G 7 ALA DE STEM Kuststreek loopt leeg door tunnel je hebt je vrijheid terug w auty '97 :N DAG Terneuzen handhaaft succesvol' drugsbeleid Back to the fifties in Oostburg Woonstichting bouwt appartementen Hulst Geen extra geld voor maatschappelijk werk De Mol-Marcusse (CDA) nieuwe wethouder gemeente Terneuzen Oostburg DOOS 4Zeeuws-Vlaanderen niet gedwongen heringedeeld' OU SHUIS ELLEN Agenda suspresentaties ag 25 januari BIEDING icottamallen aor de halve prijs /an 4,95 voor 2,95 nkelst/m 1 februari 1997 tordercatalogus C1 ffest-Zeeuws-Vlaanderen minder interessant als vestigingsplaats voor ondernemers Dronken schipper heeft aanvaring Toiletcabines bij zeedijk Walsoorden Geen subsidie Vlaems Erfgoed Barometer of bord voor statenleden Staatssecretaris Van de Vondervoort: modellen i. 495,- 1850,- ƒ2100,- 1650,- 7000,- 1895,- ƒ5400,- 495,- 795,- 850,- 1500,- 2900,- ƒ3850,- :aak met de grootste col- land (600 japonnen, ook gaat nu de grens over heel NIEUWE en ANDERE in ZEELAND. den 9 internationale mer- orijzen. Reserveer nu uw kaarten met extra korting in de voorverkoop a16.50 (aan de kassa 25.-) end bij: n- UgE NOVEEN St. Clara, belang rijk, vraag alleen positieve dingen. Bid 9 dgn. net weesgegroet bij een bran dende kaars, ook als U er geen zin in heeft. Vraag 2 dingen die vast onmogelijk lijken om verhoord te wor den en iets wat u heel erg ter harte gaat. Laat de 9e dag de kaars geheel op branden en publiceer dit bericht. U krijgt wat u vroeg. C.W. W.L. FRAANJE huisarts is afwezig van 27 t/m 31 januari Dr. P.J.M. de Key- ser neemt waar. hobfcy^ Eindhoven, Oss ihem, Breda, Den Bosch, iddelburg, Oss, Tilburg, Utrecht Overvecht en Venlo Zeeland WOENSDAG 22 JANUARI 1997 onze verslaggever jliddelburg - De toekomstige jtunnel zal tot gevolg heb- jen dat de leegloop van West- jeeuws-Vlaanderen gestimu- leerd wordt. plaatsen als Aardenburg, Oost- jug en Sluis worden als uithoe- jin veel minder interessant als vestigingsplaats voor onderne- jers, Bovendien zal het wegval- jn van de veerdiensten negatief jtpakken voor het kusttoerisme in West-Zeeuws-Vlaanderen. Dit zijn de voorlopige conclusies van het Nederlands Economisch Instituut, het NEI, dat in op dracht van het provinciebestuur de effecten in de regio van het wegvallen van de veerdiensten gaat onderzoeken. Het NEI gaat onderzoeken hoe hard die gevol gen zullen toeslaan in de lokale en regionale economieën. Gisteren hebben GS de offerte van het NEI openbaar gemaakt en daarin staan al een aantal ne gatieve en positieve gevolgen op gesomd. Positief voor Zeeland, maar dat was al bekend, is dat het tunnelproject twee- tot vier duizend blijvende banen zal op leveren. Maar de gevolgen voor de indivi duele gemeenten lopen nogal uit een, en dat gaat het NEI in kaart brengen. De belangrijkste routes Van en naar de veren zijn nu nog econo misch van groot belang. Verdwij nen ze, dan heeft dat grote gevol gen voor de plaatsen die langs die routes liggen. Het NEI schrijft: 'Voor verschil lende kernen geldt dat de bereik baarheid ervan minder wordt. Dit is met name het geval voor de gemeenten Oostburg en Honte- nisse. Voor verschillende interna tionaal opererende bedrijven be tekent dit dat meer afstand zal moeten worden afgelegd, en dat men in een uithoek gevestigd is. Op termijn kan dit ertoe leiden dat bestaande bedrijven zich op beter bereikbare plaatsen gaan vestigen.' Een ander negatief effect is dat in de bestaande arbeidsmarkt veel verandert. Het NEI hierover: 'Ge volg hiervan kan zijn dat mensen om deze reden hun woonplaats zullen gaan aanpassen, hetgeen in de meeste gevallen vertrek uit Zeeuws-Vlaanderen betekent'. Het kusttoerisme plukt evenmin vruchten van het wegvallen van de veren, stelt het NEI. Vanuit Walcheren komt er minder over loop, de veerboot als dagje uit valt weg, voor met name de jeugd wordt de regio Cadzand veel minder bereikbaar, en er komt minder zogeheten impuls-be zoek. Maar, een positief effect kan zijn de kust aantrekkelijker wordt voor ouderen als gevolg van minder verkeer en daardoor meer rust. Het onderzoek kost 60.000 gulden en zal vier maan den gaan duren, verwacht het NEI. Op 1 februari gaat het insti tuut ermee aan de slag. onze verslaggever [trneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen ziet geen en- iele aanleiding het in gang gezette drugsbeleid terug te taaien. Het beleid om in de Scheldestad een beperkt aantal koffieshops aan te wijzen als legale verkooppunten van soft- i is namelijk zeer succesvol gebleken. ^oordvoerder G. Christiaanse ;eert hiermee op het advies lan een raadscommissie in Axel ■in deze gemeente geen koffie- toe te staan. Terneuzen is iiermee de enige Zeeuws-Vlaam sgemeente die een gedoogbeleid hanteert. De gemeente Terneuzen heeft een igbeleid vanaf januari 1995. .Wij sluiten hiermee aan bij de landelijke ontwikkelingen zoals nrwoord in de drugsnota van het ministerie. Dat geldt ook voor het anwijzen van een beperkt aantal ishops als legaal verkoop punt van softdrugs. Wij zien door let besluit van Axel geen enkele aanleiding dit beleid terug te taaien. Want het beleid is tot nu te zeer succesvol gebleken. ins Christiaanse blijkt na- t dat het met de huidige ükwijze veel gemakkelijker is aan het nieuwe plannetje Wenen. [ens de planning worden de Wartementen in het voorjaar 1998 opgeleverd. Over de Van onze verslaggever «imerswaal - Rond half in de nacht van maan- a8 op dinsdag vond in de oostkolk van de Kree- kraksluis een aanvaring Plaats tussen de lege gas tanker Manon en de 'Pieker Bravo. aanvaring ontstond door- oat de gastanker, hoewel de Wichten nog op rood 8wden, opvoer. Hierbij liep J achterop de voor hem lig- Wde ijsbreker. De hierbij j ,ne schade werd door aoemd G te wa'er §er'n§ §e~ 5'. ondorzoek bleek dat de ipper van de Manon on- J.In'v°ed was. Bij hem M een alcholpromillage Paries 1 vastgesteld. 2°gehjk speelde ook over- 20«dheid hem parten, nt de schipper was al van morgens 06.00 uur in touw. J ®eeg een proces-verbaal ""«nvaarverbod. de drugsoverlast te bestrijden. Door het aanwijzen van een aan tal legale verkooppunten is de handel in softdrugs op andere plaatsen namelijk verboden. De politie hoeft bij het Openbaar Ministerie niet meer aan te tonen dat er op die plaatsen sprake is van overlast om een inval succes vol af te ronden. „Daarnaast werkt het beleid ook in het kader van de volksgezond heid. We krijgen namelijk de ge wenste scheiding tussen hard- en softdrugs omdat in de legale ver kooppunten alleen softdrugs mo gen worden verkocht." Het gemeentebestuur presenteert binnenkort de evaluatie van het tot nu toe gehanteerde gedoogbe leid. „Uit de cijfers zal blijken dat ons beleid succesvol is. Ik verwacht daarom geen wijziging in dit beleid," aldus Christiaanse. Vin onze verslaggever Halst - De Woonstichting Hulst wil in april beginnen met de taw van twaalf appartementen op de hoek Van der Maelste- leweg/Zoetevaart. Het benodigde lapje grond is onlangs door de stichting aangekocht. in de binnenstad van Hulst tót de woonstichting bouw plannen, Op het braakliggende tarein van het voormalig con structiebedrijf Lampo aan de Tuinstraat moeten vijftien wo ningen en enkele appartementen Verrijzen. De grond daar moet de Woonstichting nog aankopen. ir er is nu al veel belangstel van potentiële huurders," directeur H. Hageman van woonstichting. Teplannen aan de Van der Mael- Meweg zijn wat concreter. Het worden waarschijnlijk twee "lokken van elk zes hoog. Die ko- "ffl te staan naast het apparte mentencomplex, dat de woon- sMiting in 1994 liet bouwen, he gemeentelijke welstandscom- moet evenwel haar fiat hoogte van de huren kan Hage man op dit moment niets te ver tellen. Ook voor dat complex verwacht Hageman veel interesse. „Maar dat is natuurlijk ook een sterke locatie." Van onze verslaggever Walsoorden - Bij de zeedijk in Walsoorden worden komende zomer bij wijze van proef toi letcabines neergezet. De dijk- recreanten die op mooie zo merse dagen in groten getale de boorden van de Wester- schelde opzoeken, willen een voorziening om hun behoefte doen. Burgemeester en wethouders van Hontenisse hebben tot de proef besloten omdat nu recreanten veelvuldig bij nabijgelegen hui zen aankloppen om te vragen of ze van het toilet gebruik mogen maken. Even verderop bij Perk- polder zijn er in het verleden al toiletten en een douche gereali seerd ten behoeve van de recre anten. De gemeente wil de cabines bij Walsoorden huren in de periode van juni tot en met september. Met de schoonmaakkosten erbij kost de voorziening 1.800 gulden. B en W betalen de proef uit de opbrengst van de toeristenbelas ting. Van onze verslaggeefster Groede - Het Vlaems Erfgoed aan de Slijkstraat in Groede is een Europese subsidie van 165.000 gulden misgelopen. Gedeputeerde Staten gaan niet akkoord met de subsidie omdat er te weinig andere geldschieters zijn. GS zijn van mening dat het Vlaems Erfgoed het geld niet heeft verdiend en er dus ook geen recht op heeft. Het bedrag was onderdeel van de EU-subsidies voor de verbetering van platte landsgebieden, de zogeheten 5B- gelden. Van onze verslaggeefster Oostburg - De gemeente Oost burg goes fifties. Althans de decoratie van de burgerzaal in het gemeentehuis. Paarse zui len, blauwe kroonluchters en j aren-vi j f tig-meubilair. De burgerzaal heeft een stevige opknapbeurt gekregen en daarbij is flink gebruik gemaakt van felle kleuren als paars, geel en blauw. Het gemeentehuis dateert van 1954 en de binnenhuisarchitecten wilden deze jaren-vijftig-sfeer niet alleen handhaven, maar te vens versterken. Vandaar de felle kleurtjes die terug te vinden zijn in gordijnen en meubilair. Volgens hoofd interne zaken van de gemeente Oostburg, L. IJzer man, is de pas vernieuwde inrich ting nu veel smaakvoller. „We Paarse zuilen sieren voortaan het gemeentehuis. Van onze verslaggever Middelburg - Ze kunnen kie zen: modern of klassiek. De statenleden die zich hebben ingezet voor het provinciaal bestuur maar later uit de Staten vertrekken. Ze kregen altijd een gebrandschilderd raampje aangeboden, maar Gedeputeerde Staten vinden dat niet meer passen bij een moderne provincie als Zee land wil zijn. Dus hebben ze gisteren besloten een partij klassieke Makkumer borden te kopen en een aantal moderne barometers van de zil versmid Van der Kooij. De bor den, met het wapen van Zeeland erop, variëren in prijs van 425 tot 785 gulden per stuk, naar ge lang de diameter. De barometers kosten tussen de 400 en 500 gul den. GS konden gisteren ook kiezen uit bronzen beeldjes van beeld houwer Braat, maar die haalden het niet. De statenleden die de nieuwe ge schenken krijgen, krijgen wel fors duurdere cadeaus, want een gebrandschilderd raam kost bij afname van 40 stuks slechts 100 gulden per stuk. Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) is vooralsnog niet van plan een gemeentelij ke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen af te dwingen. Dat blijkt uit antwoorden van de staatssecretaris op schriftelijke vragen van de paarse regeringspartijen. De provincie Zeeland vindt een herindeling in Zeeuws-Vlaanderen niet nodig. Van de Vondervoort heeft de provincie gevraagd dit standpunt te her overwegen. Zij vindt dat Zeeland 'ten onrechte' de indruk heeft dat de rol van de provincie bij herindelingen minimaal zou zijn. Dat is volgens haar een van de reden voor de afwachtende hou ding van de provincie. Maar die houding is voor haar geen aanleiding om bestuurlijk in te grijpen, benadrukt zij. Van de Vondervoort schrijft dat zij 'op korte termijn niet voornemens' is de herindeling zelf ter hand te nemen, hoewel de Gemeentewet haar wel die mogelijkheid biedt. De staatssecretaris wil liever via bestuurlijk overleg proberen de provincie Zeeland op andere gedachten te brengen. Van onze verslaggever Hulst - De gemeenten Hulst en Hontenisse willen van het Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW) geen extra dienstverlening afnemen om het eigenlijk te grote aantal cliënten te behande len. grale benadering; geen doelgroe penbeleid meer. Dit laatste laat uiteraard onverlet, dat er voor deze groepering in de sfeer van het achterstandsbeleid specifieke aandacht kan zijn." In hun voorstel aan de gemeente raad zeggen B en W van mening te zijn dat er op dit moment geen extra dienstverlening moet wor den afgenomen. „Dit te meer om dat niet concreet onderbouwd kan worden waarom er in de re gio Oost Zeeuws-Vlaanderen naar verhouding met overig Zeeuws-Vlaanderen en overig Nederland een groter beroep wordt gedaan op de diensten van het AMW." Op dit moment zijn er geen wachtlijsten bij het AMW. Zodra dat wel het geval is krijgt de ge meente een seintje. „Mocht daar bij blijken dat er structureel pro blematisch wachtlijsten van cliënten ontstaan, kan eventueel in overleg met de gemeente Hon tenisse, een heroverweging plaatsvinden." Het AMW krijgt geld voor de be handeling van 630 personen, maar uit cijfers van de laatste ja ren blijkt dat er beduidend meer mensen voor hulp aankloppen. Zo stonden er bij het AMW in 1993 705 cliënten uit Oost Zeeuws-Vlaanderen geregis treerd, in 1994 813 en in 1995 761 mensen. Reden voor het AMW om de gemeenten Hulst en Hontenis se om extra geld te vragen, bo venop de bijna zes ton die beide gemeenten dit jaar samen voor het AMW uittrekken. Het niet afnemen van extra dienstverlening, zo heeft het AMW laten weten, zal onder meer tot gevolg hebben dat de woonwagenbewoners minder extra aandacht krijgen van het maatschappelijk werk. „Het als afzonderlijke groepering benade ren van woonwagenbewoners", reageren B en W van Hulst, „staat haaks op het inmiddels voorgestane beleidsuitgangspunt dat er ten aanzien van deze groep sprake dient te zijn van een inte- De burgerzaal heeft een stevige opknapbeurt gekregen en daarbij is flink gebruik gemaakt van felle kleuren. zijn allemaal erg enthousiast over het huidige resultaat, het aan zicht van de burgerzaal ziet er heel exclusief uit." IJzerman stelt dat er wel degelijk met een modern oog naar de re novatie van het gemeentehuis is gekeken. „De geluidsinstallaties bijvoorbeeld zijn geheel ver nieuwd, veel moderner en com pleter. Wat dat betreft zijn we welbij de tijd hoor!" Van onze verslaggever Terneuzen - Nog maar zes, zeven jaar gele den kon zij met haar 'overdekte rolschaats', zoals haar wat klein uitgevallen vierwieler gekscherend werd betiteld, naar toe waar zij maar wilde. En op de momenten dat het haar uitkwam! voor transport een beroep op anderen te moeten doen. Of maar afwachten of dat werd aangebo den. Ze voelde zich af en toe nét een klein kind, afhankelijk van anderen als ze ergens naar toe wilde. Het in werking treden van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG), de miljoenen die daarna over de Nederlandse gemeenten werden uitge strooid voor onder meer gesubsidieerd vervoer, Familie en vrienden, of zij nu in Zeeuws-Vlaan- waren voor haar een geschenk uit de hemel. De deren, op Walcheren, in West-Brabant of België WVG was voor haar gemeente aanleiding een woonden, werden regelmatig be- overeenkomst aan te gaan met zocht. Verjaardagen nooit over- J een nieuw vervoersbedrijf-Taxi- geslagen. Bejaarde DllJ com- om bejaarde gemeenten- Het lopen ging haar in de loop rp aars tegen gereduceerd tarief van der jaren door onwillige heupen met 1 aXlCOÏÏl-paS een taxi te laten gebruikmaken, steeds slechter af, maar eenmaal Men ging daarbij ook een stap in haar auto gezeten was ze mo- verder. Wie als gehandicapte biel. De wereld lag, bij wijze van spreken, voor werd aangemerkt, kon zelfs een jaarlijks aantal haar open. Tot de klad erin kwam. Een ernstig oogletsel zorgde ervoor dat zij geen voertuig meer kon be sturen. Omdat het openbaar vervoer in haar woonplaats uitgerekend aan de andere kant van het dorp zijn halte had, vrienden en bekenden in andere plaat sen nu net vér van de halteplaatsen daar woonden en het lopen steeds moeizamer ging, was de mobi liteit verdwenen. Ze was aangewezen op de welwillendheid van haar kinderen, vrienden en bekenden als ze zich eens wilde verplaatsen. Een taxi nemen kon wel eens gebeuren, maar de bedragen die voor een rit je door half Zeeuws-Vlaanderen worden bere kend, betekenden een fikse aanslag op haar toch niet al te grote inkomen. Wat haar echter het meeste stak, was dat ze haar vrijheid, haar zelfstandigheid, kwijt was. Steeds vervoerseenheden -overeenkomend met het strip- penstelsel van het openbaar vervoer- gratis krij gen met daarnaast een bedrag voor vervoer bui ten het werkgebied van Taxicom. Er ging weliswaar een keuring aan vooraf, maar daar kwam ze glansrijk doorheen. Ze was 'slecht' genoeg om voor de voorziening in aanmerking te komen. De aanvraag bij de gemeente werd ver volgens gehonoreerd en half 1996 werd haar een pasje opgestuurd. En met het pasje had zij het ge voel haar vrijheid weer terug te hebben. Had ze zin een vriendin in haar vroegere dorp te bezoe ken, één telefoontje en de taxi heen en terug was geregeld. Het 'moeten we je komen halen' kan worden afgewimpeld met 'Nee, ik pak de taxi wel'. Kortom: ze kan haar eigen zaakjes weer zelf regelen, ZIE OOK ZEELAND - C3 'Mogelijk meer collectief vervoer' FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - Het CDA in Ter neuzen draagt huidig fractie voorzitter C. de Mol-Marcusse voor als nieuwe wethouder van de gemeente Terneuzen. Ze volgt hiermee fractiege noot J. van Rooijen op die met ingang van 1 februari stopt. Wethouder P. Hamelinck (CDA) zei gisteren dat de fractie deze week besloot De Mol-Marcusse als wethouder naar voren te schuiven. Van Rooijen stopt per 1 februari als wethouder om zijn zakelijke carrière uit te bouwen. De Mol-Marcusse volgt Van Rooijen dan met ingang van die datum op. Binnen de fractie vinden dan wat verschuivingen plaats. J. Schrier wordt fractievoorzitter en E. Brus neemt binnen de fractie de vacante plaats in. Ook in de portefeuilleverdeling vinden verschuivingen plaats. Van Rooijen heeft de portefeuille volkshuisvesting, ruimtelijke or dening, openbare werken en ver keerszaken. Twee jaar geleden is afgesproken dat er een andere portefeuilleverdeling zou komen als Van Rooijen zijn termijn niet zou afmaken. En dat is nu dus aan de orde. Volgens Hamelinck bereiken de fracties begin volgende week overeenstemming over de nieuwe portefeuille-verdeling. C. de houder... Mol-Marcusse ...wet FOTO ARCHIEF DE STEN aam

de Stem | 1997 | | pagina 13