Nieuw vaccin tegen cholera is hoopgevend 'Islam is de enige weg voor Tsjetsjenië' Crisis bij Waalse socialisten na arrestatie partij-kopstukken R een lijst iigers mee Londen onder een winterzonnetje word je 'n héél ander mens? A lolensteen ra- A4 I PE STEM BUITENLAND A5 lOMMENTAAR iNLAND KORT rliest toezicht kabel uitkering netto ['liegen weg i in Brussel irtverdragen open' addenzee Vinding Amerikaan goedkoop Fundamentalisten vermoorden 15 leden één familie Gestolen Rubens komt na eeuwen weer boven water Leger Israël in actie bij Graf der Aartsvaderen BUITENLAND KORT Componist van Louie Louie overleden Boerenprotest sluit vliegveld Milaan 'Hoger onderwijs Derde Wereld in crisis' GOS-top opnieuw uitgesteld Nederlander in Spanje met hasj gevat Republikein minister van defensie Arrestaties na aanslag op zoon Saddam Mogelijk cel Z-Koreaanse studentenleiders Compromis over tv-station Kragujevac Bulgaarse leiders ontmoeten elkaar Schip in nood voor Italiaanse kust 'Israël en Syrië hervatten vredesoverleg' Netanyahu's positie in gevaar Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Bel 06-0034 (gratis) L3AI I JANUARI 1997 11111 ZATERDAG 25 JANUARI 1997 lies: wie gezin en privé-leven toen aan de carrière. Tot po- dringt het langzamerhand j, indertijd interim CDA-leid- 1/oor het voorzitterschap. Het ïlag op haar huiselijke leven :k in. Rosenmöller, nu fractie- li geen lijsttrekker worden .ouden voor vrouw en kinde- functies leek de partij tekort jitnodiging van zijn politiek Jidaat te stellen voor een mi- >inet afgeslagen. Hij wil tijd it kan niet, heeft hij geleerd, lin Den Haag. Minister Wijers R/lierlo als boegbeeld van D66 ïde inbreuk in zijn privacy die mee schijnt te moeten bren- Ift gemeld niet beschikbaar te schoolgaande kinderen heb- J gewoon thuis is en dat is een door schade en schande ont- =n schokkende ervaring. Voor en, zorgen en gezamenlijk ge- i, een bekend fenomeen. Car- bncipeerd' huiselijk gedrag in Ikking leren. Enerzijds bestaat f hts weggelegd is voor figuren i haard staan, anderzijds - en het tijd dat gezin en privé-le- [irden als publiek functioneren. hebben, dan zijn zij de eerst Irdering van en de overbelas- ncties tegen te gaan. Oud-mi- Serd dat Nederland overzichte- ]per week te regeren. Laat Den e politieke ambten de uitweg ele jonge vaders steeds meer [en. Het zijn altijd de bazen die daarom continu beschikbaar. Jat het anders kan, volgt de ba- ir de Media in Hilversum raakt kabelexploitanten kwijt. Het iop intiatief van de Kamerleden (D66) kabelexploitanten op de Ir naar de Dienst mededinging he Zaken. De minister van EZ por de werkzaamheden van de In de eerder toegezegde eenma- tet bruto maar netto in handen, itgebreid tot veteranen uit de het voormalige Nederlands L vrijwilligers fen'reserveplïchti- Inen moeten tussen 1938 en 1962 1 werkelijke dienst zijn geweest, bedrag van 95 miljoen gulden. oor het Rotterdams Filmfestival Iht. Volgens woordvoerder Paul t festival nog nooit zo heftig ver- de kersverse directeur Simon Het 26ste International Film belfilms en lange documentaires |es en dergelijke. In totaal zijn er lhappij van SBS6, het Luxem- JEuropees commissaris Karei van legen RTL5. SBS SA vindt dat 1 Miert in, geen volledige nieuws- ien per 1 januari van dit jaar. Van ne machtspositie van HMG (Ver- Jas genoegen na de toezegging dat Irden met geheel ander karakter j.5 gaat overigens door met tradi a's, en dat vindt SBS SA tegen de ■Verkeer) moet luchtvaartverdra- Innen openbreken om zonodig na- Ir de veiligheid van de vloot. Ook leenkomsten die Nederland sluit te plaats innemen. Dat vindt D66- Jaar pleidooi maandag inbrengen i over de veiligheid in de burger- joningen, Friesland en Noord-Hol- proefboringen naar aardgas in de en van de provincies stellen voor !W) te wijzigen en hebben hierin .uurgroep Waddenprovincies had ezen. Met het voorstel voegen de :id. De Provinciale Staten van de jt voorstel nog wel goedkeuren. De [sluit niet getuigen van noordelijke en vinden dat de provincies braat en Haag", verklaart woordvoer- eniging. 'oorhoeve van Defensie vindt dat ismacht in Bosnië (SFOR) op P® i hebben van verdachten van oo ren. „Door het ontbreken vari de lijst kon de patrouille de lde" teit van de betrokken Pers, niet onmiddellijk en met zeK heid vaststellen," aldus Voorha ve. Ook bij de voorganger SFOR, de Ifor-vredesmacht, na den patrouilles de lijsten van verdachten niet bij zich. Voorhoeve wijst erop dat de JN de richtlijnen voor SFOR v stelt. Brussel (anp) - Binnen de top van de Waalse parti Socialiste (PS) is een crisis uitgebroken na de arrestatie van twee partij-kopstukken op verdenking van de acceptatie van smeergeld van de Franse vliegtuigbouwer Dassault. De druk op PS-voorzitter Philippe Busquin om af te Ireden neemt toe. Justitie overweegt intussen te vragen om opheffing van de parlementaire on schendbaarheid van Guy Spitaels, voorzitter ten tijde van het uitbetalen van het smeergeld. Deze ex- minister is nu voorzitter van het Waals regionaal parlement. Bij het begin van een ingelaste vergade ring van het partijbestuur sprak de fractievoorzit ter in de Kamer, Claude Eerdekens, gisteren van 'totaal onaanvaardbare gebruiken van een oude po litieke generatie, waar absoluut een einde aan moet komen'. Volgens de premier van de Brusselse deel- regering Charles Picqué heeft de PS nu een 'elec- troshock' nodig. De PS zou in 1989 zeshonderd miljoen frank (33 miljoen gulden) hebben ontvangen van Dassault, als de Franse onderneming via invloed van de partij voor 6,7 miljard frank (360 miljoen gulden) de Bel gische F16-vloot mocht moderniseren. Dassault kreeg deze order later ook. Het smeergeld werd gestort op een Luxemburgse bankrekening. Na een huiszoeking bij Dassault in november 1995 stootte justitie in Luik op de namen van Merry Hermanus en Frangois Pirot, beide kabi netschefs voor diverse socialistische ministers. Pi- rot was jaren de rechterhand van Spitaels. Na een recente huiszoeking bij Hermanus raakte deze in paniek. In een brief aan Spitaels vroeg hij wat hij moest doen met de gelden op de Luxem burgse rekening. Spitaels stelde vervolgens partij voorzitter Busquin en justitie op de hoogte van de brief. Hermanus en Pirot werden daarop afgelopen woensdag gearresteerd. Hermanus heeft gedeeltelijke bekentenissen afge legd. Zo zou hij hebben bekend een deel van het smeergeld, volgens Dassault een noodzakelijke voorwaarde om in België een order te krijgen, in ei gen zak te hebben gestoken. Justitie heeft alleen bevestigd het tweetal te hebben gearresteerd. Verder doet het parket in Luik geen mededelingen, ook niet over een verzoek om de on schendbaarheid van Spitaels op te heffen. Van onze verslaggever Bethesda/Leiden - Na ruim tien jaar onderzoek is de Ameri kaanse wetenschapper dr. J. Clemens, werkzaam bij de Natio nale Instituten voor Volksgezondheid (NIH) in Bethesda (VS), er in geslaagd een nieuw effectief en goedkoop vaccin tegen cholera te ontwikkelen. Het middel, getest en geperfec tioneerd in samenwerking met Vietnamese artsen, kan volgens deLeidse internist en vaccinatie- deskundige dr. L. Visser voor ar me landen een belangrijke door braak betekenen. Het nieuwe vaccin is gemaakt uit een combinatie van gedode cho- lerabacteriën en de gifstof van de bacterie. Clemens heeft al in 1985 in Bangladesh voor het eerst tes ten uitgevoerd met het middel. De afgelopen jaren heeft hij het vaccin in Vietnam met collega's geperfectioneerd en op 67.000 mensen getest. Visser: „Het is nu in 66 procent van de gevallen ef fectief, ook onder kinderen. Dat was altijd een probleem. Nieuw is ook dat het buiten de koeling in warme landen bewaard kan wor den. En het is goedkoop, onge veer twintig cent per dosis. Het tot op heden gebruikte vaccin kost ongeveer dertig gulden, on betaalbaar voor de arme landen." Een verder groot voordeel van het nieuwe vaccin is dat het via de mond kan worden ingenomen, in plaats van de huidige inenting. Clemens gaat dit jaar een groot bevolkingsonderzoek uitvoeren in Vietnam om de effectiviteit nog uitgebreider te testen. Visser: „Om echt succesvol te zijn in arme landen zal duidelijk moe ten zijn of de bescherming tegen cholera lang aanhoudt. In het verleden was dat alleen bij vol wassenen het geval. Bij kinderen was het effect snel verdwenen." Cholera is vooral in ontwikke lingslanden een probleem, omdat die zich de huidige dure inentin gen niet kunnen veroorloven. In Vietnam krijgen jaarlijks meer dan drieduizend mensen cholera, van wie er circa dertig overlijden. Cholera kan dodelijk zijn omdat zij hevige diarree veroorzaakt, die tot razendsnelle uitdroging leidt. Besmet water is in de mees te gevallen de veroorzaker van de ziekte. Niet één land ter wereld stelt choleravaccinatie nog verplicht, omdat de huidige vaccins nauwe lijks effect sorteren. In slechts tien tot vijftien procent van de gevallen bieden ze bescherming. Voor Westerse reizigers is cholera vrijwel nooit een probleem. „De kans dat iemand uit Nederland cholera krijgt, is één op een mil joen. Mogelijk dat dit vaccin voor ons wel een uitkomst kan zijn bij reizigersdiarree," aldus Visser, die dat in de toekomst mogelijk zelf gaat onderzoeken. Parijs (rtr) - Moslimfundamenta listen in Algerije hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vijftien burgers vermoord door hen de keel af te snijden. Dat zei den ooggetuigen gisteren. De slachtoffers behoorden allen tot één familie die in een boerderij in de buurt van de hoofdstad Al giers woonde. Twee familieleden raakten zwaar gewond maar wisten te ontko men. De Algerijnse regering be schuldigt de fundamentalisten van een reeks aanvallen. Daarbij zijn sinds november vierhonderd doden gevallen. In het winterlicht tekent zich het silhouet van de Engelse hoofdstad af. Voor de Big Ben stroomt de Thames. De kranen op de voorgrond verrichten werk aan de metrotunnel onder de rivier. Een deel van het Londense metrostelsel, dat stamt uit 1908 en bekend staat als de Underground, ondergaat op dit ogenblik een grote opknapbeurt. Het moet er na het werk weer honderd jaar tegen kunnen. FOTO ANP Brussel/Gent (dpa/belga) - Een in 1659 gestolen schilderij van Ru bens is in België weer opgedoken. De Gentse kuntshistoricus Jean- Pierre De Bruyn, die belast was met de vaststelling van de echt heid van het schilderij 'De vijf wijze maagden', zei gisteren dat het werk authentiek is. De Amerikaanse expert Julius Held bevestigde dit. Het schilde rij verkeert in prima staat. Peter Paul Rubens (1577-1640) schil derde 'De vijf wijze maagden' in 1635. Het schilderij werd in Antwerpen gestolen. Het kwam weer boven water toen een echtpaar uit Bel gisch Limburg het werk aan De Bruyn toonde in de veronderstel ling dat het werd geschilderd door een leerling van Rubens. De kunsthistoricus taxeerde het schilderij op 100 miljoen Bel gische franc (5,5 miljoen gulden). De eigenaren van het schilderij willen het voorlopig niet verko pen. Hebron - Israëlische troepen hebben gisteren duizenden Pales- tijnen tegengehouden bij het Graf van de Aartsvaderen in He- bron, waar ze de derde verjaar dag van de moord op 29 gelovigen door de joodse kolonist Baruch Goldstein wilden herdenken. Meer dan vijfduizend Palestijnen hadden zich bij het Graf verza meld, dat ook na de troepente rugtrekking uit Hebron onder controle blijft van het Israëlische leger, evenals het deel van de stad waar de joodse kolonisten wonen. Iedere Palestijn werd bij de in gang tot het terrein van het Graf gefouilleerd, maar omdat dat te lang duurde, besloot het leger de moskee bij het Graf af te sluiten nadat drieduizend Palestijnen binnen waren. De tweeduizend overgeblevenen moesten buiten hun gebeden zeggen. Daarna togen de Pales tijnen in een demonstratieve op tocht naar een nabijgelegen jood se enclave, waar leuzen tegen de joodse kolonisten werden geroe pen. Door Wierd Duk SJAMIL Basajev, de bebaar de Tsjetsjeense rebellenleider, heeft zijn wapens en zijn ca mouflagepak afgelegd en het kostuum van de moderne po liticus aangetrokken. De door Moskou gezochte 'terrorist', die vijf maanden geleden Grozny heroverde op de Rus sen, heeft een minkbontmuts opgezet en een sjieke trench coat aangetrokken. Zo be geeft de 32-jarige gewezen computerhandelaar zich on der zijn kiezers. In de 'Tsjetsjeense Republiek Ksjkerië' hebben maandag pre sidentsverkiezingen plaats. De Tsjetsjenen kiezen een opvolger foor hun gedode president, ge neraal Dzjochar Doedajev, die deze week werd gepromoveerd lot 'generalissimus'. En Basajev, Ruslands meest gezochte misda diger die in eigen land een volks held is, is een van de favorieten. Sjamil Basajev is bijzonder ac tief. Dagelijks staan campagne bijeenkomsten op het program ma, zoals vandaag in het plaats je Petropavlovsk. Bij de ingang van een kapotge schoten winkel is een kleurig Kaukasisch tapijt opgehangen. Daarvoor zitten enige dorps oudsten, leunend op fraai be werkte stokken. In hun midden neemt Basajev plaats. Als een van de 'stariki' (ouderen) het woord neemt - wat regelmatig gebeurt - moet de veel jongere Basajev zijn mond houden. Br wordt geopend met gebed, vervolgens vraagt een van de dorpsoudsten in het Tsjetsjeens: Vertel ons eerst eens wie jij bent. Uit welke 'teip' (clan) kom je. Wie zijn jouw voorouders?" "deze berggemeenschap, waar ieder individu zijn identiteit ontleent aan de clan, de soefi- broederschap en het dorp waar ®ij toe behoort, kennen mensen De 32-jarige oorlogsheld Sjamil Basajev heeft zich in korte tijd ontpopt tot een handig politicus. F0T0 ANP hun voorouders soms tot in het veertiende geslacht. Een man die zijn voorouders niet kent, zeggen de Tsjetsjenen en ze doelen dan meestal op de 'ongelovige Rus sen', verdient geen respect. Basajev weet dat veel mensen te leurgesteld zijn in de interimre gering van rebellenleiders, die na het vertrek van de Russische troepen de macht overnam. Al maanden worden geen salarissen en pensioenen uitgekeerd. Basa jev verzekert zijn gehoor dat hierin verandering komt zodra hij president is. „De regering is corrupt. Maar ik ben eerlijk en zal mijn volk nooit verraden." De oplossingen die Basajev aan biedt voor ingewikkelde proble men zijn hopeloos primitief. Zo stelt hij voor om het totale Tsjetsjeense staatsbezit - vol gens hem 130 miljard dollar - in aandelen onder de bevolking te verdelen. Resultaat: een aandeel van tienduizend dollar per Tsjetsjeen. Dat lijkt de toehoor ders zo te zien geen slecht idee. Ook Basajevs belofte om na zijn inauguratie 'een maand en twee dagen' kantoor te houden op straat, om de mensen de gelegen heid te geven in een persoonlijk onderhoud hun problemen aan de orde te stellen, lokt instem mend gemompel uit. Als Basajev Petropavlovsk ver laat, stapt hij in een oude witte Lada. Zijn peperdure, gloed nieuwe Mercedes met Moskouse nummerplaten, die Basajev van een zakenman cadeau zou heb ben gekregen, is kort daarvoor al vertrokken. Buiten het zicht van de dorpsbewoners want Sjamil Basajev leert snel. Na afloop van de bijeenkomst zijn de meningen verdeeld. Een aantal mensen zegt voor Basajev te zullen stemmen wegens diens heroïsche optreden tijdens de oorlog en eenvoudig vanwege het feit dat hij van alle kandida ten het meest zichtbaar is. Maar ook de naam van Asian Mascha- dov, de 45-jarige grijze comman dant van de Tsjetsjeense separa tisten en huidige premier, valt veelvuldig. Maschadov, die het vredesakkoord met Aleksandr Lebed sloot, is gematigder dan Basajev. „Maschadov heeft zich bewezen als een veldheer en als een politicus," zegt Raisa (43), een huisvrouw. „Hij is ervaren en redelijk. Ik vind Basajev te jong om president te zijn." Het probleem met Maschadov is dat hij geen noemenswaardige campagne voert. Uit veiligheids overwegingen, zeggen zijn staf leden. Zij hebben een rare com plottheorie bedacht: Ruslands veiligheidsdiensten zouden Maschadov willen vermoorden. Dat zou de weg vrijmaken voor radicale leiders als Sjamil Basa jev, waardoor Moskou een alibi zou hebben om de verkiezingen ongeldig te verklaren en Tsjets jenië opnieuw binnen te vallen. In het verwoeste Grozny ont moeten we de man die in zijn eentje de propagandaslag met de Russen won. Gebruikmakend van een satelliettelefoon en zijn snelle babbel was Movladi Oe- doegov, minister van Informatie, de Russen tijdens de oorlog tel kens te slim af. Vanuit zijn schuilplaats in de bergen belde hij bijna dagelijks met Russische en internationale radio- en tv- stations en persbureaus. De gesoigneerde Oedoegov (34) - baardje, Kaukasische bontmuts, zwart overhemd onder zwart, pak, bruine laarzen, ironische glimlach - is 'nu een van de zes tien presidentskandidaten. En opnieuw bewijst hij over een meesterlijke pr te beschikken. Tot in het minuscule dorpje Itoem Kale, hoog in de be sneeuwde Kaukasische bergen aan de grens met Georgië, tref fen we zijn posters aan. Centraal daarop de slogan: 'Islamitische Orde'. „De islamitische weg is de enige mogelijkheid voor Tsjets jenië," zegt Oedoegov in zijn kantoor in het centrum van de stad. „Dit land zit vol met wa pens. Duizenden mannen, die gevochten hebben, gehoorzamen alleen nog aan de islam. Zowel Rusland als het kapitalistische Westen zijn gediscrediteerd. Het Westen roept dat het de mensen rechten steunt, maar via het IMF financieerde het de Russische campagne. De islam is boven dien de enige garantie voor sta biliteit in de Kaukasus. Daar hebben ook Moskou en het Wes ten baat bij. Belangrijke natuur lijke hulpbronnen liggen in dit gebied, gas en olie uit de Kaspi sche Zee en Centraal-Azië wor den via Tsjetsjenië naar havens aan de Zwarte Zee getranspor teerd. Als de rust hier terug keert, is dat voor alle partijen voordelig." Vooralsnog is Tsjetsjenië echter een verwoest land waar honder den kleine handelaren aan de kant van de weg slechte benzine uit grote flessen verkopen. De benzine maken ze zelf, de beno digde olie tappen ze af uit be schadigde pijpleidingen. De eco nomie en de infrastructuur van Tsjetsjenië liggen in puin, bandi tisme tiert er welig. Duizenden vluchtelingen dwalen door het land. Zij lieten spookdorpen achter als Bamoet, dat totaal met de grond gelijk is gemaakt. Hier woont niemand meer. Het vredesakkoord, dat de voor malige Russische veiligheidschef Aleksandr Lebed met de rebel len sloot, bevriest het probleem van de status van Tsjetsjenië met vijf jaar. Maar de Tsjetsjenen grijpen de komende verkiezin gen aan als een bewijs dat ze al lang onafhankelijk zijn. Movladi Oedoegov zei het al: „Wat het Kremlin ook beweert, Tsjets jenië is vrij sinds 1991 toen Doedajev de onafhankelijkheid uitriep. Ik kan ook wel roepen dat Honduras deel is van Tsjets jenië." De feitelijke afscheiding van Rusland heeft in de vlakke noordelijke delen van het land voor beroering gezorgd. Dit is van oudsher kozakkenland en deze voormalige bewakers van de grenzen van het tsarenrijk voelen zich bedreigd door de Tsjetsjeense bergbewoners. De kozakken hebben gezworen 'hun grond' te zullen verdedigen. Desnoods, dreigde hun besnorde ataman (hoofdman) Aleksandr Loeganski, zullen zijn mannen naar de wapens grijpen en de hulp inroepen van 'meer dan zeventigduizend kozakken uit Zuid-Rusland'. Maar die krijgs lustige uitspraken lijken niet meer dan retoriek. De kozakken in Noord-Tsjetsjenië zijn aan het vergrijzen. Ook al zouden ze wil len, ze vormen geen partij voor de ervaren, tot de tanden gewa pende Tsjetsjeense rebellen. Net als de machthebbers in het Kremlin hebben zij de bittere Tsjetsjeense pil gewoon te slik ken. Veel meer zit er ook voor hen niet op. ïf: Los Angeles - De componist van de rockklassieker Louie Louie is overleden. Richard Berry stierf donderdag op 61-jarige leeftijd in zijn slaap in zijn woning te Los Angeles. Toen Berry zijn song in 1956 opnam, werd dit een bescheiden commercieel succes. Pas toen de Kingsmen in 1963 Louie Louie coverden, werd het liedje een echte hit. Meer dan driehonderd andere artiesten hebben de song ook opgenomen. Rome - De Milanese luchthaven Linate is gisteravond voor onbe paalde tijd gesloten als gevolg van de blokkade van tegen de su perheffing protesterende boeren. Den Haag - Het hoger- en wetenschappelijk onderwijs in veel ontwikkelingslanden verkeert in een ernstige crisis. Universitei ten in de Westerse wereld moeten snel te hulp schieten door ver gaande samenwerkingsverbanden aan te gaan. Dit zei directeur- generaal Federico Mayor van Unesco, de VN-organisatie voor On derwijs, Cultuur en Wetenschappen, gisteren tijdens een gastcol lege in Den Haag. Minsk/Moskou - De top van de leiders van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) die voor 29 januari gepland stond, is opnieuw uitgesteld. Dit vanwege de zwakke gezondheid van de Russische president Jeltsin, die de top zou voorzitten. Malaga - De Spaanse narcoticabrigade heeft in Malaga aan de Costa del Sol een Nederlander en drie Italianen wegens drugs smokkel aangehouden. Zij vervoerden in een vrachtwagen met Nederlands kenteken negenhonderd kilo hasj, die vermoedelijk voor de Nederlandse markt was bestemd. Washington - De Republikeinse oud-senator William Cohen is gisteren beëdigd als minister van defensie in het kabinet van de Amerikaanse president Bill Clinton. Eerder deze week ging de Se naat met algemene stemmen met de benoeming akkoord. Cairo - Het Iraakse bewind heeft een kleine zeshonderd mensen laten oppakken na de aanslag op Odai Hussein, de oudste zoon en gedoodverfde opvolger van de Iraakse leider Saddam Hussein. Seoul - Zuid-Koreaanse openbare aanklagers hebben gisteren celstraffen variërend van vier tot tien jaar geëist tegen elf leiders van het studentenprotest van augustus 1996 op de campus van de Yonsei-universiteit in Seoul. Tijdens eerdere processen werden studenten veroordeeld tot celstraffen tot drie jaar. De elf die gis teren terechtstonden werden door de aanklagers verantwoorde lijk gehouden voor de dood van een politieman. Belgrado - Het hoofd van de Servische staatstelevisie en de lei ders van de oppositie in de stad Kragujevac hebben gisteren een tijdelijk akkoord gesloten over het beheer van het televisiestation in de stad. Radio Kragujevac zal uitsluitend reclames en amuse mentsprogramma's uitzenden, totdat de rechter in hoger beroep heeft bepaald wie de eigenaar van het station is. Donderdag leid de de weigering van de regerende socialisten om het plaatselijke televisie- en radiostation aan de oppositie over te dragen tot op stootjes waarbij ongeveer zestien mensen gewond raakten. Sofia - De leiders van regerende socialistische partij en de oppo sitie in Bulgarije hebben elkaar gisteren voor het eerst gesproken: sinds het begin van de politieke crisis. Ze maakten beiden hun op wachting bij de nieuwe president Petar Stojanov. Georgi Parvan- ov van de socialistische partij en Ivan Kostov van de oppositione le Unie van Democratische Krachten leken evenwel niet van zins hun standpunten te wijzigen. Rome - De Italiaanse kustwacht heeft gisteren een in nood verke rend Turks schip met circa honderd illegale immigranten aan boord op sleeptouw genomen. De illegalen zijn waarschijnlijk Iraniërs en Sri-Lankanen. Jeruzalem - Israël en Syrië staan kort voor een hervatting van het vastgelopen vredesoverleg. Zo meldde de krant Yediot Ahronot gisteren. Intussen meldde de Israëlische minister van defensie Yitzhak Mordechai dat hij verwacht dat de onderhandelingen met Damascus in het voorjaar weer kunnen beginnen. Tel Aviv - De politieke carrière van premier Benjamin Netanyahu staat op het spel, nu in Israël een schandaal is onthuld van moge lijk Siciliaanse mafiose omvang. Corruptie, politieke chantage en het vooropgezette dwarsbomen van de rechtsgang zijn nog maar enkele elementen van de Israëlische Watergate-affaire. Gisteren begon de politie met een onderzoek naar 'het ergste geval van cri minele corruptie, die de staat Israël ooit heeft gekend', zoals de juridisch deskundige Moshe Hanegbi het schandaal heeft ge noemd. Alles draait om de recente benoeming van de advocaat Roni Bar On tot procureur-generaal. Bar On zou, zo heeft de Is raëlische televisie deze week onthuld, een schakel zijn geweest in een serie deals achter de schermen, die samen neerkwamen op beïnvloeding van het juridische systeem op het hoogste niveau. (ADVERTENTIE) Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. VAKANTIEPARKEN 'e V\v\* Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van CreatiefVakantieparken Naam:Voorletters: Adres:huisnr: Postcode: Geb.datum:-19 Woonplaats: Stuur in een envelop zonder postzegel naar; CreatiefVakantieparken, Antwoordnummer 442, 9700 WB Groningen. m/v

de Stem | 1997 | | pagina 5