6 Tarieven buurthuizen te hoog' Eerste bewoners in nieuwe wijk Othene De ni ZYP ziet herindeling van regio terugkomen op politieke agenda POLITIE RAPPORT D66: 'Verpaupering sneller signaleren' Wethouder Stahi waarschuwt: Milieu-leskisten voor zes basisscholen Terneuzen in race voor huisvesting waterschap Bewoners Platform kiest voor nieuwe werkstructuur Squashmarathon voor Artsen zonder Grenzen Qods water vo DE STEM ZEELAND C3 pE STEM Aanrijding Te hard Inbraak Softdrugs Diefstal Aanrijding Botsing Snelheidscontrole Winkeldiefstal Geen geld voor onderzoek naar vraag jeugdzorg Oostburg wil restaurant boven vismijn DONDERDAG 16 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Teraeuzen - De gemeentelijke herindeling van Zeeuws- Vlaanderen komt zeker terug op de politiek agenda. En de Zeeuwse gedeputeerde De Kok (bestuurlijke organisatie) zal door staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Zaken) worden gedwongen die herindeling voor te berei den. Alle tegenstanders van die herindeling dienen zich dus weer te mobiliseren. Deze uitspraken zijn tot partijbe- leid verheven tijdens de deze week gehouden nieuwjaarsbij eenkomst van de Zeeuwsch- Vlaamse Volkspartij, de ZVP. Tijdens die bijeenkomst sprak de partij zich weer een keertje uit tegen die herindeling, omdat het bestuur in de visie van de ZVP zo verder van de burger af komt te staan. De ZVP ziet, zo bleek, een pro vincie Zuid-Nederland ontstaan als de Zeelandtunnel er eenmaal is en wanneer de constante druk naar schaalvergroting blijft be staan. De ZVP wijst dat af. Verder is besloten het regelmati ge overleg met plaatselijke poli tieke groeperingen in de gemeen teraden van Zeeuws-Vlaanderen te intensiveren. In juni moet dat uitmonden in een groot overleg van alle onafhankelijke politieke partijen in de regio. Besloten is ook om een nieuwe politieke partij in Terneuzen op te richten die mee gaat doen aan de gemeenteraadsverkiezingen van 1998. Die partij zal niet de naam van de ZVP gaan dragen maar er politiek zeer verwant aan zijn. Tenslotte sprak ZVP-voorzitter Van Helden de vrees uit dat de toekomstige veertarieven enorm zullen stijgen. Een overtochtje met auto met ca ravan kost dit jaar in de zomer bijna dertig gulden, veronder stelde Van Helden, en dit gaat ten koste van de koopkracht van de betreffende toerist in Zeeuws- Vlaanderen. Van onze verslaggever Terneuzen - De tarieven voor het gebruik van sommige buurt huizen in de gemeente Terneuzen zijn momenteel te hoog. De diverse beheerstichtingen van deze accommodaties moeten op passen dat ze zichzelf niet uit de markt prijzen vanwege het ge vaar dat activiteiten door de hoge kosten niet meer worden gehouden. Deze waarschuwende woorden werden gisteravond uitgesproken door wethouder A. Stahl-Hemel- soet tijdens de vergadering van de raadscommissie Welzijn. De wethouder zei dit naar aanlei ding van een voorstel van P. Hamelink (SGP) die vond dat sommige tarieven best omhoog kunnen om exploitatietekorten te dekken. „Sommige tarieven zijn al acht jaar hetzelfde. Daar kan best iets aan worden gedaan." Nota herzien Stahl-Hemelsoet vond dat geen goed plan. Ze haalde als voor beeld het dorpshuis in Biervliet aan waar de tarieven hoog zijn om de exploitatie rond te breien. „Het gevolg is een gering aantal activiteiten in dat dorpshuis. De beheersstichting is overigens wel bezig meer activiteiten te ont wikkelen." Voor R. Meijer (GroenLinks) wordt het daarom de hoogste tijd de oriëntatienota welzijn uit 1986 te herzien. In deze nota is vastge steld dat de gemeente als het wa re de bouwstenen levert voor de buurthuizen en dat de exploitatie wordt overgelaten aan het parti culier initiatief. „Ik vrees dat er in de toekomst weinig van het buurtwerk overblijft omdat de kosten veel te hoog worden. Het wordt gewoon te duur. Er moet daarom op een andere manier met de exploitatie worden omge gaan," aldus Meijer. P. van Nieu- wenhuijsen (D66) steunde het pleidooi van Meijer. Positief De commissie reageerde overi gens positief op het voorstel van het college om 172.200 gulden uit te trekken voor het wegwerken van een aantal knelpunten bij buurthuizen. Het gaat onder an dere om het wegwerken van ex ploitatietekorten en het plegen van achterstallig onderhoud. Hamelink vond wel dat de ge meente het achterstallig onder houd veel eerder had moeten aanpakken. Ook G. Dijkhuis (CDA) meende dat de gemeente het een en ander in de afgelopen jaren heeft laten liggen. Met name het dorpshuis in Zaamslag had met een negatief exploitatiesaldo te maken. G. van den Berg (GPV/RPF), P. Hamelink (SGP) en E. Kerckhae- rt (PvdA) vroegen om ophelde ring. Dat kwam volgens wethou der Stahl omdat het salaris van een werknemer zwaar op de ex ploitatie van de beheerstichting rustte. Met deze stichting is in middels afgesproken dat deze medewerker minder uren zal draaien. Het voorstel behelst ook zelfstan dige exploitatie van alle buurt huizen door particulieren. Met uitzondering van De Veste en De Triangel, omdat deze voorzienin gen volgens Stahl-Hemelsoet hier nog niet aan toe zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - Behalve de gemeente Axel is nu ook de gemeente Terneuzen in de race voor de nieuwe huisvesting van het gefu seerde Zeeuws-Vlaamse waterschap per 1 januari 1999. Wet houder J. van Rooijen deelde gisteren mee dat de gemeente en kele locaties heeft aangeboden aan de commissie waterschaps structuur. Deze commissie regelt het fusieproces tussen de hui dige drie Zeeuws-Vlaamse waterschappen. Van onze correspondent Oostburg - De leerlingen van de zes basisscholen in de ge meente Sluis-Aardenburg kunnen in de toekomst lessen tegemoet zien over het milieu. Directeur Frank Gijsel van de Johan Hendrik van Dale school uit Sluis en directeur Leo Ducheine van de Op Dreef uit Aardenburg namen twee leskisten in ontvangst uit handen van wethouder A. Keijmel-Cambier. Het is de bedoeling dat de twee kisten op de basisscholen gaan rouleren, verduidelijkte de wet houder tijdens de overhandiging in multifunctioneelcentrum Den Hoekzak in Oostburg. „De ge meente Sluis-Aardenburg wil in het kader van het milieuplan ieder jaar wat realiseren. Met deze les kisten is het de bedoeling de leer lingen op een makkelijke manier kennis te laten nemen van het mi lieu." Zij vertelde dat in de kist voor beelden zitten op welke manier bijvoorbeeld dieren afval oprui men, hoe groot de afvalproductie is en hoe we dat kunnen beperken. Verder bevatten de kisten onder meer pincetten, zakmicroscopen, kaartspelen, bakjes met zaden, ge droogde paddestoelen, videoban den en dia's. Rein Coster van het Duumpje prees de gemeente Sluis-Aarden burg met dit initiatief, gesteund door het ZMF. „Het is een extra steun voor de onderwijskrachten. Het sluit mooi aan op de gelan ceerde gedachte van het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeuws-Vlaanderen, om werk te maken van milieu- en na- tuureducatie en om tot een milieu educatiecentrum te komen." In Den Hoekzak stond in de hal verder nog een tentoonstelling van de ecoteams West-Zeeuws-Vlaan- deren in samenwerking met het ZMF, de Zeeuwse bibliotheek en de beide West-Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De bezoeker wordt het een en ander verteld over mi lieu en vooral over afval. In de bibliotheek in Den Hoekzak kon de jeugd een milieu-ganzen- spel spelen. Hier kwamen veel za ken spelenderwijs aan de orde zo als kringlooppapier, minder ver pakkingen gebruiken, geen afval weggooien in de struiken en een broodtrommeltje gebruiken in plaats van plastic zakjes. Wie nog meer over milieu wil weten kan de informatie-avond bezoeken op 23 januari in Den Hoekzak. Een hamvraag is waar de nieuwe huisvesting moet komen. In Ter neuzen is het bedrijventerrein Handelspoort en een locatie aan de Alvarezlaan in beeld. Op dit terrein staan nu nog flats die dit jaar worden gesloopt. „Deze locaties kun je als optie noemen. Maar er zijn nog andere mogelijkheden in beeld voor de huisvesting van het nieuwe wa terschap," aldus Van Rooijen. „Het waterschap heeft behoefte aan ruimte. Wij hebben een aan tal locaties om die ruimtebehoef te in te vullen. Daarnaast speelt ook de werkgelegenheid een rol." De gemeente Axel deed eerder al een aanbod voor de huisvesting van het nieuwe waterschap. B en W van deze gemeente hebben het voormalige terrein van de lagere technische school aan de Crijns- senstraat in gedachten. Wethou der A. van Waes noemt deze plaats een goede locatie, prima bereikbaar, centraal gelegen en 9200 vierkante meter. „Maar ik ben natuurlijk niet zo naïef te denken dat de andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten geen interes se zullen tonen," aldus Van Waes toen. Nu heeft dus ook de gemeente Terneuzen een aanbod gedaan. De commissie waterschapsstruc tuur bespreekt binnenkort het aanbod van beide gemeenten. Het is niet bekend of andere gemeen ten ook een aanbod zullen doen, maar dijkgraaf W. Gosselaar van waterschap De Drie Ambachten zei tijdens de laatste vergadering dat het nieuwe kantoor zo cen traal mogelijk in Zeeuws-Vlaan deren gehuisvest moet worden. De strijd lijkt hierdoor dus te gaan tussen Axel en Terneuzen. „Pas als de commissie aangeeft hoeveel ruimte er nodig is voor het nieuwe kantoor kunnen we hier nader invulling aan geven," aldus Van Rooijen. De drie waterschappen beschik ken nu nog ieder over een eigen kantoor. Financieel voordeel bij de fusie is onder andere te halen op het ge bied van huisvesting. Van onze correspondent Terneuzen - Het Bewoners Platform Binnenstad gaat in een nieuwe organisatiestruc tuur verder. Het doel blijft het draagvlak en de kwaliteit van het leven in de binnenstad waar mogelijk te verbeteren. Peter Clijsen had voor de verga dering een toekomstvisie ge schreven. „Het platform heeft geen juridische mogelijkheden. Wel zet het zich in voor de ont- wikkeling en de kwaliteit van de binnenstad, staat het open voor ideeën en signaleren van proble men. Daarin wil het platform een spreekbuis zijn van en voor de bewoners en een aanspreekpunt voor de gemeente. We kunnen binnen het platform vrij denken en discusseren. We moeten het vooral hebben van onze morele kracht, omdat we geen juridisch orgaan zijn. De tijd werkt in ons voordeel. We hebben alle tijd om te werken naar een situatie zoals wij, de bewoners, die willen heb ben." De 35 aanwezigen waren het grotendeels eens met de taak omschrijving. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Graafmachines en bergen zand bepalen nog voornamelijk het zicht van Terneuzens nieuwste woon wijk. Toch hebben de eerste gezinnen al hun stek gevon den in Othene. Anneke (36) is met haar man en twee kinde ren een van de eerste bewo ners van Othene. Terwijl de familie sinds drie we ken in hun keurig ingerichte huis woont, zal zij de komende maan den bergen zand zien verdwijnen en nieuwe bewoners zien komen. „Ik houd van alles wat nieuw is," zegt Anneke. „We maken het groeien van de wijk vanuit ons ei gen huis mee. Ik vind het prach tig Komend uit de Randstad is het wonen in Othene niet eens zo'n grote stap. Anneke: „In Zoe- termeer woonden we ook in de puinhoop van een nieuwbouw wijk. Ook die wijk hebben we he lemaal zien groeien. Toen hij na vijf jaar eindelijk klaar was, gin gen wij weer weg Import Dat de familie nu in Terneuzen woont, was niet een speciale wens van de 36-jarige vrouw: „Mij kun je ook in het puntje van Groningen zetten, ik heb met geen enkel deel van Nederland een binding." De baan die haar man in Terneuzen aangeboden kreeg, betekende automatisch verhuizen naar het Zeeuwse land. Het leuke van Terneuzen vindt Anneke dat, vooral in de nieuwe wijken, het grootste gedeelte van de bewoners import is. „Een mengelmoes van afkomsten en leeftijden vind ik het leukst in een wijk. Van huis uit ben ik Bra bantse, die zitten hier trouwens ook veel. Met allemaal verschil lende mensen begin je wat nieuws. In wat langer bestaande wijken, kom je al gauw tussen die 'kliekjes'." Dat neemt niet weg dat de familie wel heel wat leuke langer be staande wijken gezien heeft in Terneuzen. „Als je naar huizen gaat zoeken, begin je automa tisch bij de makelaarskrantjes. Dan kom je al gauw in de wat oudere wijken terecht. Heel toe vallig reden we in juni afgelopen jaar tijdens het kijken naar hui zen langs het grote bord aan de Rooseveltlaan, waarop we zagen dat de wijk Othene in aanbouw was." De keuze voor het huis waar ze nu in wonen was vlug gemaakt. „De tijd drong," vertelt Anneke: „Er waren nog maar twee huizen beschikbaar waar we in decem ber in konden, de rest van de hui zen zijn pas vanaf februari be schikbaar. Bovendien was de fa milie bij het zien van 'hun' huis al meteen verkocht. Anneke: „De woning is speels, modern en ge zellig. We hebben het gelijk ge kocht en ons niet verder georiën teerd, we zijn niet van die dub- bers." Rust Naast 'de rust in de wijk en het idee dat je buiten woont', heeft de enorme vrieskou van de afgelo pen weken de eerste drie weken van het gezin onvergetelijk ge maakt. Op de vraag wat tot nu toe het beste bevallen is in de nieuwe wijk is het antwoord: schaatsen. „De kinderen konden de weg oversteken en zaten mid den op de Otheense Kreek. Vanaf de eerste dag in de nieuwe stad hebben ze zich kostelijk ver maakt, dat is toch een prachtig begin," zegt Anneke. Dat Terneuzen ook zijn negatieve kanten heeft weet de familie. „Op het gebied van drugs is Terneu zen inderdaad een probleemstad, maar elke stad heeft zo zijn pro blemen." Anneke vindt het be langrijk dat je weet wat er speelt in je eigen stad. „Als je je bij de stad betrokken voelt, kun je ook met de problemen die er zijn le ren omgaan." Jack gaat op de fiets zijn nieu we woonomgeving verkennen: de wijk Othene in Terneuzen. foto wim kooyman Terneuzen - Een 42-jarige Ter- neuzense autobestuurder heeft afgelopen dinsdagmiddag een aanrijding veroorzaakt op de kruising van de Binnenvaart- weg met de Kennedylaan. Hij verleende geen voorrang aan een 43-jarige autobestuurder uit Grijpskerke. Bij de aanrij ding onststond alleen blik schade. Vogelwaarde - Bij een snel heidscontrole op de provinciale weg bij Vogelwaarde regis treerde de politie één bestuur der die 44 kilometer te hard reed. Er kwamen in totaal 1075 auto's langs, waarvan er 128 te hard reden. Terneuzen - Bij een inbraak in een café aan de Korte Kerk straat zijn enkele honderden guldens gestolen. Terneuzen - Twee jonge Belgen zijn afgelopen dinsdagavond op de Grenulaan aangehouden in het bezit van softdrugs. Een achttienjarige man uit Oedel- gem had ruim twaalf gram ma rihuana op zak, een twintigja rige man uit Waregem ruim vijf gram hasj. Omdat de twee mannen een boete van honderd gulden niet meteen konden be talen, is aan hen een dagvaar ding uitgereikt. De drugs zijn in beslag genomen. Terneuzen - De portemonnee van een 44-jarige Terneuzen- aar is afgelopen dinsdagavond gestolen uit een kleedlokaal aan de Alvarezlaan. De porte monnee was gevuld met per soonlijke bescheiden. Terneuzen - Forse schade aan twee auto's was het gevolg van een aanrijding tussen een 33- jarige automobilist uit Terneu zen en een 31-jarige autobe stuurder uit dezelfde plaats Het ongeval gebeurde op de kruising Roosevelt- laan/Katspolderlaan. Kapellebrug - Een 23-jarige vrachtwagenchauffeur is gis terochtend met zijn combinatie geslipt op de Gentsevaart toen hij afremde. Hij botste tegen een lichtmast die ontzet raakte Ook de vrachtwagen liep scha de op. Terneuzen - Veel snelheids overtreders noteerde de politie bij een controle gisterochtend op de Guido Gezellestraat. Van de 542 voertuigen die het meet punt passeerden, reden er 138 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 115 kilometer per uur, terwijl maximaal 70 is toe gestaan. Terneuzen - Een 31-jarige Ter- neuzense is gistermiddag be trapt op de diefstal van vier tu betjes verf in een winkel aan de Oranjestraat. De waarde van de verf was 26,80 gulden. Ach teraf was de vrouw veel duur der uit. Geen verf en een boete van 220 gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - Squashen voor Artsen Zonder Grenzen. Dat ge-1 beurt van morgen tot en met zondag 19 januari tijdens de twee-1 de squashmarathon in fitnesscentrum Foaks op bedrijventer-1 rein Handelspoort in Terneuzen. Wethouder P. Hamelinck (Sportzaken) van de gemeente Terneuzen I opent de marathon samen met het artsenechtpaar Hammer morgen] om 19.00 uur. Vervolgens kan er continu gespeeld worden. De baan-] huur van 25 gulden per uur is volledig bestemd voor de hulporganisa-1 tie. De afsluiting van de marathon is zondag om 14.00 uur met een de-1 monstratiewedstrijd tussen de wereldtoppers Anthony Hill en Sabiên Kalaitzis. De organisatie rekent op een opbrengst van 3500 gulden voor Artsen Zonder Grenzen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen moet veel eer der dan nu het geval is praten met bewoners over plaatsen waar verpaupering dreigt te ontstaan. Dat vindt de gemeenteraads- fractie van D66. Leerlingen van de J. H. van Daleschool uit Sluis spelen het milieu-ganzenbordspel in de bibliotheek van Den Hoekzak nadat de milieu-leskisten uitgereikt waren. foto wim kooyman Johan Harinck blijft voorzitter van het platform. Verder zijn er de vaste deskundigen zoals Jo Dees en P. Smulders namens de politie. Vlottes: „In de nieuwe werkstructuur worden ideeën rechtstreeks bij de betreffende instantie, zoals de gemeente, aan gekaart. Voorheen gaven de des kundigen eerst hun visie, waar door voorstellen bij voorbaat al afketsten." Voor het platform meldden zich gisteravond zes nieuwe leden. „Wij vinden het ook onze taak om desnoods te bemiddelen tus sen bewoners en politie, tussen bewoners en woningbouwvere niging, tussen bewoners en ge meentebestuur. Dat zien wij als onze voornaamste taak, die we ook in 1997 zo goed mogelijk willen uitvoeren." De fractie gebruikt het (aange paste) gezegde dat 'voorkomen nog altijd beter en vooral veel goedkoper is dan genezen' om het belang van tijdige gesprek ken in de wijken aan te geven. Leegstand De democraten wijzen op pro blemen als groeiende leegstand, gebrek aan goede voorzieningen en mensen die 's avonds niet meer op straat durven. „Wat moet een gemeente daar aan doen? Om te beginnen geen struisvo gelpolitiek bedrijven, maar vroegtijdig de problemen onder kennen en samen met de burgers Van onze verslaggever Middelburg - De Statencom missie Welzijn heeft deze week besloten een voorgeno men onderzoek naar de vraag naar jeugdzorg in Zeeland niet uit te voeren. Geld is het probleem. Aanvanke lijk dacht het provinciebestuur dat het onderzoek honderddui zend gulden zou kosten, maar de nieuwe prijs is bepaald op 2,5 ton. Dat komt omdat de instellin gen die zich bezig houden met jeugdzorg de adressenbestanden van hun klanten uit privacy- overwegingen niet aan de onder zoekers wilden geven. Het onder zoek zou zonder dat nog wel mo gelijk zijn, maar dat zou dan met persoonlijke enquêtes moeten ge beuren en dat kost veel meer aan arbeidsuren. De provincie wilde het onderzoek om met de resultaten ervan het nieuwe welzijnsbeleid te bepalen. plannen maken om de proble men op te lossen", benadrukt de fractie nogmaals. Zeer laat De drie gemeenteraadsleden na mens D66 gaan zich dit jaar in zetten om deze aanpak te bevor deren. Volgens hen is dat nodig omdat 'we in het afgelopen jaar een aantal malen hebben gezien dat het gemeentebestuur laat, zéér laat of te laat zaken aan pakte'. „Denk maar aan bestrijding van overlast en opvang van pro bleemgevallen in de binnenstad- Daarbij werd in een flink aantal gevallen de burger bij de pro bleemoplossing niet als volwaar dige partner beschouwd.' Van onze verslaggeefster Oostburg - Het Oostburg- se gemeentebestuur maakt de weg vrij voor een horecagelegenheid boven de vismijn in Bres' kens. Het college van B en W wil het bestemmingsplan Water front Breskens wijzigen door de toevoeging van de D- stemming Horecadoeleind® De gemeente Oostburg is v mening dat de vismijn grote betekenis heeft vo horecabedrijven en indue bijdraagt aan de plaatsen] economie. Vandaag wordt er tijdens gemeenteraad beslist ovff® wijziging van het best mingsplan. Als het voorstel wordt aan genomen, kunnen hore ondernemers die belangstel ling hebben in de ruim» ven de vismijn zich bij d meente melden. De raadsvergadering w gehouden in het gemeentehuis en begin 19.30 uur. pooi Frank Deij jjjddelburg/Bergen op Zoor - Het is geen plan meer voc leze eeuw. Streekplanwijzi „ijjgen, inspraakronde: grondverwerving en vergun ningstelsels dragen het ide alleen al vijf jaar verder. Maa een utopie is het zeker niet Iedereen die ik erover hoor, i razend enthousiast. In dez| eeuw zijn we bij de land; bouwontwikkeling naar ee: cultuur toe gegaan waarb: het gemaal aanslaat zodra hd maar even regent. En vervol] gens roepen we, het wordt eel probleem, we zitten in ver| droogd gebied." I Adjunct-directeur ir. H. de Kra I van Delta Nutsbedrijven praa I met bijna kinderlijke blijhei I 0ver het idee om na het jaar 200 I natuurlijke spaarbekkens aan t I leggen in Zeeland en Brabant or de verspilling van water tegen t gaan. Het opgevangen wate moet vooral voor industrie- el landbouwdoeleinden worde benut. De Kraa noemt het een logischj| gedachte. Jaarlijks verdwijne miljoenen kubieke meters regen en afstromend polderwater onl gebruikt de Westerschelde ir Als je dat gratis water kunt op vangen en gebruiken is d; winst, is de idee. „Alles wat er op zo'n plas va kun je verkopen. We slepen nj water van heel ver, vanuit dj Biesbosch, hier naar toe met hei dure middelen, terwijl we in eei nat half jaar als een idioot wah 8 naar de Westerschelde pompe: I Laten we praktisch rekenen. Eej I kuub water uit de Biesboscl I kost dertig cent. Als je hier w: I ter op kunt vangen in plaats va: I dat op de Westerschelde uit I slaan, dan scheelt dat per kuu I die dertig cent." Duinen I De timing is niet slecht. D I vraag naar water, met name ir dustriewater groeit. Delta Nuts bedrijven zet jaarlijk 50 miljoe kuub water om, waarvan grol weg de helft wordt gewonnen u: de pompstations op de Braban! I se Wal, 6 miljoen kuub komt u: de duinen, 17'miljoen kuub wa ter komt uit de Biesbosch. He aandeel van de pompstations i Sint Jansteen en de opvang va: Belgisch polderwater in Braakmanbekkens (2 miljoei kuub) is in vergelijking met di winning in Brabant bijna te ver waarlozen. „Tien jaar geleden lag die Bies boschleiding er nog niet. Dus d< is allemaal groei en die 17 mi joen kuub zal volgens ons no| I groeien naar 20 miljoen kuub Het klinkt wat vreemd. Groe, ondanks alle besparingen die be I drijven en huishoudens zich ge] troosten om minder water té gel bruiken. „Ik kan dat uitleggen, zegt De Kraa. „Natuurlijk doel bedrijven aan besparingen maa tegelijkertijd zie je dat er oo| bedrijven bijkomen. Neem bi; voorbeeld de warmtekrachtcen] trale die bij Dow wordt ge] bouwd. Voor de bevolking gelt| eigenlijk hetzelfde. Het gemic] oelde verbruik per woning stijg] °ok al is het aantal bewoner] stabiel. Dat heeft te maken m(| de normen in de samenleving. E wordt een oud dijkhuisje afge] broken maar daar komt wel ee| bungalow met ligbad voor in d| Plaats." 1 °ok de kwetsbaarheid van ange transportleiding van wesbosch naar Zeeland is ee atweging om nieuwe waterwir duigwegen in te slaan. „We hefci M m Zeeuws-Vlaanderen maé j spaarbekken in De Braai S'Vorig jaar vloog de Biesbi uif j er bÖ Bergen op Zoor 's nieï leuk hoor. Hi a» mjdden in de „winter, hi a er bevroor dus we konde j ee weken nauwelijks ie| hp!>n ene Hgbad dat we hel Inrw jln Zeeuws-Vlaandere: pt dan heel snel leeg. Dat eng gevoel. We willen als li verancier niet afhankelijk zii Van een systeem." Uitvoering alleelfrf6 Zich. is niet niem 2M- uitvoering. In de jara liikhfa Delta al naar mog( Wp ^6n om water °P te slaa dat p?" 8r alt'id vanuit gega Waarr, 6e.1? mnment zou zii zullenPkWl^ weer spaarbekker] Wei houwen. Daarom hebbé kochUngredei\fFlgrondaans| komt van het wat* tussi ien ver. De verbindir iseen vanB*sbosch en Zeelan, leidi„„ de langste transpor] kapot b11 m Nederland. Die k buffer fn^' En dus moet le e9 Ieverino gebied hebben vod ban afvr26 heidJe kunt ir^°fdatweerop h®- Met ouderwetse manier moet gebei] asfalteen water m ben er or Betrira a j gebeuren. s de filosofie van de jard barsten- gfasfalteerde bekken! en l l water met hoge dij ea hekken er omheen ken diets mmm mm

de Stem | 1997 | | pagina 14