'Schaatswedstrijden nooit routineklus' ■TCliia BUURT 10% KORTING UIT DE nïïïïTïïi Sas Zandstraat verlicht 'We proberen ze gewoon een gezellig weekeinde te geven' WARM AANBEVOLEN OPRUIMING J. de Coca alsoptocht BALANSOPRUIMING ROLLUIKEN ÉÉN TIENTJE 'Bakker Jan' garage in ar vervuild 1.98 3.98 NIEUWS Bolwerk en van start DB STEM ZEELAND C4 Organisator Giel van Westen komt in St. Anna ter Muiden bij van Zwinstedentocht Harold Goethals uit Sas van Gent vraagt zich af waar alleenstaanden op zaterdagavond zijn Vanaf donderdag 23 januari a.s. wordt er weer brood gebakken in BIERVLIET door Eddy en Marijke de Block. Donderdag, vrijdag en zaterdag een lekkere attentie voor iedere klant. V.O.F. Bakkerij de Block Markt 16 4521 BN Biervliet Tel. 0115-482296 met volledige garantie Goud Seiko Pulsar op alle niet afgeprijsde artikelen Steenstraat 10, Hulst, 0114-312214 Schoen- en bporthuis Wist u dat u bij 'Bakker Jan' 22 JANUARI 1997 C3 agrarische commissie houdt Lsdag 25 februari een bijeen- t waar het spel 'speel- tmte voor vrouwen' wordt ïouden. Dit gaat over van- fsprekendheden en keuzes agrarische vrouwen. Even- 3 in de Gentse Poort, aan- g 19.30 uur. erneuzen IÉ DANSANT - In het Zuid- idtheater wordt zondag 26 ïuari weer een thé dansant lhouden. pze duurt van 14.00 tot 16.45 De zaal gaat om 13.30 uur len. De organisatie is in han- van dansinstituut Adrie bmelink. is, starten morgen de Bolwerk in Terneuzen. Het te rug 111 WOENSDAG 22 JANUARI 1997 implaan en de inrit van de par- De werkzaamheden duren tot |ijnbussen en (brom)fietsers ge- heldeboulevard-Stadhuisplein- |r zal vanaf morgen gebruik moe- li genoemde periode te vervallen. Ik van een tijdelijke halte aan de leerterrein tegenover de ingang Bolwerk, zijn vanaf morgen be- hplaan en via de Van Steenber- Nutsbedrijven heeft van de fegen de openbare verlichting pan te passen. chting aan te leggen aan de kant an de weg waar bomen en be bouwingen staan," zegt een pro- inciaal woordvoerder. „De be woners van Zandstraat hadden rover geklaagd dat het onder de lomen nogal donker is." poor de nieuwe, sterkere, ver lichting komen de verkeersobsta kels in het donker beter uit. Kwestie van veiligheid," zo Iverd gezegd. Us de, nu nog provinciale, weg loor de Zandstraat is aangepast vordt hij overgedragen aan de jemeente Sas van Gent. van het terrein van een gara- fcn Oostburg is ernstig veront- td waarop tot 1993 een benzi- Jringszuilen' stonden is verontrei- |en. Ook het grondwater ter plek- it zich onder de veenlaag bevindt, [omvang van de vervuiling is nog ot op 2,5 meter diepte een olie- of ticie spreekt van een ernstige bo- ïgsnoodzaak aanwezig is. En wel (leeggemaakte) benzine- en die- grond af te graven en te reinigen, neens gereinigd en vervolgens via leten worden opgegraven, verwij- 1 de 'mooiste carnavalsoptocht ag 24 en zaterdag 25 januari in deze datum worden de start- niet meer inschrijven. hoek van de Kloosterlaan en de Paul Krugerdreef. Voorheen ging men via de Paul Krugerdreef en de Canadalaan terug naar het op stelterrein op het Vlaanderen- plein. Iedereen die deze optocht op zon- 9 februari wil aanschouwen wordt verzocht de doorgaande routes vrij te houden. Ook de straten Waar de optocht door trekt - Vlaanderenplein, West- dam, Poelstraat, Stationstraat, Westkade, Westsluis, Klooster laan en Paul Krugerdreef - die nen autovrij te zijn om de door gang van de optocht te garande ren. De optocht start om 14.45 uur. Niet alleen de grote wagens, maar vooral de vele loopgroepen geven weer acte de présence. Om al deze leutfanaten een hart on der de riem te steken, organiseert de carnavalsstichting De Bete koppen sinds jaar en dag een wa genbouwersbal bij Staf en Melda. Zaterdag 25 januari is het weer zover. Vanaf 20.00 uur barst het feest in De Engelenroos los, waarbij diverse Sasse dweil bands voor de muzikale onder steuning zorgen. Diverse wagen bouwers zullen door prins Ade- lein I tijdens deze avond in het zonnetje gezet worden voor hun inzet. Door Fred Rabout Sluis - Giel van Westen ligt 'bij te komen' op de bank in zijn fraaie optrekje aan de Singel in het pittoreske St.- Anna ter Muiden. Het is al weer even geleden dat René Ruitenberg de Zwinsteden tocht won. Van Westen, 63 jaar, bezig aan zijn 25e jaar als voorzitter van de ijsclub die sinds het samengaan met het Belgische Damme 't Zwin heet, heeft drukke tijden ach ter de rug. Wanneer het begint te vriezen, komt er werk aan de winkel.' Extra werk, want dagelijks draait Van Westen nog mee in het Hof van Brussel, de zaak waar hij jaren met zijn vrouw de scepter zwaaide en die hij nu samen met zijn zoon runt. Als het vriest, hoeven ze in het Hof van Brussel niet al te veel op Giel te rekenen. De telefoon staat roodgloeiend. Is het ijs al vrijgegeven, wanneer starten de toertochten, waar kun nen we inschrijven, wanneer en hoe laat begint de wedstrijd Sluis-Brugge-Sluis, wanneer is de Zwinstedentocht en vele ande re vragen moeten beantwoord worden. Van Westen: „Schaatsen op natuurijs laat zich nu eenmaal niet plannen. Het gaat vriezen en als het ijs dik genoeg is en wordt vrijgegeven, moeten de handen uit de mouwen gestoken worden. Van dag tot dag is het dan orga niseren." .Verder kun je eigenlijk niet plannen. Dit jaar hadden we wat meer speling, want het was tot nu toe een aantrekkelijke winter voor ons soort mensen. De weer- berichten moeten dan nauwlet tend in het oog gehouden worden. Het organiseren van schaatswed strijden op natuurijs zal nooit een routineklus worden. Het is han delen geblazen. Als het even kan nooit uitstellen." Overlevenden Van Westen rolde in 1972 in de ijsclub. „Jopie Smoorenburg en lonny Batselaere, samen met Jan Grahame en André Vermeersch nog steeds present, kwamen bij mi) in de zaak. Ze waren toen ei genlijk de enige twee overleven den van een wegkwijnende ijs- club en dit terwijl we hier met het kanaal van Sluis naar Brugge toch zo'n prachtige accommoda tie hebben. Ik heb ja gezegd, zo als ik ook ja heb gezegd tegen de plaatselijke voetbalclub. We moeten nooit jaarlijks aan de oak, maar als er eenmaal ge schaatst kan worden is de inten- siviteit hoog. Dan heb ik nachten dat ik maar een paar uur mijn bed voel." De Zwinstedentocht is ongetwij feld het paradepaardje van de Mime ijsclub. In 1986 werd hij voor het eerst verreden. Andries Kasper kwam hem winnen vóór Rein Jonker. Kasper is sindsdien een vriend gebleven van Van Westen. Hij logeerde al een aan tal keren op St.-Anna. Men stond er toen versteld van hoe men in godsnaam die grote namen naar Sluis kreeg. Bij de tweede editie, dit jaar op 9 januari, stonden er zowaar nog meer 'goden van het natuurijs' op de deelnemerslijst. Men was er zelfs in geslaagd Elfstedenwin- naar Henk Angenent naar Sluis te halen. Er zal dus wel flink in de geldbuidel getast zijn. Van Westen laat op dit punt niet het achterste van zijn tong zien. „We hebben ze goed verwend en hebben connecties, dat is in de gehele wereld en dus ook in de schaatswereld van groot belang. Op vrijdagmorgen, de dag voor de Elfstedentocht, kregen we van Joop Bezembinder, de grote man van het nationale marathon- schaatsen, het groene licht voor onze Zwinstedentocht. Hij mocht van de KNSB op woensdag verre den worden." Handelen „En toen was het handelen gebla zen. Hebben ze in het café-res taurant niets meer aan me. Ik heb gelijk Andries Kasper gebeld en die heeft de mannen voor, na en tijdens de Elfstedentocht voor ons vastgelegd. Connecties en nog eens connecties. Daarnaast hebben we hier veel medewer king gehad. Ronny Clyncke van hotel De Wielingen heeft een aantal kamers belangeloos be schikbaar gesteld. Daar heeft Henk Angenent ziek op bed gele gen. Dat zijn de meeste jongens niet gewend. Het is jakkeren naar een wedstrijd. Vaak in de auto omkleden en schaatsen. Het zijn harde jongens." Pucliciteit kregen Van Westen en zijn mannen genoeg. Ook nega tieve, want het ijs was gewoon belabberd. „Ik heb die grote jon gens daar niet over horen klagen, maar moet toegeven dat het slecht was. Ik bestrijd dat dit aan ons lag. We konden er immers maar op nadat er sneeuw op was gevallen. We hadden er eerder op gekund, maar dat zou tegen de afspraken geweest zijn die we met de plaatselijke overheid had den gemaakt. Het punt is dat als er een trekker op het ijs ver schijnt er ook gelijk horden schaatsers verschijnen. Op dat moment was het ijs daar nog te zwak voor." „Toen we er eenmaal op mochten, konden we het niet meer goed krijgen. Met man en macht - de nacht voor de Zwinsteden heb ben we de gehele nacht doorgere den met ons materiaal - is er door onze jongens gewerkt. Er is zelfs nog een tractor naar de ruim drie meter diepe bodem bij de brug van Oostkerke verdwenen. Gelukkig bleef de bestuurder on gedeerd. Daarom juist vind ik het jammer dat de Zeeuwse schaat sers ons in de kou hebben laten staan. Het evenement was er ook een voor hen. Ze maken het niet dagelijks mee om met de gebroe ders Ruitenberg, Jan-Eise Krom kamp, Andries Kasper, Ruud Borst, Peter Baars en noem maar op te schaatsen. Dan Fop Fop Fonteijne, de veteraan uit Haam stede. Die kwam tenminste aan de start." Eerder „Dat het ijs slecht was, kon ik ook wel zien. We zullen in de toe komst gewoon moeten proberen er eerder bij te zijn. Afspraken maken met de politie dat wij, en alleen wij, wat eerder op het ijs mogen om de ijsvloer in juiste conditie te houden. En geloof me, lang zullen we daar niet op móe ten wachten, want er komt nog, voor we 1 maart, op de kalender hebben ijs op de vaart. Dan hoop ik dat de rest van Nederland ook weet dat Sluis zijn belastinggeld naar minister Zalm stuurt, want met name op de vaderlandse televisie was men geografisch ook wat ontregeld." Door Michel Reijns Sas van Gent - Nu bijna tien jaar vormt Harold Goethals, samen met vier anderen, het bestuur van de alleenstaande- ivereniging Sas van Gent. In al die jaren heeft hij het aan tal bezoekers van de maande lijkse dansavonden met pijn In het hart achteruit zien gaan. ■De alleenstaanden vragen zich af wat ze op die avonden moeten doen, terwijl wij ze alleen maar e® gezellig weekeinde proberen fe geven," zegt Goethals. Samen met de alleenstaanden- £lubs in Koewacht en Schoondij- ta is die in Sas van Gent één van fe laatste die is blijven bestaan w die momenteel redelijk goed bezocht wordt. Door de hoge leeftijd van het bestuur moest de alleenstaandensoos in Hulst stoppen en in Terneuzen zijn eer- dere pogingen tot de oprichting j'an een club door gebrek aan be- angstelling en financiële midde- mislukt. Vriendschap Momenteel heeft opnieuw een vijftal personen een alleen- staandenvereniging in Terneuzen °Pgsricht, genaamd De Vriend schap. Penningmeester A. Boek cel benadrukt echter dat zijn vereniging geen enkele binding ™aft met de andere drie. „We "ebben helemaal niets met ze te ®aken. Wij zijn een vereniging ®et betalende leden, die andere jjrpniseren slechts een maande- hfce soos." De Vriendschap telt Hiiuenteel 26 leden en houdt de jonden in de bovenzaal van café er Nose in Terneuzen. -Gnze eerste avond was een echte "°P door de slechte muziek, maar at is nu verbeterd," zegt Bock- Hel, die geen samenwerking eirziet met bijvoorbeeld de soos Sas van Gent, waar ook veeD uit Terneuzen naartoe Harold Goethals uit Sas van Gent ziet het aantal bezoekers van de maandelijkse dansavonden voor alleenstaanden met pijn in het hart achteruitgaan. foto wim kooyman gaan. „De mensen moeten vrij zijn om te gaan en staan waar ze willen." Bockstael, die zelf in het verleden de soos in Sas van Gent of Schoondijke weieens bezocht, vindt de sfeer op die avonden niet prettig. „Het zijn voornamelijk kliekjes en daar kom je nauwe lijks tussen en er zijn bijna alleen maar gehuwden. Onze vereniging is speciaal voor alleenstaanden." De bijna 70-jarige Goethals ziet de club in Terneuzen eveneens niet als een concurrent. „Zeker niet. Ik hoop zelfs dat die club het wel voor elkaar krijgt om de al leenstaanden in Terneuzen op za terdagavond naar de soos te krij gen. Ik verwacht niet dat wij hier in Sas van Gent hinder zullen on dervinden van dit initiatief. Men sen die dichter bij Terneuzen wo nen, kunnen dan daar een gezelli ge avond doorbrengen. Daar is het uiteindelijk allemaal om te doen." De alleenstaandenclub in Sas van Gent is nu ruim twintig jaar gele den opgericht. Het doel was om de alleenstaanden in de omgeving met live muziek, dansen en een bingo door het eenzame weekein de te helpen. Goethals, sinds 1980 alleen staand en sindsdien bezoeker van de soos, ondersteunt dit doel. „De weekeinden zijn voor alleenst aanden van alle leeftijden ver schrikkelijk. Met een avond dan sen of gezellig bijpraten is dat absoluut niet meer het geval." Het idee sloeg aan en langzamer hand kregen de avonden ook de bestemming om mogelijk een nieuwe partner te ontmoeten. El ke maand zochten ruim 130 al leenstaanden hun vertier in De Speye te Sas van Gent, met uit schieters van 150 tot 160 bezoe kers. In de loop van de jaren is het aantal bezoekers steeds min der geworden. „We hebben nu gemiddeld 110 bezoekers, maar soms komen we nog niet aan de honderd," zegt Goethals bezorgd. Duidelijke oorzaken van deze ontwikkeling kan Goethals ech ter niet geven. „De soos mag al lang eigenlijk geen alleen- staandenavond meer genoemd worden." Zo'n vijf jaar geleden moest het bestuur een keuze ma ken over hoe de soos in de toe komst zou kunnen blijven be staan. Het aantal bezoekers liep snel terug en het was op dat mo ment de keuze tussen óf stoppen óf ook gehuwden toelaten op de soos." Sindsdien is er als het ware een vrije toegang voor iedereen en is de soos voorlopig gered, maar het aandeel van de alleenstaanden is ver teruggelopen. „De leeftijd van de alleenstaanden is hoger geworden. De soos duurt tot één uur 's nachts, maar ze gaan steeds vroeger naar huis en er is onvol doende sprake van nieuwe, jon gere bezoekers. Zij vragen zich af wat ze daar moeten doen. De drempel is te hoog voor hen om daar alleen binnen te stappen en bij vreemden aan tafel plaats te nemen," zegt Goethals. Kosten Behalve deze ontwikkeling ziet Goethals nog andere mogelijke oorzaken. Zo is er regelmatig een vervoersprobleem voor alleenst aanden naar de verschillende avonden en gaat de toegangsprijs van drie rijksdaalders, die al sinds de oprichting van kracht is, ook een rol spelen voor hen die krap bij kas zitten. Om de soos in stand te kunnen houden, volgen op de avond zelf nog een bingo en een verloting, waar uiteraard ook kosten aan verbonden zijn. „Samen met enkele consumpties en eventueel een bedragje voor diegene die ze naar de soos brengt, levert dat voor sommigen toch problemen op," vertelt Juweliers-Horlogers rmffl»,fI.IiiYi Alle kinder-, jongens- en meisjesschoenen 50-75KORTING Alle Verhulst en Högl dames-, steun- en gemakschoe nen, ook nieuwe modellen NU 20% KORTING Herenschoenen TOT 75% KORTING Sportschoenen en -kleding vele bekende merken TOT 75% KORTING Het is al weer even geleden dat René Ruitenberg de 1997-editie van de Zwinstedentocht won. foto's camile schelstraete Marktstraat 11, Aardenburg, Tel. 0117-491314 Goethals. „Wij hebben de inkom sten echter hard nodig om deze avond elke maand weer te kunen organiseren met live muziek en enkele prijsjes bij de verloting. Een verhoging van de entreeprijs kunnen we niet maken en is dan ook absoluut niet aan de orde." Door de centrale ligging van Sas van Gent mag de soos zich nog steeds verheugen in een redelijke belangstelling. Vanuit België ko men eveneens de alleenstaanden en gehuwden één keer in de maand naar Sas. „Wij hebben be zoekers uit heel de regio en van verschillende leeftijden, zo onge veer vanaf veertig jaar," zegt Goethals. Feestdagen „Het zou jammer zijn als dit ook nog verloren zou gaan," zegt hij met ferme stem. De ontwikkeling in Zeeuws-Vlaanderen ziet er echter niet rooskleurig uit. Zowel in Schoondijke als in Koewacht gaat het bezoekersaantal ook naar beneden. De soos in Schoon dijke dreigt zelfs binnenkort al te moeten stoppen. Het huidige be stuur moet door de leeftijd en ge zondheidsproblemen het werk neerleggen en opvolgers hebben zich tot op heden nog niet ge meld. „Ik hoop echter dat het initiatief in Terneuzen aanslaat. Het blijkt vaak genoeg dat er voldoende be langstelling is voor dit soort avonden. We kunnen natuurlijk niemand verplichten om te ko men, maar soms vraag ik me af waar die alleenstaanden zijn op zaterdagavond," zegt Goethals. In de maand van de feestdagen, die traditioneel moeilijk is voor alleenstaanden, is het extra druk op de soos. Met een Sinterklaas avond en een avond rond de kerstdagen hoopt het bestuur ook de donkere dagen in deze tijd van het jaar te vullen. „Ik blijf erbij dat we sociaal gezien met iets goeds bezig zijn," besluit Goet hals. Warmte - energiebesparend - inbraakvertragend Noordstraat 62 - Axel Telefoon 0115-563565 WINKEL 'S AVONDS OP AFSPRAAK GEOPEND rrreef elke woensdag 5 BRODEN koopt voor plus 4 BOLUSSEN voor Elke vrijdag zaterdag 10 LUXE BROODJES voor plus andere aantrekkelijke aanbiedingen alleen bij Noordstraatpromenade, Terneuzen Tel.: 0115-619817

de Stem | 1997 | | pagina 17