MMENTAAj I'Geen militair blok Russen tegen Navo' ies nu voor Libertelen u belt direct f10575 Japan wil serieus genomen worden op politiek toneel Japan gaat betalen voor golden oldies Terugtrekking uit Hebron begonnen 'Graafwerk Jumet niet gericht op Dutroux' Taliban boeken succes met nieuw offensief DE STEM AND KORT Man bekent moord op Kim Kerkow Frankrijk kucht en rochelt LIBERTEL BUITENLAND pefensie-minister Rodionov: Weg vrij voor vervolging van Waalse ex-minister Duitse justitie wil misdadigers gaan uitleveren ft (libertel schrapt tot 2 februari de aansluitkosten) I I I I I VRIJDAG 17 JANUARI 1997 A5 ankdirecteur Wim Dui- ees Monetair Instituut mislukte pogingen om parachuteren, kon ein- een geslaagde missie ting lag dat Duisenberq pese Centrale Bank zou uitenlandse Zaken Van werden uitvoerig ge en vasthoudende wijze uforie was begrijpelijk, ote staat van dienst en olken aan de horizon n uitspraak van de be- P. Marchelli. Hij maakte ecteur van de Europese mening op geheime af- nkrijk en Duitsland zou- gsplaats en Frankrijk de e onderhandse deal die e heeft niet alleen de le- eeft ook een naam ge- se Commissie Jacques de man die in 1999 de geloof te hechten aan an Mierlo gaat er vanuit an van de ECB wordt, n Frankrijk en Duitsland ens hem een 'schandali- geleerd dat Van Mierlo at de geheime overeen- n Duitsland delen de la- r kleine lidstaten zichte- k onder de voet gelopen, elen. Wil Nederland zich nederen, dan zal onmid- rien. Brussel (anp) - De Japanse variant van Radio 10 Gold mag rekenen op een forse lastenverzwaring. Goed nieuws echter voor the Beatles, the Rolling Stones, the Who en andere makers van klassieke hits. Japan gaat namelijk, geheel overeenkom stig het Wereldhandelsverdrag, de verplich ting opleggen rechten te betalen over 'gol den oldies' van maximaal vijftig jaar oud. De Europees commissaris voor Buitenland se Handel, de Brit sir Leon Brittan, had gis teren in Brussel dan ook een overwinning te vieren. Platenbonzen, muziekuitgevers en artiesten verzekeren zich met de Japanse toezegging ten minste van een inkomsten stroom van tweehonderd miljoen gulden. De Europese muziekindustrie ergerde zich al jaren aan de Japanse weigering om rech ten te betalen op veelgedraaide hits. Na eer dere protesten zegde Japan toe de rechten te zullen betalen op producties tot 25 jaar te rug. Deze toezegging ging Brittan niet ver genoeg, want in de muziekindustrie gaat het meeste geld om in de rechten op hits uit de jaren vijftig, zestig en begin jaren zeven tig. De Europese Unie diende daarom een offi ciële klacht in bij de Wereldhandelsorgani satie. Onder die druk heeft het Japanse par lement besloten zich aan de richtlijn te zul len houden om rechten te betalen over 'gol den oldies'. achtoffers is het aantal vuurwerk- isseling zijn elfhonderd amelijk door knalvuur- len overleden aan de ge- itoffers waren tussen de ïting Consument en Vei- ehter u warden zal op 25 maart Icht staan wegens moord, bewoonster in het tehuis uw, die ongeneeslijk ziek ;ond ook geen schriftelijk sterven en vulde hij een jod'. Door de zaak S. ont- aar de arts zeer geliefd is. 11(1 - O KAAÜJLM aft gisteren een 39-jarige ran wordt verdacht brand i-vriend. IndewOning is e 39-jarige ex-relatie van edexpress' kaal heeft donderdag de 29-ja- een boete 61.000 gulden, de geschatte winst die hij ibisproducten en cocaïne, van een drugsverkopende edexpress noemde. at actievoeren ersteunende diensten van de uitkomst van ledenver- iden. De bond wil een be- de ondersteunende dien- luidelijk; vandaagg wordt le vakbonden. opvolger Brokx elenburg wordt genoemd g. Dat is uit twee zeer uit- imen. De naam van Steke- :ke kring in Tilburg als in :lf doet het bericht via zijn regels abortus joelt vooralsnog niets voor levisieprogramma Zembla gisteravond bevatte 'niets id Swildens. De regerings- ■st het onderzoek naar de volksgezondheid afwach- fit de uitzending van Zem- noodsituatie' ruim opvat- t de praktijk in abortuskli- lijks de afweging maken oi erpelijk en afzichtelijk. Hij oording roepen. „We moe- f we dit nu echt willen: Van het haar of van de ogen orden." Hij vindt dat de In- onderzoek moet instellen Jinieken die in de Zembla- in het nauw mr. Jim Janssen van lementariër (eerst voor he wat het kost lid blijven van rtijvoorzitter Hans Helger i procedure om Janssen van woon door," aldus Helgers- id in opspraak toen het jn lidmaatschap van het E ten gunste van zijn Rotte - rijdt voor naam organisatie Artsen z°nc|5 ies 'meeliften' op haar ëoe eeft Artsen zonder Grenz schreven die de toevoegt e Daarop hebben ongeveer De Zwijndrechtse orgarn- ïede naar aanleiding van zijn er geen rechtszaken g - Marcel Vos, manager tonu i, vormde anderhalf jaar ge- i.rr,1,'v.rr TAiinpr (jrlt-Ji I Koskou (rtr/anp) - Rusland is niet van plan de voorgenomen uitbreiding van de Navo naar Oost-Europa te beantwoorden Bet het opzetten van een eigen militair blok.- Dat heeft de Rus sische minister van Defensie Rodionov gisteren gezegd. ggelopen zondag nog leek presi dent Jeltsin juist wel stappen in deze richting te nemen, toen hij voorstelde om in Rusland en Wit- Busland een referendum te hou den over een vereniging 'in één of udere vorm'. Een 'fusie' zou het Hussische leger aan de grens met Polen brengen, één van de beoog de nieuwe Navo-lidstaten. Rodionov ziet niets in dergelijke plannen. „Vooralsnog ben ik te- Varel (dpa) - Een 34-jarige Duit ser heeft bekend het tienjarige meisje Kim Kerkow uit de Noord- Daitse plaats Varel seksueel te lebben misbruikt en haar vervol gens om het leven te hebben ge bracht. Wandelaars troffen het Ijk van het meisje vorige week vrijdag in het Amsterdamse Bos aan. De man heeft bekend dat hij Kim vorige week donderdag tegen de avond in de buurt van haar ouder lijke woning zijn auto in heeft ge lrokken. Hij bracht het kind naar bet huis van zijn ouders en mis- bmikte haar daar. Uit angst voor ontdekking heeft hij het kind ver- om het leven gebracht. De vervoerde het lijk per auto naar Nederland en verstopte het in het Amsterdamse Bos. Achttien jaar geleden is de man wegens seksueel misbruik van en de moord op een meisje al eens tot zes jaar gevangenisstraf veroor- gen elke defensie-alliantie. Maar daar moet de politieke leiding over beslissen." De Navo hoopt op zijn top in juli vast te stellen welke landen in aanmerking komen voor het lid maatschap. Grootste kansheb bers zijn Polen, Tsjechië en Hon garije. Navo-secretaris-generaal Solana hoopt nog vóór die top de weer stand te breken en de betrekkin gen tussen Moskou en de alliantie 'op koers' te zetten. „We zijn be reid zo ver mogelijk te gaan om stevige en langdurige bilaterale betrekkingen met Rusland aan te gaan," zei hij gisteren in Wenen. Maandag gaat hij naar Moskou om hierover met minister Prima kov van Buitenlandse Zaken te praten. Solana wilde niet ingaan op be richten dat de Navo voor Rusland de pil wil verzachten met een aantal tegemoetkomingen. De Washington Post meldde gisteren dat het bondgenootschap Moskou economische steun en een specia le consultatieve status zou bie den. Bovendien zou de Navo zich soepeler opstellen inzake wapen beheersing. De secretaris-generaal erkende wel dat modernisering van het CFE-akkoord over conventionele bewapening, die hoog op de Rus sische wensenlijst staat, van be lang zou zijn. Vorige week noem de Primakov deze herziening als voorwaarde voor een akkoord over de betrekkingen met de Na vo. Moskou voelt zich in het CFE- akkoord uit 1990 tekort gedaan, omdat het na de val van de Sov jet-Unie een groot deel van zijn wapenarsenaal kwijtraakte aan voormalige Sovjet-republieken aan zijn west- en zuidgrens. Van onze correspondent Parijs - Schoolkinderen in Lyon mogen tijdens het speelkwartier niet meer naar buiten. Parijse en Marseillaanse trimmers wordt ontraden hun dagelijkse rondje te gaan hardlopen of fietsen. Frankrijk kucht en rochelt, want de hoge druk boven het land zorgt voor een enorme lucht vervuiling. In Lyon geldt alarmfase 3. De prefect van de regio heeft de inwoners van Lyon en omstreken dan ook gevraagd de auto thuis te laten. Voor het vrachtverkeer is reeds een transito-verbod van kracht. Zover is het inParijs en Marseille nog niet. Daar geldt alarmfase 2. De Normandi- sche steden Rouen en Le Havre dreigen ook langzaam te stikken in de smog. Milieu-minister Lepage probeerde de Fransen gisteren gerust te stellen. „We studeren op maatregelen om het personenvervoer te beper- i. Binnen enkele dagen zullen we bekend maken wat we aan de over- beloofde ze. Het Israëlische leger is gisterochtend gestart met de terugtrekking uit Hebron. Het opheffen van en kele controleposten van het leger begon onmiddellijk nadat het kabinet-Netanyahu het akkoord met de Palestijnen over Hebron had goedgekeurd. Uit protest tegen het akkoord, dat vandaag formeel wordt ondertekend, diende minister van Wetenschappen Benjamin Begin zijn ontslag in. Gister avond stemde ook het parlement in met het akkoord. foto reuter Namen (anp) - Het Waalse parle mentslid Jean-Pierre Grafé, de ex-minister van Onderwijs van de Waalse deelregering, kan worden vervolgd voor seksueel misbruik van minderjarigen in 1993 in zijn woonplaats Luik. Het Waalse re- gioparlement en de Franse ge meenschapsraad gingen gisteren akkoord met opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid. De aanklacht tegen Grafé is, even als in de affaire-Di Rupo, geba seerd op verklaringen van een 24- jarige gevangene uit Belgisch- Limburg. Hij zegt als minderjari ge door Di Rupo en Grafé te zijn misbruikt. Het Belgische parle ment oordeelde de beschuldigin gen niet zwaar genoeg om vice- premier Di Rupo daarop uit zijn functie te ontheffen. In het geval van Grafé zouden de verklaringen wel zwaarwegende bewijzen be vatten. Ook zou een man uit Luik, die in 1993 minderjarig was, be lastende getuigenissen over de ex- minister hebben afgelegd. De be windsman nam daarop eind vorig jaar ontslag. Het Hof van Cassatie kan Grafé nu verhoren over de verschillende verklaringen. Aan de hand van dat verhoor zal het hoogste Bel gische rechtscollege beslissen of het tot een proces komt. Bonn (dpa) - Duitsland wil zijn grondwet veranderen om voor taan Duitsers te kunnen uitleve ren die in het buitenland een mis drijf hebben begaan. Het is de hoogste tijd dat de nationale gren zen voor strafrechtelijke vervol ging verdwijnen, aldus minister van Justitie Edzard Schmidt- Jortzig. De bewindsman zegt dat hij de uitlevering vooralsnog wil beper ken tot andere lidstaten van de Europese Unie en internationale tribunalen. Als voorbeeld voor de huidige gang van zaken wijst de minister op een Duitse huurling die in voormalig Joegoslavië zwa re misdaden beging. „Het is onac ceptabel dat de autoriteiten hem na terugkeer in Duitsland niet aan het Joegoslavië-tribunaal kunnen uitleveren". (ADVERTENTIE) Libertel rekent al de laagste aansluitkosten van Neerland (f 105,75). En tijdelijk* zelfs de laagste aansluitkosten ter wereld. Namelijk helemaal niets. En voor dat bedrag van nulkommanul bent u dan wel aangesloten op het beste en meest innova te GSM-netwerk. Wanneer u nu een abonnement op 't Libertel® GSM netwerk neemt, steekt u behalve de aansluit kosten nóg een voordeel in uw binnenzak. De hele maand februari is de service Libertel Door verbinden 115 (normaal f 2,64 per keer) gratis voor alle abonnees. Reden genoeg om voor een Libertel abonnement te kiezen. Dat hebben al meer dan 215.000 mensen gedaan. Bel vandaag nog voor meer informatie en de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis 0800 05 60. ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. factie loopt ,ot 2 februari 1997. Alle genoemde prijzen zijn inclusief BTW. Door Huub van As Japan wil niet langer een louter economische grootmacht zijn, maar dicht zichzelf in de toe komst ook op politiek en militair terrein een belangrijke rol toe. Tijdens een tournee door ver schillende Zuidoost-Aziatische landen maakte de Japanse pre mier Hashimoto deze week dui delijk dat de betrekkingen tus sen de landen in die regio dieper zullen moeten worden dan de bestaande handelscontacten. Zo wil Hashimoto samenwerking bij de bestrijding van misdaad en milieuvervuiling en bepleit hij ook militair overleg. De toespraak die hij in Singapo re hield over samenwerking in de Zuidoost-Aziatische regio - door waarnemers alvast de 'Has himoto-doctrine' genoemd - is een uitvloeisel van de toegeno men assertiviteit van de Japan ners op het wereldtoneel. Ze zien zichzelf niet alleen als gewaar deerde producenten van elektro nische apparatuur en auto's, maar ze willen ook serieus wor den genomen op het politieke vlak. Concurrenten of niet, door met één mond te spreken, en in de toekomst wellicht zelfs een blok te vormen, staat de regio sterker tegenover de Verenigde Staten en de Europese Unie. Dat uitgerekend Japan met voorstellen komt voor meer re gionale samenwerking, zal in landen als China, Zuid-Korea en Indonesië met gemengde gevoe lens zijn ontvangen. In deze drie landen zijn de oude wonden van de Japanse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog nog maar nauwelijks geheeld. Om die wonden niet open te ha len, heeft Tokyo tot nu toe nage laten zich in zijn contacten met andere Aziatische landen te be moeien met politieke of militaire zaken. De Hiroshima- en Naga- saki-ervaring bracht de Japan ners er zelfs toe de wederop bouw van het leger na de capitu latie op een laag pitje te zetten en in geen geval tot atoomwa pens over te gaan. Het laat zich raden dat Peking, Seoul en Jakarta zich wat onge makkelijk zullen voelen bij het feit dat het juist Japan - de voor- Hashimoto. foto reuter malige veroveraar en bezetter - is dat met het idee voor regelma tig politiek overleg in de regio komt. Een land neemt niet voor niets een bepaald initiatief. Het zal daar alle belang bij hebben, zo is de overweging. En het ligt voor de hand dat dat land zich eerder als voorzitter van, dan als toehoorder bij het beraad zal presenteren. Desondanks zal de oproep tot re gionaal politiek overleg niet zo maar worden verworpen. En ze ker niet in China. Peking zal Hashimoto's toespraak, waarin hij China een belangrijke rol toedicht, met instemming heb ben begroet. Natuurlijk, de Ja panse premier trapt hiermee een open deur in, want China is nu eenmaal dé Aziatische mogend heid. Maar waar werd verwacht dat Japan slechts de banden met de Associatie van Zuidoost- Aziatische Landen (Asean) zou willen aanhalen, om zo een blok tégen China te vormen, is het ge baar naar China verrassend po sitief te noemen. Hashimoto vindt dat de stabiliteit in Zuid- oost-Azië is gebaat bij een sta biel, economisch welvarend, hervormingsgezind en op alle fronten erbij betrokken China. Hashimoto zegt vooral uit te zijn op overleg en samenwerking, zonder dat één van de deelne mers zich opwerpt als de leider van de club. Dat roept de vraag op of de afwezigheid van een lei dende natie in de regio al of niet voorwaarde is voor het creëren van een sterk Zuidoost-Azia tisch blok. Zowel Japan als Chi na heeft de economische macht om zichzelf als leider naar voren te schuiven. Maar beide landen kunnen, met een beetje zelfken nis, weten dat dat door de ande re landen niet automatisch zal worden geaccepteerd. De ervaring in de Europese Unie leert dat deze vijftien landen min of meer kunnen leven zon der leidende natie. Maar ieder een is zich bewust van de mach tige as Duitsland-Frankrijk. Willen China en Japan komen tot een as Peking-Tokyo? En wil len de andere Zuidoost-Aziati sche landen dat? Voor die onze kerheid gesteld, kiest Hashimoto ervoor de band met de Verenigde Staten niet los te laten. Voor de Japanse premier zijn de VS par tij, ook al betreft het Zuidoost- Azië, maar vooral vangnet. Verbod op implanteren varkensorganen Londen - De Britse minister van Volksgezondheid heeft gisteren voorlopig alle proeven om varkensorganen bij mensen te implante ren, verboden. Volgens deskundigen is onvoldoende onderzocht of onbekende ziekteverwekkers kunnen worden overgedragen. Ook is niet zeker of het lichaam de transplantaten op den duur niet af stoot. Het was de bedoeling harten en nieren van varkens te implanteren. President Bosnië opgenomen in ziekenhuis Sarajevo - De Bosnische president Alija Izetbegovic is gisteren voor medisch onderzoek opgenomen in het ziekenhuis van Saraje vo. Hij zal daar vijf dagen blijven, meldt het Bosnische persbureau BH Press. De 72-jarige Izetbegovic heeft al twee keer een hartaan val gehad. Geen afzettingsprocedure tegen Jeltsin Moskou - De oppositie in de Doema, de Tweede Kamer van het Russische parlement, ziet er vooralsnog van af een procedure op gang te brengen om president Jeltsin wegens diens zwakke ge zondheid af te zetten. Volgens de oppositie is de president door ziekte niet meer in staat zijn functies uit te oefenen en zijn ambtstermijn tot het jaar 2000 te voltooien. Maar zelfs de communistische voorzitter van de Doema, Zeleznev, erkende dat het bijzonder moeilijk zou zijn de president om gezondheidsredenen tot aftreden te dwingen. De bepalingen in de grondwet op dit punt zijn zeer vaag geformuleerd, erkende hij. Turkse coalitie verliest steun Ankara - De Turkse regeringscoalitie van fundamentalistische is lamieten en conservatieven beschikt nog maar over een flinterdun ne meerderheid van vier zetels. De zeven afgevaardigden van de nationalistisch-religieuze splinterpartij BBP trokken gisteren hun steun aan de regering-Erbakan in. Zij vinden de aangekondigde salarisverhoging voor ambtenaren onvoldoende. De meerderheid dreigt verder te krimpen doordat parlementsleden van de conservatieve partij vorige week een eigen stroming op richtten en collega's oproepen zich bij hen aan te sluiten. Zij ver lieten de Partij van het Juiste Pad uit onvrede over het autoritaire gedrag van partijvoorzitter en ex-premier Ciller. Regering Major is meerderheid kwijt Londen - Door het overlijden van het parlementslid Iain Mills heeft de conservatieve regering van de Britse premier John Major nog slechts een minderheid van 322 zetels in het Lagerhuis. De op positie beschikt in de Britse Tweede Kamer over 323 stemmen. Waarnemers OVSE naar Tsjetsjenië Wenen - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (OVSE) zendt waarnemers naar de presidents- en parle mentsverkiezingen in de Russische republiek Tsjetsjenië. De orga nisatie heeft ook Nederland om waarnemers gevraagd. Het minis terie van Buitenlandse Zaken neemt daarover volgende week een besluit. De verkiezingen, die voor 27 januari op het programma staan, zijn een uitvloeisel van het vredesakkoord dat de Russische regering en de Tsjetsjeense rebellen vorig jaar sloten. De Russische militairen hebben inmiddels het gebied verlaten. Geweld in Algerije: 24 doden Algiers - Bij een vuurgevecht tussen Algerijnse veiligheidstroepen en leden van de Gewapende Islamitische Groep (GIA) die zich ver scholen hadden in de kasba van Algiers, zijn gisteren'twaalf mos lim-extremisten gedood. Enkele uren later kwamen twaalf mensen om het leven door een autobom die ontplofte op een drukbezochte automarkt in Boufarik, op veertig kilometer ten zuiden van Al giers. Er waren ongeveer zestig gewonden. Milosevic wil politieke oplossing crisis Belgrado - De opperste defensieraad van Servië, die bestaat uit president Milosevic en andere politieke en militaire kopstukken, heeft gisteren opgeroepen tot een einde aan de straatdemonstraties en een,snelle politieke oplossing van de crisis in het land. Over de manier waarop dat moet gebeuren, zijn geen mededelingen ge daan. Oppositieleiders waarschuwden intussen dat Milosevic zijn toe vlucht zou kunnen zoeken in het uitroepen van de noodtoestand in Belgrado. „We moeten ons geen illusies maken. De regering wordt gedomineerd door hardliners," aldus oppositieleider Djindjic. Politie Indonesië overweegt inzet cobra's Jakarta - De Indonesische politie overweegt gifslangen in te zetten tijdens rellen. Het politiebureau van Bekasi heeft al zeven cobra's in huis. De commandant wil er in totaal 24 aanschaffen. Cobra's vallen mensen aan als ze lastig worden gevallen. De politie moet de methode nog uitproberen. Jumet (anp) - De graafwerkzaamheden van politie en burger bescherming in een oude mijn in het Waalse Jumet zijn niet ge richt op mogelijke slachtoffers van Mare Dutroux. Volgens en kele Waalse kranten zoekt justitie naar lichamen van slachtof fers van een 63-jarige man die momenteel vastzit in de gevan genis van Namen wegens seksueel misbruik van kinderen. Jus titie weigert de berichten te bevestigen. Diverse media waren al op de hoogte van de nieuwe richting in het onderzoek. De onderzoeks rechters Langlois en Gérard in Neufchëteau, verantwoordelijk voor de zaak-Dutroux, zouden echter op uitstel van publicatie hebben aangedrongen. Te veel pu bliciteit schrikt volgens hen de nieuwe verdachte af. Deze laatste wordt in zijn cel in Namen ondervraagd over even tuele jonge slachtoffers. Hij werd onlangs veroordeeld voorsëksueel misbruik van minderjarige meis jes. Voorzover bekend heeft de 63- jarige echter geen strafblad voor moordzaken. Het onderzoek in de mijn in Jumet bij Charleroi begon in de herfst van het vorig jaar, na aanwijzingen van Mare Dutroux. Na twee weken vergeefs graaf- en zoekwerk zette justitie de actie stop. Eind vorig jaar begonnen Rijkswacht en Burgerbescher ming opnieuw met werkzaamhe den rond de mijn Saint-Louis. Tot op heden zijn in de blootgelegde mijngangen, noch in kelders en gebouwen rondom de mijn aan wijzingen gevonden dat daar mo gelijk nieuwe slachtoffers liggen. Kabul (ap) - De strijders van de Taliban-beweging in Afghanis tan hebben gisteren een nieuwe militaire doorbraak bereikt ten noorden van de hoofdstad Kabul. Met tanks en ander zwaar mate rieel werd de strategisch belang rijke luchtmachtbasis bij Bagh- ram, ongeveer vijftig kilometer ten noorden van Kabul, vero verd. Vervolgens bezetten de Ta liban de provincie-hoofdstad Charikar. De Taliban verklaarden dat ze het offensief hebben gelanceerd, omdat het vredesoverleg dat on der toezicht van de Verenigde Naties in Pakistan wordt ge voerd, begin deze week in een impasse is geraakt. Zowel Baghram als Charikar werd verdedigd door soldaten van Massood. De legerleider ont vluchtte Kabul op 27 september, toen de Taliban de hoofdstad in namen en oud-president Najibul- lah ophingen. Massood en krijgs heer Rashid Dostum uit het noor den van het land sloten een coali tie om tegenstand te bieden aan de Taliban, die een streng islami tisch regime in heel Afghanistan willen vestigen. Die coalitie van Massood en Dos tum wist een einde te maken aan de opmars van de Taliban in noordelijke richting. Twee maan den lang bleef de frontlinie vrij wel ongewijzigd. Maar de afgelo pen weken hebben de Taliban weer grote vorderingen gemaakt. Twee weken geleden al werden de manschappen van Massood volledig-verrast bij Qarabaq, een plaats tussen Kabul en Baghram.

de Stem | 1997 | | pagina 5