elektravon DE STEM Dagelijkse snelheidscontroles J Loonsverhoging en nieuwe functiewaardering voor Dow-personeel >T 2000! Politie controleert op meer wegen snelheid Ouderenzorgverleners gaan de grens over Griepvirus slaat dit jaar wild om zich heen 6 S cheldemondr aad heeft een kans gemist' Borsele in actie tegen opslag radio-actief afval Actie tegen snelheidsovertredingen mogelijk naar Zeeuws-Vlaanderen Zeehond op bezoek 'Een keer meedoen en meteen een ton winnen9 ts van financiering kunt le accessoires-pakketten iw huidige auto. Kortom kunt u zich niet wensen C1 Burgemeester Barbé van Terneuzen: ELEKTRISCHE INSTALLATIES SCHAKELPANEELBOUW INDUSTRIËLE AUTOMATISERING BREDA 076-5422822 0174-625733 NAALDWIJK Zeeland 11 joor Frank Deij Itrneuzen - Het personeel bij Dow Benelux in Terneuzen gaat er met ingang van 1 maart in salaris flink op voor uit. Medewerkers in de dagdienst krijgen een loonsverhoging van gemiddeld vier procent, mensen die in de volcontinu werken gaan er zes procent op vooruit. Dow beeft het personeel daar gisteren over geïnformeerd. Verder krijgen de medewerkers van 45 jaar en ouder, of de men sen die meer dan twintig jaar bij Dow werken, er een extra vakan tiedag bij. Iedereen mag in 1997 achttien flexidagen kopen, een dag meer dan vroeger. De aan passingen worden met goedkeu ring van de ondernemingsraad doorgevoerd. Dow bereikte met de ondernemingsraad ook een akkoord over het aantal terug- komdagen, bij Dow plant-dagen. Die worden afgebouwd van 24 naar 23. De inzet van de OR was om die dagen af te bouwen naar 21. Tegelijkertijd met de aanpassing van de arbeidsvoorwaarden voert Dow een nieuwe salarisstructuur in, het zogenaamde People Suc cess Systems (PSS). Het betekent volgens Manager Human Resour ces (personeelszaken) J.van den Braak een cruciale verandering van het huidige functiewaarde ringssysteem. Dow kende tot nu toe, wereldwijd, zo'n achtdui zend verschillende functieom schrijvingen op een totaal perso neelsbestand van 38.000 mensen. Dow bundelt alle banen die qua aard en verantwoordelijkheden gelijkwaardig zijn in vier brede functiegroepen. In elke 'bloed groep' zijn er schalen waarin mensen op basis van verworven of nog aan te leren vaardigheden, kennis en kunde worden inge deeld. Dow wil alle eisen die het bedrijf stelt aan een baan, Dow noemt dat competenties, voor het eind van het jaar duidelijk geformu leerd hebben opdat medewerkers precies weten wat hun bagage moet zijn om die baan te kunnen vervullen. Het zal voor de mees ten volgens Van den Braak in de praktijk een voortdurend proces van bijscholing worden. „Mensen F 1 5.495,-. dijk uitgerust met de gratis iciering tegen 0% rente voor 36 iden. Door Harold de Puysseleijr Itrneuzen - De politie begint binnenkort met dagelijkse snelheidscontroles in verschillende vormen op een nog nader te bepalen wegtraject in Zeeuws-Vlaanderen. De actie duurt drie tot zes maanden. De campagne vindt plaats in sa menwerking met het landelijk Actiecentrum Naleving Ver keersregels. Momenteel loopt zo'n project al op de verbinding Middelburg- Stormvloedkering-Bruinisse. De resultaten daar zijn bemoedi gend. Er is een duidelijke terug gang te bespeuren in het aantal snelheidsovertreders. Het streven het aantal hardrijders hier te hal veren lijkt haalbaar. Het project boven de Westerschelde loopt tot tind januari. Daarna is 'zeer waarschijnlijk' Zeeuws-Vlaande ren aan de beurt voor een contro leperiode van drie tot zes maan den. Samenwerking zegt inspecteur J. van Op- de voorzitter van de pro- J ;ectgroep Integraal Gericht Ver- keers Toezicht Zeeuws-Vlaande ren. Justitie, bestuur, wegbeheer- ders en politie werken in dit sa menwerkingsverband aan een blijvende verbetering van de ver keersveiligheid. ïanOpdorp bevestigt de plannen voor een snelheidsproject in Zeeuws-Vlaanderen zoals dat nu tussen Middelburg en Bruinisse aan de gang is. Hij houdt voor zichtig een slag om de arm omdat de zaak nog niet helemaal rond is met het Actiecentrum Naleving Verkeersregels. Dat is een bureau van het Open baar Ministerie, dat deze lande lijke actie coördineert. De doelstelling van het project is op verschillende manieren de snelheid naar beneden te krijgen. Bijvoorbeeld door opvallende en onopvallende -, aangekondigde en niet aangekondigde controles. Of controles in samenwerking met Rijkswaterstaat. Deze dienst meet de snelheid, laat de bestuur der, via een display weten hoe hard hij rijdt, terwijl de politie even verderop een radarcontrole houdt. Verder wordt met behulp van borden en door aandacht in de regionale media geprobeerd automobilisten ertoe te bewegen zich aan de snelheid te houden. Het Actiecentrum voert tijdens het project waarnemingen uit en ondervraagt passanten. De en quête! richt zich vooral op de vraag of weggebruikers weten dat op de bewuste weg extra ge controleerd wordt op snelheids overtredingen. Verder of hen dit opgevallen is en wat ze daar van vinden. Binnen nu en een maand krijgen de plannen voor het Zeeuws- Vlaamse project definitieve vorm door afspraken met de projectlei ders van het actiecentrum. Bij de routes die in beeld zijn, valt vol gens Van Opdorp onder meer te denken aan de wegen die van en naar de veerboten in Perkpolder en Breskens leiden. Strijd De campagne is een van de nieu we wapens in de strijd tegen de onveiligheid op de Zeeuws- Vlaamse wegen. Een ander strijdmiddel is gisteren officieel in gebruik genomen. Het ging om drie nieuwe politiemotoren. Ze worden voornamelijk ingezet bij verkeerscontroles op de rijkswe gen 60 (Kapellebrug/Perkpolder) en 61 (Terhole/Breskens). Nieuwe strijdmiddellen tegen snelheidsovertredingen werden gisteren in gebruik genomen: drie politiemotoren, foto camile schelstraete Van onze verslaggever terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen breidt dit jaar I Let aantal wegen waar zij op snelheid controleert uit. Voor- I Deelden van nieuwe locaties die bij de politie in beeld zijn, zijn I de Eendrachtweg tussen Terneuzen en Ossenisse en de Woes- I bjnestraat tussen Clinge en Nieuw-Namen. Het zijn gelief- I koosde trajecten voor hardrijders, zo blijkt uit recente meetge- I gevens van de provincie. I De Eendrachtweg is in gebruik als sluiproute naar de veerpont in I "erkpolder en leent zich door zijn structuur voor forse overtreding van de maximumsnelheid. Uit de cijfers van de provincie over het laatste half jaar van 1996 valt bijvoorbeeld af te lezen dat 13,7 procent van de weggebruikers er har der dan 111 kilometer per uur rijdt. De politie richt verder het vizier op de Woestijnestraat tussen Clinge en Nieuw-Namen. Daar rijdt gemiddeld zo'n tien procent van de auto bestuurders harder dan 111 kilometer. Tenslotte scoort ook de Dijck- meesterweg tussen IJzendijke en Philippine hoog. Een nieuw snelheidsmeetpunt dat er opvallend gunstig uitspringt, is dat op de Langeweg tussen Absdale en Axel. Daar ligt de gemiddelde snelheid maar acht kilometer te hoog. Van alle automobilisten die de weg gebruiken, rijden er 5,7 procent harder dan 111 kilometer. Terneuzen - Ouderenzorgverleners uit Zeeuws-Vlaanderen en Belgisch Oost- en West-Vlaanderen gaan de krachten bunde len. Met gezamenlijke activiteiten willen ze de kwaliteit van de ouderenzorg in de regio verbeteren. Voor de rede van Terneuzen ,s gisteren weer een zeehond gesignaleerd. De laatste jaren bomen er steeds meer waar nemingen van zeehonden in de Westerschelde, zowel in de bonding als dieper de rivier °P ter hoogte van Bath. Er zijn inmiddels zeehonden ge signaleerd in de Sloehaven bij "lissingen en nabij de kern- eentrale. In Terneuzen is zes "taanden geleden nog een jonge zeehond gezien in de duurt van het sluizencom- plex. De zeehond gisteren rok ter hoogte van verpleeg- iek"k^' ^c^orre n°d*9e foto camile schelstraete Er komt onder meer een grens overschrijdend kenniscentrum. De initiatiefnemers willen het project financieren met geld uit Europese subsidiepotten. Het samenwerkingsproject wordt ingeluid tijdens een presentatie op donderdag 30 januari in ver pleeghuis Ter Schorre in Terneu zen. Titel van het project is 'Grenzeloze zorg: klantgerichte zorg voor ouderen'. Het initiatief komt van het Zeeuws-Vlaams Zorgoverleg en zorginstanties in Vlaanderen. Zij willen activiteiten in het leven roepen, gericht op het manage ment van alle voorzieningen in de regio. Maar ook zorg-medewerkers, ouderen en hun families moeten ervan profiteren. Zo komt er een grensoverschrij dend kenniscentrum. Belangheb benden kunnen daar terecht voor allerlei informatie over vernieu wingen in de ouderenzorg in de betrokken regio's. Het centrum moet een kwaliteitshandboek sa men gaan stellen, de uitwisseling van kennis bevorderen en infor matie verzamelen over nationale kwaliteitsprojecten in de oude renzorg. Voorts is men van plan medewer kers de kans te geven aanvullen de opleidingen te volgen. Die spitsen zich vooral toe op de meer zorgbehoevenden, zoals bedlege- rigen en zwaar-dementerenden. DONDERDAG 23 JANUARI 1997 zullen cursussen moeten volgen om hun huidige werk te kunnen blijven doen. Nog nooit is stil staan zo vaak achteruitgang ge weest in de business waarin wij zitten." Bij Dow wordt voor het eind van het jaar ook een wereldwijde va caturebank operatief. De bank geeft overzicht van elke baan die bij Dow vrijkomt, compleet met eisenpakket. ZIE OOK ZEELAND- C4 - Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het griepvirus teistert Zeeuws-Vlaanderen. Huisartsen draaien overuren om alle zieken te behandelen, vergaderingen gaan niet door, lessen op scholen vallen uit vanwege zieke leerkrachten en ook het personeel van zie kenhuis De Honte in Terneuzen heeft last van de griepepi demie. Het is duidelijk dat de griep een deel van het Zeeuws-Vlaamse arbeidsproces heeft lamgelegd. Volgens GGD-arts R. Boog slaat de griep rond deze tijd van het jaar altijd flink toe. „We kunnen echter nu al stel len dat de ziekte dit jaar wel zeer wild om zich heen heeft geslagen. Dit is in ieder geval de eerste grote piek van dit winterseizoen. We verwachten over een tijd de tweede piek. Vaak zijn de meeste mensen er na drie, vier dagen wel weer bovenop. Het begint vaak met een zware verkoudheid, hierna volgen er allerlei vervelende bijverschijnselen als hoofd- en keelpijn, koorts en duizelig heid." Volgens Boog zijn er minder ouderen slachtoffer van het vi rus omdat sinds vorig jaar 65- plussers in aanmerking komen voor de griepprik. „Maar voor de rest is iedereen ontzettend bevattelijk en dat is dus duide lijk te merken." Ook op de scholen is goed te merken dat de griep heerst. Op het Zeldenrust-Steelant colle ge in Terneuzen zijn op dit mo ment acht leerkrachten en tien tallen leerlingen ziek. Het Zwincollege in Oostburg telt vijf zieke leraren en zo'n veer tig zieke leerlingen. Bij scho lengemeenschap De Rede in Terneuzen bleef begin deze week twintig procent van de leerkrachten en leerlingen thuis. Gezonde leerlingen worden ook regelmatig eerder naar huis gestuurd omdat sommige lessen uitvallen. Verschillende bedrijven en ge meenten moeten vergaderingen schrappen en ook in ziekenhuis De Honte te Terneuzen is het personeel flink uitgedund. Vol gens de afdeling personeelsza ken stroomt het ziekenhuis be hoorlijk leeg, maar wordt dit goed opgevangen door extra personeel. Philippine - „Je speelt één week mee in de Postcodeloterij en je wint meteen een ton. Dat is gewoon mazzel hebben," aldus Reinout Oerlemans gisteravond in Philippine tegen Nancy Ver- planke. Nancy werd gisteravond verrast door een cameraploeg van RTL's Postcodeloterij-recordshow onder leiding van presentator Reinout 'Arnie' Oerlemans. De Zeeuws-Vlaamse was volledig verrast. Zo wist ze niet eens dat haar man Ab Verplanke - hij had avonddienst en was niet thuis toen de tv-ploeg aanklopte - meedeed aan de betreffende lo terij. Oerlemans reikte een fles champagne, een bos bloemen en een cheque van 100.000 uit aan Nancy Verplanke. „Ik kan het nog niet echt vatten. Jullie zijn hier toch goed hè. Ik denk dat mijn man het niet gelooft," stelde Nancy Verplanke. Oerlemans: „Hoe ga je het zeggen? In één keer, recht voor z'n raap?" Toen de presentator even later Ab Verplanke aan de lijn kreeg, rea geerde deze nuchter. „Goed dat ik dat bonnetje ingestuurd heb." Nadat de televisieploeg de deur uit was kwam de dolgelukkige winna res weer een beetje bij haar positieven. Brugge - Het niet instellen van een vakgroep Openbare orde en veiligheid, die zou werken onder de paraplu van de Euregio Scheldemond, is volgens burgemeester R. Barbé van Terneuzen een gemiste kans om gemeenten meer bij de Euregio te betrek ken. Het dagelijks bestuur van de Scheldemondraad dacht dat deze vakgroep dubbel werk zou ver richten omdat er al een Euregio- naal veiligheidsoverleg is, waarin vertegenwoordigers van overheid, politie en justitie zitting hebben. Vooral de Belgische procureurs (officieren van justitie) hadden bezwaar tegen een vakgroep en wezen op het vertrouwelijke ka rakter dat de onderhavige materie zou hebben. Barbé bestreed dit. „Openbare orde en veiligheid zijn meer dan justitiële zaken. Bij ons gaat het dan ook om rampenbe strijding, brandweer. Zaken die in ons land op de eerste plaats voor de verantwoordelijkheid van de gemeenten komen. En waarop die gemeenten door burgers worden aangesproken." Barbé sprak van een gemiste kans omdat er regelmatig op gehamerd wordt gemeenten meer betrokken te krijgen bij de Euregio. In de visie van het dagelijks be stuur van de Scheldemondraad wil men de materie van openbare orde en veiligheid niet links laten liggen. Het zou wat bepaalde on derdelen betrof aan bod kunnen komen in de vakgroep Welzijn, zo bleek tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Scheldemond raad in Brugge. Burgemeester H. Rollier van Stekene was bang dat die zaken dan zouden onder sneeuwen. „Dit gaat gemeenten rechtstreeks aan en we moeten geen rekening houden met procu reurs. Wij willen niet inbreken in justitiële zaken." De Zeeuwse gedeputeerde Cop- poolse wees erop dat de veilig heidsproblematiek aan bod komt in het kader van Interreg, de EG- steun aan deze regio. Er zijn twee projecten in wording. Een waarbij men via een gesloten computer systeem over en weer informatie kan uitwisselen en een ander over grensoverschrijdende samenwer king rond drugspreventie. De disussie leidde er uiteindelijk toe dat het onderwerp in de verga dering van 22 september nog eens aan de orde wordt gesteld. Van onze verslaggever Heinkenszand - 'De maat is vol, een keerpunt is bereikt'. Met deze kreet in het vaandel protesteert de gemeente Bor sele tegen de opslag van hoog- radioactief afval binnen de gemeentegrenzen. Borsele, waar naast de huidige opslag van radioactief afval bij het Covra ook een kerncentrale staat, en daarom soms 'de nucle aire hoofdstad van Nederland' wordt genoemd, overweegt naar de Raad van State te stappen. Daar zou dan de vergunning voor opslag, die het Rijk heeft ver strekt, moeten worden aange vochten. Dat is althans het voor nemen van B en W. De gemeente raad, moet daar vanavond in een ingelaste vergadering een besluit over nemen. Het dagelijks gemeentebestuur vindt het onaanvaardbaar dat het Covra hoog-radioactief afval tij delijk mag opslaan in een gebouw dat is bedoeld voor de opslag van laag-radioactief afval. Er is, stelt het gemeentebestuur onvoldoen de rekening gehouden met de be zwaren van de gemeente toen de procedure rond de vergunning liep. 'Het Rijk kan voor zichzelf geen uitzondering maken waar het procedures en voorschriften betreft', aldus het college. Het Covra heeft ook vergunning gekregen voor nieuwbouw om hoog-radioactief afval op te slaan. Tot die tijd mag de organisatie dit afval opslaan in de ruimte voor laag-radioactief afval. Uitbreiding van de opslag is vol gens het Covra om twee redenen nodig. De afvoer van hoog-radio actief afval naar de Verenigde Staten is onzeker. Dit afval komt uit de centrales van Borssele, Do- dewaard en de onderzoekscen- trales van Petten en Delft. Ook de stroom laag- en middel-radioac tief afval neemt toe, omdat steeds meer afval door veranderende normen onder deze categorie valt. Het college van Borsele vindt dat het milieu in het Sloegebied te veel onder druk komt te staan. Niet alleen door de uitbreiding van het Covra, maar ook door de zware en chemische industrie en het tracé van de Westerschelde- tunnel. Het college vindt dat er daarom een afgewogen omge- vings- en natuurontwikkelings- beleid moet komen. Het Rijk houdt daar onvoldoende reke ning mee, aldus burgemeester en wethouders. De gemeente heeft veel ervaring in bestuurlijke strijd met andere overheden. Zo kreeg Borsele de provincie Zeeland klein in de kwestie rond de toekomstige tun nel onder de Westerschelde. Na een lange rechtsgang moest de provincie een speciaal pakket met maatregelen en voorzienin gen voor Borsele maken om de tunnel er planologisch door te krijgen.

de Stem | 1997 | | pagina 25