Doek valt voor elf bloedbanken Zajedn nu ook en Belg Huizenbezitter kan vooralsnog rustig blijven slapen Het valt wel mee met de tweedeling in Nederland' Amerikahaven opslagplaats Noorse buizen Provincie in het krijt om tracé Betuwelijn BSE-rappor koppen doe Wiegel in de luwte DE STEM BINNENLAND Bloedbank Breda valt af FNV in de bres voor banenpooler OPRUIMING I DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT pE STEM Wedden dat... Naomi Campbell in het panel van 'Wedden dat." zit en dat 20 kandidaten energiezuinige huis houdelijke apparaten winnen? Regering Servië b 111 WOENSDAG 15 JANUARI 1997 Door Elly Lammers LOOPT politiek Den Haag langzaam maar zeker warm voor afschaffing van de hypo theekaftrek? Na de PvdA'er Van der Ploeg en de D66'er Giskes liet ook de CDA'er Hans Hillen afgelopen week een proefballonnetje op over de beperking van de hypo theekaftrek. Is de trend gezet en kunnen hui zenbezitters slapeloze nachten tegemoet zien? Niets blijkt min der waar. Hans Hillens voorstel voor 'defiscalisering' van het ei gen huis in het werkgeversblad Forum is hem slecht bekomen. „Vrij stom, die uitspraken," haastte CDA-collega en fiscaal specialist Terpstra zich gisteren te zeggen. Hillen is buiten zijn boekje gegaan. Het CDA is tegen 'morrelen' aan de hypotheek-af trek. „Ook na de verkiezingen," aldus Terpstra. De loslippige Van der Ploeg en Giskes trof eerder hetzelfde lot. Ook zij werden welhaast uit de PvdA- en D66-fractiekamers ge zet na opmerkingen over de te grote fiscale voordelen die eigen huizenbezitters zouden gemeten. Er bestaan in de politiek nu een maal onderwerpen die bij voor baat garant staan voor groot kie- zersverlies. Verlaging van de AOW is er een van, op de voet ge volgd door knibbelen aan de hy potheek-aftrek. Plannen om de hypotheekaftrek te beperken kunnen vanouds re kenen op een blokkade van de WD. Die partij klom gisteren opnieuw in de gordijnen. Wat WD-Kamerlid Hoogervorst be treft blijft het onderwerp even 'onbespreekbaar' als altijd. Als andere partijen zich niet aan die code kunnen houden, moet de hy potheekaftrek maar onderwerp van de verkiezingen in '98 wor den, dreigt hij. Dat legt de WD dan mogelijk geen windeieren. De bewindslieden Zalm en Ver meend (Financiën) studeren mo menteel op een hervorming van het Nederlandse belastingstelsel, omdat binnen het oude nauwe lijks nog belastingwinst is te boe ken. De politieke partijen op hun beurt denken na over de belastin gen, omdat er binnenkort verkie zingsprogramma's moeten wor den geschreven. Hillens sugges ties voor 'defiscalisering van het koophuis' en afschaffing van het huurwaardeforfait - de belasting voor huiseigenaren - moeten in dat licht worden gezien. Maar hij sprak voor zijn beurt, aldus een paniekerig CDA, en liet een visie horen die haaks staat op die van zijn partij. Ook de opmerkingen van Van der Ploeg en Giskes werden ingege ven door de wens het fiscaal stel sel te moderniseren. Maar op nieuw blijkt dat geen partij zich graag de toorn van het kiezers volk op de hals haalt. Meer dan de helft van de Nederlandse wo ningen is inmiddels eigen bezit. De politiek durft zo'n electorale massa niet tegen zich in het har nas te jagen. Staatssecretaris Vermeend (PvdA) zei vorig jaar al dat 'het heel goed denkbaar is' dat de hypotheekaftrek gewoon blijft bestaan binnen een verder compleet ander stelsel. Van een nieuwe trend is dus niets te bespeuren. Huiseigenaren kunnen vooralsnog rustig blijven slapen. Van onze verslaggevers Rijswijk/Breda - Het doek valt voor elf bloedbanken. In de toe komst is er alleen in Groningen, Zwolle, Nijmegen, Utrecht, Amsterdam, Leiden, Rotterdam, Eindhoven en Maastricht nog plaats voor regionale bloedbanken. Die in Breda valt af. Voor donoren verandert er niets. De zeshonderd punten waar zij bloed kunnen geven, blijven be staan. Dit heeft minister Borst van Volksgezondheid gisteren bekendgemaakt. De bloedvoor- ziening in Nederland valt vanaf 1998 onder één organisatie met Rotterdam (anp) - De FNV spant een procedure aan bij de interna tionale arbeidsorganisatie ILO als het rijk blijft weigeren banen poolers een cao te geven die in vrij overleg tot stand komt. De ei sen die het kabinet stelt voor sub sidie aan banenpools zijn volgens de FNV in strijd met de interna tionaal aanvaarde vrijheid van onderhandelen over arbeidsvoor waarden. De FNV-afdeling Rotterdam heeft het ontbreken van een cao voor banenpoolers aangekaart bij het landelijk bestuur van de vak centrale. Rotterdam geeft met subsidie van het rijk werk aan ongeveer vierduizend mensen die weinig kans maken op de ar beidsmarkt, veelal in ziekenhui zen, de stadsreiniging en de be veiliging in openbaar vervoer en winkelcentra. De banenpoolers krijgen tot aan hun 65e het minimumloon en ma ken volgens de FNV Rotterdam onder de huidige subsidievoor waarden geen kans op meer. Een cao met loonschalen stuitte lange tijd op verzet van het rijk omdat de betrokkenen dan in de banen pool zouden blijven hangen en niet doorstromen naar regulier werk. (ADVERTENTIE) Zie onze adv. verder in deze krant MET EIGEN SERVICE-£N REPARATIE-AFDELING tien divisies: de negen bloedban ken en het Centraal Laborato rium voor de Bloedtransfusie (CLB). De reorganisatie van de bloedbanken is bedoeld om de doelmatigheid en kwaliteit van de bloedvoorziening te verbete ren. Breda is in het nieuwe sprei dingsplaatje toegewezen aan de regio Rotterdam/Dordrecht. Zee land hangt daar al langer aan. Of Breda een nevenvestiging wordt van hoofdvestiging Rotterdam, of alleen gaat fungeren als afname- punt, hetgeen zou betekenen dat de meeste mensen hun baan zou den verliezen, wordt pas duide lijk na 1 januari 1998. Dan wordt het plan definitief ingevuld. Directeur A. Holdrinet van de Bloedbank West-Brabant, is te leurgesteld dat Eindhoven, on danks de inspanningen van hem en zijn bestuur, de voorkeur heeft gekregen boven Breda. „Eindho ven heeft zich nogal onvoorwaar delijk opgesteld. Ik denk dat wij wat bescheidener van aard zijn." Desalniettemin toont de internist zich verheugd over het gehoor dat de minister heeft gegeven aan het Bredase verzoek om aan Rot terdam toegewezen te worden. „Samen vormen wij met hon derdvijftigduizend afnames per jaar de grootste bloedbank van Nederland, hetgeen zeker een ne venvestiging in Breda zou recht vaardigen. Daar heb ik dus goede hoop op. Dan verandert er niet zo veel. De werkgelegenheid blijft behouden, evenals een stuk medische technologie en logis tiek. Bovendien is het prettig met een universitair ziekenhuis sa men te werken. Dan ben je im mers verzekerd van wetenschap pelijke research en ontwikke ling." Jaarlijks staan in Nederland on geveer zevenhonderdduizend donoren ruim één miljoen zakjes bloed af. Bloedbanken moeten ten minste vijftigduizend dona ties verwerken. De bloedbank in Maastricht voldoet met 49.000 donaties net niet aan het crite rium. Toch wil Borst een regiona le bloedbank in Maastricht heb ben, omdat de afstand tot de eerstvolgende academische stad, Nijmegen, te groot is. In de Amsterdamse Amerikahaven liggen 33.000 buizen opgeslagen. Samen gaan ze een gas-pijpleiding vormen van het Noorse deel van de Noordzee naar het Noord-Franse Duinkerken, een afstand van bijna duizend kilometer. Als opslagplaats van de buizen die in Noorwegen worden gemaakt, is Amsterdam gekozen. foto anp Arnhem (anp) - Gedeputeerde Staten van Gelderland gaan in beroep tegen het tracébesluit van de Betuwelijn. Dat heeft het college gisteren besloten. De nieuwe beroepsprocedure loopt naast het beroep dat Gelderland aantekende tegen de Pla nologische Kernbeslissing (PKB) Betu weroute. Dat hebben GS minister Jorritsma van Ver keer gisteren in een brief laten weten. Het da gelijks bestuur van Gelderland wil voorko men dat het rechten verliest door niet tijdig in beroep te gaan tegen elk besluit over de Bet uwelijn, zolang niet aan alle Gelderse wensen is voldaan. Het is echter mogelijk dat het be roep tegen de PKB, dat nu bij de Raad van State ligt, een aantal knelpunten oplost zodat de nieuwe beroepsprocedure niet meer nodig is. GS willen met de nieuwe procedure ook vaart zetten achter de convenantbesprekingen die het Rijk met betrokken gemeenten en de pro vincie voert. Na een heftige aanvaring tussen de provincie Gelderland, de betrokken ge meenten en de ministeries van VROM en Ver keer én Waterstaat zegden de ministers in september toe dat zij aparte wensen, die niet in het tracébesluit staan, in convenanten wil den regelen. Er komen onder meer afspraken over het ver leggen van de tunnel onder het Pannerdensch Kanaal, over het eventueel eerder plaatsen van geluidsschermen langs de A15 en over de aanleg van een multi-modaal transportcen trum voor distributie en logistiek bij Valburg. Ook wil Gelderland een schriftelijke belofte dat er tunnels bij Meteren en Boerenhoek ko men, als aannemers kunnen aantonen dat de tunnelbouw financieel haalbaar is. De afde ling Bestuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag heeft naar schatting twee honderd bezwaren tegen het Tracébesluit Betuweroute binnengekregen. Het hoogste rechtscollege van Nederland heeft gisteren, de laatste dag om in beroep te gaan, nog post zakken vol beroepsschriften en verzoeken om schorsing van het Tracébesluit binnengekre gen. De Raad van State verwacht binnen enkele maanden te kunnen beginnen met de behan deling van het beroep tegen het Tracébesluit Betuweroute, een gedetailleerde uitwerking van het traject van de goederenspoorlijn. Vooral de geluidhinder en de voorstellen tot inpassing van de goederenspoorlijn in verste delijkte en landelijke gebieden leveren de meeste kritiek op. Het overgrote deel van de bezwaarmakers te gen het Tracébesluit Betuweroute is bekend bij de Raad van State. Hiertoe behoren onder anderen de 177 indieners van erkende be roepsschriften tegen de Planologische Kern beslissing Betuweroute oftewel het moeder- besluit voor de aanleg van een goederen spoorlijn van Rotterdam (Maasvlakte) tot aan de Duitse grens. De Raad van State neemt op korte termijn een besluit over het beroep te gen de PKB Betuweroute. Negen tracégemeenten, waaronder acht Gel derse, hebben afgelopen najaar bekend ge maakt geen medewerking te zullen verlenen aan de uitvoering van het Tracébesluit. Zij werden vervolgens geconfronteerd met een bestuurlijke maatregel, waarmee het kabinet hen dwingt om medewerking te verlenen aan de aanpassing van bijvoorbeeld bestem mingsplannen. De Betuwelijn houdt de gemoederen geruime tijd bezig. Op de foto zitten be zwaarmakers in de kersentijd bij de Raad van State. i foto anp Het verzet tegen Tracébesluit Betuweroute is uitgebreid. Het Gebundeld Bestuurlijk Over leg Gelderland (GBO) - de provincie Gelder land en zeventien tracégemeenten - heeft in middels bij de Raad van State formeel beroep aangetekend tegen het Tracébesluit Betuwe route. Door Debbie Langelaan POLITICI hebben er de mond van vol, maar weinigen on derzoeken hoe het echt staat met de veelbesproken 'twee deling' in de Nederlandse maatschappij. Er zou een tweedeling dreigen in de ge zondheidszorg, in het onder wijs, tussen werkenden en werklozen. En bovenal tussen rijk en arm. Maar in hoeverre zijn de doemscenario's in middels werkelijkheid ge worden en hoe diep is de be ruchte kloof eigenlijk? De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) komt met een veel genuanceerder ge luid dan sommige politici laten horen. Er is 'geen reden tot alarm', stelt de WRR. Als het gaat om arbeid, onderwijs en inkomen - de drie belangrijkste factoren voor de beruchte tweedeling - dan valt het met die kloof best mee. Immers, zo redeneert de WRR: de kwaliteit van de arbeid is in de afgelopen decennia sterk verbe terd. Het verschil tussen 'witte' en 'blauwe' boorden is nagenoeg verdwenen. Veel meer mensen volgen (langdurig) onderwijs. En wat de inkomens betreft: de ni vellering gaat nog steeds door. Deze verrassende stelling - we horen immers niet anders dan dat de inkomens in Nederland al weer jaren steeds verder uiteen lopen - maakt de WRR aanneme lijk door te laten zien dat de in komensverdeling op veel ver schillende manieren te berekenen is. Inderdaad wordt de inkomens verdeling steeds schever als je al leen kijkt naar het inkomen per individu. Maar er zijn de afgelo pen twintig jaar veel mensen, voornamelijk vrouwen, tot de ar beidsmarkt toegetreden die in deeltijd werken en dus een (heel) laag inkomen hebben. Bovendien zijn veel uitkeringen geïndivi dualiseerd. Daarom is een nieu we manier van berekenen nodig. En die leidt tot de conclusie dat het ook met de inkomensverhou dingen wel losloopt. „Het beeld dat de armen armer worden en de rijken rijker, maakt hier plaats voor het beeld dat steeds meer mensen toegang hebben tot de inkomensverdeling," aldus het rapport. Het voegt er voor de eer lijkheid aan toe dat er 'toch' ar moede kan bestaan. De WRR signaleert dat er vooral een kloof is tussen het dreigende beeld van de tweedeling en de feiten. Het rapport probeert daar een verklaring voor te vinden en komt dan bijna in de psychologie terecht: het gaat misschien wel goed in Nederland, maar we wil len meer. We vinden dat ook laaggeschoolden werk naar hun zin moeten kunnen vinden, dat iedereen die wil en kan ook moet kunnen studeren, en dat nieuwe lingen op de arbeidsmarkt een volwaardige baan moeten kun nen vinden. De WRR stelt dan ook dat de dis cussie over de dreigende tweede ling juist gaat over die laagge schoolde werkloze, over bij standsmoeders en allochtonen. De raad neemt drie groepen on der de loep: vrouwen, allochto nen en ouderen. Drie keer is de conclusie hetzelfde: de belang rijkste factor om binnen een van die drie groepen tot de 'winners' te behoren en niet tot de 'losers' is het opleidingsniveau. De WRR beschrijft de categorie vrouwen als een groep die vanaf de jaren zeventig massaal, rela tief geruisloos, maar voorgoed haar plaats op de arbeidsmarkt heeft gevonden. Maar ondanks dit succes waarschuwt de raad dat er uitvallers zullen zijn: vrou wen met een lage opleiding heb ben slechts een kleine kans op maatschappelijke deelname via betaald werk. Overigens niet al leen omdat er weinig werk voor hen is, maar ook omdat ze er zelf vaak de voorkeur aan geven om kinderen op te voeden en het huishouden te doen. Voor al lochtonen geldt precies hetzelfde: naarmate hun opleidingsniveau slechter is, is hun maatschappe lijke positie slechter. Stijgt dat niveau, dan stijgen ook hun kan sen. De WRR bekijkt ook de positie van ouderen. Dat lijkt vreemd, omdat boven de 65 jaar werkne mers niet meer hoeven te werken. Maar de raad wijst erop dat nog geen 25 jaar geleden tachtig pro cent van de mensen tussen de 55 en 65 jaar nog werkte, en boven de 65 jaar tien procent. „Een te rugkeer naar die situatie mag niet uitgesloten worden," zegt de raad, verwijzend naar verande ringen in de WAO en de VUT-re- gelingen. De vooruitzichten op maatschap pelijke participatie tot het jaar 2015 zijn volgens de WRR voor ouderen tamelijk positief. De mensen die de komende jaren 65- plusser worden, hebben een heel andere achtergrond dan de afge lopen generaties. Een omslag is gaande van vermoeide ouderen, die weinig pensioenvoorzienin gen hebben kunnen opbouwen in de jaren na de Tweede Wereld oorlog, naar de ruimer in de fi nanciën zittende, gezondere en beter opgeleide groep AOW'ers. Laaggeschooldheid is dus, meer dan sekse of afkomst, hét crite rium voor het al dan niet mee doen aan de maatschappij. Hier zit volgens de WRR ook direct het probleem: lang niet iedereen kan worden bijgespijkerd en omge schoold. Tot nu toe is het ant woord op laaggeschooldheid: toch gaan scholen of beschermen tegen wat de maatschappij mens onwaardige banen vindt. De WRR vindt dat de verkeerde weg. Er zou volgens de raad een 'emancipatie van talent' moeten plaatsvinden. De menselijke waardigheid, zo betoogt de raad, is op een 'verholen' manier ver bonden met het niveau van de ge noten opleiding of vervulde baan. Die verbinding moet worden los gelaten. De laaggeschoolde ver zorger in de gezondheidszorg en de lagere functies in het onder wijs moeten veel meer waarde ring krijgen. De overheid moet al zijn kaarten op de werkgelegenheid zetten. In de WRR-taal heet het dat 'arbeid en arbeidsdeelname tot hoofdin strument van maatschappelijke integratie' moet worden ge maakt. De staat moet de burgers werk waarborgen, althans daar zijn hoofdtaak van maken. Laag geschooldheid moet op grote schaal worden opgewaardeerd. Een proces van lange adem is dat, voorspelt de WRR. Maar belangrijker is de vraag: hoe bereikt de overheid dat? Niet voor niets is het credo van het huidige kabinet: werk, werk, werk. Premier Kok en zijn colle ga-ministers hebben kennelijk allang door dat het scheppen van werkgelegenheid essentieel is voor een harmonieuze samenle ving. De mentaliteitsomslag die de WRR daarnaast noodzakelijk vindt, is moeilijker te verwezen lijken. Maar gelukkig helpt ook de groeiende economie een handje. Als er ooit sprake is geweest van een gevaar voor tweedeling, dan was dat in de jaren zeventig en tachtig: in die tijd was er eerst stagnatie van de groei van de werkgelegenheid en dat werd zelfs, begin jaren tachtig, een drastische afname. Maar nu, hal verwege de jaren negentig, kun nen we redelijk gerust zijn. WD-SENATOR Hans Wiegel werd lange tijd als het boegbei van de liberalen beschouwd. Zelfs toen hij commissaris van koningin in Friesland was, werd in VVD-kringen voortdurend gesproken over de veronderstelde terugkeer van Wiegel near de Haagse politiek. Uiteraard als politiek leider. Voor mindere functies was hij niet beschikbaar. In de aanloop naar het paarse kabinet kreeg de reputatie van Wiegel een fikse knauw. Wiegel had weer min of meer lat doorschemeren dat zijn interesse voor de Haagse politiekn niet verflauwd was. Wanneer de partij dat zou wensen, kon ze een beroep doen op het orakel van Friesland. VVD-fractievoor- zitter Bolkestein greep toen krachtdadig in en gaf zijn politieke rivaal te verstaan dat hij zich geen illusies hoefde te maken Een senatorschap was het hoogste wat voor Wiegel wasv gelegd. Die bescheiden functie weerhoudt Wiegel er niet van om zijn stevige mening her en der te verkondigen. Zoals tijdens de re cente spreekbeurt in Bergen op Zoom. De senator sprak daar vol heimwee over de goede samenwerking van de VVD en het CDA in het toenmalige kabinet Van Agt-Wiegel. Hij had even eens veel lof voor de huidige kopstukken van het CDA en ginq ouderwets tekeer tegen de zijns inziens immer polariserende PvdA. Een ding moet Wiegel worden nagegeven: hij is consequent in zijn politieke opstelling. Aan de andere kant moet worden ge constateerd dat Wiegel achter de feiten aanloopt. Binnen zijn eigen partij leven heel andere gedachten. Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken en Werkgelegenheid vindt het paarse kabinet een succes dat het zorgenkindje Nederland tot het knapste meisje van de klas heeft getransformeerd. Minister van Binnenlandse Zaken Dijkstal is van oordeel dat paars een zegen voor het land is. Het is zijn inzet voor de verkiezingen van 1998. Het zijn niet de minsten die met Wiegel van mening verschil len. Dijkstal is tenslotte device-premier en de jeugdige De Gra ve heeft nu al veel respect opgebouwd binnen de VVD. Het zijn onder anderen deze kopstukken die de actuele politieke lijn van de VVD bepalen. De visie van Wiegel is niet langer van doorslaggevend belang. Voor een lid van de Eerste Kamer is dat geen ramp. Van senatoren wordt immers verwacht dat ze opereren vanuit de luwte van de politiek. Dwaze Moeders krijgen Geuzenpenning Vlaardingen - De Geuzenpenning gaat dit jaar naar de Dwaze Moeders in Argentinië. Dat heeft de Stichting Geuzenverzet 1940-1945 bekendgemaakt. De Stichting kent de penning jaar lijks toe aan een persoon of groep die 'impulsen geeft aan de strijd tegen de verontmenselijking van de wereld'. 'Declaratie Europarlementariërs uniform' Straatsburg - Aan het gesjoemel met onkostendeclaraties door sommige leden van het Europees Parlement kan een einde komen als een uniform beloningsregeling wordt ingevoerd voor alle Eu roparlementariërs. Nederland moet daarvoor als EU-voorzitter het initiatief nemen, aldus Europarlementariër Alman Metten (PvdA). Steun voor koudetoeslag minima Amsterdam - Acht op de tien Nederlanders steunen het plan van minister Melkert van Sociale Zaken om mensen met een.mini- mum-inkomen een koudetoeslag te geven. Een op de tien is tegen. Dit blijkt uit een steekproef van het NIPO. Geen maatregelen tegen anti-allergiepillen Den Haag - De Inspectie voor de Gezondheidszorg en het College ter Beroordeling van de Geneesmiddelen ziet geen aanleiding om stappen te ondernemen tegen anti-allergiemiddelen die terfena- dine bevatten. De Amerikaanse overheid is een procedure begon nen om de middelen van de markt te halen. Volgens beide organi saties is daar in Nederland geen aanleiding toe.Terfenadine zit onder andere in de middelen Triludan, Allergin, Terfenadine en Fenalan. Aantal klachten lawaai Schiphol stijgt Schiphol - Het aantal klachten over vliegtuiglawaai in de omge ving van Schiphol is in 1996 gestegen tot 134.000. In 1995 kwa men er nog 113.000 klachten binnen bij de Commissie Geluidhin der Schiphol. De laatste jaren klagen steeds meer mensen over vliegtuiglawaai. Antillen in actie tegen importbeperking Willemstad - Het parlement van de Nederlandse Antillen heeft de regering gevraagd alle beschikbare middelen te gebruiken om de beperking van de export naar Europa te voorkomen. Het parle ment heeft maandag hierover unaniem een motie aangenomen. De Europese Unie wenst de import van rijst en suiker uit de Antillen te verminderen. Die import zou vooral nadelig zijn voor rijst- en suikerleveranciers in Spanje en Italië. Het Antilliaanse parlement wil dat de regering zowel staats-, civiel- als strafrechtelijk hierte gen ageert. Verpleegkundigen mogen opereren Utrecht - Verpleegkundigen mogen operaties uitvoeren. De koe pel van organisaties van verpleegkundigen (AVW) deelt de me ning van minister Borst (Volksgezondheid) dat zij dat kunnen. Sinds jaar en dag verrichten verpleegkundigen handelingen die formeel tot het beroepsdomein van artsen behoren, stelt de AVW De verpleegkundigenkoepel is niet bezorgd over het toenemen van de werkdruk, omdat verpleegkundigen in de praktijk al me dische taken uitvoeren. Controverses EU nog lang niet opgelost Amsterdam - De verschillen van mening binnen de lidstaten van de Europese Unie over diverse politiek gevoelige onderwerpen zijn nog lang niet uit de weg geruimd. De lidstaten zitten nog steeds niet op één lijn wat de stemmenweging binnen de Raad van ministers en de omvang van de Europese Commissie betreft. Me de daardoor zal de definitieve ontwerptekst voor het verdrag van Amsterdam vermoedelijk niet vóór mei gereed zijn. Volgens staatssecretaris Patijn (Europese Zaken) zijn de controverses oo 'niet in een dagje masseren verdwenen'. Patijn verklaarde datgis teren in Amsterdam na een tweedaags informeel overleg met oe persoonlijke vertegenwoordigers van de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken. WD-deining over deelname VN-eenheid Den Haag - De WD blijft bezwaren houden tegen het opzet'® van de snel inzetbare VN-brigade Shirbrig. Het liberale kamer Van den Doel vindt dat minister Voorhoeve (Defensie) b® onvoldoende heeft weten te overtuigen van het nut van zo n V eenheid. Voorhoeve zegde de WD na Kameroverleg in deceB toe op enkele specifieke punten nadere uitleg te geven. Maar den Doel stelt dat de partijgenoot-minister is voorbijgegaan a de kern van hun meningsverschil. (ADVERTENTIE) Kijk vanavond naar 'Wedden dat..?' met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven VERONICA, 20.30 uur- Belgrado (afp/rtr) - De Servische de overwinning van de oppositiebe de gemeenteraadsverkiezingen in Ook in de tweede stad van het land, Nis, stelde de kiescommissie vast dat de oppositie in november toch de gemeentelijke verkiezin gen heeft gewonnen. De Servische leiding lijkt nu onder enorme bin nenlandse en buitenlandse druk iets toe te geven aan de oppositie. Die zijn bijna twee maanden lang dagelijks met tienduizenden tege lijk de straat op gegaan om hun overwinningen op te eisen. Maan dag verzamelden zich in Belgrado alleen al driehonderdduizend mensen om ter gelegenheid van het orthodoxe Nieuwjaar tegen de regering te betogen. Dat was een recordopkomst. Zajedno claimt op 17 november de plaatselijke verkiezingen in negen kiesdistricten in Belgrado en in dertien andere steden te hebben gewonnen. Het regime van presi dent Slobodan Milosevic wil de oppositie buiten het bestuur hou den. Dat gebeurt door de voor diens Socialistische Partij van Servië (SPS) ongunstige uitslagen ongeldig te verldaren. De opposi tie voert sindsdien aanhoudend actie tegen die 'verkiezingsfrau de'. Gisteren vernietigde de centrale electorale commissie van Belgra do de rechterlijke besluiten waar door de uitslagen ongeldig werden verklaard. De commissie vindt dat ze daartoe is gemachtigd omdat de Joegoslavische grondwet zegt dat 'de wil van het volk gerespec teerd moet worden'. Zeker zestig zetels in de Belgrado- se gemeenteraad gaan naar Zajed- Door Bert Schampers Straatsburg - Wie is verantwoor ziekte BSE? Meerdere partijen, lui zoekscommissie iri het Europees P De Britse regering zat fout, de Europese Commissie was nalatig en de wetenschappelijke experts waren niet onafhankelijk genoeg. Als iedereen schuldig is, zullen er geen koppen rollen. De eerste onderzoekscommissie uit de geschiedenis van het Euro pees Parlement heeft haar ont- werp-verslag gepubliceerd. Eer der lekten in de Britse en Franse pers conclusies uit. Vandaag rea geert de voorzitter van de Euro pese Commissie, Jacques Santer, op de beschuldigingen en volgen de maand wordt het definitieve rapport vastgesteld. Nu al staat vast dat niemand moet aftreden, al wappert een deel van het Europees Parlement nog wel met een motie van wan trouwen tegen de Europese Com missie. De onderzoekscommissie heeft echtergeen mogelijkheden leden van de huidige en vorige Europese Commissie tot aftreden u bwingen. Rapporteur Manuel Medina Ortega van de enquête commissie heeft zijn collega's een motie van afkeuring afgera- Jn het ontwerp-verslag conclu- ,e®r\ de onderzoekscommissie ut ae Europese Commissie, het êi,ks bestuur van de EU, de gekke-koeiencrisis stelselmatig neett gebagatelliseerd, wat soms eus ontaardde in desinformatie. e touten zijn vooral gemaakt ssen '89 en '94. Volgens Medina ugen ook de nationale regerin- §™,en de Raad van ministers een van de schuld. De Spaanse ciahst is vooral hard voor de ïtse regering, die steeds heeft gewegerd samen te werken en wetgeving en afspraken met naleefde. hL landbouwminister weigerde zelfs te versehij- si „Vo°r de onderzoekscommis- ri„ stuurde zijn staatssecreta- w Sens Medina moet over dag11 Worden om de Britten In v, tfn voor rechter te dagen. dmo n 5pport staat dat de Euro der ?°mniissie door Londen on- Bsf weri^ §ezet om §een MeriiV,nS'3ec1;'es te verrichten, zich t 3 i6, ^at Commissie de rn eJei heeft bekommerd om wew u eesmarkt- Mede door de werrf ®ch®pPeliike onzekerheden aan J?as ,ater aandacht besteed aan A aanuacnt oesteeu volkso jke. risico's voor de De Europese derznotSle eft volgens de on- trouwri ?missie teveel ver- Veterin °P Wetenschappelijk kelhl r Cornité, dat te afham Uiti- jPereert. sie iw eliik besloot de Commis- Verbod lf +®lart ,'96 een exPort" u ut te kondigen voor Brits

de Stem | 1997 | | pagina 4