it; 38. sandaal; 39. li; 40. cas- 46. set; 48. wie; 49. ecru; 51. lo; 56. coda; 58. kier; 60. ar; 61. at; 66. terra; 67. tot; 68. paars. 2. ruin; 3. yb; 4. tsa; 5. China; 6. t; 10. soda; 11. teller; 14. cui; 15- i; 23. kletser; 25. zakdoek; 27. peluw; 33. via; 34. las; 35. maf; stuc; 43. nier; 44. toorts; 46- ode; 51. Ida; 52. rio; 54. gaar; 57. 4. ao; 65. va. Van onze verslaggever Breda/Utrecht - De media zouden voor een periode van zes maanden niet moeten berichten over ouders die hun kinderen hebben gedood. Verder zou er een onderzoek moeten komen naar de oorzaken van kindermoorden en de invloed die de me dia daarop hebben uitgeoefend. Dat bepleit psychotraumatoloog prof. dr. W. Wolters, werkzaam in het Wilhelmina Kinderzie kenhuis in Utrecht, naar aanlei ding van de serie kindermoorden sinds januari 1996 in Nederland. Afgelopen vrijdag doodde een vader uit UI venhout zijn twee kinderen om beroofde daarna zichzelf van het leven. „De reeks moorden op kinderen door ouders is vermoedelijk nog niet ten einde," waarschuwt de Utrechtse hoogleraar. „Het is gruwelijk te moeten vaststellen, maar zo'n serie kinderdodingen is voor zover bekend de afgelo pen vijftig jaar in West-Europa niet voorgekomen. Ook in de li teratuur is daarover niets terug te vinden. Hoe vaak kindermoord in Ne derland de laatste jaren voor komt, staat nergens geregis treerd. „Het is iets wat eigenlijk bijna niet gebeurt, er is erg wei nig onderzoek naar gedaan," meldt ook het Centraal Bureau voor de Statistiek in Voorburg. Wat wel geboekstaafd staat, is het aantal kinderen (tot 20 jaar) dat door moord of doodslag om het leven komt. In 1995 waren dat er in totaal 22, in 1994 was het cijfer 16 en in 1993 telde het CBS er 24. „Maar in hoeverre daar ouders bij betrokken zijn geweest, is niet te achterhalen," aldus de zegsman. Tussen 1980 en 1993 kwamen, volgens het zelfde CBS, in Nederland 2008 mensen door moord of doodslag om het leven, van wie er 259 jon ger waren dan 20 jaar. Drie gevallen In het nog prille jaar 1997 is Ne derland al opgeschrikt door drie gevallen waarin een ouder zijn/haar kind(eren) om het le ven bracht. In Ulvenhout waren het twee jongetjes, in Hoofddorp vonden drie kinderen de dood, in het Limburgse Echt bracht een moeder haar 8-jarige dochter om het leven. In 1996 kwamen drie gevallen van kindermoord (in Krimpen aan den IJssel, Assen en Diemen) in het nieuws. Volgens prof. Wolters vormen de media hierbij een factor van be tekenis. „Ik geef de media zeker niet de schuld, want ik onderken de noodzaak van informatie voorziening. Maar opgeteld bij de geïsoleerdheid en de persoon lijke omstandigheden van de da ders, lijkt de publiciteit een im puls te geven voor hun daden. De media zouden een stilte omtrent dit onderwerp in acht kunnen nemen, omdat er een groot maat schappelijk belang mee is ge diend." Wolters denkt ook aan een on derzoek. „Dat zou kunnen uit wijzen welke factoren mogelijk van invloed zijn geweest bij de recente kindermoorden. Moge lijk geeft zo'n onderzoek ook elementen aan voor de verdere preventie," oppert hij. De Ulvenhoutse vader heeft zijn daad waarschijnlijk gepleegd omdat hij zijn echtscheiding nooit heeft kunnen verwerken. Na het doden van zijn twee zoontjes pleegde hij zelfmoord. Uit CBS-cijfers blijkt dat in Ne derland jaarlijks ongeveer 1500 mensen suïcide plegen. In 1995 deden dat 511 vrouwen en 1000 mannen. Van de mannelijke slachtoffers waren er 145 ge scheiden en 348 gehuwd. Zelfdoding De Utrechtse hoogleraar is des kundig op het gebied van trau maverwerking na zelfdoding, alsmede de moord op kinderen of een partner. Hij denkt dat po tentiële daders de mogelijkheid van een negatief heldendom, een soort martelaarschap moet wor den ontnomen. „Iedereen heeft kunnen zien hoeveel portretten er de afgelopen week zijn uitge zonden over het drama in Hoofddorp, waar drie kinderen om het leven werden gebracht." Volgens Wolters is uit studies bekend hoe beïnvloedbaar men sen in bepaalde situaties kunnen zijn. „Veel zaken zijn op dit punt voldoende gedocumenteerd. Da ders kunnen zich gelegitimeerd voelen voor een misdrijf, door de samenloop van de aandacht in de media en de specifieke om standigheden in hun situatie. Dat geldt met name voor de tel- visie." Wolters kondigt aan dat hij van af vandaag zelf het voorbeeld geeft. Gisteren gaf hij op tv nog commentaar in onder meer Mid- dagEditie en bij Nova. „Daarna houd ik voorlopig mijn mond," aldus de hoogleraar. „Vorige week heb ik naar aanleiding van de drievoudige kindermoord in Hoofddorp voor RTL4 al ge waarschuwd voor een volgend drama. Dat deed zich vrijdag voor. Ik ben daarom bang dat het drama bij Ulvenhout niet het laatste is geweest." (ADVERTENTIE) 0 Bloemkool, per stuk Braadworst, 500 gram 5m3.75 kilo Cfl Voorgebakken pistolets, wit of bruin, zak 4 stuks Cft Beschuit, naturel (380) of volkoren 1258), duorol ChPaté's, diverse soorten, 100 gram Bordeaux Sauvignon of Chateau de Vilotte, fles 0.75 liter Nieuw: Smiths Hamka's Pizza of Smiths Hamka's, zak 120 gram Cfl Delicata chocolade tabletten, melk, puur, hazelnoot melk of puur, of extra bitter, tablet 200 gram Cd Halvanaise of Mayonaise, per pot Nieuw: 0d Comfort Toiletpapier, pak 6 rollen Nü J3&9- .239 1.79 In Amsterdam is gisteren het boekenweekgeschenk 1997 gepresenteerd. Het werd geschreven door Renate Dorrestein (rechts) en kreeg als titel 'Want dit is mijn lichaam'. foto reuter Amsterdam (anp) - De au teursrechtenorganisatie voor de beeld- en geluidsindustrie Buma/Stemra in Amsterdam gaat een publiekscampagne opzetten die cd- en videocri minelen de wind uit de zeilen moet nemen. Piraterij op het gebied van digi tale informatiedragers en het il legaal kopiëren van videoban den hebben een dermate vlucht genomen, dat de Buma/Stemra hulp zoekt bij de consument. Buma/Stemra bereidt de voor lichtingsactie samen met het mi nisterie van Justitie voor. Over de inhoud wil woordvoerder G. Knops nog niets kwijt. Met de actie hoopt de rechtenorganisa tie de consument te informeren over de manier waarop cd-cri- minelen te werk gaan. „Het pa troon dat cd-criminelen volgen vertoont grote gelijkenis met de werkwijze die in de drugshandel gebruikelijk is," aldus Knops. De Buma/Stemra is de enige au teursrechtenorganisatie ter we reld die bevoegd is zelf recher chewerk te doen naar illegale ac tiviteiten in de markt van beeld en geluidsdragers. „De piraterij in de beeld- en ge luidsindustrie, maar ook in de markt van interactieve informa tiesystemen, heeft een grote vlucht genomen," zegt Knops. „De strijd tegen deze vorm van criminaliteit wordt met man en macht gestreden." Professionals Knops benadrukt dat de markt voor illegale software goeddeels in handen is van de georgani seerde professionals. „De handel en afzet van illegale software komt van bron tot consument sterk overeen met die van drugs. Vooral de fijnmazige afzet ervan bemoeilijkt de opsporing van handelaren en producenten," verduidelijkt hij. Het afgelopen weekeinde nam de politie in Eindhoven op een com puterbeurs zestig illegale cd- roms in beslag. Bij de buit zat ondermeer de nieuwste digitale versie van het PTT-telefoon- boek. Tegen tegen de standhou der is proces-verbaal opge maakt. De afdeling Interactief van de Nederlandse Vereniging voor de Platenindustrie (NVPI) houdt rekening met een zwendel die de branche miljoenen kan kosten. Coördinator „Onderzoek moet uitwijzen hoe groot deze zaak is," erkent coör dinator piraterijbestrijding E. Janssens. „Maar gezien de snel heid waarmee de cd-roms zijn geproduceerd, kan het bijna niet anders dan dat hier een profes sionele organisatie achter zit. De woordvoerster wijst erop dat de NVPI is aangesloten bij de koepelorganisatie International Federation of Phonografic In dustry, „In internationaal verband pro heren wij de piraterij tegen te gaan. Met name uit Bulgarije en Tjechië komen geregeld zendin gen van illegale kopieën." Harderwijk (anp) - De politie van Harderwijk heeft de af gelopen weken in totaal zes tien verdachten aangehouden in verband met de afpersing en bedreiging van vijftien jongeren. De verdachten en slachtoffers komen allemaal uit de buurt van Harderwijk. De verdachten variëren in leeftijd van 15 tot 20 jaar. De afpersingen begonnen vo rig jaar tijdens de zomer en duurden tot december. In een aantal gevallen begon het met het lenen van geld dat niet werd teruggegeven. Later dreigden de verdachten ook met geweld. Zij bedienden zich voornamelijk van mes sen en nep vuurwapens. De afpersing kwam aan het licht toen een 17-jarige scho lier een kleine week vermist werd. Later bleek dat hij was ondergedoken uit vrees voor zijn belagers. De Heistraat bij Ulvenhout waar de moorden hebben plaatsgevonden foto kees van dongen .1)30.1 'al}066e|A 'u0Aoqs>|U!| Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 februari a.s. Door Ap van den Berg Den Bosch - „Ook m'n doch ter van twaalf begon erover. 'Hoe kan een vader nou zijn zoons doden, mam?' vroeg ze. Door schokkende gebeurte nissen als in Ulvenhout gaan kinderen hun eigen ouders plotseling met andere ogen bekijken. Ze vragen zich af of hun vader of moeder óók tot zoiets ergs in staat is. Ouders moeten daar niet van schrik ken, maar ruim de tijd nemen voor antwoorden." Dat zegt de sociaal-pedagoge Riet Fiddelaers. Ze reageert daarmee op de tragedie van vrij dagavond. Kameraadjes en vriendinnetjes van Pascal (9) en Gijs (7) probeerden gisteren bin nen de discrete muren van basis school De Toermalijn in Bavel hun verdriet, verbijstering en woede te verwerken. Beide jon gens werden door hun wanhopige vader (43) uit Ulvenhout met een jachtgeweer gedood. De man pleegde daarna zelfmoord. Fiddelaers heeft ervaring opge daan met dit soort extreme situa ties. Ze is behalve sociaal-peda goge ook schrijfster van hand boeken rouwverwerking voor primair- en voortgezet onderwijs (zoals Afscheid voor altijd) en verbonden aan het Katholiek Pe dagogisch Centrum in Den Bosch. Hulpverlening „Zoals gebruikelijk in dat soort gevallen schakelt een school des kundigen in voor hulpverlening, maar die zitten meestal ook met de handen in het haar. Wie heeft nou regelmatig zoiets bij de hand? Vaak is er alleen een over leden klasgenootje of leerkracht, maar 'Ulvenhout' is natuurlijk extra dramatisch," oordeelt Fid delaers. Ze doelt op het feit dat de kinde ren door hun vader van het leven zijn beroofd. „Dat roept veel vra gen op bij kinderen. Ze associë ren ouders met 'liefdevol' en 'houden van'. Dat beeld wordt nu ineens aan het wankelen ge bracht," aldus Fiddelaers. Ouders, docenten en hulpverle ners doen er dus goed aan zich open te stellen voor de vragen van kinderen, vindt ze. „Niet wegwuiven, maar geruststellen is het credo. Ze vertellen dat die va der zo wanhopig kan zijn gewor den, ondanks dat hij veel van zijn zoons hield, dat hij niet meer goed kon nadenken." Door drama's als in Ulvenhout raakt menig kind in geestelijke nood. „Volwassenen worstelen al met het gebeurde, dus kinderen zeker. Maar lang niet alle kinde ren beginnen vragen te stellen. Sommigen uiten zich niet. Daar om is het goed dat ouders en an dere betrokkenen ook antwoord trachten te geven op vragen die niet worden gesteld. Je moet je er niet vanaf maken met een ant woord als: 'Ik weet het ook niet'. Ze waarschuwt ervoor dat de fantasie van kinderen vaak gru welijker is dan het drama zelf. Opnieuw Fiddelaers: „Je ziet dat terug in wat kleintjes tekenen. Soms spelen ze met auto's en treintjes hele verkeersongeluk ken na. Oudere kinderen maken aangrijpende gedichtjes of schrij ven verhaaltjes. Ik heb trouwens ook hele mooie boekwerken van scholen onder ogen gekregen, waarin herinneringen aan een overleden klasgenootje stonden opgetekend. Da's een mooie ma nier van rouwverwerking." De sociaal-pedagoge hecht grote waarde aan langdurige nazorg voor betrokkenen van de 'Ulven- hout-tragedie'. „Het verwer kingsproces duurt lang. Meestal vele maanden, maar vaak nog langer. Dan worden kinderen las tig of onhandelbaar en openba ren zich gedragsproblemen die dan niet meer worden gekoppeld aan het verlies van een vriendje of vriendinnetje. Zeker niet als er een zomervakantie tussen zit." Ze noemt 'altijd boos zijn', 'te ruggetrokken 'leven' en 'steeds klagen over buikpijn'. Maar ook bedplassen. „Dat noemen we re gressie, ofwel een stap terug in het ontwikkelingsproces. Dat kan zich ook uiten in afhanke lijkheidsgedrag: steeds aan de rok of broek van de docent han gen of huilen bij het afscheid van vader of moeder bij school. Vol wassenen moeten daar dus goed op letten om de emotionele scha de zo beperkt mogelijk te hou den," zegt Fiddelaers. Doorwerken Hoezeer en hoelang het overlij den van kinderen kan doorwer ken bij klasgenoten ondervinden ook -docenten en leerlingen van het Maasland College in Oss. De scholengemeenschap verloor vo rig jaar september in één week twee tieners (13 en 17 jaar jong) door verkeersongelukken. Waarnemend rector Wilfried de Waele: „Veel kinderen proberen hun verlies in stilte te verwerken. Zou je aan alleen de Bijbel dan echt genoeg hebben? Niet-gelovigen in dit land blijken meer boeken te ko pen dan mensen met een religie. Dertig procent meer zelfs, zo heeft de Stichting Speurwerk betreffende het Boek uitgevogeld. Daarbij is overigens de naamgeving van die stichting op vallend, want voor christenen duidt die hoofdletter b in Boek op speurwerk dat verband houdt met de Bijbel, ter wijl ongelovigen er een stichting in zullen zien die zich met boeken in het algemeen bezig houdt. Het laatste is dus het geval en het gekke is dat bij die dertig procent vaak religieus getint werk zit. Dat zou er op kunnen wijzen dat die niet-gelovigen óf zoekende zijn óf in dergelijke werken bevestiging zoeken voor hun standpunt. In ieder geval moet je om boeken te kopen een zekere goedgelovigheid hebben. Juist onder die niet-gelovigen zijn er nog altijd velen die vol verwachting de nieuwste Nederlandse literatuur aanschaffen. Dergelijke boeken lezen duidt eerder op een zekere vorm van zelfkastijding. Een dergelijke ascetische kwel ling zou je eerder bij religieuzen verwachten. Misschien kan de Stichting Speurwerk daar eens wat dieper op in gaan. MERIJN Haarlem (anp) - De drie kinderen in het familiedrama in Hoofddorp zijn om het leven gekomen door medicijnen en ver stikking. De beide ouders hebben verklaard dat ze de kinderen medicijnen hebben gegeven en daarna een kussen op hun hoofd hebben gedrukt. Dat heeft justitie in Haarlem gis teren meegedeeld. De ouders hebben gezegd dat zij de dood van hun eerder overleden zoon nooit hebben kunnen verwerken. Justitie ziet dit als aanleiding voor het om het leven brengen van de drie andere kinderen. Het drama had woensdagavond 15 januari plaats. Zowel de vader als de moeder van de kinderen zijn inmiddels verhoord. Het heeft enige tijd geduurd voordat de man en de vrouw een verkla ring konden afleggen, wegens de psychische toestand waarin zij verkeerden, aldus justitie. De ouders hebben verder meege deeld dat zij nadat ze hun kinde ren hadden gedood, geprobeerd hebben zichzelf van het leven te beroven. Ze hebben eerst de res terende medicijnen ingenomen. Daarna hebben ze getracht zich zelf door messteken om het leven te brengen. Toen dit hevige pij nen en paniek teweegbracht, zijn ze uiteindelijk naar het zieken huis gereden. Volgens justitie zal de uitslag van het toxicologisch onderzoek moeten uitwijzen, wat de uitein delijke doodsoorzaak van de kin deren is geweest. Deze uitslag wordt over enkele weken ver wacht. Dieren (anp) - De twee jongens van 9 en 10 jaar uit Dieren die donderdag tegenover de politie verklaarden dat een van hen door een 'grote jongen' met verfverdunner overgoten en vervolgens aangestoken was, blijken hun verhaal te hebben verzonnen. Zij hadden stiekem met verfver dunner en lucifers gespeeld maar durfden dat niet thuis te vertel len. Een van de jongens kreeg zondagnacht spijt van zijn leu gens en lichtte zijn moeder in. Dat heeft een woordvoerder van de politie in Arnhem gistermid dag bekendgemaakt. Het verhaal veroorzaakte een storm van verontwaardiging. De politie ging met man en macht op zoek naar de brandstichter en zijn vriend. De twee kinderen werden vrijdag als helden op hun school inge haald. Het jongetje dat de bran dende jas wegrukte en het vuur doofde, vertelde voor verschillen- Anderen hebben er merkbaar last van. Die kampen met concentra tieverlies en komen er ook rond voor uit. Excuseren zich voor het feit dat ze zich bij voorbeeld slecht hebben kunnen voorberei den op een proefwerk. 'Noud speelt nog steeds door m'n hoofd', hoor je sommigen zeggen. We proberen daar bij de beoordeling van het proefwerk rekening mee te houden. Ja, dat is nadelig voor kinderen die niet voor hun nood kunnen of durven uitkomen. Maar dat geldt ook voor exami nandi. Want bij examens telt nu eenmaal het geschrevene. Daar mee kunnen we niet marchande ren. Nood of geen nood." Voorburg (anp) - De anticon ceptiepil stijgt in populari teit. Na een lichte daling in 1995 is het gebruik van de pil vorig jaar weer toegenomen. Dit blijkt uit de Gezondheid senquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Van de honderd vrouwen in de vruchtbare leeftijd heb ben er vorig jaar ruim 45 de pil gebruikt, twee meer dan in 1995. In dat jaar kwam het voorbehoedsmiddel in 'op spraak'. De zogeheten lichte pillen zouden een verhoogde kans op trombose geven. In 1981 nog gebruikten 27 van de honderd vrouwen in de vruchtbare leeftijd de pil. de camera's en microfoons dat hij ook erg bang was geweest. De afdeling Jeugdzaken van de politie zal ervoor zorgen dat de jongens hulp krijgen, zegt een woordvoerder. Groningen (anp) - Een docent van de Groninger kunstacade mie Minerva, die door een leerling masturberend op een schilderij is afgebeeld, heeft een kort geding tegen deze student aangespannen. De docent wil dat het kunstwerk niet meer wordt getoond en eist een voorschot op een schadever goeding van 2500 gulden. De advocaat, mr. T. Knoop, zegt dat de schade zit in de aantasting van eer en goede naam van de le raar. Hoe hoog het uiteindeljke bedrag moet worden, is nog niet vastgesteld. De schade kan nog wel oplopen, denkt Knoop. Het kort geding dient donderdag voor de president van de recht bank in Groningen. De advocaat heeft de student eerst schriftelijk verzocht om het schilderij niet meer te tonen en 2500 gulden te betalen. Maar de raadsman is niet tevreden met het antwoord. De student zegt dat hij de 2500 gulden niet kan betalen van zijn studiefinanciering. (ADVERTENTIE) lil meer oen ou plaatsen starten omnenkort weer de «irsussen. [nomen in juni '97. Lagere school als vooropleiding voldoende. Men kan rich nog aanmelden, jj CURSUS CAFéBEDRIJF (vernieuwd!) ONDERNEMERSDIPLOMA (AOV/HOV) Voor velen hel begin van een eigen horecabedrijf Voorheen Middenstand, of als pure hobby. Deze cursus bestaal uil 12 Geldl voor olie branches zoals horeca, boetiek, wekelijkse lessen en is uitermate boeiend met sportzaak enz. U wordt voorbereid op het o.a dia's, wijnproeven en brouwerijbezoek. beginnend ondernemerschap MFT GRATIS VIDEOBAND. MET GRATIS VIDEOBAND, CURSUS RESTAURANTBEDRIJF «jagg CURSUS SOCIALE HYGIENE Vervolgcursus op Cafébedrijf. F 1) ff f \I Een opleiding wooraan elke lei- Als u zich wilt bekwamen in r K K r W IJ dinggevende volgens de nieuwe het vak van Restauranthouder. L Ij 'V L 11 1J wettelijke eisen moet voldoen MET GRATIS VIDEOBAND. zowel mondeling als schriftelijk termijnbetaling mogelijk met GRATIS videobana subsidie tot 100% mogelijk BEL VOOR GRATIS BROCHURE OF AANMELDING: 7 DAGEN PER WEEK, DAG EN NACHT Stichting Horeca Onderwijs

de Stem | 1997 | | pagina 3