6 Burger niet dupe foute paspoorten' Uitbr EU ni vóór Bill Cli] FNV wil leerplicht werknemers Coalitie verdeeld over mestplan Borst: 'Zelfstandigen ook toelaten in het ziekenfonds' Dutroux' Jomanda wil weg uit Tiel DE STEM BINNENLAND Kamer tegen Kohnstamm: Nederland speurt intens naar BSE-koe DE STEM COMMENTAAR Bloedige Vasten BINNENLAND KORT Strafcursussen voor groepsverkrachting 'Taxol in budget ziekenhuizen' Ruitenberg te radicaal voor CD CD A-kiezers willen Van den Broek terug Extra uitkering Indië-gangers LIBERFONE pE STEM Toetreding in 2 Zeer bloedige Ramadan in Algerije 11111 DONDERDAG 23 JANUARI 1997 A4 Amsterdam (anp) - De Industriebond FNV wil in 'investeringscontracten' vastleggen dat werknemers niet alleen het recht, maar ook de plicht hebben om bepaalde cursussen te volgen. Dat blijkt uit de nota Werkzekerheid of baanze- kerheid, die vandaag met de leden wordt bespro ken. De vakbond wil dat bedrijven 'investeren' in de toekomst van hun werknemers. De bond, die zich tot nu toe vooral bezighield met arbeidsvoor waarden, zet zich nu ook in voor het loopbaanbe leid. Vanaf 1998 wil de bond contracten afsluiten met individuele bedrijven. Daarin komt het recht en de plicht tot scholing. De werkgever ontwikkelt loopbaanbeleid en houdt daarbij rekening met verwachte behoefte aan nieuw personeel en het eventueel verdwijnen van banen. De scholing kan dan nuttig zijn om mensen makkelijker aan ander werk te helpen. Als voorbeeld noemt de nota een chauffeur van een heftruck die een groot rijbewijs haalt. Het contract legt verder vast dat werkne mers kunnen sparen voor verlof, specifieke scho ling of vervroegd pensioen. Het personeel kan zelf bepalen voor welk doel de spaarpot wordt aange wend. De bedrijfscontracten moeten uiteindelijk uitmonden een individuele overeenkomst. Men sen die moeite hebben met leren, moeten recht hebben op aangepaste cursussen. Investeringscontracten zijn nodig omdat werkne mers zo meer kansen krijgen op de arbeidsmarkt, betoogt de FNV-bond. De bond constateert dat de 'baan voor het leven' nauwelijks nog bestaat. „Eenmaal een goede baan betekent niet voor al tijd een goede baan", aldus de nota. Den Haag (anp) - De Twee de-Kamerfracties van de re geringspartijen WD, PvdA en D66 zijn onderling ver deeld over de uitwerking van de mestmaatregelen van het kabinet. De liberalen willen een versoe peling van de voorgenomen in grepen van de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu), terwijl de andere twee fracties in essentie willen vast houden aan het mestplan. Dat bleek gisteren bij de behande ling van het wetsvoorstel dat die mestmaatregelen vastlegt. De discussie draait vooral om de invulling van het zogeheten mineralenaangiftesysteem (Mi- nas) waar de boeren vanaf 1 ja nuari volgend jaar aan moeten meedoen. De agrariërs zullen daarmee moeten bijhouden hoeveel mest, in de vorm van nitraat en fos faat, ze op hun bedrijf overhou den. Om ze te dwingen dat jaar lijks overschot langzaam maar zeker terug te brengen wil het kabinet de veehouders daarover een heffing laten betalen. De verschuldigde geldbedragen en de eveneens in te voeren hef- fingsvrije voet (verliesnorm) wordt tussen 1998 en 2010 ge leidelijk aangedraaid. Om meer boeren te winnen voor het mestplan stelde WD'er Blauw gisteren voor om tot 2000 geen strafheffing in te voeren onder voorwaarde dat alle vee houders zich aan te sluiten bij het systeem. Wien van den Brink, voorzitter van de vakgroep varkenshou ders van de landelijke boeren- organisatie LTO-Nederland, noemde het WD-voorstel 'een dooie mus'. Niet alleen de straf heffing maar ook de voorgestel de vervuilingsnormen moeten van tafel, vindt hij. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer vindt niet dat de burger de dupe mag worden van de fouten die de overheid heeft gemaakt bij het nieuwe paspoort. De extra kosten die de overheid binnen kort moet maken voor een betere beveiliging van het paspoort mogen daarom niet via een prijsverhoging op de burger worden verhaald. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de Kamer en staatssecretaris Kohnstamm (Binnenlandse Zaken) over diens plannen voor de verbetering van het huidige paspoort. Het kabinet wil per 1 september van dit jaar een nieuwe versie van het pas poort invoeren die minder frau degevoelig is. De voorraad van anderhalf mil joen blanco 'oude' paspoorten wordt dan vernietigd. Het kabi net overweegt de kosten van deze operatie te verhalen op de burger door het verbeterde paspoort en kele guldens duurder te maken. De fracties van PvdA, CDA, D66 en WD zijn daar tegen. „Het is volstrekt onaanvaardbaar dat de kosten voor het terughalen van de oude paspoorten voor reke ning van de burger worden ge bracht", zei WD-Kamerlid Rem- kes. Kohnstamm wilde de Kamer gis teren echter geen toezegging doen. Hij verklaarde dat het ka binet dit voorjaar een besluit neemt over de eventuele doorbre- kening van de kosten. Het paspoort, dat nu opnieuw aangepast gaat worden, is in ja nuari 1995 ingevoerd. Het werd indertijd gepresenteerd als 'opti maal fraudebestendig'. Vorig jaar oktober bleek echter uit een politie-onderzoek dat cri minelen in slechts enkele minu ten in staat waren het paspoort te vervalsen. Een maand later dook in Amsterdam een groot aantal vervalste paspoorten op. Kohnstamm gaat nu aanpassin gen doorvoeren zodat het moeilij ker zal worden het paspoort te vervalsen. Totdat de nieuwe ver beterde versie beschikbaar is, wordt het oud paspoort uitgege ven. Volgens Kohnstamm is dat ver antwoord. „Het paspoort is nog steeds een van de betere in de we reld", aldus de staatssecretaris. »In Duitsland zijn gisteren al Galloway-koeien geslacht. Ook de Nederlandse 'gekke koe' is van dit soort. foto anp (ADVERTENTIE) Mobiel bellen met Feel Free tijdelijk f105,75 voordeliger. Inclusief geavanceerd GSM toestel Inclusief abonnement op Libertel®GSM netwerk (beste van Nederland) Inclusief 30 minuten (dal) gratis bellen per maand Inclusief gratis doorverbindservice van Libertel. heel februari Tot 2 februari betaalt u geen aansluitkosten (normaal f 105.75) Met Feel Free kunt u al mobiel bellen vanaf f 37,50 per maand. Van aansluitkosten (normaal f 105,75) is tijdelijk* geen sprake. Voor nulkomma- nul bent u dan wel aangesloten op het Libertel® GSM netwerk. Behalve dit, steekt u nog een voordeel in uw binnenzak. De hele maand februari is de door verbindingsservice van Libertel (normaal f 2,64 per keer) gratis. Elke keer als u belt met Feel Free, draagt Liberfone bovendien een bedrag af aan het Wereld Natuur Fonds, zonder dat het u iets kost. Voor meer informatie over deze geweldige aanbieding en Feel Free verkooppunten belt u gratis 06 00 01. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een tien maanden oud Galloway-kalf gaat gis termiddag op transport van het Limburgse Meijel naar Lelystad. De rit vormt het voorlopige sluitstuk van een intense speurtocht naar het mogelijk eerste geval van gek- ke-koeienziekte (BSE) in Nederland. Na de waarschuwing van Duits land, maandag, dat Nederland mogelijk een BSE-koe op zijn grondgebied heeft, komt er in Nederland een heel apparaat in beweging. De computers bij de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) draaien over uren om de koe zo snel mogelijk te traceren. Het is drie uur. „Nee, ik zeg u niet of de koe al gevonden is", zegt de woordvoerster. Er leven circa 300 Galloway-runderen in Neder land. Waarom dat ene BSE-geval er niet in een paar uurtjes uitge licht? „We hebben nu eenmaal in formatie uit Duitsland nodig. Die hebben we pas vandaag com pleet." Dat de RW inmiddels naar 42 koeien zoekt, wordt op dat mo ment nog angstvallig stilgehou den. Het ministerie van Land bouw laat vandaag geen journa listen toe. Hoe dan ook moet pa niek worden voorkomen. Rond vijf uur duikt de bewinds man van Landbouw op in de Tweede Kamer. Op weg naar een debat over het mestbeleid. „Het kalf is gevonden", zegt Van Aart sen tegen de hem omringende pers. Het Galloway-rund waar de zoektocht aanvankelijk om draaide, blijkt in augustus door veehandelaar Zanderink uit Me ijel naar de slacht te zijn ge bracht en is inmiddels in Neder land opgesoupeerd. Van Aartsen bezweert dat de moederkoe 'vrijwel zeker geen BSE' had. „Met dat vlees was niets aan de hand". Het oor spronkelijk uit Groot-Brittannië afkomstige Galloway-rund werd twee jaar geleden samen met 41 andere koeien in Mecklenburg- Vorpommern gekocht door een Nederlandse veehandelaar. Wie die handelaar is, is nog onduide lijk. Inmiddels blijkt een Duits kalf van het Galloway-rund aan BSE te zijn overleden. Er heerst verwarring. Gezond heidskeuringen zijn toch bloedte sten, waarmee BSE niet valt op te sporen? Dat klopt, geeft Land bouw toe. Wat rest is het onder zoek bij de slacht. Sinds de BSE- crisis worden steekproefsgewijs de hersenen van slachtdieren on derzocht op BSE. Of deze koe wel of niet binnen de steekproef viel, is niet meer te achterhalen. Niettemin betwijfelt Van Aartsen of deze moederkoe de veroorza ker van het BSE-geval in Duits land is. „We gaan daar binnen kort met de Duitsers over pra ten", zegt hij. Waggelt Later wijzen ingewijden erop dat moederkoeien vrijwel altijd snel Minister van Aartsen foto de stem/johan van gurp sterven na het baren van een BSE-jong. BSE wordt pas over gedragen aan een foetus als bij het moederdier de ziekte in een vergevorderd stadium is, 'al wag gelt'. Deze moederkoe kreeg het Duitse jong in 1992 en huppelde daarna nog drie jaar gezond en wel rond. Bij de slacht was het zeven jaar oud: dat maakt het erg onwaarschijnlijk dat het BSE on der de leden had. Niettemin is de tien maanden oude nakomeling van veehande laar Zanderink uit het Limburge Meijel gisteren in razendsnelle vaart opgekocht door de RW. Het bevindt zich inmiddels voor onderzoek op het Landbouwin- stituut voor Veehouderij en Dier gezondheid in Lelystad. Vandaag gaat de zoektocht naar de andere 41 voormalige Duitse koeien voort. „Voor de zekerheid zullen we die hele partij onderzoeken", zegt Van Aartsen. Met andere woorden: de hele partij inclusief de nakomelingen gaat naar de slacht, waarna hersenonderzoek volgt. Het Duitse ministerie van Land bouw vermoedt verwisseling van oormerken. Volgens een woord voerder is de Nederlandse koe mogelijk niet de moeder maar een zus. Het in Duitsland overleden rund bleek namelijk twee gaten in beide oren te hebben. Woord voerder Reusz noemde gistera vond de hele zaak 'obscuur'. Een woordvoerster van minister Van Aartsen wilde gisteren niet rea geren op die laatste nieuwe fei ten. Duitsland wil al zijn Britse rund vee afmaken. Het gaat om 3000 ingevoerde dieren en hun rond 7000 nakomelingen. Minister van Landbouw Jochen Borchert over weegt de stap nadat dinsdag in Duitsland bij een Galloway-rund voor het eerst na meer dan twee jaar weer een geval van besmet ting met de runderziekte BSE was ontdekt. GEWELD LOST niets op, maar maakt wel wat los. En daar is het de terrorist om te doen. De Algerijnse gewelddadige fun- damentalisten beseffen ongetwijfeld dat hun bloedige vasten- offensief hen in hun land weinig nieuwe vrienden op zal leve ren. Meer dan 150 doden en 170 gewonden in minder dan twee weken leiden eerder tot angst, paniek en psychose dan tot sympathie. Dat stadium heeft de GIA blijkbaar achter zich gelaten. De hoop op een massale aanhang en zodoende op een overwin ning langs democratische weg is opgegeven. Via terreur moet nu het regime uitgedaagd en het land ontregeld worden. Inde verwachting dat de terreur op termijn met concessies beant woord zal worden. De machthebbers in Algiers blijven echter onverstoorbaar. Ze gaan gewoon door met hun enigszins verlichte politiek, econo misch beleid en ontkenning van het fundamentalistische ge vaar. De regering verklaart de vloed aan aanslagen als een wanhoopsoffensief. De steun onder de bevolking voor de ex tremistische moslims is zo teruggelopen dat hen geen andere uitweg meer overblijft dan geweld. Slechts een paar honderd harde-lijners zouden nog actief zijn en die zijn niet langer in staat grote groepen te mobiliseren. Hun enige mogelijkheid ligt in bommen en granaten. Of deze inschatting juist is, valt moeilijk vast te stellen. Er zijn vanwege de gevaarlijke situatie nog slechts weinig buitenlan ders in het land en objectieve berichtgeving kan daardoor nau welijks nog verwacht worden. Maar ook al klopt de taxatie van het regime, dan betekent dit nog niet dat het geweld vanzelf zal doven. Ook in Noord-lerland of het Baskenland bijvoorbeeld is het aantal bommenleggers gering. Toch is het daar nimmer van zelf rustig geworden. Een gewelddadig antwoord helpt ook niet. Martelaarsbloed is immers als zaad. Het leidt altijd tot een volgende generatie desperado's. De enige uitweg is praten. Niet dat zoiets gemakkelijk gaat. Verblinden geloven namelijk in hun eigen onvoorwaardelijk gelijk en zijn niet geneigd tot compromissen. Toch is het de enige weg. Een die lang duurt en veel bedaarde volharding vergt. Maar geduld is beter dan bloed en paniek. Rotterdam - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren drie jon gens van 14 en een van 15 jaar veroordeeld tot drie maanden voor waardelijke jeugddetentie wegens verkrachting, ontucht en mis handeling van een 14-jarig meisje. Verder moeten ze een cursus seksuele vorming en sociale vaardigheden volgen en tussen de 80 en 120 uur werken ten algemene nutte. Eerder had de officier van justitie tegen het viertal negen maan den cel geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De vier hebben drie maanden in voorarrest gezeten. Amstelveen - De Ziekenfondsraad vindt dat ziekenhuizen een be handeling met het kankerremmende middel Taxol uit hun eigen budget moeten betalen. Pas als er meer bekend is over het effect van de therapie kan een besluit over een andere financierings- vorm worden genomen. Dit staat in een concept-advies van de Ziekenfondsraad. Artsen gebruiken Taxol voor de behandeling van vrouwen met borst- en eierstokkanker. Het middel kost ongeveer 3300 gulden per kuur, een patiënt heeft ongeveer zes behandelingen nodig. Het middel \yprkt lpYepsyerlengend, Hit .een qpderzoek van de Ziekenfonds raad van vorig jaar blijkt dat Taxol niet voor alle patiënten in ge lijke mate beschikbaar is. Zwolle - De Zwolse extreem-rechtse politicus H. Ruitenberg heeft al zijn functies bij de CD neergelegd na een dreigend roye ment. Volgens het bestuur van de CD is hij te radicaal. Ruitenberg stapte vorig jaar over van de extreem-rechtse Nationale Volks- partij/CP'86 naar de CD waar hij aanvankelijk als een aanwinst werd verwelkomd. Dinsdag werd Ruitenberg geschorst als voor zitter van het CD-kringbestuur in Overijssel. Den Haag - CDA-stemmers zien in Europees commissaris Hans van den Broek een goede lijsttrekker. Dat blijkt uit een onderzoek van het Buro Inter/View dat in opdracht van het televisiepro gramma MiddagEditie is verricht. Van de CD A-kiezers vindt 31 procent Van den Broek geschikt om de lijst aan te voeren bij de Kamerverkiezingen van volgend jaar. De Europees commissaris toonde zich verrast en 'vereerd'. Op af stand van de Eurocommissaris volgt oud-fractieleider Brinkman (18 procent). Slechts 5 procent noemt de huidige fractieleider Heerma. Vice-fractievoorzitter De Hoop Scheffer krijgt van 10 procent de voorkeur. De mening van de rest van Nederland wijkt nauwelijks van die van de CDA-stemmers. Arnhem - De ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken werken aan een wettelijke regeling om tienduizenden dienst plichtige militairen en reservisten (1936 tot en met 1962) in het voormalig Nederlands-Indië een eenmalige uitkering van duizend gulden per persoon toe te kennen. De ministerieel woordvoerder Meershoek wees er gisteren op dat de regeling van toepassing is op militairen die twee tot vijf jaar onder de wapenen zijn geweest en buiten andere uitkeringsrege lingen zijn gevallen. Van onze verslaggever Tiel - Drie maanden, hoogstens nog zes en dan vertrekt 'gene zend medium' Jomanda uit de Tielse hal aan de Spoorstraat, waar ze sinds 1994 haar bijeenkomsten houdt. „Als er tenminste niet snel iets gebeurt aan de werksfeer in het ge bouw, want ik houd het niet uit met deze huurbaas," verduidelijkt ze. Die huurbaas is haar ex-echtgenoot J. Onderwater, van wie ze in 1995 scheidde. Jomanda benadrukt dat het niet is vanwege een teruglopend aantal bezoekers van haar healings. Waren Jomanda en Onderwater tot hun scheiding actief onder de paraplu van de stichting Line, erna richtten ze beiden een eigen bv op. Het wil niet meer vlotten tussen de twee exen: onenigheid over openingstijden, service aan bezoekers, reclame voor de eigen activiteiten zorgen voor vaak hooglopende ruzie. n „Ik heb een sfeer van harmonie nodig om goed te kunnen werken zegt Jomanda. De verkoop- en service-organisatie van de Libertel Groep. Deze acne loopt lof 2 februari 1997. Alle genoemde prijzen zijn inclusief HTW. Feel Free is verkrijgbaar bij onderstaande Liberfone verkooppunten. Voor meer informatie belt u gratis 06 00 01. Filialen van: Foonshop (020-6323235), Road Phone (020-6813232), Telctools (020-6240714), Teleworld (020-6834001), Postkantoren BV (06-0675), Kinorama (010-4035300), Dixons (073-6410010), Filmpost Efpe BV (013-4563981), BelCompany (0318- 522632), Velu Auto-Parts (023-5245757), Electro World (035-5259595). Bergen op Zoom: Wiltec Telecom (0164- 210210). Breda: Auto alarmmakers Mario (076-5220457); Audio Wolff Tilburg BV (076-5611545); Future Foon (076-5211601); Tclepuls Telecommunicatie VOF (076-5205000); D S (076-5217555). Raamsdonkveer: Jabeco Import Export BV (0162-518000). Roosendaal: Nobu Kantoorefficiency (0165-554935). Terneuzen: Zes Elektro (0115-616121). Zevenbergen: Autoshop Bouwmeester VOF (0168-323590). Van onze Haagse redactie Zwolle - Kleine zelfstandigen met een beperkt inkomen moeten in de toekomst ook toegang krijgen tot het zie kenfonds. Dat heeft minister Borst (D66, Volksgezondheid) gisteren in Zwolle gezegd tijdens een con gres over 25 jaar gezondheidsbe leid. Borst vindt dat enkele 'vuil tjes' in de Ziekenfondsverzeke ring moeten worden weggewerkt tijdens de formatie van een vol gend kabinet. „Wij ontkomen dan niet aan de vraag of op den duur de kleine zelfstandige toe gang tot het fonds kan krijgen", aldus de minister. Zij sluit hiermee aan op de opvat tingen die leven binnen haar ei gen partij. D66 vindt dat het eni ge criterium voor toelating tot het ziekenfonds het inkomen zou moeten zijn. Nu is het zieken fonds nog een werknemersverze kering, alleen toegankelijk voor mensen in loondienst (en hun ge zinnen) met een jaarinkomen on der de 60.000 gulden. Zelfstandi gen (bijvoorbeeld winkeliers) moeten zich wenden tot de duur dere particuliere verzekeringen, ook al verdienen ze minder dan 60.000 gulden. Borst vindt wel dat er een scheiding moet blijven tussen ziekenfonds en particulie re verzekering. „In sommige lan den is de ziektekostenverzeke ring helemaal collectief geregeld, in andere landen helemaal parti culier. En steeds hoor ik dat ze uiteindelijk een mix willen van beide systemen. Wat iedereen zoekt, hebben wij in Nederland. Laten we dat maar houden." De minister reageerde hiermee op de oproep van ex-staatssecretaris Simons (PvdA, tegenwoordig wethouder in Rotterdam) om een keuze tussen beide systemen niet langer vooruit te schuiven, zoals nu gebeurt. Binnen de paarse coalitie is de WD immers voor een volledig privaat geregelde ziektekosten-verzekering, terwijl de PvdA het ideaal van een brede volksverzekering nog altijd niet heeft losgelaten. Minister Borst wees erop dat de afgelopen jaren een deel van de sociale zekerheid is geprivati seerd. De druk om ook de zieke- tekostenverzekering dit lot te la ten ondergaan neemt toe. Toch wil ze daar niet zonder meer aan toegeven. „Volledig privatiseren ontmoet zowel ideologische als pragmatische bezwaren, wan neer er politieke overeenstem ming bestaat over het uitgangs punt dat iedereen zich reden] moet kunnen verzekeren, vaP het handhaven van particulier ziektekostenverzekeringen noga wat aanvullende activiteit van overheid. Bovendien leidt priva tiseren niet automatisch tot lage re kosten. Er bestaat geen en e land waar particuliere verzeke- ringen tegen ziektekosten goe koper zijn dan sociale verzeke ringen", hield Borst haar geho voor. Luik (anp) - Jean-Michel I medeverdachte van Mare Dut: het Belgische zedenschandaa! niet langer te worden vastgel voor deze zaak. Dat heeft de van Inbeschuldigingstelling i bevolen. Nihoul blijft wel een verdacht zaak. Hij blijft bovendien voorloj Cel voor oplichting met gelden v Afrikaans ontwikkelingsfonds. voor kreeg hij eind vorig jaar d Door Bert Schampers Brussel - De Europese Unie z uitgebreid met nieuwe lidstal document 'dertig vragen en dat de Europese Commissie ging de commissie nog uit var het jaar 2000. Tien Oost- en Midden-Europes< landen maken kans om lid t< worden van de Europese Unie De onderhandelingen over d< toetreding starten normaal ge sproken een half jaar na de af loop van de Intergouvernemente le Conferentie (IGC). De IGC moet de Europese Unie en haai instellingen zodanig hervormen dat verdere uitbreiding mogelij t wordt. De bedoeling is de IGC ir juni af te sluiten op de EU-top ir Amsterdam. Eind dit jaar of be gin 1998 kan de unie dan, op ba Algiers (afp) - Bij de ontploffin; van een autobom op een drukbe zochte markt in de Algerijns! stad Blida zijn gisteren zeker vij mensen om het leven gekomen Veel omstanders raakten ge wond. Blida ligt vijftig kilometer tei zuiden van de hoofdstad Algiers Het is de belangrijkste garni zoensplaats van Algerije. In d< stad zijn veel controleposten vai het leger. De lijst van bloedige aanslagei en moordpartijen die de GIA, di gewelddadigste beweging vai moslimfundamentalisten in Al gerije, sinds het begin van de vas tenmaand Ramadan op 10 janua ri heeft uitgevoerd, is schirikba rend. De GIA dompelt de Rama dan in bloed. Zij doodde al zeke 150 mensen. Door Bert Ummelen MET HET aantreden van Mac leine Albright, die gisteren we beëdigd als minister van Buite landse Zaken, krijgt de Ame kaanse buitenlandse politiek e wat robuustere toon. Maar het alleen om een veranderi van stijl gaan? Warren Christopher, de gaan man, had niet aHeen een 1 scheiden voorkomen, hij verl genwoordigde ook bescheid ambities. De buitenlandse po tiek was duidelijk niet Clintc prioriteit tijdens zijn eer; ambtsperiode. Maar de komen vier jaar zou het wel eens and< kunnen liggen. De binnenlandse politiek lij ondanks alle retoriek over An rika op de drempel van een ni( we eeuw, weinig ruimte te b den voor grootse daden. Met e sluitende begroting als hoog wijsheid in Washington, zijn financiële marges smal. En komende twee jaar is de pre dent in elk geval afhankelijk v een oppositionele meerderh m het Congres. Daarentegen biedt de interr tionale politiek (oostwaartse Pansie van de Navo, uitbreidi van het vredesproces in het M den-Oosten, vrede in Ulster) v degelijk kansen om zijn pre dentschap de historische betel nis te geven waarnaar hij hai toehtelijk verlangt. 'Overeten' Los van de ambities van Clint er is werk aan de winkel. Ov vol noemen diplomaten in W nington, als het om de inten honale politiek gaat, het bi dat de president bij de start Z1jn tweede termijn aantr

de Stem | 1997 | | pagina 4