6 Regels van kredietbank te streng' Nieu tege is ho 'Isla Tobback: 4 Jullie gasbel, da's 't verschil Crisis Kamer sceptisch over Duits belastingplan Beatrix in Gouda Leve onderkoning Tjeenk Willink 'Geef SFOR een lijst van misdadigers mee' DE STEM BINNENLAND A4 I DESTEM Gesjoemel 'hulpbureau' groeit Minimumloon toch op losse schroeven 1 Telefoneren op stations wordt kwartje duurder Marktgericht DESTEM COMMENTAAR Bijna alle 4BSE-koeien' nu terecht Arena mag naam houden Van hoek- tot molensteen Hfl BINNENLAND KORT Mediacommissariaat verliest toezicht kabel Indië-veteranen krijgen uitkering netto Kaartjes Filmfestival vliegen weg SBS6 klaagt RTL5 aan in Brussel D66: 'Breek luchtvaartverdragen open' Toch proefboringen Waddenzee Vinding Am 11111 ZATERDAG 25 JANUARI 1997 Van onze Haagse redactie Den Haag - Er heerst in Den Haag grote twijfel over het realiteitsgehalte van de Duit se voornemens om de inkom sten-, loon-, en winstbelasting fors te verminderen. „Dit zijn Alice in Wonderland plannen", oordeelt het liberale Kamerlid Hoogervorst, wiens fractie in principe vindt dat Ne derland de Duitse plannen zou moeten volgen. Ook zijn CDA-collega Terpstra is sceptisch: „De Duitsers onder schatten de inkomenseffecten, vooral voor de laagstbetaalden." Zet Duitsland echter door, dan vindt Terpstra dat Nederland daar terdege rekening mee moet houden. Hoogervorst wijst op de enorme kosten die Duitsland nog altijd moet maken voor het opkalefate ren van de voormalige DDR. Alle belastingplichtigen krijgen daarvoor al enkele jaren op rij een extra 'solidariteitsheffing' in rekening gebracht van 7,5 pro cent op de inkomstenbelasting. „En daar zijn ze nog lang niet vanaf." Minister van Financiën Zalm (WD) wilde zich desgevraagd niet uitlaten over de haalbaar heid van de Duitse belasting voornemens. „Daarvoor weet ik er te weinig van"zei hij na afloop van het ka binetsberaad. „Ik beperk mij tot de Nederlandse plannen. Wij werken ook aan een lange ter mijn-belastinghervorming voor de komende eeuw. Wat betreft de begroting 1998 komen die voor stellen in maart of april." Met de voorgenomen Nederland se belastingreductie is tijdens de resterende kabinetsperiode circa 12 miljard gulden gemoeid. In Duitsland gaat het nu om een verlaging van 30 miljard gulden. Omgerekend zou de 30 miljard in het grote Duitsland neerkomen op 'slechts' 6 miljard in Neder land. De Duitse minister van Fi nanciën Waigel wil de belasting verlaging financieren door een verhoging van de BTW en het schrappen van bijna alle aftrek posten. WD'er Hoogervorst zou dat voorbeeld niet graag volgen, wél de belastingverlaging zelf. „Mocht het in Duitsland rondko men, dan is dat een signaal dat ook in Nederland de tarieven om laag moeten. Het Duitse toptarief zou op 39 procent komen, terwijl dat bij ons 60 procent is. Overi gens vind ik dat alle tarieven om laag moeten. Wij leven niet bij het toptarief alleen." De ondernemersvereniging VNO- NCW vindt dat het Nederlandse toptarief naar 50 procent moet als de Duitse plannen doorgaan. „Anders wordt het gat tussen de tarieven wel erg groot", zegt een beleidsmedewerker. Hij acht een Duitse belastingver laging voor Nederland gunstig. „Ons bedrijfsleven is gediend bij een beter draaiende Duitse eco- Van onze verslaggever Den Bosch - Een groeiend aantal particuliere bemiddelingsbu reaus maakt misbruik van de benarde financiële positie waarin veel uitkeringsgerechtigden verzeild zijn geraakt. De Economi sche Controle Dienst (ECD) spreekt van 'een malafide circuit' dat is ontstaan als indirect gevolg van de groeiende armoede in Nederland. De ECD denkt dat inmiddels zo'n 50 bureaus geld verdienen aan het opstellen en uitvoeren van schuldsaneringsregelingen. ECD-woordvoerder H. de Winter vermoedt dat in Brabant en Lim burg tien tot twaalf bureaus ac tief zijn op dit gebied. Het is bij wet verboden om geld te verdie nen aan het saneren van ander mans schulden. Volgens De Win ter is in een aantal gevallen ook sprake van verduistering van gel den of andere malafide praktij ken. De slachtoffers hebben in de meeste gevallen een vergeefs be roep gedaan op een gemeentelijke kredietbank. Die stelt zich op het standpunt dat mensen binnen drie jaar hun schulden moeten kunnen aflossen. De groeiende armoede in Nederland leidt er toe Den Haag (anp) - Het kabinet is het in grote lijnen eens over een wetsvoorstel dat werkge vers de mogelijkheid biedt tij delijk minder dan het mini mumloon te betalen. Premier Kok zei dat gisteren tij dens zijn wekelijkse persconfe rentie. Op de inhoud wilde hij nog niet ingaan. Minister Melkert (Sociale Zaken) zal de Kamer daarover schriftelijk informeren. Volgens ingewijden wil het kabi net werkloze kostwinners voorlo pig niet dwingen onder het mini mumloon aan de slag te gaan. Een Kamermeerderheid van WD, D66 en CDA vindt dat alle langdurig werklozen zo nodig ge dwongen moeten kunnen worden onder het minimumloon te wer ken. De PvdA wil kostwinners echter uitzonderen, omdat zij an ders onder het sociaal minimum zouden uitkomen. De sociaal-de mocraten voelen er niets voor kostwinners naar de sociale dienst te sturen voor een aanvul lende uitkering. Over het wetsvoorstel is al meer dan een half jaar een politiek conflict gaande in de coalitie. Herhaaldelijk politiek topoverleg heeft niet tot een oplossing ge leid. Doel van het voorstel is meer langdurig werklozen aan de slag te krijgen. Een werkgever mag ie mand die langer dan een jaar werkloos is minimaal een half jaar en maximaal twee jaar min der dan het minimumloon beta len. De werknemer moet wel minstens 70 procent van dat loon ontvangen. Fractievoorzitter Ro- senmöller van GroenLinks heeft ernstige kritiek op het bereikte compromis. Hij spreekt van een eerste stap op weg naar verlaging van het minimumloon. Utrecht (anp) - De NS ver vangen de telefooncellen op de perrons door een nieuw model. Bellen vanuit de nieuwe cellen wordt per ge sprek een kwartje duurder. De NS hebben vanaf februa ri een paar maanden nodig om de nieuwe cellen neer te zetten. Op sommige perrons komen er cellen bij, op ande re plaatsen worden het er minder. Het extra kwartje komt bij NS terecht. „De nieuwe cel len vergen een flinke investe ring," verklaart een NS- woordvoerster. dat veel mensen niet aan dat cri terium kunnen voldoen. „Voor veel lieden betekent dat een gat in de markt", zegt H. Beaart, di recteur van de Kredietbank in Waalwijk en secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet. „En bij het meren deel gaat het erom dat ze zelf geld verdienen, dat neemt echt hand over hand toe." Zeggenschap De schuldbemiddelingsbureaus krijgen vaak de volledige zeggen schap over iemands inkomen. De cliënten krijgen een minimaal 'leefgeld' en moeten de bureaus een vast bedrag per maand beta len. In Hoorn raakten deze week nog enkele honderden mensen gedupeerd, toen bleek dat de be stuursleden van de Stichting Schuldhulp Begeleiding met de noorderzon vertrokken waren. ECp7woordvqerder De Winter, vindt dat de overheid eens 'goed zou moeten kijken' naar de regels van de gemeentelijke kredietban-, keii. „Het blijkt nu dat' zestig procent van alle mensen die daar aanklopt, door het vangnet heen valt." Waalwijker Beaart zegt te betwijfelen of het veel zin heeft om de regels te versoepelen: „Het gaat meestal om mensen met een bijstandsuitkering, van wie de draagkracht ontoereikend is om ze langer dan drie jaar op zo'n sa neringsregeling vast te pinnen." Hij verwacht meer heil van het instellen van een fonds voor 'uit zichtloze schuldposities'. Koningin Beatrix opende gisteren het stadhuis van Gouda dat in de afgelopen twee jaar voor 3,2 miljoen gulden werd gerestaureerd. Na het luiden van een bel lieten de verzamelde Goudse kinderen honderden ballonnen op. foto reuter Den Haag (anp) - De jurist Herman Tjeenk Willink heeft sinds gisteren zijn langver wachte benoeming tot vice- voorzitter van de Raad van State op zak. De voordracht van het kabinet tot nieuwe onderkoning wordt in politiek Den Haag beschouwd als beloning voor zijn door alle par tijen gerespecteerde loyale, inte gere en niet aflatende inzet voor de publieke en politieke zaak. De overstap van PvdA'er Tjeenk Willink naar het hoogste advies orgaan van het kabinet was al ge ruime tijd geen geheim. Volgens afspraken binnen de partijen in het kabinet-Kok zou het CDA met het pensioen van vice-voor- zitter Scholten de Raad van State eindelijk eens prijs moeten geven, krijgt de WD als grootste fractie het voorzitterschap in de Eerste Kamer en mocht het CDA for the time being het voorzitterschap van de Tweede Kamer houden. Tjeenk Willinks ster steeg vooral snel in de zomer van 1994 na de kamerverkiezingen die de PvdA tot grootste partij maakten, het CDA kortwiekte en 'paars' deed gloren. Koningin Beatrix vroeg hem op 6 mei als informateur. Het eerste advies van de voorzit ter van de Eerste Kamer was al op weg naar een paars kabinet zonder het CDA. De informatie periode daarna van De Vries (Pv dA), Van Aardenne (WD) en Vis (D66) strandde evenwel op 27 juni. Bezuinigingswensen van WD-leider Bolkestein vormden het struikelblok. De Majesteit zette daarop op 28 juni Tjeenk Willink wederom aan de slag. Nadat CDA-onderhandelaar Brinkman in die tweede ronde met onmogelijke voorwaarden zijn partij buiten spel zette, kwam Tjeenk Willink met zijn eindadvies een WD-adviseur aan te wijzen die een ontwerp-re- geerakkoord op hoofdlijnen op poten moest zetten. Beatrix oor deelde evenwel anders. Na overleg met CDA'ers Deet- man (voorzitter Tweede Kamer) en vice-president W. Scholten van de Raad van State kwam zij met de verrassende keuze voor PvdA-aanvoerder Kok: als nieu we informateur. Kok koos na lang wikken en wegen uiteinde lijk voor Paars dat op 22 augus tus aantrad. Tjeenk Willink wachtte een beloning: vice-presi dent van de Raad van State. Tjeenk Willink (in 1942 geboren in Amsterdam) is sinds 1987 lid van de Eerste Kamer en sinds juni 1991 voorzitter. Hij studeer de rechten in Leiden en werd in 1968 wetenschappelijk medewer ker bestuurskunde aldaar. In 1972 volgde zijn benoeming tot adviseur van de minister-presi- Tjeenk Willink foto anp dent en adjunct-secretaris van de ministerraad. Tot 1986 was hij hoogleraar aan de KUB (politieke besluitvorming). Louis Tobback foto reuter Door Bert Schampers Brussel - Louis Tobback is vol be wondering over de economische pres taties van het kabinet-Kok. Toch kijkt de voorzitter van de Vlaamse so cialisten nog steeds met de nodige argwaan naar de coalitie in Den Haag. Volgens Tobback vormt op ter mijn het ideologische overwicht van rechts de grootste bedreiging voor het kabinet. Tobback wil nog wel eens vuurpijlen af schieten op paars. Bekend is zijn uit spraak: het begint met paars en eindigt bont en blauw. In een debat gisteravond in Brussel met waarnemend PvdA-voor- zitter Ruud Vreeman, klonk Tobback iets genuanceerder. „Ik volg de Nederlandse situatie van na bij. Daar kun je tegenwoordig veel van le ren" zei Tobback. Toch kon hij niet nala ten te schimpen op de 'neo-conservatie- ven van Frits Bolkestein' en 'de intellec tuelen van D66'. „Nood hebben zij nooit aan den lijve ondervonden", zei hij over D66. „Ze verkleden zich alleen als so ciaal-liberalen, maar voor het overige is het een nogal intellectuele bezigheid. Wat mij het meest stoort is dat wij sociaal-de mocraten ons moeten neerleggen bij die intellectuele dominantie." Zouden wij in Vlaanderen of België in staat zijn dit soort beleid te voeren, stelde Tobback zich de vraag. Nee dus. Want paars in België, dat is hooguit een combi natie van de SP met de liberale VLD en hun Franstalige zusterpartijen. En die twee liggen elkaar niet. Een paarse coali tie in België houdt het volgens Tobback nog geen veertien dagen vol. Over de Nederlandse economie is Tob back vol lof, al benadrukte hij dat de goe de cijfers toch vooral de verdienste zijn van de roomsrode-coalities met het CDA. Bovendien, wat voor Nederland geldt, kan in Vlaanderen of België niet. Het beleid van 'paars' in Nederland, de gedeeltelijke privatisering van de sociale zekerheid en het marktgericht denken, Tobback kan het volgens eigen zeggen in België allemaal niet verkopen. Het volstaat volgens hem ook niet om in België de christendemocraten naar de op- positiebanken te sturen. De machtige christelijke zuil blijft immers overeind en dominant aanwezig in de hele samenle ving. Maar het grote verschil waarom het in Nederland budgettair en economisch zo goed gaat, is een natuurverschijnsel: „Die gasbel bij jullie maakt het verschil", aldus Tobback. Hij en veel andere Vlaamse sociaal-demo craten zijn best wel jaloers, maar twijfe len toch ook aan de ingrepen in de verzor gingsstaat en de kwaliteit van die tien duizenden arbeidsplaatsen die paars schept. Nee hoor, het zijn echt niet allemaal ham- burgerbanen, riep Ruud Vreeman. Maar Tobback en zijn gehoor in Brussel leken niet overtuigd. Flex-werkers, deeltijdba nen, uitzendwerk? De Belgen zien voor alsnog weinig in het Hollandse model. „Een baan van twaalf uur, hoe kun je daar van leven?" Den Haag (anp) - Veertig van de nog gezochte 41 Neder landse 'BSE-koeien' zijn 'te recht'. Van één zijn de be schikbare oormerk-gegevens onduidelijk waardoor trace ring nog niet gelukt is. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekendge maakt. De dieren zijn afkomstig van het zelfde Duitse bedrijf als de ver onderstelde moederkoe van het kalf dat onlangs in Duitsland stierf aan de gekkekoeienziekte BSE. Van de indertijd opgekoch te kudde hebben de Duitse ve terinaire autoriteiten de kopieën van de oormerken naar Neder land gestuurd. Eén kopie blijkt echter niet goed te lezen, zodat nog onduidelijk is welk Neder lands beest daarbij hoort of hoor de, aldus een woordvoerster van het departement. Den Haag heeft de Duitsers om aanvullende in formatie gevraagd. Van de 40 opgespoorde koeien zijn er nog tien in leven. Daar naast lopen er voor zover bekend nog drie nakomelingen rond. In totaal zouden er zeven Neder landse nakomelingen zijn ge weest. De andere dertig beesten en vier nakomelingen zijn ge slacht. Het ministerie van Land bouw onderzoekt nog waar en wanneer dat is gebeurd en waar het vlees heen gegaan is. Het is niet onwaarschijnlijk dat het vlees als gewoon rundvlees is verkocht, na de gebruikelijke veekeuring vlak voor de slacht. Bij dergelijke keuringen is in Ne derland nog nooit een BSE-be- smetting aangetroffen. Alle levende dieren staan op het zelfde Limburgse bedrijf waar van ook het woensdag getraceer de mogelijke moederdier van het Duitse BSE-kalf afkomstig is. Dat beest bleek in augustus 1996 reeds geslacht en opgegeten. Op hetzelfde bedrijf stond nog wel een andere nakomeling van dat moederdier. Dat kalf is donder dag afgevoerd naar het onder zoeksinstituut ID-DLO voor on derzoek op BSE-besmetting. Datzelfde gaat gebeuren met alle andere, nog levende dieren. Ze zullen allemaal worden gedood, want voor een goede BSE-diag- nose is sectie op de hersenen no dig. Het onderzoek duurt norma liter een week. Amsterdam (anp) - Het stadion Amsterdam Arena en het Am sterdamse Arena Zalencentrum zijn het eens: beide namen blijven naast elkaar bestaan. Het zalen centrum, dat al langer Arena heette, krijgt een schadevergoe ding van het stadion. Directeur P. Hermanides van Arena wil niet zeggen hoe hoog die is. „In elk geval hebben we door die namentoestand veel meer dan een ton schade geleden. Dat wordt ruimschoots vergoed." Om in de toekomst verwarring te voorkomen gaan beide Arena's de publiciteit op elkaar afstemmen. Begin december bepaalde de rechtbank dat het stadion niet langer de naam Arena mocht ge bruiken. Partijen besloten daar op te gaan praten na bemiddeling van burgemeester Patijn van Amsterdam. VROUWEN WETEN het al generaties: wie gezin en privé-leven serieus neemt, moet concessies doen aan de carrière. Tot po- litici, van welke kunne dan ook, dringt het langzamerhand eveneens door. Mevrouw Lodders, indertijd interim CDA-leid- ster, stelde zich niet beschikbaar voor het voorzitterschap. Het zou in werktijd en sfeer een aanslag op haar huiselijke leven betekenen en daar had ze geen trek in. Rosenmöller, nu fractie aanvoerder van GroenLinks, kon geen lijsttrekker worden vond zijn partij. Hij wilde tijd behouden voor vrouw en kinde ren. Zo'n combinatie van taken en functies leek de partij tekort te doen. Robin Linschoten heeft nu de uitnodiging van zijn politiek voorman Bolkestein om zich kandidaat te stellen voor een mi nisterschap in het volgende kabinet afgeslagen. Hij wil tijd hebben voor zijn kinderen en dat kan niet, heeft hij geleerd met een verantwoordelijke baan in Den Haag. Minister Wijers houdt elk voorstel om Hans van Mierlo als boegbeeld van D66 op te volgen af. Hij ziet op tegen de inbreuk in zijn privacy die zo'n positie automatisch met zich mee schijnt te moeten bren gen. En ook Jacques Wallage heeft gemeld niet beschikbaar te zijn voor een ministerspost. Zijn schoolgaande kinderen heb ben een vader nodig die af en toe gewoon thuis is en dat is een bewindspersoon, heeft Wallage door schade en schande ont dekt, te weinig. Voor de politiek ongetwijfeld een schokkende ervaring. Voor mannen en vrouwen die opvoeden, zorgen en gezamenlijk ge luk hoger in het vaandel hebben, een bekend fenomeen. Car rière of eigen zaak staan 'geëmancipeerd' huiselijk gedrag in de weg. Den Haag moet van deze ontdekking leren. Enerzijds bestaat het gevaar dat besturen nog slechts weggelegd is voor figuren die ver van de dagelijkse huis en haard staan, anderzijds-en dat is zeker zo belangrijk - wordt het tijd dat gezin en privé-le ven even zwaar gewaardeerd worden als publiek functioneren. Als politici een voorbeeldfunctie hebben, dan zijn zij de eerst aangewezenen om de overwaardering van en de overbelas ting in hoog aangeschreven functies tegen te gaan. Oud-mi- nister Gruijters heeft ooit beweerd dat Nederland overzichte lijk genoeg is om in veertig uur per week te regeren. Laat Den Haag dat eens gaan bewijzen. Of misschien staat ook voor hoge politieke ambten de uitweg open die jonge moeders en enkele jonge vaders steeds meer gewezen wordt: part-time werken. Het zijn altijd de bazen die vinden dat ze onmisbaar zijn en daarom continu beschikbaar. Als aan de top bewezen wordt, dat het anders kan, volgt de ba sis automatisch. Den Haag - Het Commissariaat voor de Media in Hilversum raakt eind dit jaar zijn toezicht op de kabelexploitanten kwijt. Het Commissariaat heeft enkele jaren, op intiatief van de Kamerleden Van Zuijlen (PvdA) en De Koning (D66) kabelexploitanten op de vingers mogen tikken. Die waakhondfunctie gaat nu over naar de Dienst mededinging bij het ministerie van Economische Zaken. De minister van EZ blijft politiek verantwoordelijk voor de werkzaamheden van de Dienst. Den Haag - Indië-veteranen krijgen de eerder toegezegde eenma lige uitkering van 1000 gulden niet bruto maar netto in handen. Bovendien wordt de uitkering uitgebreid tot veteranen uit de Tweede Wereldoorlog, Korea en het voormalige 'Nederlands Nieuw-Guinea. 'Het gaat oiri alle dienstplichtigen, vrijwilligers èn'reservépllchti- gen of hun weduwen. De betrokkenen moeten tussen 1938 en 1962 tussen de twee en de vijf jaar in werkelijke dienst zijn geweest. Naar verwachting gaat het om een bedrag van 95 miljoen gulden. Rotterdam - In de voorverkoop voor het Rotterdams Filmfestival werden al 50.000 kaartjes verkocht. Volgens woordvoerder Paul Verstraeten is de verkoop voor het festival nog nooit zo heftig ver lopen als nu. Desondanks blijft de kersverse directeur Simon Field naar eigen zeggen nerveus. Het 26ste International Film Festival Rotterdam biedt 210 speelfilms en lange documentaires en 140 korte films, videoproducties en dergelijke. In totaal zijn er ongeveer 1000 voorstellingen. Luxemburg - De moedermaatschappij van SBS6, het Luxem burgse bedrijf SBS SA, heeft bij Europees commissaris Karei van Miert een klacht gedeponeerd tegen RTL5. SBS SA vindt dat RTL5 tegen de afspraak met Van Miert in, geen volledige nieuws- en actualiteitenzender is geworden per 1 januari van dit jaar. Van Miert vond eerder de economische machtspositie van HMG (Ver onica, RTL4 en RTL5) te groot. Hij nam met het conglomeraat pas genoegen na de toezegging dat RTL5 een 'themazender' zou worden met geheel ander karakter dan de twee andere zenders. RTL5 gaat overigens door met tradi tionele verstrooiende programma's, en dat vindt SBS SA tegen de afspraken in. Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) moet luchtvaartverdra gen met afzonderlijke landen kunnen openbreken om zonodig na dere eisen te laten opnemen over de veiligheid van de vloot. Ook in alle nieuwe luchtvaart-overeenkomsten die Nederland sluit moet veiligheid een prominentere plaats innemen. Dat vindt D66- Kamerlid Van 't Riet. Zij zal haar pleidooi maandag inbrengen tijdens een debat met Jorritsma over de veiligheid in de burger luchtvaart. Leeuwarden - De provincies Groningen, Friesland en Noord-Hol land gaan alsnog akkoord met proefboringen naar aardgas in de Waddenzee. Gedeputeerde Staten van de provincies stellen voor hun provinciale beleidsplan (IBW) te wijzigen en hebben hierin vijf lokaties aangewezen. De stuurgroep Waddenprovincies had de proefboringen eerder afgewezen. Met het voorstel voegen de colleges zich naar het rijksbeleid. De Provinciale Staten van de betrokken provincies moeten het voorstel nog wel goedkeuren. De Waddenvereniging vindt het besluit niet getuigen van noordelijke moed en lef. „Wij zijn verbaasd en vinden dat de provincies braaf aan het handje meelopen van Den Haag", verklaart woordvoer ster C. Alma van de Waddenvereniging. Den Haag (anp) - Minister Voorhoeve van Defensie vindt dat militairen van de Navo-vredesmacht in Bosnië (SFOR) op Pa" trouille lijsten bij zich moeten hebben van verdachten van oor logsmisdaden. SFOR-patrouilles krijgen deze ren. „Door het ontbreken van lijsten met namen en foto's van lijst kon de patrouille de id®1 de verdachten nu niet mee, zo teit van de betrokken pers0°' schreef Voorhoeve gisteren in niet onmiddellijk en met z®e antwoord op Kamervragen. heid vaststellen," aldus Toorn® Twee Nederlandse soldaten in ve. Ook bij de voorgangerv Bosnië lieten begin dit jaar in Vi- SFOR, de Ifor-vredesmacht, na tez de van ooriogsmidaden ver- den patrouilles de lijsten van dachte Bosnische Kroaat Skopl- verdachten niet bij zich. jak lopen, omdat zij eerst op een Voorhoeve wijst erop dat de I™ SFOR-basis twintig kilometer de richtlijnen voor SFOR va verderop de lijst wilden controle- stelt. Brussel (anp) - Binnen Parti Socialiste (PS) is na de arrestatie van twe verdenking van de acc van de Franse vliegtuig De druk op PS-voorzitter treden neemt toe. Justiti vragen om opheffing va schendbaarheid van Guy tijde van het uitbetalen va minister is nu voorzitter Van onze verslaggever Bethesda/Leiden - Na kaanse wetenschapper nale Instituten voor Vo er in geslaagd een nie cholera te ontwikkelen. Het middel, getest en ge tioneerd in samenwerk! Vietnamese artsen, kan de Leidse internist en vac deskundige dr. L. Visser v me landen een belangrijk braak betekenen. Het nieuwe vaccin is gem een combinatie van gedo lerabacteriën en de gifstof bacterie. Clemens heeft al in Bangladesh voor het ee ten uitgevoerd met het mi De afgelopen jaren heeft vaccin in Vietnam met c geperfectioneerd en op mensen getest. Visser: „H in 66 procent van de geva fectief, ook onder kinde was altijd een probleem, ook dat het buiten de ko warme landen bewaard k den. En het is goedkoop veer twintig cent per do tot op heden gebruikte kost ongeveer dertig gul betaalbaar voor de arme 1 Een verder groot voord het nieuwe vaccin is dat de mond kan worden inge in plaats van de huidige Clemens gaat dit jaar ee bevolkingsonderzoek ui in Vietnam om de effe nog uitgebreider te testen. Visser: „Om echt succesvo in arme landen zal duideli' ten zijn of de beschermin cholera lang aanhoudt, verleden was dat alleen wassenen het geval. Bij k' was het effect snel verdw Cholera is vooral in on lingslanden een probleem die zich de huidige dure i gen niet kunnen veroorlo Vietnam krijgen jaarlijk Door Wierd Duk SJAMIL Basajev, de de Tsjetsjeense rebell heeft zijn wapens en mouflagepak afgeleg kostuum van de mod liticus aangetrokken. Moskou gezochte 't die vijf maanden Grozny heroverde op sen, heeft een minkb opgezet en een sjieke coat aangetrokken, geeft de 32-jarige computerhandelaar der zijn kiezers. In de 'Tsjetsjeense R Itsjkerië' hebben maan sidentsverkiezingen pl Tsjetsjenen kiezen een voor hun gedode presi neraal Dzjochar Doed deze week werd gepr tot 'generalissimus'. En Ruslands meest gezoch diger die in eigen land e held is, is een van de fa Sjamil Basajev is bijz tief. Dagelijks staan ca bijeenkomsten op het ma, zoals vandaag in h je Petropavlovsk. Rij de ingang van een schoten winkel is ee- Kaukasisch tapijt op Daarvoor zitten enig oudsten, leunend op werkte stokken. In h" neemt Basajev plaats, van de 'stariki' (oud woord neemt - wat r gebeurt - moet de ve~ Basajev zijn mond hou Lr wordt geopend m Vervolgens vraagt ee dorpsoudsten in het Ts Vertel ons eerst een lent. Uit welke 'teip' je. Wie zijn jouw voo deze berggemeensc ieder individu zijn ontleent aan de clan, broederschap en het d hij toe behoort, kenne

de Stem | 1997 | | pagina 4