DE STEM Kort geding tegen Den Dullaert Spitsuur bij autowasstraten Een nieuw jaar, een nieuwe notitie ucces luys Felle machtsstrijd tussen waterschap en provincie Horeca Axel aan banden om drugshandel tegen te gaan Nekkramp steekt de kop op in Zeeland geslagen ebanden loreca Nederland wil via rechter Piramidespel in gemeenschapscentrum verbieden Beatrix vraagt Tholen op nieuwjaarsontvangst T Aloy Graauw Foutparkeerders Den Dullaert op de bon /an der Meulen n Cijsouw loeken succes riaten willen een Zeeuws telefoonboek Wboot mogelijk Pit de vaart «oor asbestgevaar C1 Recytec Heikant failliet verklaard I JANUARI 1997 B3 ie organiserende biljart- coverde op overtuigende .ebanden van het district zijn eigen vertrouwde ,t, moest hij alleen in de tekende partij (40-40 in 40 rten). Hoondert gaat van dag 21 tot en met zondag 23 ■uari naar de gewestelijke lstrijd die in café Concordia Loon op Zand gehouden dt. EINDSTAND inus Hoondert (DOS Ovezan- 13 matchpunten, algemeen ge- delde 0,864 en een hoogste se- •an 7 caramboles, 2. Paul Tum- 5 (BV Jacobs Rilland-Bath) 9- 4-6, 3. Jo Schuit (VEG/ABV -Souburg) 8-0,789-8, 4. Jan (DOS Ovezande) 8-0,730-8, 5. Jacobs (BV Jacobs) 8-0,691-7 an Westdorp (ALM Goes) 5^ "-7, 7. Jaap Snoep (ALM) 4- -5, 8. Eddy Hoondert (LBV edorp) 1-0,628-7. Zeeland onze verslaggever ]yst - De afdeling Lmvs-Vlaanderen van horeca Nederland eist in L kort geding dat bijeen- feomsten van het zoge- Lmde Piramidespel in let Hulster gemeenschaps- 'entrum Den Dullaert ver- koden worden. Lgens de horeca is het toelaten ui deze activiteit in strijd met Ie regels waaraan een gemeen- seizoen nadrukkelijk zijn Nadat de atleet uit het Bei en al een aantal keren in zaterdag in de zestien kilo- in de rest van de regio de lname de laatste jaren duide- terugloopt, kwamen er in lauw toch weer 418 deelne- s het startnummer afhalen en waren er negen meer dan vo- jaar tijdens deze Nieuwjaar- jen. Dit alles met SV Aloy ter de regietafel. UITSLAGEN JEUGD 500 METER gens: 1. Guy de Wilde (Hulst), 2. van Boven, 3. Mike van de Bos heiden België), sjes: 1. Anniek Verschueren, 2. in Verschueren, 3. Wendy Wee- is (allen St.-Jansteen). 1500 METER nnen: 1. Kevin Cnudde 5.05, 2. .ter Nuveau 5.38, 3. Ronald Met- enningen 5.42, 4. Victor Detant en België) 5.56, 5. S. Blommaert ikant) 6.11. uwen: 1. Silvia Roodhuizen aauw) 6.26, 2. Esther van Leeu- 7.10, 3. Martine van de Hende den België) 7.30. 5,6 KM ^nnen: 1. Chidstof Rul 19.38, 2. ristian Cornelis (beiden België) f44, 3. Sjaak Boekhout (Temeu- 21.11, 4. Manno Schouten (Bel- i) 21.30, 5. Caro Dehulsters (Hulst) ,32. ouwen: 1. Annemiek Weemaes ■Jansteen) 25.58, 2. Cornelia de aere (België) 26.58, 3. Greet de tte (Clinge) 28.22. 8 KM mnen: 1. Ives Beccaert (België) .11,2. Fons Warrens (Kloosterzan- 27.18, 3. Mare Casteleijn (België) .28, 4. Arno Herrewegh (Hulst) .46, 5. Sjaak Vervuurt (Temeuzen) ouwen: 1. Heidi van Remortel :ulst) 33.17, 2. Marie Sonne (Belgie) .53, 3. Tanneke Herenthals (Ter- uzen) 36.40. 16 KM annen: 1. Wilfried Bluys 54.52, 2. hnny Steenssens (beiden België) .14, 3. Peter Jansen (Sluiskil) .27, 4. Peter de Petter 55.34, 5. Luc Smet 56.45, 6. Eric Loremans .48, 7. Mamix Bauwens 57.07, 8. n van Driessche 57.10, 9. Hans uylaert 57.15,10. Walter de Corun- (allen België) 57.28. Zeeuws-Vla- ingen: 16. Ronny van Acker lieuw-Namen) 59.01, 19. Rudy Ne- (St.-Jansteen) 59.50, 20 Frank ■rschorre (Breskens) 59.58, arvey van Hauten (St.-Jansteen) 00.48, 30. Johan Hinneman (ïei- euzen) 1.01.49. rouwen: 1. Saskia van Overmen^ .elgië) 1.04.51, 2. Trees Vermeerscn as van Gent) 1.06.37, 3. Tina Blan- laert (België) 1.12.18. 'an onze sportmedewerker 'erneuzen - Marco van dei leulen uit Oostburg en Kees lijsouw uit Groede wonnen rfgelopen weekeinde terwi] ie dooi inviel op de valreep :en schaatsmarathon. n Hoek, waar dertig schaatsers an start gingen voor een trijd over 11 kilometer, haai® >an der Meulen het in de e print. De Oostburger ging roeg in de aanval en kreeg ty Trippert, Luc Martens en lijsouw mee. Ondanks dat Ier Meulen bij de stempelp0 tven het contact met zijn geze" 'erloor kon hij later weer luiten en spurtte sneller dan Mj :ouw, Martens en Trippen- iag later stonden Van der Meuie' :n Cijsouw aan de startrintpm Belgische St.-Martens Law - atsers van s a" >ingen. Deze keer was Cijsou inelste voor Van der Meulen. UITSLAGEN ,en Hoek: 1. Marco van der L- oe. Oostburg), 2. Kees Cijsouw 1" le), 3. Luc Martens (Hengst 1. Ronny Trippert (Hoek), yer. it - De politie gaat ko- I mend weekeinde de fout parkeerders bij het Huls- r gemeenschapscentrum en Dullaert aanpakken. I Chef J. van Opdorp van de I basiseenheid Hulst van de I politie zegt dat naar aan- I leiding van klachten over foutparkeerders. e problemen doen zich al I enkele weken op zaterdag I voor, als in Den Dullaert bij- I eenkomsten worden gehou- door organisatoren van zogenaamde Piramides- I pel. De bijeenkomsten trek- steeds een paar honderd I belangstellenden, voor het I overgrote deel Belgen. I De bezoekers lappen borden, I gele strepen en andere regels [jan hun laars en proberen ban voertuig zo dicht moge- iijk bij de deur te statione- 3i. Dat leidt tot een hoop overlast in de directe omge- van het gemeenschaps- I antrum. [Bovendien versperren fout- I parkeerders de de toegang I tot het gemeenschapscen trum, zodat in noodgevallen [bijvoorbeeld de brandweer |er met geen mogelijkheid I door kan. [kaar aanleiding van de klachten ging de politie af ge- lopen zaterdag een kijkje ne- 1 men. t bleef bij waarschuwin- en verzoeken om auto's te verwijderen. „Maar waar- j schuwingen zijn er komende zaterdag niet meer bij," zegt »an Opdorp. „Dan gaan we onherroepelijk verbaliserend optreden tegen foutparkeer- Jonge (Temeuzen), 6. Wi r_ planke (Schoondijke), 7. Le pjet renboom (Temeuzen), y0\. Klaaysen (Groede), 9- lenaar (Hoek), 10. Jo de Ba* (Temeuzen). Cij" St.-Martens Latem: 1. Ke souw (Groede), 2. Marco va de Meulen (Oostburg), 3. Rem Guchte (België). iïiidjn^versla"ever middelburg - De Zeeuwse [«aten gaan PTT Telecom een Zeeuws telefoon- °k vragen. Nu zijn drie voor de provincie. D- Holtkamp in„ Slieren met het idee in m" Commissievergadering ottwillirr Telecom met «akenflfa 21)11 één gids te PaW r Politieke sig- iT» °ver zouden komen. 'Parte ^°ment bestaan er ^anderen'Vh0'f resl Van ah°letl en de Jprovincie' Veel vinden dat onhan- schapscentrum zich moet hou- den.Horeca Nederland vindt dat dergelijke bijeenkomsten in ho- reca-gelegenheden thuishoren. In Hulst is men echter van mening dat zo'n activiteit best in Den Dullaert kan, omdat de plaatse lijke horeca er geen geschikte ruimte voor heeft. „De Drank- en Horecawet legt gemeenschaps centra een aantal beperkingen op," zegt J. van Harn van Horeca Nederland. „Wij zijn ervan over tuigd dat het Piramidespel in Den Dullaert niet kan. Een aan tal jaren geleden hebben we sa men met de Zeeuws-Vlaamse ge meenten een beleidsnotitie ge maakt om para-commercie tegen te gaan. Wij vrezen dat, als we hier niet op reageren, straks het hek weer van de dam is. Dit is daadwerkelijke omzet die in de horeca thuishoort. Jammer dat dit nu net in Hulst speelt, want we hebben een goede verstand houding met die gemeente. Maar wij willen deze zaak toch door de rechter laten toetsen om het ook in de toekomst zuiver te houden. De uitgangspunten van de nota para-commercie moeten geres pecteerd worden." In een reactie zegt wethouder P. Weemaes dat juist in Hulst streng de hand wordt gehouden aan de nota. „Maar als iemand een eve nement in Hulst wil organiseren en als dat niet kan in de gevestig de horeca, dan zien wij niet in waarom dat niet in Den Dullaert kan. We hebben in het verleden veel activiteiten laten schieten die Den Dullaert aardig wat had den kunnen opleveren. Zoals beurzen en verkopingen. Dat strenge beleid kost de gemeen schap, die uiteindelijk mee be taalt aan Den Dullaert, zeker dertigduizend gulden per jaar. En wat zien we Dat die activi teiten dan in onze buurgemeen ten wel plaatsvinden. Ik vind het een heel zwaar middel om nu een kort geding tegen Den Dullaert aan te spannen. Horeca Neder land kan beter de zaken aanpak ken waar dat echt nodig is." Weemaes wijst erop dat op dit moment Den Dullaert volop in discussie is. Met name ook de mo gelijkheid om het gemeenschaps centrum, of delen daarvan, te pri vatiseren. „Als het zo moet ben ik bereid een constructie te maken waardoor meteen alle activiteiten mogelijk worden in Den Dullaert. Dan is het liedje meteen over. Er zijn allerlei vormen te bedenken, zoals bijvoorbeeld het onder brengen van een deel van Den Dullaert in een BV. Het is niet de bedoeling om te dreigen, maar wat Horeca Nederland nu doet gaat wel heel erg ver." Rijen wachtenden voor de autowasstraat aan de mr. F.J. Haarmanweg in Temeuzen. lin onze verslaggever piningen - De veerboot Wem Alexander (1970) moet Wicht uit de vaart omdat de Wijk bevroren leidingen pasbest zijn omringd. pom die leidingen te herstellen ^verwijdering van het asbest no- K B dat kan niet op een boot pa de vaart blijft omdat be- Bang van asbest gevaarlijk is. 11 groot deel van de boot be- u® m nieuwjaarsnacht. Nu is K J'6' ^'deïijk hoe groot de PMe is, de veerdienst PSD on- Lj ,dat- PSD-directeur F. 1 dat gisteren in Vlis- Van onze verslaggever Temeuzen/Hulst - „Druk En niet te zuinig ook. Een beetje té druk zelfs. We kunnen het nauwelijks aan," zegt eige naar T. Jongmans van de Imo Autowasstraat in Temeuzen. De vorst is - voorlopig althans - voorbij, de zon schijnt volop, dus achten velen het hoog tijd de au to maar eens te ontdoen van al dat opgespaarde vuil en pekel van de voorbije weken. En wie niet zelf met een emmertje water, spons en zeem aan de slag wil, mag bij de wasstraten in een lan ge file gaan staan. Jongmans: „We zijn onze derde winter ingegaan, maar dit heb ik nog niet eerder meegemaakt." Hij schat het aantal auto's dat giste ren voor een wasbeurt zijn straat is ingereden op vier- tot vijfhon derd. „En dat gaat nog wel even zo door de komende tijd. Onze straat is 45 meter lang en er kun nen vijf auto's tegelijkertijd doorheen." Ook de conventionele wasserettes bij de benzinepompen vertonen hetzelfde beeld van lange rijen wachtenden. H. de Maat van het benzinestation aan de Glacisweg in Hulst heeft zijn wasserette daags voor oudjaar vanwege de vorst gesloten. Zaterdag ging die weer open en dat heeft De Maat geweten. „Honderd auto's per dag die hoognodig aan een wasbeurt toe zijn. De meeste mensen kiezen FOTO WIM KOOYMAN voor het uitgebreide waspro gramma, tachtig procent ook voor het schoonmaken van het chassis. Ik verwacht dat het de hele week nog wel druk blijft." Bij servicestation Buitenlust aan de Bredestraat in Oostburg was het van hetzelfde laken een pak. Af en aan rijdende auto's. „Rede lijk druk," werd desgevraagd gezegd. Door Cees Maas IN DE TOP van politiek en bestuurlijk Zeeland is een felle machtsstrijd aan de gang. De inzet is de omvang van het be stuur van het nieuwe waterschap Zeeuw se Eilanden. Het conflict is zo verhard dat het gisteren in een commissieverga dering van de Zeeuwse Staten in Vlissin- gen leidde tot onbedekte dreigementen van een dijkgraaf aan het adres van Ge deputeerde Staten. Al enige tijd woedt de discussie over de omvang van het bestuur van het nieuwe waterschap, maar gisteren pas kwam naar boven hoe gevoelig de zaak werke lijk ligt. Het waterschap wilde eerst 62 bestuur ders aanstellen, maar kwam later, toen bleek dat Gedeputeerde Staten dat veel te veel vonden, met een voorstel voor veertig personen in het algemeen be stuur. GS hebben de Staten een voorstel voorgelegd om niet meer dan 35 leden toe te staan, dat is genoeg om het waterschap goed te laten functioneren, vinden GS. Gisteren, toen dijkgraaf Gosselaar zich aanmeldde als inspreker tijdens de ver gadering, vertelde hij dat het algemeen bestuur van het schap al unaniem beslo ten had tot 40 personen over te gaan. Dat was tegen de wet, zo liet een duidelijk geïrriteerde gedeputeerde Dek (water schappen) weten. Dek: „Keer op keer hebben we overleg gevoerd, maar het waterschap wilde niets inleveren. Mijn voorstel was nog om tussen de dertig en de veertig bestuuurs- leden te gaan zitten, toen het algemeen bestuur het besluit van veertig nam, zon der vooroverleg met GS. Dat is tegen de wet, niet passend en onjuist. Ik betreur dit ten zeerste." Waarop dijkgraaf Gosselaar dreigde met: „Als het op deze manier moet gaan, zul len we ook de procedure eens boven tafel halen." De aanwezige Statenleden schrokken van de botsing. Statenlid Visser (RPF/GPV) noemde het 'ontoelaatbaar' dat er vanuit de zaal werd gedreigd. „Dan gaan we een machtsstrijd krijgen," aldus Visser. Statenlid Wiersma van Delta Anders noemde het een 'stelletje ongeregeld' en een 'welles-niettes-spelletje'. Uiteindelijk besloten de grote fracties geen standpunt in te nemen en te wach ten op een volgende vergadering. De Zeeuwse Staten zullen dan scheidsrech ter spelen. Want na de vergadering bleek uit de reacties dat er echt een strijd om de macht aan de gang is. Het is GS tegen het waterschap, hard tegen hard en het gaat erom wie gelijk krijgt. Het is geen kwes tie van geld, want vijf bestuurders erbij kost per jaar nog geen tienduizend gul den extra. En op een begroting van hon derd miljoen gulden is dat niet duur. „Ze vechten elkaar het kot uit, maar dat kon ik natuurlijk tijdens de vergadering niet zeggen," aldus een Statenlid na afloop. Van onze verslaggever Axel - Het dagelijks gemeen tebestuur van Axel wil de ho recabedrijven in de gemeente aan strengere regels onder werpen om (ernstige) overlast het hoofd te kunnen bieden. De voornaamste reden voor de invoering van een verplichte exploitatievergunning is om de overlast door drugshandel het hoofd te bieden. Dat blijkt uit de nota Drugsbe leid die deze maand aan de orde komt in de vergadering van de gemeenteraad. Het college van burgemeester en wethouders kondigt in de nota ook een verde re verscherping van de Algemene Plaatselijke Verordening aan. Met name noemen B en W regels om op te kunnen treden tegen straathandel, verkoop van drugs en het openlijk gebruik ervan. Verder denkt het gemeentebe stuur (in navolging van Temeu zen) aan het opnemen van een sa menscholingsverbod en een ver bod ten aanzien van hinderlijk gedrag op of langs de weg. De horecabedrijven in Axel kun nen begin volgende maand een brief van de gemeente tegemoet zien, waarin het vergunningstel sel wordt aangekondigd. Ten minste, als de gemeenteraad zijn goedkeuring geeft aan de voorge stelde maatregelen. Het college wil alle horecabedrij ven waar (soft)drugs worden ver kocht 'met alle mogelijke midde len' weren. De wettelijke midde len die de gemeente daar op dit moment voor heeft, zijn daarvoor echter niet toereikend. Daarom heeft het college beslo ten tot invoering van een ver plichte exploitatievergunning. Iedere horecagelegenheid in Axel moet zo'n vergunning hebben. Het beleid betekent in de prak tijk, dat de gemeente deze ver gunning zelfs al kan intrekken, als het vermoeden bestaat dat er sprake is van drugshandel. Onge acht of dat gebeurt met of zonder medeweten van de betreffende exploitant. Elk bedrijf dat open is zonder exploitatievergunning moet dicht. B en W wijzen er in de concept brief aan de horeca-ondernemers in de gemeente trouwens op, dat niet alleen drugsoverlast daarbij de aandacht heeft. Het gevaar van intrekking van de vergun ning (en dientengevolge sluiting) ligt ook op de loer bij andere vor men van ernstige overlast. Het Axelse college is zich ervan bewust dat de nieuwe regeling vooraf hoge eisen stelt aan de vestiging van horecavestigingen. Nieuwkomers moeten meteen zo'n exploitatievergunning aan vragen. Maar ook al gevestigde ondernemers ontkomen er niet aan. De gemeente wil dat deel van het horecabestand fasegewijs afwerken. Volgens het dagelijks gemeente bestuur veroorzaakt de bestaan de horeca - op een enkele uitzon dering na- over het algemeen weinig of geen overlast. Exploi tanten die aan de gestelde regels voldoen, zullen bovendien in principe geen nadeel en nauwe lijks administratieve rompslomp ondervinden van deze extra ver gunning. Met de geplande maatregelen slaat Axel definitief de weg in van het verbieden van alle drugs- DINSDAG 14 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Goes - Bij de GGD Zeeland in Goes zijn afgelopen drie weken twee gevallen van hersenvliesontsteking (nekkramp) gemeld. Een patiënt woont in West-Zeeuws-Vlaanderen, de andere op de Bevelanden. Het betreft jongeren in de leef tijdsgroep tussen twaalf en twin tig jaar, zo was de precisering van de GGD. De ziekte had, voor zover de woordvoerder bekend, geen fatale afloop. Zoals gebruikelijk is de naaste omgeving van de patiënten op de hoogte gesteld en hebben ook de scholen waarop zij lessen volgen informatie gekregen. „In West-Zeeuws-Vlaanderen werd de ziekte vastgesteld aan het eind van de kerstvakantie. De incubatieperiode is in het alge meen een dag of drie, dus de ziek te kan zeker niet op school zijn opgelopen. Wij hebben de school leiding dan ook preventief inge licht opdat niet onnodig onrust ontstaat." Vanuit de GGD werd er overi gens op gewezen dat de ziekte niet zo besmettelijk is als in het algemeen wordt aangenomen. „Ik moet tot de jaren vijftig terug gaan om een geval te vinden waarbij twee mensen uit één ge zin of twee klasgenootjes die ziekte tegelijk hadden," aldus de woordvoerder. Volgens de GGD Zeeland is hersenvliesontsteking een aandoening die vooral in na jaar en winter de kop opsteekt. Waar erg goed naar gekeken wordt is of de ziekte wordt ver oorzaakt door een virus of door een bacterie. „Is er een virus in het geding dan is sprake Van een aandoening die met antibiotica goed is te behandelen. In het ge val van een bacterie ligt dat heel wat moeilijker. Daarop zijn we dan ook heel alert." Van onze verslaggever St. Maartensdijk - Zou de koninklijke familie nog weten hoe op 30 april van het vorig jaar de gepofte Zeeuwse klei-aardappe- len in Smerdiek smaakten Vast wel, want de officiële viering van haar 58e verjaardag op Tholen was er voor de Oranje- watchers een om ingelijst te worden. Trouwens vandaag komen enige vooraanstaande Tholenaren er vanzelf achter hoeveel indruk de door hen georganiseerde evene menten op 30 april op koningin Beatrix en haar familie hebben gemaakt. Uit Tholen zijn burge meester H. van der Munnik, voor lichter F. Bakx, politiebaas J. Krombeen en voorzitter J. de Fe- ijter van de Evenementencom missie Smalstad uitgenodigd om aanwezig te zijn op de traditione le nieuwjaarsontvangst van Bea trix in het palies op de Dam in Amsterdam. Burgemeester H. van der Munnik verkneukelt zich bij voorbaat op een plezierig dagje uit. „Niet al ledaags, we beschouwen het als een grote eer aanwezig te mogen zijn." Of hij de koningin zelf nog te spreken krijgt, weet de burge meester niet. Het programma voorziet in een ontvangst waarbij alle gasten bij binnenkomst in de Troonzaal stuk voor stuk worden afgeroepen. Daarnaast houdt de majesteit een speech, gevolgd door een toast, waarna voorzitter H. Tjeenk Willink van de Eerste Kamer dat op zijn manier dunne tjes overdoet. Vervolgens begeeft de vorstin zich onder de genodig den voor een kort informeel sa menzijn. „Wij vatten het hier op als een bekroning van het werk voor al die mensen die zich hier vorig jaar voor het welslagen van het feest hebben ingezet," aldus Van der Munnik. Van onze verslaggever Heikant - De rechtbank in Middelburg heeft het recy clingbedrijf Recytec bv in Heikant faillietverklaard. Aan het faillissement ligt vol gens curator J. Jung van De Bliek en Lensen Advocaten in Terneuzen een teruglopende omzet ten grondslag. Recytec bv bestond dertien jaar. Jung: „Sinds augustus ligt het productieproces stil. De paar werknemers van het bedrijfje hebben toen te horen gekregen dat ze niet meer hoefden te ko men. Het pand is inmiddels ver kocht." Niet alleen de dalende omzet i.' de oorzaak van het faillissement „Er waren enkele goede werkne mers wegens arbeidsongeschikt heid en VUT afgevloeid. De di recteur heeft aangegeven dat hi geen nieuwe, geschikte arbeids krachten kon vinden. Bovendier had hij te maken met een flinkt concurrentie." handel. Dit omdat er naar de me ning van het gemeentebestuur nauwelijks een lokale markt is. Wel is er overlast van handelaren die Axel hebben ontdekt als een bij uitstek geschikte plaats om verdovende middelen te slijten aan (voornamelijk Belgische) drugstoeristen. Het college onderbouwt dat met cijfers van het speciale drugsbe- strijdingsteam van de Zeeuws- Vlaamse politie, de Districts On- dersteunings Groep. Uit het onderzoek Drugsoverlast Zeeuws-Vlaanderen blijkt dat er van april tot en met december 1995 in totaal 203 overtreders van de Opiumwet zijn aangehou den. Daarvan woonden er 108 in Nederland (waarvan dertig ille gaal). De overige overtreders (95) waren buitenlandse drugstoeris ten. DE moeilijke woor den vliegen tegen de ramen van de Staten zaal. Waar buiten de duiven tortelen en kinderen met schaats- planken over het Ab dijplein rauzen, heb ben binnen de leden van de statencommis sie Welzijn het over de 'herstructurering van het welzijnsbe leid', een discussie die ze al twee jaar met vruchteloosheid voeren. Het is de eerste politieke ver gadering van 1997, deze water koude maandagmorgen. De provinciale politiek begroet op haar geheel eigen wijze dit nog zo prille jaar. „De eerste en de tweedelijn- staken moeten worden uitge zuiverd," bast Delta Anders vanonder een blonde baard. Gelukkig nieuwjaar. Het Is al een uur en een kwar tier aan de gang zo. De VVD heeft het net gehad over 'het zich beperken tot de matrix'. De geachte CDA-gedeputeer- de wil 'een stuk flexabiliteit verankeren in het Zeeuwse', Delta Anders dreigt met 'dit gaat het traject in', de gedepu teerde sputtert tegen dat 'ik gebonden ben aan een finan ciële taakstelling', de koffiejuf frouw loopt geeuwend door de gang. Een nieuw jaar, een oud ge luid. De Zeeuwse politiek uit zich in een taal die geen zinni ge Zeeuw zal aanspreken Door Cees Maas grote Niemand lijkt het meer te begrijpen waar het hier om gaat. Niemand wil het ook begrijpen, de wauwelfabriek draait op volle toe ren. Democratie is de dictatuur van de welbespraaktheid, maar hier spreekt niemand wel. De taakstelling moet breder, roept iemand. Goedemorgen dokter. En het CDA mompelt iets over een steunfunctie, een draagvlak en een behandeling in drie stukken. De PvdA krabbelt iets neer op een velle tje en werpt ook nog een onbe grijpelijke duit in het welzijns- zakje. De lichtgele januarizon doet een dansje met het stof boven de warme lampen. Een ambte naar draait een cassettebandje om. Zo suddert de vergadering voort, met aan het eind een kloek besluit, zoals het de machtige Zeeuwse Staten be taamt: 'we laten er een notitie over naar voren brengen'. Hoera, een stukje structure ring van het welzijnsapparaat is structuur geworden. Een no titie Maar die zijn allang al zo structuur in Middelburg... Ze weten het allemaal ook wel, maar geen mens in deze zaal die zich daar ook maar een tel aan stoort. Een nieuw jaar. een maar dat geeft helemaal niks. nieuwe notitie.

de Stem | 1997 | | pagina 11