Boris Becker: vorm kwijt na vakantie 'Hallo mam, ik heb gewonnen' 'Jury DE STEM Joegoslaaf Bogdanovic op proef bij Ajax Uitslagen 'Melbourne' UITSLAGEN STANDEN Schultz verder met blessure CURSUS CAFéBEDRIJF EN OO Topfokker Slim spel Spanjaard Moya Met debuut op Grand-Slam-toernooi hoort Van Scheppingen bij grote jongens ANDERE HORECA OPLEIDINGEN al v.a. f LL,20 per mnd 076 - 571.00.78 NEC lijft Juul Ellerman in SPORTNIEUWS kort pB STEM Sapia kampioen bandstoten De HP NetServer E30: E3Ü De eenvoudigst te beheren en betrouwbaarste server in de markt. Bel voor meer informatie: (0161) 43 28 55 HEWLETT! PACKARD Uw partner in automatisering Lange Bunder 5 - 4854 MB BAVEL Sport Door Jaap van Essen Amsterdam - Soms zijn voet baltransfers op zijn zachtst gezegd wat ingewikkeld. Rade Bogdanovic heeft tien dagen om zich te bewijzen als toe komstige Ajacied. Tijdens het Spaanse trainingskamp van de Amsterdammers moet de Joegoslaaf laten zien dat hij een contract waard is, een contract dat hij vreemd ge noeg al lang op zak heeft. Trouwens, ook het Japanse JEF United heeft al een arbeidsover eenkomst met de aanvaller ge sloten. De geschiedenis van Rade Bog danovic begint in Sarejevo, de stad waar hij 26 jaar geleden werd geboren. Rade kon als tie ner een aardig balletje trappen en belandde al snel bij Zeljezni- car Sarajevo én ook al ras in di verse junioren-selecties van het voormalige Joegoslavië. De loopbaan van Rade Bogdanovic leek al vast te staan, tot de bur geroorlog uitbrak. Rade Bog danovic, een Serviër geboren en getogen in de Bosnische hoofd stad bedacht zich niet lang. „Één dag voor de oorlog uitbrak ben ik vertrokken, wég uit Joegosla vië. Ik wilde niets van doen heb ben met die waanzin." Het vertrek was overhaast, de begenadigde voetballer kon niet bepaald kieskeurig zijn. „Ik kon op dat moment eigenlijk nergens heen, heb de eerste beste club genomen die zich aandiende." Zo belandde Bogdanovic in een niet bepaald voor de hand lig gend oord; Zuid-Korea. Het fa- brieksteam van Pohang Iron and Steel (afgekort tot POSCO) werd zijn werkgever. Hij bleef die club - in 1995 omgedoopt tot Pohang Atoms - ruim vier jaar trouw. Rade (1.83 meter lang, 78 kilo zwaar) was succesvol, werd twee maal clubtopscorer, werd ook tweemaal uitgeroepen tot speler van het jaar in Zuid-Ko rea. Niet alleen sportief boerde hij goed, ook financieel is Zuid-Ko rea geen verkeerd land voor een voetbalnomade. Toch besloot hij afgelopen zomer dat hij weg wil de bij de club die Betty Boop als logo heeft, liefst terug naar Eu ropa. „Ik ben 26. Volgens mijzelf en vele kennissen hoor ik in het na tionale team van Joegoslavië thuis. Alleen, zolang ik in Azië speel is dat een kansloze zaak. Ik moet naar Europa om interna tional te kunnen worden. Boven dien, mijn vrouw wil ook per se weg uit Zuid-Korea." De Neder landse spelersmakelaar Ger La gendijk werd uitverkoren om Bogdanovic terug naar het Oude Continent te brengen. Lagen dijk: „Op 18 september heb ik met Rade een FIFA-spelerscon- tract gesloten, waardoor ik zijn vertegenwoordiger ben." Lagendijk had al snel contact met Ajax. De Amsterdamse club toonde - onder andere door een aantal video-banden - interes se, zoveel zelfs dat al begin no vember een contract werd opge maakt. „Een voorovereen komst," meldt Lagendijk. „Daarin staat dat Rade met te rugwerkende kracht in dienst van Ajax treedt zodra de hoofd trainer hem goed genoeg heeft bevonden." Het is een mooi trucje van Ajax en Lagendijk om de UEFA- deadline te omzeilen. Immers, morgen loopt de termijn af waarbinnen getransfereerde spelers nog gerechtigd zijn na mens hun nieuwe club in de Eu ropese toernooien uit te komen. Ajax wil Rade Bogdanovic eerst goed beoordelen en niet gedwon gen door de tijd een overhaaste beslissing nemen. Pakt het eind oordeel volgende week goed uit, dat gaat het in november onder tekende contract met terugwer kende kracht in, en is de deadli ne van 15 januari omzeild. Er wacht dan overigens mogelijk nog een hobbeltje, want de aan valler gaf in november ook zijn jawoord (ook op papier) aan Jan Versleijen, die hem als trainer van JEF United wil aantrekken. Melbourne (anp) - „Mijn hersenen voelden aan als roerei. De huid onder mijn voeten liet los, mijn benen stonden in brand en mijn nek was paars." Het relaas van Boris Bec ker leek veel op een oorlogsdrama, maar was het verhaal van 3/2 uur tennis op het centre court van het Melbourne Park. De Australian Open 1997 werd gisteren beroofd van zijn titel verdediger. De 'dief' heette Car los Moya, een 20-jarige speler uit Palma de Mallorca, die tennis leerde in de school van Barcelo na: 5-7, 7-6, 3-6, 6-1 en 6-4. Een gravelhapper die op het trage hardcourt in Melbourne uitste kend uit de voeten kwam en Bec ker verraste. Voor de tweede keer overigens want in november in sportpaleis Bercy van Parijs was Moya de 29-jarige Duitser ook te slim af. „Carlos speelde slim," vond Bec ker. „Hij liet mij het werk doen, gaf zijn halfhoge ballen nauwe lijks kracht mee, zodat ik weinig kon uitrichten." Maar de groot ste vijand was maandag de hitte. „Ik schat dat het zestig graden was in die kuip," zei Becker over het centre court. Dat was nau welijks overdreven. De meter gaf 37,2 aan in de schaduw op de tri bunes, maar beide spelers ston den 3'/z uur in de brandende zon. „Ik was moe," zei Moya, „maar Boris nog meer. Dat was het ver schil." Becker had een andere verkla ring. „Ik speelde niet mijn beste tennis." Dat verloor hij in drie weken vakantie. De Duitser dook na de Grand Slam Cup in München met zijn gezin onder in Miami. Hij ging op zoek naar een huis en trainde licht. Te licht bleek maandag in Mel bourne. De vorm die Becker tij dens de Masters in Hannover en de Grand Slam Cup in München demonstreerde, ontbrak in Mel bourne. Op eigen bodem speelde Becker in de laatste maanden van 1996 zijn beste tennis ooit. Dat niveau haalde hij maandag op het centre court in Melbourne Park nooit. Becker had het duel met Moya, die zaterdag de finale in Sydney verloor van Henman, drie sets onder controle. „In de tweede en derde set stond ik een break voor. In die sets had ik de partij moeten beslissen." Na de derde dacht hij dat Moya aan het einde van zijn krachten was. „Ik keek hem aan en dacht dat hij in elkaar zou zakken. Hij zag er beroerd uit." Wellicht daar door verloor Becker zelf aan concentratie. „Ik ging slechter serveren, verloor mijn timing en de wedstrijd draaide. Hij ging meer druk zetten, hield mij op de baseline en maakte een paar fan tastische punten." Moya, pas twee jaar prof, be stookte Becker op het trage hardcourt vanaf de baseline. „Hij liet mij de fouten maken," aldus de Duitser, „en ik sloeg er legio in de vierde en vijfde set. Meer dan tijdens de Masters en Grand Slam Cup." Hij sloeg er 87 tegen Moya 51 en combineer de 22 aces met 17 dubbele fou ten. Het verlies kwam hard aan bij Becker. Maar een kwinkslag ging hij niet Uit de weg. „Of ik meespeel in de Davis Cup tegen Spanje? Ben je gek, daar hebben ze tien Moya's. Ik ga een paar weken op vakantie." Melbourne. Australian Open, 12,9 miljoen gulden. Mannen: eerste ronde: Van Schep pingen (Ned) - Black (Zim) 7-6 7-6 6-4, Moya (Spa) - Becker (Dui/6) 5-7 7-6 3-6 6-1 6-4, Chang (VSt/2) - Goosens (Bel) 6-0 6-3 6-1, Wood- bridge (Aus) - Knowles (Bah) 6-4 6-2 6-1, Simian (Fra) - Blanco (Spa) 6-4 6-2 6-4, Corretja (Spa) - Mitchell (Aus) 7-6 6-0 6-2, From- berg (Aus) - Steven (NZe) 4-6 2-6 7-5 6-3 6-1, Meligeni (Bra) - Pri- nosil (Dui) 5-7 1-6 6-1 7-5 9-7, Karbacher (Dui) - Gorriz (Spa) 6- 4 7-6 1-6 6-3, Braasch (Dui) - O' Brien (VSt) 3-6 6-3 6-4 7-5, Stich (Dui/15) - Frederiksson (Zwe) 6-3 6-2 6-2, Johansson (Zwe) - Damm (Tsj) 6-4 6-2 3-6 6-7 6-2, Schalier (Oos) - Reichel (VSt) 6-4 6-3 6-2, Medvedev (Oek) - Champion (Fra) 7-5 6-2 6-2, Reneberg (VSt) - Bur- rieza (Spa) 2-2 opgave, Enqvist (Zwe/7) - Pereira (Ven) 6-1 6-2 6- 4, Raoux (Fra) - Nestor (Can) 7-6 6-2 6-2, Gustafsson (Zwe/12) - Doyle (Aus) 6-7 6-3 7-5 6-1, Staf ford (ZAf) - Burillo (Spa) 6-0 6-1 3-0 opgave, Muster (Óos/5) - Grant (VSt) 6-4 6-3 6-2, Fleurian (Fra) - Arazi (Mar) 7-5 6-0 6-2, Carbonell (Spa) - Vacek (Tsj) 6-2 7-6 7-5, Ran (Isr) - Gimelstob (VSt) 6-3 7-6 3-6 6-4, Henman (GBr) - Pavel (Roe) 7-5 6-4 6-2, McEnroe (VSt) - Olhovskiy (Rus) 7-6 6-2 6-4, Woodruff (VSt) - Nor man (Zwe) 6-4 6-1 6-1, Hrbaty (Slw) - Stolle (Aus) 1-6 7-5 7-5 6-7 6-1, Kürten (Bra) - Tillstrom (Zwe) 7-5 7-6 3-6 6-4, Knip- pschild (Dui) - Lareau (Can) 6-2 6-7 7-6 6-3, Mantilla (Spa/4) - Ru- sedski (GBr) 6-4 5-7 7-5 6-2, Fur- lan (Ita) - Tsjerkasov (Rus) 6-4 4-6 6-3 6-4, Frana (Arg) - Cash (Aus) 6-4 6-4 6-3. Vrouwen: eerste ronde: Schultz (Ned/10) - Park (ZKo) 6-2 2-6 6-2, Martinez (Spa/3) - Oremans (Ned) 6-0 6-2, Graf (Dui/1) - Husarova (Slw) 5-1 opgave, Dragomir (Roe) - Wiesner (Oos/11) 4-6 6-3 10-8, Pierce (Fra) - Likovtseva (Rus/13) 3-6 6-2 6-4, Carlsson (Zwe) - Langrova (Tsj) 6-3 6-2, Sugiyama (Jap) - Cristea (Roe) 7-6 6-4, Fer nandez (VSt) - Callens (Bel) 6-4 6- 3, Dopfer (Oos) - Gersi (Roe) 7-6 6-2, Lee (VSt) - Mulej (Slw) 2-6 6- 3 6-2, Medvedeva (Oek) - Li Chen (Chn) 6-2 3-6 6-3, Coetzer (ZAf/12) - Koernikova (Rus) 6-2 6-2, Neiland (Let) - Dominikovic (Aus) 6-2 6-7 7-5, Tanasugarn (Tsj) - Makarova (Rus) 6-3 1-6 6-4, Serna (Spa) - Saeki (Jap) 6-3 6-7 7-5, Probst (Dui) - Cacic (VSt) 6-4 2-6 7-5, Gorrochategui (Arg) - Stewart (Aus) 6-2 6-1, Appelmans (Bel/16) - Sukova (Tsj) 6-2 6-2, Grossman (VSt) - Miller (VSt) 7-5 6-2, Ellwood (Aus) - McNeil (VSt) 6-3 6-2, Hiraki (Jap) - Richterova (Tsj) 6-4 2-6 6-4, Po (VSt) - Garcia (Spa) 4-6 7-6 6-2, Hy (Can) - De- chaume (Fra) 6-0 2-6 6-4, Nagyo- va (Slw) - Galgiadri (Mon) 6-3 7-6, Labat (Arg) - Kremer (Lux) 7-5 4- 6 6-2, Taylor (Aus) - Sanchez-Lo renzo (Spa) 7-5 4-6 7-5, Kandarr (Dui) - Nagatsuka (Jap) 6-3 3-6 6- 3, Zvereva (Wru) - Feber (Bel) 7-6 6-1, Van Lottum (Fra) - Hack (Dui) 4-6 6-3 6-2, Ruano-Pascual (Spa) - Torrens-Valero (Spa) 6-0 3-6 6-3, Kochta (Dui) - Werdel- Witmeyer (VSt) 4-6 7-6 6-0, Bran- di (VSt) - Begerow (Dui) 6-1 6-1. Dennis van Scheppingen (21) beleefde gisteren een glorieuze dag. Hij maak te als enige Nederlander zijn debuut in het Grand-Slam-toernooi van Australië en won. De top-honderd is sindsdien nog slechts twee plaatsen ver weg. Dus even bellen naar pa en ma in het nog slapen de Wilnis. Het werd een leuk telefoontje, maar wel Van Scheppingen ei gen, dus heel erg nuchter. Door Vincent Ronnes Melbourne - Het is kwart over vier in de nacht in Nederland. Dat mag voor deze gelegenheid geen beletsel zijn om toch even naar huis te bellen. Want kers verse winnaar Dennis weet dat zijn moeder toch niet kan slapen en vader moet om vijf uur al gaan werken. Van pa hoefde hij trouwens niet te bellen. Hij zou het wel op tele tekst lezen. Zijn zoon heeft de nuchterheid niet van vreemden. De telefoon gaat over. „Hallo mam, ik heb gewonnen." Het gesprek is kort, de bood schap helder. „Ze klonk eerst heel slaperig. Maar toen zaten ze ineens allebei rechtop in bed."Maandag 13 januari - het was nog net zondag in Neder land, toen hij op court 9 aan zijn eerste grote-mensen-klus begon - vergeet Dennis van Scheppin gen niet meer. Ooit was hij in Jong Oranje de grote belofte, werd op zeventienjarige leeftijd al prof. Maar toen bleef het lang stil. Het is jarenlang sappelen ge weest voor de scholier, met veel dank aan de tennisbond en zijn ouders. In zijn eerste drie profja ren tenniste hij minder bij elkaar dan hij gisteren deed door zijn eerste wedstrijd in een Grand- Slam-toernooi te winnen. Want ook al slaat de Israëliër Eyal Ran hem in de volgende wedstrijd meteen weer het toernooi uit, de winst in de eerste ronde was meteen al goed voor een kleine twintig mille. Vorig jaar deed Dennis van Scheppingen het al wat beter en tenniste ruim een ton bij elkaar. Hij steeg in een jaar tijd 179 plaatsen op de wereldranglijst. Gaat Dennis van Scheppingen dan toch nog zijn eeuwige belof te inlossen? Wie dat ook mag voorspellen, van hemzelf zul je dat niet ho ren, ook niet na zijn opvallende prestatie tegen toch niet de eer ste de beste die tegenstander By ron Black was. „Ik leef gewoon van wedstrijd naar wedstrijd," zegt hij. Jawel, jawel, geeft hij even later toe, hij lijkt nuchter, maar in wendig staat hij toch wel te jui chen. Zich bewust van het gegeven dat Dennis van Scheppingen laat zijn blijdschap merken na zijn knappe overwinninq op Byron Black. FOTO WFA/HENK KOSTER hij zich nu pas echt tussen de grote jongens ging begeven, nam hij snel na kerstmis afscheid van zijn ouders om zich in de hete zon aan de andere kant van de wereld te gaan voorbereiden op zijn ontgroening in de moorden de hitte. Tegenstander Black van gisteren is er eentje die al enige tijd in de top- vijftig staat. „Dat was een pittige loting," vertelt Dennis van Scheppingen op een moment dat hij er alweer met een gerust hart op kan terugkijken. Hij wist opvallend veel breek punten weg te werken. „Een lek ker gevoel? Zeker weten. Ieder een zegt tegen je: die jongen is niet slecht. Als je dan wint, dan is dat natuurlijk een lekker ge voel." Van extra spanning van wege zijn debuut had hij geen last. „Nee hoor, ik stond er lek ker bij." Thuis zijn ze ervan rechtop in bed gekomen, de 21-jarige prof zelf blijft de rust zelve. In de avonduren gaat hij met wat an dere Nederlandse spelers en trainers in de stad lekker eten. En dan doet hij wat een topspor ter moet doen: leven van dag tot dag, uitzien naar de eerstvolgen de wedstrijd. Melbourne (anp) - Met Van Scheppingen drong ook Bren- da Schultz door tot de tweede ronde. De als tiende geplaats te Nederlandse liep in de tweede set tegen de Zuidkore- aanse Park een rugblessure op, sloeg in de derde set op 0- 2 uit frustratie haar racket met drie ferme klappen kapot en ramde daarna de kleine Park, 101 van de wereld, mee dogenloos van het trage re bound ace, 6-2 2-6 6-2. Op 1-1 in de tweede set kreeg ze de schrik van haar tennis- leven. „Ik verstapte me en er schoot een enorme pijnscheut in mijn rug," vertelde ze. „Ik kon niets meer." Na behande ling door fysiotherapeute Ka- thy Martin stond ze een half uur stijf van de pijn, angst en stress. Haar echtgenoot Sean Mc Carthy en coach Paul Dogger i er regelmatig op aan het duel te staken. Een hand jevol ontstekingsremmers en een corset hielpen Schultz de tegenslag mentaal te overwin nen. Na het incident met het racket stroomde de adrenaline rijke lijk door haar lichaam. „Ik moest mijn agressie kwijt," zei ze. „Vroeger sloeg ik me zelf, maar dat mag niet meer van Sean." Voor Miriam Oremans was de Australian Open 1997, dat op de eerste dag het recordaantal van 24.348 toeschouwwers trok, binnen het uur voorbij. Ze stond tegen Conchita Mar tinez, vijfde van de wereld en derde geplaatst, 55 minuten in het zonlicht op showcourt 2, In die periode sprokkelde ze twee games bijeen, één op ei gen service en één op die van Martinez, 0-6 2-6. Voor die in spanning ontving ze 12.300 gulden bruto. (ADVERTENTIE) In mwr don 80 plaatsen storten binnenkort weer de (arsusstn. Examen in juni '41. legere sihool cis vooropleiding voldoende. Heil kan lidi 1103 oanmelden. CURSUS (AFéBEDRUF (vernieuwd!) Voor velen hel begin van een eigen horecabedrijf of als pure hobby. Deze cursus Beslaat uil 12 wekelijkse lessen en is uitermate boeiend mei 0.0. dia's, wijnproeven en brouwerijbezoek. MEI GRATIS VIDEOBAND CURSUS RESTAURANTBEDRIJF Vervolgcursus op Cafébedrijf. Als u zich will bekwamen in hel vak van Reslauranlhouder. ONDERNEMERSDIPLOMA (AOV/HOV) Voorheen Middenstand. Geldl voor alle branches zoals horeca, boetiek, sportzaak enz. U wordt voorbereid op het beginnend nndernemerschnp. MET GRATIS VIDEOBAND. CURSUS SOCIALE HYGIENE I wnnrnnn elke lei- nieuwe wettelijke eisen moet voldoen. MET GRATIS VIDEOBAND. zowel mondeling als schriftelijk termijnbetaling mogelijk met GRATIS videobana subsidie tot 100% mogelijk BEL VOOR GRATIS BROCHURE OF AANMELDING: 7 DAGEN PER WEEK, DAG EN NACHT Stichting Horeca Onderwijs Nijmegen - Juul Ellerman (31), die bij FC Twente geen basis plaats meer had en transfervrij mocht vertrekken, speelt de rest van het seizoen bij NEC, dat een optie van twee jaar op de oud-in ternational heeft genomen. De Kroaat Alen Boksic is twee maanden niet beschikbaar voor Juventus, koploper in de Itali aanse serie A door de enkelbles sure die hij zondag tegen Atalan ta opliep. Ill DINSDAG 14 JANUARI 1997 Bi „Een foutje," meent Lagendijk, „Dat had Rade nooit moeten doen. Maar ik denk wel dat we daar uitkomen. Het betreft een voorlopige overeenkomst die nog bekrachtigd zou moeten worden wanneer Rade medisch gekeurd was en een aantal secundaire za ken in Japan geregeld waren." Rade Bogdanovic hoopt in ieder geval dat hij volgende week weet waar hij aan toe is. Nederland bevalt hem wel. Beter dan zijn geboortestad in ieder geval. „Ik ben met de Kerst voor het eerst in vier jaar teruggeweest. Het was verschrikkelijk, er valt niet te wonen. Mijn ouders hebben nu ook besloten te vertrekken, want het duurt twintig jaar voor de stad weer leefbaar is. De ma fia regeert. Je hebt Bosnische mafia, Servische mafia en Kroa tische mafia, en ze werken nog heel goed samen ook. Konden de gewone mensen maar zo goed met elkaar overweg." Fritz Korbach tekent bij Doetichem - Fritz Korbach is ook in het volgend seizoen trainer van De Graafschap. De succesvolle coach bereikte gisteren met het bestuur overeenstemming over een nieuw, eenjarig contract Korbach is bezig aan zijn tweede seizoen in Doetinchem. In navolging van hoofdcoach Dick Advocaat heeft ook assis tent-trainer Rob Baan zijn contract bij PSV verlengd. Het duo blijft tenminste tot medio 1999 in dienst van de Eindhovenseton- club. Het bestuur van Excelsior heeft trainer Adrie Koster een aan bieding voor vijf jaar gedaan. De huidige coach van TOP Oss heeft bedenktijd gevraagd. Volgens Excelsior-voorzitter Martin de Ja ger is Koster ook in beeld bij NAC. NAC-manager Martien Vreij- sen ontkent de interesse echter in alle toonaarden. Koster geeft Excelsior deze week uitsluitsel. Trainer Pepe Carcelen is teruggetreden bij de Spaanse club Es- panyol wegens de slechte resultaten en wordt opgevolgd door Vi cente Miera, die vijftien jaar geleden ook al eens als hoofdcoach bij de club fungeerde. Carcelen blijft lid van de technische staf. De helft van de wedstrijden om het kampioenschap van Rio de Janeiro is zondag niet doorgegaan. Botafoga, Fluminense en titel verdediger Flamengo weigerden in actie te komen. De topclubs boycotten de ouverture, omdat ze menen dat ze te veel duels tegen ploegen van minder kaliber moeten spelen. Lang geblesseerden Ajax weer fit Amsterdam - Het beste nieuws op de eerste training van Ajax was de aanwezigheid van de lang geblesseerden Litmanen, Blind, Bo- garde en Witschge. Het viertal trainde volop mee. Van Gaal kan dus de komende weken bouwen aan het team zoals hij dat in het begin van het seizoen al in het hoofd had zitten, maar door om standigheden niet kon laten spelen. Tiger Woods wint opening golfseizoen Carlsbad - De sensatie van 1996 is het nieuwe golfjaar uitstekend begonnen. De eerste zwarte Amerikaanse topgolfer, Tiger Woods, won in Carlsbad de opening van het Amerikaanse seizoen in een play-off tegen zijn landgenoot Tom Lehman. Voor de 21-jarige Woods was het de derde overwinning in negen toernooien op de US PGA Tour sinds zijn debuut in augustus. Door zijn winstpremie in Carlsbad van 216.000 dollar is zijn tota le prijzengeld al gestegen boven het miljoen: 1.006.594 dollar. Een schijntje overigens vergeleken met de sponsorcontracten die hij afsloot te waarde van veertig miljoen dollar. Carslbad (VSt.). Mercedes Championship, eindstand: 1. Woods (VSt) na bar rage 202 (70 67 65) laatste ronde geannuleerd wegens regen, 2. Lehmann (VSt) 202, 3. Boros (VSt) 207, 4. Goydos (VSt), Couples (VSt) 208, 6. Jones (VSt), Lo ve (VSt) 209. Melbourne. Victorian Open, eindstand: 1. Leaney (Aus) 280 (64 72 72 72), 2. Cole (Aus), Walters (Aus) 281, 4. Ogilvy (Aus), Leonard (Aus) 282, 6. Allenby (Aus), Allan (Aus) 283. Fort Lauderdale. LPGA-toernooi, vrouwen, eindstand: 1. Sorenstam (Zwe) 272 (72 66 68 66), 2. Webb (Aus) 276, 3. Mucha (VSt) 277,4. McGann (VSt), Lo pez (VSt) 285. Knol beëindigt wieier carrière Wezep - Monique Knol stopt met wielrennen. Na twaalf jaar top sport wil het lichaam van de 32-jarige sprintster uit Wezep niet meer. „Ik heb last van mijn rug," vertelde Knol. „Ik heb deze win ter nog wel geprobeerd of ik kon trainen, maar het lukt niet meer. Het is jammer, maar ik heb een mooie carrière gehad waarin ik al les heb meegemaakt." De twee medailles bij de Olympische Spelen noemt Knol de hoog tepunten uit haar loopbaan. Bij de Spelen van 1988 in Seoul won ze goud. Vier jaar later in Barcelona pakte ze het brons. In totaal behaalde ze ruim honderd overwinningen in nationale en interna tionale wedstrijden. Tim Coronet naar Formule 3 Huizen - Tim Coronel rijdt het komende seizoen in de Formule 3 in Duitsland. In de Formule 3 komt hij, evenals broer Tom, uit voor het Dutch Racing Promotion Team van Hans-Willem te Pas. Trulli naar Minardi-team Rome - Jarno Trulli rijdt komend seizoen voor het Formule I-ra- ceteam van Minardi. De 22-jarige Italiaan wordt ploeggenoot van de Japanner Ukyo Katayama. Trulli won afgelopen seizoen het Duitse Formule Hl-kampioen schap. Ook Thomas wil Belg worden Heerenveen - Niet alleen Bart Veldkamp hoopt met een Belgisch paspoort de Olympische Spelen van Nagano in 1998 te halen, ook zijn vriendin Annamarie Thomas denkt inmiddels voorzichtig aan een start voor België in Japan. De wereldkampioene op de 1500 en 3000 meter en de olympische kampioen tien kilometer van 1992 overwegen dit jaar in het hu welijk te treden. Veldkamp heeft inmiddels de naturalisatie-pro cedure in België opgestart. Indien Veldkamp de Belgische natio naliteit krijgt, kan Thomas als zijn echtgenote ook een Belgisch paspoort aanvragen. Thomas, die ook deel uitmaakt van het team van Veldkamp, kondigde op de BRT-televisie aan dat ook te over wegen. Thomas: „Als Bart Belg wordt, kom ik waarschijnlijk ge woon mee. Lijkt me hartstikke leuk om voor België in Nagano te schaatsen." BASKETBAL SCHAATSEN Eredivisie mannen: Virtus-BS Weert 65-75. RALLYSPORT Dakar-Dakar, negende etappe, Ag- adez-Oclan, 315 km. Auto's: 1. Kleinschmid/Boutaire (Dui/Fra) Buggy 2.29.56, 2. Saby/Se- rieys (Fra) Mitsubishi 4.36, 3. Fonte- nay/Musmarra (Fra) Mitsubishi 6.26, 4. Shinozuka/Magne (Jap/Fra) Mits ubishi 8.25, 5. Masuoka/Schultz (Jap/Dui) Mitsubishi 11.33. Algemeen klassement: 1. Fontenay 38.09.00, 2. Shinozuka 0.17, 3. Saby 8.06, 4. Masuoka 2.12.04, 5. Servia (Spa) 4.22.36. Motoren: 1. Magnaldi (Fra) KTM 2.38.41, 2. Castera (Fra) Yamaha), 4.57, 3. Peterhansel (Fra) Yamaha 5.37, 4. Gallardo (Spa) Cagiva 6.43, 5. Sotelo (Spa) Cagiva 7.11. Algemeen klassement: 1. Peterhansel 40.48.04, 2. Arcarons (Spa) 1.27.22, 3. Gallardo 2.12.20, 4. Lewis (VSt) 2.29.59, 5. Castera 2.40.03. Milwaukee. Wereldbeker sprint MANNEN 500 m: 1. Klevtsjenia (Rus) 36,49, 4. Horii (Jap) 36,52, 3. Shimizu (Jap; 36,53, 4. Fitzrandolph (VSt) 36,58,5. Inoue (Jap) 36,80. Stand: 1. Horii 355 punten, 2. Kievis- jenia 255, 3. Jaegal (ZKo) 250. 1000 m: 1. Horii 1.12,76, 2. fttewg- dolph 1.12,93, 3. Klevtsjenia 1-13. 4. Miyabe (Jap) 1.13,74, 5. In 1.13,74, 6. Bos (Ned) 1.13,83,10-Van Velde (Ned) 1.13,98. h Stand: 1. Horii 303, 2. Fitzrandoph 271, 3. Klevtsjenia 225, 4. Van Veiae 218, 6. Bos 174. VROUWEN 500 m: 1. Ruihong Xue (Chn) 39-4 - Schenk (Dui) 40,02, 3. Zhurova (BW 40,18, 4. Volker (Dui) 40,19,5. Lemay Stand? Inschenk 345, 2. Witty (VSt) 301, 3. Kusunose (Jap) 240. 1000 m: 1. Witty 1.20,42 2. Volk 1.20,78, 3. Schenk 40,02, 4. R^oDg Xue 1.21,99, 5. Kusunose 1.2VJ- Stand: 1. Schenk 330,2. Witty 301, Kusunose 240. VOETBAL SPORTPRIJSVRAGEN WK-kwalificatie, Zuid-Afrikaan Lotto 2: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 55 winnaars elk 1.000 gulden; vierde prijs: 213 winnaars elk 250 gulden; vijfde prijs: 3.312 winnaars elk 25 gulden; zesde prijs: 5.300 win naars elk 10 gulden; zevende prijs: 54.637 winnaars elk 5 gulden. Cijferspel 2: zes cijfers goed: één winnaar bruto 100.000 gulden; vijf cijfers goed: 4 winnaars elk 10.000 gulden; vier cijfers goed: 34 winnaars elk 1.000 gulden; drie cijfers goed: 242 winnaars elk 100 gulden; twee cijfers goed: 2.478 winnaars elk 10 gulden. zone- /a n\ 14. Lima. PERU - CHILI 2-1 (2'°a''Za. Maestri 1-0, 34. Palacios 2-M8- morano 2-1.Toeschouwers: w- Montevideo. URUGUAY - AR TINIË 0-0. Toeschouwers: 77.uu^ Stand: 1. Colombia 7-17,2- Pa Jjjay 7-14, 3. Argentinië 7-10 4. UruffJ 7-10, 5. Bolivia 7-9, 6. Ecuador 7. Peru 7-9, 8. Chili 7-8, 9. Venez 8-1. ZAALHANDBAL^ Eredivisie mannen: Caesar-V 20-28. sluis - Instructeur Gerard va Kranenburg uit Sluis is pas 3 jaar. Hij woont sinds 1977 i Zeeuws-Vlaanderen. Hij ws eerst instructeur bij maneg pe Brugse Vaart, daarna b manege Riemens in Nieuw Vliet-Bad en nu geeft hij ee aantal uren per week instruc tie in manege Magrette b Axel. Hij is nu tevens zeli standig instructeur in de dres suursport, het springen en sa mengesteld rijden. Hij be haalde zijn diploma's i Deurne. Ik woon sinds 1977 in Zeeuw: Vlaanderen, maar ik heb toch no twee jaar in Deurne gewerkt," al Van onze paardensportmedewer Sluis - Willy de Dalie, de Sluis, is als paardenfokker se. Via dochter Tamara en al acht jaar bezig in de pa zijn visie. PAARDENSPORT De paarden die hij zelf met sue ces fokt worden, omdat Tamar nog te jong is om paarden te be rijden en dus nog bij de pony uitkomt, door anderen in de spoi uitgebracht. „Voor het springe is dat Wim Smet, de national Belgische springruiter uit Kield recht. Die rijdt momenteel Hun ster (van Creool), die acht jaa wordt. Het paard springt tegep woordig parcoursen van 1,40 te 1,50 meter. Dat gaat voortreffe lijk. Bij het springen heb je nooj problemen met de beoordelin door juryleden. Het paard ka het of het kan het niet. Iederee ziet of de balk blijft liggen of o de grond valt." Willy de Dalie heeft een duidelij andere mening over de beoorde ling in de dressuursport. Hij zeg „Bij de dressuursport is dat hee wat anders. Dat is jurysport." In grid Faes, de succesvolle amazo ne uit Breskens, is ook wedstrijd amazone in de dressuur voor sta De Dalie. De Dalie: „Één jaa heeft ze Kyra nu onder het zade Kyra wordt vijf jaar. De afstam ming is Aram-Concorde-Volmai Kyra was bij de voorselectie or de VSN-trofee eerste in Rogge met vief keer een negen voor he springen. Voor de finale in Erme lo werd Kyra ziek door een virus infectie. Hij kon natuurlijk nie optimaal presteren, maar wa toch nog derde nationaal. Bij Jo han Hamminga in Ermelo bij d training moest Kyra meer keer komen, omdat ze zo superi eur sprong." „Er werden drie merries door he WPN naar Brussel gevraagd voo de Europese merriekampioen schappen. Alle stamboeken, 2 stuks, waren daar aanwezig me 54 merries in totaal. Voor Neder land Kyra, Korenbloem va: Wiepke van de Lageweg uit Beer en Kadir Arbril van Plyter e: Kluwer. Kyra stond na de keu ring voor exterieur en de beooi deling op de gangen op de tweed plaats. Het springen viel tegei maar dat lag aan de begeleidin van de organisatie, wat zelfs h( publiek in de bomvolle hal ha gezien. Daar in Brussel pakte Ky ra toch maar de tweede plaat voor gangen en exterieur." „In de dressuursport reed Ingri inmiddels ook met Kyra. Ze is di reet gestart in de L-klasse. Zeve wedstrijden gelopen, vijf keer ee eerste plaats en dat tussen de 17 en 161 punten. Nu moet ik toe n°g wat kwijt over het jureren i Van onze biljartmedewerker 's-Heerenhoek - Jozef Sapia „fAUJ.art'vereniging 't Raedthuy Middelburg verzekerde I n de htel in de vijfde 1 stoten van het district eren en De Bevelanden. °°r de slotpartij tegen wi„ °P overtuigende wijze o nea stelde Sapia de titel hit r Walk In te 's"Hl onder Tp3Hr de vereniSing Bal I Van Lou Traas zororfn A y°or de organisati üteW kortste Partij in f Sn, u13 was voor PerryBos icht uit Wemeldinge. beurt 30 caramboles ir Pia a n y Hampioen Jozef kamn; naar ket gewestelijk 28 frh°ens?haP dat van maart an tot en met Hoogerinj(~a^ P)e Arend t heide gehouden 1. Jozef o EINDSTAND bllrg) 12 1 Raedthuys middelde 0at„CfihPunten. alger— van o ,9t) en een hoogste i va? huy zie klass Wal Perr t vei -Heeren OB1 e dez va H: in 2 Sa (Delta Co^Tboles, 2. Lex Bart de K»--,™-., 0,94-7 4 Sf*1 ('t Kaedthuys) (VEgmrL Henny var 5- Perrv R °,st"s°uburg) I S»ge)?-n «7 vheldezicht Johanvar -7 -jo Middel algemeen ge u~~gste seri Schreui ,03-7, 's) 8 Hes 8-0,74-' Wemel de Ene Rini d -0,83-9, i 4-0,79

de Stem | 1997 | | pagina 8