Rozenoord gaat zorg intensiveren r Leven rond een lekkende regenpijp büüür flet Portaal van Vlaanderen trekt steeds meer belangstelling 4Ik dacht: een tikje kan geen kwaad' Glasbakpromotie POLITIE RAPPORT Voorwaardelijke boete voor slaan ex-vriendin dëStem Multi-functioneel en eigentijds Nel van der Neut stopt met Zeeuws-Ylaanderen Actief HOE Wiyjj HET HEBBEN? su 'erdoenl ZEELAND C3 OUTAGE I Van onze verlaggeefster aelet I Volgens Masclee gaat de zorg in I het verzorgingshuis steeds meer I richting verpleeghuis. „De men- I sen worden steeds ouder en heb- Nieuwe rel gaat niet door Regenbui Gulzig Paddestoelen Elektriciteitskast gestolen in Sluiskil Snelheidscontrole Bromfietser gewond afgevoerd Vernielingen aan auto's Containerbrand Milock-plan laat op zich wachten 1 over aan: ZATERDAG 25 JANUARI 1997 it er van allee mis fat zijn tg van de mooiste one op! J voor trouwdagen, '\i\ len business-events trovwjuwelkn zijn even origineel als waardevol. htn- zijn exclusieve juwelen in metzelfde design au df. trouwringen. Laat u ook informeren over het unieke All Risk certificaat, uw trouwringen worden f.f.n leven lang verzekerd bij verlies f.n diefstal. /4U iet IR op Zoom raat 97 rsendaal 540628 I Van onze correspondent ferneuzen - Het Portaal van I Vlaanderen gaat dit jaar voor Let vijfde achtereen volgende I seizoen van start. Het bezoe kersaantal zit duidelijk in de liift. Enerzijds door de belang- I stelling van middelbare scho- |len, anderzijds door de komst I van de vaste oeververbinding. De VW heeft met de komst van de vaste oeververbinding en het infocentrum dat gekoppeld wordt aan het Portaal van Vlaan deren een goede troef in handen. P.C. Gerreman, WV-bestuurslid: „We verwachten dat het bezoek aan de sluizen met daarbij een expositie over de te boren tunnel onder de Westerschelde en de rondvaart door het kanaal Gent- Terneuzen meer in de belangstel ling zal komen. Daarom brengt de VW een nieuwe folder uit met als titel 'Zeesluis'. Het bijzondere aan deze folder is dat er samen gewerkt is met de middenstand uit de binnenstad van Terneuzen en Scheldorado." De VW en het Portaal van Vlaanderen hebben in het verle den vaak het verwijt gekregen juist mensen uit de binnenstad weg te trekken. Gerreman: „We zouden ook het liefst de attracties in de binnenstad situeren, dit is echter niet mogelijk. Daarom hebben we gezocht naar alterna tieven om de middenstand tege moet te komen. We hebben die gevonden door in de folder dui delijk te verwijzen naar bedrij ven in het centrum. Van de Vloos- wijkstraat tot en met de Steenen Beer en van de Axelsedam tot aan de Westkant." Wethouder P.C. Hamelinck nam de eerste folder in ontvangst. „Het Portaal van Vlaanderen draagt toe aan het oppoetsen van het imago van Terneuzen. De fol der is een goed initiatief om het toeristisch product onder de aan dacht te brengen. We hebben str aks, als de raad akkoord gaat, een nieuwe veerdienst Terneuzen- Hansweert, waardoor men van de overkant een dagje hierheen kan komen en andersom. Het infocen trum van de oeververbinding zal ook veel bezoekers trekken." De folder verschijnt in een oplage van 30.000 stuks en wordt ver spreid op vakantiebeurzen en campings. I Sluis - Verzorgingshuis Rozenoord in Sluis werkt aan de toe- I komst. De komende vier jaar wordt Rozenoord grondig gereno- I veerd en zullen de appartementen worden aangepast aan de I huidige normen. t over e.d. it Boen. oe. en I Op dit moment zijn er 61 appar- I tementen bewoond en de komen- I de vier jaar blijft dit aantal onge- j ivijzigd. Er wordt zoveel mogelijk I gedaan om de zorgkwaliteit van ji het verzorgingshuis te verbete- ren. De centrale hal wordt ver- I bouwd, de appartementen wor- I den ruimer en Rozenoord wil I meer activiteiten organiseren om I zo uit te groeien tot een waar I multi-iunetioneel verzorgings- I Deze maand.is het Plan Ouderen- zorg 1997-2000 van start gegaan. [Dit plan is vorig jaar december door de provincie Zeeland vast- Hieruit blijkt dat Rozen- I oord het enige Zeeuws-Vlaamse i verzorgingshuis is dat geld krijgt van de provincie om te renoveren, 'j H. Masclee, directeur van de Ver- eniging Protestantse Ouderen- I zorg waar Rozenoord deel van uit I maakt: „Een vleugel van dit huis I is in 1950 voor het laatst opge- I knapt en de andere vleugel in 1 1970, dus het werd hoog tijd dat I de boel wordt gerenoveerd." i Verpleeghuis ben veel meer zorg nodig dan I twintig jaar geleden. Op dit mo- I ment is Rozenoord niet functio- Ineel genoeg om dit te bieden. I Daarom widen we voorzieningen I treffen die intensievere zorg mo- I gelijk maakt. Meer privacy voor I de bewoners, een ruimere opzet I van de appartementen en toilet- I ten, ook de centrale hal wordt I bouwkundig gezien helemaal I aangepast voor onder meer rol- Istoelers." Daarnaast wil Rozen- I oord zijn deuren open zetten voor activiteiten van buiten het ver- I zorgingshuis. I „We hebben nu natuurlijk al de I volksdansgroep die hier elke I week komt, er wordt regelmatig I jeu-de-boules gespeeld in de tuin, I iedereen kan hier naar de kapper, I we hebben een winkeltje en te- I genwoordig hebben we elke dins- I dag een prikdienst. Mensen die I niet naar Oostburg kunnen, kun- I nen bij ons in het laboratorium I een prik halen. Op deze manier I willen we ons huis multifunctio- I feel maken en daar gaan we nu I bard mee aan de slag. In de loop I 'an dit jaar weten we concreet I wat er allemaal zal veranderen, Hulst - Een poging van onaf- I uankelijk raadslid Fr. de Vries na de computer-rel een I nieuw bommetje te laten ont- I ploffen in de Hulster gemeen- teraad liep tijdens de commis sie Financiën schipbreuk. Dit kee: er is nu een voorbereidingsteam aan de slag waarin onder meer een architect, de gemeente Sluis- Aardenburg en een bouwvereni ging participeert." Appartementen In het Plan Ouderenzorg staat verder dat er de komende vier jaar plaats wordt gemaakt voor tien verpleegunits. Deze apparte menten zullen worden bewoond door ouderen die zeer veel zorg nodig hebben. „Een verpleeghuis binnen het verzorgingshuis," al dus Masclee. Ook zullen er naast Rozenoord een aantal aanleun woningen verrijzen. Woningen waar de mensen blijvend zullen wonen. Volgens Masclee is de tendens van de laatste jaren dat de zorg naar de mensen thuis komt en niet meer andersom. „Vandaar ook die aanleunwonin gen, de mensen vonden het vaak absoluut niet leuk om telkens te verhuizen van verzorgings- naar verpleeghuis. Dat hoeft tegen woordig niet meer. Of ze blijven thuis of de zorginstellingen pas sen hun beleid aan, zoals wij dat hier doen. Vandaar de bouw van aanleunwoningen en de extra verpleegunits." Ook Rozenoord gaat deel uit ma ken van 'Zorgcuisine', een cen trale keuken waar verschillende zorginstellingen in West- Zeeuws-Vlaanderen, Terneuzen gebruik van zullen maken. Op dit moment wordt deze keuken in Oostburg gebouwd, in september zal Zorgcuisine van start gaan. „Ook dit heeft weer te maken met kwaliteitsverbetering. Onze men sen kunnen bijvoorbeeld straks uit veel meer gerechten kiezen," aldus Masclee. Aangenaam verrast nam Lia den Hoorn uit Terneuzen gistermid dag geheel onverwacht een 18-delig glasservies in ontvangst uit handen van wethouder K. van der Hoofd (Milieuzaken). Van de voorzitter van de winkeliersvereniging, A. Legrand, kreeg ze een bloemetje. Ze kreeg het servies aangeboden namens de stichting Promotie Glasbak omdat ze twee lege flessen in de glasbak op het parkeer terrein bij het ABC-complex deponeerde. De glasbranche voert deze actie al vijfjaar, legde W. van Heteren van de Vereniging Kringloop Glas haar uit. De actie heeft het karakter van een loterij en is bedoeld als symbo lisch gebaar van dank in de richting van de trouwe glasbakgebrui kers. Sinds 1992 worden jaarlijks door een notaris 52 willekeurige gemeenten geloot waar wekelijks een glasservies wordt uitge deeld. Ook Terneuzen is op die wijze uitgeloot. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - „Hij lachte me uit. Ik had niet de bedoeling hem aan te rijden, maar ik dacht een 'tikje' kan geen kwaad," vertelde T.C. uit Westdorpe eergisteren op de rechtbank in Terneuzen. Zijn laconieke relaas van de ge beurtenissen op 12 april van vo rig jaar in Terneuzen stond lijn recht tegenover de tenlasteleg ging van het Openbaar Ministe rie: poging tot doodslag of ten minste het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. C. was op twee mannen ingereden met wie hij even tevoren ruzie had gekregen. Ze konden zich ternauwernood in veiligheid brengen, door van hun fiets te springen. Een van hen werd echter toch geraakt. Enkele maanden later, op 5 juli, was C. betrokken bij een massale vechtpartij in Groede. Daar had C. iemand die op de grond lag, zodanig tegen het hoofd geschopt dat deze er een gebroken oogkas basis aan overhield. De in Gent geboren C. kampt al geruime tijd met een overdosis aan agressiviteit, die nog eens wordt aangewakkerd door over matig drankgebruik. De tien tot vijftien pilsjes die hij op 'normale dagen' tot zich nam, verdwenen in het niets vergeleken bij wat hij in Groede gedronken had. „Tien tallen. Ik was behoorlijk bezo pen," gaf hij toe. F.M. uit Terneuzen, eveneens be trokken bij de vechtpartij, stond ook terecht voor openlijke ge weldpleging en mishandeling. Wetende dat C. een 'vechters baasje' was, was hij tot twee keer toe tussen de vechtenden ge sprongen, om een en ander te 'sussen', zoals hij zei. Politierech ter Kool legde hem, vanwege mis handeling een boete van 750 gulden op 250 voorwaardelijk). De eis tegen C. was nogal wat zwaarder, omdat zijn geval van een 'absoluut andere orde' was. Groen eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk en vier te vervan gen door een werkstraf. Eerdere veroordelingen wegens mishan delingen, geweldpleging en over tredingen van opium- en wapen wet in herinnering brengend, zei politierechter Kool daar niets voor te voelen. „Ik heb er weinig vertrouwen in dat u wilt werken aan uw problemen," zei Kool en legde zes maanden gevangenis straf op, waarvan twee voor waardelijk. Bovendien moet C. een schade vergoeding van 4.400 gulden be talen aan het slachtoffer van de vechtpartij in Groede. ging het om het voorstel J°m voor 12.500 gulden vijftig 1 tluorescerende jacks aan te ko- T Pen v°or de medewerkers van de J buitendienst. „Ik heb mijn oor Ibffls te luisteren gelegd," stak De I- overtuigend van wal, „En fiet blijkt dat die srgnaalkleding j jPer 1 januari is geleverd." Burgemeester A. Kessen, met I wagende blik afwachtend welk I onheil er nu weer aan zat te ko- IF®, fleurde meteen op. Want De I i,nes Het volgens hem dit I eer Hij het verkeerde eind. „Er I eijn inderdaad al mensen die der- epne pakken hebben," aldus I fessen triomfantelijk. „Die van I n\ P antsoelrendienst. Dat staat I ro duidelijk in het voorstel. aar het nu om gaat zijn jassen °°r de overige buitenchenstme- 'wprters.Maar waar zijn die Pullen dan uit betaald?", pro- rp e Vries toch nog te sco- Istl' ".^ant er is nooit een voor- 1 H) de gemeenteraad ge- I ch^p' eni§ overleg met de I nanci™ kwam het verlos- Iciaii anPwoord. „Uit een spe- ,a'Hedingpotje. Dus er is niks ,M""~Tinnigsaan." Door Lucien Calle HET IS ZOALS zo vaak met dat soort dingen. Je had hem steeds al eens willen repareren, die lekkende regenpijp, maar het is er nog niet van gekomen. Nu moest het toch maar eens gebeuren. Het is im mers alweer winter geworden. Rondom het lek is het helemaal groen uitgeslagen. Zo'n vieze algentroep. Moet de muur ook tegelijk maar even een beurt. Tenslotte heeft die groene uitslag een 'verwoestende' uitwerking op de stevig heid van de muur. De gemeenste schoon- maakchemicaliën worden tevoorschijn getoverd. Ho, stop. Wacht even. Eerst eens even kijken. Kijk eens naar al dat moois dat zich in de loop van de tijd heeft ontwikkeld in de spatzone van de regen pijp. Hier zien we overduidelijk een van de hardste natuurwetten: water is leven. Het lijkt wel een strijd om de beste plek jes, zo dicht mogelijk bij de pijp. Een heel woud van sprietjes, superkleine blaadjes met daartussen rode en paarse mosbloempjes. De rest van de muur ziet er verder wel netjes uit, maar is erg mo notoon. Alleen dichtbij de lekkende pijp zien we een heel scala aan groene kleu ren. Allemaal verschillende soorten mos sen. Dat gaan we even onderzoeken. Met regenpak, pen en notitieblok gewa pend wachten we op een regenbui. Nu het nog droog is zijn alle mosjes helemaal in eengeschrompeld. Ze lijken wel verfrom meld en broos. Ha, daar komt een partij donkere wolken, de spanning neemt toe. Weldra vallen de eerste druppels. Het wachten wordt beloond. Al snel stroomt er water door de pijp. Bij het lek spatten grote druppels uiteen. Flinke brokstukken ervan komen terecht dichtbij het gat. Een nevel van fijnere druppeltjes dwarrelt wat verder weg en bereikt de muur tot binnen zo'n vijftig centimeter. De grote vette mossen zitten dichtbij, daar waar de dikkere druppels terecht komen. De mosjes die het moeten doen met de fijnere waternevel zijn een stuk kleiner. Wonderlijk zoals de mossen zich gulzig volzuigen met water en dan helemaal op zwellen. Zo zien ze er ineens heel anders uit. Daar staat nog een droog bosje met Rond een lekkende regenpijp kan het wemelen van flora en fauna. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE prachtig spiraalvormig ineengerolde blaadjes. Het is gedraaid knikmos. Nu het langzaam nat wordt begint het zich heel snel te ontvouwen en dat is prachtig om te zien. Er is ook een plukje mos met fraaie zilvergrijze blaadjes. We hebben het hier te doen met zilvermos. Wat verder op de muur, daar waar er he lemaal geen vocht van het lekkende gat meer komt, zit zo'n lichtgroene waas. Het is zo lichtgroen gekleurd dat je het nog kunt zien als het al bijna helemaal don ker is. Alsof dit korstmos zelf licht geeft. Vandaar de naam UV-mos (ultra-violet). Inmiddels is de regen gestopt en verschij nen de eerste zonnestralen. We ontdek ken weer hele nieuwe tinten groen. Het ineenschrompelen van de mosjes gaat be ginnen. Dit proces gaat echter tergend langzaam. Alsof de mossen hun uiterste best doen om het water zo lang mogelijk vast te houden. Zo is het ook. Ze hebben allerlei aanpassingen aan bijvoorbeeld de bladvorm dat het water niet weg kan. Het indrogen gaat zo langzaam dat de mosjes pas de volgende dag weer hele maal ineenschrompeld zijn. Zo gaat het leven van de mosjes rond de lekkende regenpijp. Steeds maar wach tend op weer zo'n spetterfestijn, opzwel lend en weer verfrommelend. Tijdens ons onderzoekje was het al opgevallen. Er zijn niet alleen mossen, maar ook hele kleine paddestoelen. Ze zijn maar een halve centimeter hoog. Ze groeien tussen de mossen en leven daarvan. We zien ook wat minuscuul dierlijk leven. Wat spin netjes, een torretje en een pissebed. Als een echte onderzoeker nemen we een loep ter hand en ontdekken allerlei microsco pisch klein leven, zoals knalrood ge kleurde mijten, die tusen de sappige mos stengels lopen te graven.We doen hier een verrassende ontdekking. Dat wat eerst alleen maar van dat groene spul leek te zijn blijkt nu ineens een complete leefge meenschap. Daarmee hebben we een nieuw dillema. We kunnen de regenpijp natuurlijk repareren. Daarmee besparen we ons de verdere kritiek van de buren, maar tegelijkertijd beroven we een hele leefgemeenschap van water met als fa taal gevolg een totaal afsterven daarvan. Repareren, of laten we het maar zo? Sluiskil - Een 53-jarige inwo ner van Sluiskil deed aangifte van diefstal van een elektrici teitskast die hij in gebruik had in verband met de bouw van zijn huis. Doordat de draden uit de grond staken, was kort sluiting ontstaan en daardoor hadden mensen in de buurt last van stroomstoring. De kast was 1200 gulden waard en gestolen tussen woensdagavond en don derdagochtend. Graauw/Kloosterzande - Bij snelheidscontroles op de Melo- weg bij Graauw en de Duiven- hoekseweg in Kloosterzande zijn zestien hardrijders be keurd. De hoogste snelheid was 123 kilometer per uur. De li miet ligt 43 kilometer lager. Sluiskil - Een 43-jarige brom fietser uit Sluiskil is afgelopen donderdag met kneuzingen af gevoerd naar het ziekenhuis na een aanrijding met een 33-jari- ge autobestuurder uit dezelfde plaats. Het ongeval gebeurde op de kruising van de Bosjes- weg en de Louisastraat. Oostburg - Aan twee auto's die geparkeerd stonden aan de Oude Stad zijn van donderdag op vrijdag vernielingen aange richt. De ruitenwissers en de antenne werden verbogen. Een auto op de Noordwal werd opengebroken en daaruit werd de autotelefoon meegenomen. Van een geparkeerd staande auto op de Pastoor van Gen- klaan werd een buitenspiegel meegenomen. Oostburg - Een rolemmer met bouw- en houtafval aan de Oude Stad is in de nacht van donderdag op vrijdag uitge brand. De brandweer bluste Van onze verslaggeefster Terneuzen - „Ik was heel boos, echt heel erg boos. Maar gesla gen heb ik niet, anders zou ik het heus wel toegeven," zei J. van S. gisteren tegen politierechter Kool in Terneuzen. „En ik geloof niet dat zo'n zwaar letsel het gevolg is van alleen een duw," reageerde officier van jus- tie Groen. Volgens hem was de Terneuzenaar schuldig aan mis handeling van zijn ex-vriendin op 14 december 1995 in Clinge. Van S. had met zijn ex-vriendin afgesproken dat hij nog wat spul len zou komen halen. Een poging tot een gesprek in de huiskamer liep uit op de eerste klap, waarschijnlijk door de vrouw. Van S. verklaarde z'n ex vervolgens vastgepakt te hebben om zich te verweren, maar het ge volg was dat ze op de grond viel. Daar zou ze volgens hem de bloeduitstortingen en kneuzin gen aan hebben overgehouden die later door een arts waren ge constateerd. Een getuige die hielp met het ophalen van de spullen, bevestigde deze versie. Hij zat buiten in de auto te wach ten en kon een en ander door de openstaande huisdeur zien. Vol gens de moeder van het slachtof fer, die er net aankwam, was die deur echter dicht. Zij vertelde dan ook een heel ander verhaal: Van S. zou haar dochter verschei dene malen tegen heup en onder buik hebben geschopt. Dat was voor de raadsman van Van S. reden om zowel de verkla ring van het slachtoffer als die van haar moeder onbetrouwbaar te noemen. De arts had immers alleen letsel aan arm en borst ge constateerd. Volgens hem was er valse aangifte gedaan om Van S. te kwetsen. De feiten waren ach teraf 'ingekleurd'. Toch was het voor Kool juist de verklaring van de arts die hem ervan overtuigde dat er een mis handeling had plaatsgevonden. In een valse verklaring geloofde hij niet, want de vrouw had ook toegegeven dat zij zelf had ge mept. Conform de eis veroordeel de hij Van S. tot een voorwaarde lijke boete van vijfhonderd gul den. Van onze verslaggever Hulst - In Hulst wordt al vele ja ren gesproken over een zinnige invulling van het voormalige Mi- lock-terrein. Nu men eindelijk zover is blijkt het plan ook voor de door de project-ontwikkelaar ingeschakelde architect een moeilijke bevalling te zijn. v De plannen hadden tijdens de laatste vergadering van de Wel standscommissie op tafel moeten liggen, maar de architect had ze nog niet gereed. Het gaat om de bouw van zestig appartementen j en een nieuwe Aldi-supermarkt. De kwestie werd in de vergade ring van de commissie stads- en dorpsontwikkeling aangekaart door H. Neefs (Groot Hulst/Ge meenschappelijke Belangen), die zich afvroeg hoe de vlag er nu bij hing. „Eén ding is zeker," aldus de wethouder. „Nog nooit is een plan voor dit gebied zo ver gevor derd geweest als dit. Ook wij wil len dat er nu zo snel mogelijk spijkers met koppen worden ge slagen." Van onze verslaggever Oostburg - Met onmiddellijke ingang is uitgeefster Nel van der Neut uit Oostburg gestopt met het vierwekelijkse blad Zeeuws-Vlaanderen Actief. „De bedoeling was dat ik er een volledig inkomen uit zou moeten ha len, dat is niet gelukt. Ik heb helaas niet de flair van mijn vader om voldoende advertentie-inkomsten te behalen. Bovendien had een aan tal adverteerders na zijn overlijden al contracten met andere uitgevers afgesloten. Ook is een aantal ondernemers zelf gaan folderen en die inkomsten ben je dan kwijt," aldus Van der Neut. Mevrouw Van der Neut nam de exploitatie van het blad over nadat haar vader, de stichter van het blad, was overleden. Het blad ver scheen huis-aan-huis in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg en werd gedrukt bij Vink Rotadruk in Axel. Eind vorig jaar heeft ze alle cijfers op een rijtje gezet en besloten on middellijk te stoppen. „Ik zag geen andere mogelijkheid. Jammer, want ik maakte het blad graag en merkte aan reacties van veel lezers dat die het ook prijs stelden." (ADVERTENTIE) Voor die kleinere kantoren waar de kopieermachine die zich aan uw wens RICOH FT2212 l! kunt deze machine zo installeren dat hij altijd in de b o u kunt kiezen uit een „portrait" of een „landscape" opstelling. Deze compac kopieermachine kan zelfs vergroten en verkleinen, en dat voor slechts 1.995," «cl. i7.5%B.T.W. TERNEU» Mr. F .J. Haarmanweg él Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 is® iMSItti ilii» «DELBURG Araesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447

de Stem | 1997 | | pagina 25