Ij U DE STEM American football-gekte waart rond in Green Bay Jacobs Breda Electronics tot 30% korting DE OFFERTE ZJ B1 voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Nu winter-opruiming op al onze JBE geluid,- licht-, communcatieapparatuur liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 «5' hoeveel ik kan besparen. /erk: jj pman vrouw nstaande 1 Samenwonend ppartement I.: f 150.000,- rige ruimten niet meerekenen) Sport Mil! ZATERDAG 25 JANUARI 1997 De loyaliteit van Green Bay Packers- fans gaat alle grenzen te buiten. De honderdduizend inwoners van het Amerikaanse stadje zijn geboren als Packers, en zullen sterven als Packers. De kaaskoppen, zoals de aanhang van de American football- ploeg zich ook wel noemt, gaan er blindelings vanuit dat Green Bay Packers morgen de Super Bowl wint ten koste van New England Pa triots. Het verhaal van een liefdesbetui ging. Door Tim Overdiek New York - De Super Bowl heeft hij niet meer gehaald, maar Ri chard Trochinsky is naar ver luidt met een glimlach op het ge laat gestorven. Wetend dat de onbekende reis naar het hierna maals zou worden afgelegd in een doodskist, bekleed met de kleuren van zijn grote liefde Green Bay Packers. Groen en goud. De bijzondere teraardebestelling van de 47-jarige Trochinsky, af gelopen maand, is slechts een simpel voorbeeld van de Ameri can football-gekte die sinds jaar en dag in Green Bay rondwaart. Honderdduizend zielen telt het stadje, ten noorden van Chicago, en football is de levensader die ie winterse koude enigszins draaglijk maakt. Met het berei ken van de Super Bowl herleven glorievolle tijden en stijgt de football-koorts tot verontrus tend hoge temperaturen, Wachtlijst Zelfs de begrafenisondernemer heeft dezer weken problemen het hoofd koel te houden. Op drachten voor een toekomstige uitvaart als die van Trochinsky stromen binnen, ook al is de dood voor sommigen nog ver weg. Maar regeren is vooruitzien m Green Bay, waar een andere, veel belangrijker wachtlijst be staat. Daarop prijken zo'n der tigduizend namen. Het zijn Pac kers-fans, die tegen beter weten 'n hopen ooit een seizoenkaart të~ bemachtigen. Maar de 60.790 houders van die toegangspas Peinzen er niet over om er af j stand van te doen. Het is immers toegestaan om de seizoenkaart over te dragen aan een kind of kleinkind. En menig kaarthouder heeft de toekomsti- §e bestemming van het belang wekkende document dan ook in j®1 testament vastgelegd. Zoals Marie Garot, die in 41 seizoenen De Green Bay Packers in actie in hun kleuren: groen en goud. 'Kaaskoppen' willen de Super Bowl Centraal h beheer Ji enkele wedstrijden heeft gernist. De doop van haar nicht- la viel samen met een thuiswed- strijd van de Packers. Op niet "lts te verstane wijze kregen de "aders te horen dat zoiets niet "og eens mocht voorkomen. Drie Volgende geboortes vielen tel- ™bs buiten het football-seizoen. Dp de eindeloze lijst met vruch tloos wachtenden staan namen ai kinderen die nog moeten Worden verwekt. Baby Scott is r zo eentje. Tegen de tijd dat ader Scott erin is geslaagd zijn °g onbekende vrouw voor het "aderschap te interesseren, ,ordt de hoop levend dat Baby Scott voor zijn of haar pensione ring een Packers-seizoenkaart ontvangt. Het is niet waarschijn lijk. Clara Zeiler ontving na 28 jaar wachten eindelijk haar kaart. Nu vindt ze zich te oud. De 90-jarige Zeiler heeft haar kleinzoon dolgelukkig gemaakt. Afgelopen seizoen kwamen slechts vijf seizoenkaarten be schikbaar voor de wachtlijst. In dien die trend zich voortzet, moet elke nieuwe aanmelder cir ca zesduizend jaar wachten vooraleer-ie aan de beurt is. Tim Thompson is nummer 14.253 op de lijst, en hij had uit betrouw bare bron vernomen dat God zon tweeduizend plaatsen boven hem staat. Op een voorkeursbe handeling hoeft de schepper niet te rekenen. Thompson: „Dit zijn de Packers. Die zijn van ieder een. Voordringen is er niet bij." Kerkbezoek Om teruglopend kerkbezoek te rug te dringen, kwam de First United Methodist Church in Whitewater met een even geni aal als voor de hand liggend plan. Direkt na de kerkdienst op zondag worden Packers-wed- strijden op een groot beeld scherm vertoond. American football, kortom, is meer dan re ligie in Green Bay en omstreken. Thuisstadion Lambeau Field is in de staat Wisconsin de trouwst bezochte tempel. Direct na plaatsing voor de Super Bowl werd een receptie georganiseerd voor de plaatselijke trots, die aanstaande maandag op Lam beau Field plaatsvindt - onge acht de uitslag van de wedstrijd die morgenavond in New Or leans wordt gehouden. Toe gangskaarten waren binnen vijf uur niet meer te verkrijgen. Het charisma van de Packers ver toont gelijkenissen 'met Feye- noord-legende Coen Moulijn, van wie werd gezegd dat hij voor een volle Kuip kon zorgen en daarvoor alleen maar op een keukenstoel op de middenstip hoefde plaats te nemen. De Packers zijn even onlosmake lijk aan Green Bay verbonden als de haven aan Maasstad Rot terdam. Toen de football-ploeg in 1922 in zware financiële pro blemen kwam te geraken, schoot de plaatselijke krant onmiddel lijk toe. In 1934 kwamen enkele zakenlieden met een lening over de brug, maar de meest indruk wekkende steun uit de gemeen schap volgde in 1950. Hardnek kige geruchten dat de Packers naar Milwaukee zouden verhui- De 'kaaskoppen' belagen de spelers van de Green Bay Packers na het behalen van de finale. zen, werden definitief de kop in gedrukt met een openbare ver koop van de club aan de lokale bevolking. Er werden 4.634 aan delen uitgeschreven, die werden verspreid over 1.915 inwoners van Green Bay. Elk aandeel kostte 25 dollar, en net als sei zoenkaarten wordt dit deelna mebewijs als een relikwie ge koesterd. Vandaag de dag wordt de waarde van Green Bay Pac kers geschat op ruim 150 miljoen dollar. Maar onder geen beding mag de club worden verkocht. Dat was de uitdrukkelijke voor waarde. Mocht er, door wat voor oorzaak ook, toch winst worden gemaakt via een aandelenemissie, dan gaat dat geld naar een monu ment voor Amerikaanse oorlogs veteranen. Maar zover is het nog niet gekomen. Green Bay Pac kers is geen organisatie met een winstoogmerk, zo is reglemen tair vastgelegd. De netto-op brengst vloeit terug in de club, die er in het verleden bijvoor beeld een renovatie van het sta dion mee financierde. In de Ver enigde Staten is het de gewoonte dat de belastingbetaler daarvoor opdraait. Bijnaam Die bedrijfsstructuur maakt de kleine American football-elub uniek in het commerciële sport- circus in de Verenigde Staten, waar individuele eigenaren zon der blikken of blozen de ploeg aan een andere stad verpatsen. In de jaren zestig waren de Pac kers in sportief opzicht toonaan gevend en droeg Green Bay met recht de bijnaam Title Town. Vijf nationale titels werden ver overd, waaronder de eerste twee edities van de Super Bowl. In 1967 werd voor het eerst de fina le tussen de gevestigde National Football League en de nog jonge American Football League ge wonnen. Tegenstander toen wa: Kansas City. Het jaar erop was Green Bai Packers opnieuw te sterk, m voor Oakland Raiders. Het tearr werd geleid door Vince Lombar- di, een legendarische coach die het verder onbeduidende stadje een plek op de Amerikaanse kaart heeft bezorgd. De Super Bowl-trofee is ook vernoemc naar Lombardi, die bij zijn over lijden in 1970 de meest succes volle coach was met 105 over winningen, 35 nederlagen en ze.' remises. Maar sinds 1968 werd de eind strijd, die inmiddels is uitge groeid tot het belangrijkste er meest bekeken eendaagse sport evenement in de Verenigde Sta ten, niet meer bereikt door dc Packers. Andere, meer kapitaal krachtige organisaties als Sai Francisco 49ers en Dallas Cow boys stonden een sportieve op mars van Green Bay in het na seizoen telkens in de weg. Dat de Packers de afgelopen decennia sowieso het hoofd boven watei hebben weten te houden gezier de minimale commerciële moge lijkheden in de kleine markt mag op zich al opmerkelijk wor den genoemd. Vasthoudendheid De vasthoudendheid van d- plaatselijke bevolking is eei voorname verklaring. Maar ooi een stringent beleid van de over koepelende football-bond NFI ligt eraan ten grondslag. Ruin zestig procent van alle inkom sten, onder meer uit televisie rechten, wordt gelijkelijk ver deeld over de clubs, ongeacht he aandeel in de competitie. Me veel pijn en moeite is de honk halbond onlangs een verdeel sleutel overeengekomen, waarbi slechts dertig procent van de re venuen in een gezamenlijke po belandt. De moeizame onder handelingen hierover leidden ii 1994 tot de staking en afgelas ting van de honkbal-finales. Zonder die coulante garantie uitkering van de NFL was Greei Bay Packers allang kopje onde gegaan. De financiële gezond heid van de football-league i gestoeld op de opvatting dat eei profcompetitie kan worden ver geleken met een ketting - die is zo sterk als de zwakste schakel Het bereiken van de Super Bowi door de legendarische dreumes is daarom meer dan een sportie sprookje. Het is de bevestigin: van een doordacht economise) beleid. Aandacht In Green Bay zelf heeft niemam enige boodschap aan dat wapen feit, waarmee de NFL zich graa, op de borst klopt. Problemei van micro-economische aart vragen om meer acute aandacht De zogeheten kaaskoppen vallei namelijk niet meer aan te slepen en de vraag naar het lachwek kende hoofddeksel overtreft vei malen het aanbod. Tien jaar ge leden plaatste Packers-fa Ralph Bruno voor het eerst ee: felgele, schuimrubberen kaas punt op zijn hoofd. Zijn vrien den weigerden aanvankelijl naast hem plaats te nemen. Maai bij gebrek aan een mascotte groeide de kaaskop, verwijzenc naar de vele kaasmakerijen in d' omgeving, uit tot een hilarisch maar onbetwist Packers-sym bool. Er schijnt inmiddels Packers ondergoed in de kleur van gaten kaas verkrijgbaar te zijn. Maa een woordvoerder van de clul kon het niet bevestigen.

de Stem | 1997 | | pagina 13