etje Maas Europees landschap van het jaar Onderwijswereld twijfelt aan nut van verplichte schoolgids Educatief Ecodrome schuwt het vingertje De prijs van de vooruitgang Edet DËSTEM LIJF LEVEN E2 Verplichtingen Houvast Vertrouwen Glossy In Zwolle verrijst nieuw pretpark Consumeren Paviljoen Geldschieter Monorail Oevergebied krijgt stevige oppepper van organisatie natuurvrienden SDAG 22 JANUARI 1997 E1 tekening rené van halderen p het aantal psychosomatische klach- ider werknemers. sma: „Want pesten heeft in eerste in- e stress en op de langere duur ook de Inelijke klachten die daarmee samen- in tot gevolg." eeft geen last meer van die klachten, i ik naar huis ging merkte ik dat mijn [et meer wilde. Dat zei: Els bekijk jij het Nu is dat omgedraaid. Ik heb er weer :r in en kan veel beter voor mezelf op- i. Mijn collega's zien dat ook. Die zeg- ls, jij loopt weer heel anders door de etiger te stoppen. „Maar als dat in blad staat, mag je het toch niet zo- u als flauwekul. Ik wil er binnenkort idsters over gaan praten." Hij wil ook jemen met de GGD om hun advies over icht opgeworpen probleem te verne- ij de GGD zijn niet bijzonder onder de s infectieziekten H. van Krachten van Den Bosch meldt: „Ik zou nu niet di- eheel verbod op wc-rolletjes willen m- j heeft het artikel van de wetenschap- ;t gelezen, maar kan zich er wel iets bi] „Alles op het toilet heeft een heel ho- atie bacteriën. Maar in de regel kom ]e net besmette handen aan zo'n rolletje, ik van het toilet is bijvoorbeeld veel et." Hoewel Van Kruchten verwacht t mee zal vallen', wil hij toch het ard en en bestuderen. Je kunt tenslotte holen en peuterspeelzalen blijven de van wc-rolletjes voorlopig nog we Woordvoerders zeggen het advies van te wachten. „Als die straks zegt date ee aan de hand is, dan zal ik ze 'ate i," zegt directeur C van den Berk van Norbertus-basisschool. ifdkantoor van Edet Nederland bv in iken ze zich weinig zorgen dat het on- 1 leiden tot een verontrustende °a*}n® ame van hun wc-papier mét rollet]^ der J. van Ganzewinkel: „Met de rol liets mis. Alleen op toiletten kunnen >p komen. We weten dat veel kimder lletjes spelen en dat ermee gekn'atse vinden het prachtig dat ons product tweede leven krijgt. Verder vinden WOENSDAG 22 JANUARI 1997 'School timmert zwakke kanten niet op voordeur' Boor Ap van den Berg pvdA-staatssecretaris Tineke Netelenbos van Onderwijs wil haar greep op de kwaliteit van (jet onderwijs vergroten door de invoering van schoolgidsen, waarin scholen in de loop van het komend schooljaar serieus verslag moeten doen van hun doelstellingen, activiteiten en schoolresultaten. De Tweede Kamer neemt hierover in de tomende maanden een defini tief besluit. Schoolleiders heb- hen evenwel weinig puf om hun doorgaans weinigzeggen de 'propaganda-brochures' uit te breiden met wezenlijke in formatie voor ouders en toe komstige studenten. Hoe maak je desondanks de juiste keuze voor de juiste school? „Eigenlijk draait het om één ding," meent rector Jan Nagel van de Eindhovense scholenge meenschap Augustinianum. „Als ouder wil je dat er op die school I mrdt gehouden van je kind. Dat criterium is uiteindelijk bepalend tij de keuze voor een basisschool, maar ook bij de keuze voor een middelbare school." Arie van Rooijen, als pedagoog- I onderwijskundige werkzaam bij de Nederlandse Katholieke Oudervereniging (NKO), fronst zijn wenkbrauwen. „Meneer Na gel gaat wel wat erg kort door de tocht," vindt hij. „Nog steeds uillen ouders het liefst een basis school op de hoek van hun woon straat. De signatuur is één van de motieven. Ook gaan ouders nogal eens af op de verhalen die ze van buurtbewoners over een school opvangen. Slechts een kleine groep ouders trekt erop uit en laat zich door onderwijzers uit gebreid informeren over het rei len en zeilen van een school. Over let schoolwerkplan, de veiligheid op school, de samenstelling van onderwijsteam, de inspraak mogelijkheden, de leermethodie- ken, enzovoorts. Neem degenen dieongeacht de afstand hun keuze laten vallen op een Vrije School of Montessorischool." De invoering van de schoolgids zal in die situatie weinig veran dering brengen, weet ook Van Ouders mogen best weten wat een school aan kwaliteit, activiteiten en schoolresultaten te bieden heeft. oto de stem/ben steffen Rooijen. „Kwaliteit haal je niet uit een stuk papier, dat weet ik ook wel. Maar een schoolgids is een goed instrument om de com municatie tussen ouders en scho len op gang te brengen. Ouders raken steeds hoger opgeleid. Worden steeds mondiger, dus... Ze zijn bij uitstek geschikt om over het onderwijsaanbod van gedachten te wisselen," bena-' drukt de NKO-woordvoerder. Legio schooldirecteuren hebben echter geen zin om veel energie te steken in een schoolgids, die de leek snel inzicht geeft in de kwa liteit van het onderwijs op een in stelling. „Let wel: we zijn de laat ste maanden via circulaires van het ministerie en door cao's over laden met allerlei administratie ve verplichtingen. Daar hebben mijn collega's hun handen al aan vol," meldt de Eindhovense rec tor Nagel, „Je hoort velen inderdaad zeg gen: 'We schonen onze brochures een beetje op, zetten er hier en daar een cijfertje bij en daar moet de staatssecretaris het maar mee doen'. En dan voegen ze eraan toe: 'Knappe inspecteur die mij gaat kapittelen'. Ze vinden dat er spoedeiserider zaken zijn en ik kan ze daarin niet helemaal on gelijk geven." Beter iets dan helemaal niets, re deneert Harm Klifman van de Besturenbond Protestants-Chris telijk Onderwijs (BPCO) als hij de bestaande gidsen onder de loep neemt. „De huidige gidsen bieden ouders toch al enig hou vast. Ze bevatten in elk geval meer dan het obligate praatje van de directeur. En als ze, zoals de staatssecretaris wil, worden uit gebreid met rubrieken, pedagogi sche doelen (waaronder leerling begeleiding) en resultaten kun nen ouders er mogelijk nog beter mee uit de voeten," is Klifmans verwachting. „Ouders mogen best weten wat een school aan kwaliteit te bie den heeft. Dat is belangrijker dan het aantal disco-avondjes. Als scholen duidelijk vertellen waar ze voor staan, dan hebben ouders ook wat te kiezen. En kunnen ze de scholen erop aanspreken. In de trant van: 'U belooft dat en dat wel, maar u doet het niet'. Ook het personeel heeft daar voordeel van, omdat ze precies weten in welk profiel ze moeten passen." Dit laat onverlet dat de keuze voor een bepaalde school in de meeste gevallen wordt bepaald door het kind. Die gaat - zeker waar het een middelbare school betreft - daar waar zijn vriendjes en vriendinnetjes gaan. „Ik ont ken dat niet," erkent Klifman. „MSardeschoolgids heeft höü juist dé bedoeling dé'ouder weer ouder te ldïeit zijn. De ouder weer de keuze te laten maken. De schoolgids neemt de ouder se rieus." Het Cito in Arnhem, het instituut voor toetsontwikkeling, levert in teressante informatie over het onderwijs op scholen. Woord voerder Henny Uiterwijk heeft er evenwel weinig vertrouwen in dat scholen 'hun sterke en zwak ke kanten op de voordeur timme ren, dan wel expliciet vermelden in hun schoolgids'. Hij kan zich de terughoudend heid ook wel enigszins voorstel len. „Wij hebben geen cultuur op dat gebied. In landen als Frank rijk en Engeland worden de schoolresultaten van kinderen in kranten gepubliceerd. De vraag is echter of dat verstandig is. De invloed van het nest waaruit de kinderen afkomstig zijn is name lijk ontzettend groot. Voor de scholen zelf is het natuurlijk wel belangrijk te weten wat ze goed en niet goed doen." Ouders kunnen door cijfermate riaal geheel op het verkeerde been worden gezet, meent Uiter wijk. „De algemene resultaten op een zwarte school zullen waar schijnlijk minder zijn dan die op een overwegend witte school. Maar dat zegt geen klap over de kwaliteit van het onderwijs. Het niveau op de zwarte school kan beter zijn dan dat op de witte school, hoewel dat in eerste in stantie niet uit de kille cijfertjes blijkt. Ondanks lage scores en kinderen uit een laag sociaal mi lieu, kun je het toch goed doen," waarschuwt de Cito-woordvoer- der. Dus ook al vatten schooldirecties hun taak ten aanzien van de schoolgids redelijk serieus op, dan nog is een objectieve kwafi- teitstoets schier onmogelijk uit te voeren. „Ouders en kinderen die zich bijvoorbeeld blindstaren op de doorstroming naar het gymna sium, laten zich op het verkeerde been zetten," waarschuwt ook BPCO-woordvoerder Klifman. Daar komt bij dat menige ouder zich zal laten leiden of misleiden door de Uitvoering van schoolgid sen. Klifman: „Natuurlijk, de uit eindelijke waarde van de school gids zal nog moeten blijken. Maar het zal toch niet zo zijn dat de meeste ouders vallen voor een schoolgids met een glossy kaft? Ik hoop in elk geval dat men daar doorheen weet te prikken." OoorPaul van der Steen De overvolle markt van pret parken verwelkomt half juni een nieuwkomer, het Ecodro me in Zwolle. Een attractie met een educatief karakter en met als thema milieu. Niet belerend, maar wel met een boodschap. ja, G. Bootsma, directeur van de «selhallen in Zwolle, kent de dramatische geschiedenissen educatieve parken in Neder land: de Flevohof, het Areheon. «redden het niet. Toch heeft mj bet volste vertrouwen dat mjn' educatieve milieupark, het tcodrome, niet eindigt in een nachtmerrie. Volgens J. Bertus, directeur van a Club van Elf - het samenwer- •gsverband van Nederlands Wste dagattracties -, zijn Wucatieve parken niet bij voor at tot mislukken gedoemd. ™)k naar de dierentuinen. Die het uitstekend. Maar zij ™hen hun positie al verwor- En dan nog moeten ze conti- dingen blijven ont- Mtelen en blijven investeren." bt p Winc't er §een doekjes om: J Ecodrome kan slagen, maar ijk krijgt het park het »0m het als nieuwkomer te en op een overvolle markt e onze is geen sinecure." ei1 Pretpark met een boodschap Pm? ®00tslua het Zwolse "tome, dat door de IJsselhal- „i wordt beheerd. „Dat klinkt (I lelijker dan het bedoeld is. •eten ons af gaan vragen of "el zo door kunnen blijven 1,1 ®et consumeren. Dat wil- We onze bezoekers duidelijk en. Op een ongedwongen mJ®. zonder het belerende yjigertje." ul^drome wordt een combi- e van tentoonstellingen en bes. In wagentjes kunnen Hit Wrs 'een re*s d°°r de tijd' Bootsma: „Al rijdend Je het ontstaan en de ge- aan zich voorbij trek- Z- UM 'edenis ken. Met allerlei spectaculaire effecten." In de speeltuin is het thema af valscheiding. Dat betekent een draaimolen in de vorm van een afgekloven appel (gft), klimmen in een gigantisch soepblik en glijden in een voor de glasbak bestemde fles. Het park krijgt ook een variant op de oeroude Bedriegertjes. „Het is een soort quiz. Een fout antwoord levert een nat pak op." Wat rustiger en droger amuse ment bieden de diverse tuinen en een kas met als trekker een ske let van een allosaurus, een vlees etende dino. Het vijf meter hoge en twaalf meter lange beest is - in bijna complete staat - opge graven in de Verenigde Staten. „Echt een bijzonder exemplaar," aldus Bootsma. „Het heeft ons zo'n tweehonderdduizend dollar gekost. In Europa heeft alleen het Natuurhistorisch Museum in Parijs eenzelfde skelet." Blikvanger van de Zwolse at tractie wordt het Ecodrome-pa- viljoen, een gebouw dat in 1992 op de Floriade in Zoetermeer te zien was. De hoofdstad van Overijssel kocht het voor het symbolische bedrag van één gul den. Op het terrein van het toe komstige park wordt het nu op nieuw opgebouwd. „Een hele puzzel," aldus Bootsma. „Gezien het prijskaartje hadden we beter iets compleet nieuws neer kun nen zetten. Al hebben nu wel iets heel moois." Al met al moet het gebodene - geregeld aangepast aan trends en tijdgeest - voldoende zijn om het Ecodrome bestaansrecht te geven, verwacht Bootsma. „We hebben als IJsselhallen het voor deel dat we een dochter zijn van de Libéma Groep, die ervaring heeft opgebouwd met parken als de Beekse Bergen en het Autot- ron. En we hebben geen over spannen verwachtingen. Het uit gangspunt is 120.000 bezoekers per jaar. Dat moet haalbaar zijn." „We hebben niet de illusie dat Limburgers voor een dagje Ecodrome naar Zwolle komen. Maar ze komen waarschijnlijk wel, als ze hier in de buurt op vakantie zijn op een camping of in een bungalowpark op de Vel- uwe of in West-Overijssel." Een voordeel is volgens Bootsma ook dat het Ecodrome niet net als het Areheon in Alphen aan den Rijn al bij de start wordt op gezadeld met huizenhoge, finan ciële lasten. 22 miljoen gaat het park kosten maar dat bedrag is grotendeels geschonken. De be langrijkste geldschieter is Zwol le, dat met twaalf miljoen over de brug kwam. De gemeente, die vorig jaar de honderdduizendste inwoner verwelkomde, profi leert zich de laaste tijd als 'groe ne stad'. Voormalig burgemees ter L. Hermans - tegenwoordig Commissaris der Koningin in Friesland - was een van de ini tiatiefnemers voor het Ecodro me. Zijn opvolger en VVD-colle- ga J. Franssen maakte het kar wei af. Behalve de gemeente stopten ook een aantal ministeries, de provincie en het Zwolse be drijfsleven enkele miljoenen in het park. Bootsma: „We hebben dus nauwelijks kapitaalslasten." Overigens zijn er ook zaken die het Ecodrome heeft afgekeken van het inmiddels ter ziele gega- ne Areheon. Het historisch the mapark had plannen voor een monorailverbinding met het NS- station in Alphen aan den Rijn. In Zwolle wordt dat idee wel licht opgepakt. Gesprekken zijn gaande over een monorail die het station met het Ecodrome verbindt en die van daaruit nog doorrijdt naar de Hogeschool Windesheim, het grote hbo-cluster in de Overijs selse hoofdstad. Toch komen er bij het Ecodrome ook parkeerplaatsen. Milieupark of niet. „We maken onszelf niets wijs," zegt Bootsma. „De meeste dagjesmensen komen waar schijnlijk toch gewoon met de auto." Het Zwolse Ecodrome, zoals het er komende zomer uit moet zien. Door drs. J. Paalman Wie vroeger voor zijn beurt ter wereld kwam kreeg het niet makkelijk. Werd je voor de dertigste week geboren, dan had je eigenlijk nauwelijks kans om te overleven. Niets aan te doen. De grenzen zijn nu fors verlegd. Neonatologen, kinder artsen die gespecialiseerd zijn in de behandeling van het pas geboren kind, houden nu steeds jongere en lichtere kinderen in leven. Iedereen weet dat daar een prijs voor wordt betaald, want hoe lichter en jonger hoe groter de kans op enigerlei han dicap. Alleen weet niemand exact hoe hoog die prijs wel is. Tot in de jaren zeventig gold een zwangerschap van 28 weken als absolute ondergrens waaronder geen levensvatbaar kind gebo ren kon worden. Dat heeft alles te maken met het feit dat de longetjes pas rond de 32e week rijp genoeg zijn om zonder pro blemen zelfstandig te kunnen ademhalen. Tegenwoordig kan men met medisch kunst- en vliegwerk die kinderen wel in leven houden en nu is de 24e week de absolute ondergrens omdat dan pas de longblaasjes dun genoeg zijn om zuurstof door te laten. Daarom liggen er steeds meer kindjes met een zeer laag ge boortegewicht op de couveuse afdelingen. Tegenwoordig is een kleine helft van alle kinderen die daar liggen lichter dan 1500 gram en twintig jaar geleden was dat nog geen tien procent. Men begon er toen, bij gebrek aan resultaat, ook minder snel aan. Het gaat hier om heel wei nig kinderen, zo'n duizend per jaar, iets meer dan een half pro cent van de 200.000 kinderen die in Nederland elk jaar wor den geboren. Maar omdat ze steeds meer in leven worden ge houden en omdat hun levens kansen in de afgelopen twintig jaar spectaculair zijn gestegen, kom je ze steeds vaker tegen. Hun leventje begint als een lan- gé'kriö'kpartij onl'te oVetïévëh. Lücey, de hoofdredacteur van het medisch tijdschrift Pedia trics, beschreef het aldus: „Het te vroeg geboren kind komt te recht in een hectische, koude, lawaaiierige en schel verlichte wereld gevuld met mysterieuze apparatuur en bevolkt met ge maskerde vreemdelingen. Bijna alles wat voor of met het kind gedaan wordt doet pijn. Die pijn voelt het kind maar kan die niet uiten. De pasgeborene die kunstmatig wordt beademd kan niet huilen en kan wekenlang ook niet normaal worden ge voed. Men prikt alsmaar in zijn hielen voor bloed. Dag en nacht dreunt de beademingsappara tuur om lucht in de longetjes te blazen en om het leven te be houden - maar tegen welke prijs?" Ademhalingsproblemen zijn een groot gevaar voor het kind, maar ook de toegenomen kans op hersenbloeding als het kind 26 tot 28 weken oud is. Dan is de goed doorbloede laag waar uit de hersencellen zich ontwik kelen zo fragiel dat het makke lijk scheurt als de druk in de schedel al te zeer schommelt. Daarmee neemt de kans op een handicap be langrijk toe. De grotere kans op spasticiteit, doofheid, blindheid, een waterhoofd en een latere gees telijke achter stand is de prijs die we betalen voor de neona- tologische vooruitgang. Hoe groot die prijs precies is weten we niet precies. In de ja ren zeventig had een op de drie kinderen met een extreem laag geboortegewicht een of meerde re handicaps. Tien jaar later was dat al teruggelopen tot 16 procent, waarvan 11 procent met een lichte en 5 procent met een zware handicap. Tijdens het beroemde Pops-onderzoek aan de Leidse universiteit volgden drie kinderartsen vijf jaar lang een groepje kinderen met een geboortegewicht van 1500 gram of minder (met als laagste ge wicht zo'n gram of 700!). Uit dat onderzoek bleek dat deze kinderen een vier keer grotere kans hebben op een handicap. In het blad Patient Care van september vorig jaar staat be schreven hoe het met tachtig kinderen is vergaan die vanwe ge hun extreem lage gewicht in het Rotterdamse Sophia Kinde rziekenhuis in een couveuse hadden gelegen. Op de echo was te zien dat de helft van hen een lichte dan wel zware hersenbe schadiging had opgelopen. Zo'n echo bleek veel betrouwbaarder te zijn als methode om te voor spellen hoe het met het kind zou gaan dan vrijwel al het verdere onderzoek samen. Bij de 40 pro cent van de kinderen bij wie de echo verwijde hersenholten liet zien had bijna de helft later last van lichte neurologische afwij kingen en was tien procent later spastisch. Van de kleine groep kinderen (tien procent) bij wie de herse nen ernstig beschadigd waren, was later bijna iedereen doof, blind, spastisch of geestelijk achter. Uit dit onderzoek kwamen een paar opvallende zaken naar vo ren. In de eerste twee jaar valt over de latere geestelijke ont wikkeling Vanhet' 'kind heel weinig te zeggen. Van alle kin deren die >op' hün tweede een duidelijke geestelijke achter stand hadden bleek eenderde anderhalf jaar later een geeste lijke handicap te hebben, had eenderde een lichte geestelijke stoornis met gedragsproblemen als hyperactiviteit en was min stens eenderde volkomen nor maal. Kinderen veranderen na melijk voortdurend, dat is bijna hun kenmerk. Bovendien gaan deze kinderen in het eerste jaar in ontwikkeling achteruit! Nie mand die het begrijpt, maar in het buitenland is precies het zelfde fenomeen waargenomen. Maar aan de andere kant, dat is weer het goede bericht, zijn heel wat van die kinderen in staat om een ontwikkelingsachter stand in te halen. De omgeving blijkt een belangrijke factor daarbij te zijn, en dat is ook een goed bericht want dat wil zeg gen dat je vaak wat aan die ont wikkelingsachterstand kunt doen. In Amerika behandelt men deze kinderen daarom heel intensief en heel vroeg om late re gedragsproblemen voor te zijn. Met redelijk succes naar het schijnt. Door John van Oppen Het oevergebied van de Maas is tijdens de jaarvergadering van de Naturfreunde Interna tionale (NFI) uitgeroepen tot Europees Landschap van het jaar 1997/1998. Toerisme, eco logische landbouw, streekge bonden ambachten en regio nale producten krijgen gedu rende die periode een stevige oppepper van de NFI, een or ganisatie van natuurvrienden die zetelt in Wenen en tevens dienst doet als onafhankelijk adviesorgaan van onder meer Unesco en de Raad voor Europa. Met een aantal van 600.000 leden die werkzaam zijn in circa 3500 plaatselijke werkgroepen, met 39 beroepsmatige medewerkers en ongeveer 35.000 vrijwilligers be hoort de NFI wereldwijd tot de al lergrootste milieu-organisaties. Via evenementen, reizen, congres sen, cursussen, projecten en acties zal de NFI het landschap van de Maas de komende tijd internatio naal in de schijnwerpers zetten. „Met een lengte van 925 km is de Maas een van de belangrijkste ri vieren van Europa en de levens ader van drukbevolkte gebieden Met een lengte van 925 km is de Maas een van de belangrijkste rivieren van Europa en de levens ader van drukbevolkte gebieden in Frankrijk, België en Nederland. foto ed van alem in Frankrijk, België en Neder land," aldus NFI-president Her- bert Brückner in een toelichting op de uitverkiezing. De NFI kiest om de twee jaar het Europese landschap. Het gaat dan steeds om een grensgebied, In het jaar 1995/1996 viel de eer te beurt aan de Alpen; de keer daarvoor ging alle aandacht naar de mon ding van de rivier de Oder, aan de grens van Duitsland en Polen. Het nieuwe project heeft als naam 'Beter leven met de Maas'. Volgens Brückner wordt het jaar van 23 tot 25 mei a.s. officieel ingeluid, tijdens een feestelijke bijeenkomst aan de Grensmaas in de Belgische plaatsjes Dilsen/Stokkem en Maasmechelen. Van Nederlandse zijde wordt de NFI gevoed door het in Amsterdam gevestigde Ni- von, het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vrienden. Volgens Diederik Mö- nch, woordvoerder van het Nivon, wordt tijdens het actiejaar werk gemaakt van het herstel van het Maasheggen-landschap. Ook wor den de oevers plaatselijk ver hoogd, zodat de oeverzwaluw weer nesten kan bouwen. In de loop van het 'Europese jaar van de Maas' verschijnt verder een reisgids in zes talen, waarin alle aandacht uitgaat naar streekge bonden ambachten, typisch regio nale producten, cultuurhisto rische bijzonderheden en ecologi sche landbouw. Tijdens regionale bijeenkomsten in onder meer Rotterdam, 's Her togenbosch, Nijmegen, Venlo, Roermond en Maastricht worden boeren, horeca-, recreatie- en an dere ondernemers attent gemaakt op de kansen die het ecologisch toerisme langs de rivier biedt, nu een internationale organisatie met een achterban van 600.000 men sen er twee jaar lang aandacht aan besteedt. Met de regionale autoriteiten be spreekt de NFI in dezelfde periode bestaande problemen, zoals het hoogwater en de vervuiling, om te komen tot concepten voor duurza me regionale ontwikkeling. Vaar-, wandel- en fietsroutes worden verbeterd, onder meer door de aanleg van klaphekjes, overstapjes en het toegankelijk maken van de oevers. Verder komt er een Maas-Schwalmpad dat Midden-Limburg met de Duitse grensstreek verbindt. Die route kan tevens als lus dienen in het befaamde Pieterpad, dat tussen Nijmegen en Maastricht al gro tendeels de oevers van de Maas volgt. De stad Maastricht krijgt in de loop van 1998 een internatio naal congres met als thema 'de prijs van de Maas'. Daarin wordt getracht om 'onvergelijkbare' fac toren met elkaar in verband te brengen. Zo wordt berekend hoe veel het kost om het drinkwater in Rotterdam schoon te krijgen, zo lang er in Wallonië ongestraft ge loosd mag worden op de rivier. Tegelijk zal onderzocht worden hoeveel het drinkwater kost als de vervuiling meteen aan de bron wordt bestreden.

de Stem | 1997 | | pagina 21