OGGI Gemeenten dwarsbomen asielbeleid Processie wordt protest DESTEM 'FNV blokkeert plan minimumloon' 'Sommige vragen worden nooit beantwoord' rast tegen jacht Servische patriarch leidt demonstratie VN: 'Milieu op aarde holt verder achteruit' I ïtemdelijk toch nog zevende horden in zijn leeftijdscatego I ie. Zeker met slecht. Er was 1 'el een clubmakker voor hem llarc Willaert werd tweede I ïaar niet in zijn gele tenue. DAGBLAD VOOR Z U ID W E ST-N E D E R L A N Militairen staan paraat in Albanië Tweede Kamer: veiliger vliegen EU wil einde 'oneerlijke concurrentie' belastingen Karelse zegt Marokko met blessure vaarwel Onderzoek xtc-gebruik door jeugd 'Wethouder zou functie misbruiken' Simon Field, baas van 'het meest interessante filmfestival' 0 Melkert op PvdA-b ij eenkomst: Zwemtransfers Angela Postma en Ron Dekker Bavelse school De Toermalijn rouwt om de dood van twee leerlingen Tsjetsjenië rustig naar de stembus 4Misschien werden jullie later wel heel beroemd Ik kreeg een breif en ik schrok me dood CARNAVAL SCHMINKPALET KWASTJE Bezoek Jeltsin aan Nederland gaat niet door 'John Major wil op 1 mei verkiezingen' Nu 6 weken destem voor 31 gulden ij i 27 JANUARI 1997 SLUIS TERNEUZEN Grote Markt 7 Noordstraat 91 liiüiif»; )romen )ROMEN ZIJN bedrog. Dit ed hebben de speelsters van et vrouwenteam van de vol leybalvereniging Morres vrij! lagavond wellicht uit volle orst meegezongen tijdens het ptreden van Marco Borsato in ■en Dullaert in Hulst. In ver and met dit optreden had I ;rainer-coach Guido de Beule Ie training afgelast en dat was katerdag tijdens de eerste set in ie wedstrijd tegen Inter Eijs. vijk duidelijk te merken. De Hulster vrouwen kregen in leze set een flink pak slaag met 3-15 en stonden enkele uren na iet optreden van 'hun Marco' weer met beide benen op de grond. Nadat Guido de Beule rijn team na de eerste set even uit de dromen had geholpen konden de Marco Borsato-fans er weer tegenaan. Het leverde hen uiteindelijk toch een punt tegen de nummer drie op de ranglijst. Eindredactie: Ton Koomen, Bijdragen: Fred Rabout en Wil ly van Leeuwen. at weer met beide benen op van de Zeeuwse indoorcomp rsloeg 'Hulst' met 8-4 en pr atie van deze klasse. E STEM 8 "710311 000218 I I I I I 137e JAARGANG 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3 A4 DINSDAG 28 JANUAR11997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A5 A6 A7 B1/B2 Cl hm C3 Dl jTV-programma's D2 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA *i'iii;ïi f MIN./MAX. -2/4 PAGINA Van onze Haagse redactie Den Haag - Gemeenten hebben een bom gelegd onder het asiel beleid van staatssecretaris Schmitz (Justitie). Ze weigeren uit geprocedeerde asielzoekers op straat te zetten en hun uitkering af te nemen. van Remortel 8-4, Danneke ker-José de Wit 7-6, Emmy van Merwe-Mirella van Broeck 2-: Roose/Spinnewijn-Marteijn/Van Remortel 9-6, Bakker/Van de Me we-De Wit/Van Broeck 10-7 KAPELLE-MLTC 5-7 - Echv Nieuwland-Fabian Probert Dennis van Tuyl-Frank Clausing 12, Joke Ganseman-Miriam Roo 7-7, Erica Smits-Claire Barnhai -11, Nieuwland/Van Tuyl-Fabi en Armando Probert 6-10, Gan man/Smits-Roose/Barnhard 12-1 TWEEDE KLASSE MLTC 3-HULSTEK AMBACHT 3-9 - Edwin Paree-Laurens de Ko -10, Joël le Duc-Koos Alberda6 Marianne Snijder-Fanny Kool 12, Corine Janse-Beatrix Verhi gen 4-13, Paree/Le Duc- Kort/Alberda 9-5, Snijder/Jans Kool/Verhaegen 2-12. MANNEN TWEEDE KLASSE DOS-ZIERIKZEE 10-2 - Dil Rempt-Jeroen Volkeri 4-12, Ira] van de Velde-Bart van Cleef 9- Harry Tijssen-Arjen Klompe 11- Ton 'Veraart-Youri Volkeri 11-— Rempt/Tijssen-Volkeri/Volkeri 1 Van de Velde/Veraart-V Cleef/Klompe 11-4. Overige uitslagen: mannen: twee klasse: MLTC 2-Vrouwenpolder 8; derde klasse: Lewedorp-Mar kerke 12-0, De Schelde-De Stoof 4, MLTC 3-Souburg 3 10-2. de gemeenten is het be- van Schmitz onuitvoerbaar en inhumaan. De Tweede Kamer eist vandaag opheldering van Schmitz. Apeldoorn was gisteren de eerste gemeente die te kennen gaf de instructies van Schmitz te negeren. Daarna lieten ook Am sterdam, Rotterdam en Den Haag weten dit te doen. Volgens de gemeenten schuift het Rijk zijn probleem naar hen af, „Gemeenten voelen er niks voor de rol van zondebok op zich te ne men," aldus een woordvoerster van de Vereniging van Nederland se Gemeenten. De betrokken asielzoekers vallen onder de zogeheten Rijks Opvang- regeling Asielzoekers (ROA). Bij gebrek aan asielzoekerscentra vroeg het Rijk begin jaren '90 aan gemeenten woningen beschikbaar te stellen. Nu er weer genoeg op vangcapaciteit is, wil Den Haag af van de regeling. Een eerste stap daarbij is het uitzetten van uitge procedeerde asielzoekers. Ge meenten moeten de asielzoekers uit de ROA-woning zetten en hun uitkering staken. Over het hele land gezien gaat het dit jaar naar schatting om achtduizend asiel zoekers. Volgens Apeldoorn en ook andere gemeenten drijft 'Den Haag' met deze aanpak uitgepro cedeerde asielzoekers de illegali teit in. Bovendien zouden de in structies onuitvoerbaar zijn, om dat de rechter bij een bezwaar schriftprocedure vaak aan de ge meente vraagt te onderzoeken of de asielzoeker veilig naar zijn ei gen land kan terugkeren. Volgens de gemeenten kunnen zij dit niet beoordelen. STAND MIXED Eerste klasse: TV Goes 2-16, Hu ter Ambacht 2-14, MLTC 1-10: Schelde 1-4, Kapelle en WPD1 Tweede klasse: Souburg en ML1 2 1-12, Hulster Ambacht 2 2-9, Halve Maantje 1-8, De Schelde 1 MLTC 3 2-3. Voetbal NEC-speler Cees Lok onderga binnen drie weken een opera' aan de rechterenkel ondergai Er zit een scheurtje in een h NEC probeert het gemis van U op te vangen door een vervange de verdediger aan te trekken. Den Haag (anp) - Ook in W Nederlandse zwemwerew)6 zijn transfers zo langza™er' hand gemeengoed geworden, zij het met gesloten beurzen. Sprintster Angela P°s* heeft zich aangemeld bij ne Eindhovense PSV. De F* zin was op zoek naar een an dere club omdat haar train Henk Tempelman is gestop met zijn werkzaamheden I DZ&PC in Drachten. Pof* heeft al huisvesting in hoven gevonden. Schoolslagspecialist Dekker kan de ehloonuc ook nog altijd niet verge* De Deventer badmees heeft om zijn ambitie kra bij te zetten zijn vereI3sv De IJssel verruild voor V uit Barneveld, dat meer la liteiten kan bieden. De» is vast van plan zich te lificeren voor de kampioenschappen, in gustus in de Zuid-Spaa»se stad Sevilla. Van onze Haagse redactie Rotterdam - De vakcentrale FNV werkt niet mee aan het be talen van lonen onder het mini mumloon, Dat betekent dat het plan van het kabinet om werkge vers toestemming te geven tijde lijk lonen onder dat wettelijk minimum uit te betalen, weinig banen zal opleveren. Minister Melkert (Sociale Zaken) reageerde gisteravond tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Rot terdam geïrriteerd op de houding van de FNV. „Het is kortzichtig van de FNV om deze blokkade op te werpen." De minister ontkende niet dat de sociale partners ervoor kunnen kiezen om de CAO-lonen te blijven betalen. „Wij maken de wetten en zij de CAO's," aldus Melkert. Zolang er CAO-lonen be taald worden, werkt een tijdelijke verlaging van het minimumloon niet. Het heeft maanden geduurd voordat het kabinet het eens werd over de regeling om langdurig werklozen korte tijd - maximaal twee jaar - een lager loon dan het minimum te betalen. Melkert wist te bereiken dat niemand verplicht zal worden te werken voor een sa laris dat lager ligt dan de uitke ring die men ontvangt. Om dat te bereiken zou hij in het kabinet zelfs met opstappen gedreigd heb ben. Dat wilde de minister gister avond overigens niet bevestigen. Volgens WD en D66 zou het wel mogelijk moeten zijn iemand een loon te betalen dat lager ligt dan de uitkering. Werknemers die dat treft, moeten dan maar een ge deeltelijke bijstandsuitkering aanvragen, vinden die partijen. Melkert wilde gisteravond niet reageren op uitlatingen van WD- leider Bolkestein. Die had zondag aangekondigd in een volgend re geerperiode voor een strengere re geling rond verlaging van het mi nimumloon te zullen pleiten. Mel kert stelde wel nadrukkelijk: „Werk moet lonen. Iemand die werkt, moet zonder hulp van de bijstand in zijn onderhoud kun nen voorzien." Patriarch Pavle, het hoofd van de Servisch orthodoxe kerk, loopt voorop in de processie die uit mondde in een demonstratie tegen het bewind van Milosevic. foto epa Belgrado (ap) - Meer dan hon derdduizend inwoners van Belgrado hebben gisteren deelgenomen aan een proces sie ter ere van Sint Sava, de stichter van de Servische Or thodoxe kerk. De religieuze optocht door de stad liep uit op een stil protest tegen de Servische president Slobodan Milosevic. Die volhardt in zijn weigering de overwinningen te erkennen die de Servische oppositie heeft geboekt bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 17 november. Op de districtsrechtbank van Bel grado maakte de processie geen indruk. Voor de tweede keer werd de verkiezingsoverwinning van de oppositie in de hoofdstad offi cieel ongeldig verklaard. De rechtbank draaide het besluit van de kiescommissie terug, die eer der bepaalde dat de oppositie een overweldigende meerderheid in de hoofdstedelijke gemeenteraad heeft behaald. De oppositie kan nu niet meer in beroep gaan. In Nis, een van de zes plaatsen in Servië waar Milosevic de over winning van de oppositie wel heeft erkend, werd gisteren een door de oppositie gevormd stads bestuur geinstalleerd. Het is voor het eerst in ruim vijftig jaar dat de stad niet door (ex-)communis- ten wordt bestuurd. Volgens op positieleider Zoran Djindjic is de industriestad Nis een symbool voor de democratische strijd ge worden. De processie was de grootste door de kerk geleide manifestatie sinds de communisten ruim een halve eeuw geleden in Joegoslavië aan de macht kwamen. De dagelijkse protesten van studenten en oppo sitiepartijen, die nu al tien weken duren, gaan doorgaans met veel lawaai gepaard. Nu was echter alleen de liturgiezang van tiental len orthodoxe priesters te horen, afgewisseld met applaus voor pa triarch Pavle, het hoofd van de Servische Orthodoxe kerk. Pavle heeft zijn steun voor de oppositie uitgesproken. ZIE OOK BUITENLAND - A5: - De patriarch is al jaren voor Karadzic Nairobi (rtr/dpa) - De natuurlijke hulpbronnen van onze planeet worden nog steeds sneller geplunderd dan zij zich kunnen her stellen. Tegelijkertijd neemt de publieke belangstelling voor de milieuproblemen af. Dat schrijft het VN-milieuprogramma UNEP in een gisteren verschenen rapport. Water, grond, bossen, visstand en lucht worden op een ontoe laatbare manier gebruikt en vergiftigd. „Als wij toestaan dat deze trend aanhoudt, zul len de belangrijkste voorwaar den gaan ontbreken voor leven op deze planeet. Wij weten niet wanneer het zover is, maar dui delijk is dat wij een onhoudba re koers varen." Dat zei Unep- directeur Elizabeth Dowdes- well bij de presentatie van het rapport, waaraan vijfhonderd wetenschapppers uit de hele wereld hebben meegewerkt. De uitstoot van gassen die het broeikaseffect versterken, overstijgt nog steeds de afge sproken limieten. De biodiver siteit neemt in alarmerende mate af. Chemische stoffen be dreigen de volksgezondheid. Aan het begin van de volgende eeuw zal naar schatting een kwart van de mensheid lijden onder chronisch gebrek aan drinkwater. Grozny - De stembureaus in Tsjetsjenië zijn gisteren twee uur lunger open gebleven dan eerst de Woeling was. De stembussen sloten nu om tien uur gisteravond. De eerste uitslagen worden van daag verwacht. aarnemers schatten dat de tota- 'e opkomst rond de 75 procent »an bedragen. Ongeveer 450.000 mensen hebben stemrecht. De wkiezingsdag is rustig verlopen. Ondanks de vele veiligheidsmaat- regelen was de sfeer ontspannen, meldden waarnemers van de Or- ganisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). Grootste kanshebber is Alan «aschadov, die twee jaar met suc- ces aan het hoofd stond van het verzet tegen Rusland. Hij leidde daarna de onderhandelingen die "Wondden in de volledige terug trekking van het Russische leger Professie Van onze verslaggevers Bavel - Op het bord in het lo kaal van groep 7 hangt een te kening waarop een van de kin deren uit de klas in het zwart een groot vraagteken heeft getekend. Openbare basisschool De Toerma lijn in Bavel rouwt om de dood van twee leerlingen, Pascal (9) en Gijs (7), maar worstelt vooral met de vraag 'waarom?'. Waarom doodde de vader vrijdagavond on der Ulvenhout zijn twee zoons en zichzelf? De leerling van groep 7 kon die al lesoverheersende vraag niet tref fender in beeld brengen. Een antwoord zal er waarschijn lijk wel nooit komen, maar de kin deren van De Toermalijn vragen er wel naar. De hulpverleners van Riagg, GGD, Slachtofferhulp en maatschappelijk werk hebben gistermorgen in een gesprek met de leerkrachten van de school ge probeerd hen te vertellen hoe ze dergelijke vragen het beste kon den aanpakken. „De hulpverle ners hebben er vooral de nadruk op gelegd dat door de manier van praten de leerlingen er zelf achter komen dat er eigenlijk geen ant woord is," vertelt Wilfred van Peski, voorzitter van de bestuurs commissie van De Toermalijn. „Maar ze hebben ook verteld dat leerkrachten en ouders de vragen niet uit de weg moeten gaan, ik merk dat aan mijn eigen kinde ren." Hulp voor leerlingen,, leerkrach ten en ouders bleek nodig, aldus Van Peski. „De hele schoolomge- ving is enorm geraakt. Ik heb me de impact van zo'n gebeurtenis niet kunnen voorstellen, hoewel de GGD het had voorspeld." Heel veel ouders (rond de 200, de school telt 260 leerlingen) maakten gis termorgen daarom ook gebruik van de uitnodiging om met hun kinderen naar school te komen. Directeur Jacq. Goossens, die om de grootst mogelijke terughou dendheid van de media had ge vraagd, ontving hen in de aula voor de trieste mededelingen die hij te doen had. „Bij de kinderen kwamen best veel emoties los," zegt Van Peski. De kinderen zijn vervolgens naar hun klassen ge gaan; voor de twee groepen waar ZIE OOK BINNENLAND - A3: - Prof bepleit mediastilte kindermoord - 'Fantasie kind gruwelijker dan drama zelf' ZIE STEM-COMMENTAAR - A' Pascal en Gijs in zaten was er extra steun van de hulpverleners, die met ongeveer twaalf mensen de gehele dag aanwezig zijn ge weest. Rond de honderdvijftig ouders zijn zeker nog tot 10.30 uur op de school gebleven vooral om te praten. „Ouders hebben elkaar dan even nodig," weet de voorzit ter van de bestuurscommissie. Kinderen ook, want in de ver schillende groepen van De Toer malijn is het drama van vrijdag avond het onderwerp van de les sen geweest. Iedere groep vulde dat op zijn eigen manier in. Groep 7 maakte tekeningen en gedicht jes. Een leerling tekende twee gro te kruisen naast de namen van de twee overleden kinderen, met daarbij slechts één woord: 'Waar om'. Klasgenootjes gebruikten meer woorden om hun gevoelens uit te drukken. Een greep daaruit: „Ik snap het niet. Waarom kan zo iets nouw gebeuren. Ik kreeg een breif en ik schrok me dood en ik begon te huilen." „Voor lieve Gijs en Pascal. Jullie hebben het niet verdient om dood te zijn. Jullie hadden nog heel le ven voor je." „Het is rot dat jullie zo vroeg gestorven zijn. Misschien werden jullie later wel heel be roemd. Ik hoop dat jullie moe der het aan kan, dat ze niet te gek ke dingen in 'er hooft haalt. „Ik hoop dat je nog een leuk 2de leven krijd, want dat heb je echt verdiend. Vergevennis, volgens mij heeft je vader je wel vergeven als hij niet zo ziek in zijn hoofd was. „Jullie waren vrienden om nooit te vergeten. Vaarwel vriendjes, ik denk aan jullie." De hulpverleners blijven de ko mende tijd beschikbaar voor de school, de ouders en de leerkrach ten. Dat geldt niet alleen voor De Toermalijn. De twee jongetjes za ten tot anderhalf jaar geleden op De Klokkebei, de openbare basis school in Ulvenhout en de katho lieke basisschool De Spindel in Bavel ligt naast De Toermalijn. Zowel op De Spindel als op De Klokkebei is gisteren veel gespro ken over het drama tussen Ulven hout en Chaam. De leerkrachten gingen geen vraag uit de weg en lieten de leerlingen praten over de zaak als ze dat wilden. De ouders van de kinderen op die twee scho len hebben ook een brief gekregen waarin staat waar ze de komende tijd bij hun kinderen op moeten letten. Gisteren al maakten leerkrachten op De Toermalijn graag gebruik van de diensten van de hulpverle ners. „Het ging vaak om individuele hulpverlening. Er zijn ook al ver zoeken van ouders en kinderen voor aparte begeleiding. Wij hoe ven daar niet van op de hoogte te zijn, dat moet je vooral op het in dividuele vlak laten," vindt Wil fred van Peski. De Toermalijn gaat zich nu voor bereiden op het afscheid van Pas cal en Gijs. Woensdagmiddag is er voor de leerlingen gelegenheid om afscheid te nemen van de twee jongetjes op de plaats waar ze in hun gesloten kistjes liggen. Don derdagmorgen vindt er dan een speciale (kinder)dienst plaats in de kerk van Bavel. „De school zal daar zeker nog wat voor beden ken, zowel de kinderen als de leer krachten", denkt Van Peski. De begrafenis van de twee jongetjes geschiedt vervolgens in familie kring. (ADVERTENTIE) Normaal 19.95 AA QC Nil voor 1 'T FEESTERIJKE Torenpassage 7 Breda, 076-5201783 Rustig winterweer Een zeer krachtig hogedrukgebied blijft het weer bepa len. In de ochtend kan het eerst nog nevelig of mistig zijn. Wat lichte motsneeuw is niet uitgesloten, evenals opklaringen later op de dag. Van onze correspondent Moskou - De Russische presi dent Boris Jeltsin komt vol gende week niet naar Neder land. Dit hebben de pers dienst van het Kremlin en de Rijksvoorlichtingsdienst gis teren bekendgemaakt. Jeltsin, herstellende van een dub bele longontsteking, volgt daar mee het advies op van zijn artsen. Die menen dat de 65-jarige presi dent beter niet per vliegtuig kan reizen. Boris Jeltsin onderging in no vember een zware hartoperatie waarbij hij vijf bypasses kreeg. Jeltsin zou in Den Haag overleg voeren met premier Kok en mi nister Van Mierlo van Buiten landse Zaken, en met leden van de Europese Commissie. Neder land is dit halfjaar voorzitter van de Europese Unie. Op een nog nader te bepalen da tum in de nabije toekomst zullen de Europese leiders naar Moskou reizen om Jeltsin alsnog te ont moeten. Het ligt volgens de Rijks voorlichtingsdienst in de bedoe ling dat Jeltsin in een later sta dium naar Nederland komt. Volgens Jeltsins persdienst zal een ontmoeting met de Franse president Jacques Chirac in Mos kou aanstaande zondag wel door gaan. Het afzeggen van Jeltsins reis naar Nederland en het uitstellen van een top van GOS-landen, die deze week in Moskou zou plaats hebben, hebben de speculaties over de slechte gezondheidstoe stand van de president weer aan gewakkerd. Volgens Jeltsins me dewerkers herstelt de president echter voorspoedig. Hij heeft bes prekingen gevoerd met een aan tal medewerkers en zou enkele uren per dag 'met documenten' werken. Maar de Russische tele visie heeft al drie weken geen nieuwe beelden van de president getoond. Het vertrouwen onder Russische kiezers in Jeltsin is tot een diep tepunt gedaald. Volgens 82 pro cent van de ondervraagden moet Jeltsin met pensioen. Londen (rtr) - De Britse premier Major wil op 1 mei verkiezingen houden. Bronnen binnen de Con servatieve partij hebben dat gis teren gemeld. De laatste datum waarvoor Ma jor verkiezingen kan uitschrijven is 22 mei. De laatste tijd is druk gespeculeerd over een dag in het begin van die maand of zelfs al in april. De Conservatieven liggen in de opiniepeilingen bijna 20 procent achter op de Labourpar- tij, die nu in de oppositie zit. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (47) Eik Een man zal in grote geldnood. Hij vroeg de duivel om hulp en die gaf hem veel geld in ruil voor zijn ziel. "Goed," zei de man, "als alle bomen kaal staan." Die tijd kwam eerder dan hij verwacht had en in zijn angst riep hij Onze Lieve Heer te hulp. Die had medelijden en sprak: "Een boom zal zijn bladeren behouden tot er nieuwe zijn." Vandaar dat de eik nooit zonder blad staat. De duivel probeerde wel alles, maar hij was niet bij machte de belofte ongedaan te maken. Tot zover de legende. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda i •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND v

de Stem | 1997 | | pagina 1