'lan voor ank-CAO alt slecht DE STEM Eerste chipknips in taxi's Oud Gastel West-Brabant zit goed in rijke concerns Vieuwe en grotere glasoven voor Isover rerker in Nutricia Engeland zit met salmonella-affaire nternet-betalingen nog niet fiscaal belast I E |/v ïdbureau joze brief bonden Primeur voor Van der Heijden A6 ECONOMIE KORT Extra omzet Van Niftrik door DAF-order Beperking import uit Antillen in ijskast Schokbeton schrapt 80 van de 150 banen Onderlinge Hulp in problemen Lockefeer commissaris bij Aegon China ontdekt Europese markt koelkasten PepsiCo ontdoet zich van restaurantketens De Silguy: Duisenberg geschikt voor ECB Tientallen banen weg bij Polygram Irzekeringskantoor '.elfstandig in een rsonen. Wij zijn 0p met een commer- orkeur enige irvaring bij een Je voorkeur. U krijgt Voelt u zich aange- 20 15 51, (orte termijn op wil werken. U bent ;Je bestellingen. Een bouw is een pré. [09, j wij nette, enthou- itoren willen schoon- dan snel contact met 20 20 68, ït magazijn voor een oaan van gemiddeld De te werken uren zijn zal u samen- af 1 februari 1997 >or lange tijd part- 22 68 09, 2 grotere opdracht- ■ne orderpickers. Met L nauwkeurigheid ■tie is het noodza- 1 neeft met het I leren. De werkzaam- lur. Het aantal uren t aantal orders dat de tijden waarop u jaat de voorkeur uit 2 68 09, West Brabant rdelijk voor het "imanagement I uitvoering van i de personele dienstbare en bijdrage aan de Voor deze ieleid, opleidingsplan- ït vlak van beheers-en *sen. U heeft kennis van het functioneren van de ïisatie en administratieve jk U heeft ervaring in kbare functie, alsook in neel aansturen van mede- |j bieden u een salaris in Igens de salarissituatie 97 (minimaal 3.927,- en 6.085,- bruto per maand) 1 pakket aan secundaire en. Een assesment zal iderdeel uitmaken van de :edure. IE over deze functie kunt u ij de heer H. Meeuwesen, Personeelszaken, tele- 542 82 12. Uw sollicitatie 7 februari a.s. sturen aan /lidden en West Brabant, :erH. Meeuwesen, Personeelszaken, '50, 5004 GB in Tilburg- Economie jetermeer (anp) - Milupa, nu dochterbedrijf van voe- ingsconcern Nutricia, heeft Engeland het babymelk- raduct Milumil van de happen gehaald. utricia achtte zich hiertoe ge- iiodzaakt na beschuldigingen ,n de Britse autoriteiten, die de [ibymelk in verband brengen met salmonella-vergiftiging van twaalf baby's. Alle besmette baby's maken het overigens weer goed. Nutricia ontkent iedere samen hang tussen het in Frankrijk ge produceerde Milumil en de in haar ogen 'kleine' salmonella zaak. Het bedrijf vindt dat de Britten overdreven reageren. Volgens Nutricia heeft het Engel se ministerie van Volksgezond heid het omstreden product zélf niet eens onderzocht. Eigen stu dies hebben geen enkel verband kunnen ontdekken met de salmo nellabesmetting en het gebruik van Milumil. Ook door Nutricia geraadpleegde deskundigen, onder wie de mi crobioloog professor Mossel van de Eijkman Foundation in Utrecht en professor Muskat van de Volksgezondheidsinspectie in de Duitse deelstaat Hessen, noe men de reactie van de Britten on voorstelbaar en onverantwoord, aldus Nutricia. Het Britse ministerie van Volks gezondheid heeft Nutricia don derdagmiddag geïnformeerd over de salmonella-zaak, die al sinds oktober vorig jaar speelt. De au toriteiten nemen de vermeende besmetting door Milumil hoog op en geven er alle publiciteit aan. Voor verontruste ouders hebben ze een speciaal informatienum mer opengesteld. louten (anp) - De gezamenlijke vakbonden in het bankbedrijf l ibben een brief op poten gestuurd naar J. Ruiter, de voorzitter in de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf. Ze verwij- i ji het de bankiers dat ze in de media vergaande plannen heb- l:n gepresenteerd voor het versoberen van de CAO. e banken willen bepaalde groe- I :n werknemers minder salaris falen. Het gaat om bij voor heid telefonistes en bewakers, i e buiten het bankbedrijf veel inder verdienen, p 9 december kwamen bonden werkgevers informeel bijeen hotel Heidepark in Bilthoven. artijen tastten elkaar af over de «komst van de banken-CAO. werkgevers presenteerden :stijds geen concrete plannen, i! bonden evenmin, el liet Ruiter aan het einde van idag doorschemeren dat hij het i inkpersoneel in groepen wil ndelen. Het gespecialiseerde, )ge personeel zou meer moeten idienen dan nu het geval is, het ge juist minder. De bonden wgen op 9 januari om nadere i formatie. Ruiter weigerde dat. lij schreef ojo 14 januari dat de Ijeenkomst" informeel was en ut 'het zeker niet de bedoeling is het besprokene als expliciete unelusie te berichten'. i vakbonden concluderen ech- r uit een bericht in De Volks- 1 ant van gisteren dat de werk- J vers achter de schermen wel degelijk een notitie hebben op gesteld. Nog bozer zijn ze dat ze dat uit de krant moeten verne men. „Wij willen hierbij opmer ken dat indien daadwerkelijk vanuit werkgeverszijde deze in formatie is doorgegeven aan de media, verder informeel overleg geen zin heeft," zo schrijven de bonden. Bonden en werkgevers besloten eind vorig jaar tot informeel overleg omdat rond de huidige CAO grote problemen waren ge rezen. Partijen zagen en zien el kaar bijna alleen in de rechtszaal bij onenigheid over de uitleg van de arbeidsovereenkomst. De huidige CAO loop weliswaar pas volgend jaar aprü af, maar er moet veel geregeld worden. Zo willen de bonden een duidelijker cao, waardoor er geen processen meer nodig zijn. Een fundamen teler probleem is dat de salaris structuur van de CAO stamt uit de jaren zeventig. „De banken zijn geëvolueerd van een admini stratief naar een commercieel bedrijf," aldus onderhandelaar D. Hamaker van de FNV Dien stenbond. hor Peter Munnix I lermond - Betalingen via Internet zullen voorlopig nog niet 1 icaal belast worden. Dat heeft het ministerie van Financiën i steren laten weten. Aanleiding tot deze uitlating is een voor- sdvan H. Vording van de vakgroep belastingrecht van de i jksuniversiteit Leiden om financiële transacties via het elec- t inisch berichtenverkeer te belasten met een heffing van een «cent. Taxibedrijf Frank van der Heijden uit Oud Gastel heeft zijn gehele wagenpark uitgerust met de chipknip. Van onze verslaggever Oud Gastel - Zou zo'n chip knip de chauffeur nou niet heel wat fooien kosten? Frank van der Heijden kiest zijn woorden met een crea tieve zorgvuldigheid. „Neen, dat maakt niet veel uit. De mentaliteit van de West-Bra bander was toch al zodanig, dat hij zijn prioriteiten stel de." Taxibedrijf Frank van der Heij den uit Oud Gastel heeft zijn ge hele wagenpark uitgerust met de chipknip. Betalingsgemak voor de klanten, zegt Van der Heijden, maar vooral ook voor de veiligheid van de chauffeurs. Van der Heijden is met deze au tomatische betaling de eerste van Nederland, claimt zijn leve rancier, Rabobank Mark en Dintel. Zestien taxi's heeft Van der He ijden in West-Brabant rondrij den. Het bedrijf verzorgt onder meer de regiotaxi en de voor deeltaxi. Zijn chauffeurs maken tachtigduizend ritten per jaar. Heel wat klanten werken met een stam-kaart, die later wordt afgerekend, „ik denk dat bin nenkort twintig procent van de ritten via de chipknip zal lo pen," zegt Van der Heijden. De chipknip rukt op, maar voor al kleinere ondernemers staan sceptisch tegenover deze onge vraagde service. Het MKB, de organisatie van het midden- en klein bedrijf, vindt de kosten te hoog. Niet alleen moet de onder nemer investeren, hij moet ook acht tot vijftien cent per trans actie afdragen. „Maar wat de ondernemers wel eens vergeten is dat contant geld ook geld kost," zegt bedrijven- adviseur Stijn de Weerd van Ra bobank Mark en Dintel. „De verzekering bedraagt vier pro cent en het tellen van geld kost ook wat." De draagbare chipknip-appara ten van Van der Heijden kosten 350 gulden per stuk. „Maar ik vind dat je als ondernemer naar de toekomst moet kijken, dat doe ik overal mee," zegt Van der Heijden. Bovendien: in het som tijds riskante taxi-vak is het een prettig idee voor de chauffeur als er bij hem weinig te halen valt. Niet dat Van der Heijden al problemen heeft gehad met be dreigingen, maar dat wil hij graag zo houden. In de toekomst kan de stam kaart van de vaste klanten wor den geïntegreerd met de chip knip. Dat is een gemak. „Dan kun je ook kortingen of spaar punten verwerken." het Weekblad voor Fiscaal :cht van deze week heeft Vor- <og het plan gelanceerd deze i ffing in te voeren. Volgens 'irding kunnen alle bestaande 'lastingen enkele jaren na de uwwisseling verdwijnen als de icus over alle transacties een pocent kan innen. Hij voorziet ote problemen met de huidige 1 lastingheffing omdat steeds 1 eer betalingen via Internet ge- ian worden. Lt doet naar de mening van fording niet ter zake waarvoor 'aisen geld overmaken. Nu de belastingdienst steeds sjken of het om aankopen, sala- r 'betalingen of aflossingen gaat on correct belasting te kunnen 'fien. Volgens Vording kijken zelfs ambtenaren van financiën naar BTW-heffingen op aanko pen via Internet. Een heffing van een procent, door de banken te innen en af te dragen, is in zijn ogen een handzame oplossing. De voorlichtingsdienst van het ministerie van Financiën zegt dat het plan van Vording voor alsnog geen rol zal spelen in de politieke discussie over Internet. De woordvoerder zegt dat staatssecretaris W. Vermeend van financiën al eerder sugges ties heeft gedaan over het heffen van belasting op transacties via Internet. Hoe dat zal gebeuren, is nog niet bekend. Een studie club is in opdracht van de staatssecretaris bezig met een onderzoek. Van onze redactie economie Londen - West-Brabant moet een goed in vesteringsklimaat kennen. Die conclusie valt te trekken uit de aanwezigheid in de ze regio van drie rijkste concerns van Fi nancial Times Top 500. Nummer 1 General Electric is met haar Euro pese hoofdkwartier in Bergen op Zoom ook het grootste bedrijf van West-Brabant. Runner-up is Shell dat van de derde naar de tweede plaats klom en op Moerdijk een grote vestiging heeft. Coca-Cola (3) laat haar bruine vocht bereiden in Dongen. Ook nummer vijf, Exxon, is met het Benelux-hoof dkantoor van Esso in Breda goed vertegenwoordigd. Dow Chemical mag de we reld van Zeeuws-Vlaanderen bepalen, maar moet in de lijst met een wat bescheidenere 135e plaats genoegen nemen. De Financial Times publiceerde haar Top 500 in een speciale bijlage. De volgorde van de bedrij ven is bepaald aan de hand van de beurswaarde. Uit de bijlage blijkt dat de Nederlandse beurs met een waardestijging van dik 25 procent vorig jaar tot de snelste groeiers ter wereld behoorde. Alleen Mexico en Brazilië gingen Nederland voor. Van invloed zijn ook de wisselkoersen, omdat alle waarden in dollars zijn omgerekend. Shell zag zijn beurswaarde in het jaar tot eind september stijgen van 103 miljard dollar tot ruim 135 miljard dollar (tegen de huidige koers f 248 miljard). General Electric ging omhoog van 106 miljard dollar naar 150 miljard dollar. Co ca-Cola maakte op de ranglijst een sprong van de zesde naar de derde plaats door een stijging van de beurswaarde van 90,7 tot 127 miljard dollar. NTT zakte naar de vierde plaats. Dat had te maken met de malaise op de effectenbeurs in Tokio en de koersdaling van de yen tegenover de dollar. Het Amerikaanse olieconcern Exxon handhaafde zich op de vijfde plaats. Tot de 250 grootste aan de beurs genoteerde con cerns behoren nog zes Nederlandse bedrijven. Unilever steeg van plaats 40 naar 36. De sterkste stijgers waren de financiële concerns. ING Groep sprong van 143 naar 98, ABN Amro van 209 naar 152 en Aegon van 310 naar 231. KPN zakte van positie 150 naar 180 en Philips kelder de van 145 naar 248. Op de ranglijst van Europese bedrijven bleef Shell onbedreigd aan de leiding. Nummer twee, het Zwitserse farmacieconcern Roche, heeft een beurswaarde van 72 miljard dollar. Van de Ne derlandse bedrijven staat Unilever op de achtste plaats. Daarna komen ING (22), ABN Amro (41), KPN (46), Aegon (64) en Philips (69). FT Top 10 1. (2) General Electric Co (US, Bergen op Zoom) 150 mld 2. (3) Royal Dutch/Shell (Ned.-UK, Moerdijk) 135 3. (6) Coca Cola (US, Dongen) 126 4. (1) Nippon Telephone (Jap) 119 5. (5) Exxon Corp (US, Breda) 103 6. (x) Bank of Tokyo-Mits. (Jap) 102 7. (9) Toyota Motor (Jap) 97 8. (7) Merck (US) 85 9. (4) AT&T Corp (US) 84 10.(15) Intel Corp (US) 78 Tien andere voor Zuidwest-Nederland be langrijke bedrijven: 12. (8) Philip Morris (US, Bergen op Zoom) 44. (80) Ciba (Swiss, Roosendaal) 97. (79) Ericsson (Swe, Rijen) 98. (143) ING Groep (Ned) 135.(113) Dow Chemical (US, Terneuzen) 152.(209) ABN Amro (Ned) 180.(150) KPN (Ned) 231.(310) Aegon (Ned) 248.(145) Philips (Ned, Breda, Roosendaal, Terneuzen) 280. (363) Fortis (Ned/Bel) tin onze verslaggever ^ten-Leur - Bij Isover in Et- H-Leur is gisteren met feeste- M» vertoon een nieuwe glas- teoven in gebruik genomen, gasbranders onder de nieu- e oven werden aangestoken 'or de 5-jarige Josje van Ve- het zoontje van een van de 'edewerkers van het bedrijf en "'der toeziend oog van onder «ere burgemeester M. van der van Etten-Leur. zal echter nog tot volgende week "lag duren voor de vernieuwde J °ok weer daadwerkelijk glas- produceert. Eerst moet de oven 'dijk op een bedrijfstemperatuur area 1500 graden celsius komen f vat duurt minstens megen dagen. De ingebruikname van een nieuwe oven door Isover is een gebeurtenis die eens in de zoveel jaar plaats vindt omdat de glasovens maar een beperkte levensduur hebben. Als de ovens tussen de vijf en acht jaar oud zijn moeten ze een keer ver nieuwd worden. De reden dat daar niettemin zoveel vlagvertoon bij te pas komt is dat de vernieuwing een aanzienlijke investering vergt en dat de productie zes weken stil ligt. De vernieuwing van de gisteren in gebruik genomen glasvliesoven heeft het bedrijf tussen de 5 en 5,5 miljoen gulden gekost en dan is de glasvliesoven nog maar de kleine oven. De grote glaswoloven ver nieuwen, een project dat voor het jaar 2000 op de rol staat, gaat Iso ver circa zeventien miljoen gulden kosten. Isover heeft van de gelegenheid ge bruik gemaakt om de productieca paciteit van de oven te vergroten van 22 naar 24 ton glasvlies per dag. Dit om te kunnen voldoen aan de stijgende vraag naar dit pro duct. Glasvlies kent globaal drie hoofdtoepassingen. Het wordt ge bruikt in dakbedekking, als afdek - laag voor platen glaswol en als roestwering in pijpleidingen. Tevens heeft Isover het transport van de glasvliesrollen geautomati seerd. Dat vergde ook nogeens een investering van ongeveer twee mil joen gulden, waarmee de totale in vestering op 7 tot 7,5 miljoen gul den komt. Door de automatisering van het rollentransport vervallen enkele functies, maar de vrijko mende mankracht is nodig om de verhoogde productiecapaciteit te kunnen benutten, zodat per saldo geen arbeidsplaatsen verloren gaan. Er werken bij Isover in Et ten-Leur ongeveer vierhonderd mensen. Tijdens de zes weken durende pro ductiestop zijn de mensen die de glasvliesoven bedienen (dat zijn er vijftig in ploegendienst) ingezet voor andere werkzaamheden bin nen het bedrijf. Enkelen hebben de gelegenheid benut om een extra lange kerstvakantie op te nemen. De vernieuwing van de gisteren in gebruik genomen glasvliesoven heeft het bedrijf tussen de 5 en 5,5 miljoen gulden gekost. FOTO ISOVER I I ZATERDAG 25 JANUARI 1997 Putte - Het kunststofverwerkende bedrijf Van Niftrik in Putte verwacht door door de samenwerking met DAF Trucks in de nieuwe DAF 95XF een jaarlijkse extra omzet van 3 a 4 miljoen gulden te draaien. Van Nifrik levert diverse kunststof onderdelen in de nieuwe truck. Volgens marketing-manager W. Hollander van het Putse bedrijf maakt men goede kans om nog meer orders van DAF binnen te halen. „DAF wil meer uitbesteden aan minder toeleveranciers. Omdat de huidige samenwerking goed loopt, biedt dat perspectief voor ons." Van Niftrik draait nu een omzet van 80 miljoen gulden per jaar. Mede door de DAF-order hoopt het bedrijf voor de eeuwwisseling de grens van 100 miljoen de doorbreken. Den Haag - De Rijksministerraad heeft gisteren besloten voorals nog niet in te stemmen met Europese maatregelen om de invoer van rijst en suiker uit de Nederlandse Antillen en Aruba aan ban den te leggen. Er moet eerst onderzoek worden gedaan naar de precieze omvang van de handelstromen. Bovendien wil het kabinet afwachten hoe het Europees Hof in Luxemburg over de kwestie denkt. Neder land heeft bij het Hof bezwaar aangetekend. Minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) had al ingestemd met de importbeperkende maatregelen, maar onder voorbehoud van instemming van de Rijksministerraad. De Rijksministerraad, waarin ook de regerin gen van Aruba en de Nederlandse Antillen zijn vertegenwoor digd, wil in elk geval uitstel van de Europese besluitvorming. De Antillen en Aruba hadden daarop aangedrongen. De Nederlandse Antillen vrezen voor honderden ontslagen en toename van de toch al hoge werkloosheid. De Arubaanse regering meent dat de maat regel het investeringsklimaat op het eiland aantast. Dordrecht - Schokbeton (betonnen prefab-wanden en heipalen) wil tachtig van de 150 banen schrappen. Dat hebben de vakbon den gistermorgen te horen gekregen. Het bedrijf draait al jaren met verlies. Het afgelopen jaar zou het verlies naar verluidt een derde van de omzet bedragen. De CNV Industrie- en Voedingsbond heeft geen vertrouwen in de reorganisatie. Dat ingrijpen noodzakelijk is, staat volgens be stuurder G.J. den Besten niet ter discussie. Maar volgens hem moet ook de directie plaatsmaken. Hij spreekt van een organisa torische puinhoop. Deze situatie is volgens hem de voornaamste oorzaak van de slechte resultaten. Schokbeton is eigendom van het Finse bedrijf Partek. Enschede - Uitvaartverzekeraar Onderlinge Hulp, waarbij ruim 100.000 mensen zijn verzekerd, zit in de problemen. Bij de Antil liaanse vestiging van de verzekeraar is f 600.000 spoorloos, zo meldt het vakblad Assurantie Magazine. Tegelijkertijd is direc teur J. Pais door de raad van commissarissen geschorst. Interim-directeur E. van Daele veronderstelt dat de fraude op de Antillen is gepleegd door drie administratiemedewerksters. Zij zouden het geld in eigen zak hebben gestoken. De omvang van de fraude is nog niet duidelijk omdat het onderzoek traag verloopt. „Er borrelt steeds meer op. Het probleem is dat op de Antillen al les wat trager verloopt dan hier," aldus Van Daele. Directeur Pais vecht zijn schorsing aan. Den Haag - De voormalige hoofdredacteur van de Volkskrant prof. drs. H.A. Lockefeer is benoemd tot commissaris bij verze keraar Aegon Nederland. Lockefeer is sinds zijn vertrek bij de Volkskrant in 1995 werkzaam als stafdirecteur bij de uitgeverij van dit dagblad, PCM Uitgevers. Ook is hij hoogleraar journalis tiek aan de Rijksuniversiteit Groningen. Ook KLM-directeur drs. L.M. van Wijk is benoemd tot commissa ris van Aegon Nederland. Van Wijk heeft al commissariaten bij onder meer Martinair en Frans Maas. Eerder was al bekend dat de heren H. Bolt, drs. K. Storm en drs. H.B. van Wijk lid zijn van de raad van commissarissen van Aegon Nederland. Bolt is voormalig directielid van voedings- en zoetwarenconeern CSM en Storm en Van Wijk zijn respectievelijk bestuursvoorzitter en -lid van Ae gon, het moederconcern van Aegon Nederland. Arnhem - De Chinese fabrikant Haier van koelkasten en magne trons gaat zich dit jaar mengen in de strijd om de gunst van de Europese consumenten. Het Chinese staatsbedrijf wil de komen de vijf jaar in Europa een 'substantieel' marktaandeel veroveren. Haier gaat zich in februari voor het eerst presenteren aan dealers en consumenten. Voor zijn activiteiten in Europa is de Chinese fabrikant een sa menwerking aangegaan met een nog onbekend Nederlands be drijf. De Haier Group Company realiseerde vorig jaar een omzet van f 1,5 miljard. Het staatsbedrijf maakt naast koelkasten en magnetrons ook vrieskisten en airconditioners. New York - Het Amerikaanse frisdrankenconcern PepsiCo gaat zich ontdoen van zijn drie restaurantketens. Pizza Hut, Taco Bell en Kentucky Fried Chicken worden ondergebracht in een zelf standige onderneming die een eigen notering aan de effectenbeurs krijgt. Het nieuwe restaurantconcem wordt eigendom van de aandeel houders van PepsiCo. In totaal gaat het om 29.000 vestigingen met een jaaromzet van ruim twintig miljard dollar (f 37 miljard). Daarmee is het de grootste restaurantgroep ter wereld. Qua omzet is alleen hamburgerketen McDonalds omvangrijker. PepsiCo bekijkt ook de mogelijkheid van verkoop van PepsiCo Food Systems. Dat bedrijf distribueert jaarlijks voor drie miljard dollar aan uitrusting en andere producten voor restaurants, voor namelijk ten behoeve van de drie ketens. Volgens PepsiCo-top- man Roger A. Enrico is tot opsplitsing van het concern besloten omdat de diverse bedrijfsonderdelen uiteenlopende eisen stellen en daarom afzonderlijk beter kunnen floreren. Lissabon - Wim Duisenberg, die op 1 juli de eerste man wordt bij het Europees Monetair Instituut, de voorloper van de Europese Centrale Bank, ECB, is een geschikte kandidaat om daarna ook de president van deze ECB te worden. Dat is de mening van de Fransman Yves-Thibault de Silguy, Europees commissaris van Financiën. f Volgens De Silguy is Duisenberg 'een persoonlijkheid met een groot talent, met een grote bekwaamheid die ik persoonlijk zeer waardeer en die het werk van voorzitter van de ECB bijzonder goed zal uitvoeren'. De commissaris deed zijn uitlatingen tijdens, een persconferentie in Lissabon. v Baarn (anp) - De wereldwijde reorganisatie die Polygram momenteel doorvoert, leidt ook in Nederland tot banenverlies. Bij de Nederland se tak van de film- en muziekdochter van Philips verdwijnen naar schatting 40 van de ruim 550 arbeidsplaatsen. De directie van Poly gram Nederland weigert elk commentaar. De meeste arbeidsplaatsen verdwijnen in Baarn, waar de opnameca paciteit voor klassieke muziek verdwijnt. De opnameTactiviteiten worden overgebracht naar de studio's in Hannover. Personeelsleden uit Baarn hebben werk aangeboden gekregen in deze Duitse stad. De productievestiging in Amersfoort ondervindt met name de gevol gen van de afnemende vraag naar muziekcassettes. De productie van videocasssettes zorgt in Amersfoort echter voor compensatie. Poly gram maakte in oktober bekend dat tegenvallende verkopen tot een reorganisatie noopte, waardoor 400 arbeidsplaatsen verdwijnen.

de Stem | 1997 | | pagina 7