Doema bespreekt toch voorstel tot afzetting Jeltsin Druk is van de ketel in Zuid-Korea Reeks aanslagen [verlamt Algerije Strijd aan Groot-Russische misdaad Wie op zoek is naar contact 0909-0909 Tsjetsjenië na verkiezingen islamitische staat Top Antwerps hotel vervolgd voor brand oudejaarsnacht '94 Omstreden arbeidswet wordt opnieuw behandeld in parlement KORT COMMENTAAR DB STEM BUITENLAND A5 NENLAND KORT I Borst (Volksgezondheid) erg tegen In hebben' over de regeling voor de 1 a bij ziekenfondsen. Als de verze- bereid de voorlichting te verbete- e regeling erg ingewikkeld en me- geld kost dan Borst aanneemt. Ook erg hoog zijn en zou de regeling de i. Bulgaarse regering doet oproep tot tegendemonstraties De nieuwe Servicenummers, lfoor alle duidelijkheid. AG 22 JANUARI 1997 A4 an bij euthanasie haaks op elkaar gebleken dat ruim zestig procent uthanasie een natuurlijke dood in- ifrechtelijke vervolging, e die tot veel frustraties leidt. Een hanasie komt via de lijkschouwer ran justitie terecht. De vrees voor Ie meeste artsen er van de wettige ksgezondheid en Sorgdrager van gelanceerd die een eind moeten te praktijk. De bewindslieden stel- sies in het leven te roepen, die de euthanasiegevallen gaan toetsen, n, ethici en juristen, r en Borst zijn over het algemeen /eede Kamer tekent zich reeds een ital gezondheidszorg-organisaties leven. j is allerminst tevreden. Zij ver- nu het geval is euthanasie zullen i oordeel dat de nu gevonden op- KNMG wil dat de vereiste criteria ht komen te staan. De arts die zich :edure houdt, moet worden ver- jengroepering van artsen is begrij- ment te ver. In Nederland bestaat vlak voor euthanasie, maar het is irgvuldigheid is en blijft een eerste de richting van de behandelende imen. Zij moeten zich bij hun zeer gd voelen door Justitie. De beper- nbaar Ministerie neemt iets van die a dit moment niet haalbaar, noch WOENSDAG 22 JANUARI 1997 Moskou (afp) - De Tweede Kamer van het Rus sische parlement bespreekt vandaag toch een omstreden ontwerpverklaring over afzetting ran president Jeltsin om gezondheidsredenen. 3at heeft een woordvoerder van het parlement gisteren verklaard. Het document is opgesteld door de communistische afgevaardigde Viktor lljoekhin. Vorige week had de communistische oppositie in de Doema er vooralsnog van afgezien een procedure op gang te brengen om president Jeltsin wegens diens zwakke gezondheid af te zetten. Dit nadat de juridi sche afdeling van het parlement had gezegd dat de grondwet niet voorziet in de mogelijkheid om de president om die reden af te zetten. Communisten leider Zioeganov zei toen dat de parlementariërs 'enkele maanden' nodig zouden hebben om een tekst op te stellen over de te volgen procedure. Maar lljoekhin zei gisteren dat hij zijn ontwerp toch aan de Kamer voorlegt, omdat de 'juridische afdeling mijn overtuiging niet heeft kunnen veranderen'. Jeltsin is nog steeds herstellende van een dubbele longontsteking. Die liep hij op nadat hij in novem ber een hartoperatie had ondergaan. Volgens ll joekhin is de president door ziekte niet meer in staat zijn functies uit te oefenen en zijn ambtster mijn tot het jaar 2000 te voltooien. Maar zelfs de communistische voorzitter van de Doema, Zelez- nev, erkende eerder dat het bijzonder moeilijk zou zijn de president om gezondheidsredenen tot aftre den te dwingen. De bepalingen in de grondwet op dit punt zijn zeer vaag, aldus Zeleznez. I Seoul (rtr/anp) - Het parlement van Zuid-Korea zal zich bin nenkort weer buigen over de omstreden arbeidswet die de laat ste drie weken voor grote onlusten zorgde in het land. minimumloon op iet sluimerend conflict in de paar- aging van het minimumloon op te elde gisteren op een initiatiefwet e maken dat langdurig werklozen hts 70 procent van het minimum- lurig werklozen betekent zo'n wet ^rk minder verdienen dan de bij- mtvangen. n), daarin nadrukkelijk gesteund ituatie voorkomen. Volgens een aaar de Kamer stuurde, is het niet te dwingen werk aan te nemen dan de bijstandsuitkering. WD, dit wel mogelijk moet zijn. isserij ,ovgr enkele jaren, geen lood,meer 'van hun lijnen. De vissers laten r in het water en dat veroorzaakt deiduivenschutters, die jaarlijks ±rond in schieteh, moeten omzien ied alternatief, vindt de project- hutterij ligt een probleem. In deze 1 200.000 beoefenaren telt, zal het voordat er een alternatief op de metaal verpulvert de kleiduiven, er geen gaatje in wat een hard me- iod niet af en dat dient de veilig- ïd terecht komt valt langzaam uit voedselketen terecht. Mensen die m hersenschade op. ouwenliandelaren op Ircheteam van de Rotterdamse po- pgerold die zich bezighield met de hten zijn gearresteerd. Ook zijn 25 ride vrouwen aangehouden, iet spoor tijdens controles van ho- in het centrum van de Maasstad, de 's Gravendijkwal werden toen t Zuid-Amerika, Oost-Europa en l. De vrouwen waren allen in de dat vijf mannen, twee Nederlan- iverdiaan, achter de grootschalige n zijn ze in Rotterdam aangehou- f in Rotterdam, Den Haag en Nieu- 'king gedaan. Daarbij zijn admini- s in beslag genomen. Ook hield de jost-Europa en Zuid-Amerika die lm. i eigen bijdrage keraars echter 'met open ogen in- zover zich in de aanloop naar de iblemen voordeden, zijn deze opge- drugspand olitie heeft in en bij een drugspand ïtig mensen gearresteerd. Twaalt ze ook nog andere zaken op hun 1 het pand binnen na klachten van De arrestanten komen uit Neder- md en Luxemburg. ide bij SVB ienst van de Sociale Verzekerings- :en onderzoek gestart naar fraude irsoneelslid van de afdeling buit®' ift vermoedelijk voor minimaal ee ergemaakt naar gefingeerde reke- gunstigde was. De omvang van Het onderzoek is in volle Sanf>- miljard gulden uit aan kinderbi]- AOW. en meer bezoekers gesubsidieerde musea hebben vo- neer bezoekers gekregen dan n trokken ze samen 4,5 miljoen S kwamen er meer dan 5,4 muj° van het werk van Johannes Ver ds een uitzonderlijke stijging lezoekers bereikte) en Jan M stijgende belangstelling bijge Oeze toezegging deed president Kim Young-sam gisteren tijdens overleg met de oppositieleiders over de wet, die de regering eind december door het parlement joeg zonder dat de oppositie 'daarbij aanwezig was. De beide vakcentrales vinden de toezeg ging onvoldoende. Kim zei de wet niet te zullen schrappen. De oppositie was de besprekingen ingegaan met de bedoeling dat de wet, die in maart van kracht moet worden, u worden ingetrokken. De wet, I die de rechten van de werkne mers en de vakbonden sterk in perkt, leidde de afgelopen tijd tot grote demonstraties, waarbij het geregeld tot botsingen kwam tus- j demonstranten en oproerpo- re. De Zuid-Koreaanse presi- dent beloofde gisteren tevens dat e arrestatiebevelen tegen zeven I vakbondsleiders voorlopig niet zullen worden uitgevoerd. Die leiders, van de niet-erkende fede ratie KCTU, zitten nog steeds in ie Myongdong-kathedraal, waar ihun toevlucht hebben gezocht I om aan arrestatie te ontkomen. Eerder werden al wel vijf andere vakbondsmensen aangehouden. „We zijn zeer teleurgesteld," zei KCTU-leider Kwon Young-kil. „Kim is helemaal niet tegemoet gekomen aan de grieven en de ge sprekken hebben niet een pro bleem opgelost. Het is helemaal niet wat de Koreaanse bevolking wil." De FKTU, de toegestane Federa tie van Koreaanse vakbonden, vindt de toezeggingen van de pre sident evenmin voldoende. De or ganisatie blijft erbij dat de huidi ge wet moet worden ingetrokken en dat er een nieuwe moet komen. FNV-bestuurder L. de Waal, die als lid van een delegatie van het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) in Seoul is, sprak van een 'succes nu de zaak in beweging is'. Het IVW is naar Zuid-Korea gegaan om daar zijn bezorgdheid te uiten over het beperken van de vakbondsrech ten in de nieuwe arbeidswet. Zuid-Korea is gevoelig voor de internationale opinie, want het wil bij de rijke landen horen, al dus De Waal. Onlangs trad het land toe tot de OESO, de club van rijke industrielanden. Algiers/Parijs (afp/rtr/efe/dpa) - Algiers is gisteren opnieuw opgeschrikt door explosies van autobommen. Daardoor vielen volgens officiële cijfers zeker zeven doden en tientallen gewon- I den. De fundamentalistische terreurbeweging GIA heeft aan gekondigd de terreur nog op te voeren tijdens de ramadan, de vastenmaand van de moslims die op 10 januari begon. Een autobom ontplofte middag op de Boulevard des Martyrs, een van de drukste stra ten in het hart van de Algerijnse hoofdstad. Volgens ooggetuigen I vielen er zeker zestien doden en I tal van gewonden; de politie houdt het voorlopig op zes doden I en 44 gewonden, van wie 10 I waar. I Een langsrijdende bus vloog in I brand „Brandweerlieden haal- volledig verkoolde lijken uit I debus," al dus een ooggetuige. Vlakbij een klein pretpark voor leren op de heuvels rond het I centrum ontplofte gisteravond opnieuw een autobom. Daarbij viel zeker een dode en raakten I tien mensen gewond. I De afgelopen weken zijn al meer 1 fin tweehonderd Algerijnen om I het leven gekomen door bomaan- I slagen en moordpartijen van I foslim-fundamentalisten. De krant El Watan publiceerde gis teren details over het bloedbad dat gewapende mannen zaterdag aanrichtten onder biddende gelo vigen in een moskee in het Noord-Algerijnse dorp Sidi Ab- delaziz. De daders drongen het gebouw binnen en hakten 49 mensen dood met bijlen en zwaarden. De ramadan is voor de GIA (Ge wapende Islamitische Groep) aanleiding het geweld nog verder op te voeren, aldus een commui- niqué dat gisteren door El Watan werd aangehaald. „De oorlog gaat door en wordt tijdens de ra madan intenser. Wij hebben de middelen en de mankracht om hen te straffen die niet aan onze kant staan," aldus de GIA. „Er is geen neutraliteit in de oorlog die wij voeren. Wie niet met ons is, is een afvallige van het geloof en verdient de dood." Tot gisteren is er in Zuid-Korea gedemonstreerd tegen de nieuwe arbeidswet, die in maart van kracht zou moeten worden. foto afp Sofia (rtr) - De regerende Bul gaarse socialisten hebben gis teren gedreigd met een harder antwoord te komen op de de monstraties van de oppositie. Provinciale partijfunctiona rissen hebben er bij de partij leiding op aangedrongen te gendemonstraties te organise ren. Een woordvoerder van de Bul gaarse Socialistische Partij (BSP) zei dat de BSP volhardt in de vor ming van een nieuwe regering tot er aan het eind van het jaar nieu we verkiezingen worden gehou den. De partij plant ingrijpende economische maatregelen in de komende weken, waaronder het plan de enorme binnenlandse schuld van het land terug te drin gen. „Wij denken dat onmiddel lijke verkiezingen voor Bulgarije niet het beste alternatief bieden, omdat we moeten bezuinigen nog voordat we de inflatie terug kun nen dringen," aldus de BSP- woordvoerder. De belangrijkste oppositionele Unie van Democratische Krach ten, die zo snel mogelijk verkie zingen wil, heeft ook een econo misch programma gepresenteerd. De demonstaties tegen het socia listische bewind in Bulgarije zijn hun derde week ingegaan. In fa brieken en mijnen vonden giste ren een uur durende waarschu wingsstakingen plaats. Zowel de regering als de oppositie ver wachten dat president Petar Sto- janov, die zondag is ingezworen en vandaag aantreedt als opvol ger van Zelu Zelev, de patstelling over de vorming van een nieuwe regering en het plannen van de verkiezingen kan doorbreken. Den Haag (anp) - Een delega tie van de Europese Commis sie (EC) vertrekt volgende maand naar Rusland om te bekijken in hoeverre Brussel met Moskou kan samenwer ken in de strijd tegen de mis daad die zich steeds meer vanuit Oost- naar West-Euro pa verspreidt. Het onderzoek dat zich uitstrekt tot alle twaalf landen van het Ge menebest van Onafhankelijke Staten, moet vóór de zomerva kantie zijn afgerond. De reis vloeit direct voort uit de Europe- (ADVERTENTIE) se top in Dublin eind vorig jaar. Met name de Britse premier Ma jor en de Franse president Chirac vroegen daar aandacht voor de drugsbestrijding. Vooral de aan voer van verdovende middelen vanuit Centraal-Azië baarde hen zorgen. De EC steekt in het pro ject voorlopig een bedrag tot 4,2 miljoen gulden. Het geld komt uit de zogenoemde Tacis-pot. Voor de tweejaarlijkse periode waarin de EC aan Tacis- projecten werkt, ligt voor het he le GOS 2250 miljoen gulden te wachten. Doel van het program ma is de betrokken staten te hel pen bij de overgang van plan- naar markteconomie. De Belgische premier Dehaene vindt dat Europa de handen meer ineen moet slaan bij de strijd te gen drugs en kindermisbruik. Om betere resultaten te bereiken is verdere samenwerking tussen po litie en Justitie nodig. De Bel gische bewindsman verklaarde dat gisteren na een ontmoeting met premier Kok. Nederland is momenteel voorzitter van de Eu ropese Unie. Verdere justitiële samenwerking dringt zich op sinds België afge lopen zomer werd opgeschrikt door de zaak-Dutroux, legde De haene uit. Seksueel misbruik ten behoeve van kinderporno is niet een zaak die alleen in België speelt, ook andere landen hebben ermee te maken, beklemtoonde hij. Nederland hoeft niet te vre zen dat Denemarken het debat over de stroomlijning van de Eu ropese Unie (IGC) zal overscha duwen met een Deens referen dum. Dat kreeg minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) gis teren in Kopenhagen te horen van zijn Deense collega Helveg Petersen. Onder de Deense bevol king bestaan twijfels over verde re Europese integratie, maar Ko penhagen wil het Nederlandse voorzitterschap niet met een re ferendum voor de voeten lopen. Denemarken is daarmee een stuk soepeler dan Groot-Brittannië, waar Europa de inzet dreigt te worden van de parlementsverkie zingen van komend voorjaar. Antwerpen (anp) - Justitie in Antwerpen acht twee direc tieleden van het Switel-hotel verantwoordelijk voor de brand in de oudejaarsnacht van 1994 op 1995. Het Ant werpse parket wil daarvoor de directeur en de chef-cate ring vervolgen. Bij de brand in Antwerpen kwamen vijftien mensen om het leven, onder wie twee Nederlanders. Verder raakten 164 hotelgasten gewond. Bij een veroordeling zal ook de aansprakelijkheidsverzekering van het hotel een schadever goeding moeten uitkeren. Daardoor zou nog eens veertig miljoen gulden vrijkomen, bo venop een eerder uitgekeerd compensatiebedrag van 37 mil joen gulden. Dit bedrag was af komstig van een andere verze keraar, die alleen opdraaide voor de wettelijk verplichte dekking. In totaal vroegen 275 hotelgasten om schadevergoe ding. De brand ontstond in de oudejaarsnacht van 1994 op 1995 nadat een kerstboom vlam vatte. Vluchtende hotel gasten openden vervolgens de deuren van de verschillende nooduitgangen. Dat zorgde voor extra toevoer van zuur stof, hetgeen het vuur verder aanwakkerde. Dat zorgde voor een vuurbal die de Marbella- zaal van het hotel in lichter laaie zette. Het parket houdt de chef-cate ring verantwoordelijk voor de versiering van de zaal. De ho teldirecteur had volgens Justi tie de algemene verantwoorde lijkheid. De raadkamer van Justitie in Antwerpen zal eerst moeten oordelen of de zaak kan wor den doorverwezen naar de rechtbank. De raadkamer be handelt deze zaak op 28 fe bruari. Daarna kan het pas ko men tot een eventuele behan deling door de rechter. Proces Izetbegovic in Banja Luka Banja Luka - Voor de rechtbank in Banja Luka, in het noordwes ten van Bosnië, is gisteren het proces tegen de Bosnische presi dent Alija Izetbegovic begonnen. De Bosnisch-Servische justitie heeft Izetbegovic aangeklaagd wegens oorlogsmisdaden. De Bosnische president was niet aanwezig in de rechtszaal. Sarajevo negeert het proces. Het vindt het 'volkomen stupide'. De interna tionale bemiddelaar voor de wederopbouw van Bosnië, Carl Bildt, heeft erop gewezen dat het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag de enige instantie is die oorlogsmisdadigers kan berechten. De Bosnische Serviërs beschuldigen Izetbegovic er met name van dat hij tijdens de oorlog in Bosnië (1992-1995) de bouw van concen tratiekampen heeft gelast. Het proces begon een week nadat de president van de Republika Srpska, Biljana Plavsic, de Verenigde Naties op de hoogte had gesteld van de officiële weigering de voormalige leiders Radovan Karadzic en Ratko Mladic aan het Tribunaal in Den Haag over te dragen. De twee, die boven aan de lijst van gezochte oorlogsmisdadigers prijken, zijn onder meer aangeklaagd wegens genocide. Duitsland en Tsjechië verzoenen zich Praag/Den Haag - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Tsjechische premier Vaclav Klaus hebben gisteren in Praag een verklaring over de verzoening tussen Duitsland en Tsjechië on dertekend. In het document, waarover twee jaar lang is onder handeld, spreekt de Duitse regering haar spijt uit over de bezet ting van Tsjechië door de nazi's tijdens de Tweede Wereldoorlog. Praag betreurt de uitzetting van ongeveer 2,5 miljoen Sudeten- Duitsers uit Tsjechië na de oorlog. Tweede advocaat voor Mare Dutroux Brussel - Mare Dutroux, één van de hoofdverdachten in het Bel gische zedenschandaal, krijgt binnenkort bijstand van een twee de advocaat. Zijn huidige raadsman mr. Julien Pierre heeft we gens de toenemende werkdruk die de zaak-Dutroux met zich meebrengt, de hulp ingeroepen van zijn Vlaamse confrater mr. Arne Verdoodt. In de zaak-Dutroux zijn ook de nodige Vlaamse vertakkingen, zoals de ontvoering en dood van de meisjes An en Eefje. Zege Servische oppositie deels erkend Belgrado - De rechtbanken in Servië hebben de afgelopen weken een reeks verwarrende uitspraken gedaan over de gemeente raadsverkiezingen van 17 november. Daarbij is afwisselend de overwinning van de oppositie bevestigd en ongeldig verklaard. Het aantal gemeenten waar de overwinning van de oppositie op dit moment niet lijkt te worden aangevochten, is deze week op zes gekomen. Onderzoek Bende van Nijvel heropend Brussel - Het Belgische parlement begint eind deze maand met een reeks hoorzittingen, die de fouten in het gerechtelijk onder zoek naar de activiteiten van de Bende van Nijvel aan het licht moeten brengen. In de jaren tachtig werd België geteisterd door een reeks gewelddadige overvallen. Daarbij kwamen 28 mensen om het leven. Twaalf jaar onderzoek heeft eigenlijk alleen maar een berg papier opgeleverd. De groeiende onvrede bij familie en nabestaanden noopte justitieminister De Clerck er in 1995 toe het onderzoek opnieuw te openen. belt voor een nieuwe relatie voortaan De Afspreeklijn DE AFSPREEKLIJN heeft vanaf 1 januari 1997 een nieuw Service nummer dat u kunt bellen als u in bent voor een nieuwe relatie of gewoon voor een leuke a%>raak. Dit nieuwe Servicenummer vervangt het huidige 06-informatienummer. Voortaan weet u precies wat voor soort Servicenummer u belt. Een nummer dat ^egint met 0800 is gratis; 0900 is betaalde serieuze informatie; 0909 is betaald amusement; en de nummers die beginnen met 0906 zijn de overige betaal de nummers waaronder erotisch amusement en babbelboxen. Dus vanaf nu weet u precies waar u aan toe bent. Voor meer informatie over de nieuwe Servicenummers kunt u gratis 0800-0402 bellen. •CIRCA 50 CENT PER MINUUT Grozny (dpa) - „Tsjetsjenië wordt een onafhankelijke is lamitische staat met als grondwet de sharia, de wet van de koran." Dit zei presi dent Zelimchan Jandarbijev gisteren in een interview, en kele dagen voor de presi dentsverkiezingen in de weerbarstige Kaukasische republiek. Jandarbijev (44) geldt als de fa voriet van de vier kandidaten voor de verkiezingen van maan dag. Hij onderstreepte dat Tsjetsjenië, dat nog lang niet is hersteld van een slepende oorlog met het Russische leger, onaf hankelijk is. Zijn voorganger, Dzjochar Doedajev, riep in 1991 de onafhankelijkheid eenzijdig uit, tot grote woede van het Kremlin. Jandarbijev nam het roer over nadat Doedajev in april vorig jaar was vermoord. „We zullen de voorschriften van Allah naleven," aldus de Tsjetsj eense leider. De republiek zal geen hulp van andere landen aanvaarden, maar 'met eigen handen werken'. Wel eiste hij compensatie van Moskou voor de schade die de oorlog heeft veroorzaakt. Hij noemde een be drag van omgerekend meer dan 250 miljard gulden. „Maar ik denk dat we dat geld niet mak kelijk zullen krijgen." De belangrijkste taak van de nieuwe leiding is nu het verster ken en de verdediging van een onafhankelijk Tsjetsjenië. „We willen de vrede veiligstellen, maar de onafhankelijkheid is belangrijker." Hij sloot een nieuw gewapend conflict met Moskou niet uit. Moskou sloot afgelopen zomer een vredesakkoord met de sepa ratisten, dat bepaalt dat de defi nitieve status van de republiek over vijf jaar wordt vastgesteld. Maar voor Jandarbijev is de on afhankelijke status van Tsjets jenië geheel duidelijk en hoeven de partijen daar niet meer op te rug te komen. Het akkoord met Moskou was een noodzakelijke voorwaarde om een einde aan de oorlog te maken. In het geval hij de verkiezingen zou verliezen, zegt Jandarbijev als vrij politicus en schrijver te willen werken. „Misschien ga ik dan ook weer gedichten schrij ven. Tsjetsjenië gaat maandag naar de stembus om een nieuw parle ment en een president te kiezen, dat na een oorlog die vijftigdui zend mensen het leven kostte. Hieronder een chronologisch overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in Tsjetsjenië vanaf 1991. 1991 27 okt: De voormalige ge neraal uit het Sovjetleger Dzjo char Doedajev wordt gekozen tot president van Tsjetsjenië, met 85 procent van de stemmen. Moskou verklaart de stemming Favoriet Zelimchan Jandar bijev voor de presidentsverkie zingen van maandag: „Tsjets jenië wordt een onafhankelijke islamitische staat met als grondwet de sharia, de wet van de koran.foto anp illegaal en ongeldig. 4 nov: Doedajev kondigt eenzij dig de onafhankelijkheid af. Tsjetsjenië scheidt zich af van Ingoesjië waarmee het sinds 1936 een autonome Sovjetrepu bliek vormde. 8 nov: De Russen roepen de noodtoestand uit. 1992 9 feb: Tsjetsjeense bendes plunderen kazernes. Russische leger in Grozny. 1993 17 apr: Doedajev ontbindt parlement, dat een bolwerk van de oppositie was geworden, en stuurt de regering naar huis om presidentieel stelsel in te voeren. Avondklok in Grozny. 8 dec: Russische president Jelt sin gelast totale blokkade van Tsjetsjenië. 1994 24 mrt: Russisch-Tsjetsj- eense besprekingen over status Tsjetsjenië afgebroken. 2 aug: Pro-Russische oppositie negeert Doedajev en vormt rege ring. 11 aug: Doedajev roept de totale mobilisatie uit. 4 sep: Hevige gevechten tussen oppositie en troepen Doedajev in Argoen, op vijftien kilometer afstand van Grozny. 28 sep: Oppositie tracht vergeefs met hulp van Russische tanks Grozny te nemen. 11 dec: Interventie Russische le ger in Tsjetsjenië. 1995 19 jan: Onafhankelijk heidsstrijders verlaten presiden tieel paleis in Grozny - het sym bool van het Tsjetsjeense verzet - na hevige Russische bombar dementen. 14-20 jun: Na gijzeling in Boed- jonnovsk (Zuid-Rusland) waar bij 150 doden vielen, tekenen Russen en Tsjetsjenen akkoord over staakt-het-vuren. 14-17 dec: Moskou-getrouwe Dokoe Zavgajev gekozen tot 'hoofd van de republiek' tijdens door Rusland georganiseerde verkiezingen. Eind dec: Hervat ting gevechten in heel Tsjets jenië na bestand van zes maan den. 1996 9-24 jan: Gijzeling van tweeduizend mensen door Tsjetsjeens commando in Kizljar (Dagestan) en later in Pervoma- jskaja aan de grens tussen Dage stan en Tsjetsjenië. Daarbij zou den vijftig tot honderd doden zijn gevallen. 6 mrt: Grootste offensief Tsjets jenen in Grozny sinds val van de stad in 1995. 21 apr: Doedajev gedood tijdens bombardement, volgens Tsjets jenen. Zelimchan Jandarbijev volgt hem op. 27 mei: Ontmoeting tussen Jelt sin en Jandarbijev in Moskou. Bestandsakkoord op 1 juni van kracht. 25 jun: Jeltsin ondertekent de creet over gedeeltelijke terug trekking Russische troepen. 10 jul: Rusland hervat gevechten met hevig bombardement Tsjetsjeense dorpen. 6 aug: Tsjetsjenen vallen Grozny aan en herkrijgen snel controle over de stad. 14 aug: Generaal Lebed krijgt uitgebreide bevoegdheden van Kremlin om een vredesakkoord met de Tsjetsjenen te sluiten. 31 aug: Lebed en Tsjetsjenen be reiken akkoord waarbij oorlog ten einde komt. Besluit over de status van de republiek is uitge steld tot 2001.

de Stem | 1997 | | pagina 5