Meisjes pas klaar voor puberteit bij bepaald gewicht' Lachen goed voor lichaam en geest Cursus 'spraakafzien' voor gehoorgestoorden Videobril vondst voor slechtzienden Rol van moeder bij incest onderbelicht Fysiotherapeut start vandaag landelijke informatielijn 1-20, (076) 503 31 82. 120, (0162) 42 99 99. DE STEM LIJF LEVEN E2 Ontwerper Beter Geen reclame 997 est complete mid- de comfortabele e 4 x 4: de Vitara, i, zoals de Villager X-90. Voor Xdusief noeg. Dus mocht u loopt t/m 28.2.1997 (registra- >taanvragen worden door SFS sen op de Swift 1.3-modellen. valt één dezer dagen debeken Deze brief veroorzaakt elke keer want hij bevat uw aangiftebiljet vant bent u voldoende op de hoog liets over het hoofd? Betaalt u a, hoe kunt u er voor zorgen,dat betaald? Al deze vragen kunnen wij zullen u zonodig adviseren, natie opvragen bij: GP de Boer, Postbus 33 4790 AA Klunde telefoon: (0168) 40519 ons bezoekadres- Voorstraat 22a Klundert WOENSDAG 15 JANUARI 1997 „erikaanse wetenschappers hebben de tbrekende schakel gevonden die ant- 'lord geeft op de vraag hoe het komt L de puberteit begint. Volgens onder- r dr. Farid F. Chehab komt het er- „eerdat 'een meisje een bepaald ge- ht raoet bereiken voor haar hersenen 'et sein krijgen dat ze klaar is om zich „rt te planten.' Dan komt er volgens ,en stroom gebeurtenissen op gang je uiteindelijk leidt tot seksuele vol- Lssenbeid. jet seintje in de hersenen is afkomstig ,.n leptine, het hormoon dat de vetop- 'e in het lichaam beperkt. De in het wetenschappelijk tijdschrift Science ge publiceerde ontdekking van de biologi sche rol van leptine bij het begin van de puberteit is misschien nog wel van groter gewicht dan de al langer bekende chemi sche rol van het hormoon in de vethuis- houding. Chehab, die aan de Universiteit van Calfornië in San Francisco werkt, vond het antwoord op de vraag hoe een kind plotseling verandert in een door hormonen overspoelde puber omdat hij op een idee gebracht werd door een on derzoek naar dikke en magere muizen. Anderhalf jaar geleden publiceerde het Amerikaanse wetenschappelijk tijd schrift Science de resultaten van drie on derzoeken bij muizen naar de toepassing van een gen dat in het lichaam de aan maak van leptine bevordert. Leptine geeft het lichaam van volwassenen een teken dat het genoeg voedsel heeft ge had. Muizen met een gebrek aan leptine werden dik omdat ze dat seintje niet kre gen, maar ze kregen minder eetlust en vielen af als ze geïnjecteerd werden met het gen dat de aanmaak van het hormoon bevordert. Chehab was geïntrigeerd door de toen gedane ontdekking dat muizen met een tekort aan leptine onvruchtbaar waren. Zijn onderzoeksteam injecteerde normale jonge vrouwtjesmuizen met synthetische leptine. Ze ontdekten dat de dieren niet alleen afvielen omdat hun hersenen reageerden op het signaal 'ge noeg gegeten', maar dat ze ook eerder volwassen werden dan niet-behandelde muizen: hun eierstokken en baarmoeders werden groter en het niveau van hun sekshormonen gierde omhoog. Boven dien gingen ze eerder paren en kregen ze eerder jongen dan de andere vrouwtjes muizen. „We hebben de hersenen voor de gek gehouden door ze te laten denken dat hun lichaam vetter was dan in wer kelijkheid," zei Chehab tegen de New York Times. Hij gaat nu onderzoeken of de op dieron- derzoek gebaseerde hypothese ook op gaat voor mensen. Dan zou de verklaring gegeven zijn voor het feit dat mollige meisjes vaak eerder menstrueren en in de puberteit komen dan erg dunne of atleti sche types. Hoe het leptinesignaal bij jongens werkt is nog niet helemaal dui delijk. Dr. Rose E. Frisch van de Harvard Universiteit is opgetogen over de ont dekking omdat zij meer dan twintig jaar geleden al had aangetoond dat er een kritische hoeveelheid lichaamsvet nodig is voor puberteit en vruchtbaarheid. Ze kon wel aantonen dat magere vrouwelij ke atleten niet voldoende hormonen had den om te kunnen ovuleren, maar hoe dat kwam was tot dusver niet duidelijk. (ANP) Rugklachten te lijf met simpel krukje Doorloop van Dalfsen (anp) simpel krukje van onge- stoomd beukenhout, ongelakt en symmetrisch van vorm. Drie po- a zijn rond, de vierde is vier kant. In de zitting is een komvor mige ruimte uitgespaard. Het is niet het product van een geflipte meubelontwerper, maar de 'zit- filkruk' van fysiotherapeut Erik Herbst uit het Drentse plaatsje Fort. Hij heeft er tien jaar aan ge merkt, maar weet het nu zeker: ket knikje kan heel veel nek- en rugklachten voorkomen of ver- btlpen. .Onlangs becijferde de Vrije Uni versiteit van Amsterdam in op tocht van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen dat al- al de zogenoemde lage rug- klachten jaarlijks een economi sche schadepost veroorzaken van raim 9 miljard gulden. Veel be langrijker is echter dat er ontzet tend veel mensen dag in dag uit met pijn rondlopen, terwijl dat in een groot aantal gevallen niet no- st is niet alleen een fysiothe rapeut die zijn vak erg serieus neemt - 'als het nodig is ga ik met een vrachtwagenchauffeur of een kraanmachinist mee naar zijn werk om achter de oorsprong van een klacht te komen' - maar ook entwerper van interieurs, tuinen, sculpturen en broodsoorten. .Door die combinatie blijft mijn iccu lekker opgeladen," zegt hij daarover. In zijn Zwolse praktijk ontdekte Herbst al jaren geleden dat veel klachten ontstaan door een ver- Ie zithouding. Het gaat laarbij niet alleen om pijn in de mg en de nek, maar ook om hoofdpijn, zere armen en voeten, tintelende vingers en nog een he le reeks andere ongemakken. De problemen zijn de laatste jaren 'Heen maar gegroeid, is zijn er- 'aring. „Mensen doen tegen- Fysiotherapeut Eric Herbst demonstreert de door hem ontworpen 'zitfitkruk'. woordig vrijwel alles zittend en bovendien worden we gemiddeld steeds ouder." Niemand pakte het probleem eer der op grote schaal aan. Vandaar dat hij nu zelf het initiatief heeft genomen, niet alleen met het krukje, maar ook met een lande lijke rugklachtenlijn die vandaag officieel van start gaat. Via 0900- 9669 geeft hij voor iets minder dan een gulden per minuut zo'n vierhonderd eenvoudige tips om pijntjes te voorkomen danwel te verhelpen. ,„Er moest eindelijk eens iemand opstaan om wat te doen," vindt hij. Herbst zegt dat de praktijk in middels heeft aangetoond dat de door hem ontworpen kruk aan zienlijk beter is dan veel dure, op maat gemaakte ergonomische stoelen. Dat veel Arbo-diensten dergelijke stoelen aanbevelen, heeft volgens hem een commer ciële achtergrond. „De producen ten van dergelijke stoelen timme ren zwaar aan de weg omdat er veel geld mee is te verdienen." Dat laatste speelt bij Herbst geen rol, zegt hij. „De meeste inkom sten van de rugklachtenlijn gaan naar de PTT. Het krukje kost niet meer dan 239 gulden. Daarvan krijg ik een tientje. Dat vind ik billijk omdat het ontwerpen veel geld heeft gekost." De afgelopen jaren maakte hij in de ontwerpfa se vierhonderd verschillende mo dellen. „Het was steeds passen en meten, zoeken naar de juiste vor men en die in de praktijk uitpro beren." Opmerkelijk is dat het krukje voor iedereen dezelfde vorm heeft. Alleen de hoogte is enigszins afhankelijk van de lichaamslengte. Desondanks zit niemand er op dezelfde manier op. „Iedereen moet beginnen te zoeken hoe hij of zij het beste zit. De zitfitkruk dwingt de gebrui ker als het ware om de meest op timale zithouding aan te nemen. De wervels staan dan op een zo goed mogelijke manier boven el kaar en de positie van de zitbeen- knobbels voorkomt dat de per soon gaat hangen," aldus de ont werper. De kruk is vrijwel overal bruik baar: aan de eettafel en het bu reau, tijdens het bespelen van muziekinstrumenten en tijdens het verrichten van huishoudelij ke karweitjes, zoals strijken. In middels zijn er zo'n drieduizend in gebruik. Overheid en werkge vers hebben nog niet massaal bij hem aangeklopt, maar dat is niet verwonderlijk, zegt Herbst. „Ik heb op geen enkele manier recla me gemaakt. De reacties van de gebruikers en van mensen die er van hebben gehoord, zijn erg po sitief. Ook vanuit de medische wereld komen instemmende ge- Huiden.".. Een centrum voor uit vinders in Rotterdam helpt in middels bij het op de markt bren gen van de kruk. Herbst ver wacht een massale belangstel ling. Bang dat hij zich met de rug klachtenlijn en de zitfitkruk als fysiotherapeut brodeloos maakt, is hij niet. „Naar schatting 20 tot 80 procent van de klachten is daarmee te verhelpen. Die men sen hoeven dus niet meer bij de therapeut aan te kloppen. Dat betekent dat er niet alleen meer tijd overblijft voor de lieden die wel hulp nodig hebben, maar ook meer geld. Daar is iedereen mee gebaat." Van onze verslaggever De Nederlandse bevolking wordt al dover en dover. Des kundigen van het Radboudzie- kenhuis in Nijmegen hebben berekend dat rond de eeuwwis seling een en een kwart miljoen inwoners slechthorend zullen zijn. Voor dat groeiende leger ge hoorgestoorden geeft de afde ling Breda van de Nederlandse Vereniging voor Slechthoren den in februari een cursus lip- lezen. „Liplezen is eigenlijk een ver ouderde term," legt de in Hoe ven woonachtige A. van Raan, secretaris van de afdeling, uit. „Het hele lichaam spreekt. Een richting wordt gewezen. En als iemand naar z'n voorhoofd wijst, weet de ontvanger van dat bericht dat hij voor gek wordt verklaard. De eigentijd se benaming van liplezen is spraakafzien. Aan iemands lichaam aflezen wat er wordt bedoeld". De te beginnen cursus gaat over spraakafzien. „De lippen spelen daarbij een rol. Vervol gens leren de cursisten het le zen van mimiek. En in een ver volgopleiding wordt hen het vingeralfabet bijgebracht." Al dus begrijpen slechthorenden wat hun gesprekspartner be doelt, vertelt Van Raan. Hij wijt de toename van slecht horendheid aan de geluiden van de moderne samenleving. „Het begint al met een walk man." Van telkens een kwar tiertje geluid van 80 decibellen of meer raakt de gehoorzenuw aardig beschadigd. „Wat is aangetast herstelt niet meer." Tot de schadelijke geluiden re kent Van Raan al opsommend ook de hamerende betonhamer, housemuziek, gierende moto ren van straalvliegtuigen. „Op dit moment is het gehoor van elf procent van de bevol king min of meer ernstig be schadigd." Dat percentage loopt de komende jaren op tot dertien procent of meer. Daar hoort dan slijtage door ouder dom bij. Aan het ledenbestand kan de NWS het toenemende doven- bestand niet aflezen. „De afde ling Breda, een gebied van Ber gen op Zoom tot Tilburg, telt ongeveer 70.000 slechthoren den. Tweehonderd zijn lid van de vereniging." Landelijk heb ben 9.000 mensen zich bij de NWS aangesloten. Om deel te nemen aan de cur sus is lidmaatschap niet ver plicht. B. de Witte, logopedist van de club, begint in Breda een cursus van vijftien weke lijkse bijeenkomsten. Bij vol doende deelname zal ook in Et- ten-Leur met spraakaflezen worden begonnen. De kosten worden door zorgverzekeraars vergoed. Er is hoop voor sommige slecht zienden. De Nederlandse oogarts dr. Gisling Dagnelie werkt met een revolutionaire videobril die sommige slechtzienden in staat stelt te lezen, tv te kijken, te knutselen en te borduren. Dagne lie werkt in het oogcentrum van het John Hopkins universiteits ziekenhuis in Baltimore in de Verenigde Staten. Het verschil met een gewone bril is dat de videobril niet alleen ver groot, maar ook contrasten ver scherpt. Door de verschillen tus sen licht en donker te overdrijven zijn mensen in staat voorwerpen en gezichten te zien die ze zonder de videobril niet kruinen onder scheiden. De bril is een compact apparaat dat ongeveer een kilo weegt. De camera is op een bril gemonteerd. Hij kijkt naar voren of is omlaag te klappen. De bril is niet zomaar op te zetten om mee weg te lopen of auto mee te rijden. Daarvoor is de camera niet mobiel genoeg. Wel kan de videobril op een boek, tv, of ander statisch object wor den gericht. Er is een kastje bij "w Kees Buijs Lachen is gezond, zeggen ze. is het ook echt zo? Ja, me lk! artsen en therapeuten, la- °1 is goed voor lichaam en t 's'e vergelijken met hollen, de Antwerpse arts Hugo J he bundel Lachen is ge- ,.l ,00r he uitgelaten lach «rakelen we alle krachten in: de lm»01' de ahemhaling, het im- n" en hormonale stelsel en «zenuwstelsel. I*1® komen endomorfinen n hie het lichaam pro- Ont, ?m tegen te gaan. loni* de Pr°huctie van sero- Vwj0 en h°Pamine erdoor be- wj Liaar kunnen mensen Wi» fr Repressief door worden, a.. ®~t, gaat sneller ademen. ®iddenrif komt in beweging, 00r longen, hart, lever en een massagebeurt krij- tvenai! i°nSyentUatie neemt toe, kool?m, «Laheming. Hoe meer lachen h u® longen wordt ®e" '«centra?6 ger de zuurstof- C r tle' en dit vermindert tehJan83) *n*ectifi8 aan de *e«vafh tVeuVerh°0gde af~ «eenÜ (mhaam blijft uren Ook Se wat6Üach gehandhaafd, tij LarU °?ddruk hee£t baat deliik ctr at de bloeddruk tij onder h<J!en ®n verv°lgens dalen druk m, w sniveau, waarna de P bet oude niveau terug keert. In longen en hoofd ver meerdert de doorbloeding. Gezondheid is een bloedserieuze zaak. Dagelijks horen en lezen we waarschuwingen en vermanin gen: niet roken, oppassen met al cohol, niet te vet eten, meer be wegen, minder stress. Over het milieu klinken de boodschappen al even ernstig: de mens is ver antwoordelijk voor de uitputting van natuurlijke hulpbronnen en veroorzaakt zure regen, broei kasgas, stervende bossen en smeltende gletsjers. De humor loosheid rukt op, aldus Stuer, die ter ondersteuning een onbekende bron citeert: twee generaties te rug lachte de Parijzenaar gemid deld zestien minuten per dag, één generatie terug zes minuten, en nu nog maar één minuut per dag. Geen wonder dat zoveel mensen tegenwoordig in de put zitten. Er is daarom grote behoefte aan op wekkende boodschappen, juist in deprimerende omstandigheden als ziekte en de nadering van de dood. Lachen is gezond verkent de mo gelijkheden om mensen met een verstandelijke handicap, zieken huis- en verpleeghuispatiënten, mensen die in psychotherapie zijn en zieken die thuis willen sterven, af en toe hartelijk te la ten lachen. Voorbeelden zijn de cliniclowns op kinderafdelingen van ziekenhuizen en de Iachme- ditatie voor chronische pijnpa- tiënten en reumapatiënten. Het gaat niet om het te pas en te on pas tappen van moppen, maar om het doseren van de soort humor die bij een patiënt past. Zelfs op het sterfbed kan nog gelachen worden: de bundel geeft er aan sprekende voorbeelden van. Humor is geen wondermiddel dat bij alle patiënten helpt, waar schuwt de Turnhoutse medisch- sociaal wetenschapper Bob van de Putte. Humor moet worden gezien als een aanvulling op vak bekwame zorg. Maar nogal wat verpleegkundigen staan er huive rig tegenover. Zij vinden een zie kenhuis geen plaats waar men humor kan gebruiken, het kli- ILLUSTRATIE RENE VAN HALDEREN maat is er niet rijp voor, en pa tiënten zouden kunnen denken dat verpleegkundigen de gek met hen steken. Veel verpleegkundi gen betitelen het maken van grappen en het lachen met pa tiënten als onprofessioneel ge drag. Als humor op de juiste wijze wordt gebruikt, kan dit heel goed zijn voor de patiënt, voor de werksfeer en voor het verplegend personeel, met minder kans op stress en opgebrand raken, aldus Van de Putte. 'Lachen is gezond. Volkswijsheid of medische ernst? Humor in de gezondheidszorg', door Christa Truyen en Veerle Portael, Uitg. Garant, prijs 29. Over het verschijnsel incest is de laatste jaren ontzettend veel geschreven. Wat mij opvalt is dat de derde persoon, namelijk de moeder, respectievelijk echtgenote in vrijwel alle gevallen buiten beeld is gebleven. Een vreemde zaak. Zeker als je bedenkt dat het seksueel misbruik van het kind, bijvoorbeeld door de va der, in veel gevallen jarenlang heeft plaatsgevonden in huise lijke kring. Wat te denken van een cliënte die vertelt hoe haar vader ja renlang 's morgens in haar bed kroop, haar misbruikte, terwijl moeder 'ergens an ders mee bezig was.' Wat te denken van een andere cliën te die vertelt hoe ze door haar vader gedwongen werd de pil te gaan gebruiken? Wat te denken van weer een andere cliënte die door haar vader uit school werd wegge houden en die met hem steeds in de vrachtwagen mee op pad moest, zodat hij alle kans kreeg ongestoord z'n gang te gaan? En er zijn nog meer voorbeelden te noemen. Let wel: in al deze gevallen heeft de vader later be kend zijn dochter(s) seksueel misbruikt te hebben. Vaak be staat het verweer van zo'n vader uit het een of andere verhaal vroeger zelf misbruikt te zijn geweest. Een verhaal dat lang niet in alle gevallen even geloof waardig overkomt. Zo weten di verse vaders niet aan te geven door wie ze dan wel misbruikt zijn. De veronderstelling lijkt dan ook geoorloofd dat ze dergelijke verhalen uit de media hebben opgepikt om zichzelf daarmee eerder als slachtoffer dan als dader te beschouwen. Alsof een jou aangedaan kwaad je in alle gevallen een alibi verschaft om er zelf dan ook maar een puin hoop van te maken. Hoe komt het dat veel moeders van incestgezinnen zeggen al die tijd niets gemerkt te heb ben? Hoe komt het dat in een aantal gevallen, als alles is uit gekomen, de moeder ondanks alles toch voor haar man blijft kiezen, dus tegen haar mis bruikte dochters? Waarom zeg gen sommige moeders tegen hun misbruikte dochters dat 'het al lemaal al zo lang geleden is en dat zij (de dochters) de zaak nu eindelijk maar eens met rust moeten laten?' Moeilijk te beantwoorden vra gen, maar zeker vragen die ge steld dienen te worden. Waar mee ik beslist niet wil suggere ren dat in dergelijke gevallen de moeder altijd als een soort me deplichtige heeft gehandeld (ook al zijn die gevallen even eens bekend). Ik denk dat de zaak gecompli ceerder ligt en dat we voor een antwoord op bovengestelde vra gen te rade moeten gaan bij de psychoanalyse. Daarin komen we de begrippen 'ontkenning' en 'verdringing' tegen, afweer mechanismen die tot doel heb ben onplezierige zaken buiten ons bewustzijn te houden. Het is denkbaar dat vrouwen (moe ders) die geconfronteerd wor den met de seksuele wanprak- tijken in hun huis, hun toe vlucht moeten nemen tot derge lijke afweermechanismen. Voor alle duidelijkheid: ze doen dat niet bewust, maar onbe wust. Dat betekent dat ze werkelijk niet zien wat er aan de hand is, of daarvoor de soms meest vergezochte of juist naïeve verklaringen gaan zoeken ('gewoon een spelletje', 'gewoon knuffe len', enz). Ook is het mogelijk dat een ander Freudiaans verschijn sel een rol speelt, namelijk dat van een soort omgekeerd 'Elektracomplex'. Dat bete kent dat de moeder haar dochter (wederom onbe wust) als een rivale be schouwt, wanneer het gaat om het winnen van de liefde en aandacht van haar man. Moe ders die geconfronteerd worden met incest tussen vader en dochter zouden volgens deze re denering ten prooi kunnen val len aan een hevige jaloezie. Een jaloezie die zover kan gaan, dat de moeder later, als alles aan het daglicht is gekomen, partij kiest voor haar man, tegen haar dochter. Wraak is dan het on derliggende motief voor haar keuze. Te bewijzen zijn deze veronderstellingen vooralsnog niet. Reden te meer om er eens uitgebreid onderzoek naar te doen. waarmee de scherpstelling, de vergroting en het contrast kun nen worden geregeld. Dat kastje heeft de grootte van een pocket boek en wordt aan een riem om de schouder gedragen of op tafel gezet. Het apparaat is volgens Dagnelie geschikt voor mensen met zoge noemde beperkte gezichtsresten, die een blinde vlek in hun oog hebben en geen details meer kun nen onderscheiden. „Wij hebben een vuistregel dat je hiermee kunt werken als de gezichts scherpte tussen de 2,5 en 20 pro cent ligt van normaal. Met min der dan 2,5 procent heb je te wei nig gezichtsvermogen om prakti sche taken te kunnen uitvoeren. Met meer dan 20 procent ge zichtsvermogen zijn er andere oplossingen." Er zijn volgens Dagnelie pas driehonderd mensen in de wereld die de videobril gebruiken. Dat komt onder meer door de prijs: het apparaat kost in Amerika 10.000 gulden. De Amerikaanse verzekering vergoedt dat niet. In Nederland is de videobril nog niet verkrijgbaar, maar daar wordt wel aan gewerkt. Dagnelie denkt dat Nederlandse verzeker aars op doktersvoorschrift de vi deobril wel zullen vergoeden, net als bij een tv-loep het geval is. Volgens Dagnelie is de bril pas een eerste stap op weg naar po gingen in de toekomst blinden door middel van transplantaties en protheses het gezichtsvermo gen terug te geven. Oogtrans plantaties zoals met hart en lever zijn niet mogelijk omdat de ze nuw van het oog naar de herse nen niet meer aangroeit als die wordt doorgesneden. Dagnelie en collega's gaan na of het mogelijk is minimale ge zichtsresten kunstmatig te acti veren. Zij experimenteren met een prothese die in het oog kan worden ingeplant en met elektri sche impulsen het netvlies stimu leert. Dat zou een oplossing zijn voor oogziekten waarbij mensen langzaam maar zeker de lichtge voelige cellen in het netvlies ver liezen en over een periode van twintig tot dertig jaar blind wor den. Die mensen beschikken over onbeschadigde cellen in het net vlies. Zo'n prothese kan de goede cellen elektrische stroompjes aanbieden die dan lichtflitsen opleveren. „Wij zijn daar nu een jaar of vijf mee aan het experi menteren, en de patiënt kan een lichtflits zien, zelfs een lijn of een letter. We hebben goede hoop dat in de toekomst, over tien tot vijf tien jaar, zo'n prothese in het oog gezet kan worden en zoveel licht flitsen kan aanbieden dat deze blinden weer iets zullen kunnen zien." Verder weg ligt het revolutionai re idee om door middel van trans plantatie embryonale cellen op het netvlies aan te brengen die de functie van de dode lichtcellen overnemen. Daardoor zou volgens een theorie de blinde vlek in het oog verdwij nen. Experimenten zijn er ook met cellentransplantaties, maar ontwikkeling van een toepassing vergt volgens Dagnelie nog een generatie. (ANP)

de Stem | 1997 | | pagina 21