Ze staan in de rij voor de klapschaats Oud-sprinter Arie Loef vindt schaatsen weer leuk De stormachtige opmars van de 'wondersloffen' is niet meer te stuiten DB STEM SPORT fel.: 0115-491971 Fax: 0115-492129 rier, moderne inbouw- met zadeldak op ca. bungalow (1992) met slpks., geheel bete- I aangelegde tuin met Ite garage en tuinhuis. Ite gebruiken. Jen, eventueel met ga- STEN ca. 275.- PER (EN VRAAG, DRIN- ELING GEVRAAGD. Inaf 150.000.- v.o.n. Jvadvies en begeleiding «kavel van 910 m! met Vraag. Bouw op korte de woning eventueel Iw met verlengde r. bn zijn gerust zeer ruim normen van deze tijd. bouw is gestart, (nog |ouw) garage op ca. 570 m' L open trap, woonkamer ikeuken met app. en bij len 3 ruime slpks. waar- 1 m), badkamer met o.a. latei. Grote open zolder. juwd 8 zeer ruime 2/1- |p percelen van 270 m'. I). 1283.000.-. Bij 2 de mo- I begane grond. 2 Ge- I 375.000.- v.o.n. Ook f 500 m! waarop bunga- v.o.n. dstraat I schuur. Oplevering voor te koop). trage in het centrum van Snvaarden. ran de huidige woning I informatie. hg met Ie boxen lid 1 het bos) menten ZATERDAG 25 JANUARI 1997 sn Onderhoud snd Cerkstr. 128 1250424419) Ind met tuin. Zeer cen- leinden geschikt. Ind.: pet klantenbalie, ach- Woongedeelte: zeer Ikeuken, douche, bad aren: vier slaapkamers grote tuin. verlaagd. N.o.t.k. |t schuurtje en buiten- in perfecte staat van Ikt voor beginners e/o 59.900.- len tuin. Een degelijke, per, drie slaapkamers, 3ten voor vakantiege- 186.000.- 190.000.- n.o.ft.k. 290.000.- 199.900.- 199.900.- 79.900.- 38.500.- 99.000.- 120.000.- 160.000.- 135.000.- 360.000.- se klanten vragen wij te polderwoningen, cnapwoningen T043002C URG met ruime garage op net tuin op het zuidwesten- ner (40 m2) v.v. open haard iken met plavuizenvloer, b|J- ladkamer met ligbad, aparte 2e toilet, 3 slaapkamers. 1e ibbykamer. Aselsesfraat 178-180 17 AS TERNEUZEN Postbus 201 30 AE TERNEUZEN Telefoon 0115-618344 Telefax 0115-614560 iltowy de Jong werd op haar 'wondersloffen' Europees kampioen. foto anp De trainers van het gewest Zuid-Holland, Erik van Kondelaar en Dick de Bes (rechts), zagen al snel het nut van de klapschaats in. foto wiebe kiestra tor Danny van den Broek let kan vreemd gaan in het iven van schaats. Al in 1894 tos meer dan 100 jaar gele ien) ontwierp de Duitser Karl Bannes de eerste klapschaats, lijn opvolger heet Gerrit-Jan an Ingen-Schenau, die hon- ierd jaar later de ontdekking an Hannes een eigentijds jas- geeft. Haarnet als bij de Duitser in de range eeuw reageert er ook nu iemand enthousiast. De èaatswereld is net gewend aan Mitsende pakken van de Zwit- irGrienbühl. Men is nog niet te aan schaatsen die bij het af- ttten loskomen van de hak. Ss de biomechanicus van de iniversiteit in Amsterdam de al heeft opgegeven, staan t in het gewest Zuid-Holland wee trainers op, Erik van Kode- tar en Dick de Bles, die hun ju- lioren op de klapschaats willen aten rijden. Ipplaus )e resultaten zijn verbluffend. Vrsoonlijke records op 3 kilo meter worden met 16 seconden «aar beneden gehaald. Herhaal delijk klapt het trainers-duo mgs de kant de handen stuk. laar het blijft het enige applaus lat de klapschaats in ontvangst mag nemen. Trainers en schaat sers uit de top rijden er af en toe een rondje op, maar wagen zich niet aan de nieuwe ijzers. Totdat Tonny en Bob de Jong het gelijk van het duo uit Zuid-Hol land bewijzen. „Ik heb zitten juichen voor de televisie," zegt Van Kordelaar. „Twee jaar gele den heb ik ze al eens aan Barba ra de Loor (overigens verrassend derde op het EK, red.) gegeven. Gewoon om er eens een keer op te rijden. Maar Ab Krook wilde er niet aan. Daar komt niks van in, zei hij tegen haar. Pas in de herfstvakantie hoorde ik van mijn eigen-jongens dat de mei den van de kernploeg ditseizoen tóch waren overgestapt op de klapschaats." En sindsdien gaat het snel met de uitvinding uit 1894. Honderd jaar oud, maar nog steeds in de kinderschoenen, zo merkt Ab Krook bijna nog wekelijks. „Het mechanisme wat er nu opzit, is nog maar een beginnetje. Er zijn wel tien dingen aan die schaats die ik zou kunnen verbeteren. Maar de schaats is volop in ont wikkeling." En iedereen mag zich er mee be moeien, zo lijkt het wel. In het gewest Zuid-Holland rijden de junioren inmiddels op de Ba- rends-klapsschaats. „Genoemd naar een vader van een junior," legt Van Kordelaar uit. „Tot voor kort kon een sprinter met de klapsschaats nog geen punt- start maken. Als hij de punt van de schaats in het ijs zette, klapte de schaats van achter open en viel-ie bijna voorover. Arnold Barends heeft nu een startme chanisme bedacht, waarbij de schaats bij de start zeg maar dicht blijf zitten en na de eerste klap vanzelf opengaat. Nierstenen „Hij heeft er inmiddels patent op aangevraagd. Maar net toen hij er van de zomer mee aan de gang wilde, kreeg hij een niersteen- aanval. Inmiddels liggen er 150 aanvragen bij hem van schaat sers die dat, startmechanisme willen hebbei. Maar. het ver baast me wel dat ze bij Viking en Raps (de twee! bekendste Neder landse schaatsfabrikanten, red.) nog geen belangstelling voor dat startmechanisme hebben ge toond." Bij Viking hebben ze op dit mo ment echter even iets anders aan hun hoofd zegt Henk Vos, de fi nanciële man en woordvoerder van Viking. „Sinds kort is het hier een gekkenhuis, iedereen belt voor de klapschaats. Overal ter wereld willen ze 'm plotse ling testen. En het liefst op de dag dat ze bellen. Maar wij kam pen met de naweeën van de win ter. Met al dat natuurijs was schaatsen weer populair. Wij hebben bijna geen schoen meer op de schappen. En dan heb je nog al die mensen die hun kapot- In 1988 probeerde Hans van Helden de klap schaats al eens uit in Alma Ata en werd hij derde op de 5 kilometer. Maar de stayer met de Franse slag zag niets in de noviteit van de ontwerper Van Ingen-Schenau en stapte snel weer over op de confessionele schaats. Een schoen met een mes eronder, zoals het ijzer in de reglementen om schreven staat. Tien jaar later bindt Tonny de Jong de 'wonder sloffen' onder. Ze verslaat de ongenaakbare Gun- da Niemann in alle worldcups en wordt prompt Europees kampioen. Het betekent de definitieve doorbraak van de klapschaats. De vrouwen zijn om. Vorige week volgden de mannen. De Nederlandse stayer Bob de Jong raffelde in Baselga di Piné op klap schaatsen de 10 km af in een onwaarschijnlijke 13.51 en nog wat. De snelste tijd ooit gereden op een buitenbaan. Vanaf dat moment staat de telefoon bij de Neder landse schaatsfabriek Viking niet meer stil. Mannen of vrouwen, iedereen wil de klapschaats. te schaatsen voor reparatie hier afgeven. En het liefst morgen klaar, want misschien gaat het weer vriezen. En die mensen gaan toch voor. Commercieel ge zien zijn dat onze interessante klanten. Maar we streven er wel naar om alle wedstrijdschaatsers bij het WK allround in Japan van een paar klapschaatsen te voorzien." Maar dat startme chanisme van die Barends dan. Waarom heeft Viking geen be langstelling voor deze vinding? „Omdat de coaches aangegeven hebben dat ze meer willen. In hun ogen moet de schaats niet na de eerste slag openklappen, maar pas na vijf slagen. Daarna komt een sprinter pas in zijn normale slag en kun je profite ren van een optimale afzet." „Er gaan nu stemmen op om een zendertje in de klapschaats te monteren. Aan de kant staat de coach met de afstandsbediening. Hij telt de slagen en bij de vijfde drukt-ie op de knop en pats, klapt de schaats open. We zitten alleen nog met de frequenties van de zender. Want het moet natuurlijk niet zo zijn dat de concurrent eerder op het knopje drukt en de schaats al na twee slagen openklapt." Zo druk als het bij Viking is, zo rustig blijft het op de kantoren van concurrent Raps. De Raps rotrax 'schaats, vergelijkbaar met de klapschaats van Viking, wil maar niet aanslaan. Enkele verdwaalde Noren en Zweden rijden er op. De rest kiest mas saal voor de Vikingschaats. Voor algemeen directeur Joost Bronk onbegrijpelijk. „Want on ze schaats is verder dan de klap schaats. Bij de Raps zorgen ze ven stangen voor een nog lange re afzet dan bij de klapschaats. Wij hebben een voetafwikke- lingsmechanisme ontwikkeld, waarbij je het gevoel krijgt zoals bij het lopen. Het gaat allemaal veel gelijkmatiger. „En onze schaats is sterker dan de klapschaats van Viking. Zij werken met één mechanisme. Ei genlijk een simpel scharnier dat ook in een deur zit. Uiteindelijk komt daar speling op en druk je de hak er naast. Dat is het zwak ke punt van de klapschaats." Maar de op het oog simpele uit voering van Viking valt wel in de smaak. Iedereen wil de klap schaats. Raps krijgt voorlopig geen poot aan de grond. „Het is heel moeilijk om daar tussen te komen. De schaatsers willen wel, heb ik het idee, maar het zijn de coaches die het tegenhou den. Maar ik kan u wel verklap pen dat wij volgende week met een revolutionair model komen. Een prachtig mechanisme. We reldwijd hebben wij «Lbescher- ming gevraagd. Uiteindelijk zal 'iedereen voor die schaats Kie zen." Kwaliteit In Davos haalt Ab Krook zijn schouders op over de komst van weer een nieuwe klapschaats. „Bij Raps weten ze de media te bespelen. Maar het gaat ons om de kwaliteit. En dat hele eenvou dige klapschaatsje van Viking blijkt voorlopig toch weer de beste." Maar soms is het beste niet goed genoeg voor een topper. Want Ids Postma, de nieuwe Europees kampioen en Rintje Ritsma, de regerend wereldkampioen, moe ten voorlopig niets hebben van de klapschaats. „Omdat," zegt Henk Gemser, de coach van Postma, „Ids met de klapschaats anderhalve seconde inlevert op zijn opening van de 1500 meter. Dan moet je daarna toch wel heel hard gaan door die schaats wil je dat nog inhalen. Ids heeft de klapschaats wel ge test. Maar hij kreeg last van zijn knie. Hij heeft ze daarna in de hoek gegooid met de woorden: Donder op met die dingen, ik ben Europees kampioen gewor den op mijn oude schaatsen." Toch beseft ook Gemser dat de nieuwe ontwikkelingen niet te stoppen zijn. „Vooral op de lan gere afstand heeft de klap schaats z'n nut bewezen. In mijn ogen hebben echte all-rounders straks bij een EK en WK ook Iwe? paar Schaatsen in de rug zak. De oude voor de korte af standen en de klapschaatsen voor de lange." Voor Wopke de Vegt, de coach van Ritsma, liggen de zaken ech ter niet zo simpel. „Ik ben zelf gisteren vier keer overgestapt van de klapschaats naar de gewone schaats. Gewoon om te testen. Maar dat is zo moeilijk. Je gewone schaatsen voelen gewoon aan als klom pen." „Dit seizoen stapt Rintje in elk geval niet over op de klap schaats. Dat vergt een lange voorbereiding. Dan testen we ze in het na-seizoen en pakken we een groot blok ijstraining in de zomer. Want het is heel simpel. Als we mee moeten, moeten we Door John Graat Eindhoven - Ineens had Arie Loef er schoon ge noeg van. In het najaar van 1994 ging hij op een trainingskamp in Inzeil weer eens zo 'ongelofelijk op de snufferd' dat hij zijn ijzers boos in een hoek smeet om ze voorlopig niet meer aan te kijken. 'Bekijk het maar', dacht Loef die de rest van de trainingsweek alleen in de bergen doorbracht. De sprinter wilde het niet langer: de stress, de wed strijdspanning, tweemaal daags móeten trainen. Maar nu, meer dan twee jaar later, heeft hij dank zij dat magi sche natuurijs weer plezier in het gekras op de ijsvloer. „Met vrienden rijd ik elke week een uurtje op de baan. Daarna is het hup, snel dou chen en de kantine in." Strijd Arie Loef (27) is een van de prominenten die komende maandag (vanaf 18.30 uur) de festiviteiten van de gou den ijsclub IJCE opluisteren. Loef, nog altijd lid van IJCE, zal samen met 'andere afge brande toppers' als Christine Aaftink, Cor-Jan Smulders, Nico van der Vlies, Eric van den Boogaart en Petra Mool- huizen de strijd aanbinden met jeugdige clubleden. Loef zelf denkt dat hij op de 500 meter nog 'een 39-er' in de benen heeft. Supertalent Ooit gold hij als een superta lent. Loef kwam als broekie bij de kernploeg en ontpopte zich rap als 'de man met de snelste opening'. Zijn Neder landse record op de 1000 me ter (1.14.03) stond bijna vier jaar kaarsrecht overeind. Zijn loopbaan werd echter overschaduwd door de ene na de andere blessure. En kels, elleboog, knie, scheen been, pols: het ging allemaal wel eens kapot. Vooral ook door fysiek malheur werd zijn optreden op de Winter spelen van Albertville in '92 een fiasco. Spanning Nadat hij dat twee jaar later in Lillehammer niet recht had kunnen zetten, doofde het heilige vuur. Loef her vatte nog wel de training, slechts uit gewoonte. „Lille hammer was mijn grote doel, dat was weggevallen," kijkt Loef terug. „Als je op dat ni veau met sport bezig bent, sta je toch vaak onder span ning. Bovendien moet je al tijd maar trainen. Dat vaste ritme werd een sleur. Na de Spelen in '94 vroeg ik me af voor wie of wat ik het nog moest blijven doen. Ik had alles gegeven wat in mijn macht lag, maar meer dan een plaats in de achterhoede zat er niet in. Toen ik daar in Inzeil weer zo beroerd viel, was het over en sluiten." Wedstrijdelement Loef had dat jaar zijn hts- opleiding afgerond en was al aan het werk. Zijn nieuwe passie werd bergbeklimmen. Geen moment heeft hij spijt gehad dat hij zo jong - pas 25 jaar - de moed al opgaf. „Ik had echt tabak van dat eeuwige wedstrijdelement. Nadat ik gestopt was, had ik totaal geen zin meer om me met andere mensen te meten. Misschien had dat ook te maken met een rondreis door China, in het voorjaar van '04. Toen ik dat allemaal had gezien, dacht ik: waar ben ik mee bezig? Er ging een nieu we wereld voor me open, ik kwam met beide benen weer op aarde. Voor die tijd dacht ik dat er buiten het schaat sen niets belangrijk was." Natuurlijk bewaart hij zoete herinneringen aan zijn top tijd. Zoals aan het WK sprint in Heerenveen in '89 waar hij op de 1000 meter, terwijl een vol Thialf zijn naam scandeerde, het Nederlands record aan flarden reed. Of de herinneringen aan de eer ste jaren in de kernploeg toen de verzakelijking nog niet was ingetreden en het dank zij Hein Vergeer, Leo Visser en Jan Ykema vaak 'lang leve de lol' was. Of aan de gouden 1000m-race van Dan Jansen en de fabuleuze 10 kilometer van Koss in Lil lehammer. Doodstil En toen ineens was het ge daan met de mooie tripjes van Arie Loef. „Het meest verwonderd heb ik me over het feit dat je meteen niet meer meetelt. Als je topspor ter bent, word je voortdu rend gekeurd, het mag geld kosten, je krijgt steun van de bond, van NOCNSF, noem maar op. En ineens is het doodstil, terwijl het voor ex- topsporters heel belangrijk is om goed medisch begeleid te worden. Veel sporters val len in een diep gat." Loef zelf duikelde dank zij zijn werk niet in het zwarte gat. „Over is over, zo gaat dat bij mij. Wat ik er vooral van geleerd heb, is tegensla gen verwerken. Daar heb ik maatschappelijk ook wat aan gehad,aldus Loef, vaak afgeschilderd als 'breke been' en 'grossier in valpar tijen', nu geslaagd ingenieur, „Ik had toen een mooie tijd, maar nu ook." Eind februari 1989 reed Arie Loef in Heerenveen naar een nieuw Nederlands record op de 1000 meter (1.14,03).foto ani>

de Stem | 1997 | | pagina 19