Antifascisten tegen 'gedoogbeleid extreem-rechts' Achtervolgen over de grens blijft moeilijk Srebrenica 'een kras op de volksziel' I )eïre|Fd Cfk Mensensmokkelaars in Rotterdam opgepakt Examen doen in moedertaal Afval van kunststof nu beter te recyclen Gemeente-secretaris Bergeyk voor rechter Filmfestival promoot het thuisbevallen A2 oeSTEM BINNENLAND A3 Door moeizame communicatie Verdachte voert ijsdansje op Fraude schokt c onsumentenbond Unesco oorkonde voor Stelling van Amsterdam VYN: pleidooi WA-verzekering voor fietsers en voetgangers j/ e; v? Notaris is vaak niet onpartijdig 4UARI 1997 lie jw. en Itannië en Ierland- hier en daar zon! Engeland weinig 5, in Ierland en vanuit het westen Schotse Hooglan- Maxima meest 10 graden, vrijdag lokaal mogelijk 12. Luxemburg: Met na- embrug en in de Ar- nk wat wolkenvelden regen. Richting de dan zon. Middag- ur 5 tot 8 graden. i Midden-Frankrijk: irdjwesten nu en dan s flink wat wolken vooral donderdag ar regen, in de hoog- van de Jura kans op Middagtemperatuur en de 7 en 12 graden, ikrijk: Donderdag den, plaatselijk re de 1400 meter langs de Middel- ikust flink wat wind. ts droger en wat meer dagtemperatuur tus- 15 graden. Geleidelijk meer zon nd buiig. Maximum- tur tussen 10 en 15 -ijdag lokaal iets ho- angs de oostkust veel oms flink wat regen p onweer. Vooral in n droog en geregeld Idagtemperatuur op sen tussen de 10 en 15 m de Costa de la Luz ets hoger. e Eilanden: Droog en zon. Maxima tussen ■aden. en Ibiza: Misschien -egen- of onweersbui, van tijd tot tijd zon. ond 16 graden, wel wolkenvelden als de meeste plaatsen loral in het noorden .ar hardnekkige mist. in het noorden rond 5 het midden rond 13 n in het zuiden lokaal ti. and en Kreta: Elders met zon en vrijwel oog. Rond de Egeïsche wolkenvelden. Vrij de zuidwestkust van .and iets hoger. Wolkenvelden, in :n vrijdag ook kans op iral in de noordelijke beide dagen kans op 'emperatuur op 1500 de Zuidduitse Alpen +5 graden, and: Overwegend erder eerst wólkënvel- iral in de bergen op evolgd door flink wat :ima in de dalen tussen graden, jk: Vooral in de bergen zon, in veel dalen hardnekkig mist. Mid- eratuur sterk varie- maxima van rond het bij Wenen tot dicht ;raden in Vorarlberg. tuur op 2000 meter ond nul graden. ■Of •RTJE ieges nplaats van deze man irde de naam van zijn r de kost? enen; 2. moer, oever, 4. tennis, rekenen, na; el, etagere, pi; 7. I, enter, non, els; 9. el, Adam, snee; 11. ne, ren, unie, Arno; 13. ne, antenne, li; 15. nel, rron; 2. loper, oedeem, 4. arena, Belgie, edik; sis, elan, leveren; 7. eega, ruine; 9. trek, nda, diner; 11. keen, nis, ea, ons; 13. nek, ul, sein, aIe; 15. nalatig, JFS I I I I I DONDERDAG 23 JANUARI 1997 {otterdam (anp) - Justitie voert in Nederland een gedoogbeleid ten op- jchte van illegaal demonstrerende [echts-extremisten. Zij moet neo-na- jj's die demonstratieverboden over lieden, veel harder aanpakken. Dat jtelt de Anti-Fascistische Aktie (AFA). jls voorbeeld voor de te lakse houding van justitie noemt AFA de veroordeling deze week van 28 rechts-extremisten in Rotterdam. De kantonrechter veroordeelde hen we gens deelname aan verboden betogingen in juni 1995 en februari 1996 tot boetes van vijftig tot honderd gulden. CD-voorman Janmaat moet samen met twee andere kopstukken in maart voor de politierechter verschijnen voor straf bare feiten tijdens de beruchte demon stratie van februari vorig jaar in Zwolle. AFA wijst erop dat justitie wel voetbal vandalen snel voor de rechter brengt. „De handelwijze van het OM lijkt voort te komen uit een verhuld gedoogbeleid en getuigt niet van doortastendheid en juridische durf," aldus woordvoerder Kraaijer. De antifascisten zien in Duitsland een voorbeeld als het gaat om de aanpak van extreem-rechts. Deelnemers aan illegale manifestaties krijgen daar hoge boetes. Ook zijn diverse reehts-radicale partijen verboden. Ook Nederland moet rechts-extremisten harder straffen, vindt AFA. „Het ge doogbeleid dient te veranderen in een af- schrikkingsbeleid. Blijft dat achterwege dan zal extreem-rechts meer en meer de straat op gaan," aldus woordvoerder Kraaijer. AFA vindt dat de landen van de Europe se Unie het beleid ten opzichte van ex treem-rechts beter op elkaar moeten af stemmen. De regering moet dit onderwerp de ko mende maanden, zolang Nederland nog voorzitter is van de EU, op de Europese agenda zetten, vindt AFA. Door Jos Bouten Roermond - Nederlandse en buitenlandse politie-agenten stui ten bij internationale achtervolgingen op grote moeilijkheden. Taalproblemen, gebrek aan ken nis over bevoegdheden en een ge brekkig communicatiesysteem geven vluchtende verdachten een grote voorsprong bij een achter volging die door meer landen voert. Deze mankementen zijn aan het licht gekomen tijdens een oefe ning vorig jaar, gehouden naar aanleiding van een echte achter volging. Die begon in Roermond en voerde de politie door Swal- men naar Duitsland. Met hoge snelheid ging het verder naar Venlo, dwars door de stad rich ting de grensovergang. Bij de grens werden de vluchters door Nederlandse en Duitse politie- Bij deze achtervolging traden verschillende problemen met de communicatie op. Daardoor wa ren de Duitse en Nederlandse agenten niet van alle ontwikke lingen op de hoogte. Politie woordvoerster A. Mols erkent dat er sprake is van een communica tieprobleem. Dit wordt volgens haar veroorzaakt door de taal verschillen die de achtervolgers vooral bij het gebruik van afkor tingen parten spelen. Bovendien is het Nederlands/Duitse com municatienetwerk pas rond het jaar 2000 compleet. In geval van een internationale achtervolging door België en Ne derland zijn de problemen hele maal groot. Agenten uit beide landen kunnen volgens Mols door het gebruik van verschillende ap paratuur helemaal niet met el kaar communiceren. juep ed 'supaj uauajs 'jeeg sa|J Rotterdam (anp) - De Koninklijke Marechaussee en de politie Rotterdam-Rijnmond hebben gisteren een mensensmokkelben de opgerold. De organisatie smokkelde Turken naar Nederland en Groot-Brittannië. Zeven verdachten zijn aangehou den. De politie en marechaussee verrichtte huiszoekingen in Rot terdam en Waalwijk. Daarbij na men zij harddrugs, valse papie ren, tickets, paspoorten, voertui gen en geld in beslag. Ook zijn veertien illegalen aangehouden. Zij zijn overgedragen aan de Vreemdelingendienst. De marechaussee kwam de bende op het spoor tijdens een ander onderzoek. Daarbij bleek dat uit Amsterdam (anp) - Om aan zijn aanhouding door de po litie te ontkomen, vluchtte een 25-jarige man in Amster dam gisternacht het onbe trouwbare ijs van de Amstel op. Terwijl de agenten veilig heidshalve op de wal bleven toekijken, voerde de man een compelete striptease-act uit op het ijs. Hij trok zijn schoenen en sokken uit en liet regelmatig zijn broek zakken. Ondanks zijn lichaamsbeweging kreeg bij het na korte tijd toch zo koud dat hij de wal opzocht. He agenten hielden hem on middellijk aan en vervoerden hom naar een warm politie bureau. Turkije afkomstige Nederlanders een route hadden opgezet om Turken naar Nederland en Enge land te smokkelen. De organisatie smokkelde de ille galen met auto's naar Nederland en bracht ze tijdelijk onder in de omgeving van Rotterdam. Ver volgens bracht de bende ze met schepen vanuit de Rotterdamse haven naar Engeland. De smok kelorganisatie vroeg vijfduizend gulden voor een overtocht. Volgens een woordvoerder van de marechaussee is nog niet bekend hoeveel Turken via de smokkel- lijn naar Nederland en Groot- Brittannië zijn gekomen. „Dat moet uit de verhoren blijken", al dus de woordvoerder. De bende zou sinds 1993 actief zijn. »Rond de vijfhonderd Arabisch en Turks sprekende migranten deden gisteren examen sociale hygiëne in de Groenoordhallen in Leiden. Voor het eerst kregen zij de mogelijkheid om in hun moedertaal het examen af te leggen. Volgens de nieuwe horecawet is het sinds een jaar verplicht om over dit diploma te beschikken. foto reuter Groningen (anp) - Binnenkort wordt het eenvoudiger om kunststofafval opnieuw te gebruiken. De Groningse wetenschap per drs E. Kroeze heeft een middel ge vonden om de verschillende stoffen beter met elkaar te mengen en te verwerken tot een goed bruikbaar materiaal. Kroeze promoveert eind januari aan de Uni versiteit van Groningen op de vondst van zijn bindmiddel. In zijn proefschrift beschrijft hij dat de toevoeging van een kleine hoeveelheid van het goedkope middel aan afval voldoende is. Dat is dan makkelijker te mengen en hecht beter, waardoor het eindresultaat geen bros product is, maar een stevig en goed te gebrui ken materiaal. De hoeveelheid kunststof die na gebruik in het milieu terechtkomt, is nog altijd overwel digend. Wetenschappers en de industrie bui gen zich al jaren over het probleem. Steeds weer leverden pogingen tot hergebruik brok ken kunststof op die nauwelijks tot een geheel te smeden waren. Veel paaltjes van gerecycle de kunststof, in bijvoorbeeld wegbermen en op parkeerplaatsen, knappen snel af. Proeven door Kroeze met zijn bindmiddel leidden tot een mengsel van polyethyleen en polystyreen dat elf maal taaier was als dezelfde combina tie zonder middeltje. De binder maakte een mengsel van polyethyleen en pvc zeven maal sterker als normaal. De vondst van Kroeze bestaat uit moleculen met meerdere ketens van polymeren. Zij ont leent haar werking aan het feit dat de ketens zich als het ware door het grensvlak van de brokken kunststof heen vlechten. Dat verbe tert de onderlinge hechting en mengbaar heid. Srebrenica zal voor altijd Selijk staan aan etnische haat en internationale onverschilligheid. De dramatische oorlogsjaren van het Bosnische stadje öi zijn bevolking zijn nu voor het eerst 'compleet' beschreven in een Neder lands boek. Het zwartste Scenario is spannend en °htluisterend tegelijk. Door Ben Ackermans J"AS OP pagina 108 duikt de aam Mladic op. Bijna de helft au het boek is al gepasseerd en Pas dan verschijnt de man ten to- e'e die vereenzelvigd wordt met e ernstigste oorlogsmisdaad in ,°Pa sinds de Tweede Wereld oorlog, Hot is tekenend voor de gedegen anier waarop de journalisten rank Westerman en Bart Rijs de van Srebrenica en de genoci- hLa i ermee SePaard ging. He ndelen. Hun boek Srebrenica: e zwartste scenario beoogt een constructie te zijn en de au teurs hebben die doelstelling ruim opgevat. Het boek beschrijft dus niet al leen de dramatische juli-dagen van 1995, waarin de officieel door de Verenigde Naties be schermde enclave in Oost-Bosnië ten prooi viel aan de Bosnisch- Servische troepen van generaal Mladic. Ook de voorgeschiedenis van het zilverstadje en de oor logsjaren die de bevolking murw maakten, krijgen volop aandacht. Srebrenica, op het breukvlak van Servische en moslim-samenle vingen, was een plek waar de campagne van etnische zuivering tot de ernstigste uitwassen leid de. „Niemand kan ontsnappen aan de haat die stadgenoten, col lega's en vrienden in doodsvijan den verandert," schrijven Wes terman en Rijs over het moment dat het faliekant mis begon te lo pen. De grondige, brede journalistieke aanpak onderscheidt Het zwart ste scenario van de drie boeken over de ondergang van Srebreni ca die eerder in Nederland zijn verschenen. Srebrenica: Getuigen van een massamoord (1995) van de Belgische journalist Bob van Laerhoven was gebaseerd op de verklaringen van mensen die de slag om de enclave hadden over leefd. Dutchbat in vredesnaam (juni 1996) is in de eerste plaats een kroniek van hoe de Neder landse VN-militairen hun ver blijf ter plekke beleefden. En Srebrenica: Reconstructie van een oorlogsmisdaad van de we tenschappers Jan Willem Honig en Norbert Both (november 1996) gaat uitvoerig in op de rol van de internationale diplomatie. Westerman en Rijs combineren die invalshoeken. Hun boek is het eerste dat een compleet overzicht wil geven van de gebeurtenissen. Ze beroepen zich daarbij op vele tientallen interviews, onder an dere in Srebrenica zelf, en schrif telijke bronnen waarvan ze een aantal ook publiceren. Het no tenapparaat achterin het boek is indrukwekkend. De auteurs zijn zich ervan bewust dat elke recon structie in laatste instantie be rust op een persoonlijke interpre tatie. „Maar," zeggen ze in hun verantwoording, „we menen de realiteit te hebben weergegeven." Of die weliswaar voorzichtig ge formuleerde pretentie terecht is, blijft natuurlijk toch de vraag. Ongetwijfeld zullen er de komen de jaren nog vele stukjes in de in ternationale legpuzzel op hun plaats vallen. Bovendien is het VN-onderzoek naar de massagra ven in de omgeving van Srebreni ca nog niet afgerond. Voor het moment is Het zwartste scenario - de term is van defen sie-minister Voorhoeve - echter een bewonderenswaardig werk stuk. Gebaseerd op oral history laat het een boek niet alleen de grote feiten spreken, maar ook de de tails van het menselijke drama. Stilistisch effectbejag blijft ach terwege, de feiten zelf zijn span nend genoeg om voor rode oren te zorgen. En al laten Westerman en Rijs er geen twijfel over bestaan wie de bad guys waren, ze zetten ook de lokale moslim-maffia die de inwoners van Srebrenica af kneep in het licht. Dramatische onthullingen bevat Het zwartste scenario niet. Be halve dan misschien voor Voor hoeve. Volgens de auteurs gaf de minister zelf Dutchbat-overste Karremans het bevel om bij de aftocht van zijn troepen slechts garanties te vragen over eigen have en goed. Het toen al duide lijk voorzienbare lot van de mos lim-mannen bleef onaangeroerd. Voorhoeve haastte zich deze week te verklaren dat dit verhaal VERVOLG VAN VOORPAGINA Een mogelijke techniek om de ge constateerde fraude tegen te gaan is verfijning in de uitvoering van de transacties, oppert de NVB- woordvoerder. De Nederlandsche Bank, die toe zicht houdt op het betalingsver keer in Nederland, toont zich niet onthutst. „Deze vorm van beta lingsverkeer behoort tot de be drijfsuitoefening van iedere indi viduele bank. Als deze fraude op grote schaal zou gebeuren, zou je een verschuiving zien in het beta lingsgedrag, onder meer terug naar de accept-girokaart." De Consumentenbond reageert verrast. „Wij vinden dit redelijk schokkend. Dat is toch niet de bedoeling van het systeem. Ban ken moeten veel strenger gaan optreden. De veiligheid van de gebruiker gaat voor alles." Ook de politieke partijen stellen de integriteit van het betalings systeem boven alles. De vertegen woordigers van bijvoorbeeld WD en D66 rekenen in eerste in stantie op ingrijpen door de ban ken. „Het zelfreinigend vermo gen," aldus Giskes van D66. Voute van de WD pleit voor 'de inzet van aanvullende software'. J. ten Hoopen (CDA): „Als de banken niets doen, dan zijn er eventueel wettelijke maatregelen nodig." Zeker komt het probleem begin februari aan de orde in het over leg van de Kamercommissie van Financiën met de NVB. Amsterdam (anp) - De directeur- generaal van de Unesco, Federico Mayor, reikt zaterdag de oorkon de uit die is verbonden aan de status van Werelderfgoed, toege kend aan de Stelling van Amster dam. Nuis geeft de oorkonde ver volgens aan de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, J. van Kemenade. De Stelling van Amsterdam be staat uit 42 forten rond de hoofd stad. Fort Pampus is er bijvoor beeld één van. In december vorig jaar maakte de Unesco bekend dat de Stelling op de lijst van We relderfgoed komt. De uitreiking van de oorkonde vindt plaats in fort Hoofddorp. Den Haag (anp) - Behalve auto mobilisten moeten ook voetgan gers en fietsers een verplichte aansprakelijkheidsverzekering afsluiten. Dit pleidooi houdt Vei lig Verkeer Nederland (WN). VVN reageert daarmee op het wetsvoorstel van minister Sorg- drager van Justitie om automobi listen automatisch aansprakelijk te stellen bij ongevallen met voet gangers of fietsers. Woordvoerder B. Woudenberg zegt dat het nog maar de vraag is of dit wetsvoorstel 'een beter rij gedrag bevordert'. Hij vreest juist meer doorrijders na een ongeluk. A. J De leukste tv wordt natuurlijk met bewakingscamera's opgenomen. En er is nu zo verschrikkelijk veel beeld materiaal dat mijn idee voor het tv-programma De Big Brother Show moeiteloos gerealiseerd kan worden. Het concept: je neemt een onschuldig stukje film van mensen voor een balie of in een winkelcentrum. Dat stukje zend je in deel 1 van het programma uit, je 'be vriest' het voorlaatste beeld en vervolgens laat je 'het land' bellen om te onthullen wie de persoon op dat film pje is. De praktijk heeft inmiddels uitgewezen dat mensen gek genoeg zijn om naar een telefoonnummer van twee gul den per minuut te bellen, ook al levert dat niet meer op dan hun stem rechtstreeks in de uitzending. Dat is dus kassa. In deel 2 van de Big Brother Show, dat anderhalf uur la ter wordt uitgezonden, wordt de gefilmde 'live' op loka de, hetzij door Rolf Wouters, hetzij door dat rare mens van Spoorloos, in de maling genomen c.q. aan de tand gevoeld. Het tweede belmoment voor de kijkers komt als voor speld moet worden wat de gefilmde na dat 'bevroren' beeld uit deel 1 gaat doen. Met als hoofdprijs een pijp levert dat tienduizenden telefoontjes a twee piek per minuut op. Goedkoper amusement is bijna niet te vinden als je al leen maar publiekszenders kunt ontvangen. En opge leukt met wat beelden van ongemerkt gefilmde bekende Nederlanders wordt het zelfs lachen, gieren, brullen. MERIJN Bergeyk - De Bergeykse gemeentesecretaris R. van den Berg moet voor de rechtbank in Den Bosch verschijnen. De hoogste ambtenaar van de nieuwe gemeente Bergeyk wordt ten laste gelegd dat hij een ambtelijk bevel heeft genegeerd en mogelijk bewijsmateriaal heeft laten verdwijnen. Beide voorvallen speelden tijdens het onderzoek van de rijksrecherche tegen voormalig burgemeester A. van Poppel van Bergeyk. Volgens de officier van justitie mr Pieters had Van den Berg tijdens het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak Van Poppel geweigerd be paalde documenten ter beschikking te stellen. Ook zou hij belastend bewijsmateriaal hebben laten verdwijnen. In de dagvaarding heet dat nu het niet voldoen aan een ambtelijk bevel en het onttrekken van voorwerpen aan het onderzoek van de politie. De zaak komt 4 februari voor de rechter. Dordrecht (anp) - De Stichting Lichaamstaal houdt vanaf maandag in tien Nederlandse schouwburgen filmfestivals over bevallen. Theater Kunstmin in Dordrecht bijt het spits af. De avonden, bedoeld om het thuisbevallen te promoten, zijn in samenwerking met de Neder landse Organisatie van Verlos kundigen georganiseerd. Het mi nisterie van Volksgezondheid on dersteunt het initiatief. Thuis een kind ter wereld bren gen verliest in Nederland aan po pulariteit. Ongeveer 30 procent van de vrouwen baart nog zo. In 1960 was dit nog ruim 70 procent. Minister Borst van Volkgezond heid en de betrokken organisaties verzetten zich tegen de voort schrijdende medicalisering van bevallingen. Als vrouwen in een ziekenhuis baren, worden zij eer der als patiënt behandeld dan als zij dat thuis doen. Tijdens de bijeenkomsten in de schouwburgen worden films ge toond over verschillende barens- houdingen en borstvoeding. Re gionale verloskundigen, thuis zorg en een aantal grote zorgver zekeraars presenteren zich op een informatiemarkt. Volgens Miriam Lenarts van Stichting Lichaamstaal is voor schouwburgen gekozen om be langstellenden 'lekker vanuit het rode pluche een luxe avond aan te bieden'. Daarnaast wil de Stichting aan de hand van films duidelijk maken dat Nederland als een van de weinige Westerse landen over een veilig verloskun- digensyteem beschikt met hoog opgeleide verloskundigen. Amsterdam (anp) - Het handelen van de notaris voldoet in veel ge vallen niet aan de norm van on partijdigheid. Bij transacties tus sen familieleden neigt de notaris bijvoorbeeld sterk naar bescher ming van de ouders tegen de kin deren. Dit stelt de rechtssocio- loog C. Koeken in zijn dissertatie. Hij promoveert morgen aan de Universiteit van Amsterdam. Een notaris is ambtsdrager en onder nemer tegelijk. Die combinatie is volgens Koeken onverenigbaar. Vooral de publieke belangen worden door de notaris slecht be schermd. Zo werkt de notaris vrij makkelijk mee aan kleinschalige vormen van belastingontduiking in de sfeer van overdrachtsbelas ting en successierechten. De adviezen die de notaris zijn cliënten geeft hebben vaak zijn eigen voorkeur. (ADVERTENTIE) niet klopt, maar zal de Tweede Kamer toch duidelijkheid moeten verschaffen. Het boek geeft ook uitgebreid voeding aan theorieën over de val van Srebrenica die al langer op geld doen. Zoals het gegeven dat de regering in Sarajevo de encla ve en zijn bevolking in feite had geofferd, in de hoop dat de inter nationale gemeenschap de Ser viërs eindelijk met bommenwer pers naar de onderhandelingsta fel zou jagen. Ook komt de dubieuze rol van de Franse VN-generaal Janvier aan bod, die in samenspraak met zijn president Chirac op het uur-u de luchtaanvallen tegenhield die Srebrenica nog hadden kunnen redden. En die Nederland een diepe schaamte hadden kunnen besparen. Want Srebrenica, zo zeggen Wes terman en Rijs terecht, is voor Nederland 'een kras op de volks ziel'. „Het stadje langs de Drina heeft zich in het rijtje van onfor tuinlijke plaatsen gevoegd die geen nadere uitleg meer behoe ven, zoals My Lai, Guernica of Auschwitz en 'onze jongens' heb ben dat niet kunnen verhinde- Sluit vóór 31 januari een abonnement af op Het Mobiele Netwerk® van PTT Telecom en de eerste 3 maanden betaalt u géén abonne mentskosten. Een voordeel dat kan oplopen tot zo'n 300,-. En van Halfords krijgt u er de Philips Fizz GSM-zaktelefoon gratis bij! Een prima toestel met een stand-by tijd van 45 uur, gesprekstijd tot 75 minuten en een gewicht van slechts 210 gram. Mobiele telefoonabonnementen mei EXTRA'S PHILIPS Het Mobiele Netwerk" Wie bereikbaar wil zijn, moet nu naar Halfords toe. Bel voor adressen: 0318-559111. Of kijk in de Gouden Gids onder de rubrieken Auto- Accessoires of Fietsen/-Bromfietsen. Deze aanbieding is geldig t/m 31-01-1997 of zolang de voorraad strekt, 108,65 entreekosten en onder voorbehoud van tussentijdse prijswijzigingen. Abonnementsacceptatie wordt bepaald door Service-Provider Cellway

de Stem | 1997 | | pagina 3