Financiële situatie baart zorgen 6We wachten op onze Poldermeisjes' DE STEM Gouden bondskruis voor Georgette piïsss DAG klapper PLAATSELIJK nieuws Kleine Kuijkentjes hebben veel kwaliteit ZEELAND Provincie praat met Hontenisse over weinig rooskleurige positie gemeente Hontenisse doet laatste poging tot grondaankoop Carnavals Stichting De Polderjongens uit Hengstdijk bestaat 22 jaar Varkensinvasie DE STEM DINSDAG 28 JANUARI 1997 C2 Van onze verslaggever Kloosterzande - De weinig rooskleu rige financiële situatie van de ge meente Hontenisse is voor de provin cie Zeeland aanleiding om eens een indringend onderhoud met het colle ge van burgemeester en wethouders te hebben. Vooral de meerjarenbegroting van de ge meente is door de provincie flink onder de loep genomen. Niet dat Hontenisse nu onmiddellijk moet vrezen voor het juk van artikel 12 - wat inhoudt dat de ge meente onder toezicht van de provincie zou komen te staan maar dat de finan ciële perspectieven van Hontenisse niet bijster zijn, daar laat burgemeester Th. Steenkamp geen misverstand over be staan. Steenkamp herhaalde gisteravond, in de vergadering van de commissie Middelen, de zorgen die hij vaker heeft geuit. Dat deed hij naar aanleiding van vragen van het CDA-raadslid A. Sponselee, die Steenkamp aansprak op zijn 'bij voort during wijzen op de zorgelijke toe komst'. Want de begroting van 1997 mag dan, zij het met veel pijn en moeite, sluitend ge maakt zijn, voor 1998 bijvoorbeeld zit Hontenisse met een tekort van zes tot ze ven ton. Het aanspreken van de reserves biedt weinig houvast. De gemeente zit onder het gemiddelde niveau van wat ze eigenlijk moet hebben. „Het structureel tekort neemt toe," stelde Steenkamp gis teravond. Sponselee was bang dat het slechte fi nanciële plaatje hogere lasten voor de burgers tot gevolg zal hebben. Die zorg kon Steenkamp allerminst wegnemen. Kostendekkende riool- en reinigingsta rieven zullen in de toekomst zeker niet ondenkbaar zijn. Dat de provincie komt praten over de Hontenisser meerjarenbegroting, bete kent niet dat de gemeente nu een artikel 12-gemeente wordt. „Zover is het nog lang niet. Hoewel we daar ook niet té bang voor moeten zijn. Er zijn talloze ar tikel 12-gemeenten in Nederland." De nestor onder de raadsleden, L. Mang- nus, herinnerde de commissieleden er aan dat na de samenvoeging van Kloos terzande en Vogelwaarde, begin jaren zeventig, de gemeente er financieel 'bar en bar slecht' voorstond. „En toen zijn we die artikel 12-klap ook te boven ge komen," luidde Mangnus' geruststelling. Van onze verslaggever Kloosterzande - Het wil nog steeds niet vlotten met de grondaankoop voor het nieuwe uitbreidingsplan in Vogelwaarde. Mocht de ge meente Hontenisse begin fe bruari niet tot overeenstem ming met de eigenaar ko men, dan gaat ze met alter natieven aan de slag. Dat zei wethouder B. Pauwels gisteravond in de vergadering van de commissie Grondge biedzaken naar aanleiding van een vraag van het nieuwe raadslid A. Rensen (Progres sief Hontenisse). De gemeente had voor het nieuwe plannetje haar oog la ten vallen aan de noordkant van Vogelwaarde, aansluitend op de laatste nieuwe woon wijk die daar is aangelegd. Daar ligt een lap grond van ruim drie hectare. Maar de eigenaar vraagt meer dan de gemeente wil betalen. „We proberen tot een redelij ke prijs te komen. Anders wordt de bouwgrond veel te duur," aldus Pauwels. Begin februari gaat de ge meente opnieuw in gesprek. Mocht ze dan niet tot overeen stemming komen, 'dan hakken we de knoop door en kijken we naar alternatieven', liet Pauwels gisteravond weten. De commissieleden bleken verder weinig moeite te heb ben met het collegevoorstel om bij noodverordeningen de desbetreffende ambtenaar (politie, brandweer) de be voegdheid te geven een wo ning binnen te treden tegen de wil van de bewoner. Volgens artikel 176 van de Grondwet kan dat niet. Wordt die echter gekoppeld aan arti kel 149a van de Gemeentewet dan ligt die mogelijkheid er wel. A. Rensen vroeg zich af of de privacy niet in het geding is, als ambtenaren zomaar een woning in mogen. „Daar zul len we natuurlijk zeer zorg vuldig mee omgaan," ant woordde burgemeester Th. Steenkamp. „Er moet nadruk kelijk sprake zijn van een (mogelijke) rampsituatie. We zullen natuurlijk niet voor elk wissewasje iemands huis bin nentreden." Dergelijke rampzalige situa ties, 'zoals de watersnood ramp van 1953', had Steen kamp in ieder geval nog niet meegemaakt. Door Jeanette Vergouwen Hengstdijk - Fanatiek, goed lachs en stoer. Drie specifieke eigenschappen van De Pol derjongens. De Carnavals Stichting uit Hengstdijk be staat 22 jaar en dat betekent in carnavalstermen een dub bel jubileum. Daarom in 1997 een groot feest op zaterdag 1 februari en een speciale wa gen tijdens het feest der fees ten. In de nissenhut op de Konings- dijk heerst een gezellige drukte. Tussen allerlei zetstukken, die nog van een verfje moeten wor den voorzien, zijn de wagenbou wers bezig met de laatste klus jes. De een snijdt repen uit een grote rol schuimplastic, de ander hanteert de verfspuit. Het werk wordt even stilgelegd om de his torie op te rakelen. In de hoek staat een forse emmer halfvol doppen van bierflesjes. „Het re sultaat van maandenlang wer ken en wegwerken. Er zijn al heel wat bakken bier leegge dronken," grinnikt een van de Polderjongens. Voorzitter Piet Herman krabt in zijn baard en vertelt dat hij de hele 22-jarige geschiedenis in zijn hoofd heeft zitten. „Wij zijn begonnen in een kleine schuur bij Ko de Jong en onze eerste wagen was die van 't Loze Vis sertje. Die hebben we zowat op ons knieën moeten bouwen en het was ijs en ijskoud. We be gonnen met zes man en precies een rijksdaalder in kas." Vice-voorzitter Fons Duerinck haalt een papiertje uit zijn zak en lepelt op: „Drie jaar bij Ko de Jong, dan bij de familie Maen- hout op de Vogeldijk, dan bij Rasenberg aan de Oostdijk, Ver- brugge aan de Oudhavendijk en Mangnus aan de Middenweg. En nu al elf jaar bij Mei. Zomer 1996 kregen we eindelijk de bouwver gunning binnen en toen is met vereende kracht deze nissenhut van 16 bij 11 bij 5,5 meter ge bouwd. Ideaal voor ons, je ziet hier de helft van de wagen, de rest staat in de schuur van Piet Mei. De dag vóór de optocht rijden we alles naar buiten en worden de losse onderdelen in elkaar gezet." Materialenman Jos de Kort, Piet Herman en Fons Duerinck zijn de enige drie die er van het begin bij zijn. Penningmeester Johnny de Kort vertelt dat de groep be staat uit dertig senioren en vijf junioren en hoe de clubkas ge vuld wordt. „Elke maand met negen man in de gemeente het oud papier ophalen, ongeveer 120.000 kilo per jaar. Dat levert een lekker bedrag op en verder verdienen we wat aan het tritsen voor kalkoenen en betalen we allemaal contributie." Voor de leut De Polderjongens hebben geen Prins en Raad van Elf, de leden zijn allemaal carnavalsgek en werken enkele maanden om het feest voor te bereiden, de wagen te bouwen en de loopgroep te formeren die daar bijhoort. „Bij ons is alles Sam Sam, alles voor de leut, voor het prijzengeld moet je geen wagen bouwen, je steekt er geld in en vooral veel tijd. Maar de saamhorigheid en kameraadschap onderling is groot en daar doen we het voor," aldus Piet Herman die naar de jonge generatie wijst. „Zij moe ten het volgende jubileum vol maken. Het zijn echte techneu ten en zonder hen waren we in 1993 gestopt. Dat was een zwart jaar, het ledenaantal liep terug en de fusie met de jonge Stop- peldiekers betekende de redding voor De Polderjongens. Zonder hen was er geen 22-jarig jubi leum geweest. Het zijn echte fa natiekelingen en allemaal vrij gezel." De jeugd reageert onmiddellijk: „Wij hebben het hier prima en we werken graag op zondag. De wagen bouwen is een hobby, maar vrouwvolk is welkom, we zitten te wachten op onze Pol dermeisjes. Dat is onze toe komst." J ubileumwagen Marco Janse heeft de jubileum wagen ontworpen, een dubbele wagen met een pneumatisch elektrische aandrijving. Het on derstel was ooit deel van een vrachtwagen, de stuurinrichting is veranderd. „Het thema voor 1997 is kermis. De wagen is achttien meter lang en het hoogste punt is acht me ter, vele delen bewegen en de dertig leden vormen rond de wa gen een loopgroep. De kostuums zijn door de vrouwen gemaakt, in de wagen zit minimaal zes honderd vierkante meter piep schuim, veel betonijzer en po lyester, lijm en verf. Meer vertel len we niet. Ons streven is een goede klassering bij de optoch ten in Vogelwaarde, Lamswaar- de, Terhole, Kloosterzande en Ossenisse (8, 9, 10, 11 en 16 fe bruari). Onze kracht ligt in de combinatie van wagen en loop groep en de kleine extratjes." Hoogtepunten Als hoogtepunten van de afge lopen 22 jaar worden ge noemd: het behalen van vier Dit zijn de Polderjongens van het eerste uur: vlnr Jos de Kort, Fons Duerinck en Piet Herman. foto camile schelstraete maal een eerste prijs in het zelfde jaar, de fusie met de Stoppeldiekers, de bouw van de eigen hut en de onderlinge kameraadschap. Als diepte punten halen (vooral de oude ren) aan: de bijna ondergang in 1992, de zaterdagochtenden dat er papier opgehaald moest worden en zes man niet kwa men opdagen en het ongeval tijdens de maandelijkse op haaldienst van Piet die drie maanden de ziektewet in draaide. Zaterdag 1 februari wordt het jubileum officieel gevierd in de gymnastiekzaal De Schuur in Hengstdijk. De deuren gaan open om 20.00 uur en tussen 20.30 en 21.30 is het piekuur, met twee consumpties halen en een betalen. Oud-voorzitter Theo Herman praat de avond aan elkaar en Disco Pico Bello zorgt voor de muziek. EDITIE ZEELAND Bezorgklachten: Bel lezerscontact, 076-5312312 mat/mvrij. 8.00- T7.00 uur at. 8.00- 12.00 uur Redactie Temeuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel. 0115-645769, fax 0115-645742. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij (plv. ed. chef), Rein van der Helm, Peter U99el (editiechef), Harold de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. Goes: Klokstraat 1,4461 JK tel. 0113-273700, fax 0113-273701 Redacteur: Cees Maas (provincieverslaggever). Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel. 0114-372770, fax 0114-372771. Redacteuren: Gerlach Hochstenbach, Eugene Verstraeten. Sportredactie Zeeland: Ton Koomen tel.mat/mvrij. 0115-645751 tel zondag 0115 -645753 Advertentie-exploitatie Stem en ZVK Terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG tel 0115-645740, fax 0115-645741 vertegenwoordigers: Martin Boeije, privé 0115-563976, "ens Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tel. 0114-372770. vertegenwoordigers: ™dy Van den Brande, privé 0114-314570, ™rjan Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: fa. t/m vr. 8.30 - 17.00 uur Van onze correspondente Graauw - Voorzitter Theo de Winne van de EHBO-district Zee land overhandigde zaterdagavond tij dens een feestavond in Graauw het gou den bondskruis en de bijbehorende oorkon de aan Georgette van Waterschoot-Verstig- gel. Om het gouden bonds kruis te bemachtigen moet je echt wel iets ge daan hebben en dat heeft de inwoonster van Graauw. Theo de Winne die ook afgevaardigde is in het hoofdbestuur van EHBO Nederland schetste in het kort de prestaties van Georget te van Waterschoot. Zij werd lid van de plaatselijke afdeling in 1956 en behaalde op 13 april 1957 het fel be geerde diploma. Veertig jaar lid zijn is al een prestatie, maar Ge orgette van Water schoot deed meer. Zij nam ruim twintig jaar geleden een bestuurs- Voorzitter Th. de Winne van de EHBO-district Zeeland overhandigt G. van Waterschoot-Verstiggel de oorkonde die hoort bij het gouden bonds- kruis. foto wim kooyman functie aan en maakt nog steeds deel uit van het bestuur. Maar haar grootste pas sie was het activeren van de jeugd voor de EHBO. Zij was een van de eersten die meewerk te aan de opleidingen voor de jeugd en zich met veel inzet bekom merde om de jeugd. Zij verzorgde die opleidin gen ruim vijftien jaar en heeft hier kort geleden een punt achter gezet. „Nu moeten de jongeren in de vereniging deze taak maar overnemen." Zij speelde steeds een grote rol tijdens de dis trictswedstrijden als EHBO Graauw deel nam. Zij is een EHBO-ster in hart en nieren. „Wie in de Graauwse dorpsge meenschap de naam Georgette valt dan denkt iedereen meteen aan de EHBO, ze is er mee vergroeid," aldus voorzitter Weemaes. Met een geniepigheid die je zelfs bij een advocaat niet zou vermoeden, probeert de heer J. van Groningen de Honte nisser anti-varkensinvasie ac tiegroepen onderuit te halen en de bevolking tegen hen op te juinen. Gelukkig doorzag men hier - ik verwachtte trou wens niet anders - onmiddel lijk het spelletje. De eveneens te verwachten replieken zul len er ongetwijfeld niet om liegen. Dat is één. Verder: zelfs wanneer het deze meneer zou lukken om via dit achterbakse gedoe de gelede ren van de sympathisanten wat uit te dunnen, zal dit toch maar een zeer tijdelijk karak ter hebben. Want des te meer at the point en solidair, zal deze op zeer gerechtvaardigde motieven berustende strijd voortwoeden. Dat is twee. En tenslotte: meneer de advo caat en cliëntèle alsnog hun zin krijgen met de bouw van enige van deze uitermate mens-, dier- en milieuvijandi- ge inrichtingen, is ook nog de vraag. Weliswaar ziet er dit dus thans naar uit. In feite -en dat is het trieste- dankzij de gra tie van een Nederlandse over heid die enerzijds (meer te on pas dan te pas) wel de mond vol heeft over duurzaamheid in de landbouw, maar ander zijds in de praktijk van alle dag nog steeds de stimulator I tezers reageren j op De Stern 'n te Horten en te beWerlcen 47teatischdae;etn'et tanThetmet^ J sta"tfpunteensis. is van kwalijke dingen als de onderhavige en die dus lood recht op die duurzaamheid staan. Maar ook dit blijft bij de basis niet onopgemerkt. En schade claims of niet, maar ook de meest absurde en vermeende aanspraken vallen in het niet bij de toekomstige schade die een provincie als Zeeland zich op de hals zou halen bij een verdergaande beschikbaar stelling van hun zwaarbe vochten bodem ten behoeve van dergelijke agressieve uit wissen. Dat is dus -als ik beter geteld heb dan een Van Gro ningen sommige dingen in de krant voorrekende - drie. En voorlopig wel voldoende. Vogelwaarde Cor Marcus THEATER TERNEUZEN De Kersentuin - toneel door Thea ter Antigone - van Tsjechow - bank roet van de Russische intellectueel - Zuidlandtheater - Zuidlandstraat 111 -20.00 uur MUZIEK HULST Boudewijn de Groot - 'Een nieu we herfst' - gemeenschapscentrum Den Dullaert - 20.15 uur DIVERSEN TERNEUZEN Dansen - SWOT - De Veste flat B - 19.00 uur Aquarel tekenen - Rivierenhuis - 's morgens NIEUW-NAMEN Oefenen EHBO - De Kauter -19.30- 21.30 uur CLINGE Volksdansen en zang - KBO - Mal- pertuus -15.30 uur Biljarten - KBO - Malpertuus -13.00 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur WESTDORPE Volksdansen - Concordia - 09.30 uur Gymnastiek voor ouderen - Con cordia- 10.30 uur Koersbal - Concordia -13.30 uur SAS VAN GENT Tentoonstelling - Keramiek van Sia Braakman - huisartsenpraktijk Sas van Gent - 08.00-12.00 uur en 14.00-17.30 uur Koersbal - Senioren Activiteiten Vereniging - De Speye -14.00 uur AXEL Koersbal - De Halle -14.00 uur Jokeren - Gregoriuscentrum -13.30 uur SLUISKIL Oefenen - Sempre Avanti - Meulen- gat - 's avonds Oefenen - BAC - Meulengat -19.30 uur ST.-JANSTEEN Kaarting - café Zondagsvermaak - 14.00 uur HULST Schieting - De Blaauwe Hoeve - 13.30 uur Jokeren - De Lieve -13.30 uur Dansen - KBO - De Lieve - 20.00 uur NIEUW-NAMEN Vleeskaarting - café St.-Cecilia - 20.00 uur IJZENDIJKE Bridgen - Bridgeclub IJzendijke - café Les Amies -19.30 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis - 13.30 uur Activiteiten en evenementen bestemd voor de dagklapper bij voorkeur per brief(kaart) zen den aan redactie De Stem, Post bus 145 4530 AC Terneuzen. Faxen kan ook: 0115 - 645742. Telefonisch op dinsdag en don derdag tussen 13.00 en 15.00 uur via nummer 0115 - 645752. FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Daylight Podium 't Beest - 20.30 uur Down by law HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Ransom 20.00 uur The First Wives Club 20.00 uur Evita 20.00 uur Courage under Fire 20.00 uur Daylight 20.00 uur Jack BRUGGE Kennedy Complex - 20.00 uur First Wives Club 20.00 uur Evita 20.00 uur Bound GENT Decascoop 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Ransom 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur La Sicilia 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur The truth about cats and dogs 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur First Wives Club 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Courage under Fire 14.30, 17.00 en 22.30 uur Surviving Picasso 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Evi ta 20.00 en 22.30 uur The Long Kiss Goodnight 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Daylight 14.30 en 17.00 uur Matilda 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sleepers 14.30 en 17.00 uur De klokkenluider van Notre Dame 14.30, 17.00 en 20.00 uur Hunch back of Notre Dame 20.00 en 22.30 uur A time to kill KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 20.00 uur Courage under Fire 20.00 uur Sleepers Clinge WAGENBOUWERSBAL - Za terdag 1 februari wordt voor de 6e keer het wagenbouwersbal ge houden door en voor de Clingse carnavalsverenigingen en buur ten. Voorafgaande aan het wa genbouwersbal gaan de buurtver enigingen voor de vierde keer wa gentjes kijken. Het wagenbou wersbal is in de feestzaal van 't Pleintje en begint rond 21.30 uur. Sint Jansteen KOFFIECONCERT - Fanfare St. Jan geeft zondag 2 februari om 10.30 uur haar jaarlijkse koffieconcert in Den Bombar don. Als gastvereniging is de Koninklijke Muziekvereniging Veronica uit Zuidzande onder leiding van dirigent R. D'Hert present. Fanfare St. Jan staat onder leiding van dirigent L. Verstiggel. Open haard concert in Porgy Bess Terneuzen - Porgy Bess. Open haard concert. Door het duo I Pulcini: Marie Kuijken (pianoforte en zang) en Veroni ca Kuijken (pianoforte). Wer ken van Mozart en Haydn. Ge hoord op zondag 26 januari. Door Jeanette Vergouwen De Kuijkens zijn tot ver buiten België bekend. De broers Wie- land (cello), Sigiswald (viool/di rigent) en Barthold (traverso) staan bekend als de baanbrekers voor de authentieke uitvoerings praktijk. De tweede generatie Kuijken biedt zich nu aan. Twee dochters van Sigiswald Kuijken en Marleen Thiers (altviool) vor men het duo I Pulcini (De Kui kentjes). Beiden spelen piano maar bewandelen ook zijpaden (zang en viool). Begonnen werd met de Sonate in F voor vier handen (KV497) waarin de concertante en galante stijl zich harmonieus vermengen. Het werk begint met een expres sief Adagio gevolgd door een Al legro di molto en een Andante met een mooie dialoog tussen de beide pianisten en een virtuoos slotdeel. Marie en Veronica Kuijken be spelen een copie van een forte piano (met kniepedaal) van Stein uit de tijd van Mozart, gebouwd door Claude Kebecom. Het sa menspel verloopt vloeiend en de kleine missers worden vakkundig opgevangen. Beiden beschikken over een soepele (vrij stevige) aanslag en vullen elkaar mooi aan. Er wordt gemusiceerd met stijlgevoel en liefde voor de mu ziek. In het Andante maken bei den gebruik van een mooie ac centuering en worden de muzika le zinnen knap doorgetrokken. In het Allegro, met vele loopjes en hoge eisen aan het technisch kun nen, spelen beide jonge musici als virtuozen. Dat de Kuijkentjes veel in hun mars hebben blijkt uit de veelzij digheid. Na het spelen van het Rondo (KV511) van Mozart zong Marie Kuijken vier liederen van Mozart, waarbij zij vakkundig en beheerst werd begeleid door haar 17-jarige zus. Nu zijn Abendemf- indung, Als Luise... en Das Lied der Trennung niet de mooiste lie deren van Mozart. Das Veilchen is bekender. Als zangeres overtuigt Marie Kuijken minder, interpretatief staat zij ver, haar affiniteit met Mozart (maar vooral Haydn) is groot, maar technisch zijn er nog een aantal plooien glad te strij ken. Vooral moet er gewerkt wor den aan een bredere ademsteun en de intonatie bij lang klinkende tonen. Zij bezit een mooi vol tim bre, maar voert teveel pressie uit bij de hoge noten. Na de pauze werden twee Haydn- composities vertolkt. De Sonate Hob XVI 24 en de Italiaanse can tate Arianne in Naxos voor so praan en pianoforte van Haydn. De Sonates voor pianoforte van Haydn blinken uit door gratie en spontaniteit en kennen door de vele variaties ook een grote ex pressie. Veronica Kuijken speelt soepel en natuurlijk en schijn baar moeiteloos; prachtig licht en soepel en met een mooie transpa rantie. Ook als begeleidster over tuigt zij ten volle. De cantate is een prima besluit van een recital. Het werk wordt (met een stukje theater en de ge baren uit die periode) met veel expressie gebracht. Deze compo sitie ligt de zangeres veel beter. Vooral in de snelle delen over tuigt zij en weet met haar stem alle emoties op te roepen. Zij wordt bovendien geweldig gehol pen door de bijna perfecte bege leiding. Het moge duidelijk zijn. De Kuij kentjes bezitten net als hun ouders veel kwaliteiten.

de Stem | 1997 | | pagina 13