DE STEM Zeker 100 verkooppunten drugs Mossels vanaf vandaag weer volop verkrijgbaar 'Milieutaken horen bij gemeenten' Waar is Boerenhol? 'Ziekenhuis De Honte moet gaan uitbreiden' GS willen meer Haags geld voor thuiszorg 'Woningbouwvereniging I'lioet op grotere schaal liiuurwoningen verkopen' C1 Iferreweg de meeste verkoopplaatsen zijn volgens politie te vinden in Kanaalzone (Oplossing conflict llootlieden |m de maak Provincie mist volgens AVZV kennis voor afvalstoffenregeling Minister Borst van Volksgezondheid: Vergadering en gezinsdag NCB-Biervliet Rutgers Stichting nu ook in Zeeland Zeeland WOENSDAG 15 JANUARI 1997 luist de AOV- opleiding fliteiten: 0114 - 313808 >s.nl/~verhmas |n bij U in de buurt en Kleintje tot is de plaatsing is. Doe dit wel :skrant en stuur eintjes, postbus Lonze verslaggever j [„neuzen - Zeeuws-Vlaande- Ikj telt rond de honderd en Ijllicht zelfs ruim 130 illega le verkooppunten van drugs. Bat blijkt uit gegevens van de lie. Geregistreerde drugs- lljnners en -dealers (dertig) l-.j er alleen in Terneuzen. politie tekent bij deze statis- I jen aan dat het aantal illegale -eoppunten nauwelijks met larie gegevens te onderbouwen is. Die wisselen immers regelma tig. Panden gaan dicht en na ver loop van tijd weer open. Dat ver klaart de verschillen in de ge noemde aantallen. De handelplaatsen zijn onderver deeld in illegale verkooppunten en geregistreerde drugspanden (vanaf 1 februari 1996). Met voorsprong de meeste verkoop punten zijn te vinden in Midden- Zeeuws-Vlaanderen (Axel, Ter- neuzen en Sas van Gent). De schatting is dat in deze drie ge meenten vijftig tot 85 drugs ver kooppunten te vinden zijn. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen (Hulst en Hontenisse) zijn het er vier tot zes en in West-Zeeuws-Vlaande- ren (Oostburg en Sluis-Aarden- burg) drie tot vijf. Van de gere gistreerde drugspanden zijn er 35 in Midden-Zeeuws-Vlaanderen en 'enkele' in Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen. Bij de politie staan geen drugs runners en -dealers geregistreerd in laatstgenoemde delen van de streek. Voor Midden-Zeeuws- Vlaanderen is dat wel het geval. Het gaat om dertig runners en dealers, die overigens alleen hun werkterrein in Axel, Terneuzen of Sas hebben en er niet wonen. Daarnaast houdt de Districts On- dersteunings Groep (het speciale drugsbestrijdingsteam van de Zeeuws-Vlaamse politie) sinds de oprichting eind maart '95 ook een aantal gegevens bij over onder andere het aantal invallen in panden en aangehouden ver dachten. Na negen maanden (27 maart tot en met 31 december 1995) waren er 203 verdachten aangehouden in verband met de overtreding van de Opiumwet. Daarvan woonden er 108 in Nederland, waarvan dertig illegalen. De rest, 95 drugsverdachten, kwam uit het buitenland. Verder deed het team vier inval len in Hulst en Hontenisse en eentje in Sluis-Aardenburg. De meeste invallen vonden plaats in de Kanaalzonegemeenten Ter neuzen (111), Axel (9) en Sas van Gent (6). Daarbij hoort wel de kanttekening dat er soms meer dere keren in hetzelfde pand is binnengetreden. Ten slotte zijn er cijfers bekend van overlastklachten over de handel in en het gebruik van ver dovende middelen. Het gaat om 55 klachten in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, dertig in West- Zeeuws-Vlaanderen en 758 in Midden-Zeeuws-Vlaanderen |un onze verslaggever I [„neuzen - Het Havenschap llemeuzen denkt binnen twee |lot drie weken met een oplos- te komen voor het nu al liaanden voortslepende boot- ('ïdenconflict in de Terneu- |ioise haven. Volgens direc- (teur J. Philippen gebeurt de I adeling van de vastmakerss- I iensten op basis van nieuw klormuleerd beleid. ■Zovel de Verenigde Bootlieden Ij, als Montis Mooring moet het I Havenschap officieel verzoeken .d te worden als vastma- Itobedrijf. „Ze moeten aan be- I aide voorwaarden met betrek- lag tot de veiligheid in de haven voldoen," aldus Philippen. „In gaat het om een nieuwe for- liiiledie identiek is aan de situa- Itie in de haven van Vlissingen. iDat nieuwe beleid is vastgelegd I n het havenreglement van het jhavenschap." is is sinds medio 1996 de I coscurrent van Verenigde Boot- n bv, het bedrijf dat van |«üerhet bootmannen-werk in |ifTemeuzense haven verrichtte, ins Bootlieden is er met de t van concurrent Montis een I onveilige en ongewenste situatie I ontstaan. Bovendien vrezen de Bootlieden verlies van werkgele- 'nheid. Pogingen, eind vorig ar, van de bemiddelaars R. Bar- iSéen A. Saman om tot een verge- |a]k tussen de beide kemphanen I'atomen liepen op niets uit. I Wippen zei gisteren dat het ha- I venschap 'schriftelijk en monde- ffl gesprek is met zowel lieden als Montis. Hoe ver Ionderhandelingen gevorderd 1%, daar laat Philippen zich niet uit. Maar een oplossing is Isa kwestie van 'twee tot drie I teken'. I We streven naar een stabiel evenwicht in de haven. Er zal aan and van een historisch be idde behoefte aan vastmakers- iten een verdeling moeten ffl. Erkenning van een be- I -ijf betekent overigens niet dat I concurrentie uitsluit. Maar die I oncurrentie mag niet gebeuren IJP basis van de prijs, maar op kwaliteit." Mosselvissers uit Yerseke konden begin deze week weer uitvaren om op de schelpdieren naar boven te halen. Van onze verslaggever Yerseke - Sneller dan ge dacht kan de mosselhandel weer voldoen aan de vraag naar het zilte zeebanket. Mosselschepen, die vanaf nieuwjaarsdag werkloos voor de kant lagen, zijn maandag middag al begonnen de schelpdieren op de diverse percelen op te vissen. „De dooi zet goed door en door dat wind bijna afwezig, is kan er goed gevist worden," zegt S. Zoeteweij, voorzitter van de Vereniging van Mosselhande laars. Op de Oosterschelde zijn nog he le ijsvlakten te bespeuren die met het tij heen en weer gaan. Daarom moet regelmatig nieuwe bebakening van de percelen worden uitgezet, nadat de oude door de ijsgang verdwenen is. De schade die de vorst aan de mosselhandel heeft toegebracht, is volgens Zoeteweij nog ondui delijk. „Eén, twee miljoen gul den," schat hij, er onmiddellijk aan toevoegend dat het natte- vinger-werk is. „Komt het ijs tot de bodem, dan sleept het bij afgaand tij mosse len mee. Hoeveel is nog onduide lijk. Voor Yerseke ligt zo'n zes tot zeven miljoen gulden aan mosselen. Als daar vijftien pro cent van verdwijnt, zit je al gauw met een schadepost van een miljoen." Met man en macht was men gis teren bezig de al opgeviste mos selen na te verwateren en ver- zendklaar te maken. De eerste bestellingen zijn inmiddels al op diverse plaatsen afgeleverd. „Woensdagmorgen is de mossel weer volop verkrijgbaar bij na genoeg alle verkooppunten," zegt Zoeteweij. „Horeca, vishan del en grootwinkelbedrijven kunnen weer bevoorraad wor den." De kwaliteit van de mossel is volgens de Vereniging nog steeds uitstekend. In mosseldorp Philippine werd gisteren de 'terugkomst' van het zeebanket met smart afgewacht. Nadat op nieuwjaarsdag werd besloten te stoppen met het op vissen van mosselen - de perce len waren bedekt met een laag ijs - werden zaterdag 4 januari de laatste mosselen afgeleverd. FOTO JAAP WOLTERBEEK „Daarmee konden we het week einde nog doorkomen en toen was het over," zegt Frank Wis- kerke van hotel Au Port. „Ik zal blij zijn als we hier weer mosse len kunnen serveren, want het is de laatste dagen zeer stil ge weest in het dorp." Over de opgelopen schade zei Wiskerke weinig te kunnen zeg gen. „Acht, negen dagen geen mosselen kunnen serveren bete kent een fiks omzetverlies. Dat haal je niet meer in en ergens de schade verhalen is ook onmoge lijk. Het hoort bij het onderne men, zullen we maar zeggen." tol onze verslaqqever ftrtei «zen - De Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvere- Sing (RZVW) moet op grotere schaal huurwoningen gaan ver- ,:'P® dan tot op heden het geval is. RZVW-directeur C. Rein- Wat zegt dat naar aanleiding van het woningmarktonderzoek leze week in de regio van start gaat. is vooral benieuwd hoe de koopwens van zijn huurders ligt. J Persoonlijke inschatting is dat er in Zeeuws-Vlaanderen te veel ®ftaan- Of dat er te weinig mensen wonen in verhouding tot het 5( j "uizen dat er staat. t»nMC'eUr Van de ®^VW zegt dat de woningbouwverenigingen mo- l)(l te maken hebben met sterke concurrentie van de koopsector. Hit hgrentestand sPee^ hierbij een voorname rol. '2COUR reSlonale woningmarktonderzoek, te houden onder ruim «aar Condens in Zeeuws-Vlaanderen, moet blijken hoe de vraag Seinh jU1®en er 'n de streek uitziet. lante ®ekru*kt het voorbeeld van de Betonwijk West in Axel om toeeigeV8n Wa^de betekenis van zo'n onderzoek kan zijn. In Axel is '«dingrgeleden a'een woningmarktonderzoek gehouden. Naar aan- ■ifP Van de uitkomsten is besloten in Betonwijk West honderd wo- i0llw m de sociale- en vijftig woningen in de koopsector terug te HsRZVWk P^aats waar nu noë 230 huurhuizen staan. 'olkshi heeft v°or Betonwijk West bij de Stichting Experimentele teuit«ng een subsidie-aanvraag lopen. Afhankelijk van hoe gaat tred de corporatie of zij zelf als projectontwikkelaar op Vacht s de wonmgbouw overlaat aan de markt. Reinhoudt ver- li. Has(?ar°Ver dit v°orjaar uitsluitsel. Achting13"' d'recteur van de Woonstichting Hulst signaleert in af- thdererf onderzoeksresultaten een andere ontwikkeling, schakels 'en af van de onderhoudszorg voor de eigen woning en be" °Ler Van k00P- naar huurhuis. gerit I ^e^en van Zeeuws-Vlaanderen en deze bevolkings- ^rijft d t V0lgens 'lem een omgekeerde trend. Reinhoudt onder- Waterstaat geeft 150 computers aan Zeeuwse scholen Middelburg - Rijkswater staat Directie Zeeland geeft ongeveer 150 gebruikte com puters weg aan de Zeeuwse scholen die ze hebben willen. Voor de verdeling zorgt het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland, het RPCZ. Rijkswaterstaat heeft in ver band met de aankoop van nieuwe netwerken de oude computers niet meer nodig, maar voor de scholen kunnen ze nog waardevol zijn. Het gaat om Tulip computers type 386 SX met soms 2 en soms 4 megabyte intern geheugen, een 3,5 inch disc-dfrive, een Tulip monitor met VGA kleu renscherm, een harde schijf met soms 40 soms 60 en soms 80 mb geheugen met klok- snelheden van 20 en 25 mega hertz. Alle computers zijn voorzien van DOS 6.2. Scholen die gebruik willen maken van het aanbod kun nen zich tot 25 januari aan melden bij Thijs Soeting van het het RPCZ in Terneuzen. In eerste instantie komen er vijftig computers beschik baar, zijn er meer aanvragers dan zal er worden geloot. De tweede lichting zal uit min stens honderd computers be staan, verwacht het RPCZ. Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland mist de noodzakelij ke kennis om gemeentelijke milieutaken uit te voeren. Daarom kunnen bepaalde ta ken van de gemeenschappe lijke afvalstoffenregelingen AVZV in Zeeuws-Vlaanderen en OLAZ in overig Zeeland niet naar de provincie wor den overgeheveld. Het dagelijks bestuur van AVZV geeft hiermee antwoord op eer der geplaatste kanttekeningen door beide algemene besturen bij de ambtelijke fusie tussen beide organisaties. De besturen vroegen om inzicht in eventuele bezuinigingen door het afstoten van taken, bijvoorbeeld naar de provincie. Niet mogelijk Het afstoten van taken is volgens het dagelijks bestuur echter zo wel wettelijk als praktisch niet mogelijk. De bevoegdheden en taken van de provincie liggen op een heel ander vlak en de provincie heeft dus onvoldoende expertise in huis om gemeentelijke milieuta ken uit te voeren. Daarnaast is de provincie niet bereid garant te staan voor bijvoorbeeld de be taling van exploitatietekorten van stortplaatsen. Samenwerking De ambtelijke samenwerking tussen beide gemeenschappelij ke afvalstoffenorganisaties kan het doel van besparingen vol gens het dagelijks bestuur wel bereiken. „Juist door taken en bevoegdhe den optimaal in te vullen, kun nen besparingen worden gereali seerd die een individuele ge meente in het kader van de af- valstoffenverwijdering niet kan realiseren." Daarnaast kan door een samen werking tussen AVZV en OLAZ volgens het dagelijks bestuur meer invloed worden uitgeoe fend op het te voeren beleid en de uitvoering. Het dagelijks bestuur kan nog niet aangeven hoe groot de be sparingen zullen zijn bij de amb telijke samenwerking. Er is nog geen becijfering gemaakt van besparingen in de sfeer van huis vesting, automatisering, archi vering en personeelsbeleid. Pas nadat de beide algemene bestu ren het licht op groen hebben ge zet voor de ambtelijke fusie, wordt de nadere onderbouwing en invulling nader uitgewerkt. Het dagelijks bestuur kan daar- Van onze verslaggeefster Boerenhol - Souvenirjagers vegen het gehucht Boerenhol regelmatig van de kaart. De bekende blauwe plaatsnaam borden waarop Boerenhol staat aangeduid, vallen op gezet te tijden ten prooi aan rariteitenverzamelaars. Vorige week was het weer raak, drie van de vier komborden werden door onbekenden van hun metalen buis gesloopt. Vooral de gemeente Oostburg is hier niet blij mee, aangezien het haar duizenden guldens kost om de borden te vervan gen. W. van der Houwen, hoofd ge meentewerken Oostburg: „Het plaatsnaambord Boerenhol is bij toeristen een zeer geliefd object. Ik weet zeker dat het bord in veel studentenhuizen in volle glorie aan de muur prijkt. Het lijkt mij dan ook een goed idee toeristenwinkeltjes in West-Zeeuws-Vlaanderen deze plaatsborden te laten verko pen. Hopelijk worden ze dan minder gestolen. We hebben de komborden al vastgelast, maar zelfs dat helpt niet. Ze zagen gewoon die metalen paal door en gaan alsnog met hun buit aan de haal. En omdat Boeren hol een 50-kilometerzone is, moeten we die borden steeds vervangen. Zo'n drie keer paar jaar, a vijfhonderd gulden per stuk, dat is voor ons een dure grap." Niet alleen Boerenhol is erg ge liefd, ook de buurtschappen Nummer Een en Turkeye wor den af en toe van hun plaats naamborden beroofd. Van der Houwen: „Vreemde en grappi ge plaatsnamenborden hebben een verhoogd risico dat ze wor den gestolen, maar Boerenhol is binnen de gemeente Oost burg de onbetwiste koploper." Van onze verslaggever Terneuzen/Den Haag - Ziekenhuis De Honte in Terneuzen moet uitbreiden om patiënten op te kunnen vangen die door de ver dwijning van de 24-uurszorg niet meer in Oostburg terecht kunnen. Dat antwoordt minister E. Borst van Volksgezondheid op vragen van het SP-lid Marijnissen. 'In bepaalde opzichten is aanpassing van de locatie De Honte noodza kelijk, onder meer in verband met de overplaatsing van de in tensive care-capaciteit van Oost burg naar Terneuzen', schrijft de minister. Volgens haar is de di rectie al druk bezig met de uit breidingsplannen. De minister beaamt dat een ge brek aan bereidheid van specia listen om in Oostburg te werken een rol heeft gespeeld bij een ver schuiving van specialistische zorg van Oostburg naar Terneu zen. Ze ziet het als een gegeven dat medisch specialisten in de achterliggende jaren steeds meer in teamverband zijn gaan func tioneren. Maar die ontwikkeling baart haar tegelijkertijd wel zor gen. 'Door deze ontwikkeling staan de kleinere ziekenhuisloca ties - waar doorgaans niet alle specialismen op locatie aanwezig zijn, of kunnen zijn - onder druk'. Zoals ze al eerder antwoordde op vragen van de PvdA staat Borst achter de keuze die gemaakt is om het ziekenhuis in Oostburg af te slanken. 'Handhaving van de locatie Antonius als volwaardig basisziekenhuis, waarbij opvang mogelijkheden voor acute pro blematiek worden geboden, valt volgens de commissie organisato risch, financieel en uit logistiek oogpunt niet te realiseren. Met het kiezen voor deze variant zou de druk op de totale ziekenhuis organisatie om ten behoeve van heel Zeeuws-Vlaanderen doel matige ziekenhuiszorg te leveren, te groot worden, waardoor een bedreiging voor de gehele'zieken- huisgroep zou ontstaan'. Van onze verslaggever Middelburg - Er moet meer geld uit Den Haag naar de thuis zorg in Zeeuws-Vlaanderen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren besloten hiertoe een aanvraag in te dienen. om ook nu nog niet de personele gevolgen aangeven. De financiële besparingen vor men volgens het dagelijks be stuur overigens een onderdeel van de gevolgen van de samen werking. Voordelen als continuïteit, gro tere invloed, breder draagvlak en een professionele organisatie zijn ook in beeld bij de samen werking. Fusie De ambtelijke samenwerking wordt na een half jaar geëva lueerd. In deze evaluatie wordt ook aandacht besteed aan een mogelijke bestuurlijke samen werking. Dit op nadrukkelijke wens van het algemeen bestuur van OLAZ en enkele bestuursleden van AVZV. Er wordt naar gestreefd de mogelijkheden van een be stuurlijke fusie te onderzoeken en daarover nader te rapporte ren. In een gezamenlijke verga dering zal de eventuele bestuur lijke samenwerking nader vorm krijgen. Het voorstel tot ambte lijke samenwerking tussen AVZV en OLAZ komt vandaag aan de orde tijdens de vergade ring van het algemeen bestuur in het stadskantoor van Terneuzen. De vergadering begint om 09.00 GS zullen een verzoek van het Subregionaal Overleg Plan Ouderenzorg Zeeuws-Vlaande ren ondersteunen, schrijven ze. Die overleggroep had aanvanke lijk gevraagd om steun van GS voor een vraag om meer geld aan OZ-Zorgverzekeringen, maar daar moet het niet vandaan ko men, schrijven GS. Staatssecre taris Terpstra van Oudererzorg is de bevoegde instantie. De thuiszorg krijgt onder het nieuwe ouderenbeleid steeds meer werk, omdat een toenemend aantal ouderen thuis blijft wonen en daar verzorging nodig heeft. Daarbij komt dat de thuiszorg ook moet bijdragen in het werk in de nieuwe woonzorgcomplexen voor ouderen. De afslanking van het Antoniusziekenhuis in Oost burg zal er ook voor zorgen dat de thuiszorg het drukker krijgt, zo is de verwachting. In een interview met deze krant verklaarde de verantwoordelijke staatssecreatris Erica Terpstra Van onze verslaggeefster Biervliet - De NCB afdeling Bier vliet houdt vrijdag 31 januari de algemene vergadering en gezins dag in restaurant De Gentsche Poort te Biervliet. Een van de sprekers is gedeputeerde J. Hen- nekeij, die het zal hebben over de Zeeuwse infrastructuur en de verkeersveiligheid in West- Zeeuws-Vlaanderen. De vergadering duurt van 10.00 tot 15.00 uur. 's Avonds is het ge zin aan de beurt. Om 18.00 uur is er in bejaardencentrum Annelot Ter Walle een mis en hierna krij gen de NCB-leden in De Gent sche Poort een diner. De avond wordt afgesloten met muziek en dans. onlangs dat er niet op de thuis zorg is bezuinigd. 'Macro gezien is er juist meer geld in de thuis zorg gestoken', aldus Terpstra. 'Dat bedrag was bedoeld om het aantal zorguren te vergroten. We kunnen een deel van dat geld niet terugvinden. Het is niet achter over gedrukt, maar waarschijn lijk gestoken in de organisatie van het management. We hebben nu 75 miljoen gulden extra voor de thuiszorg. Dat bedrag is hele maal 'geoormerkt'. Het moet dus beslist gebruikt worden voor het uitbreiden van de productieve uren. In 1997 kan zo een miljoen extra uren betaald worden. Ik zie daar scherp op toe'. Terpstra beloofde ook dat echte knelpunten in de Nederlandse thuiszorg onderzocht zullen wor den. Ze zegt daarover: 'We heb ben onvoldoende zicht op de ma nier waarop wachtlijsten ont staan. Het is niet zo dat in regio's waar extra mensen en geld be schikbaar zijn de lengte van de wachtlijsten automatisch af neemt. Omgekeerd nemen de wachtlijsten ook niet toe in alle regio's waar bezuinigd is. Het lijkt erop dat een deel van de pro blemen te maken heeft met de in dicatiestellingen. Dat wil ik uit zoeken'. Van onze verslaggever Goes - De Rutgers Stichting heeft voortaan ook een Zeeuws filiaal. Vandaag opent de stichting een vestiging aan de Beestenmarkt in Goes. De Rutgers Stichting is de lande lijke organisatie op het gebied van seksualiteit en anticonceptie. In het pand in Goes zal medische hulpverlening worden geboden, er zal worden voorgelicht en mensen kunnen er artikelen ko pen om hun seksleven veiliger en leuker te maken.

de Stem | 1997 | | pagina 11