DE STEM 'Meer geld gemeenten voor GGD' Marco komt, ziet en overwint Duitse toeristen leren Nederlands in Zeeland W. van Hulle uit Sas Lezer van het Jaar wy/bto Hij blijft gewoon zo gezellig e ie vol- en deeltijd eiitatievé loniste/ itioniste r Statenfractie ZVP tegen opzet ambulancedienst (013) 539 43 33 )genbosch jin automobielsector Bilt Inspectie wil desnoods bestuursdwang door provincie afdwingen Veerboot Willem-Alexander gaat niet uit de vaart Landbouwers in beroep tegen weg bij tunnel Brabanthallen C1 nu is ver weg dichtbij. f' x 9 llijke rubriek van IsbJad lOO, fax 076-5312310 of 1-578149 R \or deze studenten of bezoek onze jiDAGEN: ■kwijdte van de wet valt) aangewezen op grond wn ■Onderwijs en Wetenschappen op grond van de w I uit van Fontys, waarin zijn opgegaan Hogeschoo I tagogisch Technische Hogeschool Nederland rmgeving uur ng Keramiek renen/Grafiek I ine akademie in een schit- .tilleerd. Er is voor iedere I nstenaars en vormgevers, I wijs van hoog niveau. elingen en werkplaatsen srij, lithografie-zeefdruk- iderwijs op de Akademie, ver (ieder uur). demie. josch. HOGESCHOOL WEST-BRABANT zorg 00 uur deeltijd da, tel. 076-52 50 700 550 werk van je studie! ie indiensttreding een kt tot aanbeveling vragen wij dat ze de contactuele zetbaar is als administratieve san verrichten computersystemen heeft van de Engelse sfoto te zenden n dit blad. ^■riiii;riiifHiiitiii,Miii)iiilliiilniimiinlimiirlllHiiwr Q Marksingel 1 Breda (hoek Nieuwe Ginnekenstraat) Zeeland Van onze verslaggever gddelburg/Den Bosch - Blij- val de Zeeuwse gemeenten weigeren meer geld op tafel te leggm voor uitvoering van preventieve taken door de GGD Zeeland, dan schakelt de Inspectie voor de Gezond heidszorg de provincie in. Volgens inspecteur M. van Wes- teiouen van Meeteren kan de provincie op grond van de Ge meentewet bestuursdwang toe passen om de benodigde midde len te krijgen. Door geldgebrek gedwongen kan volgens directeur V. Slenter de GGD in Zeeland zijn preventie ve taken niet meer naar behoren vervullen. Door een verminderde bijdrage van de Zeeuwse gemeenten is de dienst al een tijdje stevig aan het bezuinigen. Dat gaat ten koste van taken op het gebied van jeugdgezond heidszorg, milieu- en mondhy giëne en voorlichting aan oude ren. Als klap op de vuurpijl weigeren de gemeenten nu ook de finan ciële gevolgen van de invoering van een 36-urige werkweek te compenseren. Die vinden dat de dienst binnen het bestaande budget maar een oplossing hiervoor moet zoeken. De GGD ziet als enige mogelijk heid het flink snijden in de pre ventieve gezondheidszorg. Dat leidt tot beperkingen bij de voorlichting over aids, de be strijding en voorkoming van ziekte als polio, tuberculose en seksueel overdraagbare aandoe ningen. Ook de jeugdgezond heidszorg wordt afgeslankt. De service van het wekelijks op acht plaatsen aanwezig zijn van de mobiele TBC-unit wordt in gekrompen en tot vier plaaten. Dat betekent dat veel meer men sen voor onderzoek of controle naar de GGD-vestigingen in Terneuzen of Goes moeten. „Het gaat daarbij in hoofdzaak om controle van oudere mensen die ooit tuberculose hebben ge had. Die zijn niet zo mobiel en zullen dus gauw denken: ik wacht wel tot ik klachten heb. Dan is het te laat en krijg je be smetting," aldus Slenter. Voor de Inspectie voor de Volks gezondheid is de gang van zaken in Zeeland onaanvaardbaar. „Wij zijn erg bezorgd over de af bouw van de medische milieu kunde in Zeeland. Sancties kun nen wij niet toepassen, alleen signalerend en adviserend optre den en hebben daarom nu het al gemeen bestuur van de GGD aangeschreven. Is het antwoord onvoldoende, dan gaan wij naar de provincie. De gemeenten zijn via de Wet Collectieve Preventie aansprakelijk voor een goede preventieve zorg, maar het nale ven van die wet kan alleen door de provincie, als toezichthouder, worden afgedwongen." Uitzinnige fans in de Den Dullaert wachten op de eerste Marco Borsato-klanken. Zijn landelijke tournee ging gisteravond in deze Hulster sporthal van start. FOTO WIM KOOYMAN Door Gerlach Hochstenbach Hulst - San Marco wil op de dag van het concert niet met de pers praten. „Meneer, er liggen driehonderd aanvra gen voor interviews," had platenmaatschappij Polydor eerder al gemeld. Ook de fo tograaf mag tijdens het con cert geen plaatjes schieten. Nee, mijnheer Borsato wil zich ongestoord concentreren op zijn Waarheid-tournee. Hij is zenuwachtig en wil geen geflits van camera's. De zegetocht van Nederlands populairste zanger van dit mo ment begon gisteravond in een sporthal; Den Dullaert in Hulst. Niettemin beschouwt Polydor het concert op 29 januari in Pa- radiso, Amsterdam als de wér kelijke kick-off van zijn tournee langs 45 vaderlandse zalen. Hulst, maar ook de optredens in Veghel en Enschede ziet Mark Hofstede van de platenmaat- schappij slechts als een soort van try-out. Onzin, stelt Otger Vermeulen van organisator Mojo Concerts. "Mensen in Hulst krijgen het zelfde concert als de fans in Pa- radiso. Marco heeft uitgebreid met zijn band gerepeteerd. Dit wordt een volwaardige show." Ach, het zal die veertienhonderd uitzinnige toeschouwers in een volgepakte Den Dullaert een zorg zijn wat de platenbonzen zeggen. Zij hebben de avond van hun leven. Roadies Den Dullaert, vrijdagmiddag. Nog geen gillende fans bij de deur, Borsato zelf komt pas la ter. Maar binnen loopt de span ning op. Zelfs nu nog bellen mensen met de vraag of er kaart jes over zijn, laat de receptio niste weten. IJdele hoop. In de sporthal bouwen roadies van Borsato's management en eigen Dullaert-medewerkers aan het podium, de techniek en het licht. Directeur Guido de Croock ziet het allemaal uiter lijk ontspannen aan. Toch laat de spanning ook hem niet hele maal onberoerd, geeft hij toe. „De hype rond Borsato slaat op iedereen over." Den Dullaert heeft nog nooit zo'n groot podium in huis gehad als vanavond. „Twintig bij tien meter, bij André Rieu was het vijftien bij tien." Het aantal toe schouwers heeft De Croock we gens strengere brandweervoor schriften moeten beperken tot 1400. „Toen ik pas directeur was, in 1990, waren bij het con cert van Clouseau maar liefst 2500 mensen." Sterallures bij Borsato? De Door Martje van Nes Hulst - In de zeven jaar dat ze ware Marco- fans zijn, hebben Sonja en Debby, beiden 23, een ware vriendschap met 'Nederlands trots' opgebouwd. De ware liefde begon op de televisie bij de Soundmix-show. Sonja: „Ik vond hem zó leuk over komen op de telev isie. Dus toen hij zeven jaar geleden ineens ergens optrad ik dacht, kom, laat ik een keertje gaan kijken." De laatste jaren heeft Marco zijn twee 'echte' fans door de trouwe bezoeken goed leren kennen. Sonja en haar vriendin Debby zoeken Marco de laatste jaren na elk concert even op om bij te praten. Nee, niet alleen over hoe leuk het concert was. Ook Marco's (liefdes-)leven en het werk van Sonja en Debby komen bij dat soort gelegenhe den aan bod. Tijdens haar eerste concertbezoek ontmoette Sonja Debby. Ze bleek met dezelfde reden naar het optreden te zijn gekomen als Sonja, en ja, dat schept al gelijk een band. Vanaf toen is er geen concert geweest waar ze niet samen waren. En dat is niet niks. De twee bezoeken, en dat is niet overdreven, bijna elke week een concert van hun muzikale held! Hoeveel dat er dus zijn, is bijna niet meer te tel len, maar een grove schatting komt op een slor dige 800 concerten in de afgelopen zeven jaar. Vanavond staan ze te trappelen om de primeur van De Waarheid mee te maken. Of meneer Borsato veranderd is door al het suc ces? „Helemaal niet!" roept Sonja. „Hij is nog steeds dezelfde als toen we hem voor het eerst spraken. Dat is juist het leuke aan hem, hij blijft gewoon zo gezellig. En als klapper op de vuurpijl: „We hadden nooit gedacht dat hij zo door zou breken! Croock heeft er nog weinig van gemerkt. Hij hoefde niet te zor gen voor flessen whisky dan wel bronwater van een bepaald merk, ook geen broodjes krab en of andere culinaire eisen. „Nee, voor de catering zorgen ze zelf." Gillende tieners Een ordedienst van dertig vrij willigers, Borsato's eigen secu rity, acht EHBO'ers en een stel politieagenten moeten de boel in goede banen leiden. Om zeven uur gaan de deuren open. Het zestal Karei, Robbert, Cherina, Tessa, Ralf en Philip uit Terneu zen staat er al sinds half zes. Zij waren de eersten. Een handteke ning van Borsato zit al in de knip, de avond van de gillende tieners kan niet meer stuk. Om twintig over acht is het dan eindelijk zo ver. Een kort recla mefilmpje van Marco's sponsor, een merk chips, luidt De Waar heid in. Borsato springt het po dium op, met een achtkoppige begeleidingsband en drie ach tergrondzangeressen. Na twee liedjes begroet hij Hulst. Of de fans zich wel realiseren dat zij de eerste zijn 'voor wie ik in de ze tournee op het podium sta'. „Ik heb in verschillende files ge staan om hier te komen," voegt hij eraan toe. De stemming zit er in, de avond kan niet meer ka pot. Marco verovert Nederland, te beginnen met Hulst. poor Cees Maas ®ddelburg - Sinds kort kun- nen Duitse toeristen die regel- ®a'ig Zeeland bezoeken, Ne- oenands leren. En er is een heiende vraag naar de cur sussen. p1 de komende paasvakantie mj ze'^s groepjes Duitsers M de tafel zitten om hun tong o oreken over woorden als 'alle- achtig prachtig' en 'Scheven- gen Vooral tweede-woning- "ezitters hebben interesse. at meldt de Stichting Educa tief Toerisme Zeeland, die zich onder meer bezighoudt met het uitbreiden van de kennis van de toeristen over Zeeland. „Ja, we zijn in de herfstvakantie begon nen en we geloven erin. De toe risten kunnen een paar uur per week of een paar uur per dag les krijgen. We leveren maatwerk," aldus coördinator F. Jaquet. Onder Duitse toeristen die Zee land vaak bezoeken, blijkt een groeiende belangstelling te be staan voor Nederlandse lessen en sowieso voor de Zeeuwse cul tuur. De kennis van het Neder lands komt van pas bij het doen van boodschappen, bezoek aan een arts, het deelnemen aan een excursie, het lezen van publica ties, het telefoneren en natuur lijk bij gesprekken met Neder landers. De stichting heeft een gepensio neerde leraar Duits ingehuurd voor de cursussen. Maar taalon derwijs is slechts een onderdeel van wat de stichting doet. Op meer manieren wordt de Zeeuw se cultuur en historie aan de toe risten onderwezen. Er zijn kook- sessies met typisch Zeeuwse pro ducten als mossels en in schil dercursussen kunnen toeristen zich uitleven op het Zeeuwse na tuurschoon en de landschappen. De stichting organiseert lezin gen, workshops en allerlei ex cursies. In thema's worden de geschiedenis, de cultuur en de natuur van Zeeland aan toeris ten uitgelegd. Het is een misvatting te denken dat toeristen zich alleen interes seren voor de zon, de zee en het strand van Zeeland, zegt coördi nator Jaquet. „Nee, er is best be langstelling voor de andere Van onze verslaggever Vlissingen - De veerboot Prins Willem-Alexander wordt niet uit de vaart geno men, zoals aangekondigd. Het asbest rond de kapotgevroren leidingen is al grotendeels verwijderd, de vorstschade is meegevallen, ook financieel. Kort na nieuwjaar kondigde de veerdienst PSD aan dat de boot misschien uit de vaart zou wor den genomen als gevolg van be vroren leiding die nog waren in gepakt met het ouderwetse as best. Asbest is gevaarlijk wanneer het verwijderd wordt, vandaar de aankondiging dat de vaart ge staakt zou worden, om de veer- gebruikers geen risico te laten lopen. Nu blijkt dat de klus eenvoudi ger is dan gedacht. Ingehuurde specialisten hebben het asbest gewoon tijdens de overtochten van Perkpolder naar Kruiningen verwijderd. Het publiek heeft volgens de PSD geen gevaar ge lopen. En omdat de boot niet de hoofd boot op die lijn is, ligt hij per et maal veertien uur stil. In die pe riode is ook veel verwijderd. Op dit moment zijn er nog wat lei dingen van de verwarming ka pot, de reparatie is in volle gang. Goes (anp) - Enkele tientallen landbouwers zijn bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het bestemmingsplan Wester- scheldetunnel van de gemeente Borsele. Zij voelen zich flink be nadeeld door het tracé van de geplande toeleidende weg. Ook de drie landbouworganisaties in Zeeland verenigd in de LTO hebben beroep aangetekend. Het wegtracé dat de provincie Zeeland aanvankelijk voorzag kan wel op instemming van de boeren rekenen. Maar de ge meente Borsele weigert hieraan mee te werken, omdat dan te veel natuur verloren gaat. Pro vincie en gemeente hebben een nieuwe overeenkomst over een tracé dat natuurvriendelijker is. Dit gaat ten koste van land bouwgronden. Op een door de landbouw inge diend alternatief reageren de provincie en de gemeente afwij zend. Volgens secretaris B. Feijtel van de LTO Zeeland worden 35 tot 40 landbouwers door het be stemmingsplan Westerschelde- tunnel van de gemeente Borsele gedupeerd. Zeeuwse zaken, mits je hen dat maar kwalitatief goed over brengt. Dat is belangrijk. En je moest de juiste mensen weten te vinden, dat is best een hele klus." De stichting is opgericht om in het na- en voorseizoen ac tiviteiten voor toeristen te orga niseren. Daarom wordt nauw sa- mengewerk met de Nazomerfes tivals in september en de Na- tuurmaand in juni. In het buitenland, vooral in Franrijk en Engeland, worden al tientallen jaren taalcursussen in de zomer aan toeristen gegeven. Internet: www.fnr-nt.com 11HI 25 en 26 januari Den Bosch Infolijn: 06 - 320.240.15 (75 ct/min.) ZATERDAG 25 JANUARI 1997 Mevrouw W. van Hulle-Wanzeele uit Sas van Gent met haar prijs. FOTO WIM KOOYMAN Sas van Gent - Eén foutje slechts maakte mevrouw W. van Hulle-Wanzeele uit Sas van Gent. Merkwaardig genoeg met vraag 24, waar andere in zenders geen fout maakten. 'Wim Mateman', kruiste Van Hulle aan bij de vraag welke CDA'er in de Tweede Kamer vorig jaar bij herhaling met zijn fractie in botsing kwam door diens solistisch optreden. Niet dus. Het antwoord moest zijn: Frans Jozef van der Heijden. Toch: ondanks die ene onjuist heid sleepte de Sasse toch de hoofdprijs binnen. Zij mag zich sinds gistermiddag Lezer van het Jaar noemen. De naam Van Hulle kwam tevoorschijn uit enkele honderden Zeeuwse in zendingen op de jaarlijkse prijsvraag van dagblad De Stem. Foutloze inzendingen waren er dit jaar niet bij, wel iets meer dan een handvol met slechts één onjuist antwoord. De trekking bracht de prijs naar Sas van Gent. Sindst vrijdagmiddag siert derhalve het traditionele bron zen beeldje van de krantenlezer -schepping van de Brabantse kunstenares Truus Zöllner- de huiskamer van de familie Van Hulle. Met daarbij geschenken bonnen ter waarde van 250 gulden. Peter Oggel, editiechef van De Stem in Zeeland, reikte de prijs uit. Het is niet de eerste keer dat mevrouw Van Hulle een prijsje wint. „Kleinigheidjes," zegt ze. Deelname aan de verkiezing van Lezer van het Jaar is voor haar vaste prik. In 1993 scoor de ze hier al eens een derde prijs, een waardebon van 25 gulden meent ze zich te herin neren. Ze is, zo vertelt ze, een verwoed puzzelaar en zendt de oplossingen ook altijd in. Voor de prijsvraag Lezer van het Jaar kreeg ze hulp van haar zoon. „Je kunt immers niet al les weten." Veel lezers maakten fouten bij vraag 1, waar ze Carnac aanza gen voor Jarnac, bij vraag 15, waar velen een verkeerd gokje waagden en maar een enkeling het juiste antwoord (B) wist en bij vraag 21 waar de letter C het juiste antwoord was. De antwoorden: 1. Jarnac 2. Alexandr Lebed 3. Simon Peres 4. Take That 5. De avonden 6. De eerste keer 7. Interpolis 8. Samsung 9. Het 'gedogen' van drugsverkoop in 'koffieshops' 10. Creutzfeld-Jakob 11. Edgar Davids 12. 19 13. Van Vondel 14. Cor Boonstra 15. 'University' en 'Airlines' 16. Enschede 17. Er was een zogenaamde 'bypass'-operatie noodzakelijk 18. Taliban 19. Prins Willem-Alexander schond het protocol door vóór de prijs uitreiking een dansje met de roeiers te maken 20. Het farmaceutisch bedrijf MSD 21. St. Elmo's Fire 22. 600 punten 23. Jack Kemp 24. Frans Jozef van der Heijden 25. Semtex Van onze verslaggever Breskens - De statenfractie van de ZVP (Zeeuws-Vlaamse Volkspar tij) is tegen het voorstel het aantal ambulances in West-Zeeuws- Vlaanderen terug te brengen van drie naar twee. Dit voorstel is terug te vinden in het eindrapport van de Projectgroep Ambulance-hulpver- leningsplan Zeeland (de commissie-Don). Als er slechts twee ambulances in de regio zijn, brengt dat in de toe komst levensbedreigende situaties met zich mee, is de stellige overtui ging van de ZVP-fractie. De fractie vraagt GS of dit college het met haar eens is dat het rap port-Don voorbijgaat aan de afslanking van het Antoniusziekenhuis. Gewezen wordt op het rapport van de 'Commissie van Wijzen' dat in geval van spoedeisende hulp in de toekomst, wanneer de 24-uurs acu te zorg uit Oostburg verdwijnt, volledig voorzien moet worden door een goed uitgeruste ambulancedienst. „Is uw college het met onze stel ling eens dat reductie van het aantal ambulances haaks staat op het advies van de commissie?" wil ZVP weten. Verder schrijft de fractie dat het rapport-Don uitgaat van de eigen be volking in West-Zeeuws-Vlaanderen en geen rekening houdt met de vloed van toeristen die in het vakantieseizoen de streek overspoelen. „In een gastvrije provincie Zeeland, die zich met name wil profileren op toeristische gebied is een optimale ambulancehulpverlening ons in ziens van wezenlijk belang. (ADVERTENTIES) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa 'errlt e jonge axel Oranjestraat 5 Teletoon 0115 - 562710 m

de Stem | 1997 | | pagina 21