Zajedno wint nu ook in Nis en Belgrado Wat u als ondernemer gerust van een paar miljoen Nederlanders kunt aannemen. BSE-rapport zal geen koppen doen rollen Terreinwinst rebellen Sudan geen doorbraak Bulgaarse president bang voor 'explosie' Hebron maakt zich op voor komst Arafat KORT KORT imentaar pESTEM BUITENLAND A5 lenpenning [)hol stijgt 20 kandidaten nige huis- apparaten Regering Servië bindt in Bus in de Nijl: 39 doden Gil-Robles voorzitter Europees Parlement Frankrijk levert ETA-leider aan Spanje uit Raadsel rond Saudi-Arabische meisjes Doema-leden willen Jeltsin afzettten 'DDR werkte opsporing nazi's tegen' Clinton wil schuld aan VN aflossen Cr0?1®® teveel ver- Rabobank *RI 1997 A4 fjd als het boegbeeld j commissaris van de kringen voortdurend :eer van Wiegel naar leider. Voor mindere 5eg de reputatie van fer m.n of meer laten 1 Haagse politiek noq t zou wensen, kon ze ind. VVD-fractievoor- n en gaf zijn politieke es hoefde te maken ■por Wiegel was weg- J er niet van om zijn i. Zoals tijdens de re- >e senator sprak daar ig van de VVD en het Wiegel. Hij had even van het CDA en ging jimmer polariserende n: hij is consequent in ant moet worden ge- aanloopt. Binnen zijn i. Staatssecretaris De nheid vindt het paarse ije Nederland tot het jnsformeerd. Minister oordeel dat paars een voor de verkiezingen van mening verschil- n de jeugdige De Gra- 'innen de VVD. Het zijn i actuele politieke lijn gel is niet langer van n de Eerste Kamer is hmers verwacht dat ze 11111 WOENSDAG 15 JANUARI 1997 jaar naar de Dwaze Ichting Geuzenverzet lent de penning jaar- isen geeft aan de strijd riërs uniform' jostendeclaraties door kan een einde komen Igevoerd voor alle Eu- èoor als EU-voorzitter litariër Alman Metten |s steunen het plan van nensen met een.mini- ïen op de tien is tegen. i-allergiepillen eidszorg en het College liet geen aanleiding om lemiddelen die terfena- een procedure begon- I. Volgens beide organi- Ing toe.Terfenadine zit piergin, Terfenadine en Ituiglawaai in de omge- 134.000. In 1995 kwa- Commissie Geluidhin- leeds meer mensen over rtbeperking flandse Antillen heeft de leien te gebruiken om de voorkomen. Het parle- 1 motie aangenomen. De en suiker uit de Antillen adelig zijn voor rijst- en t Antilliaanse parlement lis strafrechtelijk hierte- Ipereren laties uitvoeren. De koe len (AVW) deelt de me- feid) dat zij dat kunnen, 'jndigen handelingen die J behoren, stelt de AVW- jorgd over het toenemen gen in de praktijk al me- niet opgelost binnen de lidstaten van gevoelige onderwerpen I De lidstaten zitten nog Aging binnen de Baad van Je Commissie betreft. Me- ekst voor het verdrag van lei gereed zijn. Volgens zijn de controverses ook Patijn verklaarde dat gij- informeel overleg met de e EU-ministers van Bui- ie VN-eenheid ng. net nueituc ïoeve (Defensie) hem oog van het nut van zo n V ameroverleg in decemb uitleg te geven. Maar Van ster is voorbijgegaan a d8ti»« npbell in het 'Wedden dat- 'Wedden dat..?* rgieSpel van de ERONICA, 20.30 uun_ Belgrado (afp/rtr) - De Servische autoriteiten hebben gisteren de overwinning van de oppositiebeweging Zajedno (Samen) bij Je gemeenteraadsverkiezingen in Belgrado erkend. Ook in he tweede stad van het _J, Nis, stelde de kiescommissie vast 'dat de oppositie in november i de gemeentelijke verkiezin- I genheeft gewonnen. De Servische leiding lijkt nu onder enorme bin- oenlandse en buitenlandse druk iets toe te geven aan de oppositie. I Die zijn bijna twee maanden lang dagelijks met tienduizenden tege lijk de straat op gegaan om hun overwinningen op te eisen. Maan dag verzamelden zich in Belgrado jlleen al driehonderdduizend mensen om ter gelegenheid van het orthodoxe Nieuwjaar tegen de regering te betogen. Dat was een recordopkomst. Zajedno claimt op 17 november de plaatselijke verkiezingen in negen kiesdistricten in Belgrado en in ien andere steden te hebben gewonnen. Het regime van presi dent Slobodan Milosevic wil de oppositie buiten het bestuur hou den. Dat gebeurt door de voor diens Socialistische Partij van Servië (SPS) ongunstige uitslagen ongeldig te verklaren. De opposi tie voert sindsdien aanhoudend actie tegen die 'verkiezingsfrau de'. Gisteren vernietigde de centrale electorale commissie van Belgra do de rechterlijke besluiten waar door de uitslagen ongeldig werden verklaard. De commissie vindt dat ze daartoe is gemachtigd omdat de Joegoslavische grondwet zegt dat'de wil van het volk gerespec teerd moet worden'. Zeker zestig zetels in de Belgrado- se gemeenteraad gaan naar Zajed no en slechts drieëntwintig naar de SPS. De raad telt 110 zetels. Tien zetels zijn nog onbeslist, maar die zijn niet meer van door slaggevende betekenis voor de machtsverhoudingen. De opposi tie heeft en houdt de absolute meerderheid in het stadbestuur. De kiescommissie in de industrie stad Nis kwam uiteindelijk tot eenzelfde inzicht. De commissie bepaalde dat Zajedno toch heeft gewonnen en er eenenveertig van de zeventig zetels krijgt. Zajedno- leider Vuk Draskovic was blij met de beslissingen, maar waarschuw de voor te veel optimisme. De SPS kan via procedures in gerechtsho ven nog veel dwarsbomen. Indien de oppositie nu, na de er kenning van haar verkiezingsze ge, het bestuur in het twee miljoen inwoners tellende Belgrado over neemt, betekent dat een belangrij ke verandering in de machtsstrijd in Joegoslavië. De al een halve eeuw regerende SPS verliest dan het lokale gezag over eenvijfde van de bevolking. De burgemeester van Belgrado, Nebojsa Covic, is gisteren door het uitvoerend comité uit de Socialis tische Partij van Servië (SPS) ge zet. Radio Belgrado meldde ook dat de voorzittter van het Belgrado-co mité van de SPS, Branislav Ivko- vic, en de voormalige partijchef van Nis, Mili üic, uit de partij zijn gestoten. De weggestuurde partij bonzen zijn alle drie vooraan staande figuren geweest in Nis en Belgrado. Door Bert Schampers Straatsburg - Wie is verantwoordelijk voor de gekke-koeien- ziekte BSE? Meerdere partijen, luidt de conclusie van de onder zoekscommissie in het Europees Parlement. De Britse regering zat fout, de Europese Commissie was nalatig en de wetenschappelijke experts waren niet onafhankelijk genoeg. Als iedereen schuldig is, zullen er {een koppen rollen. De eerste onderzoekscommissie «it de geschiedenis van het Euro pees Parlement heeft haar ont werpverslag gepubliceerd. Eer ier lekten in de Britse en Franse pers conclusies uit. Vandaag rea geert de voorzitter van de Euro pese Commissie, Jacques Santer, «p de beschuldigingen en volgen de maand wordt het definitieve rapport vastgesteld. Du al staat vast dat niemand Doet aftreden, al wappert een tel van het Europees Parlement n°g wel met een motie van wan trouwen tegen de Europese Com- fwssie. De onderzoekscommissie Wt echtergeen mogelijkheden ■eden van de huidige en vorige Europese Commissie tot aftreden te dwingen. Rapporteur Manuel Mina Ortega van de enquête commissie heeft zijn collega's den m0t'e Van a£keurinë a£Sera" 'n het ontwerp-verslag conclu deert de onderzoekscommissie wt de Europese Commissie, het aSd''jks bestuur van de EU, de pke-koeiencrisis stelselmatig Heeft gebagatelliseerd, wat soms eelfs ontaardde in desinformatie, e fouten zijn vooral gemaakt fssen '89 en '94. Volgens Medina ragen ook de nationale regerin- jr en de Raad van ministers een eet van de schuld. De Spaanse Brit 'S vooral hard voor de rise regering, die steeds heeft 8 weigerd samen te werken en nL wetgeving en afspraken "ret naleefde. Britse landbouwminister weigerde zelfs te verschij- s, Voor de onderzoekseommis- r, s'uurde zijn staatssecreta- woii ns Medina moet over- daar worden om de Britten r_om v°or de rechter te dagen. vlees- en beendermeel, nadat in Groot-Brittannië voor het eerst een verband was gelegd tussen BSE en de hersenziekte Creutz- feldt-Jakob bij de mens. En dat terwijl de Franse Commissie ambtenaar Legras al in '90 aan landbouwcommissaris McSharry een ontwerp voor zo'n exportver bod had voorgelegd. De onderzoekscommissie hoopt dat lessen worden getrokken uit de gekke-koeiencrisis en dat de Europese Commissie duidelijke bevoegdheden krijgt op het vlak van de volksgezondheid. Euro pees commissaris Emma Bonino, verantwoordelijk voor het consu mentenbeleid, zei dat het Euro pees Parlement zelf zijn plicht heeft verzuimd. Het Belgische lid van de enquête commissie, José Happart, blijft voorstander van een motie van afkeuring tegen de Europese Commissie. Het is volgens hem de enige manier om naar de be volking toe geloofwaardig over te komen. Happart zei in Straats burg dat de Europese Commissie nog een ander 'explosief rapport achterhoudt, dat eveneens be trekking heeft op de veestapel en de volksgezondheid. Zonder op de details in te gaan, suggereerde hij dat Europees geld voor het in enten van varkens in het verle den slecht is aangewend. In 1990 werden de vaccinatieprogram ma's geschrapt. Sindsdien zijn er officieel nauwelijks nog gevallen gemeld van mond- en klauwzeer, een ziekte die ook besmettelijk is voor de mens. Door Willy Werkman Hebron - Eigenlijk wil David Wilder, woordvoerder van de bijna vijfhonderd joodse kolo nisten in Hebron, helemaal niet praten. Hij draait nerveus en moe op zijn stoel rond en zegt dan uiteindelijk dat hij 'bezorgd en toch eeuwig opti mistisch' is. Die bezorgdheid van Wilder is on getwijfeld dichter bij de waarheid dan zijn 'eeuwige optimisme'. Hij is niet alleen gespannen over de te verwachten ondertekening van Is raels ontruiming van Hebron, zijn hele lichaam doet zelfs pijn. Niet te verbergen spanningen hangen daar in het kantoortje van het joodse hoofdkwartier. Joods Hebron, tot de tanden toe bewapend en ingekapseld door de betonnen wegversperringen, de uitkijkposten en de patrouilles te voet van de duizenden Israëlische soldaten, verwacht het ergste. De ogenschijnlijke rust van de laatste dagen is, zo zegt soldaat Yossi, de stilte voor de storm. „Alles ligt nog voor ons." Hij en zijn in ko gelvrije vesten gehulde vrienden hebben orders van hun legercom mandanten om de openbare orde te bewaren. Maar eerlijk gezegd, vindt Yossi, zal van die orde wei nig overblijven als Israels premier Netanyahu en de Palestijnse lei der, Arafat, eenmaal hun handte keningen onder de overeenkomst zetten. Hevige geruchten in Hebron spre ken van een spontane uitbarsting van alle opgekropte frustraties onder de 150.000 Palestijnen daar, zodra de Israëlische soldaten hun laatste spullen op de vrachtwa gens hebben geladen en de Pales tijnse politiemannen hun posten in de stad zullen innemen. Want de vreugde om de komende bevrij ding na bijna dertig jaar Israëli sche bezetting zal niet alom zijn. „Als Arafat hier komt," zegt 22- jarige Moefied Sharabati, „zal ik niet gaan feestvieren. Ik heb tij dens de Intifada, onze opstand te gen de Israëlische bezetting, hard gevochten voor onze vrijheid," zegt hij. „Maar ik kan er nu de vruchten niet van plukken. Arafat is door Israël en de rest van de we reld gedwongen om een onwerk bare overeenkomst te aanvaarden. De joden blijven hier. Slechte mensen, die rotte eieren naar ons gooien, onze kinderen slaan, met hun geweren onze huizen binnen dringen. Niets wordt straks beter. Alles wordt alleen maar slechter." Aan de Israëlische gepantserde jeeps en de met verrekijkers tu rende soldaten is te zien dat ook Jeruzalem van die vrees uitgaat. 'Dood aan de Arabieren', staat er nog steeds op de muren in Hebron te lezen. En 'Hebron is van ons'. Dreigingen van de kolonisten, die ook de onuitgesproken angst ver woorden voor de op wraak wach tende Palestijnse inwoners in deze hardvochtige bergstad. De stoepen van Hebron zijn aan geveegd en het stadhuis heeft al een nieuwe laag verf gekregen, vertelt burgemeester Moestafa Natsche. De lichtslingers en het Door Huub van As Khartum - Sudan, nog steeds het grootste land van Afrika, was ooit de graanschuur van de Arabische wereld. Het had dan ook een welvarend land kunnen zijn. Decennia van stammenoorlogen en religieuze conflicten houden het land in een greep, waardoor het is vervallen tot het minst ont wikkelde van het continent. De afgelopen dagen heeft het (zui delijke, christelijke, zwarte) Su danese Bevrijdingsfront (SPLA) opmerkelijke terreinwinst ge boekt op de troepen van het isla- mitisch-fundamentalistische re gime van president Omar Hassan al-Bashir in het gearabiseerde noorden. Diverse steden in de oostelijke Blauwe-Nijlprovincie, op zo'n 600 kilometer van de hoofdstad Khartum, zijn in han den van de rebellen gevallen. Lukt het de rebellen ook nog de stad Damazin te veroveren,, dan slaan zij een flinke slag. Zij krij gen dan de controle over de Ro- seires Dam in de Blauwe Nijl, die 80 procent van de elektriciteits behoefte van Khartum levert. De ontwikkelingen worden in de Verenigde Staten nauwlettend gevolgd, omdat het regime in Khartum, samen met dat in Iran, verantwoordelijk wordt gehou den voor de export van de isla- mitisch-fundamentalistische re volutie en voor steun aan terro ristische organisaties. Washing ton deinst er dan ook niet voor terug om de rebellen vanuit buurlanden als Uganda, Eritrea en Ethiopië van wapens te voor zien. Het succes van de rebellen lijkt verband te houden met de recen te samenwerking tussen het SPLA van John Garang en de Nationale Democratische Alii- antië (NDA), die haar hoofd kwartier heeft in Asmara, de hoofdstad van Eritrea. Een der gelijke samenwerking tussen an- ti-Bashir-facties mag opmerke lijk worden genoemd. Dat er sinds de jaren vijftig geen noe menswaardige machtsverschui vingen tussen het noorden en het zuiden hebben plaatsgevonden, ligt onder meer aan de onwil van de rebellenfacties om tot samen werking te komen. Veelal zijn stamverschillen daar debet aan. President Al-Bashir weet daar ingenieus gebruik van te maken. Hij sluit, in ruil voor wapens, vredesakkoorden met bepaalde facties, om zo de militaire kracht van het zuiden als geheel te ver zwakken. Zo speelt hij rebellen leiders en stammen tegen elkaar uit, waardoor de bevrijdings- strijd van de laatste decennia slechts in naam verschilt van de eeuwenoude stammenrivaliteit. John Garang, de leider van het vooral uit krijgers van de Dinka- stam bestaande SPLA, strijdt nu niet alleen tegen de 'Arabieren' uit het noorden, maar ook tegen Riak Machar, de aanvoerder van de Nuer-stam. Machar was ooit een medestrijder tegen 'Khar tum', maar zorgde later voor een afsplitsing, SPLA-United ge naamd. SPLA-United zou echter ook niet lang united blijven. Na heimelijke steun aan Al-Bashir werd commandant Lam Akol door Machar uit SPLA-United gezet. Waarna Akol met zijn Shi- luk-stam de wapens opnam te gen Machar. Zo bevecht iedere Sudanees de andere. Enkele pauzes daargela ten, kent Sudan sinds zijn onaf hankelijkheid in 1956 slechts burgeroorlog, omdat het zuiden zich onderdrukt voelde door het noorden. Generaal Gafaar al-Ni- meiry schoof in 1969 het burger bewind terzijde, om de rebellie de kop in te drukken. Onder westerse druk werd hij echter gedwongen in 1972 een compro mis met de zuiderlingen te slui ten. Van harte ging dat niet, want in 1983 bepaalde Nimeiry dat de sjaria, de islamitische wet die aanvankelijk alleen voor het noorden gold, voortaan voor heel Sudan zou gelden. De autonomie van het zuiden werd terugge draaid en de burgeroorlog werd feller dan ooit. Nimeiri's opvolgers Abdul Rah man Suwar al-Dahab en Sadeq al-Mahdi kwamen in het ver deelde land niet aan regeren toe. Daarna kwam Al-Bashir in 1969 door middel van een militaire staatsgreep aan de macht, bij welke gelegenheid hij zwoer een eind aan de rebellie te zullen ma ken. Maar geen van de partijen wist sindsdien een overwicht te bereiken. (ADVERTENTIE) Sofia (ap) - De Bulgaarse president Zjeljoe Zjelev heeft giste ren gewaarschuwd dat zowel de economische als de politieke hervormingen dreigen te mislukken en dat het land zal 'explo deren' als de ex-communisten langer aanblijven. Zjelev, een voormalige dissident die aan het eind van de week de grotendeels ceremoniële functie van president overdraagt aan Pe- tar Stojanov, weigert de regeren de Bulgaarse Socialistische Par tij (BSP) de opdracht te geven een nieuw kabinet te vormen. In de straten van de hoofdstad Sofia roepen duizenden demon stranten om nieuwe verkiezin gen. Leiders van de vakbond Podkrepa, die twee miljoen leden heeft, hebben voor vandaag een nationale staking aangekondigd om die eis te ondersteunen. Sinds de BSP in 1994 aan de macht kwam zijn de economi sche hervormingen in het slop geraakt en is de crisis in het land met 8,5 miljoen inwoners alleen maar verergerd. De socialisten hebben maandag in principe in gestemd met vervroegde verkie zingen, maar willen zeker tot volgend jaar blijven regeren. Officieel moeten pas eind 1998 verkiezingen gehouden worden. Zjelev zegt dat de demonstranten op de straten niet alleen aanhan gers van een partij of coalitie zijn. De dalende levensstandaard en de weigering van de BSP, die de meerderheid in het parlement heeft, om privatiseringen en an dere hervormingen door te voe ren maken de mensen wanhopig, zelfs BSP-aanhangers, zo stelt de president. Het land is rijp voor een veel ingrijpender verande ring dan alleen een nieuwe rege ring, zo voegt hij er aan toe. Meer dan 70 procent van de Bui garen leeft onder de armoede grens en een gemiddeld maand salaris bedraagt zo'n 35 gulden. Meer dan 90 procent van de be drijven is in staatshanden en corruptie en misdaad beheersen het openbare leven. Indien er niet snel een oplossing komt kan Bulgarije de buitenlandse schuld van 10 miljard dollar niet afbe talen. Een Palestijnse man trekt het prikkeldraad dat zijn grondgebied in de buurt van Hebron afbakende, met zijn houten wandelstok weg. FOTO REUTER vuurwerk komen over een paar dagen. Wanneer zal Arafat dan komen? Natsche lacht ontwij kend. „Dat vertelt onze president ons niet. Maar ik denk dat hij over een paar dagen hier zal zijn." De welkomstspeech voor Arafat is nog niet geschreven. „Maar ik zal zeggen dat we dankbaar zijn, om dat onze stad na zo lange tijd be vrijd zal zijn." Bevrijd, zegt hij, van de Israëli sche soldaten, die het beheer over 80 procent van de stad aan Ara fats Palestijnse Autoriteit zullen moeten overdragen. Maar niet be vrijd van de frustraties en de woe de over de vijfhonderd joodse ko lonisten, die samen met zo'n vier duizend Israëlische soldaten het zakencentrum van deze stad blij ven bezetten. „Dit is wat Arafat voor ons heeft kunnen doen," ver zucht burgemeester Natsche. Wat er verder gebeurt, wacht hij af. Hij en het joodse hoofdkartier, waar het 'eeuwige optimisme' van Da vid Wilder meer naar oorlog dan naar vrede ruikt. Cairo - Zeker negenendertig mensen zijn om het leven gekomen bij een busongeluk in de Egyptische hoofdstad Cairo. Een stadsbus reed met hoge snelheid door de reling van een brug en belandde in het modderige water van de rivier de Nijl. In de propvolle bus zaten meer dan zeventig mensen. Doordat het reddingswerk na het onge luk snel op gang kwam konden nog negenentwintig inzittenden worden gered. De chauffeur zou met te hoge snelheid gereden heb ben. Straatsburg - De 61-jarige Spaanse christen-democraat Jose-Ma- ria Gil- Robles is gisteren gekozen tot nieuwe voorzitter van het Europees Parlement. De verkiezing was slechts een formaliteit. De Spanjaard was in november 1996 naar voren geschoven als kandi daat namens de christen-democratische EVP-fractie. Socialisten en christen-democraten hebben het voorzitterschap van het EP ge durende de zittingsperiode van vijf jaar verdeeld. Gil-Robles volgt de Duitse sociaal- democraat Klaus Hansch op, die 2,5 jaar voorzit ter is geweest. Parijs - Frankrijk heeft gisterochtend Josu Arkaus Arana aan Spanje uitgeleverd. Arkaus Arana wordt in Spanje beschouwd als de op een na belangrijkste leider van de Baskische afscheidingsbe weging ETA tot zijn arrestatie in 1991. Hij moet zich in Spanje verantwoorden voor het lidmaatschap van een gewapende bende. Arkaus Arana was tot zijn arrestatie de naaste medewerker van Francisco Mugica Garmendia die het bevel over de ETA voerde. Hij is volgens zijn vrouw ernstig verzwakt door de hongerstaking die hij 37 dagen lang hield om uitlevering aan Spanje te voorkomen. Bombay - De Indiase autoriteiten stonden gisteren voor een raadsel na de aankomst per vliegtuig van 76 meisjes, onder wie kinderen van zes jaar, die door Saudi-Arabië het land waren uitgezet. Meer dere meisjes waren gehandicapt. Uit een eerste onderzoek van de politie in Bombay en maatschap pelijk werkers blijkt dat de meisjes, tussen de zes en 15 jaar oud, door hun ouders in de steek waren gelaten nadat ze van India of Bangladesh naar Saudi-Arabië waren meegenomen. De politie ver moedt dat de meisjes in Saudi-Arabië waren gedwongen tot prosti tutie of huishoudelijk werk. Het Saudische consulaat in Bombay zei niet over informatie over de uitzetting te beschikken. Moskou - Afgevaardigden in de Doema, de Russische Tweede Ka mer, hebben gisteren de procedure op gang gebracht om president Jeltsin af te zetten. Aanleiding is de gezondheidstoestand van de president. Dat heeft voorzitter Gennadi Seleznev van de Doema meegedeeld. Jeltsin werd vorige week met een dubbele longontste king in het ziekenhuis opgenomen. In november onderging hij een hartoperatie. De kans dat Jeltsin inderdaad afgezet zal worden lijkt heel klein. De bepalingen in de grondwet op dit terrein zijn zeer vaag geformuleerd. Berlijn - De DDR heeft de vervolging van nazi-misdadigers in wer kelijkheid tegengewerkt, zegt Simon Wiesenthal, leider van het Weense documentatiecentrum voor nazi-misdaden. Hij wees op de arrestatie in de VS van de voormalige SS'er Michael Kolnhofer. De naam van de man stond op een lijst die door Oost-Berlijn jarenlang verborgen was gehouden. Dat de DDR nazi's consequenter heeft vervolgd dan de Bondsrepubliek 'is een legende', aldus Wiesenthal. De afdeling buitenlandse spionage van de Oost-Duitse geheime dienst Stasi zou nazi-documenten achtergehouden hebben om na zi's in het westen tot spionage te kunnen dwingen. Washington - President Bill Clinton zal het Congres om één miljard dollar (ruim 1,7 miljard gulden) vragen om het grootste deel van de schuld die de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties hebben af te lossen. De Amerikaanse krant Washington Post meldde gisteren dat Clinton de uitgaven voor het buitenlandse beleid aanzienlijk wil opschroeven. De afbetaling van de schulden aan de VN maakt daar deel van uit. De Amerikaanse regering heeft het grootste deel van het geld voor de VN al gereserveerd, maar zij heeft de overboe king naar de volkerenorganisatie uitgesteld om haar zo tot organi satorische hervormingen aan te sporen. bhetr j6Se ?omtnissie door Londen on- ^apport staat dat de Euro- -omtnissie peJ>k werd gezet om geen Me8i"mS£)ec££es £e verrichten. zich f13 S'ê^ da' de Commissie de in kee££ bekommerd om «vleesmarkt. Me(je (joor (je Werdsc PPcüjlre onzekerheden aan 'ater aan(1acht besteed 'fflogelijke risico's voor de CoiLgeZOndheid- De Europese derzJif16 kee£t v°lgens de on- Vetori 0£1 Wetenschappelijk kettnairComité- dat "an- i]K opereert. sie „a. besloot de Commis- "1 waart '96 een export- te kondigen voor Brits Het gaat heel hard met de Chipknip in Nederland. Nu al gebruiken een paar miljoen mensen in Nederland dit superhandige betaalmiddel. Nu al hebben tienduizenden ondernemers een Chipknipautomaat. U nog niet? Dan is nu het ideale moment om ook die stap te nemen. Want als u nu een Chipknipautomaat van de Rabobank neemt, betaalt u tot 1 januari 1998 geen abonnementskosten. Bovendien is uw chipgeld tot die datum gratis verzekerd. Daarbij komt nog eens dat de Chipknipautomaat tot ver in de toekomst is voorbereid op elk type chipkaart. Ver koop geen nee meer. Ga meteen langs bij uw Rabobank. Of bel gratis 06-0584. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor. V

de Stem | 1997 | | pagina 5