Weekend Het Slangenmens van Oudenbosch is op het rechte pad beland Vrouw DE STEM Peter R. de Vries, Misdaadversierder De meeste gevangenissen kent hij op zijn duimpje. Vier jeugd jaren heeft de beruchtste crimi neel van Oudenbosch daar door gebracht. De kranten stonden eind jaren tachtig vol van zijn spectaculaire insluipingen die hem de bijnaam 'het Slangen mens' bezorgden. Wat voor rech ters en politie destijds een illusie leek, maakte Mohammed L. toch waar. Hij is op het rechte pad beland en inmiddels keurig getrouwd. ar ZATERDAG 25 JANUARI 1997 Peter R. de Vries schijnt een hele goeie te zijn. Hij opent systemen die voor anderen gesloten blijven. Hij weet alles over de criminaliteit, het zit in zijn computer, zijn huis van bewaring. Hij kan zich zo overtuigend presenteren dat Jan Scholtens a! gedemoraliseerd uit Opsporing Ver zocht gestapt is. Er blijft niets meer over voor hem en Nelleke van der Krogt, die nu eenmaal gebruik maken van conventionele opsporings methoden. Peter R. de Vries is een grote, omdat Nederland zo klein is. Als je hier iets tegen je buurman zegt, staat het nog diezelfde avond ergens op een schijfje. De dag daarop zit het in een centra le computer en in de loop van de nacht vind je alles terug op internet. Voor de week om is, ligt de informatie bij Peter R. de Vries, Misdaadver- En die I krijgt van RTL4 onmiddellijk extra zendtijd. Schijfjes met UITERMATE GEVOELIG MATERI AAL liggen opeens zomaar bij hem in de brie venbus. Tipgevers, geheimhouders, recher cheurs en kroongetuigen hebben al hun gehei men toevertrouwd aan zo'n klein plaatje dat evenveel tekst bevat als een boek en toch in een achterzak past. Het lijkt er soms op dat de Mis daadverslaggever even getapt is bij het bende wezen als de Vakantieman bij de tour-opera tors. Peter R. de Vries zendt het allemaal uit. Onthul lende beweringen worden bloedstollend in beeld gebracht en ze worden bovendien onheil spellend voorgelezen. Alsof er vreselijk onthut sende zaken in de huiskamers worden gedepo neerd. Dit is zo ongeveer de toon: 'Jansen verklaarde wel vaker de vuilniszakken buiten de zetten ZONDER ZIJN JAS AAN TE TREKKEN. Dat maakte hem ENIGSZINS VER DACHT.' 'Die bewuste woensdag bracht Van Dalen maar liefst TWEE MAAL een bezoek aan DE PIN-AU- TOMAAT en ging hij vervolgens UITGEBREID eten in snackbar De Lekkerbek. Dat trok natuur lijk DE AANDACHT.' Ik moet bekennen dat ik zeer onder de indruk ben van de UITERST NOBELE EN ONBAATZUCH TIGE wijze waarop Peter R. het recht in Neder land probeert te redden. Hij heeft mij wakker geschud en geïnspireerd. Er is zóveel te doen. De wet is als een zeef en officieren van justitie komen al te vaak tot de ontdekking dat op weg naar de rechtbank alle sluitende bewijzen uit hun tassen zijn gestolen en ze staan dus op het grote moment met LEGE HANDEN. En zie, ik was nog maar net aan de slag gegaan in de Misdaadverslaggeving of de eerste disket tes rolden al bij mij thuis in de gang. Het mate riaal LIEGT ER NIET OM. Het doet mij veel jour nalistiek genoegen als eerste te mogen onthul len wat die geheimzinnige R betekent in de naam Peter R. de Vries, Misdaadverslaggever. Er zit een verhaal achter. Peter mocht vroeger nooit meedoen met de grote jongens uit de buurt. De kinderspelletjes, de vieze spelletjes en de boeverige spelletjes gingen altijd aan zijn neus voorbij. Ze vertrouwden Peter niet, hij klik te namelijk, hij gaf alles door aan zijn moeder en dan wist de hele buurt wat ze uitgespookt had den. Peter zou eigenlijk heel graag ook een boef wil len zijn. Een soort Hakkelaar. Een grote organi satie opbouwen, directeurtje spelen. Gepakt worden en dan aan tafel gaan zitten met Spong, Dc die je dan Doedens en vaderen zoon Moszkowicz, I makketijk kunt betalen. Dat ging niet en nu is hij f4 isdaad vers! a g gever Peter R. de Vries, Misdaadversierder, kun je ook zeggen, want hij maakt alles nog veel mooier dan het is. Misdaadvereerder misschien zelfs wel, Vroeger werden sommen geld verduisterd, nu wordt de onderwereld zelf verduisterd. Troe bele zaken worden verdonkeremaand. In dit spelletje speelt Peter een van de hoofdrollen. De R van Peter R. de Vries, Misdaadverslagge ver, is niet van Recht en ook niet van Rottigheid. Het is de R van Revanche. Hij wil wraak op de jongens uit de straat die hem vroeger overal bui ten hielden. Een slag in de lucht, een wilde be schuldiging die niet hard te maken is? Ik vrees van niet. Sinds Peter R. de Vries, Misdaadver slaggever, aan het werk is, is iedereen is ver dacht tot hij of zij zijn of haar onschuld op de tv heeft bewezen. „Ik dacht bij mezelf: of die kat is zo dik, of ik ben zo dun. FOTO DE STEMDICK DE BOER 'Inbreken werd op het laatst gewoon een ziekte' Door Robert te Veele Het is een donkere regenachtige avond in Oudenbosch. In een schaars ingericht huis zit ik recht tegenover hem aan tafel. Op de achter grond is het geluid te horen van een televisie met 'Goede tijden, slechte tijden'. Het postuur van een 'Slangenmens' heeft de 25-jarige Marokkaan Mohammed L. niet meer. Hij vertelt over zijn jeugd, hoe hij cri mineel werd en uiteindelijk op het rechte pad terecht kwam. Mohammed zat nog op basisschool de Klin- kert in Oudenbosch toen hij voor het eerst in aanraking kwammet de politie. Hij kopieerde de zakjes van de Vastenactie en hield het langs de deur opgehaalde geld voor zichzelf. Werd hij 's middags nog van school opge haald ook om op het bureau tweeduizend keer de regel: 'Ik ben een dief' te schrijven. Het grote werk begon uit verveling toen hij op de lagere technische school in Etten-Leur zat. „Als je op school zit, heb je toch geen tijd om je te vervelen?Bij mij was dat heel anders. Ik ging na school niet gelijk naar huis voor huis werk of hobby's. Samen met m'n neefje fiets ten we naar het oude veilinggebouw, daar had je caravans waarin we inbraken. In die tijd kwamen in Roosendaal de eerste coffees hops en begon ik met hasj roken. Zakgeld kreeg ik thuis niet, dus ging ik stelen voor geld. Video's enzo, verkocht ik aan mensen. Mensen die ik ken. Marokkanen, Nederlan ders, Turken, maak niet uit." Je staat in de regio bekend als het Slangen mens, hoe kom je aan die naam „De naam Slangenmens heb ik gekregen, na dat ik via een kattenluikje een winkel binnen wasgekropen. Dat was bij een slijterij. Het was rond drie uur 's nachts. Ik deed m'n jas uit, anders kon ik niet naar binnen en dacht bij mezelf: of die kat is zo dik, of ik ben zo dun. Boven de zaak sliepen mensen, dat wist ik. Als die wakker zouden worden, zou ik toch veel sneller zijn. Met zo'n 750 gulden uit de kassa, best veel geld voor die tijd, liep ik naar de woonkamer. Plotseling riep die vent van de winkel: 'Godverdomme, wat doe je in m'n huis!Het leek wel een man van twee me ter, dus ik wilde snel langs de voordeur naar buiten rennen, maar die was op slot. Ik richt te mijn ogen op het raam aan de kant van de achtertuin en dacht: dan spring ik dwars door het raam heen. Ik nam een aanloop, sprong, maar klapte terug. Het glas was te sterk. Ge lukkig kon ik via de achterdeur het pand ver laten, anders had die vent me waarschijnlijk gewurgd." Een geslaagde inbraak? „Nou, nee. De volgende ochtend bezorgde de politie m'n jas thuis die ik in de tuin had la- tenliggen. Mijn moeder kon natuurlijk niet ontkennen dat die van mij was." Ben je wel eens bang geweest 's nachts in an dermans huis? „Daar was eigenlijk geen reden voor. Ik wist dat het Slangenmens toch sneller zou zijn dan wie dan ook. Die snelheid heb ik trouwens op school gekregen tijdens de gymlessen. We speelden vaak apekooi, een spel waar je zo snel mogelijk een parkoers af moest leggen over rekken en andere sporttoestellen. Ook ging ik nogal selectief te werk. 's Avonds liep ik eerst door een wijk om te kijken in welke woning geen licht brandde. Belde vervolgens het informatienummer van de PTT om het te lefoonnummer van het betreffende huis op te vragen. Met nog een extra telefoontje wist ik dus of de bewoners thuis waren en m'n slag wel of niet kon slaan. Op deze manier heb ik zo'n vijftig keer een bezoek gebracht aan voetbalclubs, woningen en bedrijven." De eerste keer datje in hechtenis werd geno men, wanneer was dat? „Ik geloof in 1986,15 jaar was ik. Samen met een vriend moest ik zeven dagen zitten voor eenaantal simpele inbraken in de wijk Alba- no. Voor die vriend was het de eerste en met een ook de laatste keer. Ik bleef gewoon door gaan. Zelf ben ik nooit voor alle inbraken ge pakt. Ik bekende er een paar en de rest ver zweeg ik. Je werd er gepakt voor eentje, dan ga je niet een hele waslijst opnoemen." Hoezo simpele inbraken? „Nou, al die woningen hadden schuiframen, dus effe schuiven en je was binnen." Wat is de langste tijd geweest datje hebt vast gezeten? „Door mijn eigen schuld heb ik een keer 16 maanden moeten zitten voor drie inbraken. Ikgebruikte toen geen handschoenen, want ik dacht: uit 15 miljard mensen op deze aarde kunnen ze toch nooit m'n vingerafdruk her kennen... dus wel. Eigenlijk wilde ik gewoon niet bekennen. Het zat me tot hier!" Je was toen 18 jaar, had je nog niet het idee om te stoppen met inbraken? „Ik wilde wel stoppen, want op den duur zou ik TBS kunnen krijgen of terug gestuurd wor den naarmijn land van herkomst, daar gingen toen geruchten over. Maar ik had geld nodig voor hasj en later begon ik ook met cocaïne en heroïne. De rechter zei elke keer weer tegen mij: jou blijfik hier altijd zien komen. Met jou komt het nooit meer goed. M'n raadsman vond dat het Slangenmens alleen met zijn ouders naar Marokko op vakantie mocht gaan als hij daar zou blijven." Hoeveel tijd heb je totaal in de gevangenis doorgebracht? „Toch zeker een jaar of vier." Vind je dat nu geen weggegooide tijd van je leven? „Ja, maar je denkt bij je zelf: je hebt geen di ploma en als je uit de bak komt moet je aan- kloppenbij de sociale dienst. Ik zat gewoon in een moeilijke situatie. Ik was nog jong en wist niet wat verantwoordelijkheid was. Het kon me weinig schelen. In de jeugdgevangenis in Zutphen had ik het zelfs zo goed, dat ik me al zorgen maakte om erweer uit te gaan. Elke dag kon je daar als een koning eten. Als je in de keuken de maaltijden klaar mocht maken, kreeg je nog goed betaald ook: wel 90 gulden per week. Je kon dan ook nog heel gemakke lijk een kipfiletje achteroverdrukken, zodat je weer iets te ruilen had tegen een stukje hasj dat je medegevangenen naar binnen smokkel den. Hoewel het daar verboden was om te blowen, zeiden de bewakers er niets van. In de inrichting in Vught was dat wel anders. Daar waren ze pas echt streng." Hoe was het contact met je ouders tijdens jouw strafperiode? „Tot mijn verbazing bleef het contact goed. Ik ging de bajes in en kon gewoon weer bij zeter- echt. Mijn ouders hadden wel het plan om de deur voor me dicht te houden, maar wisten dat dit ook niet zou helpen. Ze schaamden zich natuurlijk wel heel erg. Het is een schan de als de politie bijna elke dag aan de deur staat om je zoon mee te nemen." Had je weieens schuldgevoelens? „Soms wel. Als ik iemand op straat tegen kwam van wie ik wist dat het een slachtoffer was van mijn daden, dan ging er door me heen: het is gebeurd, je kunt het niet meer te rug draaien, ik heb het ook niet zelf gewild. Het zat gewoon in m'n kop. Op het laatst werd het gewoon een ziekte om in te breken. In de Koran en Bijbel staat het zo niet. Je mag niet stelen. Als je in de bak zit denk je ook wel eens: als ik een miljoen win, dan betaal ik al die mensen terug, maar je weet dat dat een droom blijft." Wanneer drong het tot je door datje beter kon stoppen met de criminaliteit? „Sinds anderhalf jaar weet ik dat ik oud ge noeg was om geaccepteerd te worden door hetarbeidsbureau. Ik heb nooit echt gewerkt. Alleen bij een boer op een aardbeienveld, maar daar kreeg ik zo'n pijn van in m'n knieën en rug, dat hasj nodig was om door te kunnen werken. Het was trouwens ook niet zo moeilijk voor mij om een baan te vinden. De technische school heb ik nooit afgemaakt, maar in de jeugdgevangenis in Zutphen werd mij de kans geboden om in zes maanden tijd een getuigschrift bouwtimmeren te behalen. Daar stond overigens niet in dat de opleiding in de gevangenis was gevolgd." Je was nog verslaafd aan de heroïne, hoe ben je daar dan van afgekickt? „Normaal moet een verslaafde voor afkicken eerst naar een kliniek. Daar had ik totaalgeen zin in. Ik wilde het helemaal zelf doen en deed het ook helemaal zelf. Het begon allemaal op weg naar een isolatiefabriek in Etten-Leur, daar had ik m'n eerste baan toen ik uit de ge vangenis kwam. Elke ochtend fietste ik daar naar toe en keek naar het landschap, ik was- nog onder invloed hè. Ik zag jongeren net zo als jij en ik. En begon te beseffen dat die het veelbeter hadden dan ik, die door drugge bruik op een zombie leek. Ook bedacht ik me welke vrouw nu een junkie als vriend wilde hebben, ik had nog geen vriendin. Ik wilde stoppen. Niet alleen omdat het te duur werd, maar ik zag m'n leven ook helemaal naar de kloten gaan. Voor 25 gulden ben ik heroïne gaan halen, rookte een paar trekjes daarvan en vervolgens een weekje niet. Hartstikke ziek werd ik wel, maar ik kon zo niet langer doorgaan met het gebruik. Voor m'n ouders vond ik het ook heel erg. Je kunt beter gaan stelen, sorry, dat ik het zeg, dan heroïne gaan gebruiken. Het is gewoon GIF! Na een paar maanden was ik van die troep af." Ben je er toen ook helemaal van af gebleven? „Nou, toen ik die jongens allemaal heroïne zag verkopen, dacht ik: als zij het kunnen dan kan ik het ook wel. Ik ben in Rotterdam beetje van dat spul gaan halen en in aal gaan verkopen. Daar had je meer j dan in Oudenbosch en het CAD, ha, ha.... Mijn klanten rookten het spul voor m'n neus op. Ik kon het niet weerstaan om een trekje te nemen. Opnieuw werd ik ziek. Thuis komen wilde ik heroïne gaan roken, maar een stem vertelde me: liever doodvallen dan ro ken. Ik weet niet hoe ik er bij kwam, maar ik had mezelf in de hand. Sinds begin bruik ik het spul ook niet meer, wel heb ik nog vier maanden verkocht, toen ben ik gaan trouwen. Ik rook zelfs al vier maanden geen hasj meer." Wat zou jij er van vinden als straks jouw kin deren het criminele pad op gaan? „Dat doen ze niet! Daar zal ik zeker voorzor gen. Van mijn fouten heb ik veel Oudersmoeten zich interesseren in wat er zich in en rond een kind afspeelt, anders komt er misschien niets van terecht. Je moet je kind niet te veel verwennen, maar ook niet slaan. Is er iets wat er vroeger bij jou thuis dat er misschien aan hete bijgedragen dofje crimineel bent geworden? „Mijn ouders begrepen niets van de landse taal, terwijl m'n vader hier al dertig jaar woont. Meestal stuurden de school of ouders buitenlanders naar een technische school, of zo. Ik bedoel: dump maar opee LTS en het komt wel goed. Als ik met tajs- werk kwam, konden m'n ouders mij ook niet helpen. Daarbij komt dan nog dat ik niet eer- van de makkelijkste was, ze moesten mij alles twee of drie keer uitleggen." Als je in Marokko had gewoond, had je <h* ook misdrijven gepleegd? „Nee! Daar ben je echt bang voor de pol® Als het hier zo streng was als in Marokko dankwam het niet eens in je op. Steel je Marokko bijvoorbeeld een kip, dan krijg!' een paar jaar gevangenisstraf of in een M* geval word je met knuppels in elkaar geramd Tenzij je de politie daar om kan kopen," corrupt zijn ze daar wel." Denk je dat je ooit nog terug valt in het en1111' nele circuit? „Nou, inbreken of diefstal lijkt me niets meer Nu ben ik getrouwd, heb een goede baan ervaring opgedaan in werken. De kans is® zeer klein dat ik weer in de criminele we® beland." Wat vind je van het Nederlandse teem? „Het rechtssysteem vind ik perfect land waar je zo goed behandeld word als ditland." Ondertussen is het al zo laat geworden dattj televisie het late journaal begint. Met eg- glimlach kijkt hij naar een bericht over Hakkelaar en zegt: „Kijk, waar hij nu zit"' ik ook weieens voor een tijdje geweest." Lichaam en geest zijn een, maar samen g; dat is wat anders. Van de aantrekkelijke blo schoonheid achter de kassa bij de drogist, wacht geen klant dat ze zonder gebruikmal van de vingers aan haar dagelijks gemanicui handjes tot tien kan tellen. En een bibliothi resse die naast belezen ook nog oogstrelent geldt volgens het vooroordeel evenzeer al strijd met de wet. Uiterlijk en intelligentie staan op gespan voet, zegt het volksgeloof. Blond is dom, zv ondoorgrondelijk en rood vurig. Gevuld s voor wulps en vel over been voor seksueel or voelig. Slim heeft geen vorm. Voor een vrc die het van verstand en doorzettingsvermo wil hebben, bestaat geen stereotiep beeld, dame die schranderheid benadrukken m< kent geen voorbeeld. Vandaar dat Wendy van Dijk, de SBS6-presei trice die met snelheid en gevatheid scoren met rondingen de bushokjes bevolkt. Een pr te kont, een geaccentueerde borst en een lel bekkie dienen de kijkcijfers op te stuwen. A het om hormonen gaat in plaats van een wa bloedig 'Broodje Aap'. Mooi en onbezonnen zijn een klassieke cor natie. De Grieken dachten er al zo over. De din van de liefde, de opperste schoonheid de Olympus, heette Aphrodite, onbezonr heid, dwaas, zonder verstand in rond Nei En zo werd uiterlijke aantrekkelijk! ook gezien. Helena, de Griekse prinses die door de Trojaanse vorstenzoon Paris uit het s telijke bed liet schaken en om wie een tienja oorlog uitgevochten is, wierp alle schuld en antwoordelijkheid verre van zich. Zij kon niet helpen dat haar nieuwe stad met de gri gelijk gemaakt werd, het koningshuis waa ingetrouwd was uitgeroeid en duizenden harentwille bioed gestort. Zij kon er toch n aan doen dat zij zo mooi was? Haar lekkere toet had de belegering doorstt Dat al haar schoonzusters uitgemergeld lie te rouwen, omdat ze verweduwd waren en nen te betreuren hadden, was natuurlijk betr renswaardig, maar daar kon haar verleidel glimlach niet aansprakelijk voor gesteld wore Dat is het verweer van de schone Helena in jaanse Vrouwen', de nieuwe, gemengd ontv gen productie van f^t Zuidelijk Toneel- Vrouwen zijn niet uitsluitend mooi in Euripic tragedie. Veel eerder sterk. Of ze nu als sli hun zelf gekozen maagdelijkheid moeten o ren aan een Griekse overwinnaar, of ze nu grootmoeder alle volgende generaties moe begraven of als echtgenoot hun laatste kind i liezen, ze overleven. Op modepopje Helena blijven alle vrouwen recht overeind. Wene rouwend en klagend, maar zonder verlies kracht. Vrouwen staan voor het leven bij Euripides, een lichtzinnige uitzondering na met oerkrai En dat klopt, leert de actualiteit. Vrouwen zit als kloeken op hun kroost, verzorgen de voi generaties en nemen beslissingen. Zelfs al: geen uitweg lijkt. Vrouwen die hun eigen kinderen offeren, staan, leert dezelfde actualiteit, maar zijn gr uitzonderingen. Mannen die het water over schoenen loopt, zijn eerder geneigd het ho in de schoot te leggen. Zij geloven dat hun deren in uitzichtsloze situaties geen toeko hebben. Vrouwen vechten voor een laa kans. Of ze nu mooi zijn of niet. Euripides is actueel. Wie naar Johan Simons' wat bizarre enscenering kijkt, ontkomt er i aan parallellen met nu te trekken. Het Hoe dorpse drama speelt meteen door de hoofc Niet omdat de oude Griekse dramaschrijve de eigentijdse regisseur daarop zinspeelt, rr omdat het stuk gaat over het leven dat kom de generaties te wachten staat. Daaraan d ken vrouwen - moeders, vertelt Euripic steeds. Hoe wanhopig slecht de vooruitzich ook zijn, ze geven niet op. Aantrekkelijkheid, hoe vreemd het ook in d tijd klinken mag, is de les van dit toneelstuk, paalt niet het wezen van de vrouw; dat kracht en sterkte. Schoonheid verwelkt. Een standige meid is op haar toekomst voorber een man die slim is, begrijpt dat en kiest dus v»or uiterlijk vertoon. Dat is extra. Eenvouc vrouwelijkheid is genoeg. Want die garandf karakter.

de Stem | 1997 | | pagina 42