Mobiel bellen bij grens duurder Oostburg 1.312.313 DE STEM Geen kort geding tegen Den Dullaert Jacht verbod in Zeeland opgeheven Wegen afgesloten voor vrachtwagens Even luchten na gasontsnapping GGD roept scholen op tot krachtig protest GS winnen strijd over omvang waterschap Zeeuwse waterschappen lopen eeuw achter nuten werkt 3 x plaatsen 2 x betalen C1 Belgische netten in Zeeuws-Vlaanderen te sterk I itrneuzen/Breda - Gebrui kers van draagbare GSM-te- I iefoons zijn in de Zeeuws- l ïlaamse grensstreek duurder I jit dan mensen in de rest van I Sderland. In deze regio I haakt de apparatuur namelijk I in op het sterkste netwerk en I jat blijken vaak de Belgische betten Proximus of Bel-10 te Man overleden na ruzie in Goes Maatregel waterschappen vanwege invallende dooi I e invallende dooi heeft deze ersmaatregel noodzakelijk "naakt. Beide waterschappen I it k beb besluit genomen om e "'hokken wegen te bescher- I !i'tn' zo<^at schade zoveel moge- J '"orkomen kan worden. Ver- I ,eerlborden geven het verbod I an De wegen die zijn afgesloten I ln vooral wegen waarvan de on- I J'Foncb vochthoudend is en het I naar de zijkanten Rl 1997 x 51 bloed wordt afgestoten. Door de doorbloeding van het spierweefsel te verbeteren, heft Spierolie het probleem onmiddellijk op. Ook kan het zijn, dat na on gewone krachtsinspanningen er scheurtjes ontstaan. De pijn wordt dan veroorzaakt door de ontstane vochtophoping, die druk uitoefent op de ze nuwuiteinden in de spier. Spierolie zorgt voor een snelle afvoer van het vocht, waar door de druk afneemt en de pijn verdwijnt. jicht en spit Daarnaast heeft de aroma reflex-therapeut ook uit stekende resultaten bereikt bij spierpijn, veroorzaakt door ziekten als spierreuma, jicht, artrose en spit. "De pijn zal verdwijnen, maar de oorzaak van de kwaal wordt natuurlijk niet weggenomen. Het gaat hier tenslotte om een ziekte. Maar spierolie zal wel een enorme verlichting brengen." merkt Van der Pluym op. Ow AR BIJ: 31 15 - 69 45 44 houd van: jit lm irblijven hit LV-f ■en if-jj gen 5HTEN int u bellen: 076-5.312.313 of faxen: Is u uw tekst 3 x binnen dagen ongewijzigd laat laatsen hoeft u slechts advertenties te betalen. Is er in deze serie een aterdag voorkomt, wordt die ieder geval berekend. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 10.26 13.68 17.10 20.52 23.93 27.35 30.77 34.19 13.68 18.24 22.80 27.35 31.91 36.47 41.03 45.59 20.48 27.31 34.13 40.96 47.79 J_54T>1. 61.44 68.27 /en onder nummer 14.70 Tel.nr Stuur mij een rekening 5, 4800 VB Breda, >ostzegel nodig). HERPLAATSINGSGARANTIE nt u ons bellen voor een GRATIS herplaats'11!? Zeeland DINSDAG 21 JANUARI 1997 ban onze verslaggever Dat betekent dat via internatio- bale toegangsnummers het ge wenste gesprek in Nederland tot stand moet komen. En dat vindt men op de nota van PTT terug onder de noemer 'internationale gesprekken'. „Kost klauwen met geld", zegt een Zeeuws-Vlaamse freelance fotograaf die regelmatig contact met zijn Nederlandse opdracht gevers moet opnemen. Wordt deze GSM-bezitter vanuit Nederland gebeld, dan zijn de kosten van dit binnenkomende gesprek -als het gaat via de Bel gische netten- eveneens voor zijn rekening. Het gaat hierbij om het mobiel telefoneren in bepaalde delen van Zeeuws-Vlaanderen. Vooral de omgevingen van Axel, Sas van Gent, IJzendijke en Sluis zijn be rucht. „Bij bepaalde weersom standigheden echter gebeurt het ook dat je midden in Terneuzen alleen maar via de Belgische net ten kan bellen. PTT Telecom wordt gewoon weggedrukt. Bela chelijk, want dan wordt een ge woon gesprek van rond een gul den per minuut ineens een inter nationaal gesprek van rond drie gulden per minuut. Op zo'n ma nier wordt de gewenste bereik baarheid van een GSM-bezitter wel een dure zaak," aldus de fo tograaf. Dezelfde ervaringen heeft een groot Terneuzens aannemersbe drijf. Pogingen om de zaak bij PTT Telecom aan te kaarten heeft dit bedrijf, na een paar keer de neus te hebben gestoten, maar la ten zitten. „Het is bij PTT Tele com één grote, doffe ellende," verzucht een woordvoerder van het bedrijf. „Wel heeft men het kennelijk af en toe in de gaten, want soms zien wij op gespreks- nota's van onze mobiele telefoons dat een bedrag is gecrediteerd. Of het inderdaad is omdat ons onte recht buitenlandse tarieven wor den aangerekend is uit de reke ning echter niet op te maken. Het staat er zomaar." Bij PTT Telecom in Breda is de zaak bekend. „Wij willen alles op alles zetten om dit te voorkomen. In week 9 (24 februari-2 maart) komt een nieuwe zender in Axel in gebruik. En dan moet het euvel verholpen zijn," zegt een woord voerder van PTT Telecom in Bre da. „„Het zal mij benieuwen," aldus de fotograaf. „Ze hebben vorig jaar al beloofd dat de zender in Axel in november in gebruik zou zijn. Inmiddels zijn we bijna een kwartaal verder en is er nog niets gebeurd." Of mensen die door de gebrekki ge zendinstallatie met hogere re keningen zijn geconfronteerd iets terugbetaald krijgen, is zeer de vraag. De woordvoerder adviseerde een dergelijke vraag aan de Klanten service van PTT Telecom voor te leggen. I Hulst - Het kort geding van Horeca Nederland tegen het Huls- lier gemeenschapscentrum Den Dullaert is van de baan. Horeca I Nederland en de gemeente Hulst willen eerst de problemen I proberen op te lossen via een goed gesprek. Die problemen betreffen het toe- laten van bijeenkomsten van het heten piramidespel in het I Hulster gemeenschapscentrum. I Volgens Horeca Nederland gaat Den Dullaert daarmee buiten zijn (boekje omdat het in strijd zou zijn met de ook door de gemeente "it onderschreven nota para- I tommercialisme. In Hulst meent men dat dergelijke bijeenkom- j best in Den Dullaert mogen I omdat de plaatselijke horecabe- I drijven er geen ruimte voor heb- I ben. I Dat standpunt deed Horeca Ne- I derland aanvankelijk besluiten I naar de rechter te stappen om de kwestie door een onafhankelijk md te laten toetsen. Tot nu I loe konden Horeca Nederland en lie gemeente Hulst uitstekend I met elkaar opschieten, maar de algelopen weken dreigde de 1 kwestie beide partijen keihard I tegenover elkaar te zetten. een nieuwjaarsbijeenkomst I kwamen vertegenwoordigers van I Horeca Nederland en de gemeen- I le elkaar tegen en kwamen onder I «et genot van een borrel tot de I slotsom dat het ook anders moest kunnen, -Zo'n kort geding betekent een p rompslomp," zegt voorzit- I to J. van Harn van de Zeeuws- I Vlaamse afdeling van Horeca Ne- Wand. „En het kost ook aardig I Voor ons, maar ook voor de ge- nieente. Dus hebben we gezegd, 's we nu via onderling overleg een oplossing kunnen vinden, 'ffl zijn we eigenlijk veel beter aig. Hou het er maar op dat het sonde ondernemersverstand de doorslag heeft gegeven." Dat het kort geding is ingetrok ken, heeft volgens Van Harn ook te maken met een veranderde op stelling van de gemeente Hulst. „In eerste instantie kon er hele maal niet gepraat worden. En als er geen overleg mogelijk is, dan moet je wel naar zo'n middel als een kort geding grijpen. Maar nu wil men in Hulst blijkbaar toch over de activiteiten in Den Dul laert praten." Het overleg is gepland voor half februari. De Hulster wethouder P. Weemaes was gisteren niet be reikbaar om zijn visie op de nieu we ontwikkelingen te geven. Goes - De 29-jarige J. Zandee uit Colijnsplaat is gisteren overleden aan het hersenletsel dat hij in de nacht van zaterdag op zondag bij een bar in Goes opliep. Bij een ruzie op de stenen trap die toegang geeft tot de bar, kwam hij ongelukkig ten val. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer probeerde zijn vriend op te vangen die tijdens een opstootje achterover van de trap viel. Daarop rolden beiden omlaag, waarbij de man zelf ern stig gewond raakte. De politie heeft in de loop van zondag een groot aantal getuigen gehoord, onder wie de vriend, de veroorzaker van het opstootje. Zij concludeerde dat er sprake was van een ongelukkige samen loop van omstandigheden en er geen opzet in het spel was. Van onze verslaggeefster Terneuzen Vanaf vandaag mag er weer gejaagd worden op waterwild. Dat hebben de Zeeuwse Gedeputeerde Sta ten besloten. In verband met het strenge winterweer werd het jachtverbod op een januari ingesteld. gels enige schade aanrichten op de akkers, ontkent hij niet: „Maar er zijn ook andere ma nieren om de vogels van de ak kers af te houden. Verjagen is zo'n manier." Dat er meer ge jaagd dan verjaagd wordt, is volgens de vogelliefhebber puur traditie. Grootschalige acties om de jacht op de watervogels tegen te gaan hebben volgens Cante- leijn niet veel zin. „De jacht op die beesten is nou eenmaal zo in de wet vastgelegd. Als regio nale natuurvereniging doe je daar weinig tegen. We leggen ons er dus maar bij neer." Wel heeft de vereniging druk uitgeoefend op de vogelbe scherming om de jacht in de landelijke politiek onder de aandacht te brengen. Vooral watervogels als de wil de eend, de grauwe gans, de kolgans en rietgans en de smient hadden het zwaar te verduren onder de strenge aan houdende vorst. Omdat nu de dooi weer ingevallen is en er op korte termijn geen nieuwe vorstperiode wordt voorzien, gaan Gedeputeerde Staten er van uit dat de dieren weer ge noeg op sterkte zijn. Wel heb ben Gedeputeerde Staten de jagers gevraagd om terughou dend te zijn op voederplaatsen en wakken waar zich nog grote groepen vogels bevinden. „Wat mij betreft wordt het jachtverbod op watervogels nooit opgeheven," is de reactie van H. Canteleijn, werkzaam bij natuurbeschermingsvereni- ging De Steltkluut. Dat de vo- Lichte paniek gistermiddag in het klaslokaal van scholengemeenschap De Vaart aan de Axelsestraat in Terneuzen. Rond 14.00 uur ontstond op de afdeling elektrotechniek bij het overgieten van een etsvloeistof in een jerrycan een chemische reactie waarbij een gerin ge hoeveelheid chloorgas vrijkwam. Na het openen van deuren en ramen was na tien minuten de lucht weer opgeklaard. Door de brand weer werd een onderzoek ingesteld, na korte tijd gaf deze het sein veilig. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Goes - De GGD Zeeland wil dat basisscholen krachtig protes teren tegen de bezuinigingen op activiteiten van de Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst. Noodgedwongen kan de GGD vanaf nu twintig procent van de basisschoolleerlingen niet meer oproepen voor een preventief ge zondheidsonderzoek in groep twee. Ook zal de GGD (Gemeen schappelijke Gezondheidsdienst) eenvijfde van de logopedische onderzoeken niet meer uitvoeren. Een en ander is het gevolg van het besluit van het algemeen be stuur van de GGD om niet ak koord te gaan met een voorstel van het dagelijks bestuur. Dat bestuur wilde de verloren uren als gevolg van de invoering van 36-urige werkweek per 1 januari volledig herbezetten. Het alge meen bestuur, dat bestaat uit vertegenwoordigers van alle Zeeuwse gemeenten, ging daar echter niet mee akkoord. Een vol ledige herbezetting zou volgens GGD-directeur V. Slenter 250.000 gulden kosten. Nu de gemeenten hun fiat voor een volledige herbezetting niet hebben gegeven, heeft de GGD moeten snijden in zijn activitei ten op basisscholen. Want, zo stelt de dienst, 'de werkdruk bij de medewerkers mag door het niet herbezetten niet verder op lopen'. Slenter betreurt het be sluit zeer. „Zeker gezien de effec ten die dit zal hebben op de volksgezondheid van de Zeeuwse jeugd." Maar de GGD kan volgens Slen ter niet anders dan deze maatre gelen nemen. „Want op dit mo ment wordt de gezondheid van de jeugdartsen, jeugd verpleegkun digen, logopedisten en assisten ten nadrukkelijk bedreigd." De bezuinigingsmaatregelen zul len volgens Slenter hele scholen betreffen. „Want het kan natuur lijk niet zo zijn dat in een klas tachtig procent wel en twintig procent geen onderzoek krijgt. Vandaar dat we een aantal scho len in zijn totaliteit niet meer zul len benaderen totdat we aan het vereiste aantal leerlingen komen. Dat zal overigens in een soort roulatiesysteem gebeuren." Slenter hoopt evenwel dat de maatregelen tijdelijk van aard zijn. Het dagelijks bestuur komt met een nieuw voorstel voor ge deeltelijke herbezetting van de activiteiten. In april komt dat voorstel ter sprake in een ingelas te vergadering van het algemeen bestuur. De GGD roept scholen en andere belanghebbende orga nisaties op hun invloed in de ver schillende gemeentes aan te wen den. Basisschool Antonius in Axel heeft inmiddels haar onvre de geuit over de bezuinigings maatregelen. In een brief aan de gemeenteraad vraagt directeur J. Oude Kempers 'stelling te nemen tegen de voorgenomen kaalslag'. Van onze verslaggever terneuzen - De waterschap en Hulster Ambacht en De «ie Ambachten hebben een aantal kwetsbare wegen en Weggedeelten in het buitenge bied afgesloten voor zwaar tansport. Als gevolg hiervan is het verboden voor voertui- 6® met een asdruk van 1,2 "i over diverse wegen te rij- I vo a We® kan worden afge- I m-ÜWanneer de bovenste aag ontdooit en de dieper 1 grondlagen nog bevoren I hip. iStapelt dooiwater en even- I in i |evaten regenwater zich op ;a e bovenste ontdooide grond- I fun i draagkracht van de weg- I invl neemt dan af. Onder 1 iVan zwaar verkeer met 8' sslasten kan de wegverhar- I snn„ ^aan golven waardoor Poorvorming, plooien en/of I fl. kunnen ontstaan. I topt scbaPPen hebben in de I Una vo jrabgaand aan de afslui- I din„„reeds de nodige voorberei- I H'aro'11 Setr°ffen. Waar nodig, bonk reec*s de nodige verkeers- I vow„n ?eP'aatst. Gedurende de I afnprnVoc'e werden de borden ekt met zakken. Deze voor- Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de machtsstrijd met het bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden over de toekomstige omvang van dat bestuur gewonnen. Er komen geen 40 bestuurders, zoals het schap al had vastge steld, maar 35. Daarvoor heeft een meerderheid in de Zeeuwse Staten zich gisteren uitgespro ken. Maar GS moeten binnenkort met alle Zeeuwse waterschapen rond de tafel gaan zitten om de vrede weer te tekenen, want een ver- troebelde werkverhouding tussen twee overheden die zo belangrijk zijn in Zeeland, is niet in het be lang van de provincie. Die op dracht gaven de Staten gisteren aan GS mee. Het was gisteren voor de verga dering al duidelijk. Dijkgraaf Gosselaar van Zeeuwse Eilanden, die vorige week in botsing kwam met gedeputeerde Dek tijdens een andere zitting, sprak weer in, maar zijn toon was veel gematig der. Maar de statenleden waren de kwestie niet vergeten. Statenlid Buijs van het CDA noemde het 'diep en diep treurig dat er een zo diepe polarisatie tussen de twee bestuurslagen is ontstaan'. Van Kollem van GroenLinks noemde het een 'achterhoedegevecht', Kolijn van de SGP sprak van 'een strijd om de zetels', en volgens Suurmand van de WD 'is het een kwestie van de pot verwijt de ke tel'. Uit de vergadering bleek dat al leen de SGP, de ZVP en het AOV 40 bestuurders wilden, de andere fracties kozen voor 35. Gedeputeerde Dek bond aan het eind van de vergadering ook in. Intern is bekend is dat Dek be hoorlijk gepikeerd was door de houding van het waterschapsbe stuur, maar gisteren vergeleek hij het conflict met 'een rimpel die zo snel mogelijk moet worden glad gestreken'. Op verschillende plekken is inmiddels een verbodsbord geplaatst voor voertuigen met een asdruk van meer dan 1,2 ton. foto camile schelstraete bereidingen waren nodig om, in geval van plotseling invallende dooi, de betrokken wegen snel te kunnen afsluiten. Waterschap Het Vrije van Sluis in Oostburg sluit Vanaf woensdag 22 januari een aantal polderwe gen af voor het zware verkeer. „We hebben zo lang mogelijk ge wacht met het afkondigen van de maatregel om de overlast zoveel mogelijk te beperken," aldus een woordvoerder van dit water schap. Het is niet te zeggen hoe lang de maatregel zal duren. „Dat hangt puur af van de temperatuur. Het verbod kan een week maar ook twee weken duren. Daar valt nu nog niets over te zeggen." De waterschappen delen mee bij zonder terughoudend te zijn met het verstrekken van ontheffin gen. In een aantal gevallen wordt wel ontheffing van het geldende verbod verleend. Het betreft dan meestal transporten die geen uit stel dulden en die niet op een an dere wijze (bijvoorbeeld door kleinere wagens) kunnen worden uitgevoerd. Te denken valt daar bij aan het vervoer van melk en van veevoerder in bulk. Ieder verzoek om ontheffing wordt door de afdeling wegen van het betreffende waterschap bekeken. Door Cees Maas Het rommelt en reutelt in het Zeeuwse wa- terschapsland. Het bestuur van het grote en invloedrijke waterschap Zeeuwse Eilanden kwam deze week fiks in botsing met het provinciebestuur over de omvang van het waterschapsbestuur. Er is een doodordinaire strijd om de macht gaande. De provincie geeft slechts toestem ming voor 35 bestuurders, het schap zelf wil niet verder terug dan 40 en partijen liggen in conflict, zoals dat heet. Gisteren hebben de Zeeuwse Staten in de statencommissie Algemeen Bestuur scheids- rechtertje in deze affaire moeten spelen. Een meerderheid dekte GS, er komen dus 35 be stuurders. In Zeeuws-Vlaanderen is ook van alles aan de hand. De drie schappen daar gaan fuse ren en na 1997 als één waterschap naar bui ten komen. Dijkgraaf Eversdijk van het wa terschap De Drie Ambachten voorspelde vo rige week in Kruiningen dat bij nieuwe ver kiezingen de invloed van de boeren in het bestuur gevaar zou lopen omdat ook in Zeeuws-Vlaanderen de categorie pachters in het bestuur weieens zou kunnen verdwij nen, zoals dit ook bij Zeeuwse Eilanden is gebeurd. En pachters zijn natuurlijk door gaans boeren. Tussen deze geluiden door roepen sommige grote fracties in de Zeeuwse Staten dat bij komende verkiezingen de kandidaten voor het bestuur lijstverbindingen moeten kun nen aangaan. Dat is nu niet mogelijk. De po litici willen directe verkiezingen, waar lijs ten van politieke partijen, milieuclubs en boerenorganisaties aan mee mogen doen. Veel van deze actuele discussies over de wa terschappen zijn korte-termijnvisies. Van buiten de provincie komen heel andere sig nalen binnen. Een bedenkgroep, bestaande uit kopstukken van de Nederlandse water schapswereld, een Tweede-Kamerlid en een hoogleraar milieukunde, heeft een toe komstvisie gemaakt en die vastgelegd in het rapport 'Water centraal'. Die visie rekent helemaal af met alle inge wikkeldheden binnen de besturen. Het wa terbeheer in de volgende eeuw gebeurt door waterschappen die geen vijf, maar slechts twee categorieën in de besturen hebben: de burgers en de bedrijven. Die krijgen het voor het zeggen in de water schappen. Verder moeten de ook ingewik kelde geldstromen veel simpeler: er dient één waterbelasting te komen. Een derde punt van de bedenkgroep is dat de water schappen in de toekomst veel meer aan mi lieuzorg en milieubeheer moeten gaan doen. Die laatste opvatting is niet zo opmerkelijk, de milieubeweging roept al jaren niets an ders en binnen de huidige Zeeuwse water schappen is een sterk milieubesef hard ge groeid en dat zal voorlopig ook niet stoppen. Verder zijn de conclusies van de bedenk groep helder als glas en er valt weinig tegen in te brengen. Met het idee in het hoofd van slechts twee categorieën in de waterschapsbesturen van de toekomst, kunnen opvattingen over af schaffing van de categorie pachters ook ge heel anders komen te liggen. En het is waar: De waterschappen, het pol derbestuur dat zichzelf terecht en trots de oudste democratie van Nederland noemt, zijn in Zeeland de meest ondemocratische overheden die er te vinden zijn. Omdat die structuur van het bestuur, met abstracte be grippen als 'categorie onbebouwd' en mid deleeuwse titels als hoofdingeland, vol strekt niet doorzichtig is voor de Zeeuw- en.Het begrip waterschap zegt de gemiddel de Zeeuw, als hij of zij er toevallig niet werkt, waarschijnlijk helemaal niets. Maar alle heffingen natuurlijk weer wel. Dus haal die volgende eeuw alvast maar binnen. Naast alle andere voordelen, zou dat ook een zegen zijn voor de openbaarheid van be stuur in Zeeland.

de Stem | 1997 | | pagina 11