Mogelijk meer collectief vervoer Terneuzen mag afval tijdelijk overslaan op stortplaats Koegors Verbod zwaar verkeer op alle binnenwegen Weinig animo voor Sluise winkelpassage De Korenmolen Goedertijt volwaardig dienstencentrum PLAATSELIJK nieuws Weg door Zandstraat wordt beter verlicht Inschrijven in Sas voor carnavalsoptocht 'Sell 'We pr< Bodem onder garage in Oostburg zwaar vervuild DE STEM ZEELAND Systeem voor ouderen en gehandicapten blijkt doorslaand succes Bodemvervuiling snel aangepakt Succesvol nieuwjaarsconcert in Scheldegalm Nieuw-Namen Renovatie Oostelijk Bolwerk Terneuzen morgen van start Sluise speeltuin wordt opgeknapt DE STEM Organisatc Harold Goethal WOENSDAG 22 JANUARI 1997 ^3 Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Ter- neuzen krijgt een tijdelijke gedoogbeschikking van de provincie voor de overslag van brandbare afvalstoffen in gro te containers op de stortplaats Koegors. Deze beschikking blijft van kracht tot op het moment dat het overslagstation in Terneuzen in gebruik wordt genomen. De ge meente krijgt van de provincie tot uiterlijk 1 maart 1998 de tijd om dit station te laten draaien. Op de bestaande overslagvoor zieningen in Zeeland kan niet voldoende brandbaar afval wor den overgeslagen om aan de lan delijke verplichtingen te voldoen. Daarom vinden Gedeputeerde Staten het noodzakelijk om in Zeeuws-Vlaanderen op korte ter mijn een extra tijdelijke over slagcapaciteit te creëren. Van de 74.000 ton brandbaar af val die dit jaar vanuit Zeeland wordt geëxporteerd naar de ver brandingsinstallatie in Moerdijk komt 35.000 ton uit Zeeuws- Vlaanderen. Per maand wordt dus drieduizend ton brandbaar afval op de stortplaats Koegors overgeslagen. Vandaar dat GS aan de gemeente Terneuzen een gedoogbeschik king afgeven tot en met 1 maart 1998. Volgens GS zijn immers an dere alternatieven niet voorhan den. Een locatie buiten de stort plaats betekent immers meer vrachtwagens op de weg. De ge volgen voor het milieu van de overslag op de stortplaats achten GS beperkt. Eventuele nadelige gevolgen voor het milieu als ge volg van het overslaan kunnen door het treffen van maatregelen worden tegengegaan. Aan de beschikking worden voorwaarden verbonden die na delige gevolgen voor het milieu moeten voorkomen of beperken. Als deze voorwaarden niet door de gemeente Terneuzen worden nageleefd kan de gedoogbeschik king onmiddellijk worden inge trokken. Daarnaast blijft de ge doogde overslag geheel voor ei gen risico van de gemeente. De gemeente blijft aansprakelijk voor civielrechtelijke sancties van derden. Voor het overslagstation in Ter neuzen is een aanvraag om een vergunning bij de provincie inge diend op 1 november 1996. Een ontwerpvergunning zal eind deze maand worden vastgesteld. De uiteindelijke vergunning zal niet voor 1 augustus dit jaar van kracht zijn. Gelet op de bouwtijd van zes maanden is het station in Terneu zen niet eerder operationeel dan 1 februari 1998. Van onze verslaggever Terneuzen - Het gemeentebe stuur van Terneuzen probeert het collectief vervoer voor ouderen en gehandicapten uit te breiden naar andere doel groepen. Het gaat dan bijvoorbeeld om vervoer van leerlingen naar bij zondere scholen en vervoer van personeel naar het sociaal werk voorzieningschap Dethon. Wethouder P. Hamelinck maakte dat gisteren bekend tijdens de overhandiging van het 2500e pas je van het collectief vervoer aan L. van de Hooft, bewoner van be jaardencentrum De Blide in Ter neuzen. Het collectief vervoer ging in juli vorig jaar van start in de gemeen ten Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aardenburg. Dit systeem is bedoeld voor ouderen en gehan dicapten die aanspraak kunnen maken op gelden uit de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Gezien de uitreiking van het 2500e pasje noemt Hamelinck het collectief vervoer een door slaand succes. „Daarom bekijken we of we het collectief vervoer kunnen uit breiden naar andere doelgroepen zoals leerlingen en werknemers van Dethon. Het is ook een mooie voorziening. Mensen hoeven niet meer naar een bushalte te lopen maar krijgen vervoer van deur naar deur." Het vervoer wordt verzorgd door Taxicom, een samenwerkingsver band tussen een aantal taxi-on dernemingen. Directeur L. Keu ters hoopt dat ook in Zeeuws- Vlaanderen straks het collectief vraagafhankelijk vervoer van start kan gaan. Het gaat om een experiment van het Rijk, bedoeld voor gebieden waar het openbaar vervoer niet optimaal is. Iedereen kan van dit vraagafhankelijk vervoer gebruik maken. „Mo menteel wordt geprobeerd dit project naar Zeeuws-Vlaanderen Wethouder Hamelinck overhandigt het 2500e pasje van het collectief vervoer aan het echtpaar Van de Hooft. te halen. Als dit project doorgaat, kunnen we zelfs de huidige tarie ven halveren. Want dit vervoer is bedoeld voor iedereen. Ook voor de inwoners van kleine dorpen." Adjunct-directeur S. van Hoeve van Taxicom maakte verder gis teren kenbaar open te staan voor een gesprek met wethouder A. Stahl-Hemelsoet van Terneuzen over de tarieven die ouderen mo menteel moeten betalen voor ver voer naar voorzieningen en acti viteiten zoals bijvoorbeeld naar het zwembad De Honte in Ter neuzen. Door het wegvallen van het busje van de Stichting Wel zijn zijn ouderen genoodzaakt gebruik te maken van het collec tief vervoer. De PvdA vindt de ta rieven veel te hoog. Wethouder Stahl deelde daarom mee met Taxicom te willen pra ten over een systeem waarbij ouderen als het ware 'mee kun nen liften' met iemand met een gehandicaptenpas. „We staan open voor een gesprek met de Terneuzen (anp) - Praktisch alle binnenwegen in heel Zeeland zijn vanaf vandaag verboden voor zwaar verkeer in verband met opdooi. Zondag stelden de waterschap pen in Oost- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen die maatregel al in, vandaagvolgen de overige water schappen in Zeeland dit voor beeld. In totaal gaat het om ruim 2200 kilometer weg, meestal zonder doorgaande functie. De polder wegen zijn door de ingezette dooi erg kwetsbaar. De bovenste grondlaag is al ontdooid, maar het water kan niet in de nog be vroren diepere grondlaag weg zakken. Het wegdek 'drijft' daardoor op een papperige ondergrond en zou bij zware belasting beschadigen. Verkeer met een asbelasting van meer dan 1,2 ton mag daarom de betreffende binnenwegen niet meer op. Dit wordt met borden aangegeven. Overtreders kunnen naast een bekeuring ook een flinke reke ning verwachten wanneer zij het wegdek beschadigen. Reparatie kost al gauw 50.000 tot 60.000 gulden per kilometer. De diverse waterschappen ver wachten niet dat bedrijven in het buitengebied door het verbod in de problemen komen. De betref fende bedrijven wisten dat het verbod er aan zat te komen. Zij konden dus tijdig maatregelen nemen zoals bij voorbeeld het aanvullen van de voorraad vee voer. Hoe lang het verbod gaat duren, hangt van de weersomstandighe den af. Van onze verslaggever Sluis - De bodemvervuiling in de grond van het voormalige pomp station aan de Rondweg in Sluis wordt snel aangepakt. Vanaf 1939 werden op de locatie die nu Rondweg 8 in Sluis is, mo torbrandstoffen verkocht. Vanaf 1994 is dit tankstation gesloten. Een milieukundig bodemonder zoek heeft uitgewezen dat de grond waar vroeger de afleve ringszuilen stonden, ernstig is verontreinigd met olie en aroma ten. Dezelfde stoffen zijn aange troffen in het grondwater tot op een diepte van vijf meter. De provincie acht de verontreini ging zeer ernstig en sanering ur gent. In het terrein zitten nog acht on dergrondse opslagtanks, die in het verleden zijn volgeschuimd. Bedoeling is de tanks op te gra ven en vervolgens te verschroten. Tevens moet het grondwater ge reinigd worden. Van onze verslaggever Sluis - De Sluise middenstand heeft tot nu toe weinig tot geen interesse voor De Koren molen, de in aanbouw zijnde winkelpassage aan de kop van de Nieuwstraat in Sluis. Het 'nieuwe winkelgezicht' van Sluis zal medio september zijn chique deuren openen. Wat voor soort winkels erin zullen komen, is nu nog de vraag. Dat er veel Sluise of andere Zeeuws-Vlaamse ondernemers een vestiging in De Korenwinkel zullen openen, is bijzonder twijfelachtig. Ondernemers die meer informatie willen over bedrijfsvestiging in De Korenmolen, kunnen terecht bij de makelaardij Nieboer Gema- ko uit Den Haag. Maar volgens vi- ce-voorzitter van de Midden standsvereniging Sluis, R. Boon, krijgen de winkeliers niet eens antwoord als ze meer willen we ten over de nieuwe winkelpas sage. „Er hebben een paar winkeliers geïnformeerd en deze mensen zijn niet eens teruggebeld, dan is het niet zo vreemd dat winkeliers het erbij laten zitten. Het is natuurlijk wel zo dat het allemaal nog in het vroeg stadium verkeert, voor ons is het nog allemaal erg vaag wat er gaat gebeuren. Daarom zouden we juist meer informatie willen hebben over de invulling van het winkelcentrum. Ik weet dat er in de kelder volgens planning een supermarkt komt en dat de bega ne grond en de bovenverdieping worden opgedeeld in ongeveer twintig winkels." „Verder is er plaats voor een hore cagelegenheid. Wie erin komt, is nu nog de vraag. Het is natuurlijk zeer aantrekkelijk voor onderne mers gezien de schitterende loca tie en de architectuur van De Ko renmolen. Hopelijk zal de passage als trekkersfunctie fungeren voor heel Sluis. Maar op dit moment is er van onze kant nog zeer weinig animo. Dit laatste heeft zeker ook te maken met de hoge huurprijs die voor een winkelunit in De Ko renmolen betaald zal moeten wor den. Velen hebben daar het geld niet voor, ook al zouden ze het willen," aldus Boon. Ook burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg geeft toe dat de huurprijs voor een winkel in De Korenmolen hoog is. „Het is duur, maar ik ben ervan overtuigd dat de winkelpassage vol komt. Want als er geen regionale onder nemers in De Korenmolen komen, dan zullen er Belgische en lande lijke ondernemers bij dit project worden betrokken. Vol komt het altijd en dat is ook normaal gezien de schitterende accommodatie." De woordvoerder van makelaar dij Nieboer Gemako was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Nieuw-Namen - Onder grote belangstelling werd het nieuwjaarscon cert gegeven in lokaal De Scheldegalm te Nieuw-Namen. Met mede werking van The Morressingers uit Hulst, het gemengd zangkoor St.- Cecilia en de fanfare De Scheldezonen was deze avond een stukje van echte samenwerking. Grote waardering kreeg het optreden van trompettist Huug Steketee en Ilona Kieft op harp. De koren stonden onder leiding van Gerard Pollet met begeleiding van Luc Pluym. De fanfare stond onder leiding van Pierre van Hecke. W. Pilaet, voorzitter van de Werebo, reikte nog twee onderscheidingen uit aan leden van de fanfare, J. Burm voor zijn 25 jaar als bestuurslid en aan A. Robbrecht, voor 25 jaar spelend lid. Het geheel werd gepre senteerd door de heer Hoppenbrouwers uit Antwerpen. Van onze correspondent Breskens - Het dienstencen trum Goedertijt aan de Van Zuyenstraat in Breskens mag straks na de nieuw- en ver bouw met recht deze naam dragen. De Stichting Thuis zorg zit namelijk straks in het woningcomplex waardoor de bewoners direct van de nodige faciliteiten gebruik kunnen maken. De Stichting Thuiszorg zit nu nog tot eind februari in een gebouw aan het eind van de Van Zuyen straat. De Algemene Woning stichting Zeeuws Vlaanderen (AWZV) heeft nu met de thuis zorg een convenant afgesloten. Thuiszorg gaat een kantoorruim te beneden huren, wat voorheen de recreatiezaal was. „We brengen de zorg nu bij de mensen," legt directeur J. de Rechter uit. „Wij zijn ervan over tuigd dat de thuiszorg in de toe komst een grotere rol zal gaan spelen. Goedertijt heette vroeger al een dienstencentrum te zijn. Dat was eigenlijk niet zo, maar straks als alles klaar is, mag het wel zo heten." De woningcorporatie was eigen lijk van plan om wooncomplexen bovenop het bestaande gebouw te Een spelletje koersbal in de nieuwe activiteitenruimte van Goedertijt. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Biervliet PLATTELANDSVROUWEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling De Braakman, houdt vahdaag de jaarvergaderging in De Gentse Poort, aanvang 19.45 uur. Op de agenda staat onder andere een bestuursverkiezing. Na de pauze vertelt de heer Boekhout over zijn boekje 'Streekgerechten'. TUINCLUB - De tuinclub maakt maandag 10 februari een decoratie met natuurlijke materialen. Dit gebeurt even eens in De Gentse Poort, aan vang 19.45 uurt. AGRARISCHE COMMISSIE - De agrarische commissie houdt dinsdag 25 februari een bijeen komst waar het spel 'speel ruimte voor vrouwen' wordt gehouden. Dit gaat over van zelfsprekendheden en keuzes van agrarische vrouwen. Even eens in de Gentse Poort, aan vang 19.30 uur. Terneuzen THÉ DANSANT - In het Zuid- landtheater wordt zondag 26 januari weer een thé dansant gehouden. Deze duurt van 14.00 tot 16.45 uur. De zaal gaat om 13.30 uur open. De organisatie is in han den van dansinstituut Adrie Hamelink. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE wethouder om te kijken wat de mogelijkheden zijn. We moeten echter wel een lijstje hebben van activiteiten en de plaatsen waar ze worden gehouden. Zodra wij de gegevens hebben, springen wij daarop in." Van onze verslaggever Terneuzen - Nu de vorst achter de rug is, starten morgen de werkzaamheden aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. Het gaat om de aanleg van de busbaan. Doorgaand verkeer tussen de Steenkamplaan en de inrit van de par keergarage is dan niet meer mogelijk. De werkzaamheden duren tot vrijdag 28 februari. In de nieuwe situatie zullen alleen lijnbussen en (brom)fietsers ge bruik kunnen maken van de route Scheldeboulevard-Stadhuisplein- Oostelijk Bolwerk. Doorgaand verkeer zal vanaf morgen gebruik moe ten maken van de Scheldeboulevard. De bushaltes bij het stadhuis komen in genoemde periode te vervallen. De lijnbussen maken wederom gebruik van een tijdelijke halte aan de Van Steenbergenlaan. Ook het parkeerterrein tegenover de ingang van het stadhuis komt te vervallen. Bedrijven gevestigd aan het Oostelijk Bolwerk, zijn vanaf morgen be reikbaar via de Rosegracht/Steenkamplaan en via de Van Steenber genlaan. Van onze verslaggever Zandstraat/Middelburg - Delta Nutsbedrijven heeft van de provincie Zeeland opdracht gekregen de openbare verlichting langs de weg door de Zandstraat aan te passen. In het kader van een verbeterde verkeersveiligheid wordt de tra verse momenteel aangepast. Er komen op de grenzen van de be bouwde kom verkeersremmers en elders in het traject zijn wegver smallingen voorzien. Hiermee hoopt men het regelmatig te hard rijden de kop in te kunnen druk ken. Bij de verkeersremmers komt een nieuwe verlichting, ter hoogte van de wegversmallingen Worden de bestaande verlichtingsarmat uren vervangen door sterkere. „Ook is gevraagd een lage ver lichting aan te leggen aan de kant van de weg waar bomen en be bouwingen staan," zegt een pro vinciaal woordvoerder. „De be woners van Zandstraat hadden erover geklaagd dat het onder de bomen nogal donker is." Door de nieuwe, sterkere, ver lichting komen de verkeersobsta kels in het donker beter uit. „Kwestie van veiligheid," zo werd gezegd. Als de, nu nog provinciale, weg door de Zandstraat is aangepast wordt hij overgedragen aan de gemeente Sas van Gent. Van onze verslaggever Oostburg - De bodem op een deel van het terrein van een gara gebedrijf aan de Industrieweg 6 in Oostburg is ernstig veront reinigd. Het betreft het stuk grond waarop tot 1993 een benzi nestation heeft gestaan. Op de plaats waar vroeger de 'afleveringszuilen' stonden is verontrei nigd met minerale olie en/of aromaten. Ook het grondwater ter plek ke is vervuild evenals grondwater dat zich onder de veenlaag bevindt. Daarin is benzeen aangetroffen. De omvang van de vervuiling is nog onbekend. Tijdens het onderzoek is tot op 2,5 meter diepte een olie- of benzinegeur aangetroffen. De provincie spreekt van een ernstige bo demvervuiling waarvoor een saneringsnoodzaak aanwezig is. En wel op korte termijn. In het terrein bevinden zich nog drie (leeggemaakte) benzine- en die- seloleitanks. Het plan is de vervuilde grond af te graven en te reinigen. Op te pompen grondwater wordt eveneens gereinigd en vervolgens via het riool geloosd. De drie tanks moeten worden opgegraven, verwij derd en verschroot. Sas van Gent - Inschrijven voor de 'mooiste carnavalsoptocht van Zeeland' is mogelijk op vrijdag 24 en zaterdag 25 januari in de Reseda te Sas van Gent. Na deze datum worden de start nummers toegekend en kan men niet meer inschrijven. Het inschrijven is vrijdag van hoek van de Kloosterlaan en de 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag Paul Krugerdreef. Voorheen ging van 14.00 tot 18.00 uur. Overi- men via de Paul Krugerdreef en gens is er een kleine wijziging ge komen in de grote optocht. De stoet wordt nu ontbonden op de bouwen. Dat bleek financieel niet haalbaar te zijn. „Er is veel vraag naar Goedertijt. Er zijn 33 senio renwoningen en een wachtlijst van 35 aanvragen. We hebben de zaak toen goed bekeken en we kwamen zodoende tot de conclu sie dat dit complex zich goed leent voor het nieuwe zorgcon- cept. Een woonzorgcentrum dus." Als alles klaar is kunnen de bewoners, die wel zelfstandig wonen, binnenshuis blijven om gebruik te maken van alle voor zieningen. Van onze verslaggeefster Sluis - Burgerlijke Godshuizen uit Sluis kan beginnen met de re novatie van camping De Mei doorn in Sluis. De eigenaar van de camping heeft groen licht ge kregen van Gedeputeerde Staten Zeeland. Zodra de officiële bouwvergun ning van de gemeente Sluis-Aar denburg binnen is, zal in overleg met de huurder van De Meidoorn, A. Scholtes, zo snel mogelijk worden begonnen met een grote opknapbeurt van het dienstge bouw van de camping. Naast het dienstgebouw ligt een speeltuin die ook vernieuwd zal worden. De speeltoestellen zijn sterk verouderd en leveren ge vaar op voor spelende kinderen. Er worden onder meer nieuwe toestellen neergezet. De renova tie kost ongeveer zes ton. de Canadalaan terug naar het op stelterrein op het Vlaanderen- plein. Iedereen die deze optocht op zon dag 9 februari wil aanschouwen wordt verzocht de doorgaande routes vrij te houden. Ook de straten Waar de optocht door trekt - Vlaanderenplein, West- dam, Poelstraat, Stationstraat, Westkade, Westsluis, Klooster laan en Paul Krugerdreef - die* nen autovrij te zijn om de door gang van de optocht te garantde ren. De optocht start om 1*-® uur. Niet alleen de grote wagens, maar vooral de vele loopgroepen geven weer acte de présence. Om al deze leutfanaten een hart on der de riem te steken, organisee de carnavalsstichting De Bete koppen sinds jaar en dag een wa' genbouwersbal bij Staf en Md®- Zaterdag 25 januari is het wee zover. Vanaf 20.00 uur barst ne feest in De Engelenrol waarbij diverse Sasse bands voor de muzikale onde^ steuning zorgen. Diverse wa^ bouwers zullen door prins Ad l lein I tijdens deze avond in 11 zonnetje gezet worden voor n inzet. Door Fred Rabout Sluis - Giel van We 'bij te komen' op de zijn fraaie optrekje Singel in het pittore Anna ter Muiden. P weer even geleden c Ruitenberg de Zwi tocht won. Van We jaar, bezig aan zijn als voorzitter van d< die sinds het sameng het Belgische Damme heet, heeft drukke tij< ter de rug. Wanneer het begint te komt er werk aan de Extra werk, want draait Van Westen nog n Hof van Brussel, de zaak jaren met zijn vrouw d zwaaide en die hij nu sa zijn zoon runt. Als he hoeven ze in het Hof vai niet al te veel op Giel te De telefoon staat roodgli Is het ijs al vrijgegeven, starten de toertochten, w nen we inschrijven, wa: hoe laat begint de Sluis-Brugge-Sluis, wa de Zwinstedentocht en vi re vragen moeten bea worden. Van Westen: „S op natuurijs laat zich nu niet plannen. Het gaat vi als het ijs dik genoeg is vrijgegeven, moeten de uit de mouwen gestoken Van dag tot dag is het d niseren." „Verder kun je eigenl plannen. Dit jaar hadder meer speling, want het wi toe een aantrekkelijke voor ons soort mensen. I berichten moeten dan n tend in het oog gehouden Het organiseren van scha strijden op natuurijs zal n routineklus worden. Het delen geblazen. Als het e nooit uitstellen." Overlevenden Van Westen rolde in 197 ijsclub. „Jopie Smoorenl Tonny Batselaere, samen Grahame en André Veri nog steeds present, kwal mij in de zaak. Ze waren genlijk de enige twee ove den van een wegkwijnei club en dit terwijl we hier kanaal van Sluis naar toch zo'n prachtige accor tie hebben. Ik heb ja geze als ik ook ja heb gezegd t plaatselijke voetbalclub moeten nooit jaarlijks bak, maar als er eenm; schaatst kan worden is d( siviteit hoog. Dan heb ik i dat ik maar een paar ui bed voel." De Zwinstedentocht is on feld het paradepaardje Sluise ijsclub. In 1986 w voor het eerst verreden. L Kasper kwam hem winne boor Michel Reijns Sas van Gent - Nu bijn jaar vormt Harold Got samen met vier andere bestuur van de alleensta nvereniging Sas van Ge al die jaren heeft hij he tal bezoekers van de ma lijkse dansavonden me 111 het hart achteruit gaan. »De alleenstaanden vrage af wat ze op die avonden aoen, terwijl wij ze alleen een gezellig weekeinde pr< geven," zegt Goethals. hamen met de alleenstaa riubs in Koewacht en Scho is die in Sas van Gent ae laatste die is blijven en die momenteel redelijk oezocht wordt. Door de eeftijd van het bestuur mo a eenstaandensoos in s oppen en in Terneuzen zij ere pogingen tot de oprit et bt Vi v.: da bi 'en mislukt. óendschap Jfomenteel heeft opnieuw 1 "al personen een a aandenvereniging in Tern opgericht, genaamd De V i Penningmeester A. ael benadrukt echter vereniging geen enkele hake met tie andere drie. bben helemaal niets met u1' Wii zijn een verer betalende leden, die a ]jjaniseren slechts een ma, J se soos." De Vriendscha ntomenteel 26 leden en hou Tpi-ij 8n *n bovenzaal Nose in Terneuzen. finÜ j6 eerste avond was een flat slechte muziek, stael8 verbeterd," zegt I vnn?le geen samenwe: in q met bijvoorbeeld de mo van Gent, waar ook wensen uit Terneuzen

de Stem | 1997 | | pagina 16