Emoties na drama niet verbergen' DE STEM duur? leendert v.d. born Pa Hingis heeft het niet breed Brand legt Ylissings bedrijf in de as Beveiligen treinen tegen 'surfers' lijkt onmogelijk jzersterk irijf eendertse KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N D 0 mfïïÊfo Crisisteam op Baveise schooi Scheiding waarschijnlijk oorzaak drama Ulvenhout Politici waren 'toevallig' doelwit van Nijmegenaar weerman Brand redt kinderen Alle merken *125 stuks Jonger dan 2 jaar. Minder dan 40.000 km Autocenter Roosendaal Duitsers houden vast aan Kotz, Faul en Schwein Nu 6 weken de stem voor 31 gulden ij B194totr.o jen echt! Angela 26, Lysbet?7 eg 456,076-51djg ronique, Kelly, uw, Wendy, Joyce ;l. 0165-341241^ (35) verwent WEN, Maak ookten I 'k|e via 06-5953aieq t.N vewen~di^ n. Verdien 8000/- etto: 06-350.160 51 dvies \ITIEM S-BREDA in l\IGEN 80 Boekhouder boekhouding en bel Kannekens Rugstr 8 ebrord 0165-387045 siliging. reek, voor al uw voor- ■5650800. lioolontstop. Voor al uw RST0PPINGEN INCX. 076-5878658. i zijn al onderweg! Schilderwerk rvaren schilder zich aan voor al uw lerwerk. 0162-432282. Stofferingen Stoffeerder tecialiseerd in trappen stofferen ook Vinyl iding tel. 0167-566768. meer dan 65 jaar het adres voor inieuw stofferen jw meubelen. Jan Vos, ade 28, Roosendaal, tel. 0165-533073. olyethersnijderij snijden en leveren alle yether voor u op maat o.a. boten, caravans, sens, bedden, stoelen ©tc vPN Klerks B.V. strieweg 65A, Waalwijk Tel. 0416-342362. "immerwerken Timmerbedrijf AD EMMERIK lovatie, kleine verbou- ngen, deuren, ramen, nen, plafonds, poorten, oecialiseerd in inbraak- ind hang- en sluitwerk. 076-5650573 fen een begrip jbeltransport I en België rsoneel. sdige verzekering. 98, Fax: 313692. i» -—to* v hm»" n gg: ih i»*|f V4 ïïr E"*?* KMiiMt «WfalA "f BREDA SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA. Tel. 076-5223166 137e JAARGANG 2 KATERNEN OeBinnenkrant A2 Binnenland A3 8uitenland A4 Zeeland A5 A6 Bids A7 RIV-programma's A8 Sp0It B1 t/m B8 DE STEM Romanticus Morten Olsen past bij Ajax PAGINA 8"710311"000218" I I I I I MAANDAG 27 JANUARI 1997 'Itö II B1T MÜANOAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Derde titel Bodegraf, negende voor Sampras Van der Poel eindwinnaar Superprestige PAGINA Niemann verslaat De Jong op klapschaats I MIN./MA] -2/3 PAGINA Grijs weer Al te grote veranderingen hebben we van het weer voor lopig niet te verwachten. De kans op zon is en blijft klein, bewolking houdt de overhand met in de ochtend nevel of mist. Er is weinig wind. Van onze verslaggeefster Bavel - Basisschool De Toermalijn in Bavel rouwt. Om Pascal (9) en Gijs (7), leerlingen van groep vijf en drie, die vrijdag avond door hun vader van het leven zijn beroofd. Van onze verslaggeefster Ulvenhout - Het niet kunnen verwerken van een echtschei ding is waarschijnlijk de oor zaak geweest van het drama, dat zich vrijdagavond in het bos tussen Ulvenhout en Chaam heeft afspeeld. Een 43-jarige man uit Ulvenhout schoot in de Heistraat met een jachtgeweer zijn twee zoontjes van negen en zeven jaar dood waarna hij zelfmoord pleegde. Een toevallig passerende Breda- naar ontdekte de drie lichamen naast de auto van de man. De man had de kinderen bij hun moeder in Bavel opgehaald in het kader van de reguliere be zoekregeling. De ouders scheid den drie jaar geleden. Volgens de politie was er geen enkele aan leiding te veronderstellen dat de man, een metaalarbeider, in gro te psychische nood verkeerde. Wel was de scheiding voor hem een onbespreekbaar onderwerp. Anderhalf tot twee jaar geleden moest de politie enkele keren be middelen bij onenigheden tussen de man en zijn ex-vrouw. Na dien is de politie niet meer om hulp gevraagd. Berichten afgelopen weekend in de media als zou de man het wa pen vorige week in België ge kocht hebben in het bijzijn van zijn zoontjes, konden niet beves tigd worden door de familie. Op de school van beide kinderen, De Toermalijn in Bavel, is zater dag een crisisteam gevormd met vertegenwoordigers van school en hulpverleningsinstanties. Me dewerkers van Slachtofferhulp, het Riagg, huisartsen en de GGD begeleiden de leerkrachten bij de opvang van de 260 leerlingen van de school. De politiemensen die bij de zaak betrokken zijn, worden opge vangen door het bedrijfsopvang- team. De Bredanaar die de licha men vond, heeft aangegeven geen professionele hulp nodig te hebben. De kinderen worden donderdag begraven in Bavel, hun vader een dag eerder in Ulvenhout. De leerkrachten moeten vanaf vandaag verder met 260 leerlin gen, die op abrupte wijze ontdekt hebben dat het leven soms wreed, pneerlijk en onbegrijpelijk is. Op welke vragen ze antwoord moeten geven, met welke emoties ze te maken krijgen: ze wisten het dit weekeinde nog niet. „We laten het afhangen van wat uit de kin deren zelf komt," zegt J. Goos- sens, directeur van De Toermalijn. Hulpverleners „Er zijn hulpverleners in de school aanwezig, op wie te allen tijde een beroep kan worden ge daan. Niet alleen maandag, maar zolang als het nodig is." In het lo kaal van de klasgenootjes van I Pascal en Gijs en hun leerkrach ten is permanent een begeleider aanwezig. „Die kinderen hebben specifieke aandacht nodig. Daar zijn ook al afspraken over ge maakt. Bijvoorbeeld dat we tafel tje en stoeltje van de slachtoffer tjes gewoon laten staan. Sinds Goossens zaterdagochtend op de hoogte is gesteld van het drama is hij constant in de weer geweest om te zorgen dat de kin deren op zo verantwoord mogelij ke wijze worden opgevangen. Er is een crisisteam gevormd met vertegenwoordigers van het schoolbestuur, Riagg, GGD, Slachtofferhulp, maatschappelijk werk, politie en directie. Zaterdagavond nog hebben alle ouders een brief ontvangen, waar in hen wordt aangeraden hun kin deren te vertellen wat er gebeurd is, zodat ze al op de hoogte zijn als ze vandaag naar school komen. Niet opgeleid Gisteren zijn alle leerkrachten bij elkaar gekomen om het opvang- draaiboek te bespreken. „Voor dit soort dingen ben je niet opgeleid, hee," aldus Goossens. „We hebben er wel enige literatuur over en we Zijn heel erg blij met de hulp van de professionele organisaties. Het zijn niet alleen de kinderen die vol vragen en emotie zitten. Ook de leerkrachten zullen het een en an der kwijt moeten." bat gebeurde gisteren al tijdens de briefing, waarbij de teamleden elkaar voor het eerst zagen na het gebeurde. „Je ziet dat iedereen anders reageert," aldus bestuurs lid Scholten. „Sommigen heel emotioneel, anderen boos, de emotie kan ook van het ene op het andere moment omslaan. De een wil erover praten, de ander juist niet." Het zijn deze wisselende reacties die ongetijfeld ook de kinderen gaan vertonen. „We zullen ze heel °pen en eerlijk tegemoet treden I ZIE OOK BINNENLAND - A3: - Familiedrama Ulvenhout is vulkaan van opgekropte emoties - 'Het gaat je voorstellings vermogen te boven' en geen verstoppertje gaan spelen. Iedereen mag alles vragen, emo ties hoeven niet verborgen te blij ven." Toen nog geen twee weken geleden het Hoofddorpse drama zich afspeelde, hebben alle leer krachten in Nederland wel een moment stilgestaan bij hun colle ga's van de school, waarop de drie vermoorde kinderen zaten. Ook op De Toermalijn. „Je vraagt je af hoe je daarmee om moet gaan. En nu staan we er zelf voor. Daar hou je geen rekening mee, kun je niet op voorbereid zijn. We hebben wel contact gehad met de school in Hoofddorp. Hun ervaringen zijn heel waardevol geweest voor het vaststellen van de handelwijze hier." Begrafenis De schooldirecteur zal vanoch tend eerst alle kinderen toespre ken tijdens een bijeenkomst in de hal. Daarna gaat iedereen naar zijn klas om met de eigen groeps- genootjes verder te praten. Van daag zal er ook worden gesproken over de begrafenis van Pascal en Gijs, die donderdag plaatsvindt. „We willen als school natuurlijk graag iets doen tijdens de begrafe nis," aldus Scholten. „Maar we hebben hierover overleg met de moeder. Zij is degene die bepaalt wat er gebeurt, het gaat nu om haar. We hebben met haar afge sproken dat we niets doen wat zij niet wil." Van onze verslaggevers Nijmegen - De Nijmeegse wet houder J. Thielen en diens par tijgenoot en voorzitter van de PvdA in de Nijmeegse gemeen teraad G. van Rumund lijken 'toevallige' slachtoffers van een agressieve 45-jarige plaatsgenoot. Die vuurde vrijdagavond in be schonken toestand in café De Tempelier tenminste acht schoten af uit zijn pistool. De twee getrof fenen maken het redelijk. Thielen probeerde de man die, zoals wel vaker, op ruziënde toon tegen aanwezigen in het café bezig was tot bedaren te brengen. Op een ge geven moment trok de man zijn pistool. In een reflex greep de wet houder naar het vuurwapen, dat vrijwel meteen afging. Thielen werd daarbij getroffen door een kogel die diep zijn lies binnen drong. Vervolgens heeft de man volgens getuigen nogmaals ge richt op het hoofd van de op de grond liggende wethouder ge schoten. Hij miste, waarna de man zijn pistool in het wilde weg lijkt te hebben leeggeschoten. Daarbij werd Van Rumund ge troffen door een kogel, die door zijn arm ging. Hij houdt daar waarschijnlijk geen blijvend letsel aan over. De artsen die Thielen opereerden, durfden de kogel niet te verwijderen: de kans dat daar mee meer schade zou worden aan gericht dan wanneer de kogel blijft zitten, was te groot. Hoewel de dader, die zichzelf za terdagmorgen om vier uur meldde bij de politie, nog steeds niet heeft toegegeven de schutter te zijn, valt daaraan nauwelijks te twijfelen: twintig bezoekers hebben hem in actie gezien. Een uitslaande brand op het indus trieterrein Vrijburg tussen Vlissingen en Middelburg, heeft zaterdagavond het bedrijfsgebouw van installatiebe drijf Rudi Moens volledig in de as ge legd. De schade bedraagt twee tot drie miljoen gulden. Het bedrijf had zojuist een splinternieuwe badkamer-show room geopend. De brand ontstond rond negen uur 's avonds. Rond half elf kon het sein brand meester worden gegeven. Zestig brandweerlieden van de korpsen Vlis singen en Koudekerke zijn bij de brand bestrijding betrokken geweest. De be woners van twee in de directe omgeving gelegen woningen werden uit voorzorg geëvacueerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. foto wfa Hoogvliet (anp) - Een 37-jarige brandweerman uit Rotterdam beeft zaterdagavond twee kinde- ten gered uit een brandende wo- jbng in Hoogvliet. Hij haalde de anderen, 10 en 13 jaar oud, van de bovenste verdieping van het "ris en beademde hen met zijn Persluchtmasker. De brand in de woning was zaterdagavond tegen Mf elf ontstaan door een overver- Wte pan. Daardoor vlogen de af zuigkap, de keuken en de woon kamer in brand. Pa Hingis: balletje kan raar rollen Martina Hingis omhelst haar moeder Melanie na dat ze Mary Pierce verslagen heeft. foto afp Door Vincent Ronnes Melbourne - Karol Hingis, wiens dochter Martina dit weekeinde in Australië met een Grand Slam- tennistitel aan de haal ging, schraapt met het schoonhouden van de tennisbanen in de Slo waakse stad Kosice een kleine driehonderd gulden per maand bij elkaar. Zaterdagochtend zat hij met enkele kennissen voor de televisie om te zien hoe zijn 16-ja- rige dochter met één tennistoer nooi 950.000,- verdiende. Martina Hingis werd in het Australi sche Melbourne met een overtuigende overwinning (6-2,6-2) op Mary Pierce de jongste Grand Slam-winnares van deze eeuw. Eerder tijdens dit toernooi werd bekend dat Hingis een sponsor contract met een Italiaanse firma heeft getekend met een waarde van 15 miljoen gulden. Hingis bereed in haar vrije uurtjes in Melbourne vele malen een paard, toe passelijk genoeg 'Magic Girl' genaamd. Ze had het wel willen ko pen. „Maar ik heb er al twee," vertel de ze na haar overwinning. „Geld is het probleem niet." Dat is het dus wel voor haar vader, van wie moeder Melanie scheidde toen Martina zes jaar was. Moeder en dochter verhuisden naar Zwitserland. „En het ergste van alles is dat nie mand gelooft dat ik helemaal niets van haar krijg," vertelde Karol Hingis vorige week aan een journalist van het Engelse dagblad The Indepen dent. Slechts enkele keren zag hij zijn dochter nog. Zijn droom is, zo vertel de hij, om haar nog eens te trainen. „Maar ik weet dat Melanie dat niet wil. Ze vindt dat ik een slechte in vloed op haar heb." In Kosice valt er voor hem als tennisleraar geen droog brood te verdienen. „Want niemand hier kan het betalen." Karol Hingis hoopt zijn dochter eind volgende maand te ontmoeten als ze met het Zwitserse team voor de Fed Cup naar Kosice komt. Hingis: „Ik heb niet veel meubilair, maar ik heb altijd nog mijn sofa. Die houd ik voor het geval Mar tina komt en ze hier wil blijven sla pen." Martina Hingis was gisteren al weer op weg naar het volgende toer nooi, Tokio. Daarmee verloste ze de organisatie in Melbourne ook van een klein probleem. Het slotfeest gistera vond voor spelers en genodigden vond plaats in de Metro Nightclub. En die is alleen open voor mensen van 18 jaar en ouder... ZIE OOK SPORT-BI en B3 (ADVERTENTIES) hoek Gastelseweg/Borchwerf Roosendaal telefoon (0165) 52 48 00 fax (0165) 52 48 10 Bonn (rtr) - Duizenden Duit sers houden vast aan hun naam, hoe ongelukkig die ook is. Zo zijn er maar weini gen die besluiten namen als Kotz (kots), Mörder (moord), Brathuhn (gebraden kip) of zelfs Hitier te veranderen. Ook al hebben zij daar bij wet recht op. In het Duitse telefoonboek staan honderden mensen ge registreerd als Faul (lui), Fett (vet), Dreckmann (vuil mens), Dumm (dom) of Schwein (varken), meldt het weekblad Focus vandaag. De dragers van deze namen zeg gen daar vooral als kind on der te hebben geleden. Waar om dan later nog buigen voor de sociale druk je naam te veranderen? „Waarom moet ik anders heten dan mijn va der en grootvader?," vraagt ene heer Schwein. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (46) Door Annemarie Buijk Roosendaal - Voor jongeren in Brazilië is treinsurfen dé manier om vanuit de slop penwijken het centrum van Rio de Janeiro te bereiken. In India willen reizigers, bij ge brek aan ruimte, zich nog weieens op het dak van het voortrazende rijtuig begeven. In Nederland hebben nog weinig jongeren de 'kick' van het treinsurfen ontdekt. Afgelopen vrijdag kende een surfavontuur van twee jonge Fransen een dramatische afloop. Een 18-jarige raakte zwaarge wond en zijn een jaar oudere compaan overleed voor het sta tion in Roosendaal. Sporadisch, heel sporadisch wil een Nederlander nog weieens een treinstunt uithalen. Zoals de 18-jarige jongen die in 1990 na bij het Haagse station Mariahoe- ve om het leven kwam, toen hij op het dak van een rijdende trein wilde klimmen. Tijdens de klim partij op de zo'n zestig kilometer per uur rijdende trein viel de jongen te pletter op de spoor baan. En G. van Eijk uit Roosendaal, machinist en voorzitter van de Vakvereniging voor Machinisten en Conducteurs afdeling Roos endaal, herinnert zich nog zo'n geval. „Dat zal al gauw zo'n vijf tien jaar geleden geweest zijn. Het was bij Breda. Daar klom ook een jongen vanuit een rij dende trein op het dak. Die kwam toen tussen de stroomlei dingen terecht en is geëlektrocu- teerd en helemaal verkoold." Dat soort stunts zijn inmiddels onmogelijk gemaakt door de Ne derlandse Spoorwegen. Zodra de trein vijf kilometer per uur rijdt, is er geen mens die de deuren nog openkrijgt. En ook de ramen zijn tegenwoordig hermetisch gesloten. Dat maakt klauterpar- tijen van binnenuit in ieder ge val al onmogelijk. Maar dat was blijkbaar buiten de waard gerekend van de twee jongens uit het Noord-Franse Villes Bocage. Zij hingen zich zelf, nog voordat de trein het station van Antwerpen verliet, aan de buitenkant van het su persnelle voertuig. Met een vaart van zo'n 120 kilometer per uur begaven de jongemannen zich in de mistige buitenlucht per spoor naar het veertig kilometer ver derop gelegen Roosendaal. Waarbij ze ongetwijfeld halsbre kende toeren hebben moeten uit halen om obstakels als tunnels en seinpalen te ontwijken. Waarom het dan één minuut voor aankomst in Roosendaal alsnog goed mis is gegaan, wordt door de Nederlandse Spoorwe gen uitgezocht. Dat én meer. Want volgens woordvoerder Y. Derksen gaan de NS ook kijken of er veiligheidsmaatregelen te nemen zijn tegen de treinsurfers. „Misschien valt er iets te ont wikkelen waardoor de machinist van binnenuit kan zien dat er iets of iemand aan de trein hangt. En ja, de treinen zo glad mogelijk proberen te maken. Dan kunnen ze zich nergens aan vastgrijpen. Maar in Nederland hebben we al ontzettende gladde treinstellen. Daar houdt nie mand zich lang aan vast." VERVOLG OP ZEELAND - A6 Hop Zeer algemene, overblijvende plant met eenjarige stengels. Schaars op de klei. Verbouwd onder meer in België en En geland voor de bierbereiding. Alleen maagdelijke - dus onbevruchte - vrou welijke bloemen mogen daarvoor ge bruikt worden, want het gevormde zaad heeft een ongunstige invloed op de smaak van het bier. De jonge scheuten (hopkeesten) werden als groente gege ten. Enkele restaurants in België serve ren deze voorjaarsgroente als speciali teit. Nederlandse Oecologische flora. Uitgave /KV. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND I1

de Stem | 1997 | | pagina 1