Onderzoek naar wensen landinrichting ben gezondmaar zo stijf als een bok adem DE STEM Versoberde reconstructie weg Roofack-Potjes bij Goede Dijkgraaf Evers dijk is man van netwerken Weinig bezoekers bij open dag moskee Axel MENTAJ ws Ind KOR lidstaten' y-moord zeiaar vrij. eldt-Jakob e studenten A5 Aanleiding verkaveling Biervliet ]\|jnister Jorritsma doopt nieuwe veerboot Hengstdijkenaar aangehouden voor zware mishandeling Drugsvangst Midden-Zeeland RPF wil drugssmokkel via vliegveldjes aanpakken Snelheidsduivels in Vogelwaarde UARI 1997 het schoolplein. urocommissaris ders meer mach Anders komt er vreest hij. teert dat de Euro; lands beleid. De schamende wijze tijd op één lijn te kleinere leden va grote aantal partr van de grote land e zich al vroeg op ndpunt, terwijl p r de laatste werelc -Europese lander het de vraag of rr ige keus is. De klei spiraties en prete eederangs behan d werkt. Dit voor aardigheidsgevof otie funest, spunt, als dat var etsheid. Het dien umenten. De Euro tellingen van mac gkeert naar klas e dat hij, hoe hor ets begrepen heel iropese Unie mor •meel een zwaarc lolitiek. In ruil d; n buitenlandse p an den Broek za n. Volgens Van n de kleinere lid: tannië, Frankrij] ldtoneel. Zonder ers het risico dal ;e politiek hun ei asse doorbreken di ilandse beleid. arnië heeft 50.000 t e leidt tot de aanh de zoon van de act k doodgeschoten, ond te verwisselen, verspreid. Het gaat taties verricht. use residentie ip Li ijgelsiten, De Perpa ting uitgezonden, sé Rivas Rodriguez in, begeleid door Ri isschop Juan Luis anuari. Rebellen var vielen en toen hond nog 72 gijzelaars v< idheid van de Noo: duidelijkheid heb! rrouw. Het vermoec >m van Creutzfeldt kte wordt veroorzaa f aan de gekkekoeie antonen, of de vrou hleswig-Holstein is t iteld. In februari 19! jrd rund aan de ziek an BSE in Duitsland et Joegoslavische lej identen die al een wr 5e in burger geklede in de lucht, terwijl udenten en het kort colonel Sreten Simo' ;n hier gekomen om n hun formidabele w: is een kwestie van jdens de politieke cr :n toen president Mil iezingen van 17 nove de oppositie in veert klaarde. EMU heeft het stim ewerkt. Wat is er A t formuleren van soc. ia? Waarom elkaar n en door onze socii ook duidelijk te vroeg hij. Vooralsn haal beleid binnen e Unie echter een kwe ange adem. érentie vormt een o >ar de Europese Top aar het Verdrag vi ;ht moet worden hf derland grijpt het tijo •zitterschap van de Ui te hameren op egenheidsparagraaf ieuwde verdrag, il ging de doos van Pa het driedaagse congi ierdam niet open, Me ervan overtuigd dat ïtie zijn sporen zal n< Er is grote zorg uitg1 over de toekomst va orgingsstaat en er fl itingen gewekt. Dus hj ;rp vindt ongetwijf® g in het Europese Zeeland MAANDAG 27 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Oostburg - De reconstructie van het traject Roofack-Potjes bij Nieuw- vliet en Groede wordt versoberd uit gevoerd. Er is echter nog een tekort van 1,3 miljoen gulden om de verso berde plannen uit te voeren. De Directie Infrastructuur en Vervoer van de provincie maakt dit kenbaar in de uitwerking van het concept-plan. De reconstructie van dit traject wordt uitgevoerd in het kader van het verkeers- veiligheidsproject Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen. De versoberde versie kost 7,2 miljoen gul den. Er is 'slechts' een investeringsruimte van 5,9 zodat de provincie kampt met een tekort van 1,3 miljoen gulden. Door de aanbesteding van het gedeelte Nieuwvliet krijgt de provincie meer in zicht in de werkelijke kosten en kunnen de ramingen wellicht goedkoper uitval len. Als dat niet het geval is, zoeken de ge zamenlijke partners van het project een oplossing voor het ontstane tekort. In ie der geval is besloten met het versoberde plan aan de slag te gaan. De eventuele reacties uit het overleg, met de maatschappelijke en economische sec toren uit het desbetreffende gebied zullen waar mogelijk in de plannen worden ver werkt, voordat de werkgroepleden het project opnieuw bespreken. Daarna volgt een tweede overlegronde. Na het verwerken van de reacties uit dit overleg wordt Gedeputeerde Staten voor gesteld het plan vast te stellen. Dan kan het plan verder worden uitgewerkt en planologisch worden ingepast. Ook kun nen dan de benodigde gronden worden verworven en besteksgereed gemaakt waarna het project daadwerkelijk kan worden uitgevoerd. Het project beslaat de wegvakken Roofack-Groede, Groede- Nieuwvliet en Nieuwvliet-Potjes en be staat uit de aanleg van rotondes, gebieds- ontsluitingswegen, erftoegangswegen, parallelwegen en fietspaden. Bij het buurtschap Boerenhol en bij Groede wor den verkeersplateaus aangelegd waarmee een maximum snelheid van vijftig kilo meter per uur wordt afgedwongen. Op de weg Nieuwvliet-Potjes wordt ter hoogte van de Molenweg een landbouwviaduct aangelegd om een ongelijkvloerse over- steekmogelijkheid voor landbouwverkeer te realiseren. Een van de doelstellingen van Duurzaam Veilig is immers een scheiding van land bouwverkeer en overig verkeer. Het con ceptplan wordt 4 februari om 19.30 uur door medewerkers van de provincie toe gelicht tijdens een bijeenkomst in de Pan- nenschuur in Nieuwvliet-Bad. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO) laat een representatief onderzoek uitvoeren naar de verwach tingen die de Zeeuwse boer heeft van landinrichting. Deze stu die is mede ingegeven door het afstemmen van de ruilverkave lingen Biervliet en Aardenburg. LTO Zeeland hoopt met het on derzoek boven water te krijgen wat de wensen en verwachtingen zijn van de ondernemers ten aan zien van landinrichting en welke factoren de meeste invloed heb ben gehad op het afstemmen van de ruilverkavelingen Biervliet en Aardenburg. Het extern onderzoek wordt be kend gemaakt in de laatste uitga ve van GLTO Nieuws, het week blad van de Gewestelijke Land en Tuinbouw Organisatie Zuid, Midden en Oost. Het onderzoek wordt gefinancierd door de pro vincie en de Landinrichtings- dienst. Interviews Het onderzoek bestaat uit onge veer vijfig diepte-interviews met landbouwers uit de hele provin cie. De nadruk ligt op ruilverka- velingsgebieden waarover recent is gestemd of waarover nog ge stemd moet worden, met name in Zeeuws-Vlaanderen. Na het afstemmen van Biervliet en vooral Aardenburg is een fun damentele discussie ontstaan over het instrument landinrich ting. Binnen de landbouw was er veel kritiek op de hoeveelheid na tuurgebieden in de ruilverkave lingsplannen. Ook de vraag of ruilverkaveling voldoende econo misch rendement voor de indivi duele boer oplevert speelde een rol voor veel boeren om tegen te stemmen. Veel landbouwers wa ren niet overtuigd van dit rende ment. Rijkssubsidie De commissie van de ruilverka veling Aardenburg slaagde er nog wel in een behoorlijke rijkssubsi die in de wacht te slepen om de twijfelende landbouwers over de streep te trekken. De subsidie was bedoeld voor het treffen van maatregelen op het land om het economisch rendement te verbe teren. De boer moest wel zelf in vesteren maar kreeg een deel van deze investering via de subsidie terug. Deze regeling had echter niet het gewenste effet. Net zoals Bier vliet werd ook de ruilverkaveling Aardenburg vorig jaar afge stemd. LTO Zeeland wil nu pre cies weten wat de oorzaken zijn geweest. „Er is veel weerstand te gen het opnemen van het Natuur beleidsplan in landinrichtings projecten, maar of dat de door slag heeft gegeven is niet bekend. Misschien is het een complex van factoren, die per streek of per sector verschillen. Dat weten we niet. We hopen dat het onderzoek hier duidelijkheid in brengt, zo dat landinrichtingsprojecten mo gelijk wel op de praktij kwensen kunnen worden toegespitst," al dus secretaris B. Feijtel van LTO- raad Zeeland. Hengstdijk - Een 41-jarige man uit Hengstdijk is gisteren in zijn woonplaats aangehouden vanwe ge bedreiging met de dood en zware mishandeling in de relatie- Den Haag/Arnemuiden (ANP) - De RPF-fractie in de Tweede Kamer wil een strengere controle op drugssmokkel via kleine vliegvelden. De Tweede Kamerleden Stelling werf en Rouvoet van de RPF willen van de ministers van Justitie en Verkeer en Waterstaat weten of kleine, veelal af gelegen vliegveldjes niet zeer goed bruikbaar zijn voor in ternationale drugstransporten. De RPF-fractieleden wijzen in schriftelijke vragen op twee recen te drugsvangsten op de vliegveldjes van Lelystad en Midden-Zee land. De douane op vliegveld Lelystad onderschepte in december voor de eerste maal 34 kilo hasj in de bagage van de bemanning van een eenmotorig vliegtuigje. De drugs waren bestemd voor En geland. De Engelse bemanningsleden zijn aangehouden. In dezelfde maand ontdekte de politie op vliegveld Midden-Zee land in Arnemuiden tien kilo marihuana, veertig kilo amfetamine en ruim 25.000 xtc-tabletten. Deze partij drugs met een straat waarde van een miljoen gulden bevond zich eveneens in een vlieg tuig met bestemming Engeland. De RPF vraagt zich af hoe het douanetoezicht op kleine lucht vaartterreinen is geregeld en hoe intensief de controle is op drugs transporten. Ook willen de Kamerleden weten of er sprake is van een verschuiving van drugstransporten van de nationale en regio nale luchthavens in de richting van de kleine luchtvaartterreinen. H. EVERSDIJK, de nieuwe dijkgraaf van waterschap De Drie Ambachten, houdt zich de komende twee jaar vooral bezig met de fusie tussen de drie Zeeuws-Vlaamse water schappen. Deze fusie moet op 1 januari 1999 een feit zijn. Hij stelt alles in het werk deze datum te halen. Zonder de belangen van 'zijn' waterschap uit het oog te verliezen ziet hij mede als voorzitter van de commissie waterschaps structuur het succesvol afronden van het fusieproces als zijn opdracht. Onder grote belangstelling werd zaterdag het schip 'Prins Johan Friso' gedoopt in Vlissingen. De boot gaat in april varen tussen Vlis singen en Breskens. foto jaap wolterbeek Van onze correspondent Vlissingen - Het was natuurlijk te ver wachten. Een fles champagne van nege nennegentig guldens sla je niet zomaar stuk op de boeg van een nieuwe veerboot. En zo was het ook zaterdag bij de doop van de veerboot 'Prins Johan Friso' bij de Schelde in Vlissingen waar minister A. Jorritsma de doop zou verrichten. Het 'ik wens u en uw bemanning -en wat zachter- en de passagiers natuurlijk ook een behouden vaart', ging haar prima af. Het kap pen van het lijntje waarmee de fles zou los schieten ging eveneens voortreffelijk, maar de fles werkte tegen en dus klonk er alleen maar een knal van een harde fles tegen een harde scheepswand. Jorritsma nam direct maatregelen. In plaats van gelaten af te wachten sprak ze ferm: „Hier moeten andere maatregelen worden ge nomen," en „Kom op," stapte ze op de veer boot en deed een tweede poging om de fles aan gruzelementen te gooien. Uiteindelijk was er een derde, maar dan geslaagde actie voor nodig om het prijzige vocht te doen schuimen. Niettemin: Jorritsma had de groot ste pret. De nieuwe Prins Johan Friso, dient ter vervanging van de enkeldeksveerboot 'Prinses Margriet' en zal samen met de dub beldekker 'Koningin Beatrix' de verbinding tussen Vlissingen en Breskens gaan onder houden. De nieuwe boot is 113,60 meter lang en krijgt een vervoerscapaciteit van 210 personen auto's dan wel 106 personenwagens en 30 vrachtwagens. Het aantal passagiers dat mee kan varen bedraagt duizend. De kiel van de boot werd gelegd midden juni 1996 en het schip is 25 april gereed om in dienst te wor den gesteld. Door Frank van Cooten „KIJK, het apparaat van De Drie Ambachten is honderd procent geolied. Het is daarom niet nodig ieder uur van de dag op kantoor te zijn. Daarnaast heb ik bij wa terschap De Zeeuwse Eilanden 3,5 jaar aan de fusie gewerkt. Heb daar dus ervaring mee. Ik ben nu 63 jaar. Als de fusie in Zeeuws-Vlaanderen lukt zie ik dat als een mooie afsluiting." Hoofdingeland A. van Pagee sprak tijdens de laatste algemene vergadering van dijkgraaf W. Gosselaar nog zijn twijfels uit over de volledige inzet van de nieuwe dijkgraaf Eversdijk. Dit gezien zijn vele andere functies zoals lid van de Eerste Kamer. „Of de nieuwe dijkgraaf dezelfde tijd zal besteden als Gosselaar betwijfelen sommige leden van de algemene vergadering. Gosse laar was immers altijd aanwezig op het kantoor," sprak Van Pagee toen. Eversdijk maakt duidelijk dat hij probeert, met uitzondering van de dinsdag, de vaste vergaderdag Bij een huiszoeking in zijn wo ning trof de politie zes geweren, een alarmrevolver en een aan zienlijke hoeveelheid munitie aan. De Hengstdijkenaar is voor nader onderzoek ingesloten en in verze kering gesteld. Van onze correspondent Axel- De Turkse Culturele Vereniging en de Islamitische orga nisatie in Axel hielden zaterdag een open huis in de moskee. Belangstellenden konden een gebedsdienst bijwonen. Slechts drie personen maakten van de uitnodiging gebruik. Enkele jaren al zijn Nederlandse en Turkse Axelaars bezig om toe nadering tot elkaar te zoeken. Meer begrip en respect kunnen ook ontstaan door meer te weten te komen over eikaars geloofsbe leving, vandaar dit initiatief. Ali Yurtkap secretaris van de Turkse Culturele vereniging ver welkomt de bezoekers hartelijk. „Deze maand is de ramadan, voor de moslims een heilige maand. De mannen en vrouwen gaan dan ge scheiden bidden in de moskee aan de Walstraat. Ze mogen van dageraad tot zonsondergang niet eten en niet drinken, niet roken en geen seksuele omgang." Ali kijkt op de islamitische ka lender, wanneer hij moet bidden en wanneer hij mag eten. Een Ne derlandse mevrouw uit Klooster- zande, haar dochter en vriend zijn de enigste bezoekers. Haar dochter heeft verkering met een moslim, vandaar dat zij meer wil weten over de islam. „Zijn er in Zeeuws-Vlaanderen Nederlandse vrouwen bekeerd tot de islam en komen er gemeng de huwelijken voor?", vraagt ze. Ali weet dat één vrouw zich be keerd heeft.-Gemengde huwelij ken komen alleen voor bij Turkse mannen met een Nederlandse vrouw. Dan roept de imam op tot gebed. Drieëndertig keer knielen de gelovigen met het gezicht naar Mekka, terwijl zij de naam van Allah prijzen. Van onze verslaggever Vogelwaarde - De provinciale weg bij Vogelwaarde nodigt klaarblijkelijk uit tot hard rijden. Tijdens een snelheidscontrole van de politie eind vorige week bleek immers dat een op de zes automoblisten harder reed dan de maximaal toegestane snelheid van 80 kilometer per uur. Van de in totaal 696 geregis treerde voertuigen reden er 108 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 126 kilometer per uur. Vermoedelijk vanwege dit resul taat hield de politie vrijdag op nieuw een snelheidscontrole op de provinciale weg bij Vogel waarde. Van de 696 geregis treerde voertuigen reden er tach tig te hard. Door Jeanette Vergouwen Kloosterzande - De grens van de eeuw overschrijden is een prestatie. Marie de Waal-van Damme vierde gisteren haar honderdste verjaardag, maar de krasse eeuwlinge vond het helemaal geen prestatie. Ze kletst graag en neemt geen blad voor de mond. „Ik kan nog alles zelf en ik hoor hier nog bij de fieven (=fhnk). Ik ben tevree, ik ben gezond, maar zo stijf als een bok. Op den dool gaan kan hier niet meer." Zij zit lekker in haar grote stoel in een ruime kamer van verzorgings huis Sint Anthonius in Groenen dijk. Op tafel een grote vaas met honderd rode rozen. „Schoon hé, spijtig dat die straks verwelken." In de kamer zit een groot deel van de familie en worden herinnerin gen aan vroeger opgehaald. Marie van Damme werd geboren in Walsoorden. Zij had drie broers en een zus en toen ze zeven jaar was stierf haar moeder. „Ik heb altijd veel moeten werken, met mijn veertien zat ik al onder de koeien en moest ik gaan werken bij de mensen. Ik heb zeven jaar geploeterd in hotel Rotterdam in Terneuzen, daar heb ik van alles moeten doen." Haar echtgenoot, Alfons de Waal, leerde ze kennen aan de toog in het café. „Hij was van Eeck en een stukske ouder dan ik. In het café zeiden ze; meiske die durf jij geen toot te geven. Nou ik gaf hem er wel een, gemeend en voor honderd procent. We zijn in 1923 getrouwd en we kregen drie zonen." Vrienden De eeuwlinge bezit drie kinderen, zes kleinkinderen en negen ach terkleinkinderen. „En heel veel vrienden, want ik had graag men sen over de vloer. Ze komen ook hier nog steeds, alleen zijn er al veel weggevallen. Dat is triest, Marie de Waal-van Damme vierde gisteren in het verzorgingshuis Sint Anthonius in Groenendijk haar honderdste verjaardag. foto wim kooyman maar vandaag zullen we maar wat lachen er is al genoeg chagrijn in de wereld." „Mijn man was stoker en later conducteur op de provin ciale boot, veel ambachten en veel ongelukken en we hebben echt ar moe gekend, maar we waren ge zond en dus steenrijk." Op de vraag wat ze het liefst deed, antwoordt ze gevat 'centen tellen als ik ze had'. Haar felle ogen glin steren als ze vertelt over de kermis van Walsoorden. „Altijd op twee de kerstdag en dan een harmonika en een walsje. Heerlijk vond ik dat. We waren altijd bij mekaar en tegenwoordig gaan ze alleen maar uit mekaar." Marie de Waal van Damme laat de kaas niet van haar brood eten en verklaart als het middageten komt dat ze geen honger heeft, maar dorst. „Ik hoop dat er van avond een goed glas is bij het di ner. Het liefste eet ik snert met een kluif, maar het zal vanavond wel iets anders worden." Vakantie Ze heeft twee watersnoden mee gemaakt en toch veel en vaak leut gehad. „Ik was graag thuis, va kantie hoefde niet van mij. Een keer zijn we naar Amsterdam ge weest en toen sloeg de bliksem in in ons huis. Toekomstplannen maak ik niet. gewoon blijven le ven en er nog tien bij doen." De gebruikelijke telegrammen van de koningin en de Commissa ris der Koningin waren zondag al binnen. Burgemeester Th. Steen kamp kwam de eeuwlinge tijdens de receptie feliciteren en met hem een heleboel kennissen. In Sint Anthonius vierde de 36-koppige familie de gebeurtenis met een feestelijke maaltijd. van de Eerste Kamer, iedere dag wel een paar uur op het kantoor van het waterschap aanwezig te zijn. „Ik ben echter geen man van achter het bureau. Het water schap beschikt daarnaast over een goed ambtelijk apparaat waar ik vertrouwen in heb. Daar naast ga ik niet alles nakijken wat de ambtenaren doen. Ik heb wel een aantal nevenfuncties op een lager pitje moeten zetten. Ook ben ik lid van de Raad van Europa maar dat is simpel. Daar mag iedereen iedereen vervan gen. Ik ben wel bij het water schap De Zeeuwse Eilanden ge wend geweest te werken met zo'n 450 mensen. De Drie Ambachten is wel kleiner maar loopt zeker niet minder." Eversdijk noemt zich een man van netwerken. Het aanboren van zijn contacten ten voordele van waterschap De Drie Am bachten en van de fusie. „De fu sie in Noord-Zeeland is op een nette manier afgerond. Nu heb ben mij mensen de vraag gesteld of ik eigenlijk wel gek ben om op 63-jarige leeftijd een dergelijke klus in Zeeuws-Vlaanderen aan te pakken. Maar ik vind het ei genlijk wel leuk om nog zoiets te mogen doen. En het is natuurlijk helemaal prachtig als het fusie proces tussen de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen succes vol wordt afgerond." Eversdijk wil meteen het verhaal de wereld uithelpen dat de opvol ging van Gosselaar 'geregeld' is. Er is immers geen formele sollici tatieprocedure gevoerd. Twee za ken liggen hieraan volgens hem ten grondslag. Eversdijk heeft veel ervaring binnen de water schapswereld en met het fusie proces. Daarnaast blijft De Drie Ambachten nog maar twee jaar zelfstandig. „Kijk, je had ook iemand binnen de eigen organisatie tot dijkgraaf kunnen benoemen en mij tot al leen voorzitter van de commissie waterschapsstructuur. Maar deze variant is veel duurder. Dus vond het waterschap deze oplossing praktischer." Eversdijk lacht over de manier waarop hij voor de functie was benaderd. Hij slaat van pret met de vuist op tafel. „Op 13 septem ber was Wim Gosselaar aanwezig bij de algemene vergadering van De Zeeuwse Eilanden omdat hij op de voordracht stond voor nieuw dijkgraaf. Ik vroeg aan Wim een boterhammetje mee te eten. Wim vroeg mij aan tafel of ik trek had in Zeeuws-Vlaande ren omdat daar een vacature was. Zo is het balletje zonder 'geregel' van mijn kant gaan rollen. Het gaat er nu om het fusieproces succesvol te laten verlopen. Zon der uiteraard de belangen van De Drie Ambachten uit het oog te verliezen. Dat staat buiten kijf." Eversdijk heeft deze maand al in formele gesprekken gevoerd met collega-waterschappen en ge meentebesturen. „Daar heb ik al veel van opgestoken. Zo werd mij tijdens het bezoek aan de ge meente Axel het belang van het fietspad aan de Buthstraat op het hart gedrukt. Het viel mij op dat dit fietspad vaak op de agenda van het waterschap staat. Wat mij betreft kan dit fietspad wor den aangelegd."

de Stem | 1997 | | pagina 5