Uitbreiding EU niet vóór 2002 Bill Clinton wacht overvolle 'buitenlandse' agenda 'g uit Tiel nfonds' Dutroux' medeverdachte Nihoul niet langer vast in zedenzaak Kroonprins in de Himalaya Peen met smaakje voor Britse Transrapid onhaalbaar Belgische agenten ontdekken banden met sm-kinderporno Brits ministerie doet SAS-auteurs in de ban MMENTAAR pESTEM BUITENLAND A5 4ND KORT verkrachting pen CD Broek terug ers Toetreding in 2000 onhaalbaar Zeer bloedige Ramadan in Algerije BUITENLAND KORT Ruimteveer Atlantis terug op aarde Pantserwagens bij ambassade in Lima Situatie in Zuid-Korea ontspant zich 'Inzet kernwapens in Bosnië overwogen' Vereniging in Doema tegen expansie Navo Onderzoek steun gecombineerd vervoer Minder risico door rook uit bio-filter Nederlandse in Rio opgepakt met xtc NUARI 1997 A4 wel wat los. En daar is jnse gewelddadige fun at hun bloedige vasten- e vrienden op zal leve- onden in minder dan aniek en psychose dan chter zich gelaten. De oende op een overwin- geven. Via terreur moet ontregeld worden. In de met concessies beant- hter onverstoorbaar Ze erlichte politiek, econo- undamentalistische ge- aan aanslagen als een e bevolking voor de ex en dat hen geen andere echts een paar honderd n die zijn niet langer in 'un enige mogelijkheid ijk vast te stellen. Er zijn lechts weinig buitenlan- eving kan daardoor nau- k al klopt de taxatie van dat het geweld vanzelf and bijvoorbeeld is het is het daar nimmer van- ig antwoord helpt ook d. Het leidt altijd tot een zoiets gemakkelijk gaat. eigen onvoorwaardelijk omissen. Toch is het de el bedaarde volharding en paniek. DONDERDAG 23 JANUARI 1997 heeft gisteren drie jon- I tot drie maanden voor- chting, ontucht en mis- :r moeten ze een cursus volgen en tussen de 80 het viertal negen maan- Jijk. De vier hebben drie Hat ziekenhuizen een be tdel Taxol uit hun eigen Jiekend is over het effect |n andere financierings- piekenfondsraad. Artsen i vrouwen met borst- en Ir 3300 gulden per kuur, mgen nodig. Het middel bek van de Ziekenfonds- imor alle patiënten in ge- politicus H. Ruitenberg td na een dreigend roye- ij te radicaal. Ruitenberg lechtse Nationale Volks- kelijk als een aanwinst Iberg geschorst als voor- ssel. opees commissaris Hans t blijkt uit een onderzoek |ht van het televisiepro- den Broek geschikt om |zingen van volgend jaar. rast en 'vereerd'. Op af- i-fractieleider Brinkman [de huidige fractieleider krijgt van 10 procent de derland wijkt nauwelijks j en Binnenlandse Zaken tienduizenden dienst- i tot en met 1962) in het Ige uitkering van duizend |k wees er gisteren op dat ren die twee tot vijf jaar In andere uitkeringsrege- ;es en dan vertrekt 'gene- hal aan de Spoorstraat, i houdt. [an de werksfeer in het ge- liuurbaas," verduidelijkt ze. [erwater, van wie ze in 1996 ïge een teruglopend aantal inda en Onderwater tot hun ■Stichting Line, erna richtten neer vlotten tussen de twee vice aan bezoekers, reclame k hooglopende ruzie. n n goed te kunnen werken >et zowel ideologische als ïatische bezwaren. Wan- er politieke overeenstem- bestaat over het uitgangs dat iedereen zich redely kunnen verzekeren, vergt iandhaven van particuliere ikostenverzekeringen noga anvullende activiteit van oe eid. Bovendien leidt priva n niet automatisch tot lage- sten. Er bestaat geen enkei waar particuliere verzeke- n tegen ziektekosten goea- zijn dan sociale verzeke- hield Borst haar gehoor Luik (anp) - Jean-Michel Nihoul, medeverdachte van Mare Dutroux in jet Belgische zedenschandaal, hoeft tiet langer te worden vastgehouden voor deze zaak. Dat heeft de Kamer van Inbeschuldigingstelling in Luik bevolen. Uihoul blijft wel een verdachte in de vaak. Hij blijft bovendien voorlopig in de cel voor oplichting met gelden voor een tfrikaans ontwikkelingsfonds. Daar voor kreeg hij eind vorig jaar drie jaar celstraf opgelegd. Dutroux en Nihoul gingen vorige week bij de Kamer van In beschuldigingstelling in beroep tegen hun aanhouding. Gisteren besloot dit rechtscollege dat het vasthouden van Ni houl in de zedenzaak niet langer noodza kelijk is, omdat hij al vast zit wegens de fraudezaak. Dutroux blijft wel gewoon aangehouden. Hetzelfde geldt voor zijn ex-vrouw Michèle Martin en zijn hand langers Michel Lelièvre en Michael Dia- kostavrianos. De advocaten van Dutroux en Nihoul vinden al langere tijd dat justitie te wei nig concrete bewijzen heeft om het twee tal langer vast te houden in het zeden- schandaal. De Luikse kamer is het daar deels mee eens. Zo zouden er te weinig nieuwe bewijzen zijn om de verdere vasthouding van Nihoul in de zaak-Du- troux te rechtvaardigen. De omstreden Brusselse zakenman heeft zelf altijd elk verband met de zaak-Du- troux van de hand gewezen. De naam van Nihoul wordt ook genoemd in een mogelijk pedofilienetwerk rond een 63- jarige gevangene uit Namen. Deze zit vast voor het seksueel misbruik van min derjarige, gehandicapte jongeren. De man uit Namen zou slachtoffers heb ben verborgen in een oude mijn in het Waalse Jumet bij Charleroi. Vorige week lekte uit dat de al weken durende zoek tocht rond de mijn zich niet langer richt op de zaak-Dutroux. Nihoul kreeg vorig jaar december drie jaar celstraf wegens oplichting via de stichting SOS Sahel. Hij zamelde enkele miljoenen guldens in, onder het mom van ontwikkelingshulp voor de woenstijn- landen in Noord-Afrika. Nihoul stak het geld echter in eigen zak. Hij moet de cel straf daarvoor nu gewoon uitzitten. Door hem niet langer vast te houden in de zaak-Dutroux kan het onderzoek naar de rol van Nihoul in het zeden- schandaal doorgaan zonder dat hijzelf of zijn advocaten de dossiers daarover kun nen inkijken. Justitie- en politie-beambten zien dit juist als een voordeel voor het verdere verloop van het onderzoek. Door Bert Schampers Brussel - De Europese Unie zal niet vóór het jaar 2002 worden uitgebreid met nieuwe lidstaten. Dat valt op te maken uit het document 'dertig vragen en antwoorden over de uitbreiding' dat de Europese Commissie gisteren heeft verspreid. Eerder sing de commissie nog uit van toetreding van nieuwe landen in het jaar 2000. Tien Oost- en Midden-Europese landen maken kans om lid te worden van de Europese Unie. De onderhandelingen over de toetreding starten normaal ge sproken een half jaar na de af loop van de Intergouvernemente le Conferentie (IGC). De IGC moet de Europese Unie en haar instellingen zodanig hervormen, dat verdere uitbreiding mogelijk wordt. De bedoeling is de IGC in juni af te sluiten op de EU-top in Amsterdam. Eind dit jaar of be gin 1998 kan de unie dan, op ba- Algiers (afp) - Bij de ontploffing van een autobom op een drukbe zochte markt in de Algerijnse stad Blida zijn gisteren zeker vijf mensen om het leven gekomen. Veel omstanders raakten ge wond. ligt vijftig kilometer ten van de hoofdstad Algiers. Het is de belangrijkste garni zoensplaats van Algerije. In de stad zijn veel controleposten van het leger. He lijst van bloedige aanslagen en moordpartijen die de GLA, de gewelddadigste beweging van moslimfundamentalisten in Al gerije, sinds het begin van de vas tenmaand Ramadan op 10 janua ri heeft uitgevoerd, is schrikba rend. De GIA dompelt de Rama dan in bloed. Zij doodde al zeker 150 mensen. sis van adviezen van de Europese Commissie, met de onderhande lingen starten. De commissie zal elke aanvraag individueel beoor delen, ondermeer op basis van de politieke en economische situa tie. Ook de kwaliteit van de de mocratie en de mensenrechtensi tuatie zijn maatgevend voor Eu ropees Commissaris Van den Broek, die belast is met de coör dinatie van de aanvragen. In eerste instantie lijken Polen, Hongarij en Tsjechië in aanmer king te komen voor toetreding. Het is volgens de Europese Com missie realistisch om ervan uit te gaan dat, gezien de duur van de onderhandelingen en het ratifi catieproces, de eerste nieuwe le den niet voor het jaar 2002 zullen toetreden. Diplomaten in Brussel houden zelfs rekening met verde re vertraging. De Franse presi dent Chirac was, op bezoek in de Tsjechische republiek, ervan overtuigd dat zijn gastheren reeds in 2000 zouden kunnen aanschuiven aan de rijkelijk ge vulde tafel in Brussel. Volgens Chirac en zijn minister van Bui tenlandse Zaken De Charette is er geen enkele reden om de toe treding te vertragen. Als de poli tieke wil aanwezig is, dan is 2000 haalbaar, is de Franse opvatting. De relatief welvarende kandi daat-lidstaten Hongarije, Polen en Tsjechië willen zich niet laten ophouden door landen als Bulga rije en Roemenië, die in hun her vormingen veel minder ver zijn. De drie eerstgenoemde landen re kenen er bovendien op dat zij in juli van dit jaar door de Navo worden uitgenodigd om onder handelingen te starten over toe treding tot het bondgenootschap. Door Bob van Huët Londen - In een poging groen ten 'kindvriendelijker' te ma ken, wordt in Groot-Brittannië gewerkt aan de ontwikkeling van bloemkool die naar kaas en ui smaakt en peen met garna len-aroma. De kaasbloemkool en garnalen- peen (de smaaktoevoegingen zijn gekozen vanwege het suc ces van bestaande chipsvarian ten) worden binnenkort op de markt gebracht door de super marktketen Iceland, gespecia liseerd in diepvriesmaaltijden. Het initiatief haakt in op een recente studie van de Strath- clyde University (Glasgow). Gebleken is dat kinderen die weinig of geen groenten eten meer kans lopen om op latere leeftijd kanker te krijgen. De onderzoekers stelden vast dat de meeste drie- tot zestien jarigen in kansarme milieu's alleen tijdens de kerstmaaltijd voldoende groenten wordt voorgezet. Maar ook wanneer groenten wel regelmatig wor den geserveerd, zijn er proble men, omdat de meeste kinderen ze niet lusten. De jonge Glas wegians leven veelal op een on veranderlijk menu van patat, chips en hamburgers en tonen een 'tirannieke afkeer' van bijna alles wat niet is gebakken of overladen met saus. Ze wal gen van spruiten, lof en kool. Kroonprins Willem-Alexander brengt deze week een officieel be zoek aan Nepal. Gisteren stond een helicoptervlucht naar het op 2100 meter gelegen gletsjermeer Tsho Rolpa, waar de prins een wandelingetje maakte, op het programma. Voor drie Nederlandse journalisten werd het een gedenkwaardig uitstapje in de Himala ya. Hun helicopter moest een noodlanding maken vanwege me taalsplinters in het koelsysteem. Ze kwamen met de schrik vrij. Düsseldorf (dpa) - Het prestigieuze project voor de aanleg van een supersnelle treinverbinding tussen Berlijn en Hamburg, de zogenoemde Transrapid, sneuvelt vrijwel zeker. Daarmee zijn ook plannen voor het doortrekken van de lijn naar Nederland van de baan. De Duitse krant Handelsblatt meldde gisteren dat het project volgens de jongste berekeningen financieel onhaalbaar is. Vorige week ont stond er al grote twijfel over de Transrapid. De Duitse minister van Verkeer Wissmann zei toen weliswaar het omstreden project nog steeds te steunen, maar 'niet tegen elke prijs'. De kosten zijn volgens schattingen opgelopen tot 12,5 miljard mark. Het Transrapid-consortium staat onder leiding van Thyssen Industrie en omvat verder onder meer Siemens. Siemens Nederland liet vorige maand nog weten al de eerste contacten te hebben gelegd voor het doortrekken van de lijn naar Groningen en de Randstad. Dat zou de reistijd van Groningen naar Den Haag bekorten tot drie kwartier. Door Bert Ummelen MET HET aantreden van Made leine Albright, die gisteren werd beëdigd als minister van Buiten landse Zaken, krijgt de Ameri kaanse buitenlandse politiek een wat robuustere toon. Maar zal het alleen om een verandering van stijl gaan? Warren Christopher, de gaande wan, had niet alleen een be seheiden voorkomen, hij verte genwoordigde ook bescheiden ambities. De buitenlandse poli- riek was duidelijk niet Clintons Prioriteit tijdens zijn eerste ambtsperiode. Maar de komende vier jaar zou het wel eens anders kunnen liggen. Be binnenlandse politiek lijkt, ondanks alle retoriek over Ame rika op de drempel van een nieu we eeuw, weinig ruimte te bie den voor grootse daden. Met een sluitende begroting als hoogste wijsheid in Washington, zijn de financiële marges smal. En de komende twee jaar Is de presi dent in elk geval afhankelijk van een oppositionele meerderheid m het Congres. Daarentegen biedt de interna- rionale politiek (oostwaartse ex pansie van de Navo, uitbreiding van het vredesproces in het Mid den-Oosten, vrede in Ulster) wel degelijk kansen om zijn presi dentschap de historische beteke- ms te geven waarnaar hij harts tochtelijk verlangt. 'Overeten' Los van de ambities van Clinton: er is werk aan de winkel. Over-* v°l noemen diplomaten in Was hington, als het om de interna- ,'onale politiek gaat, het bord dat de president bij de start van aJi tweede termijn aantreft. Enige beduchtheid voor 'over eten' komt er zelfs bij. Dat risico schuilt, volgens de professionals, in de combinatie van een naar historische allure dorstende pre sident en een meer assertieve mi nister van Buitenlandse Zaken. In portretten van Albright wordt steevast haar ervaring, als doch ter van een Oost-Europese di plomaat, met eerst het nazisme en vervolgens het communisme genoemd. Die zou de klank van haar stem in het buitenlands-po litieke koor bepalen: een gepas sioneerd engagement met vrij heid en democratie. Maar ze ty peert zichzelf als een 'pragmati cus van nature' en ze denkt, gek genoeg, in de eerste plaats aan de VS als haar wordt gevraagd wat haar het meest bezighoudt. Het Amerikaanse volk overtui gen van het belang van buiten landse politiek voor het dage lijkse leven, dat zou ze graag doen. Alarmbel Niet voor niets ziet ze belangrij ke uitdagingen binnen Amen- ka's grenzen liggen. Op het bud get van het State Department, het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, is de afge lopen jaren flink gekort. Chris topher heeft daarover tijdens zijn afscheidstoernee de alarm bel geluid. Volgens hem is het stadium van waarschuwen voor schade aan de effectiviteit van Amerika's buitenlandse politiek al voorbij; die schade is er. Een andere opgave waarover Al bright het graag heeft, heeft daarmee te maken. Ze wil haar ervaring en reputatie als ambas sadrice bij de Verenigde Naties inzetten om het geloof van het Madeleine Albright. Amerikaanse volk in internatio nale organisaties en overeen komsten te herstellen. Eerste doelwit: de dam van ressenti ment, die de Amerikaanse con tributie aan de VN tegenhoudt. Het neemt niet weg dat er in de wijde wereld nogal wat te doen staat. Dit jaar zal vooral in het teken staan van de voorziene uitbreiding van de Navo. Een perspectief dat de Russen maar matig bevalt. In juli zullen de Navo-leiders in Madrid beslis sen wie in 1999 worden toegela ten tot de alliantie. Polen, Hon garije en Tsjechië hebben de bes te papieren. Maar voor het zover is, willen de VS een overeen komst met Moskou, waarin de Russische relatie tot de uitge breide Navo wordt vastgelegd. De bedoeling is de Russen in spraak (maar geen vetorecht) te geven in Europese kwesties. Wrijving De onderlinge relatie tussen uit breiding van de Navo en het na gestreefde akkoord met de Rus sen is intussen bron van wrijving tussen Washington en zijn Euro pese bondgenoten. Bonn en Pa rijs vinden dat er eerst een ver drag met de Russen moet zijn, Washington wil daar uitbreiding van de alliantie niet van afhan kelijk maken. Juli is ook de maand dat in Hongkong de Britse vlag wordt gestreken. In Washington zal de Chinese ontferming over Hong kong met argusogen worden ge volgd. Oogmerk van de Ameri kaanse China-politiek is een re latie op basis van gemeenschap pelijke veiligheids- en handels belangen. Die moet Peking gelei delijk inbedden in de volkeren gemeenschap. Militaire samen werking met Pakistan en Iran, de intimidatie-politiek tegen over Taiwan, de schending van handelsakkoorden en een ver slechterde situatie op het gebied van de mensenrechten beteke nen echter slijtage aan de door Nixon gesmede Amerikaans- Chinese band. Het vastgelopen vredesproces in het Midden-Oosten lijkt met de Israëlische terugtrekking uit He- bron weer vlot getrokken. Maar met de nationalistische regering van premier Netanyahu blijft het voor Washington kwaad ker sen eten. Hebron is nog maar de opmaat voor komende confron taties over thema's als de toe komst van Jeruzalem en de uit eindelijke status van wat nu nog braaf 'de Palestijnse autoriteit' heet. Het concept van de dubbele con tainment van Iran en Irak wordt door de Amerikaanse buiten lands-politieke elite rijp geacht voor heroverweging. Het militai re optreden tegen Saddam Hus sein, vorig jaar, is in feite uitge draaid op een fiasco. Saddam bereikte zijn doel (uitbreiding van zijn effectieve gezag in zijn land) en intussen zetten Europe se en Arabische bondgenoten Uncle Sam lelijk in zijn hemd. In Europa lijkt de kwestie Cy prus weer op te spelen, terwijl in Noord-Ierland de partijen terug keren in de schuttersputjes van hun onverzoenlijke gelijk. In voormalig Joegoslavië, waar Amerikaanse soldaten meehel pen partijen uit elkaar te hou den, dreigt de ene ridder (Milo sevic) te bezwijken aan de gevol gen van een ontluikende demo cratie en de andere (Tudjman) aan de gevolgen van een ontlui kende kanker. Volgende maand moet een besluit worden geno men over de status van de stad Brcko; een besluit dat kenners voor een potentieel lont-in-het- kruitvat houden. Een bord vol. En Clinton zal ze ker elke kans op een 'historische rol' willen grijpen. Maar, zegt een Europese diplomaat, het is met succes in de internationale politiek als met alle succes. Dat komt niet uit de lucht vallen. Hij bedoelt dat de regering-Clinton de afgelopen vier jaar op geen enkele manier heeft laten mer ken dat ze beschikt over zoiets als een visie op Amerika's rol in het tijdperk-na-de-Muur. Brussel (anp) - De Belgische politie heeft tussen inbeslag- genomen pornovideo's opnamen gevonden waarop kinde ren worden misbruikt voor sadomasochistische seks. Dit heeft het parket in Brussel gisteren bevestigd. De video's zijn ontdekt bij grootscheepse acties tegen por no, die vorig jaar oktober zijn begonnen. Politie en justitie hopen zo netwerken in België bloot te leggen. Het onderzoek is gestart na tips van jonge prostituees in Brus sel. Die brachten de politie op het spoor van één van hun klanten, die grote hoeveelhe den porno, waaronder kinder pornovideo's, in huis had. De man werd met nog een Brusse laar achter de tralies gezet. Bij latere huiszoekingen in novem ber en januari hield de politie nog eens twee mannen aan. Eén van hen, een 57-jarige inwoner van Verviers, bleek de sadoma sochistische kinderpornovi deo's in huis te hebben. Alle vier zitten nog achter tralies. Het parket onderstreept dat er geen sprake is van zogeheten snuff-movies. In zulke films worden kinderen echt ver moord. Maar er is op zeker drie banden duidelijk sprake van seksmar- telingen van kinderen, aldus de woordvoerder. Hij verklaart dat er vijf kinderen in de films voorkomen. De identiteit van de slachtof fertjes is onbekend. Zowel justitie als politie zei gisteren dat de video's geen verband houden met de zaak- Dutroux. Cape Canaveral - Het ruimteveer Atlantis is gisteren om 15.23 uur onze tijd geland. Atlantis werd tijdens zijn tiendaagse missie voor de vijfde maal aan het Russische ruimtestation Mir gekop peld. Doel was bevoorrading, het wisselen van bemanningsleden en het oefenen voor de bouw van het internationale ruimtestation Alpha. Lima - Pantserwagens bestemd voor troepenvervoer zijn gisteren bij de Japanse ambassadeurswoning in Lima geplaatst. De resi dentie in Peru is sinds 17 december in handen van een extremis tische guerrillabeweging, de Tupac Amaru, die er nog 73 mensen in gijzeling houden. Er is gisteren ook opnieuw geschoten in de residentie. Seoul - Zuid-Korea lijkt in rustiger vaarwater terecht te komen. Gisteren voerden opnieuw tienduizenden werknemers actie tegen de omstreden arbeidswet, maar de autoriteiten namen gas terug. Vakbondsleider Kwon Young-kil verliet de Myongdong-kathe- draal, zijn 'onderduikadres' sinds het begin van de arbeidsonrust bijna een maand geleden. Hij sprak vervolgens een protestbijeen komst toe. Parijs - Franse legercommandanten hebben overwogen in het voormalige Joegoslavië kernraketten voor de korte afstand in te zetten toen Franse VN-soldaten onder de voet dreigden te worden gelopen door Bosnische Serviërs. Dat blijkt uit een nieuw ver schenen boek van een gepensioneerde Fran^ kpjongl. De raketten f zijn échter nooit verscheept naar de brandhaard. Nadat de Ser viërs tientallen VN-soldaten hadden gegijzeld, kregen de Fransen steun bij het zenden- van' de zwaarbewapende Rapid Reaction Force. De luchtaanvallen van de Navo braken uiteindelijk de Ser vische weerstand. Moskou - Honderdvijftien Russische parlementsleden hebben een 'informele vereniging' tegen de uitbreiding van de Navo in ooste lijke richting opgericht. Dat heeft het persbureau Itar-Tass mee gedeeld op gezag van de voorzitter van de subcommissie voor Bui tenlandse Zaken van de Doema, Sergei Glotov. De Doema heeft zich er gisteren tegen uitgesproken onmiddellijk te stemmen over de afzetting van president Boris Jeltsin. Brussel - De Europese Commissie heeft gisteren besloten een on derzoek te starten naar Nederlandse staatssteun ter aanmoedi ging van gecombineerd vervoer. Het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie meent dat deze hulp in strijd kan zijn met de concur rentieregels. De Nederlandse overheid probeert het gecombineerd vervoer over water en spoor te stimuleren om het wegverkeer te ontlasten en het milieu te sparen. Ze stelt geld beschikbaar voor haalbaarheidsstudies en de eerste aanloopkosten van shuttle-ver bindingen. Athene - Griekse wetenschappers hebben een sigarettenfilter ontwikkeld die volgens hen zeventig procent van de schadelijke stoffen uit de sigarettenrook filtert. Ze zeggen dat de filter voor miljoenen rokers het risico duidelijk vermindert. Niet alleen de op lange termijn optredende schade aan de gezondheid zou kunnen verminderen. Proefpersonen zeiden al na enkele dagen dat hun rokershoest was afgenomen. Rook die uit de nieuwe biofilter komt, bevat veertig maal minder giftige stoffen dan de rook uit de gebruikelijke filters. Rio de Janeiro - In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro is een 26- jarige Nederlandse vrouw aangehouden in verband met de smok kel van xtc. Bij de arrestatie nam de politie duizend xtc-pillen in beslag. De partij was afkomstig uit Amsterdam. Ook drie Brazili aanse vrouwen zijn opgepakt. Het gaat om de grootste xtc-vondst in Brazilië tot nu toe. De pillen maakten deel uit van een veel gro tere partij van vijfduizend stuks. Van onze correspondent Londen - Sir Peter de la Billière, de meest onderscheiden offi cier in het Britse leger en voormalig commandant van het elite korps SAS, is verbannen van SAS-bases en het korpshoofd kwartier in Hereford. De inmiddels gepensioneerde generaal is eveneens onwelkom op reünies, recepties of herdenkingsdien sten. De ban geldt voor alle voormalige SAS-officieren en soldaten die hun militaire ervaringen te boek hebben gesteld. Het ministerie van Defensie hoopt met de stap korpsgeheimen beter te bewaren. De gevierde Sir Peter, geallieerd onderbevelhebber tijdens de Golfoorlog, heeft inmiddels drie bestsellers geschreven, over zijn illustere carrière, de SAS en de Golfoorlog. De best verkochte bestseller is het avonturenboek Bravo Two Zero van Andy Mc- Nab (een pseudoniem). Het boek viel echter slecht bij de Britse le gerleiding. De schrijver zou ver trouwelijke informatie aan de grote klok hebben gehangen. Toekomstige operaties van SAS- eenheden konden daardoor risi co's lopen. Om te voorkomen dat nog meer informatie naar buiten komt én om een voorbeeld te stel len, zijn nu alle SAS-auteurs tot ongewenste bezoekers geworden bij hun vroegere eenheden. Nieu we SAS-recruten moeten inmid dels een verklaring ondertekenen waarin ze beloven niet zonder toestemming over het regiment te schrijven. Andy McNab zelf vermoedt dat het hem wordt aangerekend, dat hij heeft verteld over een reeks blunders die de SAS maakte ach ter Iraakse linies. Het imago van onoverwinnelijkheid van de SAS is daarmee aangetast, aldus de schrijver.

de Stem | 1997 | | pagina 5