DE STEM 'Pistol Pete' blijft de baas Winst ondanks bevroren handen Romanticus aan het roer bij Ajax 'Een klein wonder' Roelofsen wil NAC een handje helpen Kleintjes v.d.Ven auto's Recycling Ford EscortÊai^^^H Spanjaard Carlos Moya in Melbourne peulenschilletje voor Sampras De Clio Chipie rijdt o al vanaf 22.495,-. U rijdt al in een Clio vanaf f 21.995,-. RENAULT Ie koop gevraagd bbr. bedrijfswagens HEB0 B 50 tot 5000 voor Natterman Auto's schade auto's vanaf 125,- RENAULT gratis automaat tigchelaar Breda - Etten-Leur - Oosterhout Toch verder onderzoek naar Steffi Graf Run op klapschaats Adrie van der Poel verovert na wereldbeker ook Superprestige-trofee Morten Olsen tekent dinsdag in Amsterdam contract voor twee jaar B1 Derde Grand-Slamtitel Bollegraf *53 EEN EIGEN MANIER VAN LEVEN lAlle merken auto's. 1. RDW vrijwaringsbew. 1 Tel. 076-5209169. worden dagelijks geplaatst in de gehele oplage van DE STEM en BRABANTS NIEUWSBLAD. lOplage: ma. t/m vrij. |165.153 zat. 174.440 U bereikt met uw advertenties bij de KLEINTJES 385.900 lezers (Bron: Summo- scanner 1995) Bedrijfswagen I bestelwagens met en tonder dubbele cabine. Ick-ups en vrachtwagens Tel. 0165-341485 Iksweg zuid 77 Ruchpen. Sloopauto's gp/sloop en schadeauto i ivens verkoop onderdeie 0165-559230. Loop- sloop en tevens onderdelent.k 0165-537878 of 54214U. HONDA ONDA PRELUDE 2$ BS bj. juni 92 ph.grev vrp 29.000.- 076-5976QJj, ENAULT 21 TS eur grijs. APK el. 076-571747a 07-97- SEAT 14 an fin.mij. Seat [k'wgoC nei '96, groen met, 1 m, 19.750,- of f 4 r/mnd. Tel. 06-547g2gI> V0LV0_ /OLVO 340 DL b.|. di0 nel. 2 nwe banden.' f3.000,-0114-3J20j° op de nieuwe mm»*-'* 1 doet meer voor u Sport Hamburg (dpa)- De openbare aanklagers van het gerechtshof in Mannheim willen verder on derzoek naar de rol van Steffi Graf bij de belastingontduiking. Haar vader is afgelopen vrijdag wegens dit vergrijp veroordeeld tot een gevangenisstraf van bijna vier jaar. Dit heeft de offi cier van justitie, Hubert Jobski, gezegd in een gesprek met de krant Bild am Sontag. Volgens de rechters is op geen enkele wijze gebleken dat de nummer één van de wereld op de hoogte was van de malversaties van haar vader. Volgens Jobski gingen de rechters met deze be wering te ver. „Wij bepalen wie wel of niet wordt aangeklaagd. Niet de rechters." Hij zei op korte ter mijn kenbaar te willen maken of de speelster volgens hem al dan niet wordt verdacht een rol in de spraakmakende affaire te heb ben gehad. De aanklagers gaan in elk geval in beroep tegen de uitspraak van vrijdag, evenals de verdediging trouwens. Ze hadden een gevan genisstraf van zes jaar geëist voor Graf senior. Davos - Jaap Havekotte, direc teur van schaatsfabrikant Vi king, had gisteren in Davos over aanspraak niet te klagen. Ameri kanen, Canadezen, Russen, Roe menen, alle schaatsers uit de he le wereld klampten hem aan. Of hij nog klapschaatsen voor ze had. En wanneer hij ze kon leve ren. „Dit is gewoon niet leuk meer," verzuchtte Havekotte. „Vooral omdat ze denken dat we achter de fabriek een boom hebben staan waaraan je maar hoeft te schudden en dan valt de klap schaats eruit." En daar ligt nu juist het pro bleem. Want bij Viking kunnen ze de plotselinge vraag niet aan. „We hebben op dit moment al leen nog de kleine maten. En tijd om nieuwe te maken, krijgen we niet. Ons personeel werkt de klok rond om de schaatsen te re pareren van de toerrijders die een seizoen op natuurijs achter de rug hebben." Door Vincent Ronnes Melbourne - 'Pistol Pete' Sampras is de meest com plete speler, all-rounder van ongeëvenaarde klasse. Toen hij gisteren in de fina le van de Australian Open moest aantreden om het aanstormende Spaanse ge weld te beteugelen, bleek hij ook als matador uitste kend uit de voeten te kun nen. Zo goed zelfs dat het een finale werd zonder een greintje spanning: 6-2, 6-3, 6-3. Het dreigt nog lange tijd saai te blijven. Met zijn elfde Grand Slamtitel op zak ziet het er nog lang niet naar uit dat Sampras een stapje terug gaat doen. „Het heeft er wel even naar uit gezien dat ik zou stoppen met tennis sen," gaf hij gisteren na zijn overwinning toe. Het overlijden van zijn vriend en coach Gul- likson, bij wie twee jaar geleden tijdens de Australian Open twee tumoren werden ontdekt, heeft hem enorm aangegrepen. En natuurlijk kwam dat giste ren weer ter sprake. Niet dat Sampras daar zo'n hekel aan heeft. Door erover te praten, door hem in gedachten levend te houden, weet hij die ellende te verwer ken. „Toen ik vanmorgen uit mijn bed kwam, dacht ik weer even aan hem. Op zo'n dag denk je erover wat hij zou zeggen. Dat helpt me. Ik denk dat hij wel te vreden naar beneden heeft ge keken om te zien dat ik weer een belangrijke wedstrijd had be reikt. Heet Pete Sampras bestreed dat hij een makkie had gehad aan de 20-jarige Spaanse nieuwkomer. „Het was weer ontzettend heet Pete Sampras gooit ter verkoeling wat water over zijn hoofd na z'n zege op Carlos Moya. foto epa daar beneden op de baan," zei al vaker parten had gespeld. Te- partij en won die op het nipper- hij. gen de voor hem totaal onbe- tje. Zo ook zijn kwartfinale te- Het was onder andere die hitte kende Slowaak Dominik Hrbaty gen de Spanjaard Carlos Costa, die hem op weg naar deze finale speelde hij een enorm zware welke partij de beste van het Wetzikon (anp) - Na de we reldbeker heeft Adrie van der Poel zondag ook beslag gelegd op de Superprestige-trofee. De wereldkampioen veldrij den finishte in Wetzikon als zevende. Die klassering was voldoende om verzekerd te zijn van de eindzege, omdat zijn naaste concurrent Mario Declercq (Bel) pas op de veer tiende plek finishte. De Italiaan Luca Bramati won evenals vorig jaar de wedstrijd in Zwitserland, de voorlaatste in de cyclus, voor de Zwitser Tho mas Frischknecht en de Tsjech Radomir Simunek. Richard Groenendaal viel uit toen hij ver in de achterhoede de veertigste plaats reed. Nationaal kampioen Wim de Vos eindigde als 19e op ruim vier minuten. Een week voor de WK in München lijkt het niet goed gesteld met de natio nale selectie. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Van der Poel de eer van Oranje hoog zou houden. Een tijdje reed hij alleen op kop, voordat hij gezelschap kreeg van Bramati en Frischknecht. De Tsjech Radomir Simunek sloot later aan. De Nederlandse vete raan kwam echter ten val en zakte naar de zevende positie. Voldoende evenwel voor de tweede hoofdprijs dit seizoen. De derde lonkt volgende week in de Beierse hoofdstad, rond het Olympisch Stadion. Daar verde digt de 37-jarige Rabo-renner de verleden jaar in Montreuil vero verde regenboogtrui. Twaalf jaar geleden viel Van der Poel in München het zilver ten deel ach ter de Duitser Klaus Peter Tha ler. Vrijwel onherkenbaar door de modder, bibberend van de kou passeerde hij de finish. Be vroren handen noemde hij de oorzaak van zijn tuimelpartij. De benen waren echter goed, meende hij. Zorgen voor volgen de week maakte hij zich niet. „Ik kon niet meer sturen," kreunde 'Poeleke'. „Het lukte me niet de handen warm te krijgen. En dat is funest op een parcours als dit en onder deze extreme omstan digheden. De vorm is nog steeds goed. Ik heb op het laatst geen enkel risico meer genomen. Ook al is dat tegen mijn natuur, want ik wil altijd winnen. Maar ik ben wel met een goed gevoel uit de wedstrijd gekomen. Dat is be langrijk met het oog op Mün chen." Het tegengestelde gold voor zijn ploeggenoot Groenendaal. De Brabander moest halverwege af haken. „Ik heb het wel een tijd geprobeerd, maar het ging ge woon niet," vertelde de renner. „Ik heb er ook geen verklaring voor." De slechte generale voor de wereldtitelstrijd baart hem wel zorgen. „Misschien heb ik nog last van de naweeën van een griepje. Ingehouden heb ik mij zeker niet en daardoor is mijn vertrouwen in mijn vorm wel op een verkeerd moment afgeno men." Terwijl Groenendaal in Wetzikon ploeterde, had Van der Poel een superstart. Door zijn razendsnelle vertrek werd het veld van circa tachtig renners uit elkaar geslagen. Een tijd reed hij op kop, totdat hij drie ronden voor het einde uitgleed en in de brij belandde. Bramati, Frisch knecht en Simunek aarzelden geen moment en gingen er van door. Simunek kon het tempo niet bijbenen, Frischknecht werd getroffen door een lekke band. Bramati passeerde de fi nish met veertien tellen voor sprong op de Zwitser. Van der Poel volgde op bijna twee minu ten. Wetzikon. Superprestige veldrijden, achtste wedstrijd: 1. Bramati (Ita) I.04.12, 2. Frischknecht (Zwi) 0.14, 3. Simunek (Tsj) 0.27, 4. Janssens (Bel) 0.39, 5. Wabel (Zwi) 0.52, 6. Vervecken (Bel) 1.22, 7. Van der Poel (Ned) 1.50, 8. Pontoni (Ita) 2.19, 9. Nieberding (Dui) 2.35, 10. Markwalder (Zwi) 2.43, 19. De Vos (Ned) 4.19. Opgave Groenendaal. Stand na 8 van de 9 wedstrijden: 1. en eindwinnaar Van der Poel 100 punten, 2. Declercq (Bel) 81, 3. Groenendaal (Ned) 75, 4. Bramati 72, 5. Janssens 67, 6. Van Santvliet (Bel) 66, 7. Vervecken, Simunek 60, 9. Pontoni 50, 10. Chiotti (Fra) 45, 12. De Vos 42, 18. Gerritsen (Ned) II, 24. Boezewinkel (Ned) 6, 30. Coehorst (Ned) 3, 33. Scheffer (Ned) 2, 39. Gommers (Ned) 1, 41. De Kne- gt (Ned) 1. Door Jaap van Essen Raeren - Een gekkenhuis is het in het Belgisch-Waalse Raeren. Huize Olsen is telefonisch al onbereikbaar sinds vorige week dinsdag uitlekte dat de 47-jarige Deen de nieuwe hoofdtrainer van Ajax wordt. En hoewel zaterdag in het persbericht van Ajax met de officiële bekendmaking van het 'nieuws' gevraagd werd Morten Olsen even met rust te laten, stoorde zich natuurlijk nie mand aan dat verzoek. Morten Olsen onderging de media-lawine gelaten en bleef iedereen die zich meldde correct te woord staan. Tot gisterochtend dan. Toen stapte hij met zijn Belgische vrouw Mireille in de auto en vertrok naar zijn schoonfamilie in Brussel. Even weg van alle hectiek, tot de persconfe rentie van morgenmiddag. Anderhalf jaar bewoog de Deense record-in ternational zich in de luwte. Nadat l.FC Köln hem in september 1995 ontslagen had, zocht Olsen rust. Niet zo vreemd, want van af zijn achttiende stond hij onafgebroken 25 jaar op het veld én in de schijnwerpers. Eerst a's speler, daarna als trainer. Kieskeurig O De eerste periode in zijn leven zónder voet bal beviel hem best. „Dat was lekker. Na zo veel jaar was het goed voor mij om eens niets 'e doen. Hoe noem je dat ook al weer in het Nederlands? 'Afstressen' geloof ik. Aanbie dingen kreeg ik na Köln meer dan genoeg, maar ik ben kieskeurig geworden." Onder andere Feyenoord klopte in het najaar van 1995 al bij de Deen aan. De Rotterdammers zochten destijds een opvolger voor Willem van Hanegem. Olsen had geen trek in de klus. Een reden daarvoor was dat hij nog in een hevige en langdurige strijd met Köln verwikkeld was over zijn afkoopsom. Olsen: „Maar dat ik nu pas een nieuwe club heb, komt vooral door mijn eigen eisen. Let wel, mijn eisen op kwalitatief gebied. Ik wil alleen nog ergens werken waar mijn manier van voetballen geaccepteerd wordt. Wat Olsen voorstaat, sluit naadloos aan bij de filosofie die Louis van Gaal de voorbije jaren hanteerde. „Puur resultaatvoetbal in teresseert mij helemaal niets. Natuurlijk, winnen is erg belangrijk, is zelfs essentieel. Maar de manier waarop je resultaten haalt, is bijna net zo belangrijk." Duitsers Olsen gruwt van het voetbal zoals dat in de Bundesliga wordt gespeeld. In zijn Köln-tijd maakte hij zich niet geliefd met uitspraken als: 'Als je in de Bundesliga viermaal coun tert, ben je al een offensieve ploeg', en 'Duit sers kunnen alleen maar verdedigen. Ze zijn fysiek sterk, maar technisch heel pover'. Hij staat nog immer vierkant achter die woorden. „U heeft gelijk, in Duitsland zitten de stadions iedere zaterdag wel gewoon vol. Maar ik vraag me af hoe lang nog. Ze zullen nu echt moeten zorgen dat ze de klanten vasthouden. Anders gaat het daar verkeerd, ook al is de mentaliteit misschien anders dan in Nederland." „Van het laatste EK werd ik ook niet vrolijk. De ploegen in de halve fina le waren juist niet de teams die de mensen vermaakten. Wat van het EK is blijven han gen, is het voetbal van de elftallen die eerder werden uitgeschakeld. Dat is een triest gege ven." Klinisch „Ik weiger in ieder geval alleen maar naar resultaten te kijken. Voetbal kan en mag je niet klinisch benaderen. Per saldo gaat het er namelijk nog steeds om dat de mensen zich vermaken. Noemt u mij gerust een ro manticus, misschien ben ik dat wel. Maar in mijn ogen wil dat nog niet zeggen dat ik naïef ben. Ik weet dat je óók bij Ajax resul taten moet halen, gewoon ordinair prijzen winnen dus." Daar gaat Morten Olsen vanaf 1 juli dan ook voor. Wat dat betreft, is zijn opdracht het zelfde als die waarmee Louis van Gaal zes jaar werkte. Ajax moet ieder seizoen gaan voor alle bekers en schalen, en jaarlijks in principe minimaal één prijs pakken. Olsen, die morgen een tweejarig contract te kent, mag de komende tijd zijn eigen assis tent aantrekken. „Maar natuurlijk doe ik dat in samenspraak met de club. Ik ben wel al bezig op dat vlak, maar u begrijpt dat ik daar nog niets over kan zeggen." De afgelopen 16 maanden zag Olsen tal van wedstrijden in Nederland, Duitsland en Bel gië. „Ik weet dus best veel van Ajax. Maar de komende maanden zal ik de club uiteraard heel intensief volgen. En natuurlijk ga ik uitgebreid met Louis van Gaal praten. Wat dacht u dan?" 0 Morten Olsen. I I I I I MAANDAG 27 JANUARI 1997 toernooi was. 'Pete, we willen nog een vierde set', werd gister middag wanhopig uit het pu bliek geschreeuwd. Het mocht niet helpen. Sampras nam zich voor de Spanjaard niet in zijn spel te la ten komen, zoals die dat deed tegen Chang, door de bal uit de buurt van Moya's forehand te houden. Een solide opslag deed de rest. Wereldranglijst Toch zullen we nog veel van de Spanjaarden horen, zei Sampras over zijn tegenstanders Costa en Moya die de verrassingen van het toernooi waren. Carlos Moya was twee weken geleden in Sydney ook al verlie zend finalist, toen tegen die an dere vertegenwoordiger van een nieuwe generatie tennissers, de Engelsman Tim Henman. Door deze prestaties is Moya opge schoven naar een negende plaats op de wereldranglijst. Moya: „Ik had me als doel ge steld om bij de top tien te ko men. Ik heb dat nu al binnen an derhalf jaar bereikt. Ik zal dat doel dus een beetje moeten bij stellen." Door het merkwaardige punten systeem is Richard Rrajicek, zonder een bal aan te raken, op geschoven naar een zesde plaats. Zo hoog heeft hij nog nooit gestaan. Boris Becker ver loor door zijn vroege uitschake ling veel punten. Pete Sampras is op de ranglijst aller tijden met zijn negen Grand Slamoverwinningen op geschoven naar een vijfde plaats. Van de actieve spelers staat Becker op zes. Roy Emer son boekte er in een ver verleden 12, Björn Borg en Rod Laver 11, en Bill Tilden 10. Pete Sampras: „Ik zie wel, ik ga van wedstrijd naar wedstrijd." „En ach," zei hij, weer refere rend aan zijn overleden vriend. „Er zijn belangrijkere zaken in het leven dan tennis." 0 Manon Bollegraf en haar mixed-partner Rick Leach. foto afp Melbourne (anp) - Manon Bollegraf heeft gisteren voor de derde keer een Grand-Slamtitel in de wacht gesleept. De 32-jarige Ermelose, die tegenwoordig in Brabant woont, won op de Australian Open in Melbourne met haar Ameri kaanse partner Rick Leach het gemengd dubbel. Bollegraf en Leach, als derde geplaatst, stuitten in het voor gerecht voor de mannen enkels pelfinale op de Lets/Zuid-Afri- kaanse combinatie Larisa Nei- land/Laffnie DeJager. Het werd 6-3 6-7 7-5. „Dit mag gerust een klein won der genoemd worden," zei Bol legraf overgelukkig. „In okto ber onderging ik een zware knie-operatie. Daardoor kon ik zes weken niet op mijn benen staan. Zo snel mogelijk heb ik vanuit een rolstoel weer geoe fend, net als Thomas Muster na diens auto-ongeluk. Ik moest ook nog zes weken revalideren. Daarna kon ik pas voorzichtig weer aan echt tennissen denken. Ik vreesde dat Melbourne nog te vroeg kwam. Ik was echter pijn vrij en speelde als vanouds. Echt ongelooflijk." Bollegraf wilde aanvankelijk van 1997 haar laatste tennisjaar maken. „Maar nu denk ik er hard over er een extra jaartje aan vast te plakken. Ik ben dan wel 32 jaar, maar het dubbelen gaat me kennelijk nog prima af." Manon Bollegraf stond als enkelspeelster wel eens op de 29e plaats van de wereldrang lijst. Maar dat was in 1990. In middels is ze al weer aan haar twaalfde profseizoen bezig. Ze verdiende daarin bijna 1,5 mil joen dollar. Voornamelijk aan het vrouwen dubbelspel. Ze vormde een ijzersterk koppel met Navratilova, Adams, Mc- Grath en nu met Arendt. Tegen over één titeltje in het enkelspel (1989, Oklahoma) staan 22 eindoverwinningen in het vrou wen dubbelspel. Maar de aller grootste successen liggen voor Bollegraf blijkbaar weggelegd in de mixed. Met landgenoot Tom Nijssen won de Ermelose in 1989 op Roland Garros. Twee jaar later volgde de hoofdprijs tijdens de US Open. Vorig jaar ontstond de samen werking met Rick Leach. De Californische dubbelspecialist had al zeven Grand-Slamtitels op zijn naam. Hij vormde eind jaren tachtig een nauwelijks te kloppen kop pel met Pugh. Bollegraf en Leach haalden in september de finale van de US Open. Daarin was het dubbel Raymond/Gal- braith te sterk. Gisteren kreeg Bollegraf haar derde en Leach zijn achtste titel. Door Peter Vierenhalm Settat/Breda - Richard Roelofsen reist wat af tegenwoordig Hij was pas terug van een trainingskamp met Roda JC op he bijna altijd zonnige preteiland Gran Canaria. En zaterda: mocht-ie alweer mee naar een ander zonovergoten stuk aard kloot, Marokko. Nu in die andere geel-zwarte clubkleuren, di kleuren van NAC. foto reuter „Ja, zo kom je nog eens ergens," meldt de nieuwste NAC-aanwinst vanuit Settat, de Marokkaanse plaats waar de Bredase club een weekje overwintert, over zijn ver huizing naar Breda. Roda JC heeft spits én voorstopper Roelof sen na een lange weigering alsnog aan NAC overgedaan. „Het is ei genlijk ongelooflijk. Ik had me al verzoend met het feit dat ik de rest van het seizoen in Kerkrade zou blijven. Vooral toen NAC plotseling aan Edwin Vurens ging trekken, dacht ik: dat komt nooit meer goed." Maar Roda ging overstag toen de technische staf had vastgesteld dat verdediger Mark Luypers weer helemaal fit was. Roelofsen was overbodig en mocht inruk ken. „Dat was een hele positieve wending, want om eerlijk te zijn, zag ik het in Kerkrade niet meer zo zitten," zegt de speler in kwes tie zelf. Roelofsen tekende eind vorige week een contract voor 314 jaar bij NAC en gaat er financieel be hoorlijk op vooruit. „Het belang rijkste is dat ik bij NAC een nieu we kans krijg. Ik heb al kennisge maakt met de jongens, dat ging prima. Veel spelers kende ik al. Om heel eerlijk te zijn: ik voel me nu al thuis bij NAC." De aanvaller/verdediger heeft een kort gesprekje gehad met trainer Wim Rijsbergen. „We hebben niet gesproken over mijn positie in het veld. Dat komt nog wel. In ieder geval ga ik ervan uit dat ik een plekkie in de voorhoede krijg. Maar als er achterin problemen zijn, vind ik het geen probleem om daar als voorstopper te spelen. Toch zie ik mezelf toch liever in de spits. Voorin ben ik op mijn best." Roelofsen, die na PEC Zwolle, Vi tesse, MVV en Roda JC aan zijn vijfde avontuur als profvoetballer begint, heeft gisteren voor de eer ste keer meegetraind met zijn Richard Roelofsen. nieuwe club. „Dat ging prima. W< kunnen hier goed trainen. Het ho tel is uitstekend, de kamers zij: goed. Verder hebben we niet vee rond kunnen kijken. Daar hebbei we nog geen tijd voor gehad. W< trainen twee keer per dag." Ook vandaag staat er een dubbele training op het programma. Roe lofsen: „En dinsdag spelen we eet oefenwedstrijdje tegen Settat er donderdag tegen Rabat. Nee, je moet me niet vragen of die club wat voorstellen. Ik ken ze verde niet. Belangrijk is dat niet, als w maar lekker kunnen ballen." De 27-jarige voetballer is wee volledig genezen van de licht hersenschudding die hij opliep i) het oefenduel met Lierse SK „Dat kwam hard aan, die bal oj mijn oog. Ik heb er een week lang last van gehad, maar de laatste dagen is alles weer in orde. Ik voel me perfect, zie het weer helemaal zitten. Ik heb zin om in dat nieuwe sta dion te spelen, voor dat schitte rende publiek. NAC heeft dit sei zoen veel problemen gekend. I hoop dat de rust nu weer ee beetje terugkeert. Ik wil NAC ee: handje helpen op de weg terug, d weg omhoog."

de Stem | 1997 | | pagina 11