Menselijk lichaam is verouderd Eerherstel voor scheepsmodellen Supernova verrast astronomen met lichtspektakel Schrijver Mark Dery stopt mens vol met technologie Nieuwe bewijzen voor zwarte gaten Eén hoofdgen bepaalt mate van vetvorming Kennis over Arctischel Oceaan verdubbeld Galenusprijs voor alcoholpil JBcfoCrèm DE STEM LIJF LEVEN PBSTEIV Verstrengeld 1 Argwaan Verfrissend Rommeltje Collectie Koninklijke Marine uit kelders Rijksmuseum Wereldcollectie Techniekgeschiedenis Wereldtentoonstelling Kuurshampo Crèmespoelin Douche en shi meen Aerobic, Polo Kiona Shamp Babyshampoc Badschuim Eldena luxe to WOENSDAG 22 JANUAR11997 E3' Een ster die tien jaar geleden explodeer de en die de helderste supernova werd die in vier eeuwen tijd vanaf aarde is te zien, is aan een spectaculaire postmor tale show begonnen - voor onze waarne ming wel te verstaan, want wat we nu zien is in werkelijkheid al 160.000 jaar geleden gebeurd. Supernova 1987A, alleen met een tele scoop zichtbaar vanaf het zuidelijk halfrond, is weer op gaan lichten omdat stofwolken die met een snelheid van bijna tien miljoen kilometer per uur van de kern zijn weggeslingerd in botsing komen met de ring van waterstof die de ster tijdens haar leven omcirkelde. „Deze supernova graaft haar eigen ver leden op," verklaarde Richard McCray van de universiteit van Colorado. „De supernova verlicht het materiaal dat ze lang voor de explosie al heeft uitge spuugd." Astronomen hebben vorige week verslag gedaan van hun waarnemingen tijdens de winterbijeenkomst van de Ameri kaanse Astronomical Society. „De ko mende tien jaar zullen met deze super nova sensationeel zijn," voorspelde Ian Shelton van de universiteit van Toronto, die de exploderende ster destijds als eerste ontdekte. Het onderzoek van supernovae is rele vant voor het beantwoorden van de vele vragen over het ontstaan van leven in het heelal. Vrijwel elk atoom op aarde is ontstaan tijdens het brute geweld en de extreme hitte van een exploderende ster. Na de explosie nam de lichtintensiteit van supernova 1987A eerst af. Astrono men voorspelden dat de toekomstige op levingen slechts met sterke telescopen te zien zouden zijn. Maar de huidige licht show levert niet alleen beelden op die nog nooit te zien zijn geweest, maar vooral nieuwe kennis over supernovae. Supernova 1987A bevindt zich in de Grote Magalhaese Wolk, een sterren stelsel dat het dichtst bij onze Melkweg ligt, op 160.000 lichtjaren afstand. Het is de dichtstbijzijnde supernova sinds 1604, vijf jaar voor de uitvinding van de telescoop. Ze wordt geobserveerd door de ruimte telescoop Hubble en vele observatoria op het zuidelijk halfrond. Op eerdere beelden was te zien dat zich drie licht- ringen hebben gevormd rond de restan ten van de ster. De wetenschappers heb ben hiervoor nog geen verklaring. De huidige lichtintensiteit wordt veroor zaakt omdat het in de ruimte geslinger de puin in aanraking is gekomen met de kleinste van de drie ringen. De ster die uiteindelijk supernova 1987A werd, was veel groter dan de zon, de ster van ons zonnestelsel. Toen de nu cleaire brandstof van de ster opraakte, werd de ster eerst een zogenoemde rode reus en vervolgens een blauwe reus, 'slechts' 20.000 jaar voor de explosie. Men vermoedt dat de ster op het mo ment van de explosie net als de meeste andere sterren eerst niet ex- maar im- plodeerde, waarbij de kern in een mum van tijd ineenkromp tot een diameter van slechts 30 kilometer. Onmiddellijk stegen de temperaturen tot een hoogte van miljarden graden Celsius. Daarop volgde de explosie, waarbij de buitenste lagen van de ster met enorme snelheid werden weggeslingerd. In deze extreme hitte ontstaan zuurstof, koolstof, calcium en andere elementen die noodzakelijk zijn voor alle soorten leven. De lichtintensiteit van supernova 1987A is sterker dan gedacht, maar nog lang niet sterk genoeg om voor het blote oog waarneembaar te zijn. (AP) Door Sander van Vlerken Het menselijk lichaam is verouderd. Het is tweevoetig, heeft een binocu lair blikveld en een brein van 1400 cc. Dat kan heden ten dage geen toerei kende biologische vorm meer zijn. „Het lichaam weet niet langer wat het moet aanvangen met de kwantiteit, complexiteit en kwaliteit aan infor matie die het heeft verzameld." De Australische kunstenaar/performer Stelarc wordt door schrijver Mark Dery 'de belangrijkste vertegenwoordiger van de cybernetische lichaamskunst' ge noemd. In Dery's nieuwste boek Het digi tale lichaam schrijft hij, onder zeer veel meer, over de ideeën van Stelarc en diens overtuiging dat de mens de aarde zal moeten verlaten om 'verder' te kunnen. Stelarc: „De kunstenaar fungeert als een evolutionaire gids die nieuwe trajecten uitstippelt... een genetisch beeldhouwer die het menselijk lichaam herstructu reert.' Deze gedachtengang gaat extreem ver in Stelarcs praktijk en is al lang geen theo rie meer. De huid moet vervangen wor den door een synthetisch vlies dat ade men kan en zonlicht omzet in 'voeding'. De buik kan half leeggehaald worden omdat de spijsvertering overbodig wordt en kan worden volgestopt met technolo gie die opgewassen is tegen deze tijd. En bovenal: dit is serieus bedoeld en niet één of ander geintje van een science fiction schrijver. Dat Stelarc niet alleen staat in zijn 'ont- snappingsdrang' blijkt uit een hele reeks essays die Mark Dery schreef. In Het di gitale lichaam speurt hij met een breed perspectief de technologische horizon af die zich in dit informatietijdperk in een cirkel rondom ons heeft gespannen. We hollen in het rond achter de technologie aan. Begin en einde zijn al lang zoek ge raakt en ijkpunten zijn noodzakelijk. Niemand beter dan Dery zelf kan schrij ven over wie en wat zijn boek: „De mees te computer-subculturen die aan bod ko men, gaan ervan uit dat de technologie innig verstrengeld is geraakt met ons da gelijks leven en ondermijnen het debat rond technofilie versus technofobie dat onvermijdelijk uit deze veronderstelling volgt.' Dery zelf stelt zich wel kritisch op en on dermijnt het debat niet. De gedachten- gang, bijvoorbeeld, van Hans Moravec dat de mens zich binnen afzienbare tijd zal gaan downloaden in computersyste- .Üiiiiü'ijH!:.! i 1i -1 i I :!jl: :i 1 :i rsi jrtiiiii:r ILLUSTRATIE UIT BOEK MENS S MACHINE men om 'zich' daar in andere 'levensvor- over de volledige teloorgang van mense- een sf-schrijver. Hij acht de 'socio-econo- men' verder te ontwikkelen, wordt niet lijke emoties in een dergelijke 'bewust- mische gevolgen van de voorgestelde ont- voor lief genomen. zijns-staat'. Moravec, overigens, is pok wikkelingen (om de menselijke geest aan Dery staat, terecht, zeer kritisch tegen- volkomen serieus en evenmin als Stelarc computersystemen te koppelen, red) vol komen irrelevant. Het doet er niet toe wat er met de mens gebeurt, omdat ze zullen worden achtergelaten als de twee de trap van een raket.' Zo langzamerhand is het merendeel van de mensen zich bewust van het feit dat technologie een belangrijk onderdeel vormt van de samenleving. Hoe vergaand de invloed is, is vaak echter onderbelicht. De complexiteit van technologische ont wikkelingen is voor gewone stervelingen bovendien zo groot dat gedachten over de toekomst voor argwaan zorgen. Dery signaleert dan ook: „We bespeuren een grote ongerustheid over de stilzwij gende consensus dat de toekomst het pro duct zal zijn van multinationals en niet van de collectieve verbeelding van de in dividuen die haar eerdaags zullen moeten bewonen.' In zijn boek laat hij juist die subculturen aan het woord die niets te maken hebben met General Motors, Postbank of Philips. Zijn brede invalshoek beslaat het gebied van filosofie, literatuur, kunst, popmu ziek, psychologie, lifestyle, magazines, internet, seks, etc. Sommige zaken zijn al lang bekend; zoals de hoofdstukken over popmuziek en over 'cybersex' bijvoor beeld. Andere zijn verfrissend en ideeën rijk, bijvoorbeeld over 'Digtale Lichaamspolitiek'. De schrijver heeft daarbij helaas de nei ging de zaken spannender voor te doen dan ze zijn. Bij de beschrijving van Ste larc meent hij de man een 'diepe, duivel se lach' toe te moeten dichten. Stelarc heeft een vriendelijke en uitbundige lach waar niets duivels in schuilt. Deze sto rende vorm van overdrijving komt in het boek veelvuldig voor en hangt samen met de typisch Amerikaanse schrijfstijl. Het ontbreken van een namenregister, een reeks verklarende noten van de ver taler wanneer het gaat over onduidelijke Amerikaanse aangelegenheden en een bijzonder slordige vertaling vol anglicis men, maken van Het digitale lichaam af en toe een rommeltje. Dat is jammer. Het onderwerp is daarvoor te interessant. Trouwens: de bezem waarmee Dery al zijn interesses op een hoop heeft geveegd, legt een kritisch en prikkelende visie bloot, maar wordt tegelijkertijd onder het stof geblazen door een overkill. 'Het digitale lichaam'. Cybercultuur in het fin-de-millennium, Mark Dery. Uitgave: Hadewijch/De Prom. Prijs: 44,90. Door Martijn Hover De Amsterdamse historicus Alan Lemmers vond in de 'kel ders' van het Rijksmuseum een collectie scheepsmodellen uit de achttiende en negentiende eeuw. In die jaren waren ze present op alle wereldtenten- toonstellingen; afgestoft en ge catalogiseerd zal een deel van collectie nu weer worden geëxposeerd. De Koninklijke Marine is een ui terst militaire instelling. Het wekt dan ook enige verbazing dat het uitgerekend aan een dienstweigeraar te danken is dat de unieke collectie scheepsmo dellen die de marine in de loop van de achttiende en negentien de eeuw heeft opgebouwd, bin nenkort weer voor het publiek te zien zal zijn. Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan tijdens kantooruren bellen naar: 076-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. Het adres daarvoor is: De Stem, redactie Lijf Leven, postbus 3229,4800 MB Breda. Eindredactie: René van der Velden. Het Rijksmuseum, dat de stuk ken inmiddels al bijna eeuw 'in depot' heeft is van plan de col lectie in elk geval weer deels te gaan tentoonstellen. De dienstweigeraar in kwestie, de Amsterdamse historicus Alan Lemmers, is er zelf ook een beet je verbaasd over. Het was ook grotendeels toeval dat juist hem de taak is toegevallen om de ma- rinemodellencollectie aan de stoffige vergetelheid van het Rijksmuseumdepot te onttrek- ken. „Voor mijn vervangende dienst plicht werkte ik als documenta list bij het Rijksmuseum," ver telt de historicus, die eind vorig jaar promoveerde op zijn onder zoek. „Dat kwam goed uit, want mijn hart ligt bij het museum- werk." Tijdens zijn werkzaamheden stuitte Lemmers op de marine modellen die ergens achteraf in het museum stof stonden te ver garen. Een 'wereldcollectie' trof hij aan. „Maar niemand deed er iets mee," vertelt de onderzoe ker. „De verzameling was één grote puzzel. Van veel stukken was niet bekend hoe of wanneer ze waren vervaardigd of aange schaft. Elk overzicht ontbrak." In eerste instantie werd Lem mers vervolgens belast met het catalogiseren van de collectie. „Dat alleen al was een klus die ruim vijf jaar in beslag heeft ge nomen. Inmiddels staat de hele verzameling op cd-rom. De be doeling is dat de catalogus bin nenkort ook in boekvorm ver schijnt." Lemmers rijk geïllustreerde proefschrift (ook gewoon bij de boekhandel verkrijgbaar) biedt- alleen al bij het doorbladeren een aardig beeld van het giganti sche allegaartje waaruit de col lectie is opgebouwd. Het varieert van een kistje met Noord-Ameri kaanse houtmonsters tot minia tuurkanonnetjes, compleet met een van een schietgat voorzien stukje scheepswand; van een ko peren model voor de eerste duik boot van de marine tot een weer- gave-in-miniatuur van een droogdok, inclusief schip-in- aanbouw. Dat ziet er allemaal bijzonder fraai uit, maar wat is er voor een geschiedkundige nou zo interes sant aan een verzameling antie ke scheepsmodellen en aanver wante artikelen? Volgens Lemmers heeft het te maken met een verschuiving in de interessesfeer van de histori ci. „Je ziet onder mijn collega's de laatste jaren een toenemende belangstelling voor techniekge- Historicus Lemmers tussen de antieke scheepsmodellen. schiedenis. Denk maar aan het standaardwerk over de geschie denis van de techniek in Neder land dat de afgelopen jaren ver schenen is onder redactie van professor Lintsen van de Techni sche Universiteit Eindhoven." De modellencollectie van de ma rine is zo fascinerend, meent Lemmers, omdat zij een beeld biedt van de ontwikkeling van de militaire technologie in de achttiende en negentiende eeuw, een periode die een enorme tech nologische vooruitgang kende. Toen de eerste stukken van de collectie werden vervaardigd, voer de marine nog in houten zeilschepen; aan het einde van de negentiende eeuw waren dat veelal stalen stoomboten gewor den. Die hele ontwikkeling is volgens Lemmers in de verzameling te rug te vinden. De redenen voor het vervaardigen van de model len liepen nogal uiteen, heeft hij uit zijn onderzoek opgemaakt. „Soms ging het om een model dat bijvoorbeeld diende ter on dersteuning van een octrooi aanvraag. Ook waren het wel maquettes die werden ingediend voor bijvoorbeeld de prijsvragen voor technologische vernieuwing die in die, tijd door allerlei ge nootschappen werden uitge schreven." De collectie mag dan in deze eeuw voornamelijk stof hebben verzameld, met name in de vori ge eeuw speelde zij een belang- Uit onderzoek met behulp van de ruimtetelescoop Hubble blijkt dat vrijwel elk groot sterrenstelsel in het centrum een 'zwart gat' heeft, een su permassieve klont materie die onverzadigbaar gassen en he mellichamen opslurpt. Wetenschappers ontdekten de 'astronomische vingerafdruk' van drie zwarte gaten, waar onder een die een half miljard maal massiever is dan onze zon. Uit een bestudering van vijftien andere sterrenstelsel blijkt dat veertien van deze stelsels een zwart gat hebben. De bevindingen vormen tot dusver het sterkste bewijs voor het bestaan van zwarte gaten, die al werden voorspeld in de relativiteitstheorie van Albert Einstein. „Einsteins re lativiteitstheorie is correct," zo luidde het begeleidende commentaar onlangs bij een diapresentatie op een bijeen komst van het Amerikaanse Astronomische genootschap. „Kosmische stofzuigers be staan." Onderzoeker Scott Tremane van het Instituut voor Theore tische Astrofysica in het Cana dese Toronto zegt dat het mys terie van de zwarte gaten hier mee nog niet is opgelost „Maar we zijn ervan overtuigd dat we het hemellichaam heb ben gevonden." Zwarte gaten ontstaan als ma terie op dezelfde plaats opeen wordt gepakt, vaak doordat een ster implodeert. De mate rie wordt dan zo massief dat niets aan haar zwaartekracht kan ontsnappen, ook licht niet. De materie wordt zwart en onzichtbaar. Alles wat in het centrum van het gat terechtkomt, wordt voor altijd uit het universum verwijderd, zo wordt aangeno men. Om aanwijzingen voor het be staan van zwarte gaten te vin den, analyseerden weten schappers de beweging van sterren en uiterst hete gassen bij het centrum van het ster renstelsel op 50 miljoen licht jaren van de aarde. De enorme snelheid waarmee de gassen zich verplaatsten duidde erop dat ze werden aangetrokken door een grote zwaartekracht Gas dat bijna de snelheid van het licht heeft, bereikt een temperatuur van een biljoen graden. (AP) Een varken dat mager, mals en toch smakelijk vlees geeft. Dat moet de droom van menig slager zijn. Luc Janss, onderzoeker aan de vakgroep veefokkerij van de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen, denkt die droom naderbij te brengen. Hij heeft het bestaan van een gen aangetoond, dat verantwoorde lijk is voor de intramusculaire vetvorming. Dat deed de promo tie-onderzoeker door nieuwe re kentechnieken toe te passen op gegevens van kruisingen van het Chinese Meishanvarken en de Nederlandse varkens. Uit de berekeningen van Janss blijkt dat de vorming van vet tussen de spieren toe te schrijven is aan één hoofdgen. Vet is een belangrijke factor voor de mals- en smakelijkheid van varkens vlees. Door identificatie van de hoofdgenen bij varkens wordt het mogelijk gerichter te fokken op eigenschappen als vleeskwa liteit, vruchtbaarheid en vlees productie. Meishanvarkens zijn geen gewo ne varkens. Zij werpen, in tegen stelling tot de Europese rassen, zonder problemen grote aantal len biggen (tot vijftien per worp) en zijn zeer vroeg geslachtsrijp. De onderzoekers hebben zich bij aanvang van het project vooral I toegelegd op het identificeren! van hoofdgenen die bepalen zijn voor de vruchtbaarheid e worpgrootte. Kenmerken over groei, vlee: kwaliteit en intramusculaire 1 vetvorming worden bij het on derzoek meegenomen. Dat hoofdgen de mate van vetvor-J ming tussen spieren bepaalt, is I een onverwacht resultaat in het onderzoek. Consumenten willen vlees dat zo I weinig mogelijk vet bevat. In del fokkerijen is daarom de laatste! jaren veel aandacht besteed aan! het verlagen van het vetgehaltel van de varkens. Het gaat vooralj om het vet dat zich in de s laag vlak onder de huid bevindt I Selectie van varkens met minder spek leidt in de meeste ook tot het verlagen van het vetl tussen de spieren. Dat vet speelt echter een belangrijke rol in d gewenste smaak van het vlees. Fokkers wensen dus een t natie van weinig spek en veel in-l tramusculair vetaanzet. Naar del daadwerkelijke lokalisering vanl het gen dat verantwoordelijk is| voor dat vet wordt nog (ANP) Dankzij de openbaarmaking van Russische en Amerikaanse mili tair-wetenschappelijke gegevens over een van de minst begrepen delen van de aardbol, de Arcti sche Oceaan, is de kennis over het gebied met sprongen toege nomen. „De meest felbegeerde weten schappelijke data zijn nu einde lijk beschikbaar," zei de Ameri kaanse vice-president Al Gore vorige week tijdens een ceremo nie bij de National Geographic Society waarbij de eerste van vier cd's met informatie werd voorgesteld. De discs bevatten miljoenen observaties die de af gelopen veertig jaar door Russi sche en Amerikaanse weten schappers in het Noordpoolge bied zijn verzameld. „Begraven in deze waarnemin gen kunnen oplossingen voor de puzzel van de klimaatverande ring gevonden worden," aldus Gore. Met de openbaarmaking van de 1,3 miljoen waarnemin gen wordt het aantal gegevens over de Arctische Oceaan ver dubbeld. Tijdens de Koude C log werd het NoordpoolgebitiJ door de twee supermachten g zien als een potentieel strijdg bied voor onderzeeboten m kernraketten aan boord. Daaro«| werd veel informatie verzamel over het weer, de oceanen enhi ijs. Na de Koude Oorlog besloot Ge l re de inlichtingendienst CIA Ij vragen de gegevens openl maken zodat de wetenschap er-1 van kan profiteren. Later 1 hij de Russische premier Vite;| Tsjernomyrdin gevraagd of o° Russische gegevens toegevoe konden worden. Wetenschappers van de Amen| kaanse Nationale Oceaan- en At j mosfeerdienst hebben op van de gegevens ontdekt dat ti sen Groenland en Noord-N#*! wegen koud Noordpoolwater -I een soort 'schoorsteen' naar«l bodem zakt. Volgens een wet»j schapper van deze dienst hel de ontdekking bij het begrijp van de wereldwijde verander® gen in het milieu. (AP) FOTO KLAAS KOPPE rijke rol bij het presenteren van Neêrlands grootheid, aldus Lem mers. „De scheeps- en andere modellen van de marine zijn na mens Nederland op zowat elke wereldtentoonstelling in de ne gentiende eeuw te zien geweest." Ook voor Lemmers zelf is de col lectie van eminent belang geble ken, niet alleen uit wetenschap pelijk oogpunt, maar ook voor zijn carrière. „Ik ga binnenkort zelfs bij de marine werken," ver telt de kersverse doctor in de Letteren. „Bij het instituut voor maritieme historie." Techniek op schaal, modellen en het technologiebeleid van de marine 1725-1883', door Alan Lemmers. Uitg. De Bataafsche Leeuw. Prijs 56. De micro-bioloog R. Leurs en het farmaceutisch bedrijf E. Merck hebben de Galenusprijs 1997 gewonnen. E. Merck krijgt de prijs voor het middel Campral dat wordt gebruikt bij de behandeling van alcoholver slaving. De Galenusprijzen worden jaarlijks toegekend aan een on derzoeker die baanbrekend werk heeft verricht op het ge bied van ongebonden farma ceutisch onderzoek en aan een farmaceutisch bedrijf dat een innovatief en betekenisvol ge neesmiddel op de markt heeft gebracht. De prijs is genoemd naar Clau dius Galenus (131-201), ^1 wordt beschouwd als c' legger van de moderne fa cologie. Hij stichtte een i sche school in Rome en »'a! I lijfarts van verschillende 1 zers. Hij zag in dat de effect'1;' I teit van een geneesmiddel n® I afhankelijk is van het tijdst'P van inname, de wijze van tu diening en de kwaliteit van® geneesmiddel. Leurs en Merck krijgen prijzen op 17 februari Utrecht. De researchprijs "1 staat uit 12.500 gulden en gouden medaille. De farma# krijgt alleen een gouden I daille. (ANP) goor Tilly van Uffel pe wereldberoe goy wil niet mee zoon der stieren een paar maande pel sperma meer jdng aan de S-lui slachtsorgaan is verdwenen, maar lUst van de were der weg. „En als oren niet goed zit lijk op te lossen." Niemand weet of zaad ooit nog zal paar maanden g plots dat Sunny Bi king bij zijn geslacl Een antibiotica-ku pie en rust zorgden verdikking in de S waar de penis in no stand ligt - inmidc nen. „Klinisch gezi schijnlijk helemaa Maar hij heeft gee deklust. Hij weige springen," zegt di Bosch. oZo'n stier komt m dertig miljoen jaar recteur Jacob Chai land Genetics, eigei ny Boy, ooit. Maa Boy houdt eens op. Op de faculteit diei de van de universit konden ze vorige verdikking meer vi staat een kleine kaï steking diep naar Milpet-ij. KUUR SHAMPOO mei ioioha-nlie, onde werking, maakt het •niet natuurlijke zijdep beschermt het haai is speciaal geschik anti-roos, is aktief t maakt het haar soepe kalmeert de hoofdhu met proteïne, houdt he glanzend en gemakkei wedt en beschermt het ha 'Natasja" extra mild. 300 __Lavati" liter eenmiidedouci 25% hydraterende crè gLgzwgendehiiid.] kwaliteit, met verzachteni voorkomen, parfumering

de Stem | 1997 | | pagina 22