Kamer wil opheldering LRT-zaak 6 Op dit congres kun je veel Voor f 14,95 naar Rio de Janeiro HOE WERKT EUROPA PARKET? Telefoon overspoelt Korrelatie Dooi veroorzaakt veel overlast Weer kroongetuige centraal in drugszaak m PHILIPS Journalist moet getuigen tegen Glimmerveen Wedden dat- f 26" f 19" 34» f 19» DESTEM BINNENLAND A3 VS vragen nog geen uitlevering van 'Hakkelaar' Cliënte wint kort geding tegen advocate 1 I )e>reDM een compleet fanfare korps zich in een bestel busje propt en toch nog daverende marsmuziek kan spelen? In verband met wijziging van onze collectie profiteert u tijdelijk van ongelooflijke aanbiedingen. Voorts grotere en kleine restantparfljen met kortingen tot maar liefst 58 Laminaat (antiek eiken) Massief eiken stroken Maple Visgraat 12 mm massief 4? •#E, UROPA ARKET G 22 JANUARI 1997 A2 (Iroot-Brittannië en Ierland- Wolkenvelden en plaatselijk wat regen, in de heuvels in het noorden kans op natte sneeuw Middagtemperatuur ongeveer graden, in het zuiden iets zachter. België en Luxemburg: Wolken- relden en kans op wat regen Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Wolkenvelden en af en toe re gen, in de oostelijke departe menten waarschijnlijk droog en wat zon. Middagtempera tuur ongeveer 9 graden, aan de noordkant van het Centraal Massief enkele graden hoger. Zuid-Frankrijk: Woensdag eerst nog wat zon, verder veel bewolking en vooral donder dag perioden met regen, boven 1300 meter sneeuw. Vooral langs de Middellandse Zeekust en in de bergen veel wind. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Portugal: Wisselend bewolkt en kans op een enkele regen- of lonweersbui. Maximumtempe ratuur meest tussen 10 en 15 graden. Spanje: In de oostelijke helft van het land veel wolken en flink wat regen, soms ook on weer. In het westen en zuid westen af en toe zon en enkele verspreide buien. Middagtem peratuur van 8 graden op de Spaanse Hoogvlakte tot 15 aan de Costa's in het zuiden. Canarische Eilanden: Woens dag aan de zuidstranden zon, aan de noordkant van de eilan den meer bewolking en kans op een bui. Donderdag overal af en toe zon en mogelijk een lich te bui. Maxima tussen 17 en 20 graden. Italië: In het noorden wolken velden en vooral in het noord westen af en toe regen, in de bergen sneeuw. In het zuiden woensdag droog en flinke zon nige perioden. Maxima uiteen lopend van een graad of 5 in het noorden tot 18 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Op het oostelijk en zuidelijk deel van de Egeische Zee wolkenvelden en vooral woesndag een enkele bui. Middagtemperatuur van tussen 8 en 12 graden, langs de westkant van het vasteland maxima rond 15 graden. Duitsland: Eerst nog op meer dere plaatsen mist of laaghan gende bewolking en kans op wat motregen, maar geleidelijk aan meer zon, vooral in het zui den. Temperatuur op 1500 me ter in de Zuidduitse Alpen op lopend naar +4 tot +8 graden. Zwitserland: In het zuiden wolkenvelden en met name in het zuidwesten kans op wat sneeuw, beneden 1300m regen. Elders droog. Temperatuur op 2000m rond nul graden. Oostenrijk: In het zuiden wol kenvelden en vrijwel overal droog. Aan de noordflank van de Alpen geleidelijk meer zon en temperatuur in de dalen van Vorarlberg en Tirol lokaal op lopend tot boven de 10 graden. Temperatuur op 2000 meter hoogte rond nul graden. 9 10 11 12 13 14 15 steren ren; 7. Polen; 8. oneer; 9. laken; 10- (potter. 3. reveil; 4. nadruk; 5. spel; 6. bliK- ip. luidt: "k-op-er" JFS 1111 WOENSDAG 22 JANUARI 1997 yan onze Haagse redactie pen Haag - De Tweede Kamer heeft minister Sorgdrager (Justi tie) om opheldering gevraagd oV0r de diefstal en het uitlekken van geheime informatie van het Landelijk Recherche Team (LRT) in Zeist. je Kamer is verontrust over de manier «aarop gevoelige politie-informatie nu beveiligd wordt en vindt dat Sorgdra- 0 maatregelen moet nemen om een einde te maken aan diefstal van politie gegevens. GroenLinks-Kamerlid Rabbae heeft Sorgdrager gisteren verzocht om nog deze week in een brief uitleg te geven over de gang van zaken rond de diefstal van computers met gevoelige informatie uit het LRT-gebouw in Zeist. De frac ties van PvdA, CDA en D66 sluiten zich bij dit verzoek aan. De Kamer wil vol gende week met de minister over de kwestie debatteren. Rabbae constateerde gisteren dat justi tie en politie blijkbaar niets geleerd hebben van eerdere inbraken bij het parket in Amsterdam en de woning van een officier van justitie waarbij ook geheime informatie werd buitgemaakt. „Een supermarkt is kennelijk beter be veiligd dan een willekeurig politiebu reau," aldus het Kamerlid. Hij eist dat Sorgdrager 'orde op zaken' stelt. „Zij is verantwoordelijk voor deze zaak." Ook WD-Kamerlid Korthals vindt het 'verontrustend' dat de beveiliging van gevoelige informatie opnieuw onvol doende blijkt te zijn. „We mogen ver wachten van de minister dat zij met duidelijke maatregelen komt die hier een einde aan maken," aldus Korthals. De informatie van de computers die in december gestolen werden bij het LRT is in handen gekomen van het misdaad programma van Peter R. de Vries van RTL 4. Maandagavond gaf de misdaad verslaggever een presentatie van de ge stolen politie-informatie. Uit de uitzending bleek dat het landelij ke rechercheteam plannen had voor de toepassing van omstreden opsporings methoden, zoals infiltratie in de advo catuur. D66-Kamerlid De Graaf noemt dit 'hoogst dubieus'. Hij wil van Sorgdra ger weten of het Openbaar Ministerie op de hoogte was van deze 'wilde idee tjes' van het LRT. Rabbae wil verder van Sorgdrager we ten of de uitgelekte brief die het proces tegen de Hakkelaar bijna op losse schroeven zette, afkomstig is uit de ge stolen LRT-computers. Uit deze door de aanklagers verzwegen brief bleek dat kroongetuige Karman de belofte is ge daan dat hij door het OM financieel niet 'geplukt' zal worden. Amsterdam (anp)- De Vere nigde Staten hebben het Ne derlandse ministerie van Jus titie, aldus een woordvoerder, nog geen formeel uitleve ringsverzoek gedaan voor Jo- ian V., alias de Hakkelaar. Mocht dit verzoek er op de dag van de uitspraak - 6 februari - nog niet zijn en de rechtbank zou het OM niet-ontvankelijk verklaren, dan mag V. naar huis, aldus zijn advocaat mr. A. Moszkowicz. Slechts wanneer het verzoek om uitlevering wél voor die tijd rond is, zou V., zelfs als het OM wordt afgestraft of er een vrijspraak volgt, meteen weer in hechtenis genomen kunnen worden. Dit keer om zijn uitlevering af te wachten. In Amerika wordt Johan V. ver dacht van de invoer van enkele tienduizenden kilo's hasj. Zoals bekend zijn de straffen voor der gelijke drugsdelicten daar veel hoger dan in Nederland. Maandag werd het langdurige Hakkelaar proces afgesloten. In zijn laatste woord zei de Hakkelaar nauwe lijks iets te willen zeggen, omdat hij via de televisie had vernomen dat Amerika ook nog een appeltje met hem te schillen heeft. Van orize rechtbankverslaggever Breda - Mr-M, van den Toorn- Volkersmoet haar ex-cliënte J.van Steen uit'Oud Gastel binnen twee dagen 21.813,38 gulden terugbetalen. Zij heeft die in 1992 ten onrechte bij de vrouw in rekening ge bracht. Zo besliste de rechtbank van Breda in kort geding. Uit het vonnis blijkt dat de advocate niet gerechtigd was ook maar enig be drag voor haar werk in de echt scheidingsprocedure van Van Steen in rekening te brengen. De vrouw had in 1992 een definitieve toevoeging voor gratis rechtsbij stand. Toch kreeg zij in de zomer van 1994 een forse rekening van nrVan den Toorn. Een paar dagen later tekende me vrouw Van Steen, die toen een slechte geestelijke gezondheid bad, op het kantoor van de advo cate een onherroepelijke vol macht om de advocate te betalen "it het geld dat de notaris onder ach had voor de afwikkeling van de echtscheiding. 'olgens mr Van den Toorn had aj recht op het geld, omdat de toevoeging ten onrechte was ver leend De vrouw had immers '6000 gulden van haar ex-man gekregen en had dan geen recht meer op gratis rechtshulp. Mr «n den Toorn moet ook de pro van ruim tweeduizend Deelnemers aan de 29e zitting van The Hague International Model United Nations gistermorgen achter de borden die hun land van herkomst aangeven. Meer dan 3.500 deelnemers zijn deze week bijeen in de grootste Internationale Jeugd VN ter wereld. foto anp boW Door Sander Kuypers (anp) Den Haag - Een stroom van driedui zend middelbare scholieren uit 92 lan den trad gistermorgen gewichtig het Congresgebouw binnen. Gekleed in blazers, maatkostuums en mantelpak jes, en gewapend met laptops en ont werpresoluties namen ze in stijl deel aan de 29e en tot dusver grootste zitting van The Hague Model United Nations. Doel van de jongeren is zich net als de Ver enigde Naties in New York te buigen over de internationale problemen en aangele genheden. De meeste deelnemers zijn om twee rede nen naar de Nederlandse residentie geko men: de wereld proberen te verbeteren en ervaring opdoen voor een glansrijke car rière later in 'de echte wereld'. Kevin Gallayher is 15 jaar en zit op de London Central Highschool. Rood haar, rode das en verder gekleed in een onberis pelijke combinatie. „Op dit congres kun je veel leren. Debatteren, omgaan met men sen uit andere culturen en compromissen sluiten. Een goede investering voor later," meent de tiener. „Maar natuurlijk gaat het er ook om eens stil te staan bij de vele pro blemen die de wereld kent. We kunnen hier misschien op kleine schaal bijdragen aan mogelijke oplossingen. Want alleen klagen dat er van alles mis is, is te makke lijk. Je moet daar zelf iets aan prbberen te doen. Zijn klasgenote Heather Kapl'in (16) be tuigt nog meer idealisme. „Eén van de hoofdthema's is het armoedevraagstuk. Wij proberen daadkrachtiger op te treden en met concretere en vooral snellere oplos singen te komen dan nu daadwerkelijk bij de echte Verenigde Naties gebeurt," ver telt ze. Zij vindt het een voordeel dat op deze conferentie politieke tegenstellingen geen rol spelen bij het aandragen van mo gelijke oplossingen. De illusie dat de VN daadwerkelijk iets met de ideeën van de scholieren doen, heeft ze overigens niet. „Ik hoop dat de leden van de VN ons wil len aanhoren. Meer zit er denk ik niet in." De VN voor jongeren begon in 1968 als een rollenspel, maar is volgens de organisatie inmiddels uitgebroeid tot een echte confe rentie waar jongeren vanuit de hele wereld proberen bij te dragen aan het oplossen van internationale problemen. „We willen laten zien dat we in staat zijn om mee te denken over politieke, economi sche en sociale kwesties," zegt de 17-jarige Atif Minhas van de International School of Islamabad. Toch ambieert hij evenals zijn klasgenoot Serosh Shahid (16) geen politieke carrière. Beiden willen ingenieur worden. Ze zijn vooral naar Den Haag ge komen om ervaring op te doen met het toe spreken van en omgaan met mensen uit verschillende culturen. Nog nooit hebben zoveel mensen met problemen telefonisch hulp gezocht bij de stichting Korrela- tie als in 1996. Relatie problemen, seksueel ge weld en depressies scoren het hoogst. „Dankzij bla den als Libelle, Story en Margriet is het taboe doorbroken." Door Hans Rube Als ze ook in het weekeinde en 's nachts bereikbaar waren geweest 'dan was het aantal hulpvragen zelfs verdubbeld', zegt woord voerder M. Senten van de stich ting Korrelatie. Over heel 1996 kreeg de hulpverleningsinstantie bijna 21.000 bellers in problemen aan de telefoon, 22 procent meer dan het jaar ervoor. „Dat is al drie jaar op rij zo. Telefonische hulp verlening is het voorportaal van de geestelijke gezondheidszorg ge worden." Korrelatie is vorig jaar bij 155 tv- programma's ingeschakeld voor 'nazorg'. Toch is de groei volgens Korrelatie niet door de 'emotie-tv' veroorzaakt. „Dat is maar een heel klein stukje van de extra vraag. Het overgrote deel komt doordat bladen als Margriet, Story en Li- belle hun lezers erop wijzen dat ze zelf iets aan hun problemen kun nen doen. De mensen worden mondiger, kennen onze naam, en gaan dan aan het bellen." Het taboe dat altijd op geestelijke problemen heeft gerust, is ver dwenen, meent Senten. „Binnen kort gaan bekende Nederlanders op tv vertellen hoe ze in therapie zijn geweest. Dit soort onderwer pen wordt algemeen vrijer bespro ken." De top drie van de proble men die vorig jaar bij de hulpver leners aan de telefoon binnenkwa men: „Zware geestelijke proble men, zoals depressies, manische depressiviteit en psychiatrische klachten. Daarnaast seksueel ge weld en ernstige relatieproble men." Volgens Senten zorgen de tele foontjes voor de nodige problemen binnen de stichting. „Wij zijn geen fabriek waar chocoladerepen wor den gemaakt. Meer vraag betekent niet automatisch meer deskundig personeel. Wij willen aan de tele foon blijven werken met psycholo gen en maatschappelijk werkers. Samen met onder meer het minis terie van Volksgezondheid zijn we ons aan het herbezinnen op onze plaats in het veld." Korrelatie, van oorsprong in het leven geroepen als landelijk infor matienummer voor publieksop- vang, krijgt steeds meer de functie van hulpverlener in het voortra ject. Toch nopen de organisatorische problemen Korrelatie tot maatre gelen. Senten: „In de besprekin gen met de minister bekijken we of er misschien een grootschalig telefonisch voorportaal voor de geestelijke gezondheidszorg moet komen. Die telefoon gaat hier de hele dag door, van 's morgens tot in de avond." (ADVERTENTIE) Vlieg snel naar de winkel voor het Philips Lichtfestijn wedstrijd formulier. Doe mee en maak kans op de lichtreis van je leven. It&mttêitysbeltiir Den Haag - De eerste strenge vorstperiode van deze winter mag dan voorbij zijn, het on gemak voor automobilist en scheepvaart is daarmee nog niet over. Gladheid, opdooi van wegen en nog niet weggedooid ijs zorgden gisteren voor de nodige proble men. Vooral in de provincie Gel derland waren de wegen in de ochtend spiegelglad. Laaghan gende mist in combinatie met temperaturen net onder nul deed veel wegen in ijsbanen verande ren. De politie kreeg tenminste twintig meldingen van aanrijdin gen met blikschade. Hoewel de gladheid in de rest van het land meeviel, waren er wel veel files en enkele aanrijdingen tijdens de ochtendspits. In de provincie Zeeland zijn vanaf vandaag vrijwel alle binnenwegen afgesloten voor zwaar verkeer. Zogenoemde opdooi heeft het wegdek zeer kwetsbaar gemaakt. De ingezette dooi heeft wel de bo venste laag, maar nog niet de on dergrond zacht gemaakt, waar door het water niet kan weglopen. Hierdoor drijft het wegdek op een papperige ondergrond. Wagens met een asdruk van boven de 1,2 ton mogen van de verantwoorde lijke waterschappen de wegen niet meer op. Overtreders krijgen een boete en bij aangerichte scha de een rekening, die al gauw kan oplopen tot 50.000 gulden. De provincie Zuid-Holland pro beert vandaag de Gouwe en een deel van de Oude Rijn weer be vaarbaar te maken. Een ijsbreker moet een twintig kilometer lange en vijftien meter brede vaargeul in het ijs maken. Dat is op veel plaat sen nog meer dan 20 centimeter dik. Een aantal olieverwerkende- en veevoederbedrijven dreigt pro blemen met de distributie te krij gen als het ijs niet snel weg is. Als de ijsbreker er niet in slaagt de Gouwe vrij te krijgen, kan het nog weken duren voordat de vaarweg weer begaanbaar is. Het vaarverbod op de Gouwe blijft volgens de provincie overi gens voorlopig nog van kracht. Al leen boten met een ontheffing mo gen in konvooi van de vaargeul gebruik maken. De Gouwe is onderdeel van de vaarroute Vlissmgen-Schiphol, een belangrijke aanvoerweg voor brandstoffen aan de nationale luchthaven. Vanwege het tijdelij ke vaarverbod hierop moeten tan kers nu omvaren via de Lek en het Amsterdam-Rijnkanaal. In verband met de ingetreden dooi J/ V? De telefoon heeft gisteren niet stilgestaan. Tal van onaf hankelijke tv-producenten, of wat daar voor door gaat, belden me om nader te spreken over mijn idee voor de Reclamequiz. Er waren er zelfs bij die al de naam van een presentator of presentatrice in gedachten hadden. Cora van de Mora werd vaak genoemd en ook die vrouw van Mona. Een man namens Sport7 met een keihard Hilversums accent suggereerde zelfs Frank Masmeijer. Met ieder gezicht dat genoemd werd, werd het idee minder leuk en leek het uitgewerkte programma steeds meer een beproeving te worden. Joop en John zaten niet bij de bellers en ik vraag me af wat dat te betekenen heeft. Zij hebben immers goud in de vingers en een telefoontje van die kant zou er op duiden dat er zelfs Europabreed perspectieven zijn. Misschien voeren ze nu al oriënterende besprekingen met Berlusconi, RTL Plus en ITV en bellen ze vandaag met een gouden aanbod! Het zou ook kunnen betekenen dat ze zo druk bezig zijn om mijn idee handig te jatten dat ze niet eens de tijd of de moeite nemen om even over het copyright te bellen. Ik hou u op de hoogte. MERIJN Den Haag (anp) - Het gerechtshof in Den Haag zal zich op 11 fe bruari uitspreken over een omstreden kroongetuige in de zaak tegen drugsbaron Kobus L. Op die dag wijst het hof vonnis. Raadsman mr Tj. van der Spoel van de drugsbaron hield gisteren het gerechtshof voor dat het Openbaar Ministerie in Rotter dam te ver is gegaan met de kroongetuige. Deze werd niet ver volgd, in ruil voor belastende ver klaringen tegen zijn vroegere compagnon L. De deal met de kroongetuige He- lio S. kwam tot stand onder lei ding van officier van Justitie mr M. Witteveen. Deze is nu aankla ger in Amsterdam in het proces te gen hasjhandelaar Johan V., alias de Hakkelaar. Ook in deze zaak heeft Witteveen een omstreden deal gesloten, met kroongetuige F.Abbas. Deze heeft echter zijn ei gen strafvervolging afgekocht voor 1,8 miljoen gulden. De kroongetuige S. hoefde niks te betalen om geen straf te krijgen. De bescherming die hij had moe ten krijgen, kwam'té laat. Op 6 de cember 1993, kort na zijn om vangrijke verklaringen tegen L., werd S. geliquideerd in Schiedam. In Nederland lopen meerdere strafzaken met kroongetuigen. De commissie Van Traa en minister Sorgdrager van Justitie keuren de inzet van kroongetuigen alleen goed in uiterste noodgevallen en als het Openbaar Ministerie de nodige voorzichtigheid in acht neemt. Probleem is echter dat er verschillende afspraken met kroongetuigen mogelijk zijn. Mr. Van der Spoel had ook forse kritiek op Witteveens opvolger in Rotterdam, CID-officier van Jus titie mr R. de Groot. Deze regelde op eigen houtje een infiltratiepo ging in het milieu van de moeilijk te pakken L. De infiltratie gebeur de formeel onder regie van het CID in Rotterdam, maar de chef van deze Criminele Inlichtingen dienst wist van niks. De raadsman vroeg in zijn plei dooi om vrijspraak voor alle drugstransporten van L., waaron der het transpórt per zeeschip van 357 kilo cocaïne van Paramaribo naar Rotterdam in 1992. Ook vroeg dé1 raadsman bm vrijspraak voor het leidinggeven aan een cri minele organisatie. De rechtbank veroordeelde L. vorig jaar tot twaalf jaar cel. Zijn boekhouder Lambert S. kreeg negen jaar. Zijn raadsman mr H. van Dijk vroeg eveneens om vrijspraak. Botterdam (anp) - In het onderzoek naar de geruchtmakende bijeen komst in Schiedam van extreem-rechts, is een journalist van Radio Rijnmond als getuige opgeroepen. Tijdens de bijeenkomst op een bovenzaaltje van een café bedreigde voorman J. Glimmerveen van de Nederlandse Volksunie hoofdredac teur Jan Schinkelshoek van de Haagsche Courant met de dood. Op de bijeenkomst waren meerdere journalisten aanwezig. Neo-nazi's liepen in het café rond met armbanden met hakenkruisen en brachten de Hitlergroet. Na afloop sloegen enkele bezoekers een hindoestaanse Hagenaar in elkaar. Aanwezige journalisten van het Rotterdams Dag blad, Radio Rijnmond en het ANP weigerden een verklaring af te leg gen. (ADVERTENTIE) heeft een aantal provincies het jachtverbod op waterwild weer opgeheven. Onder andere in de provincies Noord-Brabant, Zuid- Holland en Zeeland mag weer ge jaagd worden op watervogels. Nu de weersomstandigheden zijn verbeterd, is er volgens de provin cies weer voldoende voedsel en oppervlaktewater beschikbaar voor de watervogels. Wel wordt jagers in de provincies Zuid-Hol land en Zeeland verzocht niet te jagen bij voederplaatsen en wak ken, omdat zich daar nog grote concentraties vogels bevinden. De provincie Noord-Brabant ver zoekt jagers alleen te jagen op soorten die schade aanrichten. In de provincies Limburg, Noord- Holland, Drenthe en Groningen mag ook weer gejaagd worden op andere wildsoorten, maar blijft het jachtverbod op waterwild voorlopig van kracht. De provincies maken haast met het opheffen van jachtverboden, omdat het jachtseizoen 31 januari afloopt. Veel provincies hebben de jagers verzocht enige terughoudendheid in acht te nemen. Het schieten in de buurt van wakken en voeder plaatsen, waar grote concentraties watervogels te vinden zijn wordt als niet erg sportief bestempeld. K|Jk vanavond naar 'Wedden dat..?' met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven VERONICA, 20.30 uur. (ADVERTENTIE) Echt eiken lamelparket f49,95 f 26,95 f 58,95 14 mm, messing en groef f49,75 .yfd Pq Qj *4. Bij ons bent u verzekerd van een vertrouwde voorlich ting. Gratis op aanvraag het boek|e Het kopen van een parketvloer door drs. J.G.M. Versteeg.

de Stem | 1997 | | pagina 3